Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με αφαιρεση των χαρακτηρων unicode μεσα απο gravity box νομιζω οτι η stock εφαρμογη μηνυματων δουλευει σωστα στην pure aosp . Ας το δοκιμασει καποιος να επιβεβαιωσει
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Προφανώς δεν έχει γίνει σωστά το root λόγω drivers ή λόγω vroot.

 

To κινητό σου φαίνεται σαν android device όταν το συνδέσεις στο pc σου? Κάνε το test που λέει στο modaco:

"Before you begin, make sure that the drivers are installed on your PC. The hottest method to check it:

Launch the phone in fastboot mode (turn off the phone and press Vol +, Vol- and power at the same time

for 10 seconds), connect the phone via USB cable to your pc and look at the PC Device Manager to see if your

phone is listed as Android Devices / Coolpad F1 . If you can not find it there, you'll have to install the drivers."

 

Αν είσαι ΟΚ με τους drivers (που μάλλον εκεί είναι το θέμα), ξαναδοκιμάζεις με vroot 1.7.7 ή 1.7.8.

 

Το κοίταξα και δεν είναι αυτό το πρόβλημα δυστυχώς. Τους drivers τους βλέπει μια χαρά. Ξαναέκανα root και πάλι στην επανεκκίνηση έφυγε.... κάποια άλλη ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Στην AOSP V2 ενεργοποιείται μόνο του το CPU Power Saving Mode στο μενού του Battery. Άντε να δούμε και την Pure τι λέει... :lol:
Link to comment
Share on other sites

εχω απογοητευτεί δεν μπορώ να το κάνω root με τίποτα. Ούτε με vroot ούτε με framaroot.... κάποια βοήθειά? εδώ την κλασική που μου βάλανε από το vickmall 015

Δεν στο εστειλαν ρουταρισμενο απο το βικ?

Το κοίταξα και δεν είναι αυτό το πρόβλημα δυστυχώς. Τους drivers τους βλέπει μια χαρά. Ξαναέκανα root και πάλι στην επανεκκίνηση έφυγε.... κάποια άλλη ιδέα?

 

Δοκιμασε με το genius root ;)

Link to comment
Share on other sites

Το κοίταξα και δεν είναι αυτό το πρόβλημα δυστυχώς. Τους drivers τους βλέπει μια χαρά. Ξαναέκανα root και πάλι στην επανεκκίνηση έφυγε.... κάποια άλλη ιδέα?

 

Άρα δεν δουλεύει το vroot.

 

Επειδή μάλλον είσαι με την stock recovery, μπορείς να φλασάρεις το Coolpad F1 Root μέσω stock recovery (από modaco :) ).

Link to comment
Share on other sites

Και στην Pure μετά από επανεκκίνηση τικάρει μόνο του το Power Saving Mode. Γνωστό πρόβλημα ή μόνο σε εμένα; Λύση;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα πηρα το κινητο στα χερια μου. Το μονο που εχω σαν παραπονο ειναι οτι στην μαμισια ρομ οταν κατεβασω το tray (αυτο με τις συντομεσυσεις το πανω συρταρι ) μου πεταει ενα παραθυρο που λεει create password... τι ειναι αυτο και πως το βγαζω??
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν ειναι καλά φωτισμένο το θέμα βγάζει πολύ καλές photo (Εχω MIUI ver5.0 και LEnovo Super Camera)

 

Μπορει στην οθόνη του υπολογιστή να μην γεμίζει το μάτι, αλλά "παιζοντας" τις στη SONY 40W605 μου , με εξέπληξαν ευχάριστα..

 

Μια με πανοραμικη HD επιλογή της εφαρμογής..

https://www.dropbox.com/s/9lcxjxu3nxlxr8a/2014-08-27_11-31-04.jpg?dl=0

και μία ακόμη

https://www.dropbox.com/s/q5koox7z1oj6wsb/20140823160736.jpg?dl=0

 

καλες ειναι αλλα απλα καλες,με 13Mp και sony φακο θα πρεπε να ειναι καλυτερες και με λιγοτερο θορυβο..!

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την ισπανικη aosp 4.4.2 μεχρι στιγμης ολα καλα εβαλα και lenovo supercamera νομιζω ειναι καλυτερη απο την μαμα εφαρμογη!
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την ισπανικη aosp 4.4.2 μεχρι στιγμης ολα καλα εβαλα και lenovo supercamera νομιζω ειναι καλυτερη απο την μαμα εφαρμογη!

 

Τζάμπα βαραίνεις την κάμερα. Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος, ούτε καν έχω πειράξει τις ρυθμίσεις της. (venividivici τι γίνεται ρε φίλε τα ίδια κινητά θα αγοράζουμε; :lol: )

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Δεν στο εστειλαν ρουταρισμενο απο το βικ?

 

 

Δοκιμασε με το genius root ;)

 

τα ίδια. το δείχνει rooted και μετά την επανεκκίνηση no root.Ναι ρουταρισμένο αλλά οπως και σε κάνα δυο άλλους στο thread που διάβασα χάθηκε ξαφνικά.

 

Άρα δεν δουλεύει το vroot.

 

Επειδή μάλλον είσαι με την stock recovery, μπορείς να φλασάρεις το Coolpad F1 Root μέσω stock recovery (από modaco :) ).

 

αν γίνει αυτό θα χασω τα πάντα? γιατί υπενθυμίζω ΔΕΝ μπορώ να κάνω backup

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την ισπανικη aosp 4.4.2 μεχρι στιγμης ολα καλα εβαλα και lenovo supercamera νομιζω ειναι καλυτερη απο την μαμα εφαρμογη!

 

Εδω θα συμφωνησω και εγω για την καμερα.:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

ok παιδιά πρόβλημα και εγώ το έχω το κντ 1 μέρα:( το μόνα που άλλαξα είναι τη γλώσσα σε ελληνικά. Σήμερα αποφάσισε το κντ ότι ''δε γουστάρει τη γλώσσα'' και κάποια ο και κάποια η μου τα βγάζει ως τετραγωνάκι....

 

καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

ok παιδιά πρόβλημα και εγώ το έχω το κντ 1 μέρα:( το μόνα που άλλαξα είναι τη γλώσσα σε ελληνικά. Σήμερα αποφάσισε το κντ ότι ''δε γουστάρει τη γλώσσα'' και κάποια ο και κάποια η μου τα βγάζει ως τετραγωνάκι....

 

καμιά ιδέα?

 

είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα.... display > fnot style και όχι android font από τα local fonts.το founder δουλεύει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Στην ισπανικη aosp 4.4.2 τι πρεπει να κανουμε για να δουλεύει το notification led;

Με το gravitybox δουλευει οκ.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα.... display > fnot style και όχι android font από τα local fonts.το founder δουλεύει μια χαρά.

 

σε ευχαριστώ πολύ.....

 

Ερώτηση Νο2

γιατί δεν μπορώ να συνδεθώ στο internet από το wifi του σπιτιού μου? ενώ αν έχω το mobile data ολα καλά?

 

Και για όσους δεν το καταλαβαν είναι το πρώτο μου android..:p ψαρούκλα οπότε δείξτε κατανόηση..:lol:

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ.....

 

Ερώτηση Νο2

γιατί δεν μπορώ να συνδεθώ στο internet από το wifi του σπιτιού μου? ενώ αν έχω το mobile data ολα καλά?

 

Και για όσους δεν το καταλαβαν είναι το πρώτο μου android..:p ψαρούκλα οπότε δείξτε κατανόηση..:lol:

 

Μην ανχωνεσαι δεν υπαρχει προβλημμα θα τα λυσουμε ολα.

  1. Δοκιμασε να κανεις ενα ρεσταρτ το modem-router. Αν συνεχιζει να μην συνδεεται δοκιμασε το επομενο.
  2. Οταν λες δεν μπορει να συνδεθει στ wifi του σπιτιου εννοεις δεν το βρίσκει ? αν ναι δοκιμασε απο το interface του router να αλλαξεις channel προτιμησε ενα μεσσαιο 5-6-7 πχ και οχι 12-13.
  3. Δοκιμασε να αλλαξεις το τυπο κωδικου ασφαλειας απο wep σε wpa2.
  4. Αν συνδεεται και δεν μπενει στις ιστοσελιδες μηπως πεζεις με καρφωτες ip και οχι με dhcp?

Δοκιμασε αυτα και βλεπουμε

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Ευτυχής κι εγώ κάτοχος του coolpad F1. Καταρχήν να ευχαριστήσω τα παιδιά του forum για τους εξαιρετικούς οδηγούς, χάρη στους οποίους έβαλα την AOSP LITE 4.4.2.

 

Μια βοήθεια χρειάζομαι μόνο που δεν μπορώ με τίποτα να βγάλω άκρη. Το κινητό όταν συνδέεται με υπολογιστή υπάρχουν τα εξής παράξενα:

Με την επιλογή:usb storage, εμφανίζεται απλά ένα εικονικό cd drive που δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Με τα πολλά και με διάφορους drivers κατάφερα να κάνω να δει την εξωτερική sd card, αλλά δεν μπορώ να επέμβω γιατί λέει ότι είναι read only!

Με την επιλογή: virtual cd drive, εμφανίζεται πάλι εικονικό cd drive με αρχεία εγκατάστασης drivers (?)

Με την επιλογή: portable media device, τότε ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ εμφανίζεται η εξωτερική sd card για να βάλω αρχεία μέσα. Με πολύ αργή ταχύτητα όμως. Α, και για εμφάνιση εσωτερικής μνήμης τηλεφώνου ούτε λόγος!

 

Με απλά λόγια: υπάρχει τρόπος ο υπολογιστής να δει το κινητό ως σκληρό δίσκο (internal & external storage) για απλή μεταφορά αρχείων? Να σημειώσω ότι προσπάθησα με απλή σύνδεση usb & ως usb debugging.

Link to comment
Share on other sites

Απο που το κατεβαζουμε;

Τι ρυθμιση πρεπει να κανουμε;

  • Χρειαζεται να ειναι το κινητο root.
  • Nα κανεις εγκατασταση το xposed.
  • να κανεις εγκατασταση το Gravity Box
  • και ολα τα αλλα θα τα βρεις ειναι στα ελληνικα.

ψαξτο και λιγο στο google.

τραβα ενα back up καλου κακου

και αν ξερεις αγγλικα διαβασε αυτο εδω http://forum.xda-developers.com/xposed/modules/app-gravitybox-v3-1-4-tweak-box-android-t2316070

 

EDIT Με το gravity box μπορεις να κανεις πολλες αλλαγες/τροποποισεις στο κινητο για να το φερεις στα μετρα σου.

Edited by john654321
Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

Μην ανχωνεσαι δεν υπαρχει προβλημμα θα τα λυσουμε ολα.

 

το wifi το βλέπει κανονικότατα και συνδέεται κιολας. αλλά όταν πάω να ανοίξω το google πχ μου λέει "είστε εκτος σύνδεσης"

Link to comment
Share on other sites

:(

Μην ανχωνεσαι δεν υπαρχει προβλημμα θα τα λυσουμε ολα.

 

το wifi το βλέπει κανονικότατα και συνδέεται κιολας. αλλά όταν πάω να ανοίξω το google πχ μου λέει "είστε εκτος σύνδεσης"

Δοκιμασε να κανεις ενα ρεσταρτ το μοδεμ/ρουτερ!

στο κινητο εκει που σου δειχνει το ασυρματα δικτυα πατα πανω στο ασυρματο δικτυο που εισαι και κανε διαγραφη δικτυου , και μετα ξανα κανε συνδεση και βαλε παλι το κωδικο .

Σε αλλα wifi μπενει ?

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

έκανα και επανακίνηση το modem και αυτό που έγραψες παραπάνω και πάλι τπτ

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

άλλο wifi δεν έχει....

Link to comment
Share on other sites

έκανα και επανακίνηση το modem και αυτό που έγραψες παραπάνω και πάλι τπτ

 

----- προσθήκη μηνύματος 32 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

άλλο wifi δεν έχει....

εχεις δοκιμασει με αλλη ασυρματη συσκευη να δεις αν συνδεεται ?

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...