Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, konstantinos77 said:

Η συγκεκριμένη νομοθεσία για αγορές έως 150€ αγορά την Ελλάδα μόνο ή είναι Ευρωπαϊκή νομοθεσία;

Ευρωπαική νομοθεσία που ξεκίνησε η διαδικασία πριν από 5 χρόνια περίπου και από πρόπερσι αποφασίστηκε η εφαρμογή της από 1/7/21.

Έχουν γραφτεί πολλά posts στο παρελθόν, για το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Είναι να πάρω κάτι από την Κίνα,που κάνει 45 δολλάρια.Από μαγαζί  στον  Αλί.ΦΠΑ δεν περιλαμβάνεται.

Διάβασα ότι τα ΕΛΤΑ βάζουν 7,50€ δικά τους που τα λέει ΦΠΑ.,αλλά δε λέει αν πληρώνουμε και άλλο ΦΠΑ,24% από πανω.

Τι γίνεται τελικά;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Theodore41 said:

Είναι να πάρω κάτι από την Κίνα,που κάνει 45 δολλάρια.Από μαγαζί  στον  Αλί.ΦΠΑ δεν περιλαμβάνεται.

Διάβασα ότι τα ΕΛΤΑ βάζουν 7,50€ δικά τους που τα λέει ΦΠΑ.,αλλά δε λέει αν πληρώνουμε και άλλο ΦΠΑ,24% από πανω.

Τι γίνεται τελικά;

Εάν δεν πληρώσεις ΦΠΑ στον πωλητή, Θα πληρώσεις εδώ 24% ΦΠΑ και τέλος εκτελωνισμού ΕΛΤΑ 7,50€

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Καλησπέρα εγώ για 3 δέματα εχθές αξίας περίπου 2€ το κάθε ένα από AliExpress με πληρωμένο ΦΠΑ στο ali μου ήρθε ειδοποίηση από το τοπικό ταχυδρομείο για έξτρα πληρωμή περίπου 3€ στο κάθε ένα.... Μπορώ να κάνω κάτι σε αυτή την περίπτωση???

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, nekromanths said:

 

Καλησπέρα εγώ για 3 δέματα εχθές αξίας περίπου 2€ το κάθε ένα από AliExpress με πληρωμένο ΦΠΑ στο ali μου ήρθε ειδοποίηση από το τοπικό ταχυδρομείο για έξτρα πληρωμή περίπου 3€ στο κάθε ένα.... Μπορώ να κάνω κάτι σε αυτή την περίπτωση???

Εάν έχεις απόδειξη ότι πλήρωσες ΦΠΑ, μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι θα περάσει καιρός μέχρι να "στρώσει" αυτή η κατάσταση, και μέχρι τότε θα διπλο-πληρώνουμε το ΦΠΑ - και τα όποια τέλη εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ από πάνω(!)

Μάλλον πρέπει να κάνουμε ένα... διάλειμα στις αγορές από eBay, Ali κλπ, μέχρι να δούμε πώς θα καταλήξει το πράγμα...  😕

Και δεν έχει και κάποιον να... κράζουμε τοπικά (ως τώρα είχαμε τα ΕΛΤΑ για το ρόλο αυτό! 🙂)
Τώρα θα πρέπει να γίνονται κάθε φορά διαμαρτυρίες προς τους πωλητές, ώστε να αναγράφουν με σαφή τρόπο ότι έχει πληρωθεί ΦΠΑ.

Ακόμα καλύτερα ίσως προς τα ίδια τα eBay και Ali, μήπως εκδώσουν καμιά οδηγία προς τους πωλητές ή κάτι παρόμοιο (με ιδιώτη πωλητή δύσκολο, αλλά με έμπορο πιστεύω υπάρχει κάποια ελπίδα...)

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα εμφανίζεται σε μερικά από τα δέματα του Ali.

Ελάχιστα είναι τα περιστατικά από ebay.

Αυτό σημαίνει ότι κάποια δέματα από πωλητές του Ali δεν αναφέρουν τα απαραίτητα στοιχεία για την προείσπραξη του ΦΠΑ, με αποτέλεσμα να χρεώνει το τελωνείο ξανά τον ΦΠΑ και να ενεργοποιείται το τέλος των ΕΛΤΑ, έστω και για μικρά ποσά.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nekromanths said:

Πώς γίνεται η αμφισβήτηση και σε ποιον ?

"Διαφωνία για τελωνειακές χρεώσεις" εδώ

Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2021 at 5:16 ΜΜ, makap said:

Εάν έχεις απόδειξη ότι πλήρωσες ΦΠΑ, μπορείς να κάνεις αμφισβήτηση.

Και υπάρχουν κάμποσες αναφορές που ακόμα και με αμφισβήτηση και δικαίωση, δεν πλήρωσαν μεν τέλος κτλ, αλλά τα 12€ της αμφισβήτησης δεν επιστράφηκαν ποτέ, ενώ πρέπει. Και στα ΕΛΤΑ σφύριζαν αδιάφορα. Η πλήρης καταχρηστική ανομία!

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και αναφορές που λένε ότι με αναφορά στην ΕΕΤΤ, τους παρακάλαγαν να πάνε αμέσως να πάρουν τα 12 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Εχει μήπως κανείς άποψη για τελωνεία και εγγύησεις?

πχ αγορά κινητου απο Αγγλικό amazon εαν παρουσιαστει προβλημα και σταλθει πισω,θα περάσει τελωνείο(και αρα επιπλεον χρεωσεις)στον γυρισμο?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
22 minutes ago, Fulgore1 said:

Εχει μήπως κανείς άποψη για τελωνεία και εγγύησεις?

πχ αγορά κινητου απο Αγγλικό amazon εαν παρουσιαστει προβλημα και σταλθει πισω,θα περάσει τελωνείο(και αρα επιπλεον χρεωσεις)στον γυρισμο?

Δεν έχει πέσει στην αντίληψή μου κάποια περίπτωση τέτοια για να ξέρουμε πως έχει διεκπεραιωθεί. Ωστόσο τα δεδομένα έχουν ως εξής:

Από τη στιγμή που η Αγγλία αποχώρησε και επίσημα από την τελωνειακή ένωση με την Ευρωπαϊκή Ένωση, ότι αγοράζουμε από Αγγλικό Amazon και έρχεται από την Αγγλία, περνάει από εκτελωνισμό όταν φθάνει στην Ελλάδα. Μόνη εξαίρεση προϊόντα που ίσως πωλούνται από το Αγγλικό Amazon αλλά αποστέλλονται από χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Τώρα όσον αφορά το service, aκόμα και αν το Amazon εξακολουθεί να παρέχει 2-ετή εγγύηση, η αποστολή και επιστροφή των προϊόντων σε χώρα εκτός Ε.Ε. είναι πιθανόν να επιφέρει τελωνειακές χρεώσεις, ακόμα και αν οι δασμοί είναι μηδενικοί.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Vasileios said:

Υπάρχουν και αναφορές που λένε ότι με αναφορά στην ΕΕΤΤ, τους παρακάλαγαν να πάνε αμέσως να πάρουν τα 12 ευρώ.

Ουτε μία τέτοια.

Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Fulgore1 said:

Εχει μήπως κανείς άποψη για τελωνεία και εγγύησεις?

πχ αγορά κινητου απο Αγγλικό amazon εαν παρουσιαστει προβλημα και σταλθει πισω,θα περάσει τελωνείο(και αρα επιπλεον χρεωσεις)στον γυρισμο?

Εάν ακολουθήσεις τη διαδιακασία εξαγωγής του κινητού στο τελωνείο για επισκευή, αντικατάσταση κλπ, δεν θα πληρώσεις πάλι ΦΠΑ, δασμό κλπ.

Το έχω κάνει πριν από χρόνια, αλλά πρέπει να ρωτήσεις τη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους...Αυτό το τελωνείο θα μας πεθάνει...Μου ήρθαν σήμερα τρεις ειδοποιήσεις για τρία δέματα με φόρο γύρω στα 3€....Τα οποία όμως έχουν tracking number το οποίο δεν το βρίσκω ούτε στο ali ούτε στο eBay για να δω ποια ακριβώς είναι ώστε να δω εάν με συμφέρει να το πάρω η έστω να δω εάν έχει πληρωθεί ο φόρος... Είναι από τον Μάιο και Ιούνιο ...τι γίνεται ακριβώς με το tracking?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι Μάιο και Ιούνιο δεν έχει πληρωθεί  .Φ.Π.Α.

Αν αφαιρέσεις το 2.5 ευρώ που είναι των ΕΛΤΑ και πολαπλασιάσεις το υπόλοιπο με τον αριθμό 5,166 βρίσκεις το ποσό για το οποίο φορολογήθηκες.

Γνώμη μου πως δεν αξίζει να τα παραλάβεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία κάπως έτσι το βλέπω κι εγώ αλλιώς θα πρέπει να δούμε τι θα γίνει εάν το ταχυδρομείο μας χρεώνει άδικα..

Σχετικά με το διαφορετικό tracking number γνωρίζει κάποιος κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος με το καινούριο καθεστός στα ΕΛΤΑ;

Βλέπω στο τιμολόγιο τους: CIF έως και 150 ευρώ = 15€ τέλος εκτελωνισμού

και από κάτω: 3€ για τελωνειακός ελεύθερα.

Ποιες είναι οι περιπτώσεις που γίνονται οι παραπάνω χρεώσεις;

 

Και μια πιο συγκεκριμένη ερώτηση. Θέλω να παραγγείλω από Αγγλία από μια σελίδα που φαίνεται ότι δε χρεώνει ΦΠΑ.

Από ότι καταλαβαίνω, σημαίνει ότι μόλις έρθει Ελλάδα το δεματάκι μου (αξίας 21.99 € μαζί με τα μεταφορικά) θα πληρώσω 24% ΦΠΑ. Επίσης, τι άλλο ποσό ενδέχεται να προστεθεί;

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, thodoris85 said:

Καλησπέρα,

Θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος με το καινούριο καθεστός στα ΕΛΤΑ;

Βλέπω στο τιμολόγιο τους: CIF έως και 150 ευρώ = 15€ τέλος εκτελωνισμού

και από κάτω: 3€ για τελωνειακός ελεύθερα.

Ποιες είναι οι περιπτώσεις που γίνονται οι παραπάνω χρεώσεις;

 

Και μια πιο συγκεκριμένη ερώτηση. Θέλω να παραγγείλω από Αγγλία από μια σελίδα που φαίνεται ότι δε χρεώνει ΦΠΑ.

Από ότι καταλαβαίνω, σημαίνει ότι μόλις έρθει Ελλάδα το δεματάκι μου (αξίας 21.99 € μαζί με τα μεταφορικά) θα πληρώσω 24% ΦΠΑ. Επίσης, τι άλλο ποσό ενδέχεται να προστεθεί;

Το νέο τιμολόγιο των ΕΛΤΑ από 1/7/21 είναι εδώ.

Κανονικά, ο Άγγλος πωλητής πρέπει να είναι γραμμένος στο IOSS και να έχει βγάλει τον αγγλικό VAT, αφού το αντικείμενο θα πουληθεί στην ΕΕ.

Εάν δεν έχει γραφτεί, που είναι το πιθανότερο, χρεώνεσαι τον αγγλικό και όταν φτάσει εδώ το δέμα θα χρεωθείς και τον ελληνικό + το τέλος των ΕΛΤΑ 5€.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, makap said:

Το νέο τιμολόγιο των ΕΛΤΑ από 1/7/21 είναι εδώ.

Κανονικά, ο Άγγλος πωλητής πρέπει να είναι γραμμένος στο IOSS και να έχει βγάλει τον αγγλικό VAT, αφού το αντικείμενο θα πουληθεί στην ΕΕ.

Εάν δεν έχει γραφτεί, που είναι το πιθανότερο, χρεώνεσαι τον αγγλικό και όταν φτάσει εδώ το δέμα θα χρεωθείς και τον ελληνικό + το τέλος των ΕΛΤΑ 5€.

όπως πάντα (είχα μιλήσει και παλιότερα σε γειτονικό forum για θέματα αγορών από εξωτερικό), σαφέστατος!

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χαιρετώ.

Βρήκα ένα μεταχειρισμένο ράδιο στη Νορβηγία στο eBay,αλλά τώρα είδα ότι αυτή δεν είναι στην ΕΕ.Τι γίνεται σ’ αυτήν την περίπτωση από πλευράς Τελωνείου;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Theodore41 said:

Χαιρετώ.

Βρήκα ένα μεταχειρισμένο ράδιο στη Νορβηγία στο eBay,αλλά τώρα είδα ότι αυτή δεν είναι στην ΕΕ.Τι γίνεται σ’ αυτήν την περίπτωση από πλευράς Τελωνείου;

Δεν γράφεις την αξία.

κανονικά, πρέπει ο πωλητής να αποφορολογήσει τον ΦΠΑ, αφού το στέλνει στην ΕΕ, αλλά το θεωρώ απίθανο, αφού είναι μεταχειρισμένο.

Το πιθανότερο είναι, πριν από την ολοκλήρωση της παραγγελίας, να προστεθεί και ο ΦΠΑ (24%), από το ebay, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα με το τελωνείο.

Αν δεν προπληρώσεις ΦΠΑ και η αξία είναι μέχρι 150€, τότε θα πληρώσεις στο τελωνείο ΦΠΑ και τέλος εκτελωνισμού.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εχω μπερδευτει. Τα μεταχειρισμενα εχουν ΦΠΑ. Και αν οχι, πως εξακριβωνεται αυτο κατα τις αποστολες αντικειμενων

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...