Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα.θελω να παραγγείλω αυτό https://www.aliexpress.com/item/4000885766487.html?spm=a2g0o.home.15002.49.62552145MX0fLT&gps-id=pcJustForYou&scm=1007.13562.168240.0&scm_id=1007.13562.168240.0&scm-url=1007.13562.168240.0&pvid=6ef803aa-cbc7-4243-a8e9-83ec77920520&_t=gps-id:pcJustForYou,scm-url:1007.13562.168240.0,pvid:6ef803aa-cbc7-4243-a8e9-83ec77920520,tpp_buckets:668%230%23131923%2349_668%230%23131923%2349_668%23888%233325%2313_668%23888%233325%2313_668%232846%238107%231934_668%232717%237563%23534__668%233374%2315176%23445_668%232846%238107%231934_668%232717%237563%23534_668%233164%239976%23666_668%233374%2315176%23445 από Τσεχία και οι επιλογές αν δείτε είναι είτε μέσω dhl είτε μέσω gls,επίσης από Πολωνία η Γαλλία έρχεται με CAINIAO WAREHOUSE STANDARD SHIPPING η

CAINIAO WAREHOUSE EXPRESS SHIPPING.ποια να διαλέξω από όλες για να μην εχω τελωνειο;ευχαριστω.

 

Ότι και να επιλέξεις από αυτές τις χώρες δεν θα έχεις τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Οποια χωρα ειναι στην ευρωπαικη ενωση δεν εχει τελωνειο

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και οποιες ειναι εκτος δεν εχει τελωνειο μεχρι ενα συγκεκριμενο ποσο 20-25ευρω δε θυμαμαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Τι λες, ρε φίλε; Πότε έγιναν αυτά;

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Τι λες, ρε φίλε; Πότε έγιναν αυτά;
Σε τι αναφέρεσαι;

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Αμα δεν παραλαβω δεμα απο τελωνειο υπαρχει καποια επιπτωση; Περα απο την απωλεια των χρηματων του δεματος που δεν γινεται να επιστραφει.

Edited by ErenJaeger
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Αμα δεν παραλαβω δεμα απο τελωνειο υπαρχει καποια επιπτωση; Περα απο την απωλεια των χρηματων του δεματος που δεν γινεται να επιστραφει.

 

Όχι, δεν έχεις καμία επίπτωση. Θα πάει στο ταχυδρομικό γραφείο, θα ειδοποιηθείς για παραλαβή, αφού πληρώσεις τα έξοδα εκτελωνισμού, και, αν δεν πας να το παραλάβεις, θα επιστρέψει στον πωλητή μετά από 20 μέρες περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μου ειπαν ειναι τελωνειο μου εστειλαν μειλ για να τους στειλω αποδειξη παραγγελια αφμ δου και τους ειπα να το στειλουν πισω και μου ειπαν οκ. Τωρα επειδη δε ξερω αν θα το δεχτει ο αποστολεας και τα λεφτα αυτα πες οκ τα χανω με το τελωνειο αν μου πουν οτι πρεπει να το παραλαβω αλλα δεν θελω γιατι θα ζητησουν 150 ευρω και... απο αυτη την αποψη ρωταω αν υπαρχει θεμα Edited by ErenJaeger
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα μου ειπαν ειναι τελωνειο μου εστειλαν μειλ για να τους στειλω αποδειξη παραγγελια αφμ δου και τους ειπα να το στειλουν πισω και μου ειπαν οκ. Τωρα επειδη δε ξερω αν θα το δεχτει ο αποστολεας και τα λεφτα αυτα πες οκ τα χανω με το τελωνειο αν μου πουν οτι πρεπει να το παραλαβω αλλα δεν θελω γιατι θα ζητησουν 150 ευρω και... απο αυτη την αποψη ρωταω αν υπαρχει θεμα

 

Όπως σου έγραψα, το τελωνείο δεν μπορεί να στείλει το δέμα στον πωλητή. Αφού δεν έστειλες τα δικαιολογητικά, θα χρεώσουν έξοδα εκτελωνισμού και θα προωθήσουν το δέμα στο ταχυδρομικό γραφείο για παραλαβή αφού πληρώσεις. Εάν δεν πας μετά τα ειδοποιητήρια που θα στείλει το γραφείο, θα το επιστρέψουν στον πωλητή.

Επομένως, δεν έχεις θέμα εάν δεν παραλάβεις αυτό το δέμα, όπως σου έγραψα εξ αρχής.

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστω γιατι αγχωθηκα

 

Καλό είναι να ενημερωθείς για τις αγορές από το εξωτερικό, πριν τις κάνεις, για να μην χάνεις τα χρήματά σου.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε μια θήκη κινητού από Κίνα, παραγγελία 11/11/2020! Το αναφέρω για να έχετε μια ιδέα για τους χρόνους αναμονής..
Αυτό δεν λέει κάτι για τους χρόνους αναμονής.

Έπεσες στην περίπτωση. Δεν είναι στάνταρ να κάνουν 4 μήνες τα πακέτα από Κίνα.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε μια θήκη κινητού από Κίνα, παραγγελία 11/11/2020! Το αναφέρω για να έχετε μια ιδέα για τους χρόνους αναμονής..
Μια από τα ίδια, περιμένω 2 δέματα από aliexpress με τις ίδιες ημερομηνίες.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Έχει αγοράσει κάποιος πρόσφατα από το Ιαπωνικό amazon.co.jp?

Είχα αγοράσει πριν από καμία 10ετία και δεν είχα πληρώσει τελωνείο.

Τώρα για αγορά προϊόντος στα 192€ μου βάζει έξοδα αποστολής 13€ και import fees περίπου 26€.

Εννοείται με το Global Shipping Program που προσφέρει η amazon!

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Έχει αγοράσει κάποιος πρόσφατα από το Ιαπωνικό amazon.co.jp?

Είχα αγοράσει πριν από καμία 10ετία και δεν είχα πληρώσει τελωνείο.

Τώρα για αγορά προϊόντος στα 192€ μου βάζει έξοδα αποστολής 13€ και import fees περίπου 26€.

Εννοείται με το Global Shipping Program που προσφέρει η amazon!

 

Συγκρίνεις το πως αγοράζαμε από το εξωτερικό πριν 10 χρόνια με το πως αγοράζουμε τώρα και ειδικότερα από το καλοκαίρι του 2017 μέχρι σήμερα;

Ατυχής σύγκριση ...

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνεις το πως αγοράζαμε από το εξωτερικό πριν 10 χρόνια με το πως αγοράζουμε τώρα και ειδικότερα από το καλοκαίρι του 2017 μέχρι σήμερα;

Ατυχής σύγκριση ...

 

Συγκρίνω... γιατί τότε δεν πλήρωσα τελωνείο!

Τώρα ρωτάω αν έχει αγοράσει κανείς "πρόσφατα" (ειδικότερα μετά το καλοκαίρι του 2017, όπως αναφέρεις) για να κάνουμε τη σύγκριση!

Επίσης σου παραθέτω και τα στοιχεία την "υποτιθέμενης" αγοράς!

Μπορείς να απαντήσεις;

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνω... γιατί τότε δεν πλήρωσα τελωνείο!

Τώρα ρωτάω αν έχει αγοράσει κανείς "πρόσφατα" (ειδικότερα μετά το καλοκαίρι του 2017, όπως αναφέρεις) για να κάνουμε τη σύγκριση!

Επίσης σου παραθέτω και τα στοιχεία την "υποτιθέμενης" αγοράς!

Μπορείς να απαντήσεις;

 

Λογικά από την στιγμή που προπληρώνεις μεταφορικά και τελωνείο, δε θα πρέπει να υπάρχει άλλη επιβάρυνση.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει κατι χρησιμοποιημενες κάρτες ενος παιχνιδιου απο εναν ιδιωτη , μιλαμε για 20 χρονια μεταχειρισμενες . Ειναι η δευτερη φορα που το κανω ( την πρωτη περασε ελευθερα ) αλλα τωρα μου ζητανε αποδειξη απο paypal . Το δεμα το ειχε βαλει σαν δωρο οπως την πρωτη φορα αλλα ειχε αξια ασφαλισης 200 δολλαρια , απο αμερικη ειναι το δεμα! Δεν μπορω να πω οτι ειναι δωρο και δ εχω paypal? Οτι ειναι φιλος μου δηλαδη και δε ζητησε χρηματα? Δ βγαινω να πληρωσω τοσα χρηματα , τι μπορω να κανω? Σας ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Εχω αγορασει κατι χρησιμοποιημενες κάρτες ενος παιχνιδιου απο εναν ιδιωτη , μιλαμε για 20 χρονια μεταχειρισμενες . Ειναι η δευτερη φορα που το κανω ( την πρωτη περασε ελευθερα ) αλλα τωρα μου ζητανε αποδειξη απο paypal . Το δεμα το ειχε βαλει σαν δωρο οπως την πρωτη φορα αλλα ειχε αξια ασφαλισης 200 δολλαρια , απο αμερικη ειναι το δεμα! Δεν μπορω να πω οτι ειναι δωρο και δ εχω paypal? Οτι ειναι φιλος μου δηλαδη και δε ζητησε χρηματα? Δ βγαινω να πληρωσω τοσα χρηματα , τι μπορω να κανω? Σας ευχαριστω!

 

Η τεελωνειακή νομοθεσία δεν αναγνωρίζει το "δώρο", αλλά ότι ένα αντικείμενο ή περισσότερα εισάγονται στη χώρα.

Από τη στιγμή που ο πωλητής δήπωσε αξία μεγαλύτερη από την ατέλεια των 22€, αλλά και από εκείνη των 45€ για αποστολή μεταξύ ιδιωτών (αν και βάζει προϋποθέσεις για τη 2η), αναγκαστικά, χρεώνει έξοδα εκτελωνισμού.

Εάν δεν στείλεις απόδειξη, θα χρεωθούν τα έξοδα, με τα βάση την αξία που θα θεωρήσει ο τελωνειακός, θα πάει το δέμα στο ταχυδρομικό γραφείο της περιοχής σου και θα ειδοποιηθείς ν πραλάβεις αφού πληρώσεις. Εάν δεν παραλάβεις μέσα σε 20 μέρες το δέμα θα επιστραφεί στον πωλητή.

Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να συνεννοηθείς με τον πωλητή, να εξηγήσεις το θέμα και να ζητήσεις την επιστροφή των χρημάτων σου, εάν το δεχτεί.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ για την απαντηση! Στο δεμα ειχε βαλει αξια 1 δολλαριο και το ειχε βαλει σαν δωρο αλλα μπηκε λογω των μεταφορικων ασφαλεια εως 200 δολλαρια.. μετρανε και την ασφαλεια? Νμζ μου ειπε απο μονοι τους στην usps βαλανε τοσο ασφαλεια λογω των μεταφορικων.. ειναι καρτες απο το age of empires ολες χρησιμοποιημενες , τι κοστος να βαλει ? Επεισης αφου ειχε αξια 1 δολλαριου γιατι το εκτελωνιζουν? Edited by Kostas_M22
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ για την απαντηση! Στο δεμα ειχε βαλει αξια 1 δολλαριο και το ειχε βαλει σαν δωρο αλλα μπηκε λογω των μεταφορικων ασφαλεια εως 200 δολλαρια.. μετρανε και την ασφαλεια? Νμζ μου ειπε απο μονοι τους στην usps βαλανε τοσο ασφαλεια λογω των μεταφορικων.. ειναι καρτες απο το age of empires ολες χρησιμοποιημενες , τι κοστος να βαλει ? Επεισης αφου ειχε αξια 1 δολλαριου γιατι το εκτελωνιζουν?

 

Η αξία CIF ενός δέματος προκύπτει από το κόστος (Cost) + ασφάλεια (Insurance) + μεταφορικά (Freight).

Αυτή η μέθοδος των "πονηρών" πωλητών εφαρμόζεται για να μειώνουν το ποσοστό προμήθειας που πληρώνουν στο ebay.

Χρεώνουν πολύ μικρό κόστος και υψηλά μεταφορικά και ασφάλεια, αλλά την πατάει ο αγοραστής όταν το δέμα ξεκινάει από τρίτη χώρα και προορίζεται για ευρωπαϊκή.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εμενα που ειχε 200 δολλαρια ασφαλεια και μεταφορικα αλλα τοσα περιπου τι κοστουμι θα μου βαλουν αν δε στειλω αποδειξη? Σε ευχαριστω και παλι φιλε μου!
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εμενα που ειχε 200 δολλαρια ασφαλεια και μεταφορικα αλλα τοσα περιπου τι κοστουμι θα μου βαλουν αν δε στειλω αποδειξη? Σε ευχαριστω και παλι φιλε μου!

 

ΦΠΑ 24% στην αξία cif + 20 τέλος ΕΛΤΑ + δασμός που υπολογίεται σε 2-2,5% περίπου ανάλογα με τη δασμοφορολογική κλάση του αντικειμένου.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

Ο πωλητης χρησιμοποιησε global shipping , γιατι πρεπει να πληρωσω τελωνειακα τελη? Αυτα δε συμπεριλαμβανονται μεσα στο usps global shipping?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...