Jump to content

Αγορές από το εξωτερικό


makap
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας, να κάνω κι εγώ μιά ερώτηση επειδή δεν τα γνωρίζω καθόλου αυτά...η αδερφή μένει Αμερική και θέλει να μου στείλει δώρο κινητό για τα χριστούγεννα...θα επιβαρυνθεί κανείς από εμάς κάτι για να μου το στείλει στην Ελλάδα; Σας ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, να κάνω κι εγώ μιά ερώτηση επειδή δεν τα γνωρίζω καθόλου αυτά...η αδερφή μένει Αμερική και θέλει να μου στείλει δώρο κινητό για τα χριστούγεννα...θα επιβαρυνθεί κανείς από εμάς κάτι για να μου το στείλει στην Ελλάδα; Σας ευχαριστώ!

 

Δεν γνωριζω να σου απαντησω σ'αυτο που ρωτας, αλλα θα πρεπει να προσεξετε η συσκευη να ειναι συμβατη με τις συχνοτητες που εκπεμπουν τα δικτυα εδω!!!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Η τελικη τιμη βγαινει οταν επιλεξεις αν θες μονο το κινητο η και την sd η το προστατευτικο π.χ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα, όταν αγοράζουμε μέσω PayPal και το site από το οποίο αγοράζουμε έχει τη δυνατότητα να επιλέξεις την τιμή είτε σε δολάρια είτε σε ευρώ αλλά η ισοτιμία που έχει το μαγαζί συμφέρει λιγότερο από την πραγματική ισοτιμία που επικρατεί στην αγορά, το αφήνουμε σε δολάρια και αφήνουμε την PayPal να κάνει τη μετατροπή? Χρειάζεται κάποια περαιτέρω ρύθμιση στο PayPal?
Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ξένα μαγαζιά πουλάνε σε συγκεκριμένο νόμισμα, κυρίως δολάριο.

Έχουν, όμως, και ένα μετατροπέα νομίσματος, για να διευκολύνει τους υποψήφιους αγοραστές που δεν χρησιμοποιούν αυτό το νόμισμα.

Αλλά η ισοτιμία που βάζουν στο μετατροπέα είναι σίγουρα δυσμενέστερη από εκείνη που χρησιμοποιούν οι τράπεζες και πολύ χειρότερη από εκείνη των ξένων καρτών (Leupay, Revolut κλπ) που χρησιμοποιούν πολλοί πλέον.

 

Για τους λόγους αυτούς, αγοράζουμε στο νόμισμα του πωλητή και αφήνουμε να κάνει τη μετατροπή η τράπεζα, με βάση τις ισοτιμίες των οργανισμών (MasterCard/Visa) που έχουν εκδώσει την κάρτα (και όχι με το paypal) ή με τις ξένες κάρτες που είτε δεν χρεώνουν προμήθεια είτε έχουν την ελάχιστη δυνατή.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα ξένα μαγαζιά πουλάνε σε συγκεκριμένο νόμισμα, κυρίως δολάριο.

Έχουν, όμως, και ένα μετατροπέα νομίσματος, για να διευκολύνει τους υποψήφιους αγοραστές που δεν χρησιμοποιούν αυτό το νόμισμα.

Αλλά η ισοτιμία που βάζουν στο μετατροπέα είναι σίγουρα δυσμενέστερη από εκείνη που χρησιμοποιούν οι τράπεζες και πολύ χειρότερη από εκείνη των ξένων καρτών (Leupay, Revolut κλπ) που χρησιμοποιούν πολλοί πλέον.

 

Για τους λόγους αυτούς, αγοράζουμε στο νόμισμα του πωλητή και αφήνουμε να κάνει τη μετατροπή η τράπεζα, με βάση τις ισοτιμίες των οργανισμών (MasterCard/Visa) που έχουν εκδώσει την κάρτα (και όχι με το paypal) ή με τις ξένες κάρτες που είτε δεν χρεώνουν προμήθεια είτε έχουν την ελάχιστη δυνατή.

 

Πώς το κάνουμε ; παρακαλώ , εάν είναι εύκολο να μας πεις.

Link to comment
Share on other sites

Πώς το κάνουμε ; παρακαλώ , εάν είναι εύκολο να μας πεις.

 

Ναι, πως κάνουμε αυτή την ρύθμιση ώστε αφήνουμε να κάνει τη μετατροπή η τράπεζα, με βάση τις ισοτιμίες των οργανισμών (MasterCard/Visa) που έχουν εκδώσει την κάρτα ?

Link to comment
Share on other sites

https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-merchant-pull-funding&buyer_hub

 

Πατάμε Conversion Options σε κάθε κάρτα που έχουμε συνδέσει και στην επόμενη καρτέλα επιλέγουμε "Bill me ..."

Link to comment
Share on other sites

https://www.paypal.com/gr/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-merchant-pull-funding&buyer_hub

 

Πατάμε Conversion Options σε κάθε κάρτα που έχουμε συνδέσει και στην επόμενη καρτέλα επιλέγουμε "Bill me ..."

 

Το έκανα, ευχαριστώ. :thanks:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια .θελω να φερω ενα δεμα απο αμερικη μεσω αμερικανικου ταχυδρομειου usps..αν ειναι καποιος ειδικος πανω στην συμπληρωση της φορμας στο site τους και για λοιπες πληροφοριες παρακαλω ας μου στειλει pm.. ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!Θέλω να αγοράσω ενα backpack από Αμερική με κόστος γυρω στα 18 δολλάρια και άλλα 20 μεταφορικά!Λέτε να περάσει τελωνείο?και αν ναι πόσο μπορει να φτάσει το κουστούμι?
Link to comment
Share on other sites

Συνιστώ να κάνεις υπομονή μερικές μέρες γιατί παρουσιάστηκε το φαινόμενο να επιβάλει ο τελωνειακός των ΕΛΤΑ τέλη και ΦΠΑ κλπ ακόμη και σε δέματα με πολύ μικρές αξίες (3€, 5€ κλπ) και πρέπει να ξεκαθαρίσει τι ακριβώς συμβαίνει.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πολύ καλος ο οδηγός αλλά επειδή είναι κατεβατό μεγάλο θα κάνω μια ερώτηση γιατί όσο το ψάχνω τόσο μπερδευομαι. Θέλω να αγοράσω ενα ρολόι απο Amazon.com που η τιμή του είναι 199.99$ όταν το βάζω στο καλάθι μαζί με μεταφορικά και αυτούς τους φόρους που λέει η τιμή πάει στα 240$ και κάτι. Μέσα σε αυτά είναι και το τελωνείο; θα χρειαστεί στην Ελλάδα να πληρώσω παραπάνω ή αυτή είναι η οριστική τιμή; γνωρίζει κάποιος με ακρίβεια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά με τους υπολογισμούς, νομίζω.

Μόνο ο ΦΠΑ, που αντιστοιχεί στα import fees, είναι 24%, δηλαδή $48 περίπου. Που είναι τα μεταφορικά;

Ξαναδές τα νούμερα.

Πάντως, εάν πληρωθούν και τα import fees, δεν θα πληρώσεις άλλα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν πάει καλά με τους υπολογισμούς, νομίζω.

Μόνο ο ΦΠΑ, που αντιστοιχεί στα import fees, είναι 24%, δηλαδή $48 περίπου. Που είναι τα μεταφορικά;

Ξαναδές τα νούμερα.

Πάντως, εάν πληρωθούν και τα import fees, δεν θα πληρώσεις άλλα έξοδα.

τοσα ειναι αδερφε. δηλαδη δεν πληρωνω ελλαδα τιποτα;

προσπαθησα να βαλω φωτο αλλα λογω των κολληματων του φορουμ και των περιορισμων του δεν μπορω

 

 

Νομίζω τα κατάφερα με τη φωτο

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι κράτησαν μόνο 13% ΦΠΑ και εύχομαι να μην σου δημιουργήσει πρόβλημα εδώ.
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι κράτησαν μόνο 13% ΦΠΑ και εύχομαι να μην σου δημιουργήσει πρόβλημα εδώ.

 

Ο φόρος θα φαίνεται πληρωμένος; ή ούτος ή άλλως θα το ψάξουν;

Θέλω να το παραγγείλω σήμερα λόγω black friday γιατί δε νομίζω να το ξαναβρώ σε τέτοια τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Θα φαίνεται ότι εισπράχθηκε το συγκεκριμένο ποσό.

Το πιθανότερο είναι να περάσει το δέμα σου χωρίς άλλα έξοδα αλλά κράτησα μια επιφύλαξη στο προηγούμενο post.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά. δεν έχω ευχάριστα νέα. αν και παρέλαβα σήμερα πακέτο χωρίς πρόβλημα, ο δ/της του τοπικού ΕΛΤΑ μου το είπε επίσημα. (με την απορία πώς και δεν έφαγα κανα μπουναμά και εγώ). Εδώ και ένα μήνα ότι έρχεται απέξω περνάει εκτελωνισμό. Σήμερα μάλιστα απόρρησε ο ίδιος που βρήκε μέχρι και γράμμα εκτελωνισμένο!!! Έχουν πάθει μαλλον πανικό και τα μαζεύουν από όπου να ναι....

 

JiaYu S3, Nougat 7.1

Link to comment
Share on other sites

παιδιά. δεν έχω ευχάριστα νέα. αν και παρέλαβα σήμερα πακέτο χωρίς πρόβλημα, ο δ/της του τοπικού ΕΛΤΑ μου το είπε επίσημα. (με την απορία πώς και δεν έφαγα κανα μπουναμά και εγώ). Εδώ και ένα μήνα ότι έρχεται απέξω περνάει εκτελωνισμό. Σήμερα μάλιστα απόρρησε ο ίδιος που βρήκε μέχρι και γράμμα εκτελωνισμένο!!! Έχουν πάθει μαλλον πανικό και τα μαζεύουν από όπου να ναι....

 

JiaYu S3, Nougat 7.1

 

Όταν λες επίσημα τι έννοείς? Με έγγραφο? Αν είναι όπως τα λέει τότε εσύ γιατί την γλύτωσες?

Αν έχουν πάθει πανικό και μαζεύουν από όπου να ναι, είναι πολύ εύκολο να κάνουν μια βδομάδα εξόρμηση, στις πλατείες τα πεζοδρόμια και τους πεζόδρομους και να γράψουν 3.000.000 οχήματα παράνομα, μόνο στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες επίσημα τι έννοείς? Με έγγραφο? Αν είναι όπως τα λέει τότε εσύ γιατί την γλύτωσες?

Αν έχουν πάθει πανικό και μαζεύουν από όπου να ναι, είναι πολύ εύκολο να κάνουν μια βδομάδα εξόρμηση, στις πλατείες τα πεζοδρόμια και τους πεζόδρομους και να γράψουν 3.000.000 οχήματα παράνομα, μόνο στην Αθήνα.

 

 

:up: Ακριβώς έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες επίσημα τι έννοείς? Με έγγραφο? Αν είναι όπως τα λέει τότε εσύ γιατί την γλύτωσες?

Αν έχουν πάθει πανικό και μαζεύουν από όπου να ναι, είναι πολύ εύκολο να κάνουν μια βδομάδα εξόρμηση, στις πλατείες τα πεζοδρόμια και τους πεζόδρομους και να γράψουν 3.000.000 οχήματα παράνομα, μόνο στην Αθήνα.

 

επίσημο σημαίνει πως βρέθηκα σε κατάστημα ΕΛΤΑ ρώτησα τον διευθυντή και μου το επιβεβαίωσαν, δεν βρήκα ξαφνικά μια χρέωση, και δεν ήξερα τί είναι, που οι περισσότεροι αναρωτιούνται εδώ μέσα. Ανάφερα 2 συγκεκριμένα παραδείγματα για να δείξω τον παραλογισμό, μην επαναλαμβάνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...