Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

θεωρώ ληστρικό το τέλος εκτελωνισμού των 15 ευρώ. για ποιό λόγο τα

εισπράττει τα ΕΛΤΑ? Αν ένα αντικειμενο κάνει 25 ευρώ θα κοστίσει διπλάσια τιμή...??

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ ληστρικό το τέλος εκτελωνισμού των 15 ευρώ. για ποιό λόγο τα

εισπράττει τα ΕΛΤΑ? Αν ένα αντικειμενο κάνει 25 ευρώ θα κοστίσει διπλάσια τιμή...??

Και καλα για την "δουλεια" που εκαναν να το εκτελωνίσουν.

Ο ΕΛΤΑ παει για φουντο και ψαχνουν λεφτα απο παντου απο οτι φαινεται.

Παθων και εγω με LeECO Le S3 των 80 ευρω να εκτελωνιζεται και να μου βγαινει σχεδων 120+ ευρω με τα 15 ευρω των ΕΛΤΑ :mad:

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ειναι κατω των 22 ευρω και η πραγματικη του αξια οποτε δεν υπαρχει προβλημα σωστα: Η μπορουν να βαλουν μεγαλυτερη αξια αν θελουν;

 

Ο τελωνειακός μπορεί να βάλει την αξία που θεωρεί σωστή και ο παραλήπτης πρέπει να ζητήσει αναδασμολόγηση, που είναι αρκετά χρονοβόρα διαδικασία, χωρίς σίγουρο αποτέλεσμα.

 

Έχουν αναφερθεί αρκετά περιστατικά αλλά σε λίγα απ' αυτά ολοκληρώθηκε η διαδικασία και σε λιγότερα διορθώθηκε ο ΦΠΑ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απο οτι το κοβω θα βγαλουν κανα τυπου priority shipping δηλ να πηγαινει σε μια χωρα στην ΕΕ με χαμηλο ΦΠΑ και να εκτελωνιζεται/πληρωνεται το ΦΠΑ εκει, εκτος αν μας αναγκάσουν εμας να πληρωνουμε το ΦΠΑ (του ελλαδισταν 24%!).

Αναρωτιέμαι πως θα παίρνουμε ναυαρχίδες αν μπουν μετά τα 150 ευρό δασμοί...:mad:

 

Λάθος το έκοψες αφού δεν διάβασες τις αλλαγές τις νομοθεσίας.

Link to comment
Share on other sites

Ο τελωνειακός μπορεί να βάλει την αξία που θεωρεί σωστή και ο παραλήπτης πρέπει να ζητήσει αναδασμολόγηση, που είναι αρκετά χρονοβόρα διαδικασία, χωρίς σίγουρο αποτέλεσμα.

 

Έχουν αναφερθεί αρκετά περιστατικά αλλά σε λίγα απ' αυτά ολοκληρώθηκε η διαδικασία και σε λιγότερα διορθώθηκε ο ΦΠΑ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Λάθος το έκοψες αφού δεν διάβασες τις αλλαγές τις νομοθεσίας.

– Αγορές από Κίνα: θα δημιουργηθεί μια νέα πανευρωπαϊκή πύλη για πωλήσεις εξ αποστάσεως από τρίτες χώρες (κυρίως από την Κίνα δηλαδή) από όπου θα περνάνε τα προϊόντα μικρής σχετικά αξίας, κάτω των 150 ευρώ. Η εφαρμογή αυτή θα σχεδιαστεί να λειτουργεί σε όλες τις γλώσσες, ώστε οι εταιρίες να μπορούν εύκολα και χωρίς ιδιαίτερο κόστος να τιμολογούν ό,τι πουλούν με τον ΦΠΑ της χώρας του παραλήπτη του προϊόντος. Επιπλέον, οι μεγάλες πλατφόρμες καθίστανται υπεύθυνες να αποδίδουν τον σωστό ΦΠΑ στα κράτη όπου αποστέλλονται τα προϊόντα.

Με αυτή την λογική δεν θα μπορεί οποιαδήποτε κατάστημα να στέλνει το προϊών της σε ένα κράτος εντός της ΕΕ με χαμηλό ΦΠΑ/δασμούς και μετά να σταλεί ως πακέτο από ευρωπαϊκή χωρά; Κατι δλδ σαν το priority?

Για τους καταναλωτές πάντως, η Κομισιόν εκτιμά ότι δεν θα επιβαρυνθούν ιδιαίτερα επειδή αναμένει πως, για λόγους ανταγωνισμού,οι επιχειρήσεις θα απορροφήσουν την φορολογική επιβάρυνση, ενώ το μέτρο θα επιταχύνει την διακίνηση και θα μειώσει το κόστος συμμόρφωσης με τις απαιτήσεις ΦΠΑ για τις συναλλαγές μεταξύ επιχειρήσεων και καταναλωτών στην Ευρώπη.

Αρα ΦΠΑ δεν πληρωνόμουμε εμείς άλλα το κατάστημα ;

Link to comment
Share on other sites

– Αγορές από Κίνα: θα δημιουργηθεί μια νέα πανευρωπαϊκή πύλη για πωλήσεις εξ αποστάσεως από τρίτες χώρες (κυρίως από την Κίνα δηλαδή) από όπου θα περνάνε τα προϊόντα μικρής σχετικά αξίας, κάτω των 150 ευρώ. Η εφαρμογή αυτή θα σχεδιαστεί να λειτουργεί σε όλες τις γλώσσες, ώστε οι εταιρίες να μπορούν εύκολα και χωρίς ιδιαίτερο κόστος να τιμολογούν ό,τι πουλούν με τον ΦΠΑ της χώρας του παραλήπτη του προϊόντος. Επιπλέον, οι μεγάλες πλατφόρμες καθίστανται υπεύθυνες να αποδίδουν τον σωστό ΦΠΑ στα κράτη όπου αποστέλλονται τα προϊόντα.

Με αυτή την λογική δεν θα μπορεί οποιαδήποτε κατάστημα να στέλνει το προϊών της σε ένα κράτος εντός της ΕΕ με χαμηλό ΦΠΑ/δασμούς και μετά να σταλεί ως πακέτο από ευρωπαϊκή χωρά; Κατι δλδ σαν το priority?

Για τους καταναλωτές πάντως, η Κομισιόν εκτιμά ότι δεν θα επιβαρυνθούν ιδιαίτερα επειδή αναμένει πως, για λόγους ανταγωνισμού,οι επιχειρήσεις θα απορροφήσουν την φορολογική επιβάρυνση, ενώ το μέτρο θα επιταχύνει την διακίνηση και θα μειώσει το κόστος συμμόρφωσης με τις απαιτήσεις ΦΠΑ για τις συναλλαγές μεταξύ επιχειρήσεων και καταναλωτών στην Ευρώπη.

Αρα ΦΠΑ δεν πληρωνόμουμε εμείς άλλα το κατάστημα ;

 

Διαβάζεις από τα ρεπορτάζ και τα άρθρα που αναρτήθηκαν από διάφορους και όχι από το επίσημο δελτίο τύπου που ανέβασα σε προηγούμενο post.

 

Το κομμάτι που παρέθεσες αναφέρεται στο ένα σκέλος της νέας νομοθεσίας και συγκεκριμένα στην Πανευρωπαική πύλη η οποία θα επεκταθεί για να συμπεριλάβει τις αγορές που γίνονται από καταστήματα/επιχειρήσεις της ΕΕ, με διαφορετικό ΦΠΑ, ώστε να εισπράττεται ο ΦΠΑ της χώρας του παραλήπτη χωρίς να αναγκάζονται (τα καταστήματα/επιχειρήσεις) να εγγράφονται σε μητρώα ΦΠΑ, σε καθένα από τα κράτη-μέλη, για την είσπραξη και απόδοση του αντίστοιχου ΦΠΑ, όπως πχ έχουν κάνει τα ευρωπαικά καταστήματα της Αμαζόνας.

 

Με την επέκταση της πύλης θα δημιουργηθεί νέα πύλη για τις πωλήσεις/αγορές εξ αποστάσεως από τρίτες χώρες, με αξία κάτω των 150€. Αυτή η διάταξη δεν περιλαμβανόταν στην εισήγηση της Επιτροπής και της ανατέθηκε η σχετική μελέτη.

 

Είναι νωρίς ακόμη για να βγάλουμε συμπεράσματα για το αποτέλεσμα αυτής της μελέτης και, πολύ περισσότερο, την εφαρμογή της ψηφιακής πλατφόρμας. Αυτό που βλέπουμε, όμως, είναι ότι, οι "κουτόφραγκοι" έχουν καταλάβει το όργιο της φοροδιαφυγής από τη μη καταβολή του ΦΠΑ (υπολόγισαν 150 εκατ. δέματα που εισέρχονται στην ΕΕ χωρίς καταβολή ΦΠΑ με δηλωμένη χαμηλότερη αξία) και νομίζω ότι το αποτέλεσμα δεν θα επιτρέπει κενά, όπως αυτά που περιγράφεις.

 

Υπομονή, λοιπόν, και θα μάθουμε μέσα στο 2018 περισσότερα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πολύ καιρό να ψωνίσω απο gearbest , αρχές Δεκεμβρίου πήρα ένα Drone περίπου 30 ευρό και ακουστικά 10 ευρό.

 

2018-01-02 10:12

K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY

 

2018-01-02 07:09

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

 

2017-12-29 08:27

SWEDEN, SEND ITEM ABROAD

 

Θα κλήθω να πληρώσω φπα και εκτελωνισμό;

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα πακέτο; ναι

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πολύ καιρό να ψωνίσω απο gearbest , αρχές Δεκεμβρίου πήρα ένα Drone περίπου 30 ευρό και ακουστικά 10 ευρό.

 

2018-01-02 10:12

K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM HANDED OVER TO CUSTOMS AUTHORITY FOR FINAL DELIVERY

 

2018-01-02 07:09

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

 

2017-12-29 08:27

SWEDEN, SEND ITEM ABROAD

 

Θα κλήθω να πληρώσω φπα και εκτελωνισμό;

 

Για να μην έχει αλλάξει status μέχρι τώρα, μάλλον ναι.

Link to comment
Share on other sites

μετα απο κοντα 50 μερες σημερα παρελαβα και τα δυο priority δεματα εντελως ξαφνικα χωρις τελωνειο αφου το στατους ακομα λεει άφιξη αεροδρομιο οτι ναναι τα ελτα
Link to comment
Share on other sites

Απο την εισαγωγή στο ΓΕΤΑ καταλαβαίνω οτι περασε τελωνείο οποτε εβαλαν επανω φόρο ;

 

http://i64.tinypic.com/2nhfhph.png

Δεν είναι απόλυτο επειδή πέρασε να σου έβαλαν και τέλη.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μετα απο κοντα 50 μερες σημερα παρελαβα και τα δυο priority δεματα εντελως ξαφνικα χωρις τελωνειο αφου το στατους ακομα λεει άφιξη αεροδρομιο οτι ναναι τα ελτα
από status να κοιτάτε μόνο από την ιστοσελίδα του ΕΛΤΑ τα άλλα parcel tracking που υπάρχουν αργούν πάρα πολύ να ενημερωθούν. πολλές φορές χρειάζεται πάνω από οκτώ ώρες. τσεκαρισμένο αυτό!!!

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτο επειδή πέρασε να σου έβαλαν και τέλη.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

από status να κοιτάτε μόνο από την ιστοσελίδα του ΕΛΤΑ τα άλλα parcel tracking που υπάρχουν αργούν πάρα πολύ να ενημερωθούν. πολλές φορές χρειάζεται πάνω από οκτώ ώρες. τσεκαρισμένο αυτό!!!

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εδω μιλαμε για μερες,οχι για ωρες..........:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια παραγγελια απο banggood με priority direct mail στις 21/12/2017 (ξεχασα να πατησω την επιλογη να βγαλω το σημα του banggood απο το πακετο ), Λετε να περασει απο τελωνείο? , μετα το κεντρο διαλογης αττικης ξερετε που παει και περιπου σε ποσες μερες θα το εχω? ευχαριστω!

Destination Country : Greece - Cache time: 2018-01-02 14:45:17(GMT+2)

2018-01-02 03:58

KENTRO DIALOGIS ATTIKIS, ITEM UNLOADED

 

2018-01-02 01:54

K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA), ITEM IN CONTA K.D.AERODROMIOU (SISTIMENA)

 

2018-01-01 23:34

RECEIVE ITEM AT OFFICE OF EXCHANGE

 

2017-12-27 18:32

NETHERLANDS, SEND ITEM ABROAD

Οχι φιλε μου δεν παιζει ρολο δεν φαινεται τιποτα πανω στο δεμα σου οτι ειναι απο κινα ή απο ποιο καταστημα το αγορασες..φαινεται οτι στο στελνει απο ολλανδια...το ιδιο εκανα κ εγω και παρελαβα σημερα 2 δεματα μετα απο πολυ καιρο χωρις κανενα προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

(ξεχασα να πατησω την επιλογη να βγαλω το σημα του banggood απο το πακετο ),

 

 

Που το είδες ότι χρειάζεται αυτό;Και που υπάρχει;

Μόνο το priority mail τσεκάρεις,τίποτ' άλλο.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα...καλη χρονια με υγεια..

 

να κανω μια ερωτηση γιατι ειδα ενα προιον στο αμαζον και πηρα φωτια..απο το amazon.com τρωω τελωνειο στανταρ? υπαρχει καμια επιλογη να δωσω κατι παραπανω να ερθει χωρις τελωνειο?

 

 

υ.γ. για τους μουσικοφιλους..

 

https://www.amazon.com/gp/aw/d/B00XNME0GC/ref=mp_s_a_1_2?ie=UTF8&qid=1514937635&sr=8-2&pi=AC_SX236_SY340_FMwebp_QL65&keywords=astell+%26+kern+ak+jr&dpPl=1&dpID=41EYcIJZPhL&ref=plSrch

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν είναι το ίδιο γιατί δεν ασχολούμαι και πολύ με τον ήχο αλλά εδώ είναι από αγγλία και φθηνότερα.
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν είναι το ίδιο γιατί δεν ασχολούμαι και πολύ με τον ήχο αλλά εδώ είναι από αγγλία και φθηνότερα.

 

εισαι ενας μικρος θεουλης...το βαζω στα bookmark..φανταζομαι δε θα εχω καποιο θεμα με το brexit της αγγλιας...θα ψαχτω να δω αν υπαρχει και αντιπροσωπεια γιατι απο οτι φαινεται η αγορα θα γινει...και παλι ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτο επειδή πέρασε να σου έβαλαν και τέλη.

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

από status να κοιτάτε μόνο από την ιστοσελίδα του ΕΛΤΑ τα άλλα parcel tracking που υπάρχουν αργούν πάρα πολύ να ενημερωθούν. πολλές φορές χρειάζεται πάνω από οκτώ ώρες. τσεκαρισμένο αυτό!!!

 

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εκει το κοιταγα φιλε

Link to comment
Share on other sites

3/1/2018, 00:08:07 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

2/1/2018, 00:17:30 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

2/1/2018, 11:03:33 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

27/12/2017, 21:32:44 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

22/12/2017, 18:55:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

22/12/2017, 06:48:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

21/12/2017, 17:07:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

καλημέρα παιδιά σήμερα μου γράφει αυτο..το θέμα ειναι ομως οτι το εστειλε ενας φιλος απο Αμερικη και δν εχω ουτε αποδειξη ουτε τιποτα..και ουτε και εκεινος..!!τι θα γινει ξερει κανεις? σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

3/1/2018, 00:08:07 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

2/1/2018, 00:17:30 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

2/1/2018, 11:03:33 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

27/12/2017, 21:32:44 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

22/12/2017, 18:55:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

22/12/2017, 06:48:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

21/12/2017, 17:07:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

 

καλημέρα παιδιά σήμερα μου γράφει αυτο..το θέμα ειναι ομως οτι το εστειλε ενας φιλος απο Αμερικη και δν εχω ουτε αποδειξη ουτε τιποτα..και ουτε και εκεινος..!!τι θα γινει ξερει κανεις? σας ευχαριστω!

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις τηλ στα ΕΛΤΑ (800 11 82000), να τους δώσεις τον αρ. αποστολής και να τους πεις ότι δεν υπάρχει απόδειξη αγοράς, αφού σου το έστειλε ένας φίλος. Θα σου πουν αυτοί τι θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

μου εδωσαν να στειλω e-mail στο geta@elta-net.gr και να τους πω οτι δν εχω αποδειξη..μου εδωσαν και τηλ αλλα μου ειπαν οτι δεν το σηκωνουν και ετσι εγινε χτυπαει και το κλεινουν!!σε ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

2/1/2018, 20:43:56 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

2/1/2018, 19:08:13 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

2/1/2018, 17:08:13 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

2/1/2018, 16:51:41 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

28/12/2017, 22:28:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

28/12/2017, 01:08:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

27/12/2017, 00:03:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Το ενα απο τα 2 δεματα που περιμενω απ οτι φαινεται περασε τελωνειο. Το αν εχουν βαλει φορους θα δειξει..... Αυτο το "ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ" τι σημαινει? Σε πια φαση ειναι τωρα το δεμα?

 

Επισης το δευτερο που περιμενω απο Αυστραλια και μεχρι τωρα δεν μου εμφανιζε τιποτα στη σελιδα των ΕΛΤΑ τωρα γραφει αυτα:

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

2/1/2018, 02:21:48 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

2/1/2018, 00:50:30 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

1/1/2018, 21:00:47 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

 

Αυτο δεν γραφει κατι για τελωνειο. Παιζει να μην εχει περασει?

Edited by orestis28
Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

2/1/2018, 20:43:56 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

2/1/2018, 19:08:13 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

2/1/2018, 17:08:13 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

2/1/2018, 16:51:41 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

28/12/2017, 22:28:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

28/12/2017, 01:08:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

27/12/2017, 00:03:00 ΗΝ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Το ενα απο τα 2 δεματα που περιμενω απ οτι φαινεται περασε τελωνειο. Το αν εχουν βαλει φορους θα δειξει..... Αυτο το "ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ" τι σημαινει? Σε πια φαση ειναι τωρα το δεμα?

 

Επισης το δευτερο που περιμενω απο Αυστραλια και μεχρι τωρα δεν μου εμφανιζε τιποτα στη σελιδα των ΕΛΤΑ τωρα γραφει αυτα:

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

2/1/2018, 02:21:48 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

2/1/2018, 00:50:30 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

1/1/2018, 21:00:47 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

 

Αυτο δεν γραφει κατι για τελωνειο. Παιζει να μην εχει περασει?

 

Το πρώτο δείχνει να πέρασε(τυπικά τουλάχιστον), το δεύτερο δεν πέρασε. Και τα δύο ξεφορτώθηκαν στο Κ.Δ. Αττικής

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...