Jump to content

Sony Xperia Z3


T-mobile
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ρωτησω. Ειμαι 6.0.1 φλασαρισμενη. Την περασα απο πανω χωρις να σβησω δεδομενα.

Ειναι ναι μεν πιο σπιρτοζικο στο ανοιγμα των εφαρμογων αλλα... Μου την δινουν καποια πραγματακια. 1) Μολις ανοιγω τις ρυθμισεις κανει μια μικρη καθυστερηση που δεν εκανε την 5.0.1 και μου την δινει.

2) Μολις ανοιγω τις κλησεις μου, εμφανιζει πρωτα τους αριθμους λες και δεν εχω αποθηκευμενη την επαφη και μετα απο μια στιγμη εμφανιζει το ονομα της επαφης.

3) Βασικο, η μπαταρια πεφτει ευκολα.

4) Επισης δεν εχει το Stamina της Sony προς το παρων. Δεν ξερω αν κανει δουλεια το Doze.

 

Τα 2 πρωτα μπορει καποιους να μην τους ενοχλουν, αλλα εμενα με πειραζουν γιατι με την προηγουμενη εκδοση δεν τα εκανε.

Ξαναφλασαρα αλλης χωρας unbranded και κανει παλι το ιδιο.

Φταιει που δεν κανω clean install?

Μπορω να γυρισω πισω στην 5.0.1 με φλασαρισμα η θα φαει κανενα σκαλωμα?

Edited by BMW116i
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Θα συνιστούσα να στήσεις τη συσκευή σου από την αρχή πριν αποφασίσεις να επιστρέψεις στην προηγούμενη έκδοση.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

3) Βασικο, η μπαταρια πεφτει ευκολα.

4) Επισης δεν εχει το Stamina της Sony προς το παρων. Δεν ξερω αν κανει δουλεια το Doze.

 

Η δική μου εμπειρία μπαταρίας είναι από το Z3 compact βέβαια, αλλά ίσως έχει αναλογία, τσέκαρε από το υπομενου μπαταρίας ποιές εφαρμογές κάνουν μεγαλύτερη χρήση. Αν δεις google play services ψηλά (εγώ ήμουν στο 17-20%) τότε τσέκαρε στο υπομενού google/ personal info & privacy και δες εκεί τι κρατάει συγχρονισμένο (web history, location κτλ). Εγώ τα βρήκα όλα ΟΝ και δεν θυμάμαι να τα είχα ενεργοποιήσει, μάλιστα για search και youtube history ήμουν και σχεδόν σίγουρος οτι τα είχα κλειστά. Υπόψιν οτι στα play services και στα anonymous statistics δεν μπορείς να κάνεις battery optimization (οπότε φαντάζομαι δεν εφαρμόζεται το περίφημο doze).

Δεύτερο σημείο είναι στο backup & reset, όπου και εκεί είχα ενεργοποιήσει automatic backup και back up my data στο google πριν κάνω την αναβάθμιση και κλείνοντας τα, μαζί με τα παραπάνω, είδα σημαντική βελτίωση μέσα σε 3-4 κύκλους φόρτισης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά,

θα σας απασχολήσω λίγο με το πρόβλημα που προέκυψε για έναν γνωστό μου με το Service της Sony, αν μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας. Ελπίζω να επιτρέπεται να γράψω σε αυτό το θέμα.

 

Γνωστός μου λοιπόν αγόρασε το Sony Xperia Z3 στις 22/01/15 για 468€ (δηλαδή 1 χρόνο και 4 μήνες πριν περίπου), από την αρχή δεν του πήγαινε κάτι καλά με το focus της κάμερας οπότε το έδωσε για service. Να σημειώσω εδώ ότι μένοντας Κρήτη, ο μόνος τρόπος να δοθεί ένα Sony κινητό για service είναι μέσω των καταστημάτων Γερμανός. Όλα καλά, έκανε 2-3 εβδομάδες για να το πάρει πίσω, αλλά τουλάχιστον το πρόγραμμα φτιάχτηκε και όλα καλά έκτοτε. Το κινητό πάντα το είχε σε θήκη και ποτέ δεν το έβαλε στη Θάλασσα (γιατί δεν επιτρέπεται) ούτε καν σε νερό γιατί τελικώς δεν ήθελε (μόνο για Θάλασσα ενδιαφέρεσαι στην Ελλάδα).

 

Πριν ένα μήνα λοιπόν του εμφάνισε μία σκούρα κίτρινη κηλίδα στην αριστερά μεριά της οθόνης κατά μήκος του docking port. Δυστυχώς πριν το στείλει για service δεν σκέφτηκε να πάρει φωτογραφία, αλλά για να καταλάβετε είναι σαν τις κηλίδες που έχουν εμφανιστεί σε άλλα τέτοια μοντέλα όπως πχ αυτή, αυτή και αυτή.

 

[ATTACH]65234[/ATTACH]

 

Στις 14/04/16 το παρέδωσε στον Γερμανό στο Ρέθυμνο όπου σαν αιτιολογία ο κύριος στο κατάστημα έβαλε "Οθόνη: τρεμούλιασμα" και το κινητό ως "Z3 Compact" (άσχετα δηλαδή). Από επικοινωνία αργότερα έμαθε ότι το service της Sony το παρέλαβε στις 24/05/16 και έπρεπε να πάρει ο ίδιος στις 11/05/16 (σχεδόν ένα μήνα μετά) για να του πουν ότι το κινητό είναι εκτός εγγύησης λόγω χτυπήματος και η επισκευή κοστίζει 240€+(!!). Μάλιστα αν αρνηθεί την επισκευή θα πρέπει να δώσει 9€ (υποθέτω για τον έλεγχο) και αυτομάτως σταματάει εδώ η εγγύηση. Του έδωσαν μάλιστα την επιλογή να του στείλουν τις φωτογραφίες το οποίο και ζήτησε. Το χτύπημα λοιπόν που έβγαλε εκτός εγγύησης το κινητό φαίνεται στις επισυναπτόμενες φωτογραφίες:

 

[ATTACH]65232[/ATTACH] [ATTACH]65233[/ATTACH]

 

Και θα ήθελα λοιπόν σε αυτό το σημείο να μάθω την άποψη σας για το αν όντως μπορεί να τεθεί το κινητό εκτός εγγύησης με αυτό το χτύπημα που κατά την ταπεινή μου άποψη είναι άσχετο με το κιτρίνισμα της οθόνης για το οποίο εστάλη το κινητό στο service. Αν δε μπορούν να επικαλεστούν κάτι τέτοιο, ποια είναι διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί;

 

Αυτή τη στιγμή το κινητό μέχρι να αποφασίσουμε τι θα κάνει έχει μείνει στο service.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις συνδεθηκα στο pc companion. κ μου έβγαλε ότι ήρθε η αναβάθμιση!!!! Την κατεβάζω κ την περνάω....

 

Όλα κομπλέ έγινε κανονικά. Πλέον με 6.0.1!!!

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Το ξερετε ότι στην 6.0.1 εχει διπλο ταπ για κλείσιμο της οθονης?

Για την ακριβεια το ειχε αναφερει ο nikosmpl σε ένα πιο παλιο ποστ,και κοντεψαμε να τον βγαλουμε τρελο.....:lol::lol:

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

Το ξερετε ότι στην 6.0.1 εχει διπλο ταπ για κλείσιμο της οθονης?

Για την ακριβεια το ειχε αναφερει ο nikosmpl σε ένα πιο παλιο ποστ,και κοντεψαμε να τον βγαλουμε τρελο.....:lol::lol:

 

Που το έχει ???

Link to comment
Share on other sites

Πριν ένα μήνα λοιπόν του εμφάνισε μία σκούρα κίτρινη κηλίδα στην αριστερά μεριά της οθόνης κατά μήκος του docking port. Δυστυχώς πριν το στείλει για service δεν σκέφτηκε να πάρει φωτογραφία, αλλά για να καταλάβετε είναι σαν τις κηλίδες που έχουν εμφανιστεί σε άλλα τέτοια μοντέλα όπως πχ αυτή, αυτή και αυτή.

 

 

 

Στις 14/04/16 το παρέδωσε στον Γερμανό στο Ρέθυμνο όπου σαν αιτιολογία ο κύριος στο κατάστημα έβαλε "Οθόνη: τρεμούλιασμα" και το κινητό ως "Z3 Compact" (άσχετα δηλαδή)Και θα ήθελα λοιπόν σε αυτό το σημείο να μάθω την άποψη σας για το αν όντως μπορεί να τεθεί το κινητό εκτός εγγύησης με αυτό το χτύπημα που κατά την ταπεινή μου άποψη είναι άσχετο με το κιτρίνισμα της οθόνης για το οποίο εστάλη το κινητό στο service. Αν δε μπορούν να επικαλεστούν κάτι τέτοιο, ποια είναι διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί;

 

 

 

Αυτή τη στιγμή το κινητό μέχρι να αποφασίσουμε τι θα κάνει έχει μείνει στο service.

 

 

 

Ευχαριστώ!

 

Κάκιστα δεν προβαίνουν σε αντικατάσταση οθόνης μιας και δεν εχει σχέση με το χτύπημα ούτε και εχουν καμία δικαιολογία να αρνηθούν λογο των χτυπημάτων.

 

Αυτο με την κιτρινιλα εχει εμφανιστεί σε αρκετούς κατόχους της συσκευής της z3 σειράς και όλοι όσοι πήγαν service τους έκαναν κανονικά αντικατάσταση οθόνης χωρίς πρόβλημα οπως εχει αναφερθεί κατα κόρων στο παρόν νήμα.

 

Κυνήγησε το μιλώντας και με την Sony Hellas.

 

Απαράδεκτη η συμπεριφορά τους.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Που το έχει ???

Στις εφαρμογες επανω δεξια τρεις τελιτσες>ρυθμισεις>διπλο πατημα για αναστολη;)

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

Στις εφαρμογες επανω δεξια τρεις τελιτσες>ρυθμισεις>διπλο πατημα για αναστολη;)

 

Εκεί δεν το βρήκα αλλά το έχει στις "Ρυθμίσεις Αρχικής Οθόνης" (βγαίνει με παρατεταμένο πάτημα στην αρχική οθόνη). Το έχουν κρύψει καλά πάντως...

 

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι το κάτω μέρος της οθόνης σαν να μην είναι κεντραρισμένο σωστά, δεν έχει το περιθώριο που είχε πριν. Τί εννοώ: όταν θέλεις π.χ. να σκρολάρεις στο FB το κάτω μέρος των γραμμάτων είναι "πατημένο" από τα soft keys. Το έχει δει κανείς άλλος αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Κάκιστα δεν προβαίνουν σε αντικατάσταση οθόνης μιας και δεν εχει σχέση με το χτύπημα ούτε και εχουν καμία δικαιολογία να αρνηθούν λογο των χτυπημάτων.

 

Αυτο με την κιτρινιλα εχει εμφανιστεί σε αρκετούς κατόχους της συσκευής της z3 σειράς και όλοι όσοι πήγαν service τους έκαναν κανονικά αντικατάσταση οθόνης χωρίς πρόβλημα οπως εχει αναφερθεί κατα κόρων στο παρόν νήμα.

 

Κυνήγησε το μιλώντας και με την Sony Hellas.

 

Απαράδεκτη η συμπεριφορά τους.

Απ' ότι έχω καταλάβει, με την Sony μίλησε. Γίνεται να σταματήσουν την εγγύηση επειδή χτυπήθηκε το σασί σε κάποιο σημείο, ειδικά δε αν αυτό δεν έχει κανένα θέμα με το πρόβλημα για το οποίο πήγε στο service; Δηλαδή με το που χτυπηθεί το κινητό αμέσως χάνεις την εγγύηση του ανεξάρτητα με τη ζημιά που έκανε το χτύπημα;

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια.

Μου εχει ερθει η αναβαθμηση στο τηλεφωνο,χρειαζεται τιποτα να προσεξω 'η να κανω την αναβαθμηση κατευθειαν απο το τηλεφωνο μεσω wifi.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια.

Μου εχει ερθει η αναβαθμηση στο τηλεφωνο,χρειαζεται τιποτα να προσεξω 'η να κανω την αναβαθμηση κατευθειαν απο το τηλεφωνο μεσω wifi.

Επειδή είναι major update το καλύτερο θα ήταν να κάνεις clean install

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έχω καταλάβει, με την Sony μίλησε. Γίνεται να σταματήσουν την εγγύηση επειδή χτυπήθηκε το σασί σε κάποιο σημείο, ειδικά δε αν αυτό δεν έχει κανένα θέμα με το πρόβλημα για το οποίο πήγε στο service; Δηλαδή με το που χτυπηθεί το κινητό αμέσως χάνεις την εγγύηση του ανεξάρτητα με τη ζημιά που έκανε το χτύπημα;

 

Δεν γνωρίζω ακριβώς τους όρους εγγυήσεων με κάθε λεπτομέρεια αλλα δεν στέκεται λογικό να απορρίψουν για αυτο το λογο.

 

Δηλαδη πες εχει μια γρατζουνιά στο σασί στο καπάκι της USB θύρας τι πάει να πει αυτο οτι αποτελει αιτία να μην καλύψουν ελλατωμμα της οθόνης που οφείλετε σε hardware failure/defect;;

 

Εκτος αν θεωρούν οτι λογο του χτυπήματος προκλήθηκε η κιτρινιλα και πατάνε εκεί για αυτο το βγάζουν εκτος εγγύησης πραγμα που εξίσου δεν στέκει.

 

Απλα απο οτι καταλαβαίνω προσπαθούν να την βγάλουν καθαρη να μην καλύψουν η αν καλύψουν να το κάνουν με χρέωση για θεμα καθαρά κατασκευαστική ατέλεια.

 

Διάβασε τους όρους εγγύησης να δεις τι ακριβώς γράφουν η κατεβασε τους σε μορφή pdf απο την ίδια την Sony και ανάλογα πρατεις.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι major update το καλύτερο θα ήταν να κάνεις clean install

 

Καλημερα αδερφε.

Το οποιο τι κανεις...?

Συγνωμη αλλα δεν το κατεχω το αθλημα.

Στο προηγουμενο τηλ. ηταν xperia s και οτι αναβαθμηση μου ερχοταν την εκανα απευθειας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα αδερφε.

Το οποιο τι κανεις...?

Συγνωμη αλλα δεν το κατεχω το αθλημα.

Στο προηγουμενο τηλ. ηταν xperia s και οτι αναβαθμηση μου ερχοταν την εκανα απευθειας.

Το συνδέεις με PC Companion και ακολουθείς τις οδηγίες.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το συνδέεις με PC Companion και ακολουθείς τις οδηγίες.

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70F μου

 

Ευχαριστω Κωνσταντινε!

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !!

Link to comment
Share on other sites

Αναμένουμε εντυπώσεις από όσους την περάσανε κατευθεία ΟΤΑ χωρίς reset. Αν έχει προστεθεί/ αφαιρεθεί κάτι σημαντικό, αν υπάρχει κάποια βελτίωση στην κάμερα, αν και πως επηρεάστηκε η αυτονομία κλπ. Το κινητό μου ρολάρει άψογα με την 5.1.1 και είναι πολυ καλά και με κόπο και χρόνο στημένο. Δεν πρόκειται να κάνω την αναβάθμιση αν δεν αξίζει πραγματικά.

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα παιδιά αξίζει τον κόπο... Δεν χρησιμοποιούσα πριν stamina, οπότε τώρα βλέπω διαφορά στην αυτονομία με την 6.0. Έχουν βελτιωθεί τα εφέ και η ταχύτητα ανοίγματος εφαρμογών. Είναι γενικά πιο σβέλτο. Αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι πλέον το πάνω μέρος δεν είναι ολόκληρο μπλέ/κόκκνο κλπ ανάλογα το θέμα. Έχει δηλαδή πάνω πάνω μια μαύρη μπάρα. Δεν ξέρω με πια λογική το έκαναν αυτό...

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα παιδιά αξίζει τον κόπο... Δεν χρησιμοποιούσα πριν stamina, οπότε τώρα βλέπω διαφορά στην αυτονομία με την 6.0. Έχουν βελτιωθεί τα εφέ και η ταχύτητα ανοίγματος εφαρμογών. Είναι γενικά πιο σβέλτο. Αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι πλέον το πάνω μέρος δεν είναι ολόκληρο μπλέ/κόκκνο κλπ ανάλογα το θέμα. Έχει δηλαδή πάνω πάνω μια μαύρη μπάρα. Δεν ξέρω με πια λογική το έκαναν αυτό...

 

Το έκανες απευθείας ή με clean install;

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Εγω την πέρασα προχθές ota κ μόλις ολοκληρώθηκε του έκανα και μια επαναφορά καλου κακού. Οι εντυπώσεις είναι πολύ καλές δεν έχω δει κάτι αρνητικό. Ρολαρει όμορφα κ σβελτα.αυτονομια μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Το έκανες απευθείας ή με clean install;

 

Clean install έκανα, όπως πάντα στα μεγάλο update. Το wifi σας είναι όπως πριν?? Σα να μου φαίνεται λίγο πιο αδύναμο...

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...