Jump to content

Sony Xperia Z3


T-mobile
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Μετά την αναβάθμιση σε 6.0.1 (την .750) στο μενού "Διαγνωστικοί έλεγχοι" εμφανίζει σε όλα τα πεδία (πχ Κλήσεις που τερματίστηκαν, Συμβάντα συστήματος κλπ,) "Οι πληροφορίες δεν είναι διαθέσιμες". Το έχει κάποιος άλλος αυτό;

Περιμένω έτσι κι αλλοιώς την .757 για clean install αλλά θα ήθελα να δω αν το θέμα είναι μεμονωμένο ή γενικό;

Link to comment
Share on other sites

Δική σου είναι η ρομ?

Οχι, ειναι Customized RU (Russia)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Οχι, ειναι Customized RU (Russia)

 

ευχαριστω :)

 

τελικα εβαλα μια αλλη να δοκιμασω κ αν δε παει καλα βαζω τη στοκ

 

 

ερωτηση,πως μπουταρουμε σε recovery?μια εφαρμογη που εχω κανει απλα reboot

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Πες μας, ποια rom εβαλες ?

Ποστ 1660 >> http://forum.xda-developers.com/z3/general/d6603-5-0-2-flashable-stock-23-1-0-690-t3056361/post67024233#post67024233

Ενας αλλος στη rom D6603 23.5.A.0.575 / R3D flashable-prerooted - Preroot + TWRP 3.0.2 που εβαλα και εγω γραφει ''Do think I am not able to access the recovery without executing the script.'' εννοωντας αυτο >> http://forum.xda-developers.com/z3/general/wip-sony-android-6-0-mm-t3337357 το Recovery/Root RecRoot V4

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τηβ τελευταία pure X.. Καλούτσικα πάει.. Το βρήκα, ήθελε κάποιο κουμπί για να μπει σε συγκεκριμένο σημείο.

 

Ερώτηση.. Άλλαξε κάπως το stamina?μου φαίνεται αρκετά πιο αργό το κινητό πλέον σε σχέση με παλαιότερα.. Επίσης μήπως ξέρουμε πως φεύγει απ τη notifications Bar?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Το βρήκα, ήθελε κάποιο κουμπί για να μπει σε συγκεκριμένο σημείο.

Δωσε μου λινκ

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος οδηγός πώς κάνουμε ρουτ σε stock marshmallow;
Link to comment
Share on other sites

Αυτο λες ?

Q:- Does this rom have a recovery ? How can i acces to recovery after flashing the ROM ?

A:- Yes. This rom has built in TWRP recovery. You can acces it by the following way.. Reboot ur phone , After seeing green or blue or orange led just press volume down button. Thats it..

Υπάρχει κάποιος οδηγός πώς κάνουμε ρουτ σε stock marshmallow;

Πρεπει να βαλεις μια rom A.2.93 με το Flash Tool μετα να βαλεις recovery και μετα να φλασαρεις μεσα απο recovery καποια pre-root rom

 

Ακολουθησε τον οδηγο μεχρι και την εγκατασταση recovery http://forum.xda-developers.com/z3/general/guide-rootrecovery-how-to-root-install-t3017056 , αφου θα εχεις βαλει recovery μπορεις να φλασαρεις pre-root rom ,, πχ την Ρωσικη που εχω βαλει λινκ σε προηγουμενα ποστ ή την Baltic Generic D6603_23.5.A.0.575_Customized_BAL_RecRoot που θα την βρεις στο ποστ 1640 http://forum.xda-developers.com/z3/general/d6603-5-0-2-flashable-stock-23-1-0-690-t3056361/post66955803#post66955803

Wipe User Data

Wipe Cache

Wipe Dalvick Cache

Wipe System

Install .zip from SDCard -> Install ХХХХХХ.zip

 

υγ, να παρεις backup τα αρχεια σου για να μην τα χασεις

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να "παγωσεις" την εφαρμογή stamina, αν θυμάμαι καλά υπάρχουν 2 apk stamina

 

Στάλθηκε από το D6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα τη βγάλω τελείως.. Ήταν χρηστικό κάποτε.. Τώρα βλέπω μειώνει τη φωτεινότητα χωρίς να μπορώ να τη ρυθμίσω..
Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

Αντε να δούμε πότε πια θα βγάλουν την ελληνική unbranded .575
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα θελα να ρωτήσω αν έχω την δυνατότητα να καθαρίζω την ram .σε άλλο τηλέφωνο είχε πχ.Samsung εδώ που βρίσκεται? Μήπως πρέπει να βάλω κάποιο app απ το store? Και πιο μου προτείνετε. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα θελα να ρωτήσω αν έχω την δυνατότητα να καθαρίζω την ram .σε άλλο τηλέφωνο είχε πχ.Samsung εδώ που βρίσκεται? Μήπως πρέπει να βάλω κάποιο app απ το store? Και πιο μου προτείνετε. Ευχαριστώ

Εδώ και λίγο καιρό χρησιμοποιώ το HTC Boost.

Η ελεύθερη μνήμη δεν μου πέφτει κάτω από 1Gb και δεν καταναλώνει και μπαταρία. Απίστευτο πρόγραμμα!

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.htc.pitroad

 

Στάλθηκε από το D6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά,

θα σας απασχολήσω λίγο με το πρόβλημα που προέκυψε για έναν γνωστό μου με το Service της Sony, αν μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας. Ελπίζω να επιτρέπεται να γράψω σε αυτό το θέμα.

 

Γνωστός μου λοιπόν αγόρασε το Sony Xperia Z3 στις 22/01/15 για 468€ (δηλαδή 1 χρόνο και 4 μήνες πριν περίπου), από την αρχή δεν του πήγαινε κάτι καλά με το focus της κάμερας οπότε το έδωσε για service. Να σημειώσω εδώ ότι μένοντας Κρήτη, ο μόνος τρόπος να δοθεί ένα Sony κινητό για service είναι μέσω των καταστημάτων Γερμανός. Όλα καλά, έκανε 2-3 εβδομάδες για να το πάρει πίσω, αλλά τουλάχιστον το πρόγραμμα φτιάχτηκε και όλα καλά έκτοτε. Το κινητό πάντα το είχε σε θήκη και ποτέ δεν το έβαλε στη Θάλασσα (γιατί δεν επιτρέπεται) ούτε καν σε νερό γιατί τελικώς δεν ήθελε (μόνο για Θάλασσα ενδιαφέρεσαι στην Ελλάδα).

 

Πριν ένα μήνα λοιπόν του εμφάνισε μία σκούρα κίτρινη κηλίδα στην αριστερά μεριά της οθόνης κατά μήκος του docking port. Δυστυχώς πριν το στείλει για service δεν σκέφτηκε να πάρει φωτογραφία, αλλά για να καταλάβετε είναι σαν τις κηλίδες που έχουν εμφανιστεί σε άλλα τέτοια μοντέλα όπως πχ αυτή, αυτή και αυτή.

 

[ATTACH]65234[/ATTACH]

 

Στις 14/04/16 το παρέδωσε στον Γερμανό στο Ρέθυμνο όπου σαν αιτιολογία ο κύριος στο κατάστημα έβαλε "Οθόνη: τρεμούλιασμα" και το κινητό ως "Z3 Compact" (άσχετα δηλαδή). Από επικοινωνία αργότερα έμαθε ότι το service της Sony το παρέλαβε στις 24/05/16 και έπρεπε να πάρει ο ίδιος στις 11/05/16 (σχεδόν ένα μήνα μετά) για να του πουν ότι το κινητό είναι εκτός εγγύησης λόγω χτυπήματος και η επισκευή κοστίζει 240€+(!!). Μάλιστα αν αρνηθεί την επισκευή θα πρέπει να δώσει 9€ (υποθέτω για τον έλεγχο) και αυτομάτως σταματάει εδώ η εγγύηση. Του έδωσαν μάλιστα την επιλογή να του στείλουν τις φωτογραφίες το οποίο και ζήτησε. Το χτύπημα λοιπόν που έβγαλε εκτός εγγύησης το κινητό φαίνεται στις επισυναπτόμενες φωτογραφίες:

 

[ATTACH]65232[/ATTACH] [ATTACH]65233[/ATTACH]

 

Και θα ήθελα λοιπόν σε αυτό το σημείο να μάθω την άποψη σας για το αν όντως μπορεί να τεθεί το κινητό εκτός εγγύησης με αυτό το χτύπημα που κατά την ταπεινή μου άποψη είναι άσχετο με το κιτρίνισμα της οθόνης για το οποίο εστάλη το κινητό στο service. Αν δε μπορούν να επικαλεστούν κάτι τέτοιο, ποια είναι διαδικασία που πρέπει να ακολουθηθεί;

 

Αυτή τη στιγμή το κινητό μέχρι να αποφασίσουμε τι θα κάνει έχει μείνει στο service.

 

Ευχαριστώ!

 

Σε συνέχεια του προηγούμενου μηνύματος μου λοιπόν η επίσημη απάντηση της Sony είναι:

 

Ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε με το Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών Sony Xperia.

 

Σε απάντηση του e-mail σας και σε συνέχεια της τηλεφωνικής μας επικοινωνίας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, έπειτα από τον διεξοδικό τεχνικό έλεγχο που πραγματοποιήθηκε στην συσκευή σας τύπου Sony Xperia™ Ζ3 με αριθμό imei: ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ από το Εξουσιοδοτημένο Κέντρο Επισκευών της εταιρίας μας με την επωνυμία “TS Solutions”, διαπιστώθηκε χτύπημα στην πρόσοψη της συσκευής(πλαϊνό τμήμα) με αποτέλεσμα την απώλεια της στεγανότητας της. Η συγκεκριμένη βλάβη καθιστά την συσκευή εκτός εγγύησης. Φωτογραφικό υλικό υπάρχει διαθέσιμο από το εν λόγω Επισκευαστικό Κέντρο.

 

Κατόπιν των ανωτέρω και δεδομένου ότι το άνω κινητό έχει υποστεί ζημία οφειλόμενη σε αντικανονική του χρήση πριν την παράδοση αυτού προς επισκευή, έχει τεθεί εκτός εγγύησης, σύμφωνα με τους όρους εγγύησης της Sony: «H παρούσα εγγύηση δεν καλύπτει τυχόν αστοχία του Προϊόντος η οποία οφείλεται σε:

 

• Φυσιολογική φθορά λόγω χρήσης.

 

• Χρήση σε περιβάλλοντα όπου σημειώνεται υπέρβαση των σχετικών ορίων αξιολόγησης IP, εφόσον υφίστανται (συμπεριλαμβανομένης της βλάβης λόγω έκθεσης σε υγρό ή της ανίχνευσης υγρών μέσα στη συσκευή εξαιτίας αυτής της χρήσης).

 

• Κακή χρήση ή αδυναμία χρήσης σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης και συντήρησης του Προϊόντος της Sony. Η εγγύηση επίσης δεν καλύπτει τυχόν αστοχίες του Προϊόντος εξαιτίας ατυχημάτων, τροποποιήσεων ή προσαρμογών στο λογισμικό ή το υλικό (hardware) ή περιστατικών ανωτέρας βίας.».

 

Επίσης, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι, σύμφωνα με τους όρους της εγγύησης: «…Η Sony και οι service partners αυτής διατηρούν το δικαίωμα να χρεώσουν ένα ποσό διεκπεραίωσης, στην περίπτωση εάν διαπιστωθεί ότι ένα Προϊόν που έχει επιστραφεί, δεν πληροί τους όρους της Εγγύησης…».

 

Στο πλαίσιο της τεχνικής υποστήριξης, σας προτείναμε να επισκευάσουμε τη συσκευή σας έναντι του χαμηλότερου δυνατού κόστους. Παρακαλώ να ενημερώσετε το κατάστημα, στο οποίο παραδώσατε αρχικά, για το εάν επιθυμείτε η όχι να προχωρήσει η επισκευή της συσκευής σας.

 

Με εκτίμηση,

 

Βασίλης Κυπριτίδης

Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών Sony Xperia

 

Όπου το χαμηλότερο δυνατό κόστος επισκευής είναι 240€ ενώ καινούριο αυτή τη στιγμή κάνει 275€. Επίσης όσον αφορά την στεγανότητα του κινητού, παρόλο που διαφημίστηκε ως κινητό που παίρνει φωτογραφίες κάτω από γλυκό νερό, αργότερα το "γύρισε" και πλέον δηλώνει:

 

Η αξιολόγηση IP της συσκευής σας πραγματοποιήθηκε σε συνθήκες εργαστηρίου και ενώ η συσκευή ήταν σε κατάσταση αναμονής. Επομένως, μην τη χρησιμοποιείτε κάτω από το νερό όπως, για παράδειγμα, για τη λήψη φωτογραφιών. Μην χρησιμοποιείτε τη συσκευή για τη λήψη φωτογραφιών κατά την εκτέλεση οποιασδήποτε υποβρύχιας δραστηριότητας, όπως κατά τη διάρκεια καταδύσεων και καταδύσεων με αναπνευστήρα.

 

Οπότε το συμπέρασμα είναι ότι η SONY δεν είναι αξιόπιστη όσον αφορά το after sales service της και εγώ προσωπικά θα το σκεφτώ πολύ σοβαρά πριν αγοράσω smartphone με αυτή την επωνυμία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα θελα να ρωτήσω αν έχω την δυνατότητα να καθαρίζω την ram .σε άλλο τηλέφωνο είχε πχ.Samsung εδώ που βρίσκεται? Μήπως πρέπει να βάλω κάποιο app απ το store? Και πιο μου προτείνετε. Ευχαριστώ

Αυτα τα καναμε οταν ειχαμε 512 αντε και 1 gb ram, πλεον δεν χρειαζονται αυτες οι εφαρμογες ειδικα σε τηλεφωνα με 3gb ram. Περισσοτερο κακο θα κανεις παρα καλο.

Αν θες να κλεινεις εφαρμογες πατας το δεξι ''κουμπι'' απο τα on screen buttons και εκει πατησε το ''Ξ'' .

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η ελληνική unbranded 575. Την κατεβάζω μέσω pc companion.

Επιτέλους! Κατέβασε την και πες εντυπώσεις, κυρίως με ενδιαφέρει να έχει φτιαχτεί το σήμα του wifi και το Bluetooth!

"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους! Κατέβασε την και πες εντυπώσεις, κυρίως με ενδιαφέρει να έχει φτιαχτεί το σήμα του wifi και το Bluetooth!

 

Την πέρασα και εγώ από πάνω. Νομίζω ότι δεν χρειάζεται clean install. Όντως βλέπω διαφορά στο σήμα του WiFi.

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα και εγώ από πάνω. Νομίζω ότι δεν χρειάζεται clean install. Όντως βλέπω διαφορά στο σήμα του WiFi.

Αν είχες την 570 περασμένη με clean install δεν χρειάζεται, κάποιοι βέβαια περνάνε τις μεγάλες αναβαθμίσεις από πάνω ούτως ή άλλως και δεν έχουν θέμα κάποιοι έχουν. Λαχείο είναι μου φαίνεται

 

Edit: εγώ ακόμα δεν έχω περάσει την 6 περίμενα να εξαλειφθουν όλα τα θέματα

Edited by jmarousakis
"ο μόνος αγώνας που χάνουμε είναι εκείνος που δεν δίνουμε..."
Link to comment
Share on other sites

Αν είχες την 570 περασμένη με clean install δεν χρειάζεται, κάποιοι βέβαια περνάνε τις μεγάλες αναβαθμίσεις από πάνω ούτως ή άλλως και δεν έχουν θέμα κάποιοι έχουν. Λαχείο είναι μου φαίνεται

 

Edit: εγώ ακόμα δεν έχω περάσει την 6 περίμενα να εξαλειφθουν όλα τα θέματα

 

Ναι ειχα κάνει καθαρή εγκατάσταση όταν πέρασα την 6 πριν κάνα μήνα περίπου. Οπότε τώρα δεν χρειάζεται. Πιο πολυ διορθωτικη νομίζω είναι αυτή η 575

 

Τελικά εκτός από το WiFi τι άλλο διορθώνει ξέρει κανείς ???δεν πρόλαβα να διαβάσω τι έλεγε

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους! Κατέβασε την και πες εντυπώσεις, κυρίως με ενδιαφέρει να έχει φτιαχτεί το σήμα του wifi και το Bluetooth!

 

Καλησπέρα, σε ποιο πρόβλημα με Bluetooth αναφέρεσαι; Χρησιμοποιώ καθημερινά το BT για να μιλάω και δεν έχω δει κάτι παράξενο. Αν αναφέρεσαι όμως στο ότι δεν παίζει το bt με το ραδιόφωνο, σύμφωνα με τη Sony αυτό είναι χαρακτηριστικό της Marshmallow και δεν το θεωρούν bug.

Από το επίσημο support forum: "......The information I got was that this is not a standard Android feature and we have not added it in Android 6. That is why it isn't possible to get the FM radio's audio to a Bluetooth device after the update. - Official Sony Xperia Support Staff"

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα ότι με την τελευταία έκδοση (.575) έβγαλαν την ένδειξη του δικτύου (2G, 3G) που υπήρχε με την .570 πάνω από τις γραμμές του σήματος..
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z3

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...