Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σημερινή είδηση που ανατρέπει τα πάντα στο ηλεκτρονικό εμπόριο στην ΕΕ αλλά και στα είδη που εισάγονται από τρίτες χώρες με δηλωμένη αξία έως την ατέλεια των 22€
Link to comment
Share on other sites

Σημερινή είδηση που ανατρέπει τα πάντα στο ηλεκτρονικό εμπόριο στην ΕΕ αλλά και στα είδη που εισάγονται από τρίτες χώρες με δηλωμένη αξία έως την ατέλεια των 22€

Η μαγική λέξη: "πρότεινε"

Τίποτα δεν είναι επίσημο.

 

Μην πανικοβάλουμε τον κόσμο χωρίς λόγο.

Τίποτα δεν έχει ανατραπεί ακόμα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση η αντίδρασή σου και, κυρίως, το "μην πανικοβάλουμε τον κόσμο".

Μήπως αυτή η ανακοίνωση σε καλύπτει, ως προς την επισημότητα της είδησης που διάβασα χθες και θέλησα να μοιραστώ με τους συμφορουμίτες;

 

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-16-4010_el.htm

 

Εν πάση περιπτώσει, όπως όλες οι αποφάσεις αυτού του είδους, και αυτή θα περάσει από τις γραφειοκρατικές διαδικασίες της ΕΕ και δεν προβλέπεται η άμεση εφαρμογή της αλλά ότι θα εφαρμοστεί σε κάποιο διάστημα είναι σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Σημερινή είδηση που ανατρέπει τα πάντα στο ηλεκτρονικό εμπόριο στην ΕΕ αλλά και στα είδη που εισάγονται από τρίτες χώρες με δηλωμένη αξία έως την ατέλεια των 22€

Διάβασα την είδηση στα γρήγορα και κατάλαβα ότι αφορά τις επιχειρήσεις για το θέμα της απόδοσης ΦΠΑ. Δεν κατάλαβα τι αλλάζει για τους καταναλωτές.

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ίσως σε βοηθήσει περισσότερο η χθεσινή ανακοίνωση της ΕΕ.

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-16-4010_el.htm

 

και για να εστιάσουμε στο θέμα που μας απασχολεί:

Μέτρα αντιμετώπισης της απάτης στον τομέα του ΦΠΑ η οποία προέρχεται από χώρες εκτός ΕΕ: τα μικρά δέματα που εισάγονται στην ΕΕ τα οποία είναι αξίας μικρότερης των 22 € σήμερα απαλλάσσονται του ΦΠΑ. Καθώς εισάγονται περίπου 150 εκατομμύρια δέματα απαλλαγμένα από την καταβολή ΦΠΑ στην ΕΕ κάθε έτος, το σύστημα είναι ανοιχτό σε μεγάλης κλίμακας κατάχρηση και απάτη και δημιουργεί σοβαρές στρεβλώσεις εις βάρος των επιχειρήσεων της ΕΕ. Πρώτον, οι επιχειρήσεις της ΕΕ τίθενται σε σαφώς μειονεκτική θέση δεδομένου ότι, σε αντίθεση με τους ανταγωνιστές τους εκτός ΕΕ, τα εμπορεύματα που πωλούν υπόκεινται σε ΦΠΑ ανεξαρτήτως αξίας, από το πρώτο κιόλας λεπτό του ευρώ. Δεύτερον, τα εισαγόμενα υψηλής αξίας προϊόντα όπως τα έξυπνα κινητά τηλέφωνα και οι ταμπλέτες σταθερά τιμολογούνται με αξία χαμηλότερη από την πραγματική ή περιγράφονται εσφαλμένα στο έγγραφο εισαγωγής ώστε να επωφεληθούν από αυτήν την απαλλαγή ΦΠΑ. Για τους λόγους αυτούς, η Επιτροπή αποφάσισε να καταργήσει την εν λόγω εξαίρεση.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Εδω με τα ατμιστικα που ασχολουμαι εχει πεσει ενας μικρος πανικος εδω και λιγες ημερες.Εχουν ανοιξει δεματα αβερτα κουβερτα που ειναι 40-50 ευρω αξια τα εχουν χτυπησει στο κεφαλι στο τελωνειο και τρεχει πολυς κοσμος να αποδειξει την αξια τους μπας και μειωθει το τελωνειο

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες επίσημα τι έννοείς? Με έγγραφο? Αν είναι όπως τα λέει τότε εσύ γιατί την γλύτωσες?

Αν έχουν πάθει πανικό και μαζεύουν από όπου να ναι, είναι πολύ εύκολο να κάνουν μια βδομάδα εξόρμηση, στις πλατείες τα πεζοδρόμια και τους πεζόδρομους και να γράψουν 3.000.000 οχήματα παράνομα, μόνο στην Αθήνα.

 

Αν εγραφαν κανονικα κλησεις οχι μονο για τα παρανομα παρκαρισμενα ,αλλα για καθε παραβαση θα ειχαν λυσει το προβλημα του χρεους...:happy:

Link to comment
Share on other sites

Αλλα τα έσοδα για τις κλήσεις /πεζοδρόμια κλπ πάνε στους δήμους κι όχι στα κρατικά ταμεία.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα.

Αν και από Κίνα έχω αρκετές εμπερίες, από US δεν ξέρω πολλά. Γενικά, έχω παραγγείλει 2-3 πράγματα αρκετά πιο παλιά από US αλλά δεν είχα εμπειρία με τελωνείο. Τώρα βλέπω στο ebay έχει αλλάξει το πράγμα και πολλοί πωλητές χρησιμοποιούν το Global Shipping Program. Αν κατάλαβα καλά, ουσιαστικά πληρώνεις τα πάντα πριν και έρχεται το δέμα στην πόρτα σου χωρίς έξτρα χρεώσεις.

 

Το πρόβλημα είναι ότι το ebay δεν εμφανίζει πάντα τα import charges. Αλλά και που τα εμφανίζει λέει estimate. Έψαξα και είδα το dutycalculator το οποίο μετα βιας σε αφήνει μια φορά να υπολογίσεις τον φόρο ο οποίος φαίνεται να είναι το ΦΠΑ (24%). Όμως εγώ κολλάω στο εξής. Αν έχω καταλάβει καλά, η χρέωση του ΦΠΑ αφορά αγορές εκτός Ε.Ε. μέχρι 150€. Από εκεί και πάνω υπάρχει "έξτρα" φόρος. Τι γίνεται αν έγω έχω πληρώσει μόνο το ΦΠΑ;

Γενικά, το δέμα εκτελωνίζεται εκει και εισάγεται Ελλάδα ως εκτελωνισμένο; Αν όχι, πως λειτουργεί το όλο συστημα; Και εν τέλει, αν πληρώσω τα import charges μπλα μπλα, θα έρθει στην πόρτα μου χωρίς έξτρα χρέωση 100%;

 

Συγγνώμη αν κούρασα αλλά λόγω επαγγέλαμτος βρίσκω κάποιες ευκαιρίες από US αλλά δεν τολμώ την αγορά γιατί υπάρχει ασάφεια γύρω από το όλο θέμα. Αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει ή ξέρει κάποια εταιρία που να αναλμβάνει την όλη διαδικασία θα με ενδιέφερε πολύ.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Η νομοθεσία είναι αυτή που περιγράφεις αλλά στα δέματα που εισάγονται μέσω ΕΛΤΑ δεν τηρείται πιστά η χρέωση και δασμού για αξίες CIF πάνω από 150€. Εξαρτάται, βέβαια, και από το κόστος αυτού που θέλεις να αγοράσεις.

 

Ο εκτελωνισμός γίνεται κατά την είσοδο του δέματος στην Ελλάδα και ο τελωνειακός που υπηρετεί στα ΕΛΤΑ βλέπει ότι έχει πληρωθεί ο ελληνικός ΦΠΑ και το εκτελωνίζει, χωρίς άλλες επιβαρύνσεις. Τον τελευταίο μήνα, όμως, παρατηρείται το φαινόμενο να ελέγχονται τα περισσότερα δέματα δέματα που εισάγονται μέσω ΕΛΤΑ και σε όσα χρεώνεται ΦΠΑ προστέθενται και τα τέλη ΕΛΤΑ (8+4=) 12€.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα.

Αν και από Κίνα έχω αρκετές εμπερίες, από US δεν ξέρω πολλά. Γενικά, έχω παραγγείλει 2-3 πράγματα αρκετά πιο παλιά από US αλλά δεν είχα εμπειρία με τελωνείο. Τώρα βλέπω στο ebay έχει αλλάξει το πράγμα και πολλοί πωλητές χρησιμοποιούν το Global Shipping Program. Αν κατάλαβα καλά, ουσιαστικά πληρώνεις τα πάντα πριν και έρχεται το δέμα στην πόρτα σου χωρίς έξτρα χρεώσεις.

 

Το πρόβλημα είναι ότι το ebay δεν εμφανίζει πάντα τα import charges. Αλλά και που τα εμφανίζει λέει estimate. Έψαξα και είδα το dutycalculator το οποίο μετα βιας σε αφήνει μια φορά να υπολογίσεις τον φόρο ο οποίος φαίνεται να είναι το ΦΠΑ (24%). Όμως εγώ κολλάω στο εξής. Αν έχω καταλάβει καλά, η χρέωση του ΦΠΑ αφορά αγορές εκτός Ε.Ε. μέχρι 150€. Από εκεί και πάνω υπάρχει "έξτρα" φόρος. Τι γίνεται αν έγω έχω πληρώσει μόνο το ΦΠΑ;

Γενικά, το δέμα εκτελωνίζεται εκει και εισάγεται Ελλάδα ως εκτελωνισμένο; Αν όχι, πως λειτουργεί το όλο συστημα; Και εν τέλει, αν πληρώσω τα import charges μπλα μπλα, θα έρθει στην πόρτα μου χωρίς έξτρα χρέωση 100%;

 

Συγγνώμη αν κούρασα αλλά λόγω επαγγέλαμτος βρίσκω κάποιες ευκαιρίες από US αλλά δεν τολμώ την αγορά γιατί υπάρχει ασάφεια γύρω από το όλο θέμα. Αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει ή ξέρει κάποια εταιρία που να αναλμβάνει την όλη διαδικασία θα με ενδιέφερε πολύ.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!

Πριν μερικές μέρες ,πήρα 2 πακέτα με Global Shipping χωρίς κάποια άλλη χρώση .

Το κακο είναι ότι το tracking number δεν λειτουργεί εντός . Βλέπεις δηλαδή μέχρι την άφιξη στην χωρα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές μέρες ,πήρα 2 πακέτα με Global Shipping χωρίς κάποια άλλη χρώση .

Το κακο είναι ότι το tracking number δεν λειτουργεί εντός . Βλέπεις δηλαδή μέχρι την άφιξη στην χωρα.

 

Τι αξιας περιπου; Εγω αναφέρομαι σε αξίες από 300€ μέχρι 500€.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. Εχω παραγγειλει ενα προιον απο κινα και παρακολουθωντας το tracking number μου το εμφανιζει σαν pre-advised. τι σημαινει αυτο;;
Link to comment
Share on other sites

Ότι το μαγαζί έχει ενημερώσει τη μεταφορική αλλά αυτή δεν το έχει παραλάβει ακόμη.
Link to comment
Share on other sites

Τι αξιας περιπου; Εγω αναφέρομαι σε αξίες από 300€ μέχρι 500€.

Περίπου 100€.

 

Στάλθηκε από το X9076 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω ενα ρολοι απο αγγλια.Τι βαζω για τρακινγκ numdre?

1. Royal Mail International Standard (Small Packets) £1.99

2. Royal Mail International Tracked - £9.95

3. Royal Mail International Signed - £8.95

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω ενα ρολοι απο αγγλια.Τι βαζω για τρακινγκ numdre?

1. Royal Mail International Standard (Small Packets) £1.99

2. Royal Mail International Tracked - £9.95

3. Royal Mail International Signed - £8.95

 

Το 2 έχει tracking εως και μέσα στην Ελλάδα, το 3 αν θυμάμαι καλά έχει tracking μέσα στην Αγγλία και απλά υπάρχει παράδοση με υπογραφή. Το 1 είναι απλό χωρίς tracking και ειδικά αν είναι πολύ μικρό μπορεί να στο αφήσει και στην είσοδο της πολυκατοικίας σου. ( το χω πάθει. )

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Το 2 έχει tracking εως και μέσα στην Ελλάδα, το 3 αν θυμάμαι καλά έχει tracking μέσα στην Αγγλία και απλά υπάρχει παράδοση με υπογραφή. Το 1 είναι απλό χωρίς tracking και ειδικά αν είναι πολύ μικρό μπορεί να στο αφήσει και στην είσοδο της πολυκατοικίας σου. ( το χω πάθει. )

 

Κουρτίνα 2.

Ευχαριστω και τους δυο.

Αυτο θελω να παρω για δωρο http://www.ebay.co.uk/itm/390745243901

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω ενα ρολοι απο αγγλια.Τι βαζω για τρακινγκ numdre?

1. Royal Mail International Standard (Small Packets) £1.99

2. Royal Mail International Tracked - £9.95

3. Royal Mail International Signed - £8.95

Μου εδωσε τρακινγκ RS403918570GB.

Που το βρισκω? Σε ποια εταιρια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα.

Αν και από Κίνα έχω αρκετές εμπερίες, από US δεν ξέρω πολλά. Γενικά, έχω παραγγείλει 2-3 πράγματα αρκετά πιο παλιά από US αλλά δεν είχα εμπειρία με τελωνείο. Τώρα βλέπω στο ebay έχει αλλάξει το πράγμα και πολλοί πωλητές χρησιμοποιούν το Global Shipping Program. Αν κατάλαβα καλά, ουσιαστικά πληρώνεις τα πάντα πριν και έρχεται το δέμα στην πόρτα σου χωρίς έξτρα χρεώσεις.

 

Το πρόβλημα είναι ότι το ebay δεν εμφανίζει πάντα τα import charges. Αλλά και που τα εμφανίζει λέει estimate. Έψαξα και είδα το dutycalculator το οποίο μετα βιας σε αφήνει μια φορά να υπολογίσεις τον φόρο ο οποίος φαίνεται να είναι το ΦΠΑ (24%). Όμως εγώ κολλάω στο εξής. Αν έχω καταλάβει καλά, η χρέωση του ΦΠΑ αφορά αγορές εκτός Ε.Ε. μέχρι 150€. Από εκεί και πάνω υπάρχει "έξτρα" φόρος. Τι γίνεται αν έγω έχω πληρώσει μόνο το ΦΠΑ;

Γενικά, το δέμα εκτελωνίζεται εκει και εισάγεται Ελλάδα ως εκτελωνισμένο; Αν όχι, πως λειτουργεί το όλο συστημα; Και εν τέλει, αν πληρώσω τα import charges μπλα μπλα, θα έρθει στην πόρτα μου χωρίς έξτρα χρέωση 100%;

 

Συγγνώμη αν κούρασα αλλά λόγω επαγγέλαμτος βρίσκω κάποιες ευκαιρίες από US αλλά δεν τολμώ την αγορά γιατί υπάρχει ασάφεια γύρω από το όλο θέμα. Αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει ή ξέρει κάποια εταιρία που να αναλμβάνει την όλη διαδικασία θα με ενδιέφερε πολύ.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!

 

Έχω χρησιμοποιήσει εγώ την υπηρεσία (eBay) για αποστολές από US και σε 2 περιπτώσεις τα δέματα ήταν 250$ και 1100$. Και στις δύο περιπτώσεις στη διαδικασία της αγοράς έγραφε ακριβός το ποσό που θα πληρώσω. Στην μια περίπτωση που ήταν δημοπρασία κάθε φορά που ήταν να κάνω προσφορά έγραφε ακριβός και αυτό το ποσό (ανέβαινε όσο ανέβαινε και η προσφορά)

Η διαδικασία είναι η εξής. Ο πωλητής στέλνει το δέμα στις αποθήκες της εταιρίας που αναλαμβάνει αυτή τη διαδικασία για λογαριασμό το eBay, την Pitney Bowes. Από εκεί και πέρα αναλαμβάνει η Pitney Bowes. Προωθεί το δέμα σε κάποια χώρα της ΕΕ (συνήθως επιλέγει κάποια χώρα με χαμηλό ΦΠΑ) όπου γίνεται και ο εκτελωνισμός. Μετά από αυτό το δέμα προωθείται σε εσένα μέσω courier. Όταν φτάνει στα χέρια σου δεν χρειάζεται να πληρώσεις κάτι άλλο. Απλός υπογράφεις και το παραλαμβάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.μια ερωτηση

Για Δεματακι με usps first class θα μου δωσουν tracking number?? Επισης ειναι πιο αργος τροπος απο το usps priority mail??

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα κι από μένα, με Deutsche Post DHL στο φέρνει πάντα η DHL ή μπορεί να αλλάξει το tracking σε μορφή xx123456789DE και στο παραδίδουν τα ΕΛΤΑ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...