Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

....η ΕΕ καταργεί επίσης το καθεστώς ορίων ΦΠΑ για πωλήσεις εξ αποστάσεως. Αυτό σημαίνει ότι οι επιχειρήσεις θα πρέπει να χρεώνουν το ποσοστό ΦΠΑ της χώρας διαμονής του πελάτη εντός της ΕΕ από την πρώτη πώληση,

 

https://www.fedex.com/el-gr/eu-vat-changes.html

 

k

 

Ας προσέξουμε λίγο αυτό που αναφέρει η FedexQ

Από την 1η Ιουλίου 2021, ο ΦΠΑ θα χρεώνεται σε όλα τα εμπορικά αγαθά που εισάγονται στην ΕΕ, ανεξαρτήτως αξίας. Για αποστολές με αξία 150 € ή μικρότερη, ο ΦΠΑ μπορεί να χρεωθεί τη στιγμή της πώλησης χρησιμοποιώντας τη νέα μονοαπευθυντική θυρίδα κατά την εισαγωγή (Import One-Stop Shop - IOSS) ή μπορεί να συλλεχθεί από τον τελικό πελάτη μέσω του διασαφιστή (FedEx).

 

Οι επιχειρήσεις της ΕΕ που πραγματοποιούν διαδικτυακές πωλήσεις αγαθών τα οποία βρίσκονται εκτός της ΕΕ σε πελάτες εντός της ΕΕ, μπορούν να επιλέξουν να χρησιμοποιήσουν τη μονοαπευθυντική θυρίδα κατά την εισαγωγή (IOSS). Εάν θέλετε να μάθετε περισσότερα σχετικά με τη μονοαπευθυντική θυρίδα κατά την εισαγωγή (Import One-Stop Shop - IOSS), δείτε τον ιστότοπο της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.

 

Αυτό σημαίνει ότι από 1/7/21 θα υπάρχουν δύο κατηγορίες πωλητών από τις τρίτες χώρες.

Αυτοί που θα έχουν εγγραφεί στο σύστημα IOSS και θα προεισπράττουν τον ΦΠΑ της χώρας παράδοσης, για να τον αποδώσουν σ' αυτήν, και εκείνοι που δεν θα εγγραφούν και θα συνεχίσει το παλιό σύστημα, δηλαδή να εκτελωνίζεται κανονικά το δέμα, με το σημερινό πλαίσιο, και θα αναλαμβάνει ο μεταφορέας τη διαδικασία (έμμεσα προκύπτει ότι θα συνεχίσουν τα ΕΛΤΑ να κάνουν τον εκτελωνισμό και να χρεώνουν, για τα δέματα αυτά, το αντίστοιχο τέλος.

 

Έμμεσα επιβεβαιώνεται αυτό που θεωρώ ότι θα ισχύει για τη χώρα μας, δηλαδή ότι όταν αγοράζουμε από πωλητή εγγεγραμμένο στο IOSS θα προπληρώνουμε τον ΦΠΑ και θα παραλαμβάνουμε χωρίς άλλες χρεώσεις. και όταν αγοράζουμε από μη εγγεγραμμένο θα ακολουθείται η σημερινή διαδικασία με εκτελωνισμό είτε από τα ΕΛΤΑ είτε από την courier, με ότι αυτό σημαίνει σε χρεώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω εγώ κάτι, με τις αποστολές από ιδιώτη σε ιδιώτη τι θα γίνει? Πχ μου στέλνει εμένα ένας φίλος αντικείμενο από Γερμανία, πως θα ξεχωρίζουν ποια δέματα είναι από εταιρείες(eshop) και ποια από ιδιώτες?

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω εγώ κάτι, με τις αποστολές από ιδιώτη σε ιδιώτη τι θα γίνει? Πχ μου στέλνει εμένα ένας φίλος αντικείμενο από Γερμανία, πως θα ξεχωρίζουν ποια δέματα είναι από εταιρείες(eshop) και ποια από ιδιώτες?

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

Αυτό είναι ενα καλό ερώτημα ...

 

...δεν νομιζω οτι υπάρχει κάποιος που μπορεί να σου απαντήσει 100%

 

Λογικά δεν θα πρέπει να πληρώσεις τίποτα διότι είναι μη εμπορική συναλλαγή....

 

....επίσης λογικά αν η κινεζα φίλη μου μου στείλει ένα αναμνηστικό για δώρο λογικά δεν θα έπρεπε να πλήρωσω φόρο,

 

Και εκεί ξανά μπλέκει το πράγμα :)

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω εγώ κάτι, με τις αποστολές από ιδιώτη σε ιδιώτη τι θα γίνει? Πχ μου στέλνει εμένα ένας φίλος αντικείμενο από Γερμανία, πως θα ξεχωρίζουν ποια δέματα είναι από εταιρείες(eshop) και ποια από ιδιώτες?

 

 

Στην απόφαση του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου αναφέρεται μόνο η κατάργηση της ατέλειας των 22€ και όχι εκείνη των 45€, που αφορά σε αποστολές από ιδιώτη σε ιδιώτη.

Επομένως, δεν φαίνεται να αλλάζει κάτι στο θέμα αυτό.

Ο διαχωρισμός των δεμάτων αυτών είναι εύκολος αφού στο δέμα πρέπει να αναγράφεται το ονοματεπώνυμο και η διεύθυνση του ιδιώτη αποστολέα και όχι κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Ο διαχωρισμός των δεμάτων αυτών είναι εύκολος αφού στο δέμα πρέπει να αναγράφεται το ονοματεπώνυμο και η διεύθυνση του ιδιώτη αποστολέα και όχι κατάστημα.

Τώρα που το λες, ν ο μ ί ζ ω ότι θυμάμαι μια περίοδο (πριν αρκετά χρόνια) που κ ά π ο ι ο από τα 'μαγαζιά' (ποιο όμως...?) έστελνε τα δέματα με αποστολέα συγκεκριμένο άτομο - νομίζω έβλεπα συνέχεια ένα συγκεκριμένο γυναικείο όνομα, με διεύθυνση Γερμανίας (ή ίσως Ολλανδίας - όπως είπα, πάνε χρόνια).

Το θυμάται κανείς άλλος αυτό (και ίσως καμιά παραπάνω λεπτομέρεια)...;

Δεν είχε διαρκέσει πάρα πολύ όμως - προφανώς τους πήρανε χαμπάρι!

Link to comment
Share on other sites

Στην απόφαση του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου αναφέρεται μόνο η κατάργηση της ατέλειας των 22€ και όχι εκείνη των 45€, που αφορά σε αποστολές από ιδιώτη σε ιδιώτη.

 

Επομένως, δεν φαίνεται να αλλάζει κάτι στο θέμα αυτό.

 

Ο διαχωρισμός των δεμάτων αυτών είναι εύκολος αφού στο δέμα πρέπει να αναγράφεται το ονοματεπώνυμο και η διεύθυνση του ιδιώτη αποστολέα και όχι κατάστημα.

Μου φαίνεται υπερβολικά δύσκολο να κάθονται να διαβάζουν ένα ένα τα αυτοκόλλητα πάνω στα δέματα να δουν αν είναι μαγαζί ή με ονοματεπώνυμο ο αποστολέας(ιδιώτης)

 

 

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται υπερβολικά δύσκολο να κάθονται να διαβάζουν ένα ένα τα αυτοκόλλητα πάνω στα δέματα να δουν αν είναι μαγαζί ή με ονοματεπώνυμο ο αποστολέας(ιδιώτης)

 

 

Όλα τα δέματα παιρνάνε από το τελωνείο, από καιρό, έτσι κι αλλιώς.

Και θα συνεχίσουν να περνάνε και μετά από την 1/7/21 αφού θα πρέπει να ξεχωρίσουν 1) αυτά για τα οποία έχει προεισπραχθεί ο ΦΠΑ, 2) αυτά για τα οποία δεν έχει προεισπραχθεί και θα ακολουθηθεί η διαδικασία εκτελωνισμού, και 3) αυτά που προέρχονται από ιδιώτη και προορίζονται σε ιδιώτη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ενώ το παρακολουθώ το θέμα, δεν έχω καταλάβει ακόμα!

Οκ από Amazon κτλ θα μπαίνει αυτόματα ο Ελληνικός ΦΠΑ, από μικρό αγορές από ebay κτλ αγορές κάτω των 22€ τι θα γίνεται;;;

Και αν δεν έχει μπει αυτόματα ο Ελληνικός ΦΠΑ από τον εκάστοτε πωλητή, θα περνάει από το τελωνείο, θα μπαίνει ο Ελληνικό ΦΠΑ από το τελωνείο και θα πληρώνουμε και τέλη εκτελωνισμού πέρα από τον ΦΠΑ;;;

Link to comment
Share on other sites

καλά και θα κάθονται να τσεκάρουν ένα ένα δεματάκι τι και πώς? θα παραλαμβάνουμε οκτώ μήνες μετά την είσοδο στην Χώρα
SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ενώ το παρακολουθώ το θέμα, δεν έχω καταλάβει ακόμα!

Οκ από Amazon κτλ θα μπαίνει αυτόματα ο Ελληνικός ΦΠΑ, από μικρό αγορές από ebay κτλ αγορές κάτω των 22€ τι θα γίνεται;;;

Και αν δεν έχει μπει αυτόματα ο Ελληνικός ΦΠΑ από τον εκάστοτε πωλητή, θα περνάει από το τελωνείο, θα μπαίνει ο Ελληνικό ΦΠΑ από το τελωνείο και θα πληρώνουμε και τέλη εκτελωνισμού πέρα από τον ΦΠΑ;;;

 

Εάν παρακολουθούσες το θέμα, θα έπρεπε να είχες διαβάσει την ανακοίνωση του ebay ότι αυτό αναλαμβάνει την προείσπραξη του ΦΠΑ, για λογαριασμό των πωλητών του.

Στη 2η ερώτησή σου, η άποψή μου είναι πως ναι. Εάν δεν εγγραφεί ο πωλητής από τρίτη χώρα στο σύστημα IOSS, το δέμα θα εκτελωνιστεί κανονικά, όπως γίνται και σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Εάν παρακολουθούσες το θέμα, θα έπρεπε να είχες διαβάσει την ανακοίνωση του ebay ότι αυτό αναλαμβάνει την προείσπραξη του ΦΠΑ, για λογαριασμό των πωλητών του.

Στη 2η ερώτησή σου, η άποψή μου είναι πως ναι. Εάν δεν εγγραφεί ο πωλητής από τρίτη χώρα στο σύστημα IOSS, το δέμα θα εκτελωνιστεί κανονικά, όπως γίνται και σήμερα.

 

Το παρακολουθώ το θέμα απλά αυτό με την ανακοίνωση του ebay μου διέφυγε, άνθρωπος είμαι... :D

Όσο για το σύστημα IOSS, πώς θα γνωρίζουμε εμείς αν ο εκάστοτε πωλητής είναι εγγεγραμμένος στο IOSS;

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση..... Αγορά από πωλητή AliExpress, που κάνει αποστολή από Ευρωπαϊκή χώρα, θα πληρώνουμε την διαφορά του ΦΠΑ στην Ελλάδα? θα εκτελωνιζεται ξανά? εκεί πως θα παίξει το σενάριο? Το ίδιο ερώτημα επίσης ισχύει και για αγορά από eBay Ευρώπης.
Link to comment
Share on other sites

Το παρακολουθώ το θέμα απλά αυτό με την ανακοίνωση του ebay μου διέφυγε, άνθρωπος είμαι... :D

Όσο για το σύστημα IOSS, πώς θα γνωρίζουμε εμείς αν ο εκάστοτε πωλητής είναι εγγεγραμμένος στο IOSS;

 

Θα πρέπει με κάποιο τρόπο να το αναφέρει, υποθέτω.

Σε αντίθετη περίπτωση, θα το καταλάβεις λίγο πριν από την ολοκλήρωση της παραγγελίας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 19 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ερώτηση..... Αγορά από πωλητή AliExpress, που κάνει αποστολή από Ευρωπαϊκή χώρα, θα πληρώνουμε την διαφορά του ΦΠΑ στην Ελλάδα? θα εκτελωνιζεται ξανά? εκεί πως θα παίξει το σενάριο? Το ίδιο ερώτημα επίσης ισχύει και για αγορά από eBay Ευρώπης.

 

Το νέο σύστημα έχει εφαρμογή στις περιπτώσεις που το αντικείμενο βρίσκεται εκτός ΕΕ.

Θέλει μεγάλη προσοχή αν το αντικείμενο βρίσκεται σε χώρα της ΕΕ ή εκτός.

Εάν βρίσκεται εντός ΕΕ, θεωρητικά, πρέπει να χρεώνει τον ΦΠΑ της Ελλάδας πριν την ολοκλήρωση της παραγγελίας.

Link to comment
Share on other sites

 

Το νέο σύστημα έχει εφαρμογή στις περιπτώσεις που το αντικείμενο βρίσκεται εκτός ΕΕ.

 

Θέλει μεγάλη προσοχή αν το αντικείμενο βρίσκεται σε χώρα της ΕΕ ή εκτός.

 

Εάν βρίσκεται εντός ΕΕ, θεωρητικά, πρέπει να χρεώνει τον ΦΠΑ της Ελλάδας πριν την ολοκλήρωση της παραγγελίας.

 

Άρα επειδή όλα ακόμα είναι ρευστά και δεν έχουμε σαφή εικόνα για την εφαρμογή της συγκεκριμένης ευρωπαϊκής οδηγίας, εγώ προσωπικά, παγώνω προσωρινά τις αγορές γενικώς από εξωτερικό μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο σχετικά με τίς χρεώσεις που θα προκύψουν.

Link to comment
Share on other sites

εάν αγοράσω από το banggood μία πολυθρόνα γραφείου με τιμή 100 δολάρια από Ευρωπαϊκή αποθήκη σε Τσεχία η Πολωνία, ο ΦΠΑ θα συμπεριλαμβάνεται στην τιμή?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εάν αγοράσω από το banggood μία πολυθρόνα γραφείου με τιμή 100 δολάρια από Ευρωπαϊκή αποθήκη σε Τσεχία η Πολωνία, ο ΦΠΑ θα συμπεριλαμβάνεται στην τιμή?

 

Θα το διαπιστώσεις πριν ολοκληρώσεις την παραγγελία.

Link to comment
Share on other sites

Οι χώρες της εε έχουν διαφορετικό ΦΠΑ οποτε λογικά αφού ο ΦΠΑ εισπράττεται στην Ελλάδα θα χρεώνεται ο ελληνικός ΦΠΑ, οπότε θα υπάρχει μια διάφορα

 

μικρή αλλά υπαρκτή

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Στη Γερμανία πχ,είναι 19%,ενώ εδώ 24...

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

θέλω να κάνω μια παραγγελία από Αμερική 100 δολλάρια, αλλά το eshopwedrop (δεν ξέρω κάποια άλλη αντίστοιχη πλατφόρμα) είναι μονόδρομος γιατί θέλω μπαταρίες που δεν το στέλνουν εκτός Αμερικής.

 

Στο eshopwedrop μου βγάζει ότι τα μεταφορικά για Ελλάδα είναι 40-44 € (!!!) και από ότι έχω καταλάβει δεν περιλαμβάνει τελωνείο. Να υποθέσω ότι σίγουρα θα περάσει τελωνείο; Τι κόστος να υπολογίζω περίπου;

 

Επίσης, υπάρχει κάποια άλλη σελίδα/εταιρεία που να είναι πιο οικονομική;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτού του είδους οι εταιρείες, εξυπηρετούν στις περιπτώσεις που ο πωλητής δεν στέλνει στην Ελλάδα.

Η συγκεκριμένη σίγουρα θα πρέπει να εκτελωνίσει το δέμα, αφού το αναφέρει στην ιστοσελίδα της.

Νομίζω ότι το σωστό είναι να επικοινωνήσεις μαζί τους για το θέμα του εκτελωνισμού (αμοιβή εκτελωνιστή κλπ)

Πολύ φοβάμαι ότι η αγορά αυτή θα σου στοιχίσει ακριβά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

θέλω να κάνω μια παραγγελία από Αμερική 100 δολλάρια, αλλά το eshopwedrop (δεν ξέρω κάποια άλλη αντίστοιχη πλατφόρμα) είναι μονόδρομος γιατί θέλω μπαταρίες που δεν το στέλνουν εκτός Αμερικής.

 

Στο eshopwedrop μου βγάζει ότι τα μεταφορικά για Ελλάδα είναι 40-44 € (!!!) και από ότι έχω καταλάβει δεν περιλαμβάνει τελωνείο. Να υποθέσω ότι σίγουρα θα περάσει τελωνείο; Τι κόστος να υπολογίζω περίπου;

 

Επίσης, υπάρχει κάποια άλλη σελίδα/εταιρεία που να είναι πιο οικονομική;

 

Ευχαριστώ

 

Την έχω χρησιμοποιήσεις για αγορές προς Κύπρο.

Προφανώς και χρεώνει εκτελωνισμο.

Δες τον τιμοκατάλογο πρώτου προχωρήσεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στο Aliexpress παρατήρησα ότι σε εμπορεύματα που αποστέλλονται απο χώρες της ΕΕ στην πληρωμή περιλαμβάνεται και ο ελληνικός ΦΠΑ. Αν επιλέξεις το ίδιο προϊόν από Κίνα ή χώρα εκτός ΕΕ δεν περιλαμβάνεται ο ΦΠΑ αλλά φαντάζομαι πως όταν φτάσει στην χώρα θα περάσει από τελωνείο. Μίλησα με τον πωλητή για ενα ραδιοgps που θέλω να παραγγείλω και μου πρότεινε εφόσον η αξία του υπερβαίνει τα 150 ευρω, να επιλέξω αποστολή από Κινα μεσω DHL και αναλαμβάνει αυτός τυχόν φόρους που θα προκύψουν. Να τον πιστέψω ή θα μπω σε περιπέτειες με τελωνεία; Σας παραθέτω το μήνυμα του προς εξακρίβωση:

"Customers from EU countries , We are recommended to choose tax-included logistics.

If your order amount is greater than 150 Euros, choose ( DHL e-commerce ),send from China .

Choose ( DHL e-commerce ) . The seller will be responsible for paying Tax .When the goods are delivered to you, you don’t need to pay any tariffs.

If your order amount is greater than 150 Euros, choose ( DHL e-commerce ),send from China ."

Λέτε να ισχύει αυτό που γράφει?

Link to comment
Share on other sites

Στο Aliexpress παρατήρησα ότι σε εμπορεύματα που αποστέλλονται απο χώρες της ΕΕ στην πληρωμή περιλαμβάνεται και ο ελληνικός ΦΠΑ. Αν επιλέξεις το ίδιο προϊόν από Κίνα ή χώρα εκτός ΕΕ δεν περιλαμβάνεται ο ΦΠΑ αλλά φαντάζομαι πως όταν φτάσει στην χώρα θα περάσει από τελωνείο. Μίλησα με τον πωλητή για ενα ραδιοgps που θέλω να παραγγείλω και μου πρότεινε εφόσον η αξία του υπερβαίνει τα 150 ευρω, να επιλέξω αποστολή από Κινα μεσω DHL και αναλαμβάνει αυτός τυχόν φόρους που θα προκύψουν. Να τον πιστέψω ή θα μπω σε περιπέτειες με τελωνεία; Σας παραθέτω το μήνυμα του προς εξακρίβωση:

"Customers from EU countries , We are recommended to choose tax-included logistics.

If your order amount is greater than 150 Euros, choose ( DHL e-commerce ),send from China .

Choose ( DHL e-commerce ) . The seller will be responsible for paying Tax .When the goods are delivered to you, you don’t need to pay any tariffs.

If your order amount is greater than 150 Euros, choose ( DHL e-commerce ),send from China ."

Λέτε να ισχύει αυτό που γράφει?

 

1. Το Ali έχει ανακοινώσει ότι αναλαμβάνει τη διαδικασία προείσπραξης ΦΠΑ για τα αντικείμενα αξίας μέχρι 150€ που προορίζονται για την ΕΕ. Επομένως, σωστά δεν σου εμφάνισε τον ΦΠΑ αφού η αξία είναι πάνω από 150€. Το δέμα θα εκτελωνιστεί κανονικά στην είσοδό του στη χώρα με ότι αυτό σημαίνει.

 

2. Το DHL e-commerce είναι κανονική αποστολή και όχι τριγωνική. Άλλωστε το Ali δεν φημίζεται για τριγωνικές αποστολές. Επομένως, πρέπει να γνωρίζεις ότι θα αντιμετωπίσεις όλα τα έξοδα εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

*Έχουν* αναφερθεί παλιότερα εδώ περιπτώσεις πωλητών από το Ali που φαίνεται ότι είχαν βρει κάποιο τρόπο για "τριγωνική" αποστολή, χρησιμοποιώντας την DHL.

Προσωπικά όμως δεν έχω καμία γνώση ή εμπειρία από κάτι τέτοιο, ενώ βεβαίως γενικότερα (σε αντίθεση π.χ. με μαγαζιά όπως το banggood) κάτι τέτοιο εξαρτάται αποκλειστικά από τον εκάστοτε πωλητή, οπότε είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί κάποιο προηγούμενο που να μπορεί να επιβεβαιώσει τέτοιους ισχυρισμούς του πωλητή.

Επομένως το αναφέρω μόνο για... ακαδημαϊκούς λόγους, καθώς δε θα τολμούσα επ' ουδενί να δοκιμάσω την τύχη μου με κάτι τέτοιο - και δε θα συμβούλευα κανέναν να το κάνει

(κρίμα, δηλαδή, γιατί ως γνωστόν σε Ali και eBay υπάρχουν πολλά ενδιαφέροντα πράγματα, και από τιμή, και από ποικιλία - αλλά όπως εξελίσσεται η κατάσταση, καθίστανται δυσπρόσιτα έως απαγορευμένα για μας...)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...