Jump to content

Coolpad F1 (8297W)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω παντως με ROM Toolbox pro, ποτε δεν ειχα προβλημα να κανω restore apps.

 

Φυσικα, δεν κανω ποτε restore τα data των εφαρμογων, ουτε φυσικα διαφορες ρυθμισεις συστηματος/SMS/Call logs κλπ, αυτα ειναι που μπορει να χαλασουν το συστημα, μιας και απο rom σε rom, αλλαζουν βασικα αρχεια του Android.

 

Με λίγη προσοχή μπορείς να κάνεις και data. Ανάλογα την εφαρμογή. Εγώ κάνω και από system apps restore data αλλά με προσοχή. Αν πετάξει πρόβλημα τι να κάνουμε, φλασάρουμε :lol:.

 

Βλέπω η ROM 2 downloads μόνο, ενθουσιαστήκατε... :lol: Θα την βάλω στο needrom αφού μιλήσω με jonzalvo, θα σας δείξω εγώ! :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • azuli

    1779

  • jpower73

    3461

  • mixanikosgr

    890

  • grgz

    1033

Top Posters In This Topic

Με titanium backup ? Όταν κάνεις restore, δυστυχώς αρκετά πράγματα δεν θα δουλεύουν.

Εν ολίγοις, θέλουν ξανά στήσιμο οι εφαρμογές. Δες αν κάποιες έχουν import/export settings.

 

Full backup (nandroid) με twrp ή cwm recovery πήρες ? Αν όχι, το κάνεις για να μπορείς να γυρίσεις κομπλέ στην stock rom.

 

ok θα το κάνω, αλλά πάλι έχω πρόβλημα.... ενώ είναι εγκατεστημένα twrp και mobile uncle tools συνεχίζει να μου βγάζει κινέζικα και όχι αυτά που περιγράφει ο κώστας στο βίντεο...... κάτι πρέπει να κάνω πολύ λάθος.....

Link to comment
Share on other sites

ok θα το κάνω, αλλά πάλι έχω πρόβλημα.... ενώ είναι εγκατεστημένα twrp και mobile uncle tools συνεχίζει να μου βγάζει κινέζικα και όχι αυτά που περιγράφει ο κώστας στο βίντεο...... κάτι πρέπει να κάνω πολύ λάθος.....

 

Κάνεις recovery update από mobileuncle διαλέγοντας το recovery αρχείο από την sd?

Σε μένα δεν έμπαινε η cwm αλλά μόνο η twrp recovery.

 

Έχεις superuser ή supersu εγκατεστημένο?

Μόλις τρέξει το mobileuncle πρέπει να βλέπεις ότι ζητάει superuser rights.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις recovery update από mobileuncle διαλέγοντας το recovery αρχείο από την sd?

Σε μένα δεν έμπαινε η cwm αλλά μόνο η twrp recovery.

 

Έχεις superuser ή supersu εγκατεστημένο?

Μόλις τρέξει το mobileuncle πρέπει να βλέπεις ότι ζητάει superuser rights.

 

οχι, γιατι δεν έχω καταφέρει ακόμα να κάνω πλήρες backup, και δεν μπορώ με twrp γιατί μου κάνει boot και βγάζει... μάντεψε... κινέζικα!!!!! ναι έχω supersu και δίνει rights κανονικά σε όλα.....

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, δείχνει να έχει έρθει στα ίσια της η μπαταρία..

 

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-09-04-17-59-29_zpsel423ysh.png

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους, δείχνει να έχει έρθει στα ίσια της η μπαταρία..

 

 

Με ποια ρομ είσαι τώρα δηλαδη, γιατι τέτοια νουμερα δεν έχω ματαδει ακόμα στην δικιά μου (MIUI ver 5.0)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Videoβοηθεια για......

Flashαρισμα rom and backup rom.

Το ζητησαν πολλα παιδια οποτε εκανα ενα μικρο videoοδηγο,ελπιζω να βοηθησα.:)

 

 

Aς μπει και στην 1η σελιδα του τοπικ.

 

Ανέβηκε στο πρώτο post (έστω και καθυστερημένα). ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Με ποια ρομ είσαι τώρα δηλαδη, γιατι τέτοια νουμερα δεν έχω ματαδει ακόμα στην δικιά μου (MIUI ver 5.0)

 

Κιτκατ λιτε

Μιλάμε, σε ολα τα λεπτά της οθόνης, το ελιωσα στο ίντερνετ...

 

Αποψε δεν θα το φορτισω...

Έτσι να δω αν θα βγαλω και 2η μέρα

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-09-04-21-05-35_zpsalvl9hhi.png

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

pure aosp η kitkat lite;η αοσπ εχει χαμηλο ηχο και καποιες φορες τρωει κοληματα και τα εικονιδια του μενου μαζευονται ολα μαζι. Edited by kalman2013
Link to comment
Share on other sites

Eπισης διαδεδομενο φαινομενο πια να χανουν αρκετοι το IMEI με αυτη την ρομ:

 

You are third one that lost IMEI from flashing that rom. It was KK rom by F.I.R.E Team on page 45 and I removed it now.

 

Use Soda's restore pack (use it on XP or win7) - it is tested and confirmed to be good by many users

Γιαυτο τον νου σας!

Link to comment
Share on other sites

Κιτκατ λιτε

Μιλάμε, σε ολα τα λεπτά της οθόνης, το ελιωσα στο ίντερνετ...

 

Αποψε δεν θα το φορτισω...

Έτσι να δω αν θα βγαλω και 2η μέρα

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-09-04-21-05-35_zpsalvl9hhi.png

 

Γεια σου φίλε μου .Λές για kit-kat lite οτι φοράς την έχω βάλει και εγώ αλλά δέν μπορώ να την κάνω root

Αν την έκανες root και με πιο πρόγραμμα πες μου αν θες (καλύτερα αν έχεις δώσε και το Ling εδω για το root)

Και ένα δεύτερο ερώτημα με την μαμα rom ειχε ενα πρόγραμμα που μαγνητοφωνουσε τις κλίσεις και ακουγόταν μετά τέλεια και η δική σου φωνή και με τον αλλον που μιλούσες όσες εφαρμογές δοκίμασα δεν μου δούλεψε καλά καμιά αν έχεις κάτι υπόψιν σου για εγγραφή κλίσης πές μου

Link to comment
Share on other sites

Για ρουτ πουσαρε αυτο από ρικοβερι...

 

http://d-h.st/Ior

 

Για εγγραφή, δεν εχω ασχοληθεί.. Ψαξτο προς πλεη στορ μερια

Παντως για εγγραφες ηχου, παλιά, χρησιμοποιουσα το regforce pro.. Δεν ξερω αν σου κάνει.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ακριβώς στο Gsam, με 1 ώρα και 40 λεπτά οθόνη μπαταρία στο 68% ή τις 6 ώρες που λέει κάτω; :)

 

Δηλαδή 4.5 ώρες οθόνη ή 6;

 

EDIT: Στο Modaco θα ανέβει σύντομα guide για το πως περνάμε την official AOSP 4.4 που φοράει το τηλέφωνο στην Ταϊβάν/Ινδονησία. Θα το δοκιμάσω με το που ανέβει και θα την τεστάρω :)

 

(Παίζει και αυτό το link https://drive.google.com/uc?id=0B2WMtcWKaiM9RDdieDlmemtOMnM&export=download αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος αν είναι αυτή η ROM τελικά...)

Edited by mindtrapper
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καθώς έχω δύο Coolpad F1 το ενα με τη ρομ JB Aosp v2 του Johnzalvo και το αλλο με την φρεσκια KitKat lite διαπιστωσα ότι στην KitKat η καμερα φαινεται να βγαζει πολυ καλές φωτο.

 

Υστερα από περαιτερω διερεύνηση διαπιστωσα ότι τα defaults για τις παραμετρους καμερας στην Aosp v2 ειναι στο γαμο του καραγκιοζη χρωματικα.

 

Αυτο σημαινει οτι ναι μεν λενε οι ρυθμισεις π.χ. exposure 0 αλλα στην πραγματικότητα αυτο το νουμερο ΔΕΝ ειναι αντιπροσωπευτικο.

 

Καταφερα και εβγαλα ΟΛΟΙΔΙΕΣ φωτο και με την αοσπ πειραζοντας τις ρυθμισεις : φωτισμος χωρου, sharpness, contrast, brightness και exposure.

 

Βλεποντας παλαιοτερες προβληματικες υπερβολικα ασπρουλιαρες φωτο του κινητου σε παλαιοτερα ποστ αναφερω οτι: θελει κατεβασμα το brightness, ανεβασμα το contrast και το sharpness και +- 1 μοναδα το exposure.

 

Η default εφαρμογη δυστυχως απο οτι ειδα δεν σωζει προφιλ με τα settings. Επειδη ποσταρω με το κινητο οταν βρω χρονο αυριο θα προσπαθησω να βαλω παραδειγματα.

 

Οσο για το ηχειο: ακολουθηστε τον οδηγο του ποστ #992 για το πως με το mobile uncle δυναμωνουμε την ενταση και φροντιστε στο τελευταιο σκαλι η ενταση να ειναι 250 εως 255(διαλεξτε νουμερο λαμβανοντας υποψη οτι το 255 ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ. Στο κιτκατ εχει 250.

 

Μετα κουφαινει ελεφαντα (μπρουμυτα). Αλλα ομως λογω flat πλατης οταν αφεθει ανασκελα ταπωνει η εγκοπη και ψιλο-μουγκα ο ηχος. Αρα το βελτιστο ειναι χοντρο αυτοκολλητο να ανασηκωνει την υποδοχη ηχου.

 

Προσωπικα ΔΕΝ θα συνιστουσα τοσο τρελες εντασεις στο ηχειο γιατι ειναι σιγουρο οτι καποια στιγμη ΘΑ ΚΑΕΙ. Το χω παθει σε παλιοτερο κινητο.

 

Υπαρχει σχεδιαστικο λαθος στο καπακι μην προσπαθουμε να εχουμε βουβουζελα με το ζορι.

Edited by Algorithm
Γνώση είναι να ξέρεις ότι η ντομάτα κατατάσσεται στα φρούτα. Σοφία είναι να μην τη βάλεις στη φρουτοσαλάτα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα ακριβώς στο Gsam, με 1 ώρα και 40 λεπτά οθόνη μπαταρία στο 68% ή τις 6 ώρες που λέει κάτω; :)

 

Δηλαδή 4.5 ώρες οθόνη ή 6;

 

EDIT: Στο Modaco θα ανέβει σύντομα guide για το πως περνάμε την official AOSP 4.4 που φοράει το τηλέφωνο στην Ταϊβάν/Ινδονησία. Θα το δοκιμάσω με το που ανέβει και θα την τεστάρω :)

 

(Παίζει και αυτό το link https://drive.google.com/uc?id=0B2WMtcWKaiM9RDdieDlmemtOMnM&export=download αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος αν είναι αυτή η ROM τελικά...)

 

αν θέλεις κανε μια εγκατασταση της εφαρμογής και δουλεψε την.. είναι αρκετα αξιοπιστη.

οι 6 ωρες αφορούν μέσο όρο ανα πλήρη φόρτιση.

 

οι 6 ωρες με την τρέχουσα χρήση δεν είναι εφικτές. οι 4,5 ωρες είναι το πραγματικό.

Δλδ, 4,5 ώρες με φούλ ιντερνετ-σερφαρισμα.

 

Τωρα,

αν το πλακώσω στα παιχνίδια, κατεβασμα ταινιών κλπ κλπ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, οι 4,5 ωρες, θα μειωθούν.

 

αν αυτό γίνεται σε στανταρ βαση μεταξύ πολλων φορτίσεων, κατα συνέπεια, θα μειωθεί και το 6 ωρες

 

:)

 

πλήν όμως, οι 6 ώρες, είναι εφικτές εαν, δεν μπω στο ιντερνετ ή μπω για πολύ λιγο π.χ. να δω μονο μεηλ και γενικά για περιορισμένη χρήση του τηλεφώνου. Σ' αυτή την περίπτωση θα έχουμε π.χ. 6 ωρες οθόνη αλλά και συνολική αυτονομία 3 μέρες :happy:

 

μεσες - ακρες κάτι τέτοιο παίζει...

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον περιφεριακο για οσους παιζουν παιχνιδια : https://www.google.gr/search?q=Airstick+Himax&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a&channel=rcs&gfe_rd=cr&ei=KhUJVIGRLsKF8QfIrIHQBQ#rls=org.mozilla:en-US:official&channel=rcs&q=Airstick+Himax

 

Προς το παρον το βρισκω μονο σε ινδονησιακα μαγαζια (η κατι τετοιο) με τιμη κατω απο ενα ευρο

 

Αν βγαλει κανεις ακρη με κανα μαγαζι που μπορουμε να το παραγγειλουμε ας ενημερωσει εδω μεσα!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον περιφεριακο για οσους παιζουν παιχνιδια : https://www.google.gr/search?q=Airstick+Himax&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a&channel=rcs&gfe_rd=cr&ei=KhUJVIGRLsKF8QfIrIHQBQ#rls=org.mozilla:en-US:official&channel=rcs&q=Airstick+Himax

 

Προς το παρον το βρισκω μονο σε ινδονησιακα μαγαζια (η κατι τετοιο) με τιμη κατω απο ενα ευρο

 

Αν βγαλει κανεις ακρη με κανα μαγαζι που μπορουμε να το παραγγειλουμε ας ενημερωσει εδω μεσα!

Κατι σαν αυτο κανει?

http://www.ebay.com/itm/Joystick-IT-Arcade-Game-Stick-Controller-for-Tablet-Touch-Pad-ZTE-HUAWEI-ACER-HP-/190867702032?pt=Other_Tablet_eReader_Accessories&hash=item2c709a0110

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες tiniakos, μηπως εχεις link να ποσταρεις για την εκδοση που ανεφερες γιατι δεν μπορω να τη βρω? Ευχαριστω....
Link to comment
Share on other sites

 

θα κανει φανταζομαι,το αλλο ειναι λιγο πιο διακριτικο..!

Link to comment
Share on other sites

Και μια ως τηλέφωνο με λιγο ίντερνετ.

 

http://i1050.photobucket.com/albums/s410/jpowerandroid/Screenshot_2014-09-05-15-39-48_zpsrrvdzash.png

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κ απο μενα,

απο χτες ειμαι κατοχος του f1 ι

ολα καλα, δεν θελω να το πολυψαξω το θεμα με τις rom. το προβλημα μου ειναι οτι μου βγαζει αναβαθμιση απο 4,2,036 σε 4,2,039, την κατεβαζει απο μονο του κανονικα κ οταν παω να κανω εγκαταστατη μου βγαζει το πραασινο ανθρωπακι κ μου λεει error. οποτε παταω reboot device, ανοιγει το κινητο κ ξανα απο την αρχη η ιδια ιστορια. Προσπαθησα να κανω κ root το τηλεφωνο αλλα μου βγαζει παλι error. Μπορει να με βοηθησει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

εχω περασει την αοσπ λιτε και οι αποθηκευτικοι χωροι εχουν αλλαξει.τι μπορω να κανω για να τους διωρθωσω;κανα ρεστορε την ρομ με την οποια ηρθε το κινητο και παλι τπτ;
Link to comment
Share on other sites

Το είχα και εγώ και δεν διορθώνεται.

Βαλε την αμέσως προηγούμενη rom και θα είσαι οκ.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μήπως έχεις link για τη προηγούμενη έκδοση, ποια εννοείς?:)

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση σε αυτους με αοσπ λιτε.οταν σασ παρουν τηλ και τους το κλεισετε μετα σας ερχεται μνμ οτι σας καλεσε αυτος που του το κλεισατε οταν ησασταν κατειλημμένος;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...