Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα στο twrp recover με βγαζει αρκετες επιλογες οπως back up divice:system,data,boot(που τα εχει επιλεγμενα) και recovey και cache που δεν ειναι επιλεγμενα.εχει κατι ακομα που δεν ειναι επιλεγμενα και εχει avoid μπ5 νομιζω που δεν ειναι επιλεγμενο.για να παρω back up χρειαζεται τπτ ακομα; Edited by kalman2013
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

 

4) Στον φίλο που ρώτησε πιο πριν για το usb mass storage στην kitkat: από ότι φαίνεται η Google το αποκλήρωσε για λόγους ασφαλείας και μαζί με τους άλλους 38 κατασκευαστες πλυντηρίων συνιστά με το ζορι MTP ή PTP. Αν υπάρχει κάποια χοντρή χακιά για να δουλέψει δεν ξερω - έψαξα όμως ενδελεχώς και το ίδιο πρόβλημα έχουν χιλιάδες φορουμίτες στον κόσμο σε πληθώρα συσκευών.

 

 

THL 5000, Cube U9GTV, Elephone P6i, Colorfly E708 που έχω και δουλεύω με Kitkat 4.4.2, δεν έχουν κανένα θέμα με το usb mass storage, μιά χαρά δουλεύουν. Στην Yulong την είδαν προγραμματισταράδες και κάνουν του κεφαλιού τους...

Link to comment
Share on other sites

THL 5000, Cube U9GTV, Elephone P6i, Colorfly E708 που έχω και δουλεύω με Kitkat 4.4.2, δεν έχουν κανένα θέμα με το usb mass storage, μιά χαρά δουλεύουν. Στην Yulong την είδαν προγραμματισταράδες και κάνουν του κεφαλιού τους...

 

Πολυ ενδιαφέρον αυτο, συνεπως υπαρχει περιπτωση να το δουμε να δουλεύει σε μελλοντική ρομ (ελπιζω). Αλλά το θέμα οντως υπάρχει με πολλους κατασκευαστές να εχουν απενεργοποιησει το mass storage - κριμα:

 

https://groups.google.com/forum/m/#!topic/android-porting/mYv79PQ-Nig

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2740826

http://osdir.com/ml/android-porting/2014-03/msg00053.html

 

Έχεις δικιο παντως για τη yulong σε μερικά θεματα το ξεφτιλισανε όπως πχ για να δουλεψεις sp flash tools.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

καλημερα στο twrp recover με βγαζει αρκετες επιλογες οπως back up divice:system,data,boot(που τα εχει επιλεγμενα) και recovey και cache που δεν ειναι επιλεγμενα.εχει κατι ακομα που δεν ειναι επιλεγμενα και εχει avoid μπ5 νομιζω που δεν ειναι επιλεγμενο.για να παρω back up χρειαζεται τπτ ακομα;

 

Τα default ειναι οκ

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο, επειδή η AOSP lite 4.4.2 δεν με έχει ενθουσιάσει ιδιαίτερα, να δοκιμάσω την rom των Ισπανών? Αν μπω στην διαδικασία, με έναν titanium backup pro, θα επαναφέρω το backup στην νέα rom ή πάμε πάλι απο την αρχή?

 

Όλες οι παραλλαγες 4.4 που ειδα να κυκλοφορουν αβερτα ειναι προϊόν των ισπανων.Οσο για το titanium σε πολλες περιπτωσεις και συσκευες σε μενα τα backup τα χει κανα σαλατα. Και μιλαμε για ρομ που ηταν ελαφρη παραλλαγη η μια της αλλης οποτε δεν μπορεις να σαι σιγουρος. Εγω προσωπικα συνηθως μολις κατσει μια ρομ τη χρησιμοποιω μεχρι να λιωσει:p

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να γραψει τα βηματα για το πως θα περασω νεα ρομ με twrp recovery;

η μανησια ρομ βγαζει τις καλυτερες φωτο?

Edited by kalman2013
Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να γραψει τα βηματα για το πως θα περασω νεα ρομ με twrp recovery;

 

Δες εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=388832&page=158

Ο Κώστας έχει κάνει βίντεο για φλασάρισμα νέας ρομ, backup και recovery (post 2360).

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

Ολοκληρο βιντεακι εφτιαξε ο kostast1... ψαξε λιγο πιο πισω κ θα το βρεις (αν δεν εχει μπει ηδη στο πρωτο post) :-)

(με προλαβε o apollon1984)

Link to comment
Share on other sites

ειχα ξεκινησει να διαβαζω ποστσ μεχρι να βρω κατι σχετικο και δεν ειχα φτασει εκει...ρωτησα γιατι αμα ειχε γραφτει και προφανως θα ξερατε που ειναι να το εβρισκα πιο γρηγορα.οπως και να εχει ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Eκανα και'γω bacup το IMEI με το uncle tools αλλα δεν το βρισνω για να το σοσω να υπαρχει και στο desktop μου,που στο καλο βρισκετε ρε παιδια το αρχειο αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Όλες οι παραλλαγες 4.4 που ειδα να κυκλοφορουν αβερτα ειναι προϊόν των ισπανων.Οσο για το titanium σε πολλες περιπτωσεις και συσκευες σε μενα τα backup τα χει κανα σαλατα. Και μιλαμε για ρομ που ηταν ελαφρη παραλλαγη η μια της αλλης οποτε δεν μπορεις να σαι σιγουρος. Εγω προσωπικα συνηθως μολις κατσει μια ρομ τη χρησιμοποιω μεχρι να λιωσει:p

 

To titanium μπορει να δημιουργησει προβληματα ακομα και απο restore user apps (φυσικα δεν κανουμε restore system apps). Eνα κολπο ειναι να περασεις παλι το app χειροκινητα η απο το Playstore και να κανεις restore μονο τα data του app.

 

Eπισης ειναι καλο μολις περναμε μια νεα rom να την περνουμε κατευθειαν backup απο recovery και μετα να αρχιζουμε να περναμε εφαρμογες,ρυθμισεις,xposed,gravity και τετοια.Με αυτον τον τροπο αν κατι δεν παει καλα και φαινεται σαν bug θα μπορεις να πας πισω στην απειραχτη και να τσεκαρεις αν ειναι οντως bug η φταιει κατι που εκανες,αλλαξες η εκανες restore.

 

Δυστυχως ολα τα forums ειναι γεματα απο χρηστες που λογω μη εμπειριας αναφερουν bugs που εχουν δημιουργησει οι ιδιοι και μετα ο developer ψαχνεται

Link to comment
Share on other sites

μολις περασα την pure aosp και οταν συνδεω το κινητο με το pc στο phone storage με βγαζει odd μονο αυτο.ξέρετε γιατι;πρεπει να αλλαξε η sd me to phone storage. Edited by kalman2013
Link to comment
Share on other sites

Πείραγμα στο zip της rom. Το apk του ήταν στο folder που βάζουν οι κατασκευαστές τα apps που θέλουν να έχει μέσα το τηλέφωνο μετά το πρώτο boot αλλά να είναι user apps. Τέλος πάντων, δοκίμασα να βάλω εκεί την free έκδοση του Nova και δουλεύει αλλά μετά αν κάνεις uninstall και πας να τον βάλεις σπασμένο έχεις το ίδιο πρόβλημα με το λάθςο signature. Είναι πιθανό να δούλευε ΟΚ αν κάποιος ήθελε να βάλει κανονικά από Play τον Nova Prime αλλά δεν δοκίμασα να τον αγοράσω για να δω

 

Yπαρχει xposed module για να κανει disable το signature checking, μονο ετσι δυστυχως μπαινει ο Nova.

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει xposed module για να κανει disable το signature checking, μονο ετσι δυστυχως μπαινει ο Nova.

 

Και στην δικιά μου εννοείς;

 

Επίσης παιδιά στην PURE μου έκανε reset την επιλογή για πληκτρολόγιο από το Swiftkey στο δικό του (έφαγε freeze το AOSP keyboard και τώρα είναι μόνο το Swiftkey) και μου κάνει reset τα battery stats μετά από κάθε reboot. Αυτό το κάνει σε όλους ή έκανα καμιά βλακεία;

Link to comment
Share on other sites

Eκανα και'γω bacup το IMEI με το uncle tools αλλα δεν το βρισνω για να το σοσω να υπαρχει και στο desktop μου,που στο καλο βρισκετε ρε παιδια το αρχειο αυτο?

 

Ανάλογα που το έσωσες αυτό το αρχείο όταν έκανες το backup απο mobileuncle. Βρίσκεται είτε στην internal storage(τηλέφωνο δηλαδή) είτε στην external(SD). Το αρχείο έχει την ονομασία ΙΜΕΙ.bak

Sony Ericsson GA 628-Sony Ericsson T10s-Nokia 8850-Panasonic X70-Motorola V3-Samsung D500-Sony Ericsson K750i-Sony Ericsson Hazel-Lenovo A660-Lenovo A820-Coolpad F1-THL 5000-Elephone P8000- Oukitel k6000 Plus - Xiaomi Redmi 9 4gb/64gb
Link to comment
Share on other sites

επισης κατι αλλο σημαντικο,οσοι εχουν προβληματα με sd card γενικης φυσεως να δοκιμασουν να φορμαρουν την καρτα τους στο pc με fat32 συστημα και default allocation size για τα clusters,μερικες sd card μπορει να ειναι φορμαρισμενες με διαφορετικο τροπο απο το εργοστασιο και να μην τις γουσταρει το τηλεφωνο
Link to comment
Share on other sites

Και στην δικιά μου εννοείς;

 

Επίσης παιδιά στην PURE μου έκανε reset την επιλογή για πληκτρολόγιο από το Swiftkey στο δικό του (έφαγε freeze το AOSP keyboard και τώρα είναι μόνο το Swiftkey) και μου κάνει reset τα battery stats μετά από κάθε reboot. Αυτό το κάνει σε όλους ή έκανα καμιά βλακεία;

 

Παντα δυστυχως κανει reset τα Battery stats.

Για το Swiftkey, μου εχει τυχει και μενα σε διαφορα φλάσαρισματα να χανει τις γλωσσες κλπ

Δεν ξερω τι φταιει, κατι παιζει με τις sd card, καπως μπερδευει την εσωτερικη με την εξωτερικη.

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει xposed module για να κανει disable το signature checking, μονο ετσι δυστυχως μπαινει ο Nova.

 

Δοκιμασε να τoν κανεις resign με το zipsigner app

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν για δες μήπως κάνει κάτι από το system updates του κινητού.

 

Δες και αν ταιριάζει η μετάφραση κινέζικης recovery στο κάτω μέρος: RECOVERY MAIN MENU (ENGLISH TRANSLATION)

 

Τέλεια! το κατάφερα!.... σε ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντα δυστυχως κανει reset τα Battery stats.

Για το Swiftkey, μου εχει τυχει και μενα σε διαφορα φλάσαρισματα να χανει τις γλωσσες κλπ

Δεν ξερω τι φταιει, κατι παιζει με τις sd card, καπως μπερδευει την εσωτερικη με την εξωτερικη.

 

Στην PURE που πείραξα θα δουλεύει κανονικά ο Nova αν τον βάλεις. Εκτός και αν δοκίμασες και δεν παίζει, οπότε να το κοιτάξω...

 

Μου φαίνεται το τηλέφωνο έχει πολλές rom αλλά καμία δεν είναι 100%. Τέσπα εγώ σέταρα την Pure όπως ήθελα και τραβάω nandroid και μετά θα δω λίγο MIUI (v5 emjot η καλύτερη ακόμα;) και τις official πάλι λίγο, γιατί δεν ασχολήθηκα αρκετά... :lol:

Link to comment
Share on other sites

μολις περασα την pure aosp και οταν συνδεω το κινητο με το pc στο phone storage με βγαζει odd μονο αυτο.ξέρετε γιατι;πρεπει να αλλαξε η sd me to phone storage.

 

μπορει να βοηθησει καποιος;

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια! το κατάφερα!.... σε ευχαριστώ!!!

 

Παρακαλώ :)

 

Επέμεινες και τα κατάφερες ;)

 

Τελικά φλάσαρε από τα system updates ή ταίριαζε η μετάφραση της κινέζικης recovery ?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα και εγώ (23/8 έγινε η παραγγελία) χωρίς root . μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποιο link? για να δω πως θα κάνω root? Και ποια rom προτείνεται να περάσω ?
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ :)

 

Επέμεινες και τα κατάφερες ;)

 

Τελικά φλάσαρε από τα system updates ή ταίριαζε η μετάφραση της κινέζικης recovery ?

 

Ταίριαξε (ευτυχώς) η μετάφραση! Πάμε τώρα για την πρώτη μου αλλαγή σε ΡΟΜ. Λέω να βάλω αυτή των ισπανών που όλοι λέτε. Εκανα back up all user apps και ένα με all system + user apps για εγγύηση. Η ερώτηση μου, όταν πάω να κάνω στην καινούρια ρομ restore all user apps, αυτό περιλαμβάνει και τις επαφές μου και τα μηνύματα κτλ? Η πρέπει να κάνω κάτι επιπλέον?

Link to comment
Share on other sites

Ταίριαξε (ευτυχώς) η μετάφραση! Πάμε τώρα για την πρώτη μου αλλαγή σε ΡΟΜ. Λέω να βάλω αυτή των ισπανών που όλοι λέτε. Εκανα back up all user apps και ένα με all system + user apps για εγγύηση. Η ερώτηση μου, όταν πάω να κάνω στην καινούρια ρομ restore all user apps, αυτό περιλαμβάνει και τις επαφές μου και τα μηνύματα κτλ? Η πρέπει να κάνω κάτι επιπλέον?

 

Με titanium backup ? Όταν κάνεις restore, δυστυχώς αρκετά πράγματα δεν θα δουλεύουν.

Εν ολίγοις, θέλουν ξανά στήσιμο οι εφαρμογές. Δες αν κάποιες έχουν import/export settings.

 

Full backup (nandroid) με twrp ή cwm recovery πήρες ? Αν όχι, το κάνεις για να μπορείς να γυρίσεις κομπλέ στην stock rom.

Link to comment
Share on other sites

Με titanium backup ? Όταν κάνεις restore, δυστυχώς αρκετά πράγματα δεν θα δουλεύουν.

Εν ολίγοις, θέλουν ξανά στήσιμο οι εφαρμογές. Δες αν κάποιες έχουν import/export settings.

 

Full backup (nandroid) με twrp ή cwm recovery πήρες ? Αν όχι, το κάνεις για να μπορείς να γυρίσεις κομπλέ στην stock rom.

 

Εγω παντως με ROM Toolbox pro, ποτε δεν ειχα προβλημα να κανω restore apps.

 

Φυσικα, δεν κανω ποτε restore τα data των εφαρμογων, ουτε φυσικα διαφορες ρυθμισεις συστηματος/SMS/Call logs κλπ, αυτα ειναι που μπορει να χαλασουν το συστημα, μιας και απο rom σε rom, αλλαζουν βασικα αρχεια του Android.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...