Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ανησυχεις. Αλλα για διαφορετικο λογο! :rolleyes:

Σαρεσει να σπερνεις πανικο;;; :p για πες....και χρονια πολλα

 

Στάλθηκε από το K6000 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σαρεσει να σπερνεις πανικο;;; :p για πες....και χρονια πολλα

 

Στάλθηκε από το K6000 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

χρονια πολλα φιλε μου με υγεια!

 

Εννοω να ανησυχεις που.... Ανησυχεις τοσο ευκολα!

Ειναι νωρις ακομα, οπως ειπε και αλλος φιλος.

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα φιλε μου με υγεια!

 

Εννοω να ανησυχεις που.... Ανησυχεις τοσο ευκολα!

Ειναι νωρις ακομα, οπως ειπε και αλλος φιλος.

Ειναι που ψωνιζω απο αλι πρωτη φορα και ακουσα και διαβασα πολλα..αλλα δεν τρελαινομαι τα λεφτα ειναι λιγα...τα πραματα ειναι που χρειαζομαι.. ;)

 

Στάλθηκε από το K6000 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξα ότι τελικά δεν υπάρχει καμία τιμωρία για πωλητές που κοροϊδεύουν τον κόσμο.

Απλά όποιος πωλητής δεν θέλει να στείλει κάτι,περιμένει για dispute και δεν υπάρχει πρόβλημα. Ενώ ο αγοραστής τρέχει να δει γιατί δεν του έρχεται το πακέτο.

 

Έτσι μου έτυχε με μια Yi camera που περίμενα από μεγάλο μαγαζί από τέλη Μαρτίου. Την βρήκα σε τρομερή τιμή 44$ από 60+) και ο πωλητής μετά την αγορά έδωσε αμέσως tracking ότι και καλά την έστειλε. Μετά 10 μέρες που δεν υπήρχε καμία κίνηση,παραδέχτηκε ότι ΔΕΝ την έστειλε! Υποσχέθηκε όμως ότι θα βρει άλλη μεταφορική και θα την στείλει. 4 βδομάδες μετά δεν υπάρχει καμία ενημέρωση και αναγκαστικά πήγα για dispute.

Αυτός γλυτώνει την καλύτερη τιμή και εγώ έχασα 1 μήνα και πρέπει να ψάξω αλλού τώρα.

 

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξα ότι τελικά δεν υπάρχει καμία τιμωρία για πωλητές που κοροϊδεύουν τον κόσμο.

Απλά όποιος πωλητής δεν θέλει να στείλει κάτι,περιμένει για dispute και δεν υπάρχει πρόβλημα. Ενώ ο αγοραστής τρέχει να δει γιατί δεν του έρχεται το πακέτο.

Έτσι μου έτυχε με μια Yi camera που περίμενα από μεγάλο μαγαζί από τέλη Μαρτίου. Την βρήκα σε τρομερή τιμή 44$ από 60+) και ο πωλητής μετά την αγορά έδωσε αμέσως tracking ότι και καλά την έστειλε. Μετά 10 μέρες που δεν υπήρχε καμία κίνηση,παραδέχτηκε ότι ΔΕΝ την έστειλε! Υποσχέθηκε όμως ότι θα βρει άλλη μεταφορική και θα την στείλει. 4 βδομάδες μετά δεν υπάρχει καμία ενημέρωση και αναγκαστικά πήγα για dispute.

Αυτός γλυτώνει την καλύτερη τιμή και εγώ έχασα 1 μήνα και πρέπει να ψάξω αλλού τώρα.

Για στείλε πωλητή να τον βάλουμε blacklist.

Edited by nikiforos_
Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξα ότι τελικά δεν υπάρχει καμία τιμωρία για πωλητές που κοροϊδεύουν τον κόσμο.

Απλά όποιος πωλητής δεν θέλει να στείλει κάτι,περιμένει για dispute και δεν υπάρχει πρόβλημα. Ενώ ο αγοραστής τρέχει να δει γιατί δεν του έρχεται το πακέτο.

 

Έτσι μου έτυχε με μια Yi camera που περίμενα από μεγάλο μαγαζί από τέλη Μαρτίου. Την βρήκα σε τρομερή τιμή 44$ από 60+) και ο πωλητής μετά την αγορά έδωσε αμέσως tracking ότι και καλά την έστειλε. Μετά 10 μέρες που δεν υπήρχε καμία κίνηση,παραδέχτηκε ότι ΔΕΝ την έστειλε! Υποσχέθηκε όμως ότι θα βρει άλλη μεταφορική και θα την στείλει. 4 βδομάδες μετά δεν υπάρχει καμία ενημέρωση και αναγκαστικά πήγα για dispute.

Αυτός γλυτώνει την καλύτερη τιμή και εγώ έχασα 1 μήνα και πρέπει να ψάξω αλλού τώρα.

 

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

Βαλε του αρνητικά σχόλια. Το καλύτερο που μπορεις να κανεις

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Βαλε του αρνητικά σχόλια. Το καλύτερο που μπορεις να κανεις

 

Αλλά η ταλαιπωρία, ταλαιπωρία!

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Αλλά η ταλαιπωρία, ταλαιπωρία!

Είπαμε αυτά έχουν οι αγορές από κίνα. Ποια ταλαιπωρία κανένα βουνό ανέβηκες? :)

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Είπαμε αυτά έχουν οι αγορές από κίνα. Ποια ταλαιπωρία κανένα βουνό ανέβηκες? :)

Δεν αφήνεις τις εξυπνάδες;

Αναμονή 4 εβδομάδων για το τίποτα.

Ξέρεις αν την ήθελα άμεσα την κάμερα ή όχι;

Επίσης, το ότι μάλλον πρέπει να δώσω πιο πολλά λεφτά τώρα για να πάρω την ίδια κάμερα -γιατί τότε ήταν σε προσφορά- δεν μετράει;

Συν άλλο χρόνο αναμονής.

Βαλε του αρνητικά σχόλια. Το καλύτερο που μπορεις να κανεις

Δυστυχώς αν κάνεις dispute, δεν σε αφήνει να δώσεις feedback.

Για στείλε πωλητή να τον βάλουμε blacklist.

Αυτός είναι.

http://s.aliexpress.com/22aq6ZVB

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όταν βιάζεσαι δεν παραγγέλνεις από εξωτερικό.

 

Άλλο το βίαζομαι κι άλλο δεν έρχεται ποτέ, ούτε καν στο μέγιστο όριο που έρχονται με τις καθυστερήσεις.

Σαφέστατα είναι μεγάλη ταλαιπωρία κάτι τέτοιο και κανονικά θα έπρεπε να υπήρχε κάποιος τρόπος να τον αναφέρεις και αν ο κάθε πωλητής μαζέψει αρκετές τέτοιες αναφορές να τον πετάει το ali.

Link to comment
Share on other sites

είχα πάρει ενα mini pc από το Ali express με windows 10 και όταν το είχα χρησιμοποιήσει μου πέταγε μπλε οθόνες και έκανε επανεκκίνηση, τέλος πάντων μετά από αρκετές ημέρες έστρωσε και μετά ξανά πάλι τα ίδια και δεν είναι σταθερό πέρασε ο καιρός και πήρε τα χρήματα ο έμπορας, τώρα δοκίμασα να βάλω τα windows 10 ξανά και τώρα κάνει επανεκκίνηση χωρίς μπλε οθόνες τι μπορώ να κάνω; υπάρχει τρόπος να το στείλω πίσω? και να πάρω χρήματα? ή άμα το στείλω δεν θα μου δώσουν τίποτα?

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Δεν αφήνεις τις εξυπνάδες;

Αναμονή 4 εβδομάδων για το τίποτα.

Ξέρεις αν την ήθελα άμεσα την κάμερα ή όχι;

Επίσης, το ότι μάλλον πρέπει να δώσω πιο πολλά λεφτά τώρα για να πάρω την ίδια κάμερα -γιατί τότε ήταν σε προσφορά- δεν μετράει;

Συν άλλο χρόνο αναμονής.

 

Αυτα τα γνωριζουμε πριν παραγγειλουμε οτι μπορει να να συμβούν. Δηλαδή θελω να ποτι και η ''ταλαιπωρια'' ειναι μέσα στο παιχνιδι.

Διαφορετικά δεν παραγγελνουμε απο Κινα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δυστυχώς αν κάνεις dispute, δεν σε αφήνει να δώσεις feedback

Μολις λήξει το dispute μια χαρα σε αφήνει να αφήσεις feedback

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

Επισης το να παραγγειλεις κατι απο κινα και απλα να περιμενεις και το πακετο να μην ερχεται δεν ειναι ταλαιπωρια....εστειλα κινητο πισω στην κινα μετα απο 35 μειλ και 4 βδομαδες να περιμενω να μου πουν μια γαμοδιευθυνση να το στειλω...και παρελαβα νεα συσκευη 120 μερες μετα την πρωτη παραγγελια....αυτο ειναι ταλαιπωρια φιλε...

Υ.Γ. Παρελαβα μια χαρα τα πραματα που ειχα παραγγειλει απο αλι στις 29 μερες...θενξ που με καθησυχασατε..

 

Στάλθηκε από το K6000 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όπως είπα το ****το ήταν ότι στην ίδια τιμή δεν μπορώ να βρώ το προϊόν.

Η κάμερα αυτή κανονικά έχει 55+$ και την είχα τσιμπήσει στα 44$ λόγω των προσφορών.

 

Ο πωλητής μπορεί να μην είχε συμφέρον να πουλήσει τόσο χαμηλά και για αυτό άρχισε τα κινέζικα.

 

Αυτός έφαγε ένα αρνητικό feedback και εγώ έμεινα χωρίς κάμερα.

Άγνωστο πότε θα πέσει η τιμή ξανά.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημερα. Εκανα μια αγορα απο το αλι και πληρωσα 8/6 κατευθειαν αφαιρεθηκαν τα λεφτα απο την τραπαλεζα. Ελα μου ντε που ο κινεζος λεη οτι δεν πληρωθηκε το αντικειμενο και δεν το στελνει γτ λεη δεν εχει πληρωθη. Στην συγκεκριμενη περιπτωση τι κανω;
Link to comment
Share on other sites

Το status του λογαριασμού σου εκεί που λέει "My orders" τι δείχνει?

 

Status finished.

http://imgur.com/a/MBsfI

Και εχουνε αφαιρεθη κανονικα τα λεφτα απο την τραπεζα. Φενεται κανονικα η χρεωση

Link to comment
Share on other sites

Status finished.

http://imgur.com/a/MBsfI

Και εχουνε αφαιρεθη κανονικα τα λεφτα απο την τραπεζα. Φενεται κανονικα η χρεωση

Για κάποιο λόγο το aliexpress ακύρωσε τη συναλλαγή. Θα σου επιστραφούν σε λίγες μέρες, αλλά καλό είναι να επικοινωνήσεις με το ali απ την φόρμα επικοινωνίας στο help. Όχι με τον έμπορο, ο έμπορος δεν έχει καμία δουλειά ούτε πήρε χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο λόγο το aliexpress ακύρωσε τη συναλλαγή. Θα σου επιστραφούν σε λίγες μέρες, αλλά καλό είναι να επικοινωνήσεις με το ali απ την φόρμα επικοινωνίας στο help. Όχι με τον έμπορο, ο έμπορος δεν έχει καμία δουλειά ούτε πήρε χρήματα.

 

Ναι ομως τα χρηματα αφαιρεθηκαν. Να περιμενω μερικες μερες μηπως μπουνε και να ξανακανω την αγορα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ομως τα χρηματα αφαιρεθηκαν. Να περιμενω μερικες μερες μηπως μπουνε και να ξανακανω την αγορα;

Είχα πάθει και εγώ κάτι παρόμοιο όπου ακυρώθηκε η συναλλαγή και τα χρήματα είχαν αφαιρεθεί. Αν πας στις πληροφορίες της παραγγελίας, έχει την αιτιολογία ακύρωσης, καθώς και σε τι φάση βρίσκεται η διαδικασία επιστροφής χρημάτων. Λογικά μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα επιστραφούν.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάθει και εγώ κάτι παρόμοιο όπου ακυρώθηκε η συναλλαγή και τα χρήματα είχαν αφαιρεθεί. Αν πας στις πληροφορίες της παραγγελίας, έχει την αιτιολογία ακύρωσης, καθώς και σε τι φάση βρίσκεται η διαδικασία επιστροφής χρημάτων. Λογικά μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα επιστραφούν.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

τελικα ξαναεκανα την αγορα την ιδια και πληρωθηκε κανονικα. τωρα θα δειξη την μαμακια εγινε. θα περιμενω καμια 10αρα μερες να δω αν θα μπουνε τα λεφτα και θα μιλησω με το help desk του aliexpress. παντως τετοια πραγμα δεν μου εχει ξανασυμβη και πελαγωσα λιγακι. ετσι και αλλιως ειναι μικορποσο. ελπιζω να τα βαλουνε πισω και να ερθει η αλλη παραγγελεια κανονικα μιας και την ξαναεκανα.

ευχαριστω τα παιδεια για την βοηθεια τους.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας παιδια.εχω κανεις γυρω στις 30 παραγγελιες απο ali και ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα!σημερα ελαβα αυτο το μυνημα απο εναν πωλητη. Dear client,

After we checked,your parcel has been returned ,but we don't konw what's the matter of this parcel ,as we put all the right information according you left us.

Would you kindly help us check with the post office which nearest your house and ask why the parcel back to us ?

If you still want the products ,we can send a new one to you ,but we need to know why the parcel back to make sure you will get the new parcel smoothly.

Waiting for your prompt reply.

Please don't worry ,we will help you solve this problem after get your reply .

Have a nice day.

Sincerely.

Tina. Τι με συμβουλευετε να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να πω τα χειρότερα από την εξυπηρέτηση πελατών του Αλι.

 

Σε 2 περιπτώσεις φάνηκαν ανεπαρκείς και απαράδεκτοι.

Στην πρώτη, ο πωλητής με κορόιδευε για βδομάδες ότι στέλνει το αντικείμενο που παράγγειλα και το μόνο που έγινε ήταν να πάρω refund. Αντί να τον τιμωρήσουν (γιατί αποδεδειγμένα το έκανε και σε άλλους), τον άφησαν να κοροϊδεύει και άλλους.

 

Στην δεύτερη περίπτωση, βρήκα 50€ χρέωση στην κάρτα μου που δεν αντιστοιχεί σε καμία αγορά μου και το μόνο που απάντησαν από το Αλι είναι ότι δεν ξέρουν τίποτα. Τρομερό support.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πρωτη φορα δημιουργηθηκε θεμα μετα απο παρα πολλες παραγγελιες.μου εστειε παλι μυνημα οτι εξαντληθηκε το προιον.μαλλον θα ζητησω τα χρηματα πισω ελπιζω να μην εχω κανα προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...