Jump to content

myphone POLL: Είναι απαραίτητη η χρήση microSD στα smartphones/tablets;


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Είναι απαραίτητη η χρήση microSD στα smartphones/tablets;  

846 members have voted

  1. 1. Είναι απαραίτητη η χρήση microSD στα smartphones/tablets;

    • Φυσικά, θεωρώ απαραίτητη την ύπαρξη microSD υποστήριξης!
      435
    • Χμμ, μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτή, αλλά θα ήθελα να είχα τη δυνατότητα
      254
    • Δεν χρειάζομαι microSD υποδοχή, μόνο μεγάλη μνήμη στο κινητό
      157


Recommended Posts

32gb για μια συσκευη σαν εσωτερικη μνημη ειναι υπεραρκετη...αν τη γεμισεις θα το κανεις με αχρηστα πραγματα...απο κει και περα, απλα δεν κατανοω τον λογο που δεν εχουν επεκτασιμη μνημη ολες οι συσκευες (βασικα τον κατανοω...16γβ-64γβ-128 εκδοσεις)

 

ειδικα απο τη στιγμη που οι συσκευες πλεον τραβανε βιντεο 4κ, ειναι κοροιδια απο τους κατασκευαστες να μη σου δινουν την επεκταση για να γραφεις βιντεο και φοτο εκει, που στην τελικη θα τα δεις σε αλλη συσκευη στο τελος...αλλη μια μοδα που ξεκινησε η αππλε στο βωμο του ξεζουμισματος και ακολουθησαν και οι υπολοιποι, μιας και οι καταναλωτες συνεχιζουμε και αγοραζουμε....

 

τουλαχιστον η σαμμυ εβαλε μικρη εκδοση τα 32γβ στη ναυαρχιδα της, μακαρι να ακολουθησουν και οι υπολοιποι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 178
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωραία τα λέτε, αλλά αν χαλάσει η sd , τότε τι κάνουμε με τα αρχεία που είναι σε αυτή?

Και είναι πολύ πολύ πιο σύνηθες να χαλάσει η sd, από ότι να χαλάσει η συσκευή. Επίσης, με την sd, υπάρχει και ένα θέμα σε περίπτωση κλοπής του κινητού. Και χίλια κλειδώματα να έχεις βάλει στη συσκευή, ο άλλος παίρνει την sd και έχει όλα σου τα αρχεία.

Συνοψίζοντας, κατά τη γνώμη μου η sd είναι ένας ωραίος, εύκολος και φτηνός τρόπος επέκτασης της μνήμης, ο οποίος όμως έχει και μειονεκτήματα. Η τάση πάντως, τουλάχιστον στις ναυαρχίδες, είναι η κατάργησή της και η αντικατάστασή της με μεγάλη εσωτερική (και γρηγορότερη) μνήμη

 

Ακριβώς....λίγοι την έχουν πατήσει με κάρτα sd γνωστών εταιριών που brickαρε;;;;χώρια ότι αν δεν βάλεις καλή κάρτα το κινητό γίνεται πιο αργό και πολλοί αυτό δεν το ήξεραν (μικρό το πρόβλημα βέβαια μιας και τώρα παίρνεις φθηνά καλής κλάσης κάρτα).

 

Συνεπώς η λύση της sd δεν είναι πανάκεια, αλλά δεν είναι και αποτρεπτικός λόγος η ανυπαρξία της από το να πάρω μια συσκευή. Στην τελική όμως, από την στιγμή που δίνει κάποιος ένα σκασμό χρήματα, θα πρέπει οι συσκευές να έχουν και sd και ράδιο και όποιος θέλει ας τα χρησιμοποιεί.

 

Στην ταμπλέτα πάντως δεν θα πήγαινα σε κάποια χωρίς sd, λόγω του ότι ο ρόλος τους είναι κατεξοχήν για κατανάλωση multimedia περιεχομένων.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω υπαρχουν δυο ειδων χρηστες..

Αυτοι που δουλευουν με αποθηκευση των εργασιων(..οποια κ να ειναι) και αυτοι που ψιλοβολευονται..κ οταν το θυμηθουν τα αποθηκευουν...!

Για τους πρωτους ειναι απαραιτητη η καρτα,ωστε παντα να υπαρχει ενα καλο αντιγραφο ωστε να μην τρεχουν για ψυχοθεραπεια!

Για τους δευτερους χρειαζεται επισης η καρτα..αλλα καλο ειναι μα μην υπαρχει ωστε λιαν συντομος να αναγκαζονται να δημιουργουν ενα αντιγραφο...εκτος αν δεν προλαβουν...κ για λιγο χρονο θα στενοχωρεθουν..θα πουν "αχ τι επαθα!" Κ ή θα το ξεχασουν ή θα γινουν σαν τους πρωτους!

Υ.Γ.Αναγκαιο σιγουρα πιστευω ειναι το OTG.Θεωρω απαραδεκτο να μην υπαρχει!

Link to comment
Share on other sites

Όταν βρεθεί τρόπος να μήν μπορεί ο οποιοσδήποτε κλέφτης να πάρει το κινητό, να βγάλει την sd και να δεί οτιδήποτε έχει μέσα αυτή το συζητάμε. Ασφαλώς καταννοώ κάποιον που δέν τον ενδιαφέρει αυτό απλά είναι σημαντικό για εμένα.

 

Μπορείς να κάνεις κρυπτογράφηση την SD και να μην έχεις κανένα απολύτως θέμα.

 

Εχεις δει πολλές sd να χαλάνε; εγώ καμια και έχουν περάσει πολλες απο τα χέρια μου

 

Όλο και υπάρχουν πιθανότητες να σου συμβεί όπως κ να μπρικάρει το κινητό.

Συμφωνώ μαζί σου όμως πως αν δώσεις λεφτά για μια καλή SD κάρτα είναι λιγότερο πιθανό να σου συμβεί ειδικά αν δοκιμάσεις να κάνεις εγγραφή βίντεο ποιότητας 4Κ στην Micro SD πχ.

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα που ακόμη δεν υπάρχει παντού κάλυψη 3G, πόσο μάλλον LTE, και το κόστος δεδομένων είναι ακόμη πανάκριβο, η SD κάρτα είναι απαραίτητη. Όταν θα έχουμε κάλυψη 4G παντού και απεριόριστο πακέτο δεδομένων με λογικό κόστος, τότε όλα θα γίνονται μέσω cloud.
:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει πολλές sd να χαλάνε; εγώ καμια και έχουν περάσει πολλες απο τα χέρια μου

Προσωπικά μου έχουν χαλάσει 2 (σε φωτογραφική μηχανή και mp3 player ) και μια ακόμη σε γνωστό μου (κινητό s3).

Επίσης υπάρχουν πολλές αναφορές από χρήστες Note2.

 

----- προσθήκη μηνύματος 67 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

γιατί νομίζω ότι μπορείς απλά στο android να την κάνεις encryption; Ας μας πει κάποιος που ξέρει...

 

Μπορείς, αλλά ποιος κάνει τη διαδικάσια είναι ένα θέμα...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ απαραίτητη (για την ώρα τουλάχιστον...) την SD κάρτα στο κινητό. Είναι μεγάλη ευκολία σίγουρα και δύσκολα θα έπαιρνα κινητό χωρίς την ύπαρξη της. Ωστόσο δεν ξεχνώ αφ' ενός ότι μου έτυχε σχετικά πρόσφατα να "πεθάνει" ξαφνικά η 32άρα μου sd και αφ' ετέρου ότι σε περίπτωση απώλειας ή κλοπής του κινητού τα αρχεία που είναι αποθηκευμένα εκεί είναι εκτεθειμένα... Οπότε ΠΟΤΕ ευαίσθητα / προσωπικά αρχεία στην sd (το ίδιο ισχύει και για το κινητό προφανώς)...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ της άποψης ότι πρέπει να υπάρχει sd slot σε κάθε συσκευή. Από κει και πέρα ο καθένας επιλέγει αν θα την χρησιμοποιήσει η όχι. Πάντως δε μπορούμε να βασιζόμαστε στον εσωτερικό χώρο αποθήκευσης όσο μεγάλος και αν είναι...μπορεί πάντα να γίνει η στραβή και να πάθει κάποια ζημιά η συσκευή που να μην έχουμε τη δυνατότητα να ανακτήσουμε τα αρχεία μας! Το cloud είναι μια καλή λύση αλλά ουσιαστικά είναι άχρηστο για όσους δεν έχουν mb στο πρόγραμμα τους. Επίσης για κάποια αρχεία δεν εξυπηρετεί όπως για παράδειγμα τα mp3. Εγώ έχω αρκετά στην sd για να μπορώ να τα ακούω ανά πάσα στιγμή και χωρίς να είμαι συνδεδεμένος στο ίντερνετ. Για εμένα τουλάχιστον η κάρτα μνήμης είναι και θα παραμείνει απαραίτητη...
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 10 χρονια,απο το sony κ 610 αν θυμαμε καλα,χρησιμοποιω κινητα η smartphone μονο με την ευκολια της καρτας.Ειναι αδιανοητο για μενα να μην εχεις την ευκολια και δυνατοτητα να κουβαλας τα αρχεια σου χωρις περιορισμους ανα πασα στιγμη πανω σου,ακομα περισσοτερο οταν θα δωσεις πολλα χρηματα για κατι καλο!Ακομα και αν υπαρχει αφθονη εσωτερικη μνημη η καρτα ειναι μεγαλη ευκολια!Και μεταξυ σοβαρου και αστειου επειδη ειμαι android και samsung fan αλλα οχι SHEEP δε μπορω τοσο καιρο να κατηγορω την apple για την sd που δεν εχει και με το galaxy s6 να κανω την παπια!!!
Link to comment
Share on other sites

Απαρατήρητο να υπάρχει sd, για διάφορους λόγους, κυρίως για την δυνατότητα να έχει κάποιος μαζί του το backup του συστήματος για άμεση επαναφορά και όσο το δυνατόν μεγαλύτερο όγκο αρχείων

"Η επανάσταση δεν είναι ένα φρούτο που θα πέσει όταν είναι ώριμο. Πρέπει να κουνήσουμε το δέντρο για να το κάνουμε να πέσει."

Ernesto "Che" Guevara

Link to comment
Share on other sites

"You think you're buying like a Kingston or a SanDisk but you're actually not, and they're extremely poor quality, they're slow, they sometimes just stop working, and it gives people huge number of issues, apps crashing all the time, users losing data, a lot of basically complaints and customer frustration. It's gonna be a while before you finally accept that maybe the reason why it's not performing is because you put in an SD card, right? You're gonna blame the phone, you're gonna blame the manufacturer, you're gonna shout and scream and try to get it fixed, so many different ways until you say, 'Actually, let me just take the SD card out and see what happens.'"

 

"It is a trend: SD cards will disappear," Barra added. "You should basically not expect SD card slots in any of our flagships."

 

"Our thinking is if you're gonna have a removable back for the purposes of having an SD slot, you might as well make the battery removable," the exec explained. "It doesn't really increase the cost of the battery that much."

http://www.engadget.com/2015/05/06/hugo-barra-xiaomi-microsd-battery-mi-4i/

Link to comment
Share on other sites

"You think you're buying like a Kingston or a SanDisk but you're actually not, and they're extremely poor quality, they're slow, they sometimes just stop working, and it gives people huge number of issues, apps crashing all the time, users losing data, a lot of basically complaints and customer frustration. It's gonna be a while before you finally accept that maybe the reason why it's not performing is because you put in an SD card, right? You're gonna blame the phone, you're gonna blame the manufacturer, you're gonna shout and scream and try to get it fixed, so many different ways until you say, 'Actually, let me just take the SD card out and see what happens.'"

 

"It is a trend: SD cards will disappear," Barra added. "You should basically not expect SD card slots in any of our flagships."

 

"Our thinking is if you're gonna have a removable back for the purposes of having an SD slot, you might as well make the battery removable," the exec explained. "It doesn't really increase the cost of the battery that much."

http://www.engadget.com/2015/05/06/hugo-barra-xiaomi-microsd-battery-mi-4i/

 

 

μαλιστα...οποτε επειδη το ειπε ο μπαρα παει να πει και οτι ειναι νομος :lol: κατ αρχην πολυ τον εχουμε θεοποιησει αυτον...

 

επισης τι επρεπε να πει?αφου η τακτικη της χιαομι ειναι ιδια με την τακτικη της αππλε...η χαμηλη εκδοση 16γβ?(και ποσα απο αυτα διαθεσιμα?7-8???) και η επομενη με μεγαλη χρηματικη διαφορα στα 64...οκ οκ χαλανε οι σδ και γι αυτο δε βαζουν υποδοχη στα κινητα, γελαει ο κοσμος...

 

εμενα παντως προσωπικα, για πανω απο μια 10ετια που εχω κινητα με sd, δε μου εχει χαλασει ποτε καμμια

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ την υποδοχή για κάρτα μνήμης απαραίτητη ειδικά για εγγραφή βίντεο και για φωτογραφίες. Οτι καίγονται σχετικά εύκολα που λέει ο φίλος ddr2 ισχύει ακόμα και σε καλές class.. το s3 είχε κάψει 3 και 2 το note... όταν λοιπόν ενα και μόνο βίντεο 5' τραβηγμένο απο G3 καταλαμβάνει 1,06GB τις εσωτερική μνήμης προφανώς και είναι απαραίτητη η sd... Και μην μου πείτε κάθε βίντεο 1GB να το φορτώνω με data στο drive γιατί :

 

1) θα πλουτίσει η cosmote όσα data και αν έχω

2) Δεν παίζει να μου μένει μπαταρία ( δεν έχει και την καλύτερη φήμη το G3 :wacko:)

3) Μετά απο πόσες ώρες (μέρες?:lol:) θα ανέβει στο drive...????

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα...οποτε επειδη το ειπε ο μπαρα παει να πει και οτι ειναι νομος :lol: κατ αρχην πολυ τον εχουμε θεοποιησει αυτον...

 

επισης τι επρεπε να πει?αφου η τακτικη της χιαομι ειναι ιδια με την τακτικη της αππλε...η χαμηλη εκδοση 16γβ?(και ποσα απο αυτα διαθεσιμα?7-8???) και η επομενη με μεγαλη χρηματικη διαφορα στα 64...οκ οκ χαλανε οι σδ και γι αυτο δε βαζουν υποδοχη στα κινητα, γελαει ο κοσμος...

 

εμενα παντως προσωπικα, για πανω απο μια 10ετια που εχω κινητα με sd, δε μου εχει χαλασει ποτε καμμια

 

καίγονται οι καταραμένες και τρισκατάρατες ρώτα και εμένα! εκτός και αν έχω φάει μούτζα! βασικά το s3 είχε θέμα και σε άλλους φίλους μου και έκαιγε κάρτες μνήμης αλλά το note???? δεν έχω ακούσει κάτι. Σε άλλα τηλέφωνα δεν είχα ποτέ πρόβλημα

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλα, προφανως δεν αμφισβητω αυτα που λες αλλα ισως να ειναι και λιγο γκαντεμια, η καποια ελαττωματικη συσκευη να κατεστρεφε τις μνημες...

 

παντως οπως και να το κανουμε, μπορεις απλα με ευκολια να διαβαζεις και να μεταφερεις παρα πολυ μεγαλο ογκο δεδομενων.,,ευκολα γρηγορα...δεν ειναι και τπτ τεραστιες κιολας να δημιουργουν χωροταξικο προβλημα (μπουρδα που παλιοτερα ειχαν αναφερει κατασκευαστες...)

Link to comment
Share on other sites

καλα, προφανως δεν αμφισβητω αυτα που λες αλλα ισως να ειναι και λιγο γκαντεμια, η καποια ελαττωματικη συσκευη να κατεστρεφε τις μνημες...

 

παντως οπως και να το κανουμε, μπορεις απλα με ευκολια να διαβαζεις και να μεταφερεις παρα πολυ μεγαλο ογκο δεδομενων.,,ευκολα γρηγορα...δεν ειναι και τπτ τεραστιες κιολας να δημιουργουν χωροταξικο προβλημα (μπουρδα που παλιοτερα ειχαν αναφερει κατασκευαστες...)

 

εγώ μαζί σου είμαι! :ninja: είναι τεράστια εξυπηρέτηση... θα φτάσει πάλι η εποχή μου φαίνεται που θα μας πουλάνε τα gb χρυσάφι (λόγω εσωτερικής και μόνο μνήμης) ...

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν νοειται high end smartphone και tablet χωρις SD card.

Toσο απλα.

Eιδικα για χρηστες που χρησιμοποιουν τις εν λογω συσκευες πραγματικα, και για επαγγελματικους σκοπους, κι οχι για να τις ακουμπανε στο τραπεζακι για εντυπωσιασμο οταν πινουν τη φραπεδια.

Σε αυτη τη τελευταια κατηγορια πρωταθλητες οι apple-ακηδες :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 4 χρόνια δεν έχω SD στο κινητό και δε μου έχει λείψει καθόλου. Για backup ή οποιαδήποτε άλλη μεγάλη μεταφορά αρχείων μια χαρά είναι και το USB OTG.
Link to comment
Share on other sites

"You think you're buying like a Kingston or a SanDisk but you're actually not, and they're extremely poor quality, they're slow, they sometimes just stop working, and it gives people huge number of issues, apps crashing all the time, users losing data, a lot of basically complaints and customer frustration. It's gonna be a while before you finally accept that maybe the reason why it's not performing is because you put in an SD card, right? You're gonna blame the phone, you're gonna blame the manufacturer, you're gonna shout and scream and try to get it fixed, so many different ways until you say, 'Actually, let me just take the SD card out and see what happens.'"

 

"It is a trend: SD cards will disappear," Barra added. "You should basically not expect SD card slots in any of our flagships."

 

"Our thinking is if you're gonna have a removable back for the purposes of having an SD slot, you might as well make the battery removable," the exec explained. "It doesn't really increase the cost of the battery that much."

http://www.engadget.com/2015/05/06/hugo-barra-xiaomi-microsd-battery-mi-4i/

 

:rolleyes:

Επειδη κυκλοφορουν fake SD δεν θελουμε SD σλοτ.

οκ looks legit :rolleyes::lol:

Oτι ναναι ομως.

θελω να παρω ενα ζευγαρι nike air αλλα τελικα παω να παρω παπουτσια αdmiral γιατι κυκλοφορουν μαιμουδες nike air.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον όλα το κινητά γράφουν video σε 1080 και αρκετά σε 4Κ. Οι δε φωτογραφίες σε ανάλυση 5mp +.

Αν θέλεις να γράψεις video πάνω από 10-15 λεπτά και να έχεις και ένα καλό αριθμό mp3 στο κινητό σου, 2-3 καλά παιχνίδια, και 3-4 ταινίες ή σειρές.....

Πως τα κάνεις αυτά? Μα φυσικά θέλεις κάρτα. Δεν το συζητάω.

Αλλιώς πληρώνεις ένα σκασμό χρήματα για τουλάχιστον 32g μην πω 64.

Κάρτα και πάλι κάρτα

Link to comment
Share on other sites

Κάρτα Micro sd φυσικά όχι μόνο για τον επιπλέον χώρο αλλά και για θέμα εύκολης μεταφοράς των δεδομένων μου σε άλλη συσκευή .
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται οτι χρειαζεται!!!Και επισης για το γεγονος οτι εχεις μονιμα καποια αρχεια,φωτο κλπ.μεσα και δε χρειαζεται καθε φορα για εμας τα ψωνια ( :p ) που αλλαζουμε τις συσκευες σα τις γυναικες,να τ αντιγραφουμε στη νεα συσκευη!!Οσο για τους online χωρους αποθηκευσης οπως πχ.Google,κλπ.ουτε συζητηση για προσωπικα δεδομενα εκει!! :)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Αν εχω 32gb είμαι εντάξει.Αν όχι θέλω να έχει υποδοχή.

 

Θεωρώ ότι αν έχει μεγάλη εσωτερική μνήμη το κινητό δεν είναι τόσο απαραίτητη η κάρτα sd, αρκεί να κάνεις τακτικά back up τα αρχεία σου για παν ενδεχόμενο. Αν βέβαια υπάρχει και υποδοχή κάρτας μνήμης είναι ευπρόσδεκτη. Πάντως με 32gb το 90% των χρηστών είναι καλυμμένοι.

Συσκευή: Realme 8 5G 4/64 GB

Carriers: 🟢 Cosmote - 🔴 Nova

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...