Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δασμολογητεα/φορολογητεα αξία, αν δεν ταυτίζεται με την πραγματική αξία, τότε ταυτίζεται με την αυθεραισία και το "ότι του φανεί του λολοστεφανη". Ακόμα και σε ρεαλιστική εκτίμηση και πάλι έχουμε αδικία.

 

Φορολογητέα είναι η αξία του προϊόντος και δασμολογητέα η αξία στην οποία επιβάλλονται δασμοί, δηλαδή η φορολογητέα αξία προσαυξημένη με έξοδα αποστολής και ασφάλισης. Μην μπερδεύουμε τους όρους...

 

Δυστυχώς ο μόνος τρόπος να βρεις το δίκιο σου είναι να πας σε δικηγόρο ή να απευθυνθείς σε εκτελωνιστή. Και οι δυο, αυτές, λύσεις όμως είναι οικονομικά ασύμφορες σε σχέση με το όποιο κόστος πλήρωσες στο τελωνείο.

 

Και επαναλαμβάνω, οι νόμοι ερμηνεύονται με τη λογική κι όχι με την άποψη του υπαλλήλου.

 

Παραπομπή από τον "Σύλλογο Εξαγωγέων"

 

"Σύμφωνα με το άρθρο 32 για τον καθορισμό της δασμολογητέας αξίας στην πράγματι πληρωθείσα ή πληρωτέα αξία προστίθενται, μεταξύ άλλων, τα έξοδα μεταφοράς και ασφάλισης των εισαγόμενων εμπορευμάτων μέχρι του τόπου εισόδου των εμπορευμάτων στο τελωνειακό έδαφος της ΕΕ"

Edited by STOLIS
Link to comment
Share on other sites

Ο Σύλλογος Εξαγωγέων δεν λέει στο άρθρο 32 τίποτε περισσότερο από αυτό που γνωρίζουμε όλοι, και, συγκεκριμένα ότι, ο ΦΠΑ και ο δασμός υπολογίζονται πάνω στην αξία CIF (Cost, Insurance, Freight).
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε ποιο άρθρο το διάβασες αυτό, αλλά στο άρθρο 23 αναφέρει ότι:

Οι τελωνειακές διατυπώσεις για τα είδη, που διακινούνται με το ταχυδρομείο και υπόκεινται σε έλεγχο από Τελωνειακές Αρχές, καθορίζονται με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών και Μεταφορών και Επικοινωνιών.

 

Με την απόφαση ΔΤΔ Α 1181957 ΕΞ 2016 (ΦΕΚ 4092/Β/2016), η οποία συζητήθηκε σ' αυτό και σε άλλα fora, ορίστηκαν οι Τελωνειακές διαδικασίες για τις ταχυδρομικές αποστολές μέσω του Φορέα Παροχής Καθολικής Υπηρεσίας (ΦΠΚΥ), που με άλλη απόφαση ορίστηκε ότι είναι τα ΕΛΤΑ.

Στο άρθρο 9 (Εισαγωγή ταχυδρομικών δεμάτων) ορίζονται οι διαδικασίες εισαγωγής ταχυδρομικών δεμάτων και σε όλες τις περιπτώσεις αναφέρεται ο όρος "ταχυδρομικά δέματα πραγματικής αξίας" και όχι πληρωθείσα αξία.

 

Αξίζει να διαβάσουμε όλοι αυτή την απόφαση γιατί έχει και άλλα ενδιαφέροντα άρθρα, όπως πχ το άρθρο 16 για τις αμφισβητήσεις, στην παρ. 1 του οποίου αναφέρεται ότι:

Εάν ο παραλήπτης αμφισβητεί την, από την Τελωνειακή Αρχή, δασμολογική κατάταξη των εμπορευμάτων, τη δασμολογητέα ή φορολογητέα αξία, την υπαγωγή ή μη των εμπορευμάτων σε άλλο συντελεστή Φ.Π.Α. ή άλλο φόρο ή τέλος, ακολουθείται η προβλεπόμενη από το άρθρο 28 του Εθνικού Τελωνειακού Κώδικα διαδικασία.

 

Έχουμε ξαναδιαφωνήσει ακριβώς για το ίδιο θέμα και την απάντηση στο που την διάβασα την ήξερες ήδη, παρόλο που το επανέλαβε ο STOLIS.

 

Μπορείς να μου πεις στην περίπτωση του φίλου ποια είναι η αξία CIF;

Για να μιλάμε συγκεκριμένα και όχι να φιλοσοφούμε.

Είναι ή όχι κάτω των 22;

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζοντας απορίες, ερωτήματα τα οποία εύλογα τίθενται, βλέπω πως δίδονται απαντήσεις κατά την προσωπική άποψη ή την εμπειρία του καθενός για την κατανόηση των νόμων περί εισαγωγής ειδών από Τρίτες χώρες προς την Ε.Ε.

 

Τι πράγματι ισχύει και ποιες οι αρμοδιότητες των τελωνειακών υπηρεσιών και ΕΛΤΑ?

 

1) Δέμα με είδη αγορασμένα από το εξωτερικό από κατάστημα Τρίτης χώρας σε ιδιώτη διαμένων εντός Ε.Ε.

Απαιτείται α) Τιμολόγιο αγοράς β) Αποδεικτικό πληρωμής (Pay Pal, έμβασμα τράπεζας, άλλη μεταφορά χρημάτων) με εμφανή συσχέτιση της αρχικής παραγγελίας , του τιμολογίου, με πλήρη στοιχεία των ειδών, κόλλων, τεμαχίων με επιμέρους αξία και συνολικής γ) Αποδεικτικό εξόδων μεταφορικών, ναύλων και ασφαλίστρων.

Π.χ. Φτάνει δέμα με δηλωμένη αξία 20$ τι κάνει ή τι πρέπει να κάνει το τελωνείο?

Πρέπει να επαληθεύσει αν τα είδη του δέματος έχουν σωστή αξία όπου είναι εντός ατελείας ( 22 € ) οπότε και αποδεσμεύεται με συνοπτικές διαδικασίες. Ζητείται τιμολόγιο από τον παραλήπτη, πληρωμή μέσω τραπέζης, έμβασμα, pay pal ή ότι άλλο κριθεί αναγκαίο προκειμένου να επαληθευτεί η αξία κτήσης, τα μεταφορικά, ναύλα και ασφάλιστρα, διατακτική παράδοσης κλπ.

Τότε ο αρμόδιος υπάλληλος ελεγκτής ΠΕ μαζεύει τα έγγραφα και πράττει ανάλογα.

Δεν κάνει δεκτή την αξία ή την κάνει ή την μεταβάλλει

 

Κάνει δεκτή σημαίνει πως ελέγχει τα επισυναπτόμενα παραστατικά που έχουν αποσταλεί από τον παραλήπτη και δίχως να προβάλει αντίθεση, τον χρεώνει τον αναλογούν ΦΠΑ 24% εφόσον το δέμα είχε αξία πάνω του ποσού ατελείας των 22 €.

 

Δεν κάνει δεκτή την αξία και έχει το δικαίωμα μιας και μπορεί να θεωρεί πως υπάρχει υποτιμολόγηση ( σύνηθες φαινόμενο από αγορές εξωτερικού μισό ποσό με έμβασμα τραπέζης και το άλλο μισό με pay pal ) Εκεί λοιπόν βάζει μόνος το ποσοστό προσαύξησης το οποίο μπορεί να είναι έως το 100% επί του τιμολογίου. Πάνω από 100% αλλάζει ο νόμος και ισχύει ο κανονισμός περί λαθρεμπορίας. Χρεώνει λοιπόν την αξία του τιμολογίου προσαυξημένη ως 100% και επάνω στη διαμορφούμενη τελική προσθέτει ναύλα, ασφάλιστρα και βγαίνει η φορολογητέα αξία όπου χρεώνει πάλι μόνο τον ΦΠΑ 24%.

Ο παραλήπτης βλέποντας-νομίζοντας πως έχει αδικηθεί μπορεί να κάνει αμφισβήτηση. Πρέπει να αποδείξει πως όλα τα παραστατικά είναι νόμιμα όπως και η πληρωμή ( εκεί θα του ζητηθεί από το τελωνείο βεβαίωση πληρωμής από την Τράπεζα όπου έχει συνδεμένο τον λογαριασμό pay pal ή το έμβασμα αλλά που θα φαίνονται όλα τα είδη κτήσης αναλυτικά με αξία και ναυλασφάλιστρα επίσης.

 

Όλα αυτά αφορούν δέματα με συνολική πραγματική αξία έως 150 € γιατί αν η αξία είναι πάνω αυτού του ποσού τότε εκτός από τον ΦΠΑ μπαίνει και εισαγωγικός δασμός ανάλογα του είδους. Αν μπει εισαγωγικός τότε η δασμολογητέα αξία είναι μόνο ο δασμός και η φορολογητέα είναι η πραγματική αξία κτήσης (τιμολόγιο) + Ναυλασφάλιστρα + Δασμός και στο σύνολο τους υπολογίζεται το ΦΠΑ 24%

(Π.χ. είδος με πραγματική αξία τιμολογίου 500 € και με δασμό 7% θα πληρώσει 35 € δασμό και η φορολογητέα αξία θα διαμορφωθεί αξία 500 + ναυλασφάλιστρα 0 € + 35 € = 535 €. 535 € Χ 24% = 128,40 € ΣΥΝΟΛΟ ΠΡΟΣ ΠΛΗΡΩΜΗ: 35 + 128,4 = 163,40 € ( εδώ να σημειωθεί πως η συναλλαγματική ισοτιμία ξένων νομισμάτων έναντι του € είναι πάντα με την μηνιαία ισοτιμία της Τράπεζας της Ελλάδος όπου δίδονται καταστάσεις σε όλα τα Τελωνεία)

 

Σε περίπτωση που ο παραλήπτης αμφισβητεί την δασμολογική κατάταξη των ειδών και την δασμολογηθείσα αξία των εμπορευμάτων, όπως διαμορφώνεται από το τελωνείο, η διαδικασία που ακολουθείται για την επίλυση της διαφοράς είναι αυτή που εφαρμόζεται σε κάθε ανάλογη περίπτωση αμφισβήτησης της δασμολογικής κατάταξης ή της αξίας κτήσης κατά την εισαγωγή προιόντων. Με το Άρθρο 28 γίνεται λόγος για σύνταξη πράξης αμφισβήτησης στην κυρίως διασάφηση εισαγωγής από τον ενδιαφερόμενο με υπογραφή ελεγκτού ΠΕ και η διασάφηση δίδεται για περεταίρω διερεύνηση στην ΠΕΤΑ (Πρωτοβάθμια Επιτροπή) Αν και πάλι δεν ικανοποιηθεί ο δικαιούχος τότε προχωρά και σε δεύτερο βαθμό ΑΕΤΑ για οριστική λύση του θέματός του.

 

Επίσης αν κάποιος δεν παραλάβει το δέμα του που είναι χρεωμένες οι επιβαρύνσεις τότε αυτό δεν επιστρέφεται στο αποστολέα χωρίς να κάνει ο ίδιος ενέργειες, κατάσχεται και εν συνεχεία εκποιείται με πρωτόκολλο καταστροφής ή βγαίνει σε πλειστηριασμό προκειμένου να εισπραχθούν μόνο οι επιβαρύνσεις!

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε ότι του κοστολόγησαν 25 το αντικείμενο των 21,50.

Δεν υπάρχει εύλογη αμφιβολία για τέτοια διαφορά στην τιμή.

Γι αυτό είπα είναι κατάχρηση στην συγκεκριμένη περίπτωση και τι είναι αυτό το "έτσι γίνεται τώρα".

Απλά τον αναγκάζουν τώρα να ζητήσει άλλο ένα χαρτί από την τράπεζα που θα φαίνεται το αυτονόητο.

Εμένα περισσότερο μου κάνει για οδηγία "χρεώστε όπου μπορείτε κι όποιον πάρει ο χάρος".

Κάποιοι δε θα ασχοληθούν για να μη ταλαιπωρηθούν και θα πληρώσουν το καπέλο, οπότε τσάμπα χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε ότι του κοστολόγησαν 25 το αντικείμενο των 21,50.

Δεν υπάρχει εύλογη αμφιβολία για τέτοια διαφορά στην τιμή.

Γι αυτό είπα είναι κατάχρηση στην συγκεκριμένη περίπτωση και τι είναι αυτό το "έτσι γίνεται τώρα".

Απλά τον αναγκάζουν τώρα να ζητήσει άλλο ένα χαρτί από την τράπεζα που θα φαίνεται το αυτονόητο.

Εμένα περισσότερο μου κάνει για οδηγία "χρεώστε όπου μπορείτε κι όποιον πάρει ο χάρος".

Κάποιοι δε θα ασχοληθούν για να μη ταλαιπωρηθούν και θα πληρώσουν το καπέλο, οπότε τσάμπα χρήμα.

Αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Ποιος ξέρει πόσοι κακομοιρηδες πλήρωσαν γιατί δεν ξέρουν ή δε θέλουν να ασχοληθούν ή δεν ξέρουν αν μπορούν να πράξουν αλλιώς.

100% πάνω είναι όχι ληστρικο, αλλά ούτε οι τοκογλυφοι δε χρεώνουν τόσο, εκτός ότι είναι απλά καταχρηστικο..

Σε όλη αυτή τη διαδικασία που περιγράφει ο Yannis είναι παντού το φαινόμενο "κάνει δεκτή /δεν κάνει δεκτή /αμφισβητεί την απόδειξη" κλπ, δηλαδή ενώ ο παραλήπτης στέλνει τα αποδεικτικά που του ζήτησαν, ο άλλος "δεν τα κάνει δεκτά" κατά την κρίση του. Ούτε το συμβούλιο Επικράτειας τέτοια εξουσία..

Το αστείο είναι ότι ενώ έπαιρνα τηλέφωνο στα στοιχεία που είχε πάνω το ίδιο το έγγραφο που μου έστειλαν, μου έλεγαν ότι δεν είναι αρμόδιοι και να πάρω στα ΕΛΤΑ, τα οποία και αυτά με τη σειρά τους δεν είναι αρμόδια.. Και τόσες μέρες δεν έχω προλάβει καν να ασχοληθώ άλλο. Εντωμεταξύ όμως κάποιος απαντούσε στα email.. :lol: από Δευτέρα που θα ζητάω ονόματα..

Edited by Roid_rage

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΛΤΑ δεν έχουν καμία αρμοδιότητα.

Είναι καθαρά θέμα τελωνείου.

Βασικά είναι η πρώτη φορά που μαθαίνω ότι συμβαίνει αυτό.

Σε όλες τις περιπτώσεις με την αποστολή του paypal εκτελωνίζονταν χωρίς πολλά πολλά και μάλιστα αρκετά γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μένα έχει γίνει αρκετές φορές, δεν πίστευα στα μάτια μου.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Σε όλη αυτή τη διαδικασία που περιγράφει ο Yannis είναι παντού το φαινόμενο "κάνει δεκτή /δεν κάνει δεκτή /αμφισβητεί την απόδειξη" κλπ, δηλαδή ενώ ο παραλήπτης στέλνει τα αποδεικτικά που του ζήτησαν, ο άλλος "δεν τα κάνει δεκτά" κατά την κρίση του. Ούτε το συμβούλιο Επικράτειας τέτοια εξουσία..

 

Για τους "έντιμους" που αναγράφεται η πραγματική περιεκτικότητα και αξία σε ένα δέμα αντιστοιχούν πολλαπλάσιοι που λένε τα πακέτα τους ψεύτικες περιγραφές και δηλωθείσες αξίες που βγάζουν μάτι !!! Άσε για τα "Gift" :lol::lol::lol:

 

Οπότε λογικό να αντιμετωπίζεται με εκ των προτέρων καχυποψία αξίας και περιγραφών έλεγχος των πακέτων. Δέματα με πακέτα κινητά ας πούμε των 400 $ φαίνονται με 110 € κλπ. Τα δε αποδεικτικά πληρωμής είναι "φτιαγμένα" από επιτήδειους κ.α.

Με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά λέει η παροιμία του λαού μας.

 

ΥΓ. Στα υπ όψιν πως ζητείται αριθμός παραγγελίας και αναγραφής του αριθμού της στο τιμολόγιο. Η πληρωμή τραπέζης και ακόμα και κίνηση λογαριασμού σε περίπτωση φυσικού ελέγχου και τυχόν αμφιβολίας της αξίας και του είδους περιγραφικά

http://yoursmiles.org/tsmile/religion/t0807.gif
Link to comment
Share on other sites

όταν έρθει δέμα με DHL που χρεώνει 56 ευρώ για να κάνει αυτή τον εκτελωνισμό, είναι τουλάχιστον πιο σύντομη η διαδικασία? μου ζήτησαν χθες και έστειλα φώτο με το ποσόν 178 ευρώ που πλήρωσα με την πιστωτική κάρτα όπως φαίνεται στην mobile εφαρμογή της τράπεζας,ζήτησαν αφμ και λεπτομερή περιγραφή του περιεχομένου στο δέμα και μου είπε ο εκπρόσωπος ότι την Τρίτη με Τετάρτη θα μου το φέρουν στο σπίτι. τα έξοδα για φπα και δασμούς είπε γύρω στα 45 ευρώ. Edited by dimikord
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ξαναδιαφωνήσει ακριβώς για το ίδιο θέμα και την απάντηση στο που την διάβασα την ήξερες ήδη, παρόλο που το επανέλαβε ο STOLIS.

 

Μπορείς να μου πεις στην περίπτωση του φίλου ποια είναι η αξία CIF;

Για να μιλάμε συγκεκριμένα και όχι να φιλοσοφούμε.

Είναι ή όχι κάτω των 22;

 

Δεν θυμόμουν ότι είχαμε συζητήσει ξανά το ίδιο θέμα οι δυο μας και καλά έκανες που το επεσήμανες.

Φαίνεται ότι εξακολουθούμε να υποστηρίζουμε διαχρονικά τις (διαφορετικές) απόψεις μας και αυτό είναι το αποτέλεσμα μιας σωστής δημόσιας συζήτησης.

Διαφωνώ ριζικά με το χαρακτηρισμό που έδωσες ("φιλοσοφούμε") γιατί, σε όλες τις τοποθετήσεις μου, έδωσα στοιχεία των διατάξεων που ισχύουν, ανεξάρτητα αν μας αρέσουν ή όχι, και δεν "φιλοσόφησα" με αοριστολογίες, όπως αφήνεις να εννοηθεί.

Η συζήτηση είχε ένα επίπεδο, που προσπάθησες να το κατεβάσεις, για τους δικούς σου λόγους. Δεν θα σε παρακολουθήσω σ' αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμόμουν ότι είχαμε συζητήσει ξανά το ίδιο θέμα οι δυο μας και καλά έκανες που το επεσήμανες.

Φαίνεται ότι εξακολουθούμε να υποστηρίζουμε διαχρονικά τις (διαφορετικές) απόψεις μας και αυτό είναι το αποτέλεσμα μιας σωστής δημόσιας συζήτησης.

Διαφωνώ ριζικά με το χαρακτηρισμό που έδωσες ("φιλοσοφούμε") γιατί, σε όλες τις τοποθετήσεις μου, έδωσα στοιχεία των διατάξεων που ισχύουν, ανεξάρτητα αν μας αρέσουν ή όχι, και δεν "φιλοσόφησα" με αοριστολογίες, όπως αφήνεις να εννοηθεί.

Η συζήτηση είχε ένα επίπεδο, που προσπάθησες να το κατεβάσεις, για τους δικούς σου λόγους. Δεν θα σε παρακολουθήσω σ' αυτό.

 

Να μη φιλοσοφήσουμε και να μιλήσουμε συγκεκριμένα.

Είναι του φίλου ή όχι η CIF αξία κάτω από 22 ευρώ;

Link to comment
Share on other sites

όταν έρθει δέμα με DHL που χρεώνει 56 ευρώ για να κάνει αυτή τον εκτελωνισμό, είναι τουλάχιστον πιο σύντομη η διαδικασία? μου ζήτησαν χθες και έστειλα φώτο με το ποσόν 178 ευρώ που πλήρωσα με την πιστωτική κάρτα όπως φαίνεται στην mobile εφαρμογή της τράπεζας,ζήτησαν αφμ και λεπτομερή περιγραφή του περιεχομένου στο δέμα και μου είπε ο εκπρόσωπος ότι την Τρίτη με Τετάρτη θα μου το φέρουν στο σπίτι. τα έξοδα για φπα και δασμούς είπε γύρω στα 45 ευρώ.

 

Η διαδικασία είναι η ίδια, απλά, στην περίπτωση της courier κάνει η ίδια τη χαρτούρα για τον εκτελωνισμό και εισπράττει η εταιρεία για τον δικό της εκτελωνιστή, ενώ, στην περίπτωση των ΕΛΤΑ, την κάνουν οι υπάλληλοι του μειοδότη ιδιώτη που έχει αναλάβει αυτό το έργο και τα ΕΛΤΑ εισπράττουν το αντίστοιχο τέλος, που είναι σημαντικά μικρότερο από εκείνο των courier.

 

Στην περίπτωσή σου, θα παραλάβεις έγκαιρα, αφού έχεις δώσει όλα τα σχετικά στοιχεία (απόδειξη, περιγραφή περιεχομένου κλ).

Link to comment
Share on other sites

Να μη φιλοσοφήσουμε και να μιλήσουμε συγκεκριμένα.

 

Είναι του φίλου ή όχι η CIF αξία κάτω από 22 ευρώ;

Περιμένω και εγώ την απάντηση.
No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

http://i63.tinypic.com/280unfs.jpg

 

 

 

Είναι φυσιολογικό τόσες μέρες τελωνείο;

Δεν είναι, αλλά που να βρεις τη ο δίκιο σου. Τόσα email και τόσα τηλέφωνα και η απάντηση πάντα η ίδια. Έλεος δηλαδή aa231811065051f15ca2dd66ee2876b6.jpg

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by XP130TD
χαρακτηρισμός
Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχα διαβασει παλιοτερα καποιος που πηγε στην προστασια του καταναλωτη και εκαναν ενεργειες και αφου περασε αρκετος καιρος, βγηκε η αποφαση η οποια ηταν μια σκετη ασάφεια και δεν εγινε τιποτα. Εγω παντως δεν θα το αφησω ετσι και θα ζητησω και συμβουλη δικηγορου.

 

τι εκανες τελικα με αυτο?

Ericsson GA618-Ericsson A1018s-Panasonic G600-Panasonic GD93-Alcatel OT701-Motorola A008-Siemens ME45-Siemens S45i-Siemens SL45i-Siemens M55-Motorola V525-Motorola V635-Sharp GX15-Sagem myZ5-Nokia 6290-Motorola W510-SonyEricsson C702-Blackberry 8800-Blackberry 9530-Motorola VE66-LG GT405-Nokia X6- LG P500-Huawei X5-LG P970-Huawei G500-Galaxy S3 -Lumia 920-LG G2-Xiaomi RedMi2-Galaxy Note 3-LG G4 -LG G6 -LG G8s
Link to comment
Share on other sites

η αποστολη duty free απο το tom top ειναι ασφαλης?εχει κάποιος εμπειρία

Είχα παραγγείλει (πριν από αρκετούς μήνες όμως, τον περασμένο Αύγουστο) χωρίς να είμαι κι εγώ σίγουρος τι να περιμένω από το "duty free" και -ευτυχώς- αποδείχθηκε κανονική "τριγωνική" μέθοδος αποστολής, μέσω Ολλανδίας. Πρώτο σκέλος της διαδρομής με YunExpress, δεύτερο με DHL - και μάλιστα το καθένα με δικό του tracking number.

Το είδος που είχα παραγγείλει, σχετικά βαρύ και αρκετά μεγάλο μάλιστα, παραδόθηκε μέσα σε 20 μέρες χωρίς δυσάρεστα... συναπαντήματα.

Ελπίζω να μην έχει αλλάξει κάτι έκτοτε και να είναι ακόμα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Έχει τεθεί σε ισχύ η ελεύθερη διακίνηση αγαθών μεταξύ Καναδά και Ευρωπαϊκής Ένωσης? (δηλαδή προϊόντα που παραγγέλνουμε από Καναδά, δεν περνάνε από τελωνείο)

 

Ακόμα, κάπου είχα διαβάσει ότι από τον Φεβρουάριο του 2019, θα τεθεί σε ισχύ η ελεύθερη διακίνηση αγαθών μεταξύ Ιαπωνίας και ΕΕ. Έχει ψηφιστεί (οριστικοποιηθεί), και απλά περιμένουμε την ημερομηνία εφαρμογής? Γνωρίζει κάποιος περισσότερα για αυτό το θέμα?

 

Από ποιες άλλες χώρες (εκτός ΕΕ), υπάρχουν συμφωνίες για ελεύθερη τελωνειακή διακίνηση αγαθών? (Ελβετία / Νορβηγία ?)

 

Βρήκα αυτό, αλλά δεν ξέρω πώς μεταφράζετε για εμάς τους απλούς καταναλωτές που πραγματοποιούμε παραγγελίες από τα συγκεκριμένα κράτη. (δηλαδή εάν περνάνε ή όχι τελώνιο)

 

http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2006/december/tradoc_118238.pdf

Edited by SLAYER
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι ειδικός ,αλλα FTA δεν σημαίνει κατάργηση του Φ.Π.Α ο οποίος θα πρέπει να πληρωθεί κατά την εισαγωγή ούτε σημαίνει Τελωνειακή Ένωση..

Περιορισμοί εισαγωγής δεν θα υπάρχουν. https://en.wikipedia.org/wiki/Free-trade_area

Unlike a customs union (the third stage of economic integration), members of a free trade area do not have a common external tariff, which means they have different quotas and customs taxes, as well as other policies with respect to non-members.

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Έχει τεθεί σε ισχύ η ελεύθερη διακίνηση αγαθών μεταξύ Καναδά και Ευρωπαϊκής Ένωσης? (δηλαδή προϊόντα που παραγγέλνουμε από Καναδά, δεν περνάνε από τελωνείο)

 

Ακόμα, κάπου είχα διαβάσει ότι από τον Φεβρουάριο του 2019, θα τεθεί σε ισχύ η ελεύθερη διακίνηση αγαθών μεταξύ Ιαπωνίας και ΕΕ. Έχει ψηφιστεί (οριστικοποιηθεί), και απλά περιμένουμε την ημερομηνία εφαρμογής? Γνωρίζει κάποιος περισσότερα για αυτό το θέμα?

 

Από ποιες άλλες χώρες (εκτός ΕΕ), υπάρχουν συμφωνίες για ελεύθερη τελωνειακή διακίνηση αγαθών? (Ελβετία / Νορβηγία ?)

 

Βρήκα αυτό, αλλά δεν ξέρω πώς μεταφράζετε για εμάς τους απλούς καταναλωτές που πραγματοποιούμε παραγγελίες από τα συγκεκριμένα κράτη. (δηλαδή εάν περνάνε ή όχι τελώνιο)

 

http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2006/december/tradoc_118238.pdf

 

Αυτό που γνωρίζω, τουλάχιστον στην πρώτη περίπτωση, είναι ότι, η συμφωνία έχει εγκριθεί από τη ΕΕ και εφαρμόζεται ήδη προσωρινά, αλλά πρέπει να εγκριθεί και από τα εθνικά κοινοβούλια για να ισχύσει σε κάθε χώρα-μέλος.

Η Ελλάδα δεν έχει εγκρίνει ακόμη τη συμφωνία.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω αυτό από banggood αλλά εξαιτίας του βάρος δεν έχει Priority Direct Mail. Αν το πάρω με Expedited Shipping Service και βάλω Tariff Insurance θα μου τα επιστέψει όλα τα χρήματα που μπορεί να πληρώσω για το τελωνείο; Διαβάζω ότι κάποιοι είχαν προβλήματα και τους επέστρεφαν μόνο ένα μέρος τον χρημάτων που έδωσαν για το τελωνείο.

Έχει κάνεις καμία εμπειρία με το Tariff Insurance του banggood;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να αγοράσω αυτό από banggood αλλά εξαιτίας του βάρος δεν έχει Priority Direct Mail. Αν το πάρω με Expedited Shipping Service και βάλω Tariff Insurance θα μου τα επιστέψει όλα τα χρήματα που μπορεί να πληρώσω για το τελωνείο; Διαβάζω ότι κάποιοι είχαν προβλήματα και τους επέστρεφαν μόνο ένα μέρος τον χρημάτων που έδωσαν για το τελωνείο.

Έχει κάνεις καμία εμπειρία με το Tariff Insurance του banggood;

.

Πόσο ακριβώς ζυγίζει;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...