Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενική είναι η ερώτηση...υπάρχει ενδεχόμενο να πληρώσεις εδώ τελωνείο ενώ έχεις πληρώσει προκαταβολικά στο Amazon;

 

Όχι, αν εννοείς ότι έχεις πληρώσει import fees στην Αμερικάνικη Αμαζόνα.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως, το δέμα σου είναι αξίας 54€ και δεν έχεις πάρει, ακόμη, ειδοποίηση από ΓΕΤΑ.

Εάν, λοιπόν, σταματήσει στο ΓΕΤΑ, θα σου στείλουν ειδοποίηση για απόδειξη αγοράς και εάν σε χρεώσουν θα πληρώσεις στο γραφείο της περιοχής σου.

 

ΑΛΙ ΕΞΠΡΕΣΣ μου λέει "Accepted by Last mile Carrier" εδώ και 16 μέρες, αυτό μου λέτε?

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΙ ΕΞΠΡΕΣΣ μου λέει "Accepted by Last mile Carrier" εδώ και 16 μέρες, αυτό μου λέτε?

 

Όχι, Εάν βλέπεις μόνο αυτή τη φάση, τότε σημαίνει ότι ταξιδεύει από Κίνα προς Ευρώπη.

Με ποιο ταχυδρομείο ταξιδεύει;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, Εάν βλέπεις μόνο αυτή τη φάση, τότε σημαίνει ότι ταξιδεύει από Κίνα προς Ευρώπη.

Με ποιο ταχυδρομείο ταξιδεύει;

Τα τελευταία που γράφει : Arrived at destination country 2020.12.30, kai accepted by Last mile Carrier 2021.04.01

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μήπως μπορώ να σας στείλω στο WhatsApp? Η Viber?

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία που γράφει : Arrived at destination country 2020.12.30, kai accepted by Last mile Carrier 2021.04.01

 

Οι ημερομηνίες που γράφεις πρέπει να είναι λάθος.

Ανεξάρτητα απ' αυτό, τα παραπάνω σημαίνουν ότι το δέμα έφτασε στην πρωτεύουσα της χώρας με το ταχυδρομείο που ταξιδεύει και ξεκίνησε το ταξείδι για την Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ το γίνετε; Έχει φύγει ήδη από τελωνείο και ξανά έρχεται με το αεροπλάνο από εξωτερικό; Περίεργα πράγματα!1f121eb70089e98ae2d26293a4a6b451.jpgeac7dcf2b957682fad9fea7ff07ec6aa.jpg Edited by antouaa
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ το γίνετε; Έχει φύγει ήδη από τελωνείο και ξανά έρχεται με το αεροπλάνο από εξωτερικό; Περίεργα πράγματα!

Η -κακή- ιδέα που μου περνάει απ' το μυαλό είναι μήπως τυχόν δεν μπορούν να το παραδώσουν (π.χ. δε διαβάζεται η ετικέτα στο δέμα) και το στέλνουν πίσω(!)

Δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ νωρίς-νωρίς αύριο το πρωί...;

Link to comment
Share on other sites

Η -κακή- ιδέα που μου περνάει απ' το μυαλό είναι μήπως τυχόν δεν μπορούν να το παραδώσουν (π.χ. δε διαβάζεται η ετικέτα στο δέμα) και το στέλνουν πίσω(!)

 

Δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο στα ΕΛΤΑ νωρίς-νωρίς αύριο το πρωί...;

Έχει γούστο! Καλά που μου το είπες ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ το γίνετε; Έχει φύγει ήδη από τελωνείο και ξανά έρχεται με το αεροπλάνο από εξωτερικό; Περίεργα πράγματα!1f121eb70089e98ae2d26293a4a6b451.jpgeac7dcf2b957682fad9fea7ff07ec6aa.jpg

 

Εγινε και σε μένα αυτό.Ενώ είχε φτάσει εδώ,ξαναέφυγε για Ολλανδία και γύρισε μετά από μέρες.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εδώ το γίνετε; Έχει φύγει ήδη από τελωνείο και ξανά έρχεται με το αεροπλάνο από εξωτερικό; Περίεργα πράγματα!1f121eb70089e98ae2d26293a4a6b451.jpgeac7dcf2b957682fad9fea7ff07ec6aa.jpg
Τελικά σήμερα το έφερε ο ταχυδρόμος και το tracking number δουλεύει κανονικά... Το γύρισαν ξανά προς Θεσσαλονίκη και ούτω καθεξής... Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας!
Link to comment
Share on other sites

Σημερινό

Χωρίς δασμούς, μόνο με ΦΠΑ, τα εμπορεύματα καταγωγής Ην. Βασιλείου

 

https://www.taxheaven.gr/news/52593/xwris-dasmoys-mono-me-fpa-ta-emporeymata-katagwghs-hn-basileioy

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την παράθεση!

 

Βλέπω και τη... γνωστή μας πλέον απαλλαγή και από το ΦΠΑ μέχρι τα €22.

 

Φαίνεται να ξεκαθαρίζει τουλάχιστον το τοπίο.

Άρα ορθώς -όπως είχε γραφτεί σε προηγούμενες σελίδες- οι βρετανοί πωλητές αφαιρούν πλέον το -δικό τους- ΦΠΑ από τα πρϊόντα που στέλνουν.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ποια εμπορεύματα έχουν καταγωγή από Αγγλία και όχι από Κίνα είναι άλλη ιστορία, όπως επίσης και από που θα καταλαβαίνουν ότι έχουν κατάτρωγα από Αγγλία?
Link to comment
Share on other sites

Σημερινό

Χωρίς δασμούς, μόνο με ΦΠΑ, τα εμπορεύματα καταγωγής Ην. Βασιλείου

 

https://www.taxheaven.gr/news/52593/xwris-dasmoys-mono-me-fpa-ta-emporeymata-katagwghs-hn-basileioy

 

Ισχύει... Σε προϊόν από Αγγλία που μπήκε τελωνείο πληρώθηκε μόνο ΦΠΑ 24%

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει... Σε προϊόν από Αγγλία που μπήκε τελωνείο πληρώθηκε μόνο ΦΠΑ 24%
Οπότε αφαιρείται το αγγλικό ΦΠΑ και μπαίνει το Ελληνικό;

 

Σε παραγγελία που κάναμε από αγγλικό Αμαζον στις αρχές του μήνα, το ΦΠΑ του Αμαζον είχε μπει κανονικά πάντως.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στις αρχές του μήνα ήταν θολό το τοπίο και καμμία από της εταιρείες του ΗΒ δεν είχε προετοιμαστεί για την περίοδο μετά τη λήξη της μεταβατικής (31/12/2020).

Γινόταν αλλαλούμ τις πρώτες μέρες, αλλά τώρα έχουν μπει σε ένα δρόμο, αφαιρείται ο VAT όταν το εμπόρευμα προορίζεται για χώρα της ΕΕ και το Ελληνικό τελωνείο προσαρμόστηκε με τη χθεσινή εγκύκλιο γιατί και η 2210/30.12.2020 που ίσχυε μέχρι προχθές δεν πρόβλεπε τη μη χρέωση δασμού.

Link to comment
Share on other sites

Με τα priority mail του banggood, τι γίνεται παλληκάρια;Το λέω γιατί υπήρξε εκείνο το γεγονός με το GearBest στο φίλο πιο πριν.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Με τα priority mail του banggood, τι γίνεται παλληκάρια;Το λέω γιατί υπήρξε εκείνο το γεγονός με το GearBest στο φίλο πιο πριν.

 

Πρόσφατα που πήρα κινητό με EU Priority Line δεν πέρασε τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παρήγγειλα δώρο για την κοπέλα από το Ali με αξία 41 ευρω και 6 μεταφορικά, και με πήραν τώρα απ την dhl και μου θέλουν 45 + φόρους για τον εκτελωνισμό. Τρελάθηκα. Και όταν επέλεξα aliexpress premium δεν έλεγε τίποτα για dhl γιατί αλλιώς θα το ήξερα.

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με τα priority mail του banggood, τι γίνεται παλληκάρια;Το λέω γιατί υπήρξε εκείνο το γεγονός με το GearBest στο φίλο πιο πριν.

 

Δουλεύω με Priority direct mail του Banggood εδώ και 1,5 χρόνο και ουδέποτε είχα θέμα,ακόμα και με παραγγελίες των 150+ ευρώ.Είναι ασφαλής επιλογή.Αλλά ακόμα και 1/1000000 περάσει τελωνείο το πακέτο,το Banggood ισχυρίζεται ότι σου καλύπτει το έξτρα κόστος τελωνείου,αν συμβεί με priority direct mail.

Πολυμαθίη νόον έχειν ου διδάσκει...
Link to comment
Share on other sites

Εγω παρήγγειλα δώρο για την κοπέλα από το Ali με αξία 41 ευρω και 6 μεταφορικά, και με πήραν τώρα απ την dhl και μου θέλουν 45 + φόρους για τον εκτελωνισμό. Τρελάθηκα. Και όταν επέλεξα aliexpress premium δεν έλεγε τίποτα για dhl γιατί αλλιώς θα το ήξερα.

 

 

Με τη μέθοδο αυτή παραλαμβάνεις το δέμα από το Ali σε 7-15 μέρες αντί των 45-55 που κάνουν με το ταχυδρομείο.

Όπως καταλαβαίνεις, αυτό πληρώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Με τη μέθοδο αυτή παραλαμβάνεις το δέμα από το Ali σε 7-15 μέρες αντί των 45-55 που κάνουν με το ταχυδρομείο.

 

Όπως καταλαβαίνεις, αυτό πληρώνεται.

Δεν διαμαρτυρομαι για το ότι πληρώνεται αυτή η υπηρεσία. Σαφώς. Απλά είναι υπερβολικό το κόστος του εκτελωνισμου. Αυτό ήθελα να σχολιάσω. Πρώτη φορά μπλέκω με τελωνείο και έπαθα πλάκα. Αλλά θα το πληρώσω καθώς δεν βρίσκω ίδιο με τίποτα Ευρώπη και όσοι πωλητές το είχαν Αμαζον και Ebay δεν έστελναν Ελλαδα

 

Στάλθηκε από το Mi 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαμαρτυρομαι για το ότι πληρώνεται αυτή η υπηρεσία. Σαφώς. Απλά είναι υπερβολικό το κόστος του εκτελωνισμου. Αυτό ήθελα να σχολιάσω. Πρώτη φορά μπλέκω με τελωνείο και έπαθα πλάκα. Αλλά θα το πληρώσω καθώς δεν βρίσκω ίδιο με τίποτα Ευρώπη και όσοι πωλητές το είχαν Αμαζον και Ebay δεν έστελναν Ελλαδα

 

 

Κάθε εταιρεία courier που εισάγει δέματα από τρίτες χώρες έχει δικό της τιμοκατάλογο για τα έξοδα εκτελωνισμού, με τιμές που είναι πολυ υψηλότερες από τις αντίστοιχες των ΕΛΤΑ. Γι' αυτό και λέμε συνεχώς μακρυά από courier.

Εάν είχες επιλέξει αποστολή με ταχυδρομείο, θα είχες πολύ λιγότερα έξοδα εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς θα γίνει μετά τη 01/07/2021 από για αγορές από ebay. Από ότι κατάλαβα για τα δέματα έως 150 ευρώ θα πληρώνουμε απλά ένα +24% (ΦΠΑ) και μετά το δέμα θα έρχετε εκτελωνισμενο? Η υπάρχει περίπτωση να πληρώνουμε και δασμούς όταν θα φτάσει εδώ?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Προσπαθώ να καταλάβω τι ακριβώς θα γίνει μετά τη 01/07/2021 από για αγορές από ebay. Από ότι κατάλαβα για τα δέματα έως 150 ευρώ θα πληρώνουμε απλά ένα +24% (ΦΠΑ) και μετά το δέμα θα έρχετε εκτελωνισμενο? Η υπάρχει περίπτωση να πληρώνουμε και δασμούς όταν θα φτάσει εδώ?

 

Το θέμα δεν είναι οι αγορές από ebay, αλλά οι αγορες από τρίτες χώρες.

Ελαν ο πωλητής και το αντικείμενο βρίσκεται σε τρίτη χώρα, το δένα θα χρεώνεται με ΦΠΑ και έξοδα εκτελωνισμού, ανεξαρτήτως αξίας CIF, αφού καταργούνται οι ατέλειες.

Ηια αξία CIF πάνω από 150€ θα χρεώνεται και δασμός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...