Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έκανα μια συναλλαγή και πληρωμή με paypal αλλα λόγο μη παραλαβής ζήτησα μέσω paypal επιστροφή των χρημάτων 6$.Ο αγοραστής δέχτηκε να επιστρέψει 5,7$ λέω οκ. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη με το paypal είναι σε μιά κατάσταση που δεν μπορώ να κλείσω την διαφωνία αλλα και τα χρήματα τα δείχνει αζήτητα, τι πρέπει να κάνω, τα έχουν κάνει να μην πώ τί.Πρώτη φορά τέτοιο μπέρδεμα %5Bimg%5Dhttp%3A//i.imgur.com/dc6MlEz.png[/img]%5Bimg%5Dhttp%3A//i.imgur.com/Ygm5DHm.png[/img]
Link to comment
Share on other sites

δε μπορώ να δω τις φωτος, αλλα σε καμια περίπτωση μη κλεισεις το case αν δε δεις τα χρηματα στο λογαριασμό σου

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δε μπορώ να δω τις φωτος, αλλα σε καμια περίπτωση μη κλεισεις το case αν δε δεις τα χρηματα στο λογαριασμό σου

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

http://i.imgur.com/Ygm5DHm.png

To case δεν μπορώ να το κλείσω αλλα τα χρήματα τα χαρακτηρίζει αζήτητα.

Link to comment
Share on other sites

http://i.imgur.com/Ygm5DHm.png

To case δεν μπορώ να το κλείσω αλλα τα χρήματα τα χαρακτηρίζει αζήτητα.

Πάτησες accept να δεχτείς τα χρήματα?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς να μπορώ να κάνω αγορά με χρεωστική κάρτα της εθνικής τράπεζας από το banggood;

και αν ναι τι θα πρέπει να προσέξω;

 

Μπορείς άνετα,αλλά μπορείς πλεον και με PayPal.Το μονο που πρεπει να προσεξεις είναι το κλασικό,να μην διαλέξεις αποστολή με courier.

Link to comment
Share on other sites

Πάτησες accept να δεχτείς τα χρήματα?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Αυτό το μ@μημένο το accept ψάχνω δεν το γράφει κάπου

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το μ@μημένο το accept ψάχνω δεν το γράφει κάπου

Μπες μέσα στα open cases, μόλις επιλέξεις το συγκεκριμένο case θα γράφει required action και επιλέγεις accept.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Μπες μέσα στα open cases, μόλις επιλέξεις το συγκεκριμένο case θα γράφει required action και επιλέγεις accept.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Δες τι επιλογές μου βγάζει %5Bimg%5Dhttp%3A//i.imgur.com/9MegTRz.png[/img]

Αν πατήσωCase ID η Respond μου βγάζει απλά τα μηνύματα που ανταλλάξαμε με τον πωλητή

Edited by papg
Link to comment
Share on other sites

Επέλεξε respond, το κουμπί στα δεξιά και έχει θα έχει επιλογή Για accept.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Επέλεξε respond, το κουμπί στα δεξιά και έχει θα έχει επιλογή Για accept.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

μου βγάζει τη σελίδα με τα μηνύματα που ανταλλάξαμε και δεν υπάρχει η επιλογή acept %5Bimg%5Dhttp%3A//i.imgur.com/Vq7Pcci.png[/img]

Link to comment
Share on other sites

Σου γράφει ότι θα στείλει το πόσο όταν παραλάβει το προϊόν, οπότε ουσιαστικά δεν έχει κανει offer για να κάνεις accept. Αν είχε κάνει offer θα έβλεπες επιλογή Για accept or deny. Τώρα δεν ξέρω αν σε συμφέρει να στείλεις το προϊόν δεδομένου του κόστους αποστολής. Ζήτα partial refund και να το κρατήσεις.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Σου γράφει ότι θα στείλει το πόσο όταν παραλάβει το προϊόν, οπότε ουσιαστικά δεν έχει κανει offer για να κάνεις accept. Αν είχε κάνει offer θα έβλεπες επιλογή Για accept or deny. Τώρα δεν ξέρω αν σε συμφέρει να στείλεις το προϊόν δεδομένου του κόστους αποστολής. Ζήτα partial refund και να το κρατήσεις.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

τι να παραλάβει ο ******* κωδικό για ξεκλείδωμα μόντεμ μου έστειλε και αποδεδειγμένα δεν έκανε τίποτα.

τι κάνω τώρα έτσι για το ****το.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι τις γνώσεις σας σε κάτι

Αγόρασα ένα ρολόι από το amazo.com αξίας 47$ μαζί με μεταφορικά και Import Fees μου βγήκε 62 ευρώ , σήμερα μου ήρθε mail από έναν εκτελωνιστή της DHL που μου ζητά στοιχεία όπως ΑΦΜ ,ΔΟΥ και περιγραφή προϊόντος , απ ότι έχω διαβάσει εφόσον έχει πληρώσει στο amazon τα import fees δε χρεώνεσαι κάτι για τελωνείο , ισχύει ή θα μου πάει ο κούκος αηδόνι για κάτι τόσο οικονομικό;

One+One
Link to comment
Share on other sites

τι να παραλάβει ο ******* κωδικό για ξεκλείδωμα μόντεμ μου έστειλε και αποδεδειγμένα δεν έκανε τίποτα.

τι κάνω τώρα έτσι για το ****το.

 

Στην λίστα με τις συναλλαγές σου στην αρχική μπας και υπάρχουν τα 5.70; αν ναι τσέκαρε αν έχει κάποιο accept εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζομαι τις γνώσεις σας σε κάτι

Αγόρασα ένα ρολόι από το amazo.com αξίας 47$ μαζί με μεταφορικά και Import Fees μου βγήκε 62 ευρώ , σήμερα μου ήρθε mail από έναν εκτελωνιστή της DHL που μου ζητά στοιχεία όπως ΑΦΜ ,ΔΟΥ και περιγραφή προϊόντος , απ ότι έχω διαβάσει εφόσον έχει πληρώσει στο amazon τα import fees δε χρεώνεσαι κάτι για τελωνείο , ισχύει ή θα μου πάει ο κούκος αηδόνι για κάτι τόσο οικονομικό;

 

Τα improt fees αντιστοιχούν στον ΦΠΑ του συνολικού ποσού αξίας και μεταφορικών.

Η DHL, όμως θα σου ζητήσει, μάλλον, και αμοιβή εκτελωνιστή και άλλα μικροέξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Διάβασα όσο μπορούσα πιο προσεκτικά το άρθρο και ειδικά το νο1 που λέει για το αμαζον. Επειδή είμαι λίγο νουμπας όμως σε αυτό να ρωτήσω αν θέλω να κάνω μια παραγγελία από το αμερικάνικο αμαζον τι πρέπει να επιλέξω? Πληρώνοντας τα import fees δεν πληρώνω κάτι άλλο εδώ στην Ελλάδα και επίσης δεν έχω καταλάβει ακόμα τι είναι το Amazon global expedited και Amazon global priority.... Πολλές ερωτήσεις και σίγουρα θα φαίνονται περίεργες αλλά δεν ξέρω τις απαντήσεις..

Ευχαριστώ πάντως για οποιαδήποτε βοηθήσει

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα αυτή θα διαβάσεις όλες τις δυνατότητες αποστολής και, κυρίως τα κόστη, που για την Ελλάδα είναι αρκετά υψηλά για expedited shipping.

Σε ότι αφορά στα import fees, δεν πληρώνεις πρόσθετα έξοδα όταν το δέμα έρχεται με ταχυδρομείο αλλά αν, στην expedited αποστολή, στείλει με courier, την έβαψες. Γιαυτό θέλει προσοχή.

Προσωπικά, όποτε αγοράζω από την αμερικάνικη αμαζόνα, προτιμώ την αποστολή με το ταχυδρομείο, πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Για τον φίλο που ρώτησε για το amazon

Μόλις μου ήρθε το δέμα (ένα ρολόι) με DHL express περνώντας τελωνείο χωρίς να πληρώσω ούτε ευρώ παραπάνω,Η αγορά έγινε από το amazon prime και όχι από ανεξάρτητο πωλητή και είχα πληρώσει import fees κατά την αγορά (περίπου 7$ για αξία 47$) , η διαφορά τιμής του ρολογιού με Ελλάδα χαοτική 80 ευρώ κάτω.

Θα αναλύσω λίγο τη διαδικασία:

1)24/08 έγινε η παραγγελία 47 +15 μεταφορικά + import fees =Σύνολο 62 ευρώ ( Επιλογή για απλή μεταφορά και όχι express)

2)25/08 μου έρχεται mail και μήνυμα από την DHL ότι θα παραλάβω Τρίτη 30/08

3)25/08 μου έρχεται mail από κάποιον εκπρόσωπο της DHL ότι το δέμα βρίσκεται στο τελωνείο και ότι πρέπει να τους δώσω στοιχεία μου όπως ΑΦΜ , ΔΟΥ και περιγραφή δέματος.

4)26/08 επικοινωνώ τηλεφωνικά με εκπρόσωπο της DHL και μου αναφέρει ότι δεν πρόκειται να χρεωθώ τίποτα για τη διαδικασία εκτελωνισμού και τους δίνω τα στοιχεία μου.

5)30/08 παρέλαβα το ρολόι χωρίς καμία απολύτως extra χρέωση.

 

Σε 6 ημέρες από Αμερική , χρόνος ρεκόρ για οτιδήποτε έχω αγοράσει απέξω.

Ελπίζω να βοήθησα.

One+One
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Σαρωσα ολο το "ελληνικο διαδικτυο" και δε βρηκα ουτε μια αναφορα για το θεμα.

Γραφω για να ρωτήσω αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει την υπηρεσία του eBay*Global*Shipping Program*(που"προπληρωνεις" ολα τα εξοδα μεταφορας και τελωνειου - ουσιαστικά συνεργάζονται* με την PBI) και ποια Κούριερ χρησιμοποιούν για να στείλουν το πακέτο από το depot που έχει η PBI στο Kentucky, για παράδοση στη χωρα μας (Gls , κάποια άλλη )?

Το ερωτημα είναι δηλαδή, ποια μεταφορικη αναλαμβανει μετα το depot στο Erlanger (Kentucky) US?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα για αγορά από Ευρωπη η DHL (express shipping)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Ωραια παιδια, ευχαριστω. Πρεπει να βρω καποιον να εχει παρει με αυτή την υπηρεσια από Αμερικη :)

Ερωτηση. Από το UPAA μορφης tracking Number, που δινει το ebay, πως πηρατε το tracking του δευτερου carrier (στην προκειμενη της DHL, στην περιπτωση σου Αργυρη ή UPS στην περιπτωση του φιλου?

Γιατι από οσο εχω διαβασει δεν αναφέρεται ο μεταφορεας στη δευτερη φαση της μεταφορας (από το depot της PBI μεχρι τον τελικο προορισμο)?

Ευχαριστω!

Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το ίδιο tracking ήταν και η ενημέρωση ήταν ακριβής.

 

Για το ποια εταιρία θα το έφερνε δεν με ενδιέφερε, αφού είχα τις πληροφορίες και την έμαθα όταν με πήραν τηλ. για την παράδοση.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το ίδιο tracking ήταν και η ενημέρωση ήταν ακριβής.

 

Για το ποια εταιρία θα το έφερνε δεν με ενδιέφερε, αφού είχα τις πληροφορίες και την έμαθα όταν με πήραν τηλ. για την παράδοση.

 

Από Αμερικη ήταν το πακετο σου ή Ευρωπη?

Γιατι στην περιπτωση μου η μετακινηση μεσα στην Αμερικη γινεται με USPS (μεχρι το depot της PBI) κι από εκει αγνωστο με ποια μεταφορικη (GLS, UPS, DHL... κατι άλλο)?

Ο λογος που θελω να ξερω ποια μεταφορικη θα το φερει είναι να μπορω μεσω του δικου της tracking system να εχω πιο αμεση / εγκυρη πληροφορια για το που βρίσκεται το πακετο, αλλα -κυριως- να μπορω να επικοινωνήσω αν δεν είναι καποιος να παραλαβει πχ για να κανονισω άλλο τροπο παραλαβης (οι ειδοποιήσεις από εταιριες κουριερ, που αφηνουν στην εισοδο της πολυκατοικίας μου, συνηθως χανονται).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...