Jump to content

iNew V3


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια μια άσχετη ερώτηση να κάνω? έχω την 1.0.8 ... το NFC δουλεύει ή ακόμα δεν το έχουν φτιάξει?

(στην 1.0.4 αν θυμάμαι καλά είχα δει οτι δε δούλευε ακόμα λόγω προβλημάτων software..)

αν αναβαθμίσω σε άλλη έκδοση κερδίζω κάτι? και η εγγύηση? να υποθέσω οτι χάνεται?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους,

 

Πας : ρυθμίσεις -> Ασφάλεια->Application Permissions και το βάζεις στο off, και καθάρισες.

Έχει να κάνει με τα δικαιώματα εφαρμογών, όταν το έχεις στο On (που τώρα έτσι πρέπει λογικα να το έχεις), στην ουσία ειναι σαν να του λες ότι κάθε φορά που ζητάει η εφαρμογή να δει κάτι, θα πρέπει να σε ρωτάει. Είναι σπαστικό...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το ίδιο έχω παρατηρήσει και εγώ, αλλά με πιο αραιή συχνότητα. Εν τω μεταξύ, το φορτίζω με εναν ταχυφορτιστή που εχω απο Sony που βγάζει 1500 αντί για 700-750 που βγάζουν οι άλλοι συνήθως, και άλλοτε γράφει speed charging και άλλοτε continous charging.

Όπως θέλει, κατά βούληση....

Το 100% πάντως ειναι fake, γιατι σε λίγη ώρα έχει πέσει πολύ η στάθμη.

 

Σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλό κινητάκι, γρήγορο, ελαφρύ, λεπτό, δεν κολλάει κλπ... για εμένα πάντως με την χρήση που του κάνω η μπαταρία του ειναι ένα θέμα. Πλέον για 5-ιντσο, μπαταρία κάτω απο 2500 απορρίπτεται.

το είχα και το έχω και εγώ αυτό το θέμα ώσπου πήρα καινούργια μπαταρία. Τελικά είναι δικό της θέμα και όχι του τηλ. Η καινούργια μια χαρά δουλεύει.

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια άσχετη ερώτηση να κάνω? έχω την 1.0.8 ... το NFC δουλεύει ή ακόμα δεν το έχουν φτιάξει?

(στην 1.0.4 αν θυμάμαι καλά είχα δει οτι δε δούλευε ακόμα λόγω προβλημάτων software..)

αν αναβαθμίσω σε άλλη έκδοση κερδίζω κάτι? και η εγγύηση? να υποθέσω οτι χάνεται?

 

Αν δεν κάνω λάθος το πρόβλημα του NFC βρίσκεται στο αν τα pins τα οποία βρίσκονται στο τηλέφωνο, αγγίζουν την κεραία του NFC η οποία βρίσκεται στο πίσω μέρος στο καπάκι. αν δοκίμασες και δεν σου δούλεψε το NFC δοκίμασε να σηκώσεις με μία καρφίτσα τα pins στο τηλέφωνο.

PS προσεκτικά μην τα σπάσεις! απλώς τα ανασηκώνεις λίγο

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

δεν το εχω δοκιμασει να σου πω την αληθεια.απλα στο minideal νομιζω ελεγε οτι το nfc δε δουλευει λογω προβληματικου software. τωρα στη ρομ? στο φιρμγουερ? δε θυμαμαι...
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς καμία θήκη παρόμοια σαν αυτή με το μαγνητάκι από κάποιο site? Χάλασα αυτή που είχε όταν ήρθε το κιν και ψάχνω για κάποια παρόμοια από ebay και έτσι, έχετε καμία καλή/βολική στα υπόψη σας?

 

 

Για δές εδώ :

http://www.aliexpress.com/item/iNew-V3-Smartphone-Protective-Case-Flip-Cover-Case/1678803765.html

Asus Zenfone 3 zs570 kl Snapdragon 820 64G/6G

Asus Zenfone 2 ze551ml Z00AD 2.3GHz 4G RAM

Link to comment
Share on other sites

Εχω το inew v3 version 4 με την 1.1.1. Ποια εκδοση μου προτεινετε να περασω;

 

παιδια μια άσχετη ερώτηση να κάνω? έχω την 1.0.8 ... το NFC δουλεύει ή ακόμα δεν το έχουν φτιάξει?

(στην 1.0.4 αν θυμάμαι καλά είχα δει οτι δε δούλευε ακόμα λόγω προβλημάτων software..)

αν αναβαθμίσω σε άλλη έκδοση κερδίζω κάτι? και η εγγύηση? να υποθέσω οτι χάνεται?

 

Δοκιμάζοντας σχεδόν κάθε rom που κυκλοφορεί τις λίγες μέρες που εχω το κινητό θα σας προτείνω εκεί που κατέληξα εγώ, και είναι η εξής διαδικασία.

Original 1.0.8

Root

CWM Recovery

Tsunami

Αν χάσετε τα IMEi κάτι που συνέβαινε συνεχώς σε εμένα το MTKdroidTools είναι το εργαλείο σας.

Βεβαιωθείτε οτι έχετε όλους τους USB drivers και μην ξεχνάτε ότι στα Win 8 πρέπει να έχετε boot-αρει χωρίς την ασφάλεια για υπογεγραμμένους drivers για να εγκατασταθούν.

Στην αρχή μπορεί να με βρίσετε λίγο,μετά όμως θα δικαιωθώ.. :D

Link to comment
Share on other sites

Έφταιγε η πρώτη πρώτη Ρομ με την οποία είχε κυκλοφορήσει το τηλέφωνο. Σε συνδυασμό με τα πινακια που δεν παταγανε σωστά στην κεραία είχε βγει το συμπέρασμα ότι η πρώτη φουρνιά inew v3 δεν είχε NFC. Αλλά αποδείχτηκε ότι έφταιγε η ρομ. Οπότε και εμείς με της πρώτης φουρνιας συσκευές μετά το πρώτο update είμαστε κομπλέ. Και θεωρώ ότι αποκλείεται να κυκλοφορούν ακόμα συσκευές με την πρώτη Ρομ οπότε όποιος έχει θέμα είναι από τα πινακια.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πριν αρχισω να γραφω, θα υπενθυμισω ότι έχω την εκδοση 850/2100 version 3. (1η φουρνιά)

 

Λογω μια χαζομαρας που εκανα στο τηλεφωνο, αποφασισα, δραττοντας την ευκαιρια, να φλασαρω μια καινουρια ρομ.....(καιρο είχα άλλωστε)

 

πηρα το ρίσκο να δοκιμασω μία που, θεωρητικα, είναι ακατάλληλη για την συσκευη μου, που όμως, είναι καταλληλη για εκδόσεις στα 900/2100hz.

 

διαλεξα αυτην

http://www.needrom.com/mobile/inew-v3-1-0-6-wcdma900-version-original/

στην οποια προσθεσα την μοδ 111, απο την ιδια σελιδα. Διαβασα πολυ καλά σχολια σχετικά με την καταναλωση στην 111

 

Ε, το πολύ πολυ να ξαναγυρισω στην τσουναμι

 

λοιπον,

η 106 εγκατασταθηκε πανευκολα....

Στο καπάκι πέρασα την 111

και οι 2 με σπφλασ τουλς

ολα πήγαν ΑΨΟΓΑ

 

η 111 ειναι ρουταρισμενη και εχει προεγκατεστημενο τον θειο..

 

Αμεσως περναω τον κυρ Λακη πατσερη, τιτανιουμ μπακαπ και επαναφερω ολες της εφαρμογες που ειχα...

 

Φυσικά, τα ιμει χαθηκαν, αλλά τα επανεφερα με τον θειο...

 

Και ερχομαστε στην ταμπακιερα...

 

μπηκα σε engineering menu->bandmode

οπως ηταν αναμενομενο είναι τικαρισμενο wcdma-imt-2000 και το wcdma-gsm-900

το θεμα είναι αν μπορεί να συνδεθει σε 3g στα 900..

 

πηγα λοιπόν στα σεττινγκς-mobile networks-network operators-select manually

μου εβγαλε ολα τα δικτυα κινητης εκ των οποίων vodafone gr 2g και vodafone gr 3g... επέλεξα το 2ο....

...

...

...

ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΘΗΚΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΕ VODAFONE GR 3G. ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΕ Registered on Network... Και μάλιστα, πραγματοποίησα και κλήση.....

Θα δοκιμασω τζιπιες και τα ρεστα και θα ανεβασω σοτς...

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!! πριν το φλασαρισμα,και στις 2 περιπτωσεις, ξε-τίκαρα τον preloader και έκανα download only. Εχουν αναφερθεί ¨τουβλιάσματα¨.

Edited by jpower73

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό λέει 60 μέρες παράδοση χωρίς tracking number...είναι ασφαλές? Χάνω και τις 45 μέρες από το paypal έτσι

Ο Χορτιάτης είναι ΚΙΤΡΙΝΟΣ
Link to comment
Share on other sites

παιδια μια άσχετη ερώτηση να κάνω? έχω την 1.0.8 ... το NFC δουλεύει ή ακόμα δεν το έχουν φτιάξει?

(στην 1.0.4 αν θυμάμαι καλά είχα δει οτι δε δούλευε ακόμα λόγω προβλημάτων software..)

αν αναβαθμίσω σε άλλη έκδοση κερδίζω κάτι? και η εγγύηση? να υποθέσω οτι χάνεται?

 

Στην 1.0.4 δουλεύει το NFC.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέει 60 μέρες παράδοση χωρίς tracking number...είναι ασφαλές? Χάνω και τις 45 μέρες από το paypal έτσι

 

Το ali δεν έχει paypal. Εχει δικό του σύστημα (Escrow) που δουλέυει διαφορετικά. Επειδή δεν το έχω ψάξει διαβασε το στο ali και θα σε βοηθήσουν και τα παιδιά εδώ για περισσότερες λεπτομέριες. Αν θυμάμαι καλά έχει την ασφαλιστική δικλείδα οτι αν δεν δηλώσεις οτι παρέλαβες δεν δίνουν τα λεφτα στον πωλητή κτλ. Τώρα χωρις tracking πως θα το αποδείξεις οτι δεν παρέλαβες...:ninja: Βέβαια για 3,5€ που κοστίζει δεν θα με πολυπείραζε να σου πω την αλήθεια.

 

Πάντως αν θες τόσο πολύ την θήκη, επειδή την δικιά μου δεν την χρησιμοποιώ ΑΝ την βρώ στην πουλάω στην συμβολική τιμή του να έρθεις να την πάρεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το ali δεν έχει paypal. Εχει δικό του σύστημα (Escrow) που δουλέυει διαφορετικά. Επειδή δεν το έχω ψάξει διαβασε το στο ali και θα σε βοηθήσουν και τα παιδιά εδώ για περισσότερες λεπτομέριες. Αν θυμάμαι καλά έχει την ασφαλιστική δικλείδα οτι αν δεν δηλώσεις οτι παρέλαβες δεν δίνουν τα λεφτα στον πωλητή κτλ. Τώρα χωρις tracking πως θα το αποδείξεις οτι δεν παρέλαβες...:ninja: Βέβαια για 3,5€ που κοστίζει δεν θα με πολυπείραζε να σου πω την αλήθεια.

 

Πάντως αν θες τόσο πολύ την θήκη, επειδή την δικιά μου δεν την χρησιμοποιώ ΑΝ την βρώ στην πουλάω στην συμβολική τιμή του να έρθεις να την πάρεις.

 

Συμφωνώ με τα παραπάνω και σαν "καλός" πελάτης του ali έχω να δηλώσω οτι όλες μου οι αγορές (200+ δικές μου και φίλων) ήταν απροβλημάτιστες. Ολες οι αποστολές από ali έχουν tracking... και ολα τα δεματάκια έρχονται συστημένα που σημαίνει οτι όλα αποδεικνύονται !! Τώρα όσον αφορά την συσκεκριμένη πώληση όντως δεν θα έχει tracking αλλά μη σε φοβίζει αυτό....

Ορίστε και άλλο link

http://www.aliexpress.com/item/Protective-Case-S-View-Flip-Cover-Case-Stand-Case-for-iNew-V3-Smartphone/1762896043.html

Edited by dgeorg

Asus Zenfone 3 zs570 kl Snapdragon 820 64G/6G

Asus Zenfone 2 ze551ml Z00AD 2.3GHz 4G RAM

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα,

Μετά και από πρόταση μου πήρε ένας φίλος το inew v3 (ειχα κινέζικο thl w100 και ήμουν σουπερ ικανοποιημένος και έτσι τον έπεισα για κινέζικο).

Όλα καλά εκτός από τα γνωστά 3 προβλήματα (gps, μπαταρία, wifi σήμα)

Μετά από κανα δίμηνο για να λύσουμε το θέμα με το gps ήρθε από εμένα και του φλάσαρα τη v3_inew_v1.0.8_GPS-Fix_MNShop.cz.

Ανοίγει το κιν μετά από το φλασάρισμα κανονικά και μπαίνω στη recovery που είχαν προεγκατεστημένη οι τσέχοι της GPS_FIX και έκληξη!! δεν είχε τρόπο να κάνω back. μπήκα έκανα factory reset αλλά δε μπορούσα να γυρίσω προς τα πίσω να κάνω reboot.

Είναι δυνατόν? Το έχει παρατηρήσει κανείς αυτό?

Οπότε αναγκαστικά μετά το reset έβγαλα τη μπαταρία για να κάνω restart αλλά μετά δεν άνοιγε πια το κινητό, είχε κολλήσει στο σήμα inew...

Ξαναφλάσαρα τη ρομ, άνοιξε κανονικά , και για πρώτη φορά κλείδωσε δορυφόρους!!

Μετά από ένα restart όμως δεν ξανακλείδωσε δορυφόρους ποτέ... Ενώ βλέπει 21 δορυφόρους έχει 0 in use.

Οπότε λέω να του περάσω το gps fix.

Να βάλω κανά άλλο recovery (για να μην έχω τα ίδια) και να φλασάρω το αρχείο που πόσταρε ο φίλος batsilos από το install zip του recovery ή να αλλάξω τον κώδικα του gps.conf με editor (copy paste φαση)? H είναι το ίδιο?

Αν περάσω τη τσουνάμι μήπως θα βελτιωθεί και η ένταση του wifi μαζί με το gps? (το βλέπω δύσκολο του wifi το σήμα να ενισχυθεί, πρέπει να είναι θέμα αδύναμης κεραίας)

Thanks !!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα των κατόχων iNEW V3

Σήμερα παρέλαβα το δικό μου. Έγινε παραγγελία στις 14/6 στο to2c.com (160 $), έγινε shipping στις 17/6, έφθασε Ελλάδα στις 28/6 και στα χέρια μου (Αθήνα είμαι) σήμερα. Και φυσικά τώρα περνάω ώρες "ψάχνοντας" το... To κινητό το ήξερα από έναν συνάδελφο στην δουλειά που το έχει πάρει εδώ και 6 μήνες περίπου. Οπότε προχώρησα ας πούμε εκ του ασφαλούς στην αγορά του εφ' όσον άντεξε στα χέρια του μια χαρά τόσο καιρό... :lol:

Έχω μερικές απορίες, όποια βοήθεια καλοδεχούμενη :rolleyes:

1. Οι επαφές αποθηκεύονται μόνο στην μνήμη του τηλεφώνου (ή και στην κάρτα sim) ή μπορούν να αποθηκευτούν και στην miniSD

2. Πως ορίζουμε ένα mp3 σαν ήχο κλήσης ?

3. Πως μπορούμε να έχουμε εύκολη πρόσβαση στην αλλαγή προφίλ ? > άκυρο, το βρήκα...

Edited by harmon17

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

2. Πως ορίζουμε ένα mp3 σαν ήχο κλήσης ?

 

Μετακινείς τα MP3 στο φάκελο ringtones και μετα τα παρουσιάζει στην επιλογή κανονικά.

Batsilos (Bilias aka Fazer-1000)

HTC-HD2 - Inew V3 - Lenovo A3500FL - Jiayu G4s octa

http://www.needrom.com/author/batsilos ---- Οι ROM μου στο Needrom

Link to comment
Share on other sites

Μετακινείς τα MP3 στο φάκελο ringtones και μετα τα παρουσιάζει στην επιλογή κανονικά.

 

Ευχαριστώ φίλε :)

 

Είναι το πρώτο μου κινητό με android (ούτε iphone είχα ποτέ), μια ζωή με Symbian (Nokia) ήμουν και η εμπειρία χρήσης για την ώρα είναι.... χμμμ ... προβληματική (για να το πω ήπια...). Αλλά υποθέτω είναι θέμα συνήθειας και εμπειρίας...

 

Ερώτηση .. Έχω ένα bluetooth ακουστικό Nokia, το ΒΗ-215 αλλά δεν βλέπω να το αναγνωρίζει το v3. Για πέστε κάποια γνώμη για bluetooth ακουστικό...

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε το πρωτο από τα 2 που έχω παραγγείλει για 2 φίλους. Αν και κάτοχος nexus 5 εγώ ένα πρόβλημα ουσιαστικά αντιμετώπισα εκ πρώτης όψεως. Εδώ στη Κηφισιά είμαι με μόνιμο 3g ανοιχτό και πάει καμπάνα ενώ το inew βλέπω ότι δυσκολεύεται πολύ να πιάσει 3g και στη τελική καταλήγει με g. Έχει κάνεις άλλο τέτοιο πρόβλημα σήματος; βέβαια την ίδια αστάθεια αντιμετωπιζα στη περιοχή εδώ και με το παλιό μου s3. Σε άλλες περιοχές δεν το έχω δοκιμάσει να δω πως πάει.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

http://img849.imageshack.us/img849/1181/fdxg.png

Εξαιρετική κατανάλωση, κατω από 10 τοις εκατό ανά ωρα.... Με αρκετο σερφαρισμα..

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα στην micro sim χάνει συνεχώς το σήμα τις τελευταίες μέρες. (κανένα πέσιμο τώρα τελευταία, και η κάρτα δεν έχει βγει από τότε που το πήρα ). Έχουμε καμία ιδέα τι μπορεί να φταίει ;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οποιαδήποτε πρόταση για ανανέωση Ρομ καλοδεχούμενη. Τώρα έχω 1.0.4

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ήρθε το πρωτο από τα 2 που έχω παραγγείλει για 2 φίλους. Αν και κάτοχος nexus 5 εγώ ένα πρόβλημα ουσιαστικά αντιμετώπισα εκ πρώτης όψεως. Εδώ στη Κηφισιά είμαι με μόνιμο 3g ανοιχτό και πάει καμπάνα ενώ το inew βλέπω ότι δυσκολεύεται πολύ να πιάσει 3g και στη τελική καταλήγει με g. Έχει κάνεις άλλο τέτοιο πρόβλημα σήματος; βέβαια την ίδια αστάθεια αντιμετωπιζα στη περιοχή εδώ και με το παλιό μου s3. Σε άλλες περιοχές δεν το έχω δοκιμάσει να δω πως πάει.

 

Χρησιμοποιείς την ίδια sim;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς την ίδια sim;

 

δεν το δοκιμασα με την ιδια γιατι δεν μπορω κιολας. το δικο μου το nexus παιρνει micro sim ενω το inew κανονικη. παντως και στο inew ειχα μια 3g καρτα της vodafone μεσα οπως και στο δικο μου. Τεσπα ο κατοχος δεν κανει και τρελη χρηση 3g απλα μου φανηκε περιεργο.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

δεν το δοκιμασα με την ιδια γιατι δεν μπορω κιολας. το δικο μου το nexus παιρνει micro sim ενω το inew κανονικη. παντως και στο inew ειχα μια 3g καρτα της vodafone μεσα οπως και στο δικο μου. Τεσπα ο κατοχος δεν κανει και τρελη χρηση 3g απλα μου φανηκε περιεργο.

 

Το inew παίρνει μια κανονική και μια μικρή sim :)

Link to comment
Share on other sites

http://img849.imageshack.us/img849/1181/fdxg.png

Εξαιρετική κατανάλωση, κατω από 10 τοις εκατό ανά ωρα.... Με αρκετο σερφαρισμα..

 

Νομίζω τσάμπα παρήγγειλα την W8 :X

Link to comment
Share on other sites

Το inew παίρνει μια κανονική και μια μικρή sim :)

 

Έτσι ! Του έβαλα 2 sim , μια κανονική 3g (εταιρική σύνδεση) και μια micro sim (cosmocarta ) και δουλεύει άψογα ... προς το παρόν :)

 

Σημ. Η sim της cosmocarta μετατράπηκε σε micro sim με ψαλίδι ! (την κόψανε στον ΟΤΕ) :rolleyes:

Stay alive, keep riding

Nokia 7110 > Sony Er. Z1010 > Nokia N95 > Nokia 701 > iNew V3 > LG V10 > 1+ 8 pro

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...