Jump to content

Τελωνείο και εκτελωνισμοί


alfa 156
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα μαχαίρι (μήκος λεπίδας 10εκ. περίπου) από χώρα εντός της Ε.Ε.

Έπεσα πάνω σε αυτό αλλά δε βρήκα κάπου που να λέει για απαγορεύσεις σε ενδοκοινοτικές συναλλαγές τέτοιων αγαθών ή απαγόρεση εισαγωγής από το τελωνείο.

Ξέρετε τίποτα ή έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία;

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα μαχαίρι (μήκος λεπίδας 10εκ. περίπου) από χώρα εντός της Ε.Ε.

Έπεσα πάνω σε αυτό αλλά δε βρήκα κάπου που να λέει για απαγορεύσεις σε ενδοκοινοτικές συναλλαγές τέτοιων αγαθών ή απαγόρεση εισαγωγής από το τελωνείο.

Ξέρετε τίποτα ή έχετε κάποια παρόμοια εμπειρία;

Διάβασε τον νόμο περί όπλων στο άρθρο για τις εισαγωγές. Λέει ξεκάθαρα ότι δεν απαιτείται άδεια για την εισαγωγή μαχαιριών.
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση. Όποιος χρησιμοποιεί DHL pakt να ξέρει ότι θα τον ρουφήξει και θα πει και ευχαριστώ.

 

Αυτή η αποστολή μόνο DHL δεν είναι. Έρχεται μέσω Γερμανικού ταχυδρομείου στον ελληνικό ΕΛΤΑ και μετά αποφασίζουν αν θα τα παραδώσει ο ΕΛΤΑ ή το τοπικό DHL κατάστημα. 8 με10 μέρες εργάσιμες ελάχιστος χρόνος παράδοσης.

 

Για να μην την πατήσετε το λέω και νομίζετε ότι θα σας έρθει στο τσακ μπαμ. Πληρώστε κάτι παραπάνω αν το θέλετε από Ευρώπη και γρήγορα και αλλάξτε πακέτο αποστολής.

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA with Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση. Όποιος χρησιμοποιεί DHL pakt να ξέρει ότι θα τον ρουφήξει και θα πει και ευχαριστώ.

 

Αυτή η αποστολή μόνο DHL δεν είναι. Έρχεται μέσω Γερμανικού ταχυδρομείου στον ελληνικό ΕΛΤΑ και μετά αποφασίζουν αν θα τα παραδώσει ο ΕΛΤΑ ή το τοπικό DHL κατάστημα. 8 με10 μέρες εργάσιμες ελάχιστος χρόνος παράδοσης.

 

Για να μην την πατήσετε το λέω και νομίζετε ότι θα σας έρθει στο τσακ μπαμ. Πληρώστε κάτι παραπάνω αν το θέλετε από Ευρώπη και γρήγορα και αλλάξτε πακέτο αποστολής.

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA with Tapatalk

Kai τι σχέση έχει αυτό με Τελωνείο;Από που ήλθε το δέμα;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Kai τι σχέση έχει αυτό με Τελωνείο;Από που ήλθε το δέμα;
Σε άλλον από εκτός Ευρώπης μέσω Γερμανίας σε άλλον από Γερμανία.

 

Απλά δεν έχω μάθει ακόμα τι γίνεται με το τελωνείο αφού θεωρητικά περνάει από Γερμανία.

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA with Tapatalk

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τον νόμο περί όπλων στο άρθρο για τις εισαγωγές. Λέει ξεκάθαρα ότι δεν απαιτείται άδεια για την εισαγωγή μαχαιριών.

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Καλή σου μέρα!

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Παραγγελία φλάντζες (152$ 129€) από Αμερική

ups τους

εστειλα την απόδειξη paypal και με κάλεσαν για το ποσό...

0€ δασμοί

30€ πάγια έξοδα

35€ φπα

50€ εκτελωνισμός ups (με διαδικτυακή εξουσιοδότηση χρειάζεται κωδικούς taxisnet κλπ)

 

Σε ερώτηση μου ώστε να κάνω μόνος μου τον εκτελωνισμό με προέτρεψαν ότι είναι δύσκολο και ίσως συμβεί κάποιο λάθος και χρεωθώ περισσότερα..

 

Δεν έχω ιδέα από εκτελωνισμό όμως σκέφτομαι αν υπάρχει πιθανότητα να μειώσω το κόστος να το επιχειρήσω.

 

Τα ποσά που μου είπαν είναι σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Παραγγελία φλάντζες (152$ 129€) από Αμερική

ups τους

εστειλα την απόδειξη paypal και με κάλεσαν για το ποσό...

0€ δασμοί

30€ πάγια έξοδα

35€ φπα

50€ εκτελωνισμός ups (με διαδικτυακή εξουσιοδότηση χρειάζεται κωδικούς taxisnet κλπ)

 

Σε ερώτηση μου ώστε να κάνω μόνος μου τον εκτελωνισμό με προέτρεψαν ότι είναι δύσκολο και ίσως συμβεί κάποιο λάθος και χρεωθώ περισσότερα..

 

Δεν έχω ιδέα από εκτελωνισμό όμως σκέφτομαι αν υπάρχει πιθανότητα να μειώσω το κόστος να το επιχειρήσω.

 

Τα ποσά που μου είπαν είναι σωστά;

Σκεψου 15 ευρω για χρεωση εκτελωνισμου + 24% * 129 (αν ειναι μαζι με μεταφορικα συνολικο κοστος αυτο) = 31 αρα αν δεν κανω λαθος πας στα 46 συνολικα. Απο UPS σου ειπαν 115? σιγουρα τοσα δε θα φτασει

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλον από εκτός Ευρώπης μέσω Γερμανίας σε άλλον από Γερμανία.

 

Απλά δεν έχω μάθει ακόμα τι γίνεται με το τελωνείο αφού θεωρητικά περνάει από Γερμανία.

 

Send by HUAWEI Mate 8 (NXT-L29) 6" DSFA with Tapatalk

Υπάρχουν διάφορα συστήματα.Δε βρίσκεις άκρη.Μπορεί να έλθει μέσω Γερμανίας και να μην πληρώσεις,το έχω δει προσωπικά.Υπάρχουν συμφωνίες που δεν τις ξέρουμε.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Παραγγελία φλάντζες (152$ 129€) από Αμερική

ups τους

εστειλα την απόδειξη paypal και με κάλεσαν για το ποσό...

0€ δασμοί

30€ πάγια έξοδα

35€ φπα

50€ εκτελωνισμός ups (με διαδικτυακή εξουσιοδότηση χρειάζεται κωδικούς taxisnet κλπ)

 

Σε ερώτηση μου ώστε να κάνω μόνος μου τον εκτελωνισμό με προέτρεψαν ότι είναι δύσκολο και ίσως συμβεί κάποιο λάθος και χρεωθώ περισσότερα..

Δεν έχω ιδέα από εκτελωνισμό όμως σκέφτομαι αν υπάρχει πιθανότητα να μειώσω το κόστος να το επιχειρήσω.

 

Τα ποσά που μου είπαν είναι σωστά;

Δεν έχεις μάθει ότι αποφεύγουμε τα...αρχικά,UPS,DHL,FedEx,όπως ο διάβολος το λιβάνι;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

[..] Έπεσα πάνω σε αυτό [..]

Είδα τα αναγραφόμενα στη σελίδα και χάρηκα, καθώς παρουσιάζει ως επιτρεπόμενα διάφορα είδη που θεωρούσα ότι η εισαγωγή τους απαγορεύεται.

Μέχρι που πρόσεξα το "Κυπριακή Δημοκρατία" στο πάνω μέρος της σελίδας και μου πέρασε η χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Είδα τα αναγραφόμενα στη σελίδα και χάρηκα, καθώς παρουσιάζει ως επιτρεπόμενα διάφορα είδη που θεωρούσα ότι η εισαγωγή τους απαγορεύεται.

Μέχρι που πρόσεξα το "Κυπριακή Δημοκρατία" στο πάνω μέρος της σελίδας και μου πέρασε η χαρά...

 

Ωχ... lol, έχεις καλό μάτι. Άτιμο google search (ειδικά όταν νυστάζεις και είναι 2+ τα ξημερώματα :lol: )

He who controls the past,commands the future.He who commands the future,conquers the past.
Link to comment
Share on other sites

Από Bangood με priority direct mail είναι εγγυημένο ότι δεν πληρώνω τελωνείο?... Η παράδοση και σε αυτή την περίπτωση αργεί όπως και σε απλή αποστολή?
Link to comment
Share on other sites

Από Bangood με priority direct mail είναι εγγυημένο ότι δεν πληρώνω τελωνείο?... Η παράδοση και σε αυτή την περίπτωση αργεί όπως και σε απλή αποστολή?

 

Γιατί πρέπει να λέμε τα ίδια και τα ίδια πολλές φορές.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να λέμε τα ίδια και τα ίδια πολλές φορές.

 

Σόρυ αν απαντήθηκε και άλλες φορές αλλά μου είναι λίγο δύσκολο ανάμεσα σε 7.000 απαντήσεις να βρω αυτό που ψάχνω. :(:(

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ αν απαντήθηκε και άλλες φορές αλλά μου είναι λίγο δύσκολο ανάμεσα σε 7.000 απαντήσεις να βρω αυτό που ψάχνω. :(:(

 

Δεν πληρώνεις τελωνείο και έρχεται σχετικά γρήγορα. Τον gearbest αργεί πολύ. Το bangood έρχονται ποιο γρήγορα

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Από Bangood με priority direct mail είναι εγγυημένο ότι δεν πληρώνω τελωνείο?... Η παράδοση και σε αυτή την περίπτωση αργεί όπως και σε απλή αποστολή?

Τίποτα δεν ειναι εγγυημένο ποτέ.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Σόρυ αν απαντήθηκε και άλλες φορές αλλά μου είναι λίγο δύσκολο ανάμεσα σε 7.000 απαντήσεις να βρω αυτό που ψάχνω. :(:(

 

Μέχρι τώρα δεν έχει τύχει σε κανέναν που πήρε από banggood με priority να περάσει τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση στους "γνώστες" γιατί πρώτη φορά μου συμβαίνει. Παραγγέλνω αρκετά μικροπράγματα από Κίνα συνεχώς και σήμερα είδα από την σελίδα των ΕΛΤΑ ότι θέλουν τιμολόγιο ή απόδειξη για ένα ζευγάρι led λάμπες αυτοκινήτου πραγματικής και δηλωμένης αξίας 10€. Τους έστειλα σχετικά screenshot που δείχνουν την αξία. Γνωρίζει κανείς αν θα μου χρεώσουν κάτι έξτρα και πόσο χρόνο θα πάρει η διαδικασία; Να τους πάρω κάνα τηλέφωνο την άλλη εβδομάδα;
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση στους "γνώστες" γιατί πρώτη φορά μου συμβαίνει. Παραγγέλνω αρκετά μικροπράγματα από Κίνα συνεχώς και σήμερα είδα από την σελίδα των ΕΛΤΑ ότι θέλουν τιμολόγιο ή απόδειξη για ένα ζευγάρι led λάμπες αυτοκινήτου πραγματικής και δηλωμένης αξίας 10€. Τους έστειλα σχετικά screenshot που δείχνουν την αξία. Γνωρίζει κανείς αν θα μου χρεώσουν κάτι έξτρα και πόσο χρόνο θα πάρει η διαδικασία; Να τους πάρω κάνα τηλέφωνο την άλλη εβδομάδα;
Να τους στείλεις screenshot από την κίνηση του PayPal ή της κάρτας με την οποία έγινε η αγορά. Συνήθως μετά από λίγες μέρες ξεμπλοκάρει το δέμα, χωρίς περαιτέρω ενέργειες από εσένα.

 

Στάλθηκε από το HTC 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

:innocent: Όλα είναι σχετικά... :devil:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πήρα ενα ανταλλακτικό για σπασμένη οθόνη με κόστος 15$. Σήμερα μπαίνω να δω και βλέπω αυτό

16/3/2018, 00:27:37 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

15/3/2018, 20:11:45 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

15/3/2018, 18:11:45 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

15/3/2018, 13:28:07 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

9/3/2018, 17:00:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πήρα ενα ανταλλακτικό για σπασμένη οθόνη με κόστος 15$. Σήμερα μπαίνω να δω και βλέπω αυτό

16/3/2018, 00:27:37 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

15/3/2018, 20:11:45 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

15/3/2018, 18:11:45 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

15/3/2018, 13:28:07 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

9/3/2018, 17:00:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τελωνείο;

Ισως το κατιτις σου...καλα σφαιρα ηρθε παντως.....:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα πήρα ενα ανταλλακτικό για σπασμένη οθόνη με κόστος 15$. Σήμερα μπαίνω να δω και βλέπω αυτό

16/3/2018, 00:27:37 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

15/3/2018, 20:11:45 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

15/3/2018, 18:11:45 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ

15/3/2018, 13:28:07 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

9/3/2018, 17:00:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Υπάρχει περίπτωση να πληρώσω τελωνείο;

δεν πληρώνεις τίποτα απολύτως.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

δεν πληρώνεις τίποτα απολύτως.

Καλα μην το δενεις και κομπο εσυ.Για αυτο εγραψα και το ....ισως.....

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...