Jump to content

myphone POLL: Είναι απαραίτητη η χρήση microSD στα smartphones/tablets;


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Είναι απαραίτητη η χρήση microSD στα smartphones/tablets;  

846 members have voted

  1. 1. Είναι απαραίτητη η χρήση microSD στα smartphones/tablets;

    • Φυσικά, θεωρώ απαραίτητη την ύπαρξη microSD υποστήριξης!
      435
    • Χμμ, μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτή, αλλά θα ήθελα να είχα τη δυνατότητα
      254
    • Δεν χρειάζομαι microSD υποδοχή, μόνο μεγάλη μνήμη στο κινητό
      157


Recommended Posts

Ωραία τα λέτε, αλλά αν χαλάσει η sd , τότε τι κάνουμε με τα αρχεία που είναι σε αυτή?

Και είναι πολύ πολύ πιο σύνηθες να χαλάσει η sd, από ότι να χαλάσει η συσκευή. Επίσης, με την sd, υπάρχει και ένα θέμα σε περίπτωση κλοπής του κινητού. Και χίλια κλειδώματα να έχεις βάλει στη συσκευή, ο άλλος παίρνει την sd και έχει όλα σου τα αρχεία.

Συνοψίζοντας, κατά τη γνώμη μου η sd είναι ένας ωραίος, εύκολος και φτηνός τρόπος επέκτασης της μνήμης, ο οποίος όμως έχει και μειονεκτήματα. Η τάση πάντως, τουλάχιστον στις ναυαρχίδες, είναι η κατάργησή της και η αντικατάστασή της με μεγάλη εσωτερική (και γρηγορότερη) μνήμη

 

Με κάλυψες πλήρως. Όλοι αναφέρουν το επιχείρημα της περίπτωσης που χαλάει το τηλέφωνο αλλά κανένας το αντίστροφο που είναι και συχνότερο. Προσωπικά πάντα παίρνω back up στο PC.

Κατά τα άλλα, καλό ειναι να υπάρχει η επιλογή της SD αλλά μέχρι εκεί. Αν σε καλύπτει η μνήμη της συσκευής τότε σχεδόν μηδενίζεται η αναγκαιότητα ύπαρξής της.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 178
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν χαλάσει η κάρτα μνήμης, χάνεις τα δεδομένα. Σωστό.

Οπότε να πάψουμε να αγοράζουμε ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές, γιατί μπορεί να χαλάσει η κάρτα :D

Link to comment
Share on other sites

Εν έτει 2015 θεωρώ ότι η επέκταση αποθηκευτικού χώρου με πρότυπα τύπου microSD θα πρέπει να περιοριστεί σε επικουρικό ρόλο και όχι ως μόνιμη λύση.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις τη δυνατότητα τότε αγοράζεις κινητό με μπόλικη εσωτερική μνήμη συν άπλετο χώρο cloud και είσαι καλυμμένος τουλαχιστον στα μεγάλα αστικά κέντρα με 4g σε καθε περιπτωση.

Αν δεν υπαρχει η δυνατότητα, τότε πηγαίνεις σε κινητό με sd slot.

Για μένα ειναι τόσο απλα τα πράγματα ακομα και αν δεν με συμφέρει.

"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic"-Sir Arthur Clarke
Link to comment
Share on other sites

Εν έτει 2015 θεωρώ ότι η επέκταση αποθηκευτικού χώρου με πρότυπα τύπου microSD θα πρέπει να περιοριστεί σε επικουρικό ρόλο και όχι ως μόνιμη λύση.

 

Νομίζω ότι συμφωνούμε όλοι αλλά όταν βλέπεις τα διπλάσια GB να κοστολογούνται 100 ευρώ παραπάνω, όταν μια πολύ γρήγορη κάρτα SD είναι πολύ φθηνότερη λύση και όταν οι εφαρμογές καταλαμβάνουν όλο κ μεγαλύτερο χώρο (όχι απαραίτητα προσφέροντας νέες λειτουργίες πχ facebook) καταλαβαίνεις ότι η επέκταση αποθηκευτικού χώρου με πρότυπα τύπου microSD μόνο επικουρικό ρόλο δεν μπορεί να έχει.

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρείες επιδιώκουν να γίνεται κατανάλωση περιεχομένου από ελεγχόμενους διαύλους λ.χ. streaming. Οι κακές πρακτικές δεν πρόκειται να εκλείψουν αλλά ευθύνη έχει και ο τελικός χρήστης που δεν αντιδρά και απλά αποδέχεται την επιβληθείσα κατάσταση.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει νομιζω να τονιστει και η δυνατοτητα backup και μεταφορας αρχειων με πολυ πιο ευκολο και πρακτικο τροπο οταν υπαρχει καρτα sd. Δεν απαιτειται χρηση ή pc, πραγμα που με εχει ταλαιπωρησει αρκετες φορες (μεχρι να δει σωστα το pc μου το κινητο σαν αποθηκευτικο χωρο).
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν τα πολυμηχανηματα εκτυπωτες+φαχ+σκανερ++ και αν χαλασει ενα απο αυτα και παει σερβις δεν εχεις τιποτα απο ολα τα καλα του μηχανηματος,ετσι λοιπον στην καρτα μνημης εχω αρχεια,αντιγραφα επαφων γενικα οτι θα χρειαζομουν αν χαλουσε το κινητο,η και απλως αν αλλαζα κινητο.ναι στην εξωτ.καρτα,ναι στην αλλαζομενη μπαταρια,ναι στο ραδιοφωνο.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.κινητο χωρις ραδιο και καρτα μνημης δεν εχω παρει και δεν προκειται να παρω ποτε.δεν καταλαβαινω την φιλοσοφια μερικων ναυαρχιδων να αφαιρουν αντι να προσθετουν.το s6 για παραδειγμα ειναι λειψο και τα αλφα και καλα στην μεσαια κατηγορια ειναι πληρεσ.Μαυρο δαγκωτο στην ελλειψη καρτας μνημης .....:lol: Edited by monster1971
Link to comment
Share on other sites

Spotify premium για μουσική, Flickr 100gb για βιβλιοθήκη φωτογραφιών, bye bye micro sd...

 

Να σε διορθώσω λίγο μιας και στο Flickr ο αποθηκευτικός χώρος που σου δίνει είναι πλέον 1 TB, κοινώς 1.000 gb :blink:

Παρ' όλα αυτά , θέλω να έχω και την δυνατότητα να έχω την εξωτερική κάρτα με την μουσική μου κλπ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

και γιατί δεν να μην υπάρχει δηλαδή ... ? εφόσον πληρώνεις μια συσκευή ναυαρχίδα τι θέλω δεν τη θέλω... θέλω να υπάρχει
Link to comment
Share on other sites

Και στο Note 3 και στο Note 10.1 2014 edition, έχω από 1 32άρα.

Στο tablet πάει χαμένη (δεν έχει χρησιμοποιηθει σχεδόν καθόλου).

Στο Note, έχει φάει 6GB.

 

Συμπέρασμα, δεν με κόβει και όλας αν μπορώ να βρώ ειδικά 64άρια κινητά με γρήγορη RAM.

Our greatest weakness lies in giving up. The most certain way to succeed is always to try just one more time -- Thomas A. Edison
Link to comment
Share on other sites

Δεν αγοράζω κινητό ή σκέφτομαι για αγορά του χωρίς microsd... Εννοείται ότι αποθηκεύω και σε google drive ή dropbox αλλά δεν το συζητώ με έχει σώσει άπειρες φορές, άσε που όσοι ασχολούνται με custom roms, είναι βολικό + ότι κρατώ back up roms κλπ.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Καλή η sd με τα θετικά και αρνητικά της. Θα μπορούσα να ζήσω χωρίς αυτή αλλά σιγουρα δεν θα μπορούσα χωρίς usb otg.. Αυτο δεν θα το άλλαζα με τίποτα και δεν θα μπορούσα να λείπει από τη συσκευή ή το ταμπλετ μου.

Samsung galaxy S3

Galaxy Tab 10.1 (p7500)

Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε απαραίτητη ! Κινητό χωρίς microsd ίσον υπολογιστής χωρίς USB.

 

Το να λες αχρείαστη γιατί μπορεί να χαλάσει η microsd

ίσον

με το να λες αχρείαστες οι USB στο PC γιατί μπορεί να χαλάσει το στικάκι/ο εξωτερικός σκληρός.

 

Το να λες αχρείαστη η microsd φτάνει να έχεις εσωτερική μνήμη

ίσον

με το να λες αχρειάστες οι USB στο PC φτάνει να έχεις μεγάλο εσωτερικό σκληρό.

Edited by mobiuser

Bloomberg: "BlackBerry Ltd. (BBRY)’s share of the smartphone market is quickly vanishing"..."to 0.8 percent in 2014 and may slip to 0.3 percent by 2018" - “The question of whether BlackBerry can survive continues to surface,” IDC said...

http://www.bloomberg.com/news/2014-05-28/blackberry-market-share-to-fall-to-0-3-in-2018-idc-says.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να πω οτι τρελενομαι για να εχω microSD στο κινητο προτιμω να εχω ενσωματωμενη μνημη τουλαχιστον 32γιγα και ειμαι μια χαρα.
Link to comment
Share on other sites

Για συσκευές που έχουν λίγη μνήμη μια microSD είναι απαραίτητη...Προσωπικά χρησιμοποιώ 128GB και με υπερκαλύπτει πλήρως σε video με πολύ υψηλή ανάλυση όταν καπαρώνει αρκετά GB...

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο κοντινό μέλλον καμία κάρτα sd δεν χωρά στις συσκευές μας.

Υπηρεσίες cloud όπως το dropbox, υπηρεσίες media streaming όπως το spotify ,το flickr και μεγαλύτερη εσωτερική μνήμη θα βάλουν την sd στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.

 

Το ότι στην Ελλάδα οι data πάροχοι είναι πολλά έτη πίσω, δεν σημαίνει τίποτα για τους τεχνολογικούς κολοσσούς.

 

Προς το παρόν επιλέγω να υπάρχει κάρτα sd εαν είναι δυνατόν, όπως επέλεγα πριν 10 χρόνια pc με flash drive. Αν και ήξερα πως μου ήταν άχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σιγά σιγά τείνουν να τις καταργήσουν και να περάσουν σε νέους τρόπους αποθήκευσης.
Nokia 3210 -> Sony Ericsson T68i -> Sony Ericsson K750i -> Sony Ericsson W610i -> Nokia 5800 XpressMusic -> iPhone 3GS -> LG G2
Link to comment
Share on other sites

Είναι απαραίτητη για πολλούς λόγους και πλέον έχουν μειωθεί τόσο οι τιμές που κάνεις τα πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Η sd απαραίτητη για μένα και δεν κοιτάω τίποτα που δεν έχει. Όπως και αφαιρούμενη μπαταρία.

Χρόνια ατελείωτα από handheld Windows CE και 64-128-256mb, ραδιοcd, player, μέχρι σήμερα με 16-32gb σε διάφορες συσκευές, έχω χρησιμοποιήσει για μεγάλα χρονικά διαστήματα πάνω από 30 διαφορετικές sd.

Καμμία δεν καταστράφηκε ποτέ, ακόμα και οι αρχαίες 64mb υπάρχουν ακόμα και δουλεύουν. Υπάρχουν και δουλεύουν κάρτες σε παλιά τηλέφωνα που έχουν πάνω ταυτόχρονα ext2sd και swapfile, ότι επιθετικότερο δηλαδή.

Αντίθετα πολλές φορές με έχουν σώσει από συσκευές που ...απεβίωσαν είτε με οικεία βούληση ή με ...πράξεις ή παραλήψεις μου, οπότε και θα τα έχανα όλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...