Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δηλαδη σαν εμφανιζει και αλλα χρωματα εκτος πρασινου και κοκκινου;

 

Όχι, δυστυχώς. Δικό μου λάθος, ναι μεν είχα βάλει 4 χρώματα, αλλά δεν είχα παρατηρήσει ότι στην ουσία έχω μόνο κόκκινο/πράσσινο. Τώρα πειραματίστηκα περισσότερο και το έλεγξα ανά λειτουργία & χρώμα, για να δώσω περισσότερες λεπτομέρειες για την λειτουργία, και την πάτησα :X

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Γεια σας

ηθελα να ρωτησω επειδη σκεφτομαι σοβαρα να το αγορασω το συγκεκριμενο κινητο...

πιστευετε ειναι καλη επιλογη ή να παω σε κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Με το Light Manager βάζεις ό,τι χρώμα θέλεις. Έχει επιλογή για ό,τιδήποτε μπορείς να φανταστείς, ακόμη και για προφίλ μπορείς να βάλεις ενημερωτικό led! Και ναι, τουλάχιστον σε εμένα, δουλεύει άψογα και έχω βάλει 4 διαφορετικά χρώματα led, ανάλογα με το μήνυμα που θα έρθει (fb, viber, sms, email), χωρίς να αναφέρω άλλα χρώματα σε φόρτιση, χαμηλή μπαταρία, αναπάντητες κλήσεις, κλπ.

Απλά μην κάνετε την ίδια εξυπνάδα με εμένα και το βάλετε σε hibernate mode με το greenify! LOL!

 

 

Εδώ συμφωνώ με τον φίλο μας. Και σε εμένα δείχνει την sim 1 μόνο με 2 γράμμες (σχεδόν) πάντα, αλλά πάντοτε έχω άψογο σήμα. Άρα, δεν έχουν σημασία οι ενδείξεις, αλλά η πρακτικότητα, και στην πράξη το σήμα είναι άψογο.

 

ουτε και εγω δεν ειχα προβλημα με κλησεις. καμια δεν εχασα λογω σηματος και οσους ρωτησα ακουγομουν πολυ καλα και εγω τους ακουγα καλα

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας

ηθελα να ρωτησω επειδη σκεφτομαι σοβαρα να το αγορασω το συγκεκριμενο κινητο...

πιστευετε ειναι καλη επιλογη ή να παω σε κατι αλλο?

 

και εγω αυτο σκεφτομουν αλλα μολις το παρεις θα καταλαβεις.πολυ καλη επιλογη για μενα στα λεφτα του

Link to comment
Share on other sites

ουτε και εγω δεν ειχα προβλημα με κλησεις. καμια δεν εχασα λογω σηματος και οσους ρωτησα ακουγομουν πολυ καλα και εγω τους ακουγα καλα

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

και εγω αυτο σκεφτομουν αλλα μολις το παρεις θα καταλαβεις.πολυ καλη επιλογη για μενα στα λεφτα του

 

Αν το παρω να τους ζητησω να μου το ρουταρουνε?

Link to comment
Share on other sites

όχι, είναι κρίμα τα λεφτά. Μιλάμε για διαδικασία 30 δευτερολέπτων και πολύ λέω.

Πρόσεξε όμως και μην μπερδεύεσε, άλλο root & άλλο διαφορετική rom έτσι?

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΜΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΕΤΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ ME ΟΤΑ UPDΑΤE Η ΤΗΝ OFFICIAL021 ΕΚΔΟΣΗ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ROOT!!

 

Λοιπον επειδη βλεπω οτι αυξανομαστε κ πληθαινουμε κ επειδη αργα η γρηγορα θα το χρειαστειτε, οριστε ενας οδηγος βημα-βημα για να περασουμε CWM RECOVERY κ οτι CUSTOM ROM θελουμε στο F1 - 8297W!! Το κινητο αναφερεται ως UNICOM στα Κινεζικα site οποτε προσεξτε διπλα τις ΡΟΜ που θα περασετε να αναφερουν ειτε 8297W, ειτε να ειναι για την UNICOM εκδοση (δηλαδη την WCDMA)!!

 

Καταρχην πριν ξεκινησουμε την διαδικασια να σας αναφερω οτι δεν ειμαι κανας pro σε αυτα τα θεματα κ ειναι κ για μενα το πρωτο πειραγμα σε κινητο αλλα ειναι ευκολο κ αν ακολουθησει κανεις τα βηματα παρακατω δεν θα συμβει το παραμικρο. Για περαιτερω δοκιμες να ξερετε οτι δεν ευθυνομαι για την συσκευη σας!! Γι' αυτο καλυτερα να δοκιμαζετε τα ηδη δοκιμασμενα (τσεκαρουμε να το χει περασει καποιος κ να λειτουργει οπως το θελουμε) κ οχι κατι ολοκαινουργιο που βρηκατε!!

 

ΠΡΟΣΟΧΗ, ΣΤΗΝ CUSTOM ROM ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΑΛΛΑ Κ ΣΕ ΑΛΛΕΣ, Ο ΧΩΡΟΣ ΧΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΩΠΟΙΗΘΕΙ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΗΣ SD ΚΑΡΤΑΣ, ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ FORMAT ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΣΕ CUSTOM ROM ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙ Κ ΤΗΝ ΜΝΗΜΗ ΤΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟΥ! ΚΑΝΟΥΜΕ ΦΟΡΜΑΤ ΤΗΝ SD ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΣΥΝΔΕΣΟΥΜΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ (Ο ΟΠΟΙΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ SD ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ)!!

 

Ας αρχισω με μια συνοψη για το τι θα κανουμε:

- Πρωτα θε αλλαξουμε την Recovery που εχει το κινητο σε CWM (δινει περισσοτερες δυνατοτητες).

- Δευτερον θα κανουμε ενα backup την ηδη περασμενη ROM μας σε περιπτωση που κατι παει στραβα η για να την εχουμε για να γυρισουμε πισω σε περιπτωση που δεν μας αρεσει κατι αλλο.

- Τριτον FLASHαρουμε την καινουργια μας ROM.

 

Τι θα χρειαστουμε:

- Μια SD καρτα ΦΟΡΜΑΡΙΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ. Μην δοκιμασετε καλου κακου τιποτα 64αρες κ προσοχη να μην ειναι fake.

- Πολυ μπαταρια, για να μην τυχει κ ξεμεινουμε σε κανα φλασαρισμα κ brickαρουμε την συσκευη (50% κ πανω κομπλε).

- Το κινητο μας να ειναι ROOTED.

- Τα παρακατω προγραμματα:

 

English CWM Recovery: http://d-h.st/KrM

MobileUncle Tools: Google Play Store

Custom Rom (zip): AOSP-V1.1-CoolPad-F1W-by-jonzalvo.zip - 361.41 MB (Συνιστω αυτην)

 

Διαδικασια προετοιμασιας:

- Σωστε οτι αρχειο θελετε να κρατησετε (εικονες κτλ κτλ). Αν θελετε να σωσετε καποια εφαρμογη που εχετε καποιο save η κατι τετοιο τοτε πρεπει να χρησιμοποιησετε καποιο προγραμμα backup εφαρμογων οπως το Titanium Backup (δεν ξερω να την χρησιμοποιω)!!

- Πεταμε το CWM Recovery (recovery.img) του πρωτου download χυμα στην SD καρτα μας (οχι σε φακελο).

- Πεταμε κ το zip file της Custom ROM μας χυμα μεσα στην SD (σε μορφη zip οπως ειναι, δεν ξεζιπαρουμε).

- Ανοιγουμε το MobileUncle Tools κ πηγαινουμε εκει που λεει Recovery Update.

- Διαλεγουμε το recovery.img που υπαρχει στην SD καρτα μας (1η επιλογη).

- Θα ζητησει Reboot να μπει σε Recovery mode. Μπορουμε να μπουμε στο recovery καποια αλλη στιγμη οταν ενεργοποιουμε το τηλεφωνο μας πατωντας VOL+ κ το κουμπι ON/OFF ταυτοχρονα, μεχρι να εμφανιστει το logo του Coolpad. Μετα απο λιγη αναμονη ειμαστε στο Recovery Mode!! Να αναφερω οτι σε αυτο το μενου δεν πιανει η αφη κ πηγαινουμε πανω η κατω στο μενου με τα πλητρα της εντασης κ το Enter ειναι το κουμπι ON/OFF στιγμιαιο πατημα (οχι παρατεταμενα οπως κανουμε για να το ανοιξουμε η να το κλεισουμε)!

 

Διαδικασια backup:

- Πηγαινουμε στο Recovery Mode, στο "backup and restore".

- Παταμε το "backup"

- Περιμενουμε λιγη ωρα μεχρι να γραψει στο τελος "Backup completed". To backup θα κολησει καποια στιγμη στο τελος λεγοντας κατι για MD5, απλα περιμενετε μεχρι να ολοκληρωθει η διαδικασια κ παρετε το μηνυμα παραπανω. Το backup θα τραβηξει ολα τα δεδομενα μας σαν να ειναι μια κανονικη εικονα του συστηματος που εχουμε με ολες τις φωτος, εφαρμογες κτλ κτλ κ θα την αποθηκευσει στην SD καρτα, στον φακελο clockworkmod. Τα αρχεια που θα δημιουργησει ειναι σε περιεργη μορφη οποτε ασχετα αμα εχει τα δεδομενα μας μεσα δεν μπορουμε να τα ανοιξουμε απο το pc!!

 

Διαδικασια FLASHαρισματος:

- Ειμαστε η μπαινουμε στο Recovery Mode.

- Παταμε "wipe data/factory reset"

- Παταμε "wipe cache partition"

- Μπαινουμε στο μενου "mounts and storage"

- Παταμε "format /cache"

- Παταμε "format /data"

- Παταμε "format /system"

- Παμε πισω (++++++Go Back++++++)

- Μπαινουμε στο μενου "advanced"

- Παταμε "wipe dalvik cache"

- Παμε πισω (++++++Go Back++++++)

- Μπαινουμε στο μενου "install zip from sd card"

- Παταμε "choose zip from sd card"

- Επιλεγουμε την Custom ROM μας και περιμενουμε.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ, ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΟΣΟ ΧΡΕΑΣΤΕΙ, ΔΕΝ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ, ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΟΥΜΕ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ, ΔΕΝ ΠΑΤΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΥΜΠΑΚΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗ Η ΣΥΣΚΕΥΗ. ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙ ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΚΛΑΣΙΚΟ LOGO ΑΛΛΑ ΘΑ ΑΡΓΗΣΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ, ΓΙ' ΑΥΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ Κ ΑΛΛΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΜΑΣ!!

 

Συγχαρητηρια, εχετε μολις περασει την AOSP ROM (η την ROM της επιλογης σας)!!

Ειναι πιο ευκολο απο οτι φαινεται!!

Σε καλη μερια!!

 

μια βοήθεια κάποιος! ακολούθησα τον οδηγό βήμα, βήμα, όλα καλά..... δεν μου κάνει όμως αυτόματα επανεκκίνηση αλλά μου βγάζει install from sd complete και το μενού cwm recovery.... τι κάνω τώρα? το κάνω επανεκκίνηση εγώ μέσω cwm? ρωτάω γιατί ο φίλος johnickz1 λέει να μην πατήσουμε κουμπάκια! (lol) και επίσης η διαδικασία έγινε σε χρόνο ρεκόρ και φοβάμαι μην έκανα κάτι λάθος και το brickάρω....

 

 

*** δεν άντεξα το πάτησα.... To πρώτο μου φλασάρισμα στέφθηκε με επιτυχία! Ευχαριστώ για την βοήθεια, έσπασε πλέον η παρθενιά, απο εδώ και πέρα το έμαθα!!! ΥΓ Τα κιτκατ είναι πράγματι απίστευτα, :D

Edited by Aelin
Link to comment
Share on other sites

Αν το παρω να τους ζητησω να μου το ρουταρουνε?

 

Αν δεν ξέρεις πολλά από custoμιες σε Android οπως rooting και recovery χαλαλι πες το να στο ρουταρουνε διοτι η διαδικασια περάσματος twrp ειναι αστεια μετα.

 

Επισης αν σπασει ο διαολος το ποδαρι και στο στειλουν με καμια κουλή ρομ και θες εξτρα εργαλεια για να το ρουταρεις ... Δεν εχει πλακα. Προσωπικα αν και εχω ρουταρει-recovery-rom

15+ συσκευες το πηρα ρουταρισμενο απο το minideal γιατι ειμαι τεμπελοσκυλο...:lol:

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ως κάτοχος ενός coolpad f1 δεν μπορεσα να βαλω cwm αλλά μοναχα twrp και αυτο μόνο με mobile uncle.

 

Θυμάμαι σε ένα ascend g300 οτι ειχα περασει το cwm με adb. Να το δοκιμασω ή λετε να μπρικάρει?

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,κατοχος πλεον και εγω.θα ηθελα να με βοηθησετε με λινκ για την κιτκατ και recovery,ευχαριστω

 

Βλεπε ποστ #2413 για KitKat . Θες και τα δυο αρχεια. Το ζιπ το περνας αφου βαλεις τη ρομ γιατι δεν ειναι ρουτ. Recovery βαλε twrp απο needrom.

Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω δοκιμάσει και το gosms και το handcent sms αλλά και στα δύο μου εμφανίζει τις επαφές μου 2 με 3 φορές την καθεμία. Συμβαίνει σε κάποιον άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω παραλάβει από χθες, το κινητό είναι πολύ καλό vfm, είμαι με στοκ ρομ από vickmall, ερωτησούλα, στις εισερχόμενες κλήσεις έχετε δόνηση?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω παραλάβει από χθες, το κινητό είναι πολύ καλό vfm, είμαι με στοκ ρομ από vickmall, ερωτησούλα, στις εισερχόμενες κλήσεις έχετε δόνηση?

 

εγω με στοκ ρομ ειχα μονο ηχο αλλα απο ρυθμισεις εβαλα και δονηση.με pure aosp ειχα μονο δονηση γιατι δεν ειχα τραγουδια στην sd και την ασοπ λιτε ειχα και τα δυο χωρις να αλλαξω τις ρυθμισεις.εμενα ηρθε απο μινιδεαλ.

Link to comment
Share on other sites

εγω με στοκ ρομ ειχα μονο ηχο αλλα απο ρυθμισεις εβαλα και δονηση.με pure aosp ειχα μονο δονηση γιατι δεν ειχα τραγουδια στην sd και την ασοπ λιτε ειχα και τα δυο χωρις να αλλαξω τις ρυθμισεις.εμενα ηρθε απο μινιδεαλ.

 

Με στοκ είμαι και στις ρυθμίσεις είναι όλα τικαρισμένα όσον αφορά την δόνηση, αλλά στις εισερχόμενες κλήσεις η δόνηση δεν λειτουργεί... Αν κατάλαβα καλά έκανες έξτρα ρυθμίσεις στην στοκ ρομ και είχες και δόνηση? (πάντα για τις κλησεις αναφέρομαι)

Link to comment
Share on other sites

Wind εχω αλλα ισως δεν ημουν σαφής..

το πως τα εμφανιζει εννοω εχει ενα περιεργο μενου(δεν εχω κανει ρυθμισεις ακομα)κ ενω εχω αποθηκευμενους τους αριθμους δεν εμφανιζει τα ονοματα,οπως επισης μου ανοιγει σε ιδιο αριθμο διπλες κ τριπλες συνομιλιες(το κανει σε πολλους κ εχω ελενξει αν ειναι διπλοπερασμενοι).

Link to comment
Share on other sites

Με στοκ είμαι και στις ρυθμίσεις είναι όλα τικαρισμένα όσον αφορά την δόνηση, αλλά στις εισερχόμενες κλήσεις η δόνηση δεν λειτουργεί... Αν κατάλαβα καλά έκανες έξτρα ρυθμίσεις στην στοκ ρομ και είχες και δόνηση? (πάντα για τις κλησεις αναφέρομαι)

 

πηγα στις ρυθμισεις και επελαξα εκεινο που ελεγε λειτουργια εξωτερικου χωρου νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα register οπως σε καθε αλλο φορουμ, δεν ελεγε για πληρωμη τπτ :S

 

το βρηκα,νομιζα οτι οι μονες επιλογες ειναι gold και silver account..!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Έχω δοκιμάσει και το gosms και το handcent sms αλλά και στα δύο μου εμφανίζει τις επαφές μου 2 με 3 φορές την καθεμία. Συμβαίνει σε κάποιον άλλο;

 

Έβαλα handcent τελικά αλλά δεν έχω βρεί ακόμα να τον κάνω προεπιλεγμενο(αν κ οριδα απο το handcent).. μου βγάζει όταν έρχεται μήνυμα το δικό του ακόμα..λέω να το βγάλω τελείως με uncle tools..?

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι εταιρία/ες έχεις;

Wind εχω αλλα ισως δεν ημουν σαφής..

το πως τα εμφανιζει εννοω εχει ενα περιεργο μενου(δεν εχω κανει ρυθμισεις ακομα)κ ενω εχω αποθηκευμενους τους αριθμους δεν εμφανιζει τα ονοματα,οπως επισης μου ανοιγει σε ιδιο αριθμο διπλες κ τριπλες συνομιλιες(το κανει σε πολλους κ εχω ελενξει αν ειναι διπλοπερασμενοι).

Edited by jimiss79
Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατι ακομα που ειδα με aosp lite.οταν ερχεται μνμ η οθονη δεν φωτιζεται αλλα ενεργοποιειται μονο το led για τις ειδοποιησεις.δεν ειναι και κατι σπουδαιο αλλα ειχα συνηθισει με το παλιο κινητο.ξερετε πως μπορω να κανω την οθονη να ενεργοποιειται οταν ερχεται μνμ?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Αν ξέρει κάποιος κανένα aplication για να βλεπω την sd το τι εχω μέσα καθώς και το τηλ

Στην AOSP 4.2 έχει τέτοιο απο την εγγατάσταση αλλα στην 4,4 Lite δεν υπάρχει

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γεια σας

Αν ξέρει κάποιος κανένα aplication για να βλεπω την sd το τι εχω μέσα καθώς και το τηλ

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.estrongs.android.pop&hl=el

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κατι ακομα που ειδα με aosp lite.οταν ερχεται μνμ η οθονη δεν φωτιζεται αλλα ενεργοποιειται μονο το led για τις ειδοποιησεις.δεν ειναι και κατι σπουδαιο αλλα ειχα συνηθισει με το παλιο κινητο.ξερετε πως μπορω να κανω την οθονη να ενεργοποιειται οταν ερχεται μνμ?

 

Υπαρχει εφαρμογη στο playstore , sms wake up.

Link to comment
Share on other sites

Τι σας έχω τι σας έχω.....

 

http://m.kaskus.co.id/thread/540006f960e24bd6028b4569/official-lounge-himax-polymer-android-real-octacore-harga-terjangkau/

 

Όποιος ξέρει καλά Ινδονησιακά να βοηθήσει γιατί εγώ δεν είμαι και πολύ καλος...

Edited by iPap
ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...