Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν επιλέγεις ένα προιον στο Shipping: έχει τις επιλογές αποστολής.

 

εγώ το μόνο που έχω ότι έχει επιλογή είναι να πληρώσω μεταφορικά η όχι αυτό μόνο! δεν έχω δει κάπου να γράφει εάν έχει κωδικό η όχι!

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγώ το μόνο που έχω ότι έχει επιλογή είναι να πληρώσω μεταφορικά η όχι αυτό μόνο! δεν έχω δει κάπου να γράφει εάν έχει κωδικό η όχι!

 

Ανάλογα με τον τρόπο αποστολής, έχει ή δεν έχει αριθμό αποστολής. Το γράφει στην τελευταία στήλη:

 

[ATTACH]66366[/ATTACH]

 

Για μικροαντικείμενα συνήθως δεν δίνουν αριθμό αν η αποστολή γίνει δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με τον τρόπο αποστολής, έχει ή δεν έχει αριθμό αποστολής. Το γράφει στην τελευταία στήλη:

 

[ATTACH]66366[/ATTACH]

 

Για μικροαντικείμενα συνήθως δεν δίνουν αριθμό αν η αποστολή γίνει δωρεάν.

 

πω πω δεν το είχα δει τόσο καιρό είχα δει μόνο τις άλλες στήλες εκτός από αυτην την στήλη. Αυτό τώρα το προσθεσαν ; μέσω του κινητού εμφανίζεται αυτό?

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

πω πω δεν το είχα δει τόσο καιρό είχα δει μόνο τις άλλες στήλες εκτός από αυτην την στήλη. Αυτό τώρα το προσθεσαν ; μέσω του κινητού εμφανίζεται αυτό?

 

Δε νομίζω να είναι καινούριο. Δεν έχω μπει ποτέ απο κινητό για να σου πω αν φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..

Εχω κανει και εγω δυο παραγγελιες απο aliexpress .. και τα δυο εχουν κολλησει.. το ενα ερχεται σαν την χελωνα απο ολλανδια απο 21/11 δεν εχει εμφανιστει τιποτα..

( RS699593060NL ) η θα χαθηκε η δεν ξερω κ εγω τι .. το αλλο μεσω china post air mail απο 11/11 και εφυγε παλι12/12 και αυτο ειχανε περασει 30 ημερες ακομη.. ( RF412140845CN ) δεν ξερω τι γινεται πραγματικα..αλλα ατομα μετα απο 25/11 τους ερχονται κανονικα τα δεματα.. εχω ανοιξει dispute και εχω ζητηση full refund ελπιζω να μου το δωσουν .. εχω απογοητευτει μιας και δεν το εχω ξαναπαθει ποτε..οσα ειχα παραγγειλει απο aliexpress ερχοντουσαν γρηγορα ... αντιμετωπιζει καποιος αλλος αυτο το προβλημα ;; λετε να χαθηκανε τα δεματα ;

Η χαρά έρχεται στην ζωή μας, όταν έχουμε κάτι να κάνουμε,

κάτι να αγαπάμε και κάτι να ελπίζουμε..!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..

Εχω κανει και εγω δυο παραγγελιες απο aliexpress .. και τα δυο εχουν κολλησει.. το ενα ερχεται σαν την χελωνα απο ολλανδια απο 21/11 δεν εχει εμφανιστει τιποτα..

( RS699593060NL ) η θα χαθηκε η δεν ξερω κ εγω τι .. το αλλο μεσω china post air mail απο 11/11 και εφυγε παλι12/12 και αυτο ειχανε περασει 30 ημερες ακομη.. ( RF412140845CN ) δεν ξερω τι γινεται πραγματικα..αλλα ατομα μετα απο 25/11 τους ερχονται κανονικα τα δεματα.. εχω ανοιξει dispute και εχω ζητηση full refund ελπιζω να μου το δωσουν .. εχω απογοητευτει μιας και δεν το εχω ξαναπαθει ποτε..οσα ειχα παραγγειλει απο aliexpress ερχοντουσαν γρηγορα ... αντιμετωπιζει καποιος αλλος αυτο το προβλημα ;; λετε να χαθηκανε τα δεματα ;

To οτι εχουν κολλησει δεν φταει το aliexpress ουτε τα καταστηματα που αγορασες.

 

Εχω 3 κολλημενα δεματα με μικροαντικειμενα, τα δυο πρωτα ειναι απο aliexpress και το τριτο απο αλλο καταστημα

http://www.17track.net/en/track?nums=RL204683994CN,RS275231839CN,RS698612465NL

 

Dispute δεν εχω κανει ακομα πουθενα.

Στο ενα εστειλα ενα τυπικο μηνυμα στον πωλητη να το ψαξει γιατι ληγει η προθεσμια σε 10 ημερες. Αν δεν ερθει θα ζητησω επεκταση χρονου και μετα θα μιλησω παλι με το καταστημα για επιστροφη χρηματων-dispute.

Στο αλλο δεμα εχει βαλει παραδωση το καταστημα εως 10-1-2017 οποτε θα ενοχλησω μετα τα χριστουγεννα και το τριτο ειναι απο αλλο site οποτε θα στειλω μηνυμα και εκει μετα τα χριστουγεννα και εχω και το paypal.

 

Προσωπικα θεωρω <χαμενο> δεμα μετα απο 50-60 ημερες που θα παρω tr.n.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά σε 2 μη συστημένα από τέλη οκτωμβρίου έχω πάρει ήδη refund απ΄το ebay ενώ στο ali σε αλλά 2 ενώ τους ζήτησα refund απλά μεγάλωσαν τον χρόνο.

Θα περιμένω μέχρι την άλλη εβδομάδα και μετά dispute κι εκεί αν και δεν με καίνε μιας και είναι πολύ χαμηλής αξίας.

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία με αποστολή 21/10 σήμερα φάνηκε Ελλάδα και απο.23/10 Σήμερα παρέλαβα..μάγαλα πακέτα..εχω και ενα διακριτικό σημαιάκι που είναι απο της 19/10 σε αποστολή..περιμένετε

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος για τις καθυστερήσεις είναι τα Χριστούγεννα? Πήρα tracking number απο dhl HK στις 9/12 και ακόμα είναι στο "Shipment information received" δηλαδή η dhl δεν πήγε ακόμα να το παραλάβει απο τον πωλητή. Edited by AngeloDion
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια..

Εχω κανει και εγω δυο παραγγελιες απο aliexpress .. και τα δυο εχουν κολλησει.. το ενα ερχεται σαν την χελωνα απο ολλανδια απο 21/11 δεν εχει εμφανιστει τιποτα..

( RS699593060NL ) η θα χαθηκε η δεν ξερω κ εγω τι .. το αλλο μεσω china post air mail απο 11/11 και εφυγε παλι12/12 και αυτο ειχανε περασει 30 ημερες ακομη.. ( RF412140845CN ) δεν ξερω τι γινεται πραγματικα..αλλα ατομα μετα απο 25/11 τους ερχονται κανονικα τα δεματα.. εχω ανοιξει dispute και εχω ζητηση full refund ελπιζω να μου το δωσουν .. εχω απογοητευτει μιας και δεν το εχω ξαναπαθει ποτε..οσα ειχα παραγγειλει απο aliexpress ερχοντουσαν γρηγορα ... αντιμετωπιζει καποιος αλλος αυτο το προβλημα ;; λετε να χαθηκανε τα δεματα ;

 

καλημέρα.

άστα μια απο τα ιδια μαι εγώ εχει φύγει το πακέτο απο Ολλανδία απο τις 17/11 και ακομα να φανεί ενα ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι που το παρήγγειλα για εναν συνάδερφο απο την δουλειά μου. εγω ειμαι σίγουρος οτι εχει χαθεί το αντικείμενο η κάπου εχει παραπεσει.

γιατι τόσο πολυ να αργήσει και με κανό να ερχόταν θα είχε έρθει ήδη

Link to comment
Share on other sites

Στα ΕΛΤΑ γίνεται χαμός..εμένα είχε φύγει απο της 03/11 και Σήμερα παρέλαβα..δεν χαθηκε απλώς γίνεται πανικός και δεν υπάρχει προσωπικό

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Στα ΕΛΤΑ γίνεται χαμός..εμένα είχε φύγει απο της 03/11 και Σήμερα παρέλαβα..δεν χαθηκε απλώς γίνεται πανικός και δεν υπάρχει προσωπικό

 

Στάλθηκε από το IRON Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

μα το θεμα ειναι αμ; αναφερεσε σε εμένα η γενικός οτι στο τρακινγκ ακομα γράφει οτι ειναι καθοδον ούτε καν Ελλάδα δεν γράφει οτι εχει φτάσει ας έφτανε ελλαδα και μετα ας το επερνα και μισο μηνα μετά. εκτος αμα εχει κολλήσει το τρακινγκ.

τι να πω.

παντος οντος γίνετε ενα γενικός χαμός προπάντων στις γιορτές που πεφτουν μαζικές παραγγελίες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, μήπως ξέρετε κάποιον αξιόπιστο πωλητή που να στέλνει με EU EXPRESS ή άλλο παρόμοιο τρόπο;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Τσεκαρε τον top-one digital store.Εγώ περιμένω ένα redmi pro 64

 

Στάλθηκε από το SM-T715 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Θα ήθελα τα φώτα σας για το εξής μαγαζί (και το τηλέφωνο σ' αυτή την τιμή, όποιος θέλει):

 

https://www.aliexpress.com/item/Original-Xiaomi-Redmi-4-Prime-3GB-32GB-4000mAh-Snapdragon-625-Octa-Core-FDD-LTE-4G-5/32761541780.html?spm=2114.30010308.8.15.ns4Rgh

 

Θεωρείτε ότι είναι αρκετά ψηλά οι αξιολογήσεις του;

Δεν έχω ξαναπαραγγείλει από ali, μόνο από άλλα κινέζικα, όπως το geekbuying και το minideal. Υποθέτω ότι η διαδικασία είναι παρόμοια έτσι; Τέλος, είχε κάποιος πρόβλημα με ali στο τελωνείο; Άκουσα ότι επειδή υπάρχει πια επίσημος αντιπρόσωπος της Χιαομι στην Ελλάδα οι τελωνειακοί έχουν "σφίξει" κάπως.

Με ενδιαφέρει αποστολή του τηλεφώνου στην επαρχία, με απλό ΕΛΤΑ.

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Edit: αν έχει πρόσφατη θετική εμπειρία κάποιος από κάποιο καλύτερο μαγαζί στο ali θα το δοκίμαζα ευχαρίστως

Edited by spyro33
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τον πωλητή. Δεν είναι όλοι ίδιοι, οπότε ότι και να σου πούμε είναι σχετικό.

 

Και τι σχόλιο είναι αυτό σχετικά με την ΧΙΑΟΜΙ. Πώς επηρεάζει η έναρξη της επίσημης εταιρείας το τελωνείο; Δεν μας το εξηγείς;

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Άκουσα ότι επειδή υπάρχει πια επίσημος αντιπρόσωπος της Χιαομι στην Ελλάδα οι τελωνειακοί έχουν "σφίξει" κάπως.

Όχι αντιπρόσωπος, αλλά διανομέας.

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

μα το θεμα ειναι αμ; αναφερεσε σε εμένα η γενικός οτι στο τρακινγκ ακομα γράφει οτι ειναι καθοδον ούτε καν Ελλάδα δεν γράφει οτι εχει φτάσει ας έφτανε ελλαδα και μετα ας το επερνα και μισο μηνα μετά. εκτος αμα εχει κολλήσει το τρακινγκ.

τι να πω.

παντος οντος γίνετε ενα γενικός χαμός προπάντων στις γιορτές που πεφτουν μαζικές παραγγελίες

 

Ο χαμος εχει να κανει και με αυτο, δηλαδη μπορει να εχει ερθει ελλαδα αλλα να μην εχει σκαναριστει.

Edited by nikos_kallithea
Link to comment
Share on other sites

Ο χαμος εχει να κανει και με αυτο, δηλαδη μπορει να εχει ερθει ελλαδα αλλα να μην εχει σκαναριστει.

 

φιλαρακο ειλικρινα ευχομε να εχεις δικιο γιατι μου τα εχει κανει μπομπονια ο συναδερφος και με το δικιο του με ρωταει καθε μερα αμα ηρθε το πακετο.

αλλα εγω πιστευω ακραδαντα εχει χαθει και γιατι το λεω αυτο?πριν δυο εβδομαδες παρηγγειλα απο το fasttech κατι αντιστασεις για το ηλεκρονικο τισγαρο φυγανε απο σιγκαπουρη ε σημερα το τρακινγκ μου εβγαλε οτι εσκασε αεροδρομιο.

το αλλο με ταχυδρομειο ολλανδικο εχει φυγει απο εκει στις 17 νοεμβριου και ακομα το τρακινγκ βγαζει οτι ειναι καθοδον,δηλαδη ελεος το αλλο απο σιγκαπουρη πριν δυο εβδομαδες και εσκασε σημερα ελλαδα και το αλλο ακομα να ερθει?

αλλα οπως ειπα ειλικρινα ευχομε να εχεις εσυ το δικιο

Link to comment
Share on other sites

Εσυ λες αυτο, εδω κοίτα απο 2016-11-04 13:31 είναι στο αεροπλάνο και έρχεται, απο που; απο ολανδια, με τα πόδια να το έφερνα θα ειχε έρθει χαχααα

 

...και δεν είναι το μονο

2016-11-04 13:31 The item is on transport to the country of destination

2016-11-03 03:41 The item is at the PostNL sorting center

2016-11-03 03:41 The item is processed at the PostNL sorting center

Link to comment
Share on other sites

πωπω τι λες τωρα; και δεν ανισυχεις; αρα τι κάνουμε; υπομονη;

 

Μετα τοσα χρονια αγορες απο εξωτερικό εχω πλεον συνηθίσει, εγω παω για dispute αν δεν παραλάβω μεσα στην εβδομάδα, εσυ μπορεις να ζητήσεις απο τον πωλητή επέκταση του χρονου αναμονής

Link to comment
Share on other sites

Μετα τοσα χρονια αγορες απο εξωτερικό εχω πλεον συνηθίσει, εγω παω για dispute αν δεν παραλάβω μεσα στην εβδομάδα, εσυ μπορεις να ζητήσεις απο τον πωλητή επέκταση του χρονου αναμονής

 

να σε ρωτήσω κάτι γιατί βλέπω έχεις εμπειρία.

θα κάνεις Dispute οπως ειπες άρα θα πάρεις τσ λεφτά πίσω και αμα έρθουν τα πράγματα σου μετά απο μια εβδομάδα εκει τι γίνεται; γιατι αμα τα παραλάβεις το σύστημα τους θα δει οτι τα πήρες εκει σου ζητάνε να τα πληρώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τον πωλητή. Δεν είναι όλοι ίδιοι, οπότε ότι και να σου πούμε είναι σχετικό.

 

Και τι σχόλιο είναι αυτό σχετικά με την ΧΙΑΟΜΙ. Πώς επηρεάζει η έναρξη της επίσημης εταιρείας το τελωνείο; Δεν μας το εξηγείς;

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

 

Δεν είναι σχόλιο και δεν είναι δικό μου. Έγραψα ότι το άκουσα (από γνωστό). Ούτε κι εμένα μου το εξήγησε και η απλή λογική λέει ότι η επίσημη εταιρεία δεν πρέπει να επηρεάζει το τελωνείο. Επειδή όμως δεν είμαι γνώστης των ζητημάτων αυτών γι' αυτό και το ρώτησα εδώ, αν το έχει ακούσει κανείς, αν ξέρει κάτι περισσότερο ή να το διαψεύσει εν πάση περιπτώσει.

 

Όταν λες για τον πωλητή ότι είναι σχετικό, πώς το εννοείς; Ο συγκεκριμένος που βρήκα έχει 97,9%, είναι ανοιχτός από το 2011 κι έχει 4,8 και 4,6 ratings. Είναι αρκετά καλές αυτές οι αξιολογήσεις για να ψωνίσει κανείς; Ή πρέπει να κοιτάξω και κάτι άλλο; Αυτό ρωτάω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 86 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Όχι αντιπρόσωπος, αλλά διανομέας.

 

ΟΚ, εμένα το ίδιο μου κάνει :p

Όμως, ισχύει αυτό που ρωτάω; Ξέρεις τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτήσω κάτι γιατί βλέπω έχεις εμπειρία.

θα κάνεις Dispute οπως ειπες άρα θα πάρεις τσ λεφτά πίσω και αμα έρθουν τα πράγματα σου μετά απο μια εβδομάδα εκει τι γίνεται; γιατι αμα τα παραλάβεις το σύστημα τους θα δει οτι τα πήρες εκει σου ζητάνε να τα πληρώσεις;

 

Για να δωσουνε refund για μη παραλαβη πρεπει να περασουν 60 μερες απο την μερα που εστειλε το δεμα.Δεν δινει ετσι απλα το aliexpress refund.Αμα παραλαβεις μετα απο refund καλο θα ηταν να δώσεις τα χρήματα στον πωλητή η αμα δεν χρειάζεται πια το αντικείμενο να το αφήσεις να γυρισει πισω στον πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...