Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λαμβάνοντας υπόψιν ότι ο Φ.Π.Α. στην Ιαπωνία είναι 10 % παίζει και η πιθανότητα να αφαίρεσαν το 10% και μετά να προσέθεσαν 24% .
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστό μου ακούγεται αυτό!

Δεν το 'χαμε σκεφτεί...!

 

Edit:

Να προσθέσω ότι βλέπαμε τόσα χρόνια το ίδιο και με αγορές από π.χ. το βρεταννικό Αμαζον (και πριν το Brexit), όπου αφαιρούσαν το δικό τους 19% και προσέθεταν το "δικό" μας 24%, οπότε απλώς η τιμή 'τσιμπούσε' ένα περίπου 4% (σε σχέση με την αρχική που βλέπαμε για το προϊόν)

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Αυτό (πρέπει να) γίνεται από 1/1/21 και από τους πωλητές του ΗΒ.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά όσα έγραψες και προσθέτω ένα ακόμη σημαντικό στοιχείο από την περίπτωση του συμφορουμίτη που αγόρασε ρολόι από τη γιαπωνέζικη αμαζόνα. Το γεγονός ότι χρέωσαν σαν έξοδα εκτελωνισμού μόνον 13% λέει πολλά για όποιον ενδιαφέρεται. Είτε το σύστημά τους έδωσε αυτό το χαμηλό ποσοστό ΦΠΑ για το ρολόι είτε κάτι άλλο συμβαίνει στο συγκεκριμένο υποκατάστημα. Θα ήταν ενδιαφέρον να μαθαίναμε το ποσό που χρεώνει η αμερικάνικη αμαζόνα για το ίδιο ρολόι.

 

Ίδιο δεν υπάρχει στο Αμερικάνικο Amazon, αλλά για κάποιο άλλο Casio σε παραπλήσια τιμή (+50$) βλέπω περίπου 22%

 

test-amazon.jpg

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγαίνει συμπέρασμα και ίσως παίζουν ρόλο και οι πολιτειιακοί φόροι
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Θα κανω μια αγορα απο ebay UK με κοστος 20€. Ο πωλητης δεν στελνει Ελλαδα και θα χρησιμοποιησω UK Parcel Forward ή ΕshopWedrop . Ποιο να προτιμησω..? Απο θεμα τελωνειου τι να περιμένω ?
Link to comment
Share on other sites

Αγορά μέσω next...

https://www.nextdirect.com/gr/el/faqs#deliverykeyinformation

 

Αν και τα προϊόντα φεύγουν από UK σταματούν στο ελληνικό τελωνείο, όπου η next αναλαβάνει όλη την διαδικασία.

Επικοινωνεί η DHL και ζητάει ΑΦΜ και ΔΟΥ.

 

"You will be responsible for assuring that any products you order comply with state and federal government import regulations. Our terms of sale to our customers in Greece are delivery duty paid. That is to say, the amount paid by you is fully inclusive of delivery to the specified delivery address and all duties, taxes and customs clearance fees."

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από εμένα. Το ακόλουθο δέμα μου αναμένεται να περάσει τελωνείο. China post κ στην συνέχεια ελτα

 

LZ684654575CN

 

05 Απρ 202109:12

 

Arrival at Destination

 

*CHINA POST

 

05 Απρ 202106:12

 

Εκφορτωση Ταχ/κης Αποστολης - Αναμονη Παρουσιασης Στο ΤελωνειοΕλλαδα-αερολιμενας Αθηνων(κατ)

 

*GREECE POST

 

27 Φεβ 202118:18

 

Flight Departure

 

*CHINA POST

 

27 Φεβ 202104:07

 

Handed over to Forwarding Agent for Transit.

 

Υπάρχει στο περίπου χρόνος να μπορούμε να υπολογίσουμε;

 

Στάλθηκε από το CMR-W09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Καλό νέο, μακάρι να μειωθούν και τα μεταφορικά.

Link to comment
Share on other sites

Για μελλοντική ενημέρωση αγοραστών από Amazon Ιαπωνίας.

 

Τελικά έκανα την αγορά από Amazon Ιαπωνίας με International shipping και Amazon Global program. Οι χρεώσεις του Amazon φαίνονται παρακάτω:

 

amazon-jp.jpg

 

Η αγορά έγινε στις 3 Απριλίου, το προϊόν ήταν Fulfilled by Amazon, εξωτερικός πωλητής αλλά αποστολή από το Amazon.

Στις 6 Απριλίου έγινε η αποστολή, σήμερα 9 Απριλίου έφτασε Αθήνα. Το απόγευμα με πήραν τηλέφωνο από την DHL και μου ζήτησαν ΑΦΜ, ΔΟΥ και μου ανέφεραν ότι όλα είναι πληρωμένα από εμένα. Αναμονή για την παραλαβή.

 

Σήμερα παραλαβή! Ακριβώς μία εβδομάδα από την άφιξη στην Ελλάδα!

Τρελοί οι Ιάπωνες, ένα μικρό κουτί ρολογιού το έβαλαν σε ένα "τεράστιο" κουτί αποστολής! Χωρούσαν άνετα άλλα δέκα κομμάτια...

Από τη φωτογραφία φαίνεται το "πράσινο" αυτοκόλλητο του τελωνείου και ότι ανοίχτηκε το κουτί για έλεγχο.

Διαδρομή... OSAKA Customs - HONG KONG - LEIPZIG - ATHENS Customs

 

amazon-co-jp.png

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν μου ειπτραπει να πω λιγο τον πονο μου

 

Παρελαβα τη περασμενη βδομαδα ενα συλλεκτικο αρωμα (δεν υπαρχει τωρα στην αγορα) που παρειγειλα απο Αμερικη με eBay. Χρονικα με lockdown Και τελωνεια εναμισης μηνας θεωρω ηταν βατος. Αν και πριν δεκατια οταν παρειγγελνα απο κει εκανε μισο μηνα αλλα οκ.

 

Απλα το θεμα ειναι οτι περασε οντως τελωνειο, ανοιχτηκε και κοστολογηθηκε. Ας μην το παιρνα που λενε, αλλα εν τελη μιας αποφασισα να το κανω, κατεληξα να πληρωσω στο υπερτριπλασιο και βαλε.

 

Σκεφτειτε πριν αποχωρησει το ειδος απο την αγορα εκανε 30 ευρω το αρωμα στα 125ml. τωρα που ειναι συλλεκτικο το κλεισα 53 δολλαρια τα 75ml (παζαρι με πωλητη απο 60) και 20 μεταφορικα. Το δηλωσε σαν gift χωρις παραστατικο αλλα με καποιο τροπο γνωστοποιηθηκε η τιμη πωλησης και στο τελωνειο ειχε αυτοκολλητο με την τιμη (ενω ο ιδιος λεει δεν εβαλε. Μαλλον επικοινωνουν οι ιδιοι μεσω του ebay tracker απευθειας με ebay). Μπηκς φπα στα 53 (οχι στα μεταφορικα) ισο με 12 ευρω και αλλα 15 για τον εκτελωνισμο. Αρα πληρωσα εξτρα 27. Συν τα υπολοιπα 63, εκλεισα στα 90.

 

Εν ολιγοις πληρωσα το τριπλασιο και για το μικροτερο μεγεθος. Και το σπυρι με τρωει ειναι οτι δε στεκει το επιχειρημα οτι τελωνειο θελει να εξισοροπησει τον αθεμιτο ανταγωνισμο, μιας και ξαναλεωπηρα κατι συλλεκτικο, οχι κατι που το βρηκα εξω φθηνοτερα και θελω να διαλυσω την ελληνικη οικονομια. Ας φαω το καπελο απο τον εμπορο που κατεχει κατι συλλεκτικο και τα μεταφορικα πο μου ρχεται απο αλλη ηπεριο, αλλα ως εκει...

 

Δε θα επρεπε να υπαρχει καποια δικλειδι οπου οταν παιρνεις κατι που δεν υπαρχει στην Αγορα, να μην εκτελωνιζεται ή εστω να μην εχει τετοιες τιμες? Δεν ειναι πλεον "εμπορικο αντικειμενο". Δηλαδη αν καποιος απο Αμερικη μου πουλαγε μια φορεμενη μπλουζα, θα πρεπε να πληρωσω φπα και 15 ευρω τελος εκτελωνισμου?

 

Μου δωσαν στα Ελτα μια γραμμη τελωνειο αν θελω να κανω παραπονα για τη χρεωση αλλα τι να τους πω τωρα και τι να καταλαβουν.

Edited by XP130TD
χαρακτηρισμοί εκτός ΟΠΧ

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Στο myphone βρισκόμαστε και κάποιος μπορεί να μην επιθυμεί να ακολουθεί εξωτερικούς συνδέσμους. Γράψτε δυο λόγια για το περιεχόμενο του συνδέσμου, σκέτος δε μας λέει κάτι...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν μου ειπτραπει να πω λιγο τον πονο μου

 

Παρελαβα τη περασμενη βδομαδα ενα συλλεκτικο αρωμα (δεν υπαρχει τωρα στην αγορα) που παρειγειλα απο Αμερικη με eBay. Χρονικα με lockdown Και τελωνεια εναμισης μηνας θεωρω ηταν βατος. Αν και πριν δεκατια οταν παρειγγελνα απο κει εκανε μισο μηνα αλλα οκ.

 

Απλα το θεμα ειναι οτι περασε οντως τελωνειο, ανοιχτηκε και κοστολογηθηκε. Ας μην το παιρνα που λενε, αλλα εν τελη μιας αποφασισα να το κανω, κατεληξα να πληρωσω στο υπερτριπλασιο και βαλε.

 

Σκεφτειτε πριν αποχωρησει το ειδος απο την αγορα εκανε 30 ευρω το αρωμα στα 125ml. τωρα που ειναι συλλεκτικο το κλεισα 53 δολλαρια τα 75ml (παζαρι με πωλητη απο 60) και 20 μεταφορικα. Το δηλωσε σαν gift χωρις παραστατικο αλλα με καποιο τροπο γνωστοποιηθηκε η τιμη πωλησης και στο τελωνειο ειχε αυτοκολλητο με την τιμη (ενω ο ιδιος λεει δεν εβαλε. Μαλλον επικοινωνουν οι ιδιοι μεσω του ebay tracker απευθειας με ebay). Μπηκς φπα στα 53 (οχι στα μεταφορικα) ισο με 12 ευρω και αλλα 15 για τον εκτελωνισμο. Αρα πληρωσα εξτρα 27. Συν τα υπολοιπα 63, εκλεισα στα 90.

 

Εν ολιγοις πληρωσα το τριπλασιο και για το μικροτερο μεγεθος. Και το σπυρι με τρωει ειναι οτι δε στεκει το επιχειρημα οτι τελωνειο θελει να εξισοροπησει τον αθεμιτο ανταγωνισμο, μιας και ξαναλεωπηρα κατι συλλεκτικο, οχι κατι που το βρηκα εξω φθηνοτερα και θελω να διαλυσω την ελληνικη οικονομια. Ας φαω το καπελο απο τον εμπορο που κατεχει κατι συλλεκτικο και τα μεταφορικα πο μου ρχεται απο αλλη ηπεριο, αλλα ως εκει...

 

Δε θα επρεπε να υπαρχει καποια δικλειδι οπου οταν παιρνεις κατι που δεν υπαρχει στην Αγορα, να μην εκτελωνιζεται ή εστω να μην εχει τετοιες τιμες? Δεν ειναι πλεον "εμπορικο αντικειμενο". Δηλαδη αν καποιος απο Αμερικη μου πουλαγε μια φορεμενη μπλουζα, θα πρεπε να πληρωσω φπα και 15 ευρω τελος εκτελωνισμου?

 

Μου δωσαν στα Ελτα μια γραμμη τελωνειο αν θελω να κανω παραπονα για τη χρεωση αλλα τι να τους πω τωρα και τι να καταλαβουν.

 

Προφανώς, δεν γνωρίζεις την τελωνειακή νομοθεσία (ΕΕ και Ελλάδας), η οποία δεν έχει τέτοιους διαχωρισμούς που σκέφτεσαι, οι οποίοι, άλλωστε, δεν είναι δυνατόν να εφαρμοστούν στην πράξη. ούτε δώρο αναγνωρίζεται, ούτε μεταχειρισμένο, αφού πρόκειται για κάποιο αντικείμενο που εισέρχεται για 1η φορά στη χώρα και πρέπει να χρεωθεί με έξοδα εκτελωνισμού.

Edited by XP130TD
Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε εξαίρεση για τα συλλεκτικά , θα φέρναν όλοι συλλεκτικά αυτοκίνητα...
Link to comment
Share on other sites

Ενα ξεσπασμα ηταν για το πως πιστευω πως θα επρεπε να ειναι τα πραγματα καθως καθε φορα δεν ειναι οπως πρεπει. Δεν ειπα οτι δε το περιμενα. Και ξαναλεω, αν καποιος γνωστος μου αγορασει κατι στην Αμερικη και μου το στειλει απο κει, παλι δασμους θα πληρωσω, ακομα και αν κυριολεκτικα προκειται για δωρο?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Ενα ξεσπασμα ηταν για το πως πιστευω πως θα επρεπε να ειναι τα πραγματα καθως καθε φορα δεν ειναι οπως πρεπει. Δεν ειπα οτι δε το περιμενα. Και ξαναλεω, αν καποιος γνωστος μου αγορασει κατι στην Αμερικη και μου το στειλει απο κει, παλι δασμους θα πληρωσω, ακομα και αν κυριολεκτικα προκειται για δωρο?

 

Ναι, δεν εξαιρείται το δώρο από τα τέλη εκτελωνισμού, όταν προέρχεται από 3η χώρα.

Για φαντάσου να μας έστελνε ο θείος μας (ο πραγματικός) ένα αυτ/το ή ένα Rolex σαν δώρο ...

Link to comment
Share on other sites

Όταν στο στείλει φίλος έχεις απαλλαγή μέχρι 45 ευρώ μαζί με τα ταχυδρομικά.
Link to comment
Share on other sites

Όταν στο στείλει φίλος έχεις απαλλαγή μέχρι 45 ευρώ μαζί με τα ταχυδρομικά.

 

Εκτός από το ότι δεν πρέπει να έχει μεσολαβήσει συναλλαγή, δηλαδή δεν πρέπει να εμφανίζεται σαν αποστολέας κατάστημα κλπ, υπάρχουν και προϋποθέσεις, για να εφαρμοστεί η ατέλεια των 45€.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεγαμε παλιοτερα gift κατω των 45, το οποιο δε το κοιταζαν τοτε αλλα τωρα τα ανοιγουν ολα.

 

Το θεμα ειναι ασχετα απο τι γινεται και τι επρεπε να γινεται εγω προσωπικα νιωθω οτι αδικηθηκα. Οπως ειπα πληρωσα 3x και για μικροτερο μεγεθος.

 

Εν παδη περιπτωση επι του πρακτικου του θεματος, το παιδι ειπες πως μου το στειλε σαν gift χωρις να βαλει μεσα παραστατικο, αλλα κατα καποιο τροπο στο τελωνειο φανηκε η χρεωση των 53 δολλαριων, οποτε αναρωτιεμαι αν μεσολαβει το ebay/paypal και τους γνωστοποιουν τα στοιχεια της συναλλαγης

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λεγαμε παλιοτερα gift κατω των 45, το οποιο δε το κοιταζαν τοτε αλλα τωρα τα ανοιγουν ολα.

 

Το θεμα ειναι ασχετα απο τι γινεται και τι επρεπε να γινεται εγω προσωπικα νιωθω οτι αδικηθηκα. Οπως ειπα πληρωσα 3x και για μικροτερο μεγεθος.

 

Εν παδη περιπτωση επι του πρακτικου του θεματος, το παιδι ειπες πως μου το στειλε σαν gift χωρις να βαλει μεσα παραστατικο, αλλα κατα καποιο τροπο στο τελωνειο φανηκε η χρεωση των 53 δολλαριων, οποτε αναρωτιεμαι αν μεσολαβει το ebay/paypal και τους γνωστοποιουν τα στοιχεια της συναλλαγης

 

Αν έβαζε παραστατικό θα ήταν χειρότερα γιατί έτσι αποδεικνύεται ότι υπήρξε συναλλαγή.

Δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθεί ο τελωνειακός έτσι όπως φαντάζεσαι. Μάλλον, στο αυτοκόλλητο πάνω στο δέμα πρέπει να υπήρχε η πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι προφανως αυτο λεω, πως αν το εβαζε θα ηταν ξεκαθαρο προς τους τελωνειακους. Δε το βαλε πουθενα μου ειπε αλλα καπως προεκυψε η πληροφορια. Ισως μεσω του tracking που εκδιδεται απο το ebay πλεον, να το βρισκουν.

 

Δε ξερω αν εχετε παρει προσφατα απο ebay, και εγω ειχα καμποσο καιρο. Αλλα πλεον δε σκαει usps tracking, δινει το ebay το tracking. Οποτε ετσι μαλλον το μαθαινουν εχω υποθεσει. Ωστε να μη σε βαζουν να τους στελνεις παραστατικα η να προσπαθεις να τους πεισεις οτι ηταν δωρο κτλ

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Επιμένεις στο σενάριο που υποθέτεις, αλλά οι τελωνειακοί δεν είναι ντετέκτιβ για να ψάχνουν να βρουν την αξία CIF για τον εκτελωνισμό.

Απλά, την ζητούν από τον παραλήπτη και, αν αυτός δεν την δώσει, ορίζουν μια και τελειώνουν.

Όπως έγραψα ήδη, στην περίπτωσή σου, μάλλον, αναφερόταν στο αυτοκόλλητο και γιαυτό δεν σου τη ζήτησαν.

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο σου λεω δεν ειχε βαλει αυτοκολλητο πανω. Του στειλα φωτο απο το κουτι που ειχε μια αυτοκολλητη ετικετα πανω που εγραφε την πραγματικη αξια πωλησης και other αντι για gift και μου λεει οχι δεν την εβαλα εγω... Εγω χυμα στελνω παντα χωρις παραστατικα και δηλωνω gift μου.κανει

 

Αρα ποιος το κολλησε πριν φτασει στον τελωνειακο και που βρηκε τα πραγματικα στοιχεια της πωλησης

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο σου λεω δεν ειχε βαλει αυτοκολλητο πανω. Του στειλα φωτο απο το κουτι που ειχε μια αυτοκολλητη ετικετα πανω που εγραφε την πραγματικη αξια πωλησης και other αντι για gift και μου λεει οχι δεν την εβαλα εγω... Εγω χυμα στελνω παντα χωρις παραστατικα και δηλωνω gift μου.κανει

 

Αρα ποιος το κολλησε πριν φτασει στον τελωνειακο και που βρηκε τα πραγματικα στοιχεια της πωλησης

 

Γράφεις ότι το κουτί είχε αυτοκόλλητο με την πραγματική αξία και δέχεσαι ότι σου λέει ο πωλητής.

Πας να μας τρελάνεις, μάλλον.

Και υποστηρίζεις το σενάριο φαντασίας ότι ο τελωνειακός έψαξε στο διαδίκτυο, βρήκε την αξία και ... τύπωσε αυτοκόλλητο στο κουτί !!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...