Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανέβασε το dropbox,youtube καπου αλλου δηλαδη, δωσε το λινκ και θα εισαι καλλυμενος.

 

Ετσι εκανα κι εγω μια φορα.

 

 

 

Δεν υπαρχει πλεον κανενος ειδους αλλη επικοινωνια παρα μονο ανεβασματος στη σελιδα τους το βιντεο σου. Οριζεται ρητα πως μονο απο εκει θα εξεταζεται υλικο.

Με τα πολλα και χρησιμοποιωντας ενα προγραμμα επεξεργασιας βιντεο δοκιμασα αλλεπαλληλες μειωσεις του μεγεθους, φτανοντας τελικα στο σημειο να ανεβει ενα των 31mb. Το αρχικο μεγεθος ηταν 270mb και συμφωνα με τις οδηγιες γινονται δεκτα βιντεο μεχρι 500mb.

Σε καθε περιπτωση τους εστειλα και το αρχικου μεγεθους βιντεο μαζι με ενα κειμενο στο φβ.

 

Λιγη ωρα αργοτερα ελαβα μαιλ οπου με ενημερωνουν οτι λογω κινεζικης πρωτοχρονιας η υποθεση μου θα εξεταστει στις 2 Φεβρουαριου. Η κατασταση πια ειναι γελοια και απλα περιμενω την επομενη δικαιολογια που θα επικαλεστουν για να αποφυγουν την επιστροφη των χρηματων μου. Αν κανεις δε το λαθος να επικοινωνησεις (ελλειψει οποιουδηποτε αλλου τροπου) με το 24/7 chat τους, καλο ειναι να εχεις και ενα κουτι lexotanil διπλα στο πληκτρολογιο.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά πληρώνετε με πιστωτική ή μέσω alipay;

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πληρώνετε με πιστωτική ή μέσω alipay;

 

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

alipay βέβαια

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι σαν το PayPal ;

Ούτε να το σκεφτω δηλαδη να ΠΛΗΡΩΣΩ με πιστωτική;

 

Οχι δεν εχει σχέση με το ππ, το alipay ειναι στη ουσία μια πλατφόρμα(δικτυακή εφαρμογή) του aliexpress που "κρυβει" τα στοιχεία της καρτας σου ετσι ωστε να μην είσαι υποχρεωμένος να τα δίνεις σε ολη την Κινα, με οτι αυτό συνεπάγεται.

 

Τα υπόλοιπα πέραν του τρόπου πληρωμής λειτουργούν εξ ίσου, ειτε πληρώνεις με καρτα, είτε με alipay στο aliexpress, δηλαδή τα dispute δεν εχουν καμία απολύτως διαφορά στον χειρισμό τους, και στην αντιμετώπιση τους απο το aliexpress

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχει σχέση με το ππ, το alipay ειναι στη ουσία μια πλατφόρμα(δικτυακή εφαρμογή) του aliexpress που "κρυβει" τα στοιχεία της καρτας σου ετσι ωστε να μην είσαι υποχρεωμένος να τα δίνεις σε ολη την Κινα, με οτι αυτό συνεπάγεται.

 

Τα υπόλοιπα πέραν του τρόπου πληρωμής λειτουργούν εξ ίσου, ειτε πληρώνεις με καρτα, είτε με alipay στο aliexpress, δηλαδή τα dispute δεν εχουν καμία απολύτως διαφορά στον χειρισμό τους, και στην αντιμετώπιση τους απο το aliexpress

 

Επειδή δεν έχω κανει κάποια αγορά από το aliexpress, την κάρτα πρέπει να την δηλώσω από πριν στο alipay;

Όταν πάω να πληρώσω με πιστωτική μου βγάζει την επιλογή να την σώσει στο alipay.

 

http://image.prntscr.com/image/731942a9a0d54a639b685bbd863f81de.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω κανει κάποια αγορά από το aliexpress, την κάρτα πρέπει να την δηλώσω από πριν στο alipay;

Όταν πάω να πληρώσω με πιστωτική μου βγάζει την επιλογή να την σώσει στο alipay.

 

http://image.prntscr.com/image/731942a9a0d54a639b685bbd863f81de.png

 

Να το αποθηκεύεις για μελλοντικές αγορες να μην χρειαζεται να βαλεις ξανα τα στοιχεια της καρτας.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω κανει κάποια αγορά από το aliexpress, την κάρτα πρέπει να την δηλώσω από πριν στο alipay;

Όταν πάω να πληρώσω με πιστωτική μου βγάζει την επιλογή να την σώσει στο alipay.

 

Πρωτα πας https://intl.alipay.com/user/i.htm φτιάχνεις εκει τις καρτες σου και μετα αγοράζεις, αυτο στο βγαζεις γιατι δεν εχεις alipay

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα δεματάκι από πωλητή στο ali, πραγματικής αξίας 5.80. Ο έξυπνος είχε βάλει αξία 5.000$

Λογικά 5 θα εννοούσε αλλά δεν τα βάζουμε τα μηδενικά έτσι από πίσω ρε συ γιατί φέρνουν εγκεφαλικό :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα δεματάκι από πωλητή στο ali, πραγματικής αξίας 5.80. Ο έξυπνος είχε βάλει αξία 5.000$

Λογικά 5 θα εννοούσε αλλά δεν τα βάζουμε τα μηδενικά έτσι από πίσω ρε συ γιατί φέρνουν εγκεφαλικό :lol:

 

Επρεπε να εχουμε μια φωτογραφια απο αυτο το δεματακι χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να εχουμε μια φωτογραφια απο αυτο το δεματακι χαχαχαχα

 

Ξέχασα δυστυχώς, πάλι καλά δεν έγινε κανα κουλό γιατί θα έβλεπα κανα τελωνείο στο χιλιάρικο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παρέλαβα δεματάκι από πωλητή στο ali, πραγματικής αξίας 5.80. Ο έξυπνος είχε βάλει αξία 5.000$

Λογικά 5 θα εννοούσε αλλά δεν τα βάζουμε τα μηδενικά έτσι από πίσω ρε συ γιατί φέρνουν εγκεφαλικό :lol:

Mολις διαβασα το ποστ σου μου ηρθε στο μυαλο μια

:lol:

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Mολις διαβασα το ποστ σου μου ηρθε στο μυαλο μια
:lol:

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Πού την θυμήθηκες ρε μεγάλε; Έγραψες!

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Mολις διαβασα το ποστ σου μου ηρθε στο μυαλο μια
:lol:

 

:lol::lol::lol: να σαι καλά με έκανες και γέλασα

Πάλι καλά δεν είχα πάρει κανα ρολόι, γιατί θα μου το περνούσαν για αυθεντικό και συλλεκτικό :D

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να κανω μια αγορα, οχι τιποτα σπουδαιο μια θηκη για κινητο, με καρτα που εχω καταχωρημενη απο καιρο στο Ali και μου λεει να βαλω την ημερομηνια ληξης της καρτας, που ειναι 08/17, και μου βγαζει "Please enter a valid expiration date" δινοντας μου τρεις προσπαθειες. Δεν την κανει δεκτη, μου βγαζει "For security reasons this process can not be continued.To make sure your transaction is secure, please provide us with documentation by clicking My Appeal for further verification." και εκει που με παραμεμπει ο συνδεσμος "My Appeal" μου βγαζει συνεχως "The system is busy. Please try again later." :( Απο χθες αυτη η δουλεια γινεται, δεν μου το εχει ξανακανει.
Link to comment
Share on other sites

ποια η διαφορά του China post air parcel με το China post registered air mail? και τα δύο είναι free με tracking number αλλά δεν ξέρω ποιο να διαλέξω.
Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω, πάντως και τα 2 έχουν τικ στο tracking.

Για αυτούς tracking είναι και οι αριθμοί αποστολής που δεν αναγνωρίζονται απο το σύστημα των ΕΛΤΑ και δίνουν (αμφίβολης εγκυρότητας) πληροφορίες μονο μέχρι να φτάσει το πακέτο στο Ελ.Βεν.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα ενα προιον αξιας 8,36usd και το καταστημα μου εστειλε λαθος προιον. Καμια μα καμια σχεση αυτο που παραγγειλα με αυτο που μου εστειλε.

 

Ακομα δεν εχω ανοιξει dispute

Του εστειλα μηνυμα με φωτογραφιες και μου εδωσε 2 επιλογες

1) το κραταω και μου κανει μερικη επιστροφη χρηματων

ή

2) το στελνω πισω και μου επιστρεφει τα χρηματα

 

Μιας και το "2" δεν αξιζει με τα εξοδα ταχυδρομειου θα επιλεξω το "1".

Δεν μου εχει πει τι ποσο θελει να μου επιστρεψει στη μερικη επιστροφη χρηματων

Συνηθως τι ποσο ειναι αποδεκτο για να δεχτω ?

 

Επισης σε προιοντα τοσο χαμηλης αξιας αν παω σε dispute και ζητησω full refund χωρις να επιστρεψω το λαθος προιον που μου εστειλε θα το δεχθει το aliexpress ή θα μου πει να το στειλω πισω ?

 

Το προιον που μου εστειλε ειδα οτι εχει περιπου 7,5 - 8 usd

 

Τι λετε να κανω ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Δε παιζει να το χρησιμοποιήσεις καπου αυτο που σε εστειλε?

Αν ναι, κρατα το και παρε partial.

Αν οχι, στειλτο πισω

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα παραγγείλει ενα wifi Repeater με 8,36usd και μου έστειλε μια τσάντα χαχαχαχα

Επίσης δεν νομίζω να με συμφέρει να πληρώσω ταχυδρομείο για να τη στείλω πίσω.

 

 

b0d1efaf68f7039643e92d512e714a38.jpg

 

Στάλθηκε από το D6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Είχα παραγγείλει ενα wifi Repeater με 8,36usd και μου έστειλε μια τσάντα χαχαχαχα

Επίσης δεν νομίζω να με συμφέρει να πληρώσω ταχυδρομείο για να τη στείλω πίσω.

 

 

b0d1efaf68f7039643e92d512e714a38.jpg

 

Στάλθηκε από το D6603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Χαχαχαχαχα δηλαδη μιλάμε για εντελώς διαφορετικό προϊόν.

Εγώ λέω να ανοίξεις dispute εξηγώντας τι έγινε και να ζητήσεις ολόκληρο refund και βλέπεις πως πας.

Δε θα πληρώσεις και μεταφορικά για κάτι που δεν ήθελες.

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...