Jump to content

myphone POLL: Είναι απαραίτητη η χρήση microSD στα smartphones/tablets;


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Είναι απαραίτητη η χρήση microSD στα smartphones/tablets;  

846 members have voted

  1. 1. Είναι απαραίτητη η χρήση microSD στα smartphones/tablets;

    • Φυσικά, θεωρώ απαραίτητη την ύπαρξη microSD υποστήριξης!
      435
    • Χμμ, μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτή, αλλά θα ήθελα να είχα τη δυνατότητα
      254
    • Δεν χρειάζομαι microSD υποδοχή, μόνο μεγάλη μνήμη στο κινητό
      157


Recommended Posts

Για εμένα, ο οποίος είμαι ένας απλός χρήστης η κάρτα SD μου είναι σχεδόν άχρηστη. Στο προηγούμενο κινητό που είχα χάλασε η κάρτα μνήμης. Ευτυχώς οι επαφές και οι φωτογραφίες είναι συγχρονισμένες με τη Google και δεν έχασα κάτι σημαντικό. Θεωρώ πως οι κάρτες μνήμης είναι και πολύ πιο πιθανό να χαλάσουν απ'ότι η συσκευή και σε περίπτωση κλοπής του κινητού όλα σου τα δεδομένα είναι ελεύθερα στον κλέφτη. Τα μειονέκτηματα είναι πολλά περισσότερα και σημαντικότερα απ'ότι τα πλεονεκτήματα.

«Οι προπάτορες ημών ήσαν Ηπειρώτες , εκ των οποίων ηγέρθη εκείνος ο Πύρρος».

Γεώργιος Καστριώτης

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 178
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ακομα δεν εχω διαβάσει ενα πειστικό επιχείρημα γιατί μπορεί να ειναι απολύτως απαραίτητα τα 64gb και άνω σε κάποιον χρήστη.

Σίγουρα δεν γεμίζει ενα κινητό τέτοιας χωρητικότητας με χάρτες (ακομα και αν κατεβάσεις όλη την υδρόγειο στο κινητό σου επειδή λόγω δουλειάς ταξιδεύεις καθε εβδομάδα σε άλλη ήπειρο και χώρα).

Επίσης δεν γεμίζει ουτε με pdf, word ,excel ή powerpoint ακομα και αν κανεις καινούργιες παρουσιάσεις σε συνέδρια στις χώρες που επισκέπτεσαι ανα εβδομάδα.

Ακομα και πραγματογνώμονας να είσαι και να βγάζεις 50-100 φωτογραφιες την ημερα, κάποια στιγμη θα χρειαστεί να τις αρχειοθετησεις αυτές τις χιλιάδες φωτογραφιες ανα πελάτη/περιστατικό οπότε πάλι θα διαγραφούν απο το τηλεφωνο. Αν πάλι τραβάει κάποιος 2 ώρες 4Κ βίντεο για τη δουλεια του καθε μέρα, μάλλον χρειάζεται βιντεοκάμερα για τέτοια critical χρήση και οχι κινητό ώστε να πάρει την απόλυτη ευκρίνεια και να έχει και επαρκή μπαταρία ώστε να δουλέψει άφοβα.

Δεν εχω συναντήσει εφαρμογη (οχι παιχνίδι) που να απαιτεί πάνω απο 3 γίγα χώρο στο κινητό.

Δεν βλέπω άλλη ανάγκη προσωπικά για 128 και βάλε γίγα αποθηκευτικό χώρο στο κινητό στην παρούσα φάση παρά μόνο για custom roms-ταινίες-παιχνίδια-μουσική σε υψηλή ανάλυση για το 99% των χρηστών (και ισως λιγο λέω...)

Δηλαδη οχι ακριβώς αυτο που λέμε "σοβαρή επαγγελματική χρήση" την οποία υποστηρίζουν κάποιοι. Αλλο θεμα αν θέλω να μεταφέρω μαζί μου τις φωτογραφιες μου απο τη βάπτιση μου μέχρι σήμερα παντού και πάντα.

Το μόνο που κατανοώ 100% ειναι την ευκολία μεταφοράς αρχείων που προσφέρει η sd μεταξύ συσκευών, αλλα για εμένα προσωπικά με την εξάπλωση του cloud δεν με απασχολεί τόσο πολύ πια.

Edited by dkoukou
"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν εχω διαβάσει ενα πειστικό επιχείρημα γιατί μπορεί να ειναι απολύτως απαραίτητα τα 64gb και άνω σε κάποιον χρήστη.

Σίγουρα δεν γεμίζει ενα κινητό τέτοιας χωρητικότητας με χάρτες (ακομα και αν κατεβάσεις όλη την υδρόγειο στο κινητό σου επειδή λόγω δουλειάς ταξιδεύεις καθε εβδομάδα σε άλλη ήπειρο και χώρα).

Επίσης δεν γεμίζει ουτε με pdf, word ,excel ή powerpoint ακομα και αν κανεις καινούργιες παρουσιάσεις σε συνέδρια στις χώρες που επισκέπτεσαι ανα εβδομάδα.

Ακομα και πραγματογνώμονας να είσαι και να βγάζεις 50-100 φωτογραφιες την ημερα, κάποια στιγμη θα χρειαστεί να τις αρχειοθετησεις αυτές τις χιλιάδες φωτογραφιες ανα πελάτη/περιστατικό οπότε πάλι θα διαγραφούν απο το τηλεφωνο. Αν πάλι τραβάει κάποιος 2 ώρες 4Κ βίντεο για τη δουλεια του καθε μέρα, μάλλον χρειάζεται βιντεοκάμερα για τέτοια critical χρήση και οχι κινητό ώστε να πάρει την απόλυτη ευκρίνεια και να έχει και επαρκή μπαταρία ώστε να δουλέψει άφοβα.

Δεν εχω συναντήσει εφαρμογη (οχι παιχνίδι) που να απαιτεί πάνω απο 3 γίγα χώρο στο κινητό.

Δεν βλέπω άλλη ανάγκη προσωπικά για 128 και βάλε γίγα αποθηκευτικό χώρο στο κινητό στην παρούσα φάση παρά μόνο για custom roms-ταινίες-παιχνίδια-μουσική σε υψηλή ανάλυση για το 99% των χρηστών (και ισως λιγο λέω...)

Δηλαδη οχι ακριβώς αυτο που λέμε "σοβαρή επαγγελματική χρήση" την οποία υποστηρίζουν κάποιοι. Αλλο θεμα αν θέλω να μεταφέρω μαζί μου τις φωτογραφιες μου απο τη βάπτιση μου μέχρι σήμερα παντού και πάντα.

Το μόνο που κατανοώ 100% ειναι την ευκολία μεταφοράς αρχείων που προσφέρει η sd μεταξύ συσκευών, αλλα για εμένα προσωπικά με την εξάπλωση του cloud δεν με απασχολεί τόσο πολύ πια.

 

Πριν από κάποια χρόνια τα ίδια λέγαμε για τα 8GB, μετά τα 16GB και ούτω καθ' εξής.. οπότε αυτό που εμάς μας φαίνεται αρκετό σήμερα ίσως σε 1-2 χρόνια να μας φαίνεται λίγο... δες λοιπόν τα τελευταία 4 χρόνια πόσο έχουν αλλάξει η ανάγκες μας σε αποθηκευτικό χώρο και νομίζω ότι θα βρεις μόνος σου την απάντηση στο ερώτημα σου...

Επίσης είναι τελείως διαφορετικό να έχεις 32GB μονο και άλλο πχ 32GB+ 64GB σε micro sd για όταν τα χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites

Μα τι είδους πειστικό επιχείρημα χρειάζεσαι για κάποιον που έχει απλα μεγαλύτερες ανάγκες σε ότι αφορά την χωρητικότητα της συσκευής του;

Πχ εγώ που έχω συσκευή των 16gb και sd των 64gb ,πραγματικά δεν μπορώ να απαντήσω στην λογική της απορίας σου

Το θεμα είναι ότι στην sd εχω πολλά giga από φωτογραφίες και μουσική ενώ αυτό που περισσεύει από την καρτα είναι περίπου 20gb.

Και φυσικά όλα αυτά βρίσκονται αποθηκευμένα σε εξωτερικό δίσκο και στο Google drive γιατί πολύ απλά κανένα μέσο αποθήκευσης δεν είναι 100% ασφαλές ( το τελευταίο το αναφέρω γιατί κάποιοι κατηγορούν την αντοχή των sd ξεχνώντας πως παρόμοια προβλήματα έχουμε και σε άλλα αποθηκευτικά μέσα)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φυσικα και το θεωρω απαραιτητο για εξτρα αποθηκευτικο χωρο ειτε για εφαρμογες ειτε για μουσικη και για φωτογραφιες ακομα. Εβαλα χθες μια 32άρα που ειχα στο Nokia Lumia 830 με φορματ δηλ και παιζει αψογα στο Samsung Galaxy S5 μου.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτιμώ με υποδοχή microSD καθώς αν το κινητό χαλάσει απλά βγάζω την κάρτα μνήμης και τα έχω όλα αποθηκευμένα εκεί.Αν το κινητό δεν έχει υποδοχή εγώ τουλάχιστον δεν το αγοράζω.Όσο και εσωτερικό χώρο να έχει το κινητό,η κάρτα μνήμης είναι φορητή και δεν χαλάει αν πάθει κάτι η συσκευή.Τέλος θεωρώ ότι τα 16GB είναι το minimum για κάρτα μνήμης στις μέρες μας πια για φωτο κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτιμώ με υποδοχή microSD καθώς αν το κινητό χαλάσει απλά βγάζω την κάρτα μνήμης και τα έχω όλα αποθηκευμένα εκεί.Αν το κινητό δεν έχει υποδοχή εγώ τουλάχιστον δεν το αγοράζω.Όσο και εσωτερικό χώρο να έχει το κινητό,η κάρτα μνήμης είναι φορητή και δεν χαλάει αν πάθει κάτι η συσκευή.Τέλος θεωρώ ότι τα 16GB είναι το minimum για κάρτα μνήμης στις μέρες μας πια για φωτο κλπ.

 

Δε μας λες όμως τι κάνεις όταν χαλάσει η κάρτα μνήμης αντί για το κινητό, κάτι το οποίο είναι πολύ πιο πιθανό. Προσωπικά ξέρω τουλάχιστον 3 περιπτώσεις ανθρώπων που έχουν χάσει δεδομένα από SD και κανέναν που να έχει χάσει από το κινητό (λόγω βλάβης).

Link to comment
Share on other sites

Το τι είναι πιο πιθανό είναι σχετικό. Εγώ π.χ. δεν ξέρω κανέναν που να του κάηκε η SD.

 

Η ουσία όμως είναι ότι τα μεγέθη είναι μη συγκρίσιμα. Άμα γίνει η στραβή και σου χαλάει, καεί κτλ η κάρτα μνήμης, κλαίς την κάρτα μνήμης. Αν σου καεί (ή πέσει νερό) στο κινητό, κλαις το κινητό.

 

Σε κάθε περίπτωση το όλο θέμα τίθεται σε εντελώς λάθος βάση από ορισμένους εδώ μέσα. Η εσωτερική μνήμη και η κάρτα μνήμης δεν είναι πράγματα ανταγωνιστικά μεταξύ τους. Δεν προκύπτει από πουθενά ότι αν έχει μέτρια ή μεγάλη εσωτερική μνήμη ένα κινητό πρέπει υποχρεωτικά να μην έχει επέκταση και το αντίστροφο. Τίποτα (τεχνικής φύσης) δεν εμποδίζει ένα κινητό να έχει και μεγάλη εσωτερική μνήμη και μια υποδοχή επέκτασης, εξού και πράγματι υπάρχουν στην αγορά κινητά με 32 και 64 GB εσωτερικής μνήμης και ταυτόχρονα και επέκταση. Το πραγματικό ερώτημα είναι για ποιο λόγο κάποιος συνειδητά να πάει να περιορίσει τον εαυτό του. Επειδή το αποφάσισε η Samsung κι η κάθε Samsung? Εντάξει επιλογή είναι αυτό, όχι όμως κι ο κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

Το τι είναι πιο πιθανό είναι σχετικό. Εγώ π.χ. δεν ξέρω κανέναν που να του κάηκε η SD.

 

Η ουσία όμως είναι ότι τα μεγέθη είναι μη συγκρίσιμα. Άμα γίνει η στραβή και σου χαλάει, καεί κτλ η κάρτα μνήμης, κλαίς την κάρτα μνήμης. Αν σου καεί (ή πέσει νερό) στο κινητό, κλαις το κινητό.

 

Σε κάθε περίπτωση το όλο θέμα τίθεται σε εντελώς λάθος βάση από ορισμένους εδώ μέσα. Η εσωτερική μνήμη και η κάρτα μνήμης δεν είναι πράγματα ανταγωνιστικά μεταξύ τους. Δεν προκύπτει από πουθενά ότι αν έχει μέτρια ή μεγάλη εσωτερική μνήμη ένα κινητό πρέπει υποχρεωτικά να μην έχει επέκταση και το αντίστροφο. Τίποτα (τεχνικής φύσης) δεν εμποδίζει ένα κινητό να έχει και μεγάλη εσωτερική μνήμη και μια υποδοχή επέκτασης, εξού και πράγματι υπάρχουν στην αγορά κινητά με 32 και 64 GB εσωτερικής μνήμης και ταυτόχρονα και επέκταση. Το πραγματικό ερώτημα είναι για ποιο λόγο κάποιος συνειδητά να πάει να περιορίσει τον εαυτό του. Επειδή το αποφάσισε η Samsung κι η κάθε Samsung? Εντάξει επιλογή είναι αυτό, όχι όμως κι ο κανόνας.

 

Πιστεύω υπάρχουν τεχνικοί περιορισμοί σε ότι αφορά το πάχος της συσκευής.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω υπάρχουν τεχνικοί περιορισμοί σε ότι αφορά το πάχος της συσκευής.

 

Κανένας τεχνικός περιορισμός. Αν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα, ούτε για την κάρτα SIM θα βρισκόταν χώρος σε κινητά που κυνηγάνε και το χιλιοστό του χιλιοστού. Όπως μπαίνει από το πλάι η SIM έτσι μπορεί να μπει κι η MicroSD. Αν οι σχεδιαστές το έχουν στις προδιαγραφές τους από την αρχή θα βρουν χώρο. Αν το τμήμα marketing τους πει δεν είναι απαραίτητο, δεν θα ψάξουν καν.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας τεχνικός περιορισμός. Αν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα, ούτε για την κάρτα SIM θα βρισκόταν χώρος σε κινητά που κυνηγάνε και το χιλιοστό του χιλιοστού. Όπως μπαίνει από το πλάι η SIM έτσι μπορεί να μπει κι η MicroSD. Αν οι σχεδιαστές το έχουν στις προδιαγραφές τους από την αρχή θα βρουν χώρο. Αν το τμήμα marketing τους πει δεν είναι απαραίτητο, δεν θα ψάξουν καν.

 

Δεν μπορώ να το ξέρω αυτό.

Βλέπω όμως , για παράδειγμα, όταν η σάμσουγκ προσπάθησε να φτιάξει ένα πολύ λεπτό τηλέφωνο και χωρίς αποσπώμενα μέρη, σαν το iphone, βρέθηκε και εκείνη ενώπιον των ιδίων διλημμάτων και τελικά δεν έβαλε sd, αν και μέχρι τότε ήταν η σημαία της.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Κανένας τεχνικός περιορισμός. Αν υπήρχε τέτοιο πρόβλημα, ούτε για την κάρτα SIM θα βρισκόταν χώρος σε κινητά που κυνηγάνε και το χιλιοστό του χιλιοστού. Όπως μπαίνει από το πλάι η SIM έτσι μπορεί να μπει κι η MicroSD. Αν οι σχεδιαστές το έχουν στις προδιαγραφές τους από την αρχή θα βρουν χώρο. Αν το τμήμα marketing τους πει δεν είναι απαραίτητο, δεν θα ψάξουν καν.

 

Σε όλα τα σύγχρονα κινητά για μέγεθος <6" τα υποσυστήματα ανταγωνίζονται για χώρο (τόσο όγκο, όσο και επιφάνεια). Αυτό είναι ακόμα πιο σημαντικό για τα υποσυστήματα που έχουν επιπλέον περιορισμούς, όπως η SD που πρέπει να έχει πρόσβαση στο εξωτερικό μέρος της συσκευής. Κλασικό παράδειγμα το G2 που στην Κορεάτικη έκδοση έχει SD αλλά μικρότερη μπαταρία (έχει και άλλες διαφορές, αλλά μεγάλο μέρος του χώρου το τρώει η SD). Προσωπικά, σε αυτό το παράδειγμα προτιμώ τη μεγαλύτερη μπαταρία, παρά την ύπαρξη SD.

Αυτός είναι και ο λόγος της υιοθέτησης της φσινομενικά ασήμαντης μετάβασης από mini SIM σε micro και nano και η μεγάλη προσπάθεια από κατασκευαστές SoC να ενσωματώσουν τα modems πάνω στο chip.

 

Πάντως συμφωνώ χωρίς επιφυλάξεις στον τρόπο που το θέτεις:

Αν οι σχεδιαστές το έχουν στις προδιαγραφές τους από την αρχή θα βρουν χώρο. Αν το τμήμα marketing τους πει δεν είναι απαραίτητο, δεν θα ψάξουν καν.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω πως το G2 στην Κορεάτικη έκδοση του έχει κεραία για τον ενσωματωμένο τηλεοπτικό δέκτη που χωνεύει στο σώμα του σαν να έχει γραφίδα τύπου Note ενώ αφαιρείται και το πίσω καπάκι.

Η μικρότερη μπαταρια δεν οφείλεται από την προσθήκη μιας σχισμής στο μέγεθος ενός νυχιου αλλά από την εμμονή για λεπτοτερες συσκευές.

Και μια που αναφέρθηκα στο Note δεν θα πρέπει να μας κάνει εντύπωση η πιθανή αφαίρεση sd στο επερχόμενο μοντέλο με πιθανόν την ίδια δικαιολογία όταν όλα αυτά τα χρόνια έδιναν κανονικά μεγαλύτερες μπαταρίες από τον ανταγωνισμό έχοντας μέσα στο χώρο της συσκευής και την γραφίδα.

Edited by telmusic
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να το ξέρω αυτό.

Βλέπω όμως , για παράδειγμα, όταν η σάμσουγκ προσπάθησε να φτιάξει ένα πολύ λεπτό τηλέφωνο και χωρίς αποσπώμενα μέρη, σαν το iphone, βρέθηκε και εκείνη ενώπιον των ιδίων διλημμάτων και τελικά δεν έβαλε sd, αν και μέχρι τότε ήταν η σημαία της.

 

Κατ' αρχάς η Apple ουδέποτε αντιμετώπισε κάποιο δίλημμα, καθώς ουδέποτε έδινε επέκταση μνήμης.

 

Από την άλλη η Samsung είναι ένα παράδειγμα, δεν μπόρεσε ή δεν ήθελε, ανάλογα τι επιλέγει να πιστέψει κανείς. Υπάρχουν όμως κι άλλα παραδείγματα, κινητών χωρίς αποσπώμενα μέρη «όπως το iphone» ακόμα και κινέζικα αντίγραφά του που όμως βρήκαν χώρο ακόμα και για κάρτα μνήμης (και dual SIM ορισμένα!!!). Πρόκειται ξεκάθαρα για θέμα επιλογής και πολιτικής, κι όχι ανεπάρκεια.

 

Προσωπικά, σε αυτό το παράδειγμα προτιμώ τη μεγαλύτερη μπαταρία, παρά την ύπαρξη SD.

 

Η ένστασή σου είναι εύλογη, όμως για την μικρότερη μπαταρία υπάρχει λύση, ειδικά εφόσον είναι αποσπώμενη. Μεγαλύτερη μπαταρία σε συνδυασμό με νέο καπάκι. Χωρίς θύρα κάρτας μνήμης όμως δεν υπάρχει workaround. Απλά δεν θα έχεις ποτέ επέκταση στο κινητό σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι σχεδιαστές το έχουν στις προδιαγραφές τους από την αρχή θα βρουν χώρο. Αν το τμήμα marketing τους πει δεν είναι απαραίτητο, δεν θα ψάξουν καν.

Κάπως έτσι έγινε στην samsung πχ στο Alpha, A5 ,και Α3 που ενώ στο πρώτο δεν μπήκε sd στα άλλα δυο παρέμεινε κανονικά όπως σε άλλα μοντέλα της ενώ στην περίπτωση του Α5 μεγάλωσε και η μπαταρία χωρίς να μεγαλώσει το πάχος της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς η Apple ουδέποτε αντιμετώπισε κάποιο δίλημμα, καθώς ουδέποτε έδινε επέκταση μνήμης.

 

Από την άλλη η Samsung είναι ένα παράδειγμα, δεν μπόρεσε ή δεν ήθελε, ανάλογα τι επιλέγει να πιστέψει κανείς. Υπάρχουν όμως κι άλλα παραδείγματα, κινητών χωρίς αποσπώμενα μέρη «όπως το iphone» ακόμα και κινέζικα αντίγραφά του που όμως βρήκαν χώρο ακόμα και για κάρτα μνήμης (και dual SIM ορισμένα!!!). Πρόκειται ξεκάθαρα για θέμα επιλογής και πολιτικής, κι όχι ανεπάρκεια.

 

 

 

Η ένστασή σου είναι εύλογη, όμως για την μικρότερη μπαταρία υπάρχει λύση, ειδικά εφόσον είναι αποσπώμενη. Μεγαλύτερη μπαταρία σε συνδυασμό με νέο καπάκι. Χωρίς θύρα κάρτας μνήμης όμως δεν υπάρχει workaround. Απλά δεν θα έχεις ποτέ επέκταση στο κινητό σου.

 

επειδη δεν εχω ασχοληθει καθολου, οι κλωνοι του iphone, τι παχος εχουν?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ο τελευταίος κλώνος που είδα από κοντά κι έπιασα στο χέρι μου, ήταν του iphone 5s. Αν ήταν πιο παχύ από το πραγματικό δεν το αντιλήφθηκα. Πάντως ήταν dual sim, με κάρτα μνήμης και αποσπώμενη μπαταρία, όλα αυτά που κάποιοι λένε ότι δεν γίνονται. Το ότι δεν είχε ios αλλά android δεν το κατατάσσω ούτε ως μειονέκτημα ούτε ως πλεονέκτημα, είναι ανάλογα τι θέλει κανείς. Από την άλλη δεν είχε το hardaware του iphone, μόνο ένα απλό ΜΤΚ και 512 RAM, και άγνωστης πραγματικής χωρητικότητας μπαταρία. Βέβαια στο 1/5 της τιμής του πραγματικού νομίζω ότι θα ήταν αυτό που είναι μόδα τώρα να λένε ως «έντιμος συμβιβασμός».
Link to comment
Share on other sites

ο τελευταίος κλώνος που είδα από κοντά κι έπιασα στο χέρι μου, ήταν του iphone 5s. Αν ήταν πιο παχύ από το πραγματικό δεν το αντιλήφθηκα. Πάντως ήταν dual sim, με κάρτα μνήμης και αποσπώμενη μπαταρία, όλα αυτά που κάποιοι λένε ότι δεν γίνονται. Το ότι δεν είχε ios αλλά android δεν το κατατάσσω ούτε ως μειονέκτημα ούτε ως πλεονέκτημα, είναι ανάλογα τι θέλει κανείς. Από την άλλη δεν είχε το hardaware του iphone, μόνο ένα απλό ΜΤΚ και 512 RAM, και άγνωστης πραγματικής χωρητικότητας μπαταρία. Βέβαια στο 1/5 της τιμής του πραγματικού νομίζω ότι θα ήταν αυτό που είναι μόδα τώρα να λένε ως «έντιμος συμβιβασμός».

 

Όταν λες στο 1/5 της τιμής του πραγματικού, εννοείς ότι κοστίζει λίγο πάνω από 100 ευρώ? Προσωπικά δεν θα τα έδινα, αλλά δεν συζητάμε αυτό.

Στέκομαι μόνο στο ότι είναι πιο παχύ από το κανονικό Iphone. Εσύ μπορεί να μην το κατάλαβες, αλλά εγώ που το έχω 1,5 χρόνο, πιστεύω θα το καταλάβαινα αμέσως.

Θεωρώ ότι το πάχος είναι ο κυριότερος λόγος για την αφαίρεση της κάρτας από κάποιες ναυαρχίδες.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες στο 1/5 της τιμής του πραγματικού, εννοείς ότι κοστίζει λίγο πάνω από 100 ευρώ? Προσωπικά δεν θα τα έδινα, αλλά δεν συζητάμε αυτό.

Στέκομαι μόνο στο ότι είναι πιο παχύ από το κανονικό Iphone. Εσύ μπορεί να μην το κατάλαβες, αλλά εγώ που το έχω 1,5 χρόνο, πιστεύω θα το καταλάβαινα αμέσως.

Θεωρώ ότι το πάχος είναι ο κυριότερος λόγος για την αφαίρεση της κάρτας από κάποιες ναυαρχίδες.

 

Δεν το κατάλαβα, επειδή δεν με ενδιέφερε. Και στο τωρινό μου κινητό που είναι αρκετά λεπτό, (0,5 mm παχύτερο από το iphone 6, 7.1 vs 7,6) με το καλημέρα μπήκε σε filp θήκη με έξτρα tempered glass, παύοντας ουσιαστικά να είναι λεπτό. Τώρα από εκεί και πέρα αν κάποιες ναυαρχίδες για το μισό χιλιοστό αφαιρούν άλλα πράγματα πιο ουσιαστικά, καλά κάνουν αφού υπάρχει κοινό που απευθύνονται ή αφού το επιλέγουν οι κατασκευαστές τους αλλά δεν είναι ούτε κανόνας ούτε ευαγγέλιο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι ειναι απαραιτητη η sd καρτα κυριωςσε κινητα χωρητικοτητας 16gb, επισης με διαφορα προγραμματακια μπορεις να περασεις και καποιες εφαρμογες στην sd για να γλυτωσεις εσωτερικο χωρο.

Επισης ειναι πολυ χρησιμη αν θες να εγκαταστησεις αρκετα μεγαλου μεγεθους παιχνιδια ταυτοχρονα. Οσον αφορα μουσικη και ταινιες η αλλα αρχεια υπαρχει και η λυση usb flash με otg καλωδιο. Τωρα τελευταια προσφερεται και η λυση των wifi usb disks και wifi hard drives.Επισης καλο ειναι φωτογραφιες και αλλα χρησιμα δεδομενα να μην μενουνε μονο στην sd καρτα αλλα ειτε να αποθηκευονται online ειτε σε cd κτλ. ΤΟ ιδιο ισχυει και για τα εκαστοτε backups του κινητου (twrp, titanium κτλ).

Edited by kutulu26
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν δεκαδες παραδείγματα που αποδεικνύουν πως η sd δεν ειναι πρόβλημα στο μεγεθος της μπαταριας αλλα το παχος της συσκευής.

ΠΧ το honor 6 με παχος μολις 7,5mm εχει την sd του , δυο σιμ αλλα και μια μπαταρια που φτανει τα 3100Mah .

Απο την αλλη το P8 εχοντας τις ιδιες παροχες αλλα κανοντας πιο λεπτη την συσκευή κατα 1,1mm ( δηλαδη 6,4mm) εφερε την μπαταρία να είναι μολις 2680mah ( 420 mah λιγοτερα και μάλιστα σε μεγαλύτερο σασι) .

Τα ιδια χαλια και στα νεα Galaxy που μεν δεν εβαλαν για πρωτη φορα sd , αλλα το παχος τους δεν τους επέτρεψε να βαλουν μπαταρια πανω απο 2600mah

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Micro sd, αποσπώμενη μπαταρία, ράδιο και OTG. Η αγία τετράδα. Μόνο και μόνο οτι μπορείς ανα πάσα στιγμή να την βάλεις στο τάμπλετ σου, στον υπολογιστή σου ή στην κάμερα σου είναι αρκετό. Επίσης , πότε θα σταματήσουν αυτοί οι μύθοι περι καμμένων καρτών; Απο όσες έχουν περάσει στα χέρια μου έχει χαλάσει μόνο μια επειδή έσπασε. Εχω ακόμη micro sd 128mb (η εργοστασιακή απο nokia 6300), έχω μια 512mb mini sd απο ένα άλλο nokia, και μετά οι πιο καινούργιες (οι περισσότερες no-name απο vodafone, εκτός απο μια Kingstone που χρησιμοποιώ στην κύρια συσκευή μου) όλες μια χαρά..
Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Ναι ειναι απαραιτητη γιατι τα 4, 8 , 16, 32 που παρεχουν οι περισσοτερες συσκευες δεν μου φτανουν
:ninja: Θάνατος σου η ζωή μου
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...