Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μέχρι τώρα έγραψες ότι ο πωλητής έβαλε ασφάλεια $200 και τώρα γράφεις για global shipping.

Εσύ γνωρίζεις τι συμφώνησες και πλήρωσες και ξεκαθάρισε το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάπιος ασφαλίσει ένα δέμα για 200 δολάρια , αυτονόητα το τελωνείο θεωρεί την αξία του στα 200 δολάρια τουλάχιστον. Είναι απόλυτα λογικό.

Εσύ θα ασφάλιζες ένα αντικείμενο 1 δολαρίου γα 200 δολάρια ?

Εν πάσει περιπτώσει αν νομίζεις ότι αξίζει 1 ευρώ , μην πληρώσεις για να το παραλάβεις.

Άστο να το πετάξουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα. Θα προβω σε αγορα απο Αγγλια . Κοστος 20GBP εκτος μεταφορικων. Θα χρησιμοποιησω δικο μου μεταφορεα διοτι δεν στελνει Ελλαδα. Στο τελωνειο τι θα μου ζητησουν να προσκομισω...?

 

Τhanks

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα. Θα προβω σε αγορα απο Αγγλια . Κοστος 20GBP εκτος μεταφορικων. Θα χρησιμοποιησω δικο μου μεταφορεα διοτι δεν στελνει Ελλαδα. Στο τελωνειο τι θα μου ζητησουν να προσκομισω...?

 

Τhanks

 

Υποθέτω ότι το αντικείμενο είναι περιορισμένων διαστάσεων. Αφού θα χρησιμοποιήσεις δικό σου μεταφορέα, μπορείς να συνεννοηθείς μαζί του να στο στείλει ως ιδιώτης πρς ιδιώτη, δηλαδή χωρίς κόστος αγοράς (να δηλώσει έστω ένα πολύ μικρό ποσό) οπότε πας την ατέλεια των 45€.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάει για refund ο κινέζος όλο περίμενε και περίμενε

3-B37-B75-F-CA95-4-CFE-83-C3-20-A5321-BD2-CE.jpg military smileys"]3-B37-B75-F-CA95-4-CFE-83-C3-20-A5321-BD2-CE.jpg military smileys[/url]

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως παρέλαβα σήμερα αποστολή από aliexpress με ημερομηνία αποστολής 01/12/2020.

 

4 μήνες...

 

Τώρα περιμένω και τι άλλο χαμένο από τον Αύγουστο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα το γράψω εδώ γιατί δεν ξέρω που αλλού.περιμένω δέμα από αμαζον Γερμανίας το οποίο έχει σταλεί με chronopost σταμάτησε τελωνείο στη Γαλλία και γράφει ότι δεν μπορούν να με βρουν για να το παραδώσουν.Ελλάδα με ποια το παραδίδουν γνωρίζει κανείς;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα το γράψω εδώ γιατί δεν ξέρω που αλλού.περιμένω δέμα από αμαζον Γερμανίας το οποίο έχει σταλεί με chronopost σταμάτησε τελωνείο στη Γαλλία και γράφει ότι δεν μπορούν να με βρουν για να το παραδώσουν.Ελλάδα με ποια το παραδίδουν γνωρίζει κανείς;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αμαζον Γερμανίας στέλνει με DHL ή UPS.

Τι βγάζει το tracking;

Βάλε τα μηνύματα εδώ.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα το γράψω εδώ γιατί δεν ξέρω που αλλού.περιμένω δέμα από αμαζον Γερμανίας το οποίο έχει σταλεί με chronopost σταμάτησε τελωνείο στη Γαλλία και γράφει ότι δεν μπορούν να με βρουν για να το παραδώσουν.Ελλάδα με ποια το παραδίδουν γνωρίζει κανείς;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ACS από ότι θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

Να πάρω τηλέφωνο στην acs;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας . Λοιπον το δεμα μου εχει κρατηθει στο τελωνειο και μου ζητανε paypal. Τελικα δεν ειχε χρησιμοποιηθει global shipping , ετσι μου το εγραψε ο αμερικανος αλλα δεν ειναι πληρωμενα τα τελη οποτε με συγχωρειτε. Το δεμα σταλθηκε με usps η οποια αυτοματα βαζει ασφαλεια εως 200 δολλαρια χωρις να μπορει καποιος να το αλλαξει κανι να το βαλει 0 , επιβεβαιωμενο απο 3 ηδη ατομα στην αμερικη. Το δεμα μ ειχε μεταφορικα 130 ευρω περιπου , αξια δεματος 1 δολλαριο και ασφαλεια λογω usps οπως προειπα εως 200 δολλαρια. Δεν πληρωνουν κατι οι αμερικανοι γιαυτο , μπαινει αυτοματα αυτο το ποσο ασφαλειας. Αν πω οτι πληρωσα θα εχει θεμα ο αμερικανος με το 1 δολλαριο που εβαλε , αν δεν στειλω paypal το δεμα παει πισω και ηταν πολλα τα χρηματα που χανω . Δ θελω να προκαλεσω προβλημα στον αμερικανο. Σημειωτεο 4 δεματα τα εχω λαβει παρομοια μεσα σε 2 εβδομαδες και δεν κόλλησαν στο τελωνειο εκτος απο αυτο. Αν παρω τηλ και πω ηταν δωρο , ειναι καρτες παιχνιδιου σαν το magic πχ χρησιμοποιημενες 20 χρονων , τι γινεται? Σλλιως μου ζητανε υπευθυνη δηλωση οτι δεν εχω πληρωσει τπτ. Παιζει να ψαξουν τους λογαριασμους μου? Τι κανω σας παρακαλω δωστε μ τα φωτα σας
Link to comment
Share on other sites

Έχω απαντήσει ήδη στα ερωτήματά σου, αλλά δεν θυμάσαι, μάλλον, τις απαντήσεις.

Ο πωλητής δεν έχει καμία επίπτωση με τον εκτελωνισμό του δέματος στην Ελλάδα.

Δώρο δεν αναγνωρίζει η τελωνειακή νομοθεσία, ούτε και χρησιμοποιήμενο αντικείμενο. Στην περίπτωσή σου, την πάτησες από τον πωλητή που χρησιμοποίησε αυτή τη μέθοδο με το 1€ και τα 200€ ασφάλεια. Απλά, σε έκαψε. Και ότι είχες παραλάβει στο παρελθόν δεν σημαίνει ότι θα εξακολουθεί να ισχύει συνέχεια.

Αν θέλεις αυτές τις φιγούρες, πρέπει να συνεννοηθείς με τον πωλητή για να αναλάβει όλη ή ένα μέρος της δαπάνης των εξόδων εκτελωνισμού, αφού αυτός είναι η αιτία της περιπέτειάς σου.

Link to comment
Share on other sites

εμ σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου αλλα τα πραγματα δυστυχως δεν ειναι ετσι ακριβως . Το σημερινο χαρτι που μου ηρθε λεει πως αν δεν προσκομισω στοιχεια μετα απο 30 μερες θα επιστραφει στον πωλητη χωρις να ερθει πρωτα στο ταχυδρομειο μου με ενα εξτρα κοστος. υπαρχει καποιος τροπος να το επιτυχω αυτο? θα το ηθελα αυτο . επισης μολισ σημερα παλι παρελαβα ενα τετοιο δεμα παλι οποτε δεν ειναι στο παρελθον αυτο που λεω , απλα καταλαβαινω οτι δεν συμβαινει σε ολα τα δεματα.
Link to comment
Share on other sites

Το δέμα βρίσκεται στο τελωνείο και όχι στα ΕΛΤΑ. Τα ΕΛΤΑ θα παίξουν το ρόλο του εκτελωνιστή και όχι της επιστροφής στον πωλητή αν δεν παραλάβει ο παραλήπτης.

Μπορείς να συνεννοηθείς με τον πωλητή, υπάρχει καιρός και μην τον σπαταλάς χωρίς ουσία.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αγοράσει κάποιος πρόσφατα από το Ιαπωνικό amazon.co.jp?

Είχα αγοράσει πριν από καμία 10ετία και δεν είχα πληρώσει τελωνείο.

Τώρα για αγορά προϊόντος στα 192€ μου βάζει έξοδα αποστολής 13€ και import fees περίπου 26€.

Εννοείται με το Global Shipping Program που προσφέρει η amazon!

 

Για μελλοντική ενημέρωση αγοραστών από Amazon Ιαπωνίας.

 

Τελικά έκανα την αγορά από Amazon Ιαπωνίας με International shipping και Amazon Global program. Οι χρεώσεις του Amazon φαίνονται παρακάτω:

 

amazon-jp.jpg

 

Η αγορά έγινε στις 3 Απριλίου, το προϊόν ήταν Fulfilled by Amazon, εξωτερικός πωλητής αλλά αποστολή από το Amazon.

Στις 6 Απριλίου έγινε η αποστολή, σήμερα 9 Απριλίου έφτασε Αθήνα. Το απόγευμα με πήραν τηλέφωνο από την DHL και μου ζήτησαν ΑΦΜ, ΔΟΥ και μου ανέφεραν ότι όλα είναι πληρωμένα από εμένα. Αναμονή για την παραλαβή.

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Για μελλοντική ενημέρωση αγοραστών από Amazon Ιαπωνίας.

 

Τελικά έκανα την αγορά από Amazon Ιαπωνίας με International shipping και Amazon Global program. Οι χρεώσεις του Amazon φαίνονται παρακάτω:

 

amazon-jp.jpg

 

Η αγορά έγινε στις 3 Απριλίου, το προϊόν ήταν Fulfilled by Amazon, εξωτερικός πωλητής αλλά αποστολή από το Amazon.

Στις 6 Απριλίου έγινε η αποστολή, σήμερα 9 Απριλίου έφτασε Αθήνα. Το απόγευμα με πήραν τηλέφωνο από την DHL και μου ζήτησαν ΑΦΜ, ΔΟΥ και μου ανέφεραν ότι όλα είναι πληρωμένα από εμένα. Αναμονή για την παραλαβή.

 

Κατ' αρχάς, πολύ καλά έκανες να ενημερώσεις για την αγορά που έκανες από τη Γιαπωνέζικη Αμαζόνα με τον τρόπο αποστολής και όλα τα ποσά χρέωσης.

Εκείνο που δεν διευκρίνισες είναι το είδος που αγόρασες και αυτό γιατί ο ΦΠΑ που (προ)πλήρωσες (Import fees) είναι 13% και όχι 24%.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, πολύ καλά έκανες να ενημερώσεις για την αγορά που έκανες από τη Γιαπωνέζικη Αμαζόνα με τον τρόπο αποστολής και όλα τα ποσά χρέωσης.

Εκείνο που δεν διευκρίνισες είναι το είδος που αγόρασες και αυτό γιατί ο ΦΠΑ που (προ)πλήρωσες (Import fees) είναι 13% και όχι 24%.

 

Έχεις δίκιο. Ήταν ένα ρολόι της Casio Protrek.

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο. Ήταν ένα ρολόι της Casio Protrek.

 

Τότε, είναι περίεργο το 13%.

Link to comment
Share on other sites

Τότε, είναι περίεργο το 13%.

 

Και μένα μου φάνηκε περίεργο... Περίμενα να πληρώσω τα 2πλάσια σε Deposit Import Fees.

Αλλά μπήκε αυτόματα από την amazon. Θα φανεί αν μου ζητήσουν κάτι άλλο μέχρι να το παραλάβω.

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω αφού ήδη σου είπαν ότι έχεις προπληρώσει τα έξοδα εκτελωνισμού.

Με το καλό να το χαρείς.

Είσαι ρολογόφιλος ή απλά αγόρασες ένα ρολόι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω αφού ήδη σου είπαν ότι έχεις προπληρώσει τα έξοδα εκτελωνισμού.

Με το καλό να το χαρείς.

Είσαι ρολογόφιλος ή απλά αγόρασες ένα ρολόι;

 

Είχα αγοράσει ένα Casio SPF40-1V το 2008 από το Αμερικάνικο Amazon... Το ρολόι του Dr. House... :lol::D

 

casio-spf40-1v.jpg

 

Γενικά παρακολουθώ τα Protrek της Casio!

Τώρα πήρα ένα της σειράς PRW-30

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να το παραλάβεις και να το εαυχειστηθείς.
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση, τελικά θα παραλάβω με το δέμα μου που εστάλη με chronopost

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση, τελικά θα παραλάβω με το δέμα μου που εστάλη με chronopost

Όταν με το καλό παραλάβεις, γράψε μας αν μπορείς και ποιός στο έφερε. Έρχεται τελικα με ΕΛΤΑ...;

 

Είσαι ρολογόφιλος ή απλά αγόρασες ένα ρολόι;

Μιας και είπες για ρολόι, όταν έσφιξαν τα πράγματα με τους τελωνειακούς ελέγχους, είχα ξεγράψει και αγορές από sites όπως π.χ. Creationwatches (θα μου πεις βέβαια: έρχεται το προϊόν, στο φορολογούν, πληρώνεις και παραλαμβάνεις - αλλά γενικά είχα πάντα μια αβεβαιότητα ως προς το τι... ωραίο μπορεί να δει κανείς, ιδίως μάλιστα αν το φέρει και το εκτελωνίσει κάποια από τις μεταφορικές τύπου DHL, UPS κλπ).

Αλλά τώρα που βλέπω ότι τα Amazon (και μάλιστα και το Amazon Ιαπωνίας, το οποίο... γλυκοκοίταζα για αγορές διαφόρων ειδών που δεν υπάρχουν εις την... Δύσιν, αλλά δεν το είχαν καν σκεφτεί ποτέ σοβαρά) παίζουν μια χαρά με το σχήμα προπληρωμής των εξόδων, νομίζω ότι ανοίγεται ξανά μια ενδιαφέρουσα προοπτική αγορών... :)

Link to comment
Share on other sites

 

Μιας και είπες για ρολόι, όταν έσφιξαν τα πράγματα με τους τελωνειακούς ελέγχους, είχα ξεγράψει και αγορές από sites όπως π.χ. Creationwatches (θα μου πεις βέβαια: έρχεται το προϊόν, στο φορολογούν, πληρώνεις και παραλαμβάνεις - αλλά γενικά είχα πάντα μια αβεβαιότητα ως προς το τι... ωραίο μπορεί να δει κανείς, ιδίως μάλιστα αν το φέρει και το εκτελωνίσει κάποια από τις μεταφορικές τύπου DHL, UPS κλπ).

Αλλά τώρα που βλέπω ότι τα Amazon (και μάλιστα και το Amazon Ιαπωνίας, το οποίο... γλυκοκοίταζα για αγορές διαφόρων ειδών που δεν υπάρχουν εις την... Δύσιν, αλλά δεν το είχαν καν σκεφτεί ποτέ σοβαρά) παίζουν μια χαρά με το σχήμα προπληρωμής των εξόδων, νομίζω ότι ανοίγεται ξανά μια ενδιαφέρουσα προοπτική αγορών... :)

 

Πολύ σωστά όσα έγραψες και προσθέτω ένα ακόμη σημαντικό στοιχείο από την περίπτωση του συμφορουμίτη που αγόρασε ρολόι από τη γιαπωνέζικη αμαζόνα. Το γεγονός ότι χρέωσαν σαν έξοδα εκτελωνισμού μόνον 13% λέει πολλά για όποιον ενδιαφέρεται. Είτε το σύστημά τους έδωσε αυτό το χαμηλό ποσοστό ΦΠΑ για το ρολόι είτε κάτι άλλο συμβαίνει στο συγκεκριμένο υποκατάστημα. Θα ήταν ενδιαφέρον να μαθαίναμε το ποσό που χρεώνει η αμερικάνικη αμαζόνα για το ίδιο ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...