Jump to content

Google Chromecast


psybill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν έχεις την δωρεάν έκδοση του Plex στον υπολογιστή σου, θα μπορείς να streamάρεις το υλικό που έχεις ανεβάσει στον server μόνο στο οικιακό σου δίκτυο.

 

Για να streamάρεις από οπουδήποτε, είναι απαραίτητο να γίνεις συνδρομητής επί πληρωμή στο Plex.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Οσοι απο εσας που πηρατε το Chromecast και θα ερθετε στην συναντηση τις Κυριακης ( ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ) θα φερω μαζι μου το

EZCast Miracast και τοτε θα καταλαβετε το ποσο τελεια και χωρις ταλαιποριες κανη τα παντα !!! Δωστε 18,00 € σημερινη τιμη

και παψτε να παιδευεστε με προγραμματα με σερβερ με τρεχα γυρευε και ψαξε ρωτα !!!

ΦΙΛΙΚΑ παντα τα λεω !!

 

ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ POST 21 εχω μια παραπομπη που εκη αναφερω αναλυτικα οτι θελη να μαθη καποιος !!!!!

Edited by powerser
ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις την δωρεάν έκδοση του Plex στον υπολογιστή σου, θα μπορείς να streamάρεις το υλικό που έχεις ανεβάσει στον server μόνο στο οικιακό σου δίκτυο.

 

Για να streamάρεις από οπουδήποτε, είναι απαραίτητο να γίνεις συνδρομητής επί πληρωμή στο Plex.

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Οσοι απο εσας που πηρατε το Chromecast και θα ερθετε στην συναντηση τις Κυριακης ( ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ) θα φερω μαζι μου το

EZCast Miracast και τοτε θα καταλαβετε το ποσο τελεια και χωρις ταλαιποριες κανη τα παντα !!! Δωστε 18,00 € σημερινη τιμη

και παψτε να παιδευεστε με προγραμματα με σερβερ με τρεχα γυρευε και ψαξε ρωτα !!!

ΦΙΛΙΚΑ παντα τα λεω !!

 

Για δώσε ένα λινκ γιατί διάβασα ότι κυκλοφορούν πολλοί κλώνοι

Link to comment
Share on other sites

Για δώσε ένα λινκ γιατί διάβασα ότι κυκλοφορούν πολλοί κλώνοι

 

ή το tronsmart t1000 που το έχω και κάνει τα πάντα εύκολα και γρήγορα

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Οσοι απο εσας που πηρατε το Chromecast και θα ερθετε στην συναντηση τις Κυριακης ( ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ) θα φερω μαζι μου το

EZCast Miracast και τοτε θα καταλαβετε το ποσο τελεια και χωρις ταλαιποριες κανη τα παντα !!! Δωστε 18,00 € σημερινη τιμη

και παψτε να παιδευεστε με προγραμματα με σερβερ με τρεχα γυρευε και ψαξε ρωτα !!!

ΦΙΛΙΚΑ παντα τα λεω !!

 

ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ POST 21 εχω μια παραπομπη που εκη αναφερω αναλυτικα οτι θελη να μαθη καποιος !!!!!

 

Τι ακριβώς κάνει αυτό που δεν κάνει το Chromecast; Από μια μικρή έρευνα που έκανα στο Google μάλλον τίποτα.

 

Ποια είναι η ταλαιπωρία με το Chromecast; Ένα κουμπί πατάς αν υπάρχει υποστήριξη από την εκάστοτε εφαρμογή.

 

Αν έχεις Android δε χρειάζεται καν να ασχοληθείς με κάτι άλλο πλην του Chromecast.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Οσοι απο εσας που πηρατε το Chromecast και θα ερθετε στην συναντηση τις Κυριακης ( ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ) θα φερω μαζι μου το

EZCast Miracast και τοτε θα καταλαβετε το ποσο τελεια και χωρις ταλαιποριες κανη τα παντα !!! Δωστε 18,00 € σημερινη τιμη

και παψτε να παιδευεστε με προγραμματα με σερβερ με τρεχα γυρευε και ψαξε ρωτα !!!

ΦΙΛΙΚΑ παντα τα λεω !!

 

ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΣΤΟ POST 21 εχω μια παραπομπη που εκη αναφερω αναλυτικα οτι θελη να μαθη καποιος !!!!!

 

παλικαρε ωραιο το μηχανακι,κριμα να μην ερθω στη συναντηση να το δω.απο υπολογιστη το εχεις δοκιμασει?

Vamos Aris
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Επειδή δεν έχω καταλάβει ακριβώς, μπορούμε να συνδέσουμε το Chromecast σε τηλεόραση η οποία δεν έχει WiFi και μπορεί να συνδεθεί στο internet μέσω ethernet καλωδίου απευθείας στο router;

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω καταλάβει ακριβώς, μπορούμε να συνδέσουμε το Chromecast σε τηλεόραση η οποία δεν έχει WiFi και μπορεί να συνδεθεί στο internet μέσω ethernet καλωδίου απευθείας στο router;

H tv δεν χρειάζεται να έχει internet, ανοίγεις το WiFi του laptop και συνδέεται με το chromecast μεταδίδοντας την εικόνα στην tv

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

H tv δεν χρειάζεται να έχει internet, ανοίγεις το WiFi του laptop και συνδέεται με το chromecast μεταδίδοντας την εικόνα στην tv

 

Ωραία, σ' ευχαριστώ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με το Chromecast:

1. Μπορείς να δεις ταινία που έχεις στο τάμπλετ (Nexus 7 2013)? Είναι πολύ καλή η ποιότητα? Χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα για να την δεις; Χρησιμοποιώ το ΜΧ player.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το αγορασα χθες και ειναι super γιατι κανει μια τηλεοραση smart και μαλιστα με τον καλυτερο τροπο για web browsing, προβολη φωτο, βιντεο, YouTube κλπ από το tablet το κινητο ή το laptop, χωρις τα δυσχρηστα proprietaryOS που εχουν οι διαφορες εταιρειες για τον ιδιο σκοπο

To μονο "κακο" ειναι πως παρά το ότι το αγορασα από δικό μας Mediamarkt (και προφανως λογω εισαγωγης παρτίδας από Αγγλια αν και περιμενα την γερμανικη εκδοση η αληθεια ειναι) στην συσκευασια ειχε φυσικά UK charger.

Το σημειώνω απλά για να έχετε το νου σας πριν αγορασετε, μηπως τυχον βρειτε εκδοση για καποια απο τις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες με συμβατη με Ελλαδα πριζα γιατι και η ιδια η Google προτεινει την χρηση με ρευμα, παρα μεσω αγνωστου ποιοτητας usb για σταθεροτερη λειτουργια χωρις restart, αποσυνδεσεις κλπ. Σε καθε περιπτωση, αντι για μετατροπεα, αγοραζετε με πολυ μικρο κοστος μια πριζα για usb καλωδιο, το οποιο ετσι κι αλλιως παρεχεται στη συσκευασια και ολα καλα :)

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Το αγορασα χθες και ειναι super γιατι κανει μια τηλεοραση smart και μαλιστα με τον καλυτερο τροπο για web browsing, προβολη φωτο, βιντεο, YouTube κλπ από το tablet το κινητο ή το laptop, χωρις τα δυσχρηστα proprietaryOS που εχουν οι διαφορες εταιρειες για τον ιδιο σκοπο

To μονο "κακο" ειναι πως παρά το ότι το αγορασα από δικό μας Mediamarkt (και προφανως λογω εισαγωγης παρτίδας από Αγγλια αν και περιμενα την γερμανικη εκδοση η αληθεια ειναι) στην συσκευασια ειχε φυσικά UK charger.

Το σημειώνω απλά για να έχετε το νου σας πριν αγορασετε, μηπως τυχον βρειτε εκδοση για καποια απο τις υπολοιπες ευρωπαικες χωρες με συμβατη με Ελλαδα πριζα γιατι και η ιδια η Google προτεινει την χρηση με ρευμα, παρα μεσω αγνωστου ποιοτητας usb για σταθεροτερη λειτουργια χωρις restart, αποσυνδεσεις κλπ. Σε καθε περιπτωση, αντι για μετατροπεα, αγοραζετε με πολυ μικρο κοστος μια πριζα για usb καλωδιο, το οποιο ετσι κι αλλιως παρεχεται στη συσκευασια και ολα καλα :)

 

Καλά δεν κοστίζει και πολλά ένα ανταπτοράκι. 1 ευρώ στο ηλεκτρολογείο της γειτονιάς ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνησω...αλλα επειδη καθε ανταπτορας/μετατροπεας κλπ παντα εγειρει θεματα ποιοτητας, αξιοπιστιας γιατι να μην παρετε πχ αυτο http://www.e-shop.gr/blackberry-usb-charger-850mah-black-bulk-p-TEL.018093 (που ειναι ακριβως στα specs που αναγραφει ο UK charger) με μολις 4Ε?

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Το αγορασα χθες και ειναι super γιατι κανει μια τηλεοραση smart

 

Να σε ρωτήσω κάτι? μπορείς να κάνεις και από το κινητό σου mirror κάποια ταινία που έχεις κατεβασμένη εκεί? αν το έχεις δοκιμάσει κάνει τίποτα σπασίματα?

Link to comment
Share on other sites

Mirror μπορεις να κανεις με δυο τροπους: ειτε αν εχεις lolipop με το cast button που υπαρχει μονιμα πλεον στο notification drawer, ειτε με αντιστοιχο κουμπι στην καθε εφαρμογη εφοσον υποστηριζει chromecast. Για το vlc πχ που ειναι ισως ο πιο διαδεδομενος player για ολα τα format, συντομα ερχεται update με chromecast support.

Εγω με το nexus4 που εχω, δεν εχω δοκιμασει ταινιες ως τωρα αλλα με οτι video εχω δει σε fullHD τραβηγμενο με την καμερα του, ολα παιζουν αψογα. Οταν κανω δοκιμη με εξωτερικα αρχεια ή ταινια θα ενημερωσω - δε νομιζω παντως να υπαρχει προβλημα με ενα κινητο πιθανοτατα ισχυροτερο απο το δικο μου και ενα καλο wifi δικτυο μεσα στο σπιτι

 

PS: δοκιμασα χθες αναπαραγωγη HD trailer ταινιων από το Play store και ολα πηγαν τελεια - σουπερ εικονα, ομαλη κινηση και frames :)

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το Popcorn time στο tablet και μου εδωσε επιλογη για cast στο chromecast και παιζει απιθανα καλα.
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Mirror μπορεις να κανεις με δυο τροπους: ειτε αν εχεις lolipop με το cast button που υπαρχει μονιμα πλεον στο notification drawer, ειτε με αντιστοιχο κουμπι στην καθε εφαρμογη εφοσον υποστηριζει chromecast. Για το vlc πχ που ειναι ισως ο πιο διαδεδομενος player για ολα τα format, συντομα ερχεται update με chromecast support.

Εγω με το nexus4 που εχω, δεν εχω δοκιμασει ταινιες ως τωρα αλλα με οτι video εχω δει σε fullHD τραβηγμενο με την καμερα του, ολα παιζουν αψογα. Οταν κανω δοκιμη με εξωτερικα αρχεια ή ταινια θα ενημερωσω - δε νομιζω παντως να υπαρχει προβλημα με ενα κινητο πιθανοτατα ισχυροτερο απο το δικο μου και ενα καλο wifi δικτυο μεσα στο σπιτι

 

PS: δοκιμασα χθες αναπαραγωγη HD trailer ταινιων από το Play store και ολα πηγαν τελεια - σουπερ εικονα, ομαλη κινηση και frames :)

 

Εβαλα το Popcorn time στο tablet και μου εδωσε επιλογη για cast στο chromecast και παιζει απιθανα καλα.

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά δεν τα γλυτώνω τα έξοδα μάλλον!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

 

Έχω και εγώ το chromecast και έχω ένα προβληματάκι.

To modem μου είναι το κλασικό Thomson v585 και εφόσον κάνω "reset" κάποιο setting του modem, πχ. αλλάζω channel, δίκτυο από b/g/n σε b/g, τότε ο υπολογιστής εντοπίζει το chromecast και κάνω cast άνετα.

 

Όταν κλείσω υπολογιστή και Tv, και ενεργοποιήσω ξανά την tv, η tv εντοπίζει το chromecast για περίπου 20'', αλλά δεν μπορεί να το "δει" ο υπολογιστής.

Τότε πρέπει να κάνω ξανά το "reset" όπως το περιέγραψα παραπάνω.

 

Έχω δοκιμάσει διάφορες αλχημείες, πχ reset το chromecast, να φέρω πιο κοντά το Modem, ρεύμα στο chromecast από πρίζα και όχι usb, statip ips κλπ, αλλά δεν πιάνει κάτι μόνιμα.

 

Υπάρχει καμιά ιδέα;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Καλημερα. Επειδη ενδιαφερομαι να το αγορασω θα ηθελα να ρωτησω εαν ισχυει οτι οταν παιζει ταινια δεν αναγνωριζει υποτιτλους .srt . Ενδιαφερομαι να το χρησιμοποιω μονο απο το κινητο μου. Thanks.
Link to comment
Share on other sites

θυμαμαι να εχω δει με vlc player επεισοδειο σειρας (californication για την ακριβεια :p ) με τους υποτιτλους σε srt χωρις κανενα προβλημα, απλα δεν εχω χρονο να το ξαναδοκιμασω - για μενα προχωρα αφοβα ετσι κι αλλιως αν η τηλεοραση σου δεν ειναι "Smart TV"

Μαλιστα, το eshop το εχει αυτη την εβδομαδα σε crazy Sunday προσφορα στα 37,9Ε αντι 49,9Ε http://www.e-shop.gr/google-chromecast-p-PER.616840, που ειναι η κλασικη retail τιμη!

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα μπορει κανεις να με διαφωτισει, εχω δυο οθονες θελω να βαλω chromecast και θελω να στριμαρω απο μια συσκευη και στις δυο παράλληλα. Ξέρει κανεις αν γινεται αυτό ; Ή η ζευξη γινεται με μια οθονη μονο.
Link to comment
Share on other sites

Οι υπότιτλοι θα παίζουν αν το υποστηρίζει το πρόγραμμα που στέλνει και το βίντεο. Το Chromecast δεν κάνει τίποτα, απλά παίζει αυτά που του στέλνουν.

 

Σε δύο πήγες δεν μπορεί να στείλει. Τουλάχιστον μέχρι τώρα. Αν έχουν βγάλει στο xda καμία μετατροπή δεν το γνωρίζω.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα μπορει κανεις να με διαφωτισει, εχω δυο οθονες θελω να βαλω chromecast και θελω να στριμαρω απο μια συσκευη και στις δυο παράλληλα. Ξέρει κανεις αν γινεται αυτό ; Ή η ζευξη γινεται με μια οθονη μονο.

Το Chromecast πιανει μια HDMI και δουλευει σαν οποιαδηποτε συσκευη που εχεις συνδεσει με HDMI στην τηλεοραση σου.

Μαλλον θες καποιου ειδους HDMI σπλιτερ και να βαλεις εκει το Chromecast.

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...