Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε aosp δεν εχω χρησιμοποιησει για τον λογο οτι με την miui ημουν πολυ ευχαριστημενος περα απο την καμερα που βγαζει θολες φωτο και βιντεο(v5,γιατι πριν την v5 μια χαρα φωτο και βιντεο εβγαζε!),εσυ miui ειχες βαλει ποτε,και αν ναι πως την βλεπεις την δουλεια συγκρητικα αναμεσα σε αυτες τις δυο ρομ,δηλ. αξιζει να βαλουμε την Ισπανικη kitkat?

Σε ρωταω για να μην μπαινω τζαμπα στον κοπο να περναω kitkat,εχει τιποτα bugs,απο φωτο και βιντεο πως τα παει, απο μπαταρια και ρουτ τι γινετε με την συγκεκριμενη kitkat?

 

Φιλε μου παρε ενα full backup (τα παντα) με το twrp απο την mui που δουλευεις.Και το κολπο ειναι να κρατησεις ολο τπ περιεχομενο ρις καρτας

sd στo pc σου.Οποτε οταν θελεις να επαναφερεις για τον Α η Β λογο,κανεις παλι σε μια φορμαρισμενη sd ολο το περιεχομενο της καρτας

σου,και εισαι οπως ακριβως το αφησες το κντ σου.......:D

Μετα περνα την ΚΚ,την οποια εχω και εγω επανω τοσες μερες απροβληματιστα,και εαν δεν σου αρεσει επαναφερεις αμεσα την mui.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Το ξηλωνεις και βάζεις swype και τελείωσε το παραμύθι...

Απαράδεκτο το σουιφτκι

 

Πες ότι το λύνω έτσι αυτό, αλλά αν θυμάμαι καλά αυτό προκαλείται από ένα γενικότερο πρόβλημα της AOSP που χάνει και εφαρμογές ή περνάει data στην SD ακόμα και αν έχουμε επιλέξει Phone Storage. Αυτά λύνονται; Εφαρμογές δε μου έχει χάσει αλλά φοβάμαι μην το κάνει. Τα ίδια κάνει και η Pure;

 

EDIT: Ναι, χάνει και εφαρμογές που προτιμούν να μένουν στην SD. Πχ TaxiBeat, VNC Viewer, VenueSpot, Twitch κτλ.

EDIT2:Οι εφαρμογές για να μην χαθούν θέλουν μετά από κάθε εγκατάσταση και αναβάθμιση ένα Move to Phone (εγώ το κάνω με το link2sd, θα κοιτάξω μήπως γίνεται και αυτόματα με κανένα tasker). Προς το παρόν παλεύεται επειδή βιάζομαι αλλά το βράδυ θα δω και την Pure και την baidu.

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

Χα χα, έριξα και την AOSP V2 σε bootloop. Φαίνεται δεν της αρέσει κάτι όταν κάνεις από το Titanium restore σε system data τύπου call log, sms, wifi pass κτλ. Θα την ξαναπεράσω τώρα, αν και έχω μια αμφιβολία αν πρέπει να βάλω αυτή ή την PURE. Το UI των AOSP πάντως φιλικό και γνώριμο, με το CoolUI και αυτά που έχει (παρόλο που ήταν lite) έφαγα ένα σοκ...

 

Mην κανεις restore system apps και system data με titanium,ειναι ο Νο1 τροπος να εχεις προβληματα.Ακομα και οι ιδιοι οι devs του titanium το λενε.

 

edit:παρα μονο αν το backup και το restore γινουν στην ιδια ακριβως rom.Πχ aosp 2 30/6 σε aosp 2 30/6,οχι πχ official σε miui η aosp 1 jellybean σε kitkat.Και αυτο με προσοχη παλι!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου παρε ενα full backup (τα παντα) με το twrp απο την mui που δουλευεις.Και το κολπο ειναι να κρατησεις ολο τπ περιεχομενο ρις καρτας

sd στo pc σου.Οποτε οταν θελεις να επαναφερεις για τον Α η Β λογο,κανεις παλι σε μια φορμαρισμενη sd ολο το περιεχομενο της καρτας

σου,και εισαι οπως ακριβως το αφησες το κντ σου.......:D

Μετα περνα την ΚΚ,την οποια εχω και εγω επανω τοσες μερες απροβληματιστα,και εαν δεν σου αρεσει επαναφερεις αμεσα την mui.

 

Σορυ ρε φιλε για το πρηξιμο,και επειδη δεν το κατεχω το αθλημα δηλ. γινετε για να μην περναμε ξανα μανα παλι μια ρομ πισω και ολες τις εφαρμογες-παιχνιδια και τα save ακομη και με titanium δηλ. μπορω αμα κανω full backup με cwr(δεν το ξερω και δεν το δουλυω το twrp !)να επανελθω ακριβος στην κατασταση που ημουν πριν φλασαρω την καινουργια ρομ?

Και τι παταμε ακριβος για να γινει αυτο,restore,install zip from sd card,οιο ακριβος?

Επισης αλλη μια ερωτηση,η kitkat περνιετε με CWR ιατι καπου πηρε το ματι μου αν καταλαβα καλα οτι μονο με twrp περνιοταν,και θα παραμεινει ρουτ το τηλ. η το χανουμε το ρουτ και πρεπει να το περασουμε ξανα μανα?

Link to comment
Share on other sites

Σορυ ρε φιλε για το πρηξιμο,και επειδη δεν το κατεχω το αθλημα δηλ. γινετε για να μην περναμε ξανα μανα παλι μια ρομ πισω και ολες τις εφαρμογες-παιχνιδια και τα save ακομη και με titanium δηλ. μπορω αμα κανω full backup με cwr(δεν το ξερω και δεν το δουλυω το twrp !)να επανελθω ακριβος στην κατασταση που ημουν πριν φλασαρω την καινουργια ρομ?

ναι

 

Και τι παταμε ακριβος για να γινει αυτο,restore,install zip from sd card,οιο ακριβος?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5391391#post5391391

 

Επισης αλλη μια ερωτηση,η kitkat περνιετε με CWR ιατι καπου πηρε το ματι μου αν καταλαβα καλα οτι μονο με twrp περνιοταν,και θα παραμεινει ρουτ το τηλ. η το χανουμε το ρουτ και πρεπει να το περασουμε ξανα μανα?

 

αν εχεις προβλημα με το cwm 6.0.5.0 δοκιμασε το 6.0.3.0.Το root εχει γινει ηδη σε μια custom rom (εκτος σπανιων εξαιρεσεων)

 

Ολα οσα ρωτησες υπαρχουν ηδη απαντημενα,ειναι καλο (για σενα βασικα,αλλα και για την ροη του thread) να διαβασεις σιγα σιγα ολο το thread.Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω βάλει την 4.2.2 AOSP v2 του jonzalvo. Για το θέμα του ηχείου, πέρα από τις ρυθμίσεις στο Mobileuncle Tools, παίζει κανένα άλλο κόλπο? Ή απλά το κινητάκι έχει χάλια ηχείο και πρέπει να το πάρω απόφαση ότι είναι θέμα hardware?

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω ποιά είναι ακριβώς η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να καταφέρω να δώ την SD στον υπολογιστή μου σαν στικάκι (τρέχω win7).

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο και σε εμένα παραγγελεία 24/8 ήρθε σήμερα πρώτη φορά τόσο γρήγορα!!:lol:

 

ελα βρε παιδια γιατι μου το κανετε αυτο ζηλευωω..

25/8 παραγγειλα απο vick....

τελικα η miui στις τελευταιες εκδοσεις δεν βγαζει καλες φωτογραφιες?

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή είμαι από την coolpadάρα και δεν ξέρω πως γίνεται η πολλαπλή παράθεση έχω να πω στους φίλους που με ρώτησαν οτι:

 

Πρώτον, Θεωρώ τεράστια σαβούρα τη miui. Δεν τη γούσταρα ποτέ σε κανένα κινητό μου. Αν θέλετε μπιχλιμπίδια έχει καλώς, εγώ την περιφρονώ.

 

Δεύτερον η pure aosp είναι φοβερή αλλά η κιτ κατ των Ισπανών είναι ακόμα καλύτερη... Δεν υπήρχε περίπτωση να φύγω από την pure για καμιά beta kit Kat όμως αυτή είναι πάρα πολύ καλή και από άποψη αυτονομίας της μπαταρίας. Περίμενα να την ξεφορτωθώ την ίδια μέρα και τελικά θα την αντικαταστήσω μόνο με κάποια αποδεδειγμένα καλύτερη.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω βάλει την 4.2.2 AOSP v2 του jonzalvo. Για το θέμα του ηχείου, πέρα από τις ρυθμίσεις στο Mobileuncle Tools, παίζει κανένα άλλο κόλπο? Ή απλά το κινητάκι έχει χάλια ηχείο και πρέπει να το πάρω απόφαση ότι είναι θέμα hardware?

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω ποιά είναι ακριβώς η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να καταφέρω να δώ την SD στον υπολογιστή μου σαν στικάκι (τρέχω win7).

 

Ευχαριστώ!

 

Για να δεις την Internal και την External storage στον υπολογιστή σου δες το ποστ 2221.

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω βάλει την 4.2.2 AOSP v2 του jonzalvo. Για το θέμα του ηχείου, πέρα από τις ρυθμίσεις στο Mobileuncle Tools, παίζει κανένα άλλο κόλπο? Ή απλά το κινητάκι έχει χάλια ηχείο και πρέπει να το πάρω απόφαση ότι είναι θέμα hardware?

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω ποιά είναι ακριβώς η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω για να καταφέρω να δώ την SD στον υπολογιστή μου σαν στικάκι (τρέχω win7).

 

Ευχαριστώ!

 

Βάλε την kit Kat από το ισπανικό φόρουμ να κουφαθείς από το ηχείο. :D

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή είμαι από την coolpadάρα και δεν ξέρω πως γίνεται η πολλαπλή παράθεση.

 

Γύρνα τον browser σου σε desktop view και κάνεις πολλαπλή παράθεση και γενικά ότι και στον υπολογιστή

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την kit Kat από το ισπανικό φόρουμ να κουφαθείς από το ηχείο. :D

 

δωσε ενα link απο το ισπανικο φορουμ αν σου ειναι ευκολο.ευχαριστω

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

δωσε ενα link απο το ισπανικο φορουμ αν σου ειναι ευκολο.ευχαριστω

 

Εδώ:

http://d-h.st/vjK

και εδώ:

http://d-h.st/Ior

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Εδώ:

http://d-h.st/vjK

και εδώ:

http://d-h.st/Ior

 

Εισαι αρχοντας !

ευχαριστω πολυ και καλο βραδυ.

αντε να ερθει και το κινητο να τα περασουμε :D

Never again UMI
Link to comment
Share on other sites

Videoβοηθεια για......

Flashαρισμα rom and backup rom.

Το ζητησαν πολλα παιδια οποτε εκανα ενα μικρο videoοδηγο,ελπιζω να βοηθησα.:)

 

 

Aς μπει και στην 1η σελιδα του τοπικ.

 

Για να μην ρωτατε συνεχεια.......:)

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Προτίθεμαι να παραγγείλω τη συσκευή από το minideal με registered airmail.

Η ερώτηση: από Ελλάδα παραλαμβάνουμε ως συστημένο (ειδοποίηση από ελτα) ή ο ταχυδρόμος το αφήνει απλά στο κουτί/πόρτα/όπου βρει? Το σημειώνω καθώς για first class mail απο USPS o ταχυδρόμος αφησε το δέμα (ογκώδες κουτί με παπούτσια) έξω από την πόρτα με ότι αυτό συνεπάγεται.

Παρακαλω συγχωρέστε με εαν το μηνυμα/ερώτηση δεν ανηκει στο thread καθώς ειναι και η πρώτη δημοσίευση.

Ελπίζω να πάει καλά γενικά και να ακολουθήσει και το απαραίτητο flashing!

MΦΧ,

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι Κιτ Κατ του Ισπανού έχουν πρόβλημα με Swiftkey και χαμένες εφαρμογές ή το έλυσε; Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣ ΧΡΗΣΤΕΣ kit kat (από το ισπανικό φόρουμ)

 

Σήμερα μου έκανε επανεκκίνηση 2 φορές, μία καθώς μιλούσα και μια στο άσχετο. Συνέβη σε κανέναν άλλον; Να κρατήσουμε "στατιστικά" αν είναι.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣ ΧΡΗΣΤΕΣ kit kat (από το ισπανικό φόρουμ)

 

Σήμερα μου έκανε επανεκκίνηση 2 φορές, μία καθώς μιλούσα και μια στο άσχετο. Συνέβη σε κανέναν άλλον; Να κρατήσουμε "στατιστικά" αν είναι.

Οχι εδω και μερς που την εχω ολα οκ.......εκανες καποια αλλαγη;

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Οχι εδω και μερς που την εχω ολα οκ.......εκανες καποια αλλαγη;

 

Το πείραξα λίγο με gravity box και GEL settings αλλά αυτά τα έκανα και στην pure aosp. Όταν λέω το πείραξα εννοώ σε θέματα εμφάνισης της rom όχι κάτι εξτριμ. Δεν ήταν και σε φουλ χρήση να πεις ότι πχ ζεστάθηκε και επανεκκινησε.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Να δω πότε θα φιλοτιμιθούν να ανοίξουν τους σακους, από 1/9 έχει φτάσει ελλάδα και ακόμα τίποτα...
Link to comment
Share on other sites

Να δω πότε θα φιλοτιμιθούν να ανοίξουν τους σακους, από 1/9 έχει φτάσει ελλάδα και ακόμα τίποτα...

 

Μαλλον δεν εχεις ιδεα τι γινεται απο σακους στο αεροδρομειο. Δεν ειναι 1 ή 2, αλλα αρκετοι για να χασεις το μετρημα.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια τώρα χαμός γίνεται από σάκους, όσες φορές μου ερχόταν κάτι από κίνα την ίδια μέρα εκτελωνιζόταν...
Link to comment
Share on other sites

Το πείραξα λίγο με gravity box και GEL settings αλλά αυτά τα έκανα και στην pure aosp. Όταν λέω το πείραξα εννοώ σε θέματα εμφάνισης της rom όχι κάτι εξτριμ. Δεν ήταν και σε φουλ χρήση να πεις ότι πχ ζεστάθηκε και επανεκκινησε.

Ναι το καταλαβα.......κατι σκαλωνει τωρα οποτε εαν εχεις παρει ενα backup περνα το και θα εισαι οκ.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...