Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια ερώτηση θέλω ν κάνω .Αν αγορασει κάποιος κινητό από αλι έρθει κανονικά κ όλα καλά και μετά κανείς confirm αν αργότερα βγάλει προβλήματα η συσκευή τι μπορείς ν κανείς μ τον πωλητή?Έχεις προστασία ως αγοραστής;

 

Στάλθηκε από το Le 1 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δε μου έχει τύχει αλλά έχω την εντύπωση ότι αφού κάνεις confirm ότι παρέλαβες, το κουμπάκι για Dispute υπάρχει και αργότερα.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μου έχει τύχει εμένα με ένα συναγερμό gsm. Δεν μπορείς να κάνεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Επαφύεσαι στην καλή διάθεση του πωλητή!!! Ο σημαντικότερος λόγος που δεν θα ξαναψωνίσω ακριβά πράγματα από εκεί ξανά.
Link to comment
Share on other sites

Δε μου έχει τύχει αλλά έχω την εντύπωση ότι αφού κάνεις confirm ότι παρέλαβες, το κουμπάκι για Dispute υπάρχει και αργότερα.

Μόνο για 15 μέρες ακόμη νομίζω.

 

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Μόνο για 15 μέρες ακόμη νομίζω.

 

Sent from my MI 4LTE using Tapatalk

 

Σωστός ναι. Τώρα το τσέκαρα. Ισχύει για 15 ημέρες το κουμπί "open dispute" αφού γίνει "confirm receive"

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

εχω ψωνισει κατι γκατζετακια απο ali και δεν εχω κανει confirm σε κανενα.θα εχω συνεπειες;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εχω ψωνισει κατι γκατζετακια απο ali και δεν εχω κανει confirm σε κανενα.θα εχω συνεπειες;

 

Mπα δε νομιζω αφού δεν εχεις κανει dispute θεωρουν οτι έχεις παραλάβει.

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

εχω ψωνισει κατι γκατζετακια απο ali και δεν εχω κανει confirm σε κανενα.θα εχω συνεπειες;

 

Σε δικια μου αναλογη περιπτωση μου εστειλε μηνημα το ali οταν περασε το estimated delivery day

Link to comment
Share on other sites

Mπα δε νομιζω αφού δεν εχεις κανει dispute θεωρουν οτι έχεις παραλάβει.

 

Σε δικια μου αναλογη περιπτωση μου εστειλε μηνημα το ali οταν περασε το estimated delivery day
μπριν απο λιγους μηνες ειχα παραγγειλει μια βαση για το κινητο.μετα απο 50 μερες που δεν ειχε φανεί ακομα.μου στελνει μηνυμα ο πωλητης και με ρωταει αν τνπαρελαβα.μου λεει να κανω υπομονη μερικες μερες ακομα.εγω πιστεψα οτι χαθηκε,αλλα εφτασε μετα απο 70 μερες!

μεχρι τωρα καμμια δεκαρια μικροπραγματα που εχω αγορασει,εχουν ερθει ολα κανονικα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εκανα μια αγορα απο alli (θηκη κινητου)με china post original smart packed plus με βαση την εμπειρια σας ποσο χρονο κανει απο την παραγγελια για να παραλλαβω ελλαδα.??
Link to comment
Share on other sites

Τελευταία έρχονται σε 2-3 βδομάδες τα απλά. Είναι ήσυχη περίοδος. Τυχαίνει όμως μερικά να αργούν....πολύ!
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια αγορα απο alli (θηκη κινητου)με china post original smart packed plus με βαση την εμπειρια σας ποσο χρονο κανει απο την παραγγελια για να παραλλαβω ελλαδα.??

Εγώ πάντως περιμένω μία θήκη απο ali εδώ και 43 ημέρες...

 

Sent from my Onda v975m using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μια αγορα απο alli (θηκη κινητου)με china post original smart packed plus με βαση την εμπειρια σας ποσο χρονο κανει απο την παραγγελια για να παραλλαβω ελλαδα.??

 

Πριν λίγες μέρες έλαβα μια θήκη 10 μέρες μετά την παραγγελία, αλλά όπως έγραψα εδώ ήταν ρεκόρ.

Το σύνηθες για μένα μετά από δεκάδες αγορές είναι οι 20 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

ακύρωσα μια παραγγελία απο ali γιατι αργουσε πολλες μερες να κανει την αποστολη.τα χρηματα θα επιστραφουν στην καρτα μου,η πρεπει να κανω κατι εγω?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα. Έχω ένα πρόβλημα ΜΟΝΙΜΟ με το aliexpress. Ενώ έχω κάνει στο παρελθόν αγορά με πιστωτική και το πήρε - εν μέσω cc - δεν μου επιτρέπει πλέον καμία αγορά αν δεν κάνω verification για όσες κάρτες κι αν έχω βάλει, ακόμη και με τη revolut. Μου ζητάει να ανεβάσω ταυτότητα-φωτό της κάρτας-ebanking statement και ό,τι π@π@ρι@ τους κατέβει. Το σπάσιμο είναι ότι διαβάζω πως πολλοί από εσάς πληρώνετε κανονικά χωρίς να σας ζητάει verification. Μήπως ξέρετε τί γίνεται; Είναι καινούριο κόλπο; Έκανα κάτι και με βάλανε σε κάποιο κατάστιχο; Με άλλα sites πληρώνω κανονικά χωρίς πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Από τον ίδιο λογαριασμό το δοκίμασα και όλες τις κάρτες. Καθώς επίσης και σαν επισκέπτης με άλλο e-mail περνώντας και την revolut και χρεωστική της εθνικής.
Link to comment
Share on other sites

Από τον ίδιο λογαριασμό το δοκίμασα και όλες τις κάρτες. Καθώς επίσης και σαν επισκέπτης με άλλο e-mail περνώντας και την revolut και χρεωστική της εθνικής.

 

Μηπως περασες το οριο αγορων (πχ 700€) και ζητα verification υποχρεωτικα.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια παραγγελία αξίας 35€ και την ακύρωσα 20 λεπτά αργότερα. Μήπως ξέρετε πόσες μέρες θέλουν τα χρήματα να φανούν πίσω στην κάρτα? (Πλήρωσα με Προπληρωμένη κάρτα AB Plus Mastercard της Τράπεζας Πειραιώς)
Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια παραγγελία αξίας 35€ και την ακύρωσα 20 λεπτά αργότερα. Μήπως ξέρετε πόσες μέρες θέλουν τα χρήματα να φανούν πίσω στην κάρτα? (Πλήρωσα με Προπληρωμένη κάρτα AB Plus Mastercard της Τράπεζας Πειραιώς)

 

Μπορεί και μια βδομάδα. Σε εμένα τόσο έκανε τελευταία φορά που ακύρωσα

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Έλα και ξεκινάνε οι εκπτώσεις Αύριο!

Έχω βάλει στην λίστα παπούτσια,κάμερα, βάση κινητού!

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί και μια βδομάδα. Σε εμένα τόσο έκανε τελευταία φορά που ακύρωσα

 

Εμένα στην alphabank εκαναν 1 μήνα με υπαιτιοτητα της τράπεζας διότι τα χρηματα ήταν στο λογιστικό υπόλοιπο αλλά όχι στο διαθέσιμο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα στην παρέα. Έχω ένα πρόβλημα ΜΟΝΙΜΟ με το aliexpress. Ενώ έχω κάνει στο παρελθόν αγορά με πιστωτική και το πήρε - εν μέσω cc - δεν μου επιτρέπει πλέον καμία αγορά αν δεν κάνω verification για όσες κάρτες κι αν έχω βάλει, ακόμη και με τη revolut. Μου ζητάει να ανεβάσω ταυτότητα-φωτό της κάρτας-ebanking statement και ό,τι π@π@ρι@ τους κατέβει. Το σπάσιμο είναι ότι διαβάζω πως πολλοί από εσάς πληρώνετε κανονικά χωρίς να σας ζητάει verification. Μήπως ξέρετε τί γίνεται; Είναι καινούριο κόλπο; Έκανα κάτι και με βάλανε σε κάποιο κατάστιχο; Με άλλα sites πληρώνω κανονικά χωρίς πρόβλημα.

Δυστυχώς δεν το γλιτώνεις.Τους τα έστειλα 2 φορες αφού χρεειάστηκε να αλλάξω ταυτότητα λόγω λατινικών χαρακτήρων και γενικότερα έιναι τα ζώα μου αργά.Προφανώς έχεις περάσει κάποιο όριο αγορών στο account του alliexpress.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως περασες το οριο αγορων (πχ 700€) και ζητα verification υποχρεωτικα.

 

Με τίποτε. Η αγορά που είχα κάνει ήταν της τάξης των 10€ και καιρό πριν. Εχθές ψώνισα κανονικά από gearbest

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δυστυχώς δεν το γλιτώνεις.Τους τα έστειλα 2 φορές αφού χρειάστηκε να αλλάξω ταυτότητα λόγω λατινικών χαρακτήρων και γενικότερα έιναι τα ζώα μου αργά.Προφανώς έχεις περάσει κάποιο όριο αγορών στο account του alliexpress.

 

Τέτοιο πρόβλημα είχα με τη revolut. Δεν μου έκαναν verification λόγω ελληνικών - παλιά ταυτότητα και δίπλωμα. Τελικά το δέχτηκαν με χίλιες δυο φωτογραφίες. Ήδη έφαγα ένα fail από το aliexpress στο alipay για την ταυτότητα. Δεν το βλέπω να βγάζω άκρη.

Όσοι αγοράζουν - που διαβάζω - έχουν ανεβάσει τα έγγραφα που ζητάνε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Θελω να παρω https://m.aliexpress.com/s/item/32788879131.html?trace=storeDetail2msiteDetail&aff_platform=data-feeds&cpt=1490107416730&sk=JYJQJYByj&aff_trace_key=fcb86ecebb0f4fd98caf1a5b964755b6-1490107416730-05091-JYJQJYByj#autostay που το εχει προσφορα αυριο στα 68€.Ρωτησα τον κινεζο με τι το στελνει και μου ειπε AE standrandby express maria. Υπαρχη φοβος τελωνειου; και αν ναι τι ποσο; αν φαη τελωνειο ενα α ποσο και το μαθω μπορω να μην παω και το παρω να επθστραφη το δεμα και να παρω τα λεφτα μου πισω;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...