Jump to content

Windows 10 technical preview (Insider Program)


iStewie
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ίσως κάνω ένα ακόμα rollback, για να είμαι εντάξει και με τις αναβαθμίσεις όλων των εφαρμογών
Nokia 5630 Xpress Music -> Nokia Lumia 800 -> Microsoft Lumia 640 XL DS -> Samsung j5 2016 -> Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι Άγγελε τα πάντα... Επίσης μιας και αναφέρθηκες στο συγχρονισμό, στα Windows 10 και στα Lumia και στα PC όταν έχεις επιλέξει να γίνεται συγχρονισμός «με την άφιξη στοιχείων» συχνά κολλάει και αντιμετωπίζει θέμα συγχρονισμού...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Μόνο εγώ έχω παράπονο απο την μπαταρία? Όταν ασχολούμαι με το κινητό (whatsapp, messenger κλπ) πέφτει κατακόρυφα. Το βράδυ πέφτει ένα 10%, ενώ στην 8.1 έπεφτε 2-3%. Γενικά μια μέρα την βγάζει δεν έχω θέμα. Αλλά συνήθως έβγαζα 28-30 ώρες με τα 8.1. Τώρα πάω απο τις 15-18 ώρες. Έχω τα πάντα ανοιχτά πρέπει να πω: 3g, location, wifi.

Κάτι κάνει κατάχρηση συγχρονισμού όμως και θα το βρώ. Αλλά δεν νομίζω να δικαιολογείται τόσο. Στις υπηρεσίες που τρέχουν στο background, έχετε ενεργοποιημένο το τηλέφωνο, μηνύματα και επαφές?

 

Μήπως έχεις πολλά mail accounts, με πολύ συχνό συγχρονισμό; Ειδικά κάποιο google account.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις πολλά mail accounts, με πολύ συχνό συγχρονισμό; Ειδικά κάποιο google account.

 

Έχω δύο gmail, που συγχρονίζουν κάθε δύο ώρες. Και τον κλασσικό outlook. Όταν το βάζω σε battery save, η διάρκεια εκτοξέυεται αλλά πάλι, ασχολούμαι λίγο, πέφτει νεράκι..!

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κλειστό τίποτα. Μόνο το BT όταν φυσικά δεν το χρησιμοποιώ. Έχω την εντύπωση πως είναι καλύτερα τα πράγματα. Έστω τα ίδια, να μην λέω υπερβολές.
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εμενα με 640 xl dual sim στο store βγάζει errors στα app updates. Eπισης έχει lags...σε emails
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως η μπαταρία νομιζω ότι είναι λίγο χειρότερη από πριν, σίγουρα όχι σε καλύτερα επίπεδα. Τώρα όσο αφορά το λειτουργικό θεωρώ ότι είναι καλύτερο από το 8.1 με πολλές βελτιώσεις όπως τα περισσότερα quick settings και η ενεργοποίηση του wi fi με μια κίνηση, η συνεχόμενη δόνηση στις κλίσεις αλλά και όταν απαντάει ο άλλος, εμένα με βόλεψε και το μαύρο φόντο όταν έχεις κλίση παρότι μίκρυνε η φωτογραφία και την έβαλαν σε κύκλο αλλά δεν βλέπω τα κύματα που έκανε στην οθόνη. Στα αρνητικά να βάλω ότι όταν πατάω το βελάκι σε μια εφαρμογή για να βγω αυτή συνεχίζει και υπάρχει και πρέπει όλη την ώρα να διαγράφω εφαρμογές ελπίζω να το διορθώσουν. Καθώς και μια απορία γιατί στην έναρξη όταν βάζω μια φώτο από τις εικόνες μου την δείχνει θολή ενώ άμα βάζω από τα δείγματα εικόνων τις δείχνει κανονικά? Κάνω κάτι λάθος?
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο gmail, που συγχρονίζουν κάθε δύο ώρες. Και τον κλασσικό outlook. Όταν το βάζω σε battery save, η διάρκεια εκτοξέυεται αλλά πάλι, ασχολούμαι λίγο, πέφτει νεράκι..!

 

Ίσως να είναι και αυτό. Επίσης, δεν αν κάποια άλλη εφαρμογή, που έχει συγχρονισμό, είναι υπεύθυνη γι' αύτη την κατανάλωση. Στο battery saver δε φαίνονται οι εφαρμογές;

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

 

Το swipe πληκτρολόγιο έχει θέματα, ειδικά στα Ελληνικά. Ελπίζω να βελτιωθεί με το γράψιμο.

 

 

Swipe στα ελληνικά;

Ωπ... Εδώ είμαστε! :D

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες με τις εφαρμογές ειναι αυτό που πιστεύω οτι κάνει τα 10άρια πιο γρήγορα απο τα 8.1.

Απο συνήθεια έκλεινα τα παντα και καθε φορα επρεπε να ανοίξει απ την αρχη η εφαρμογή.

Τώρα, απ ότι διαβάζω, η εφαρμογή παραμένει στο παρασκήνιο μεν, δεσμέυοντας ελάχιστους πόρους δε. Μάλιστα, σύγκριση γίνεται με τι τελικά, έτσι ή κλείνοντας και ανοίγοντας κάθε φορα την εφαρμογή, συνέφερε απο άποψης κατανάλωσης μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Swipe στα ελληνικά;

Ωπ... Εδώ είμαστε! :D

 

Ω ναι! :D Και d-pad, για τον κέρσορα. Επιτέλους, έγινε ξανά εύχρηστος!

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Καμια άλλη πρόταση για να κατεβάσω φωνή πλοήγησης στους χάρτες??....εκτος φυσικά από το here drive το οποιο δεν υπάρχει πλέον!!
Link to comment
Share on other sites

Καμια άλλη πρόταση για να κατεβάσω φωνή πλοήγησης στους χάρτες??....εκτος φυσικά από το here drive το οποιο δεν υπάρχει πλέον!!

 

Στο Windows Maps, δεν έχει προσθήκη; Δεν έχω τώρα τη συσκευή στα χέρια μου. Πριν λίγο που έπαιξα με τους χάρτες (Windows), οι Here πρέπει να είναι αυτοί.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είναι και αυτό. Επίσης, δεν αν κάποια άλλη εφαρμογή, που έχει συγχρονισμό, είναι υπεύθυνη γι' αύτη την κατανάλωση. Στο battery saver δε φαίνονται οι εφαρμογές;

 

Φαίνονται άμε. Έχω όσες χρειάζεται μόνο.

 

Εμένα πάντως η μπαταρία νομιζω ότι είναι λίγο χειρότερη από πριν, σίγουρα όχι σε καλύτερα επίπεδα. Τώρα όσο αφορά το λειτουργικό θεωρώ ότι είναι καλύτερο από το 8.1 με πολλές βελτιώσεις όπως τα περισσότερα quick settings και η ενεργοποίηση του wi fi με μια κίνηση, η συνεχόμενη δόνηση στις κλίσεις αλλά και όταν απαντάει ο άλλος, εμένα με βόλεψε και το μαύρο φόντο όταν έχεις κλίση παρότι μίκρυνε η φωτογραφία και την έβαλαν σε κύκλο αλλά δεν βλέπω τα κύματα που έκανε στην οθόνη. Στα αρνητικά να βάλω ότι όταν πατάω το βελάκι σε μια εφαρμογή για να βγω αυτή συνεχίζει και υπάρχει και πρέπει όλη την ώρα να διαγράφω εφαρμογές ελπίζω να το διορθώσουν. Καθώς και μια απορία γιατί στην έναρξη όταν βάζω μια φώτο από τις εικόνες μου την δείχνει θολή ενώ άμα βάζω από τα δείγματα εικόνων τις δείχνει κανονικά? Κάνω κάτι λάθος?

 

Για τις φωτος ίσως φταίει και η ανάλυση.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Καμια άλλη πρόταση για να κατεβάσω φωνή πλοήγησης στους χάρτες??....εκτος φυσικά από το here drive το οποιο δεν υπάρχει πλέον!!

 

Κάνε μια αναζήτηση στους χάρτες και πάτησε μετάβαση στην τοποθεσία που αναζήτησες. Λογικά θα σε ενημερώσει για να κατεβάσει την πλοήγηση στα ελληνικά.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

To έχω δει το λινκ αλλά εδώ που λέει:Point your phone to your computer's IP and listening port (8888 by default) [http://IP:8888], tap on the fiddler cert and install it to your phone.

Τι έκανες δεν το καταλαβαίνω...

 

Αν έκανες όλα τα υπόλοιπα σωστά πως και κόλλησες εκεί;:blink:

Βρες την διεύθυνση IP του υπολογιστή σου π.χ. 192.168.1.69 και από τον Edge στο τηλέφωνο μπες στο http://192.168.1.69:8888 και θα δεις τη σελίδα του Fiddler. Εκεί κάτω κάτω έχει link για το certificate που πρέπει να εγκαταστήσεις.

Προσοχή μεγάλη με τα βήματα και με το script για να πετύχει.

"It is not the spoon that bends, it is only yourself."
Link to comment
Share on other sites

Ναι Άγγελε τα πάντα... Επίσης μιας και αναφέρθηκες στο συγχρονισμό, στα Windows 10 και στα Lumia και στα PC όταν έχεις επιλέξει να γίνεται συγχρονισμός «με την άφιξη στοιχείων» συχνά κολλάει και αντιμετωπίζει θέμα συγχρονισμού...

Αλέξη και εγώ, έχω δύο λογαριασμούς. Έναν gmail και τον Outlook. Τα έχω και τα δύο να συγχρονίζονται με την άφιξη των στοιχείων. Βλέπω βέβαια ένα μικρό κόλλημα, αλλά δεν του έχω δώσει ιδιαίτερη σημασία μιας και το κατατάσσω στα «φυσιολογικά» θα έλεγα κολλήματα. Τι προτείνεις εσύ για τον συγχρονισμό και ποια επιλογή να έχουμε;

Link to comment
Share on other sites

Αν έκανες όλα τα υπόλοιπα σωστά πως και κόλλησες εκεί;:blink:

Βρες την διεύθυνση IP του υπολογιστή σου π.χ. 192.168.1.69 και από τον Edge στο τηλέφωνο μπες στο http://192.168.1.69:8888 και θα δεις τη σελίδα του Fiddler. Εκεί κάτω κάτω έχει link για το certificate που πρέπει να εγκαταστήσεις.

Προσοχή μεγάλη με τα βήματα και με το script για να πετύχει.

 

Δεν μου έγινε, δεν ξέρω αν εφτιαξα το script σωστά (για 640 LTE) θα ξανα προσπαθήσω...

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Edit:Ολα οκ, τωρα θα πρέπει να ξανα αλλάξω τα settings του wifi?

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αναζήτηση στους χάρτες και πάτησε μετάβαση στην τοποθεσία που αναζήτησες. Λογικά θα σε ενημερώσει για να κατεβάσει την πλοήγηση στα ελληνικά.

 

 

 

Δυστυχώς με πηγαίνει κατ' ευθείαν στον χάρτη....δε με ρωτάει τίποτα για γλώσσα

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα δούλεψε το script. Στις ενημερώσεις ομως εχω κάποια που δεν φάινεται το εικονίδιο. Εκείνα δε γίνονται
Link to comment
Share on other sites

τι βιάζεστε τόσο πολύ με τα updates?

σε λίγο έχουμε Δεκέμβρη και θα δούμε το φως το αληθινό(ελπίζω).

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

τι βιάζεστε τόσο πολύ με τα updates?

σε λίγο έχουμε Δεκέμβρη και θα δούμε το φως το αληθινό(ελπίζω).

....κι εγώ!!!! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

τι βιάζεστε τόσο πολύ με τα updates?

σε λίγο έχουμε Δεκέμβρη και θα δούμε το φως το αληθινό(ελπίζω).

 

απο αυτα που εχω δει εδω και καμποσες μερες με την 1586 κρατα μικρο καλαθι

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Aμ δεν νομιζω να το δουμε. Μπορει να γινομαι λιγο κακος τωρα αλλα θεωρητικα τα 10αρια στο κινητο, ειναι οχι ενα ακομα update αλλα αλλη version του λειτουργικου. Θεωρητικα, εχει αλλαξει και ο kernel απο κατω και δεν ειναι ο kernel των 8 αλλα των 10 αφου στα 10αρια ηθελαν ενα λειτουργικο εννοποιημενο που να τρεχει παντου (κινητα, tablets, desktop).

Ε συγχωρεστε με ρε παιδια αλλα εμενα δεν μου το βγαζει αυτο. Νιωθω σαν να κρατησαν τον ιδιο παλιο kernel και να εκαναν ενα γραφικο ρετους να μοιαζει 10αρια. Και δεν ειναι αυτο το κακο αλλα ο κοσμος περιμενει τοοοοσο καιρο με τοοοση ανυπομονησια τα 10αρια και θα δει μονο ποιο πολυ οπτικες αλλαγες και εννοιποιηση μερικων apps οπως here maps, αρχεια, flashlight και stopwatchtimer μεσα στο λειτουργικο.

Που ειναι οι ουσιαστικες αλλαγες ρε παιδια? Οτι στις φωτο εχει την επιλογη να μου προβαλει και αυτες απο το one drive η οτι εβγαλε τον ie και εβαλε τον edge?

Δεν λεω οτι ειναι ασχημα, απλα δεν ειναι αυτο που περιμενα..... και νομιζω πως δεν θα ειμαι ο μονος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...