Jump to content

Google Chromecast


psybill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά γεια σας. Τώρα είδα αυτό το post και σκέφτηκα να συμβάλω κι εγώ με τα λίγα που ξέρω για το θέμα.

Έχω το chromecast περίπου 4-5 μήνες. Το χρησιμοποιώ σχεδόν καθημερινά. Κυρίως για να βλέπω ταινίες. Με σύνδεση από το κινητό.

Προτείνω λοιπόν 2 εφαρμογές. Το showbox και το popcorn time. Δεν υπάρχουν βέβαια στο playstore. Αλλά είναι πολύ εύκολο να τις κατεβάσουμε από τον browser.

Το popcorn time έχει δικό του player και όταν ξεκινήσει η ταινία χρειάζεται να πατήσεις το γνωστό κουμπί του chromecast για να την μεταφέρεις στην tv. Έχει επιλογή σε τι ποιότητα θέλεις να δεις την ταινία και πόσα mb είναι. Και επιλογή για υπότιτλους οι οποίοι κατεβαίνουν ενσωματωμένοι στην ταινία. Μπορούμε να κάνουμε download την ταινία ή να την δούμε απευθείας. Αν έχουμε καλή ταχύτητα στο internet την βλέπουμε άνετα απευθείας. Αν όχι, καλό είναι να την κάνουμε download. Μπορούμε να ξεκινήσουμε το download και μετά από 5 λεπτά να πατήσουμε το watch now και να την δούμε. Έτσι θα έχει κατεβάσει ήδη αρκετά δεδομένα για να μην έχουμε κολλήματα.

Το showbox λειτουργεί λίγο διαφορετικά. Έχει κι αυτό download ή watch now. Και για subtitles. Πρέπει εδώ να επιλέξεις από πριν που θα δεις την ταινία. Internal (δηλαδή με τον δικό του player που παίζει την ταινία μόνο στο κινητό με τους υπότιτλους) και external (με όποιον άλλο player έχεις στην συσκευή σου). Εδώ θα χρειαστούμε μια εφαρμογή που κάνει casting και εγώ έχω βάλει το localcast. Το οποίο είναι ότι καλύτερο υπάρχει για εμάς που θέλουμε υπότιτλους. Έχει επιλογή να ενσωματώσουμε τους υπότιτλους από το opensubtitles σε οποιαδήποτε ταινία κάνουμε casting στο chromecast. Να τους βάλουμε στο χρώμα που θέλουμε. Στο μέγεθος που θέλουμε. Να τους συγχρονίσουμε με ακρίβεια δέκατο του δευτερολέπτου. Κι αυτό το λέω γιατί καμμιά φορά σε κάποιες ταινίες στους ήδη ενσωματωμένους υπότιτλους δεν είναι καλά συγχρονισμένοι.

Αυτά προς το παρόν.

Edited by Jimi_Gr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παίδες :) το πήρα χθες στα 42ευρω, έχω μια 24" lg που κάθονταν και είπα να την ζωντανεψω :rolleyes::rolleyes: μία χαρά όλα, και ότι και αν έβαλα από το θηρίο (Z ultra) πηγαίνει σφαίρα :D

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_sop=15&_nkw=CHROMECAST&rt=nc&LH_BIN=1

παιδια απο ολα τα chromecast πλην του οριτζιναλ ποιο προτεινετε?

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

επειδη ειχα win7 (τωρα εβαλα τα 10αρια) δεν μπορουσα να κανω cast οτι εδειχνε η tab του chrome ας πουμε παρα μονον βιντεο απο youtube.μαλλον φταιει οτι ο υπολογιστης ειναι 6ετιας ?ετσι ειχα καταλαβει.δεν εχει το απαραιτητο hardware.η κανω λαθος?

κι εγω θα ηθελα οτι δειχνει ο chrome εκεινη τη στιγμη να το δειχνει στην τιβι.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα εγώ με 7αρια και hardware 8ετιας... Το cast extension το εγκατέστησες στον chrome πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο?

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα εγώ με 7αρια και hardware 8ετιας... Το cast extension το εγκατέστησες στον chrome πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο?

 

κατσε κατσε δηλαδη βλεπεις ΟΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΜΙΑ TAB του chrome στην τιβι ας πουμε?θελω να βλεπω live streaming εναν αγωνα θα τον δειχνει ?μονο youtube video εχω καταφερει!

αυτο το extension δεν λες?

ξεχασα να πω οτι ο media player που εχω πανω στην τιβι υποστηριζει miracast δεν ειναι δηλαδη ακριβως chromecast

 

σε δεκτη με miracast τελικα μπορω να κανω cast απο το πισι 6ετιας με win10 ?να δειχνει ακριβως οτι δειχνει το tab στον browser στο πισι

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχεις chromecast ή κάτι άλλο???

 

το media player μου εχει miracast.

τωρα θελω να παρω απο ebay ενα cast αλλα επειδη ειναι ακριβο το μαμα chromecast υπαρχει κατι φτηνοτερο αντιστοιχο?και τι να κοιταω για προδιαγραφες?

ΥΓ. στα win 10 οταν παταω μεσα απο τις ρυθμισεις να δει συσκευες δεν βλεπει ουτε απο εκει το miracast του media player WDTV για να στειλει ΟΛΗ την tab του chrome.!μονο βιντεο μεσα απο youtube στελνει και το cast μεσα απο chrome και μεσα απο τα win 10

 

http://www.ebay.com/itm/Miracast-Wifi-Display-TV-Dongle-1080P-HDMI-Chromecast-AirPlay-DLNA-HDTV-/271909334411?hash=item3f4f0f2d8b

 

με κατι τετοιο πανω στην τιβι θα μπορω να κανω cast την tab ΟΛΟΚΛΗΡΗ του chrome και να λεπω στην τιβι οτι δειχνει εκεινη την στιγμη η tab του chrome?

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

με κατι τετοιο πανω στην τιβι θα μπορω να κανω cast την tab ΟΛΟΚΛΗΡΗ του chrome και να λεπω στην τιβι οτι δειχνει εκεινη την στιγμη η tab του chrome?

 

Το μονο που ξερω ειναι οτι αυτο ακριβως που περιγραφεις κανω απο το pc μου με το chromecast - τωρα αν τα 49Ε ειναι πολλα, δυστυχως δεν εχω εμπειρια χρησης απο τις αλλες υπαρχουσες υλοποιησεις...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

το media player μου εχει miracast.

τωρα θελω να παρω απο ebay ενα cast αλλα επειδη ειναι ακριβο το μαμα chromecast υπαρχει κατι φτηνοτερο αντιστοιχο?και τι να κοιταω για προδιαγραφες?

ΥΓ. στα win 10 οταν παταω μεσα απο τις ρυθμισεις να δει συσκευες δεν βλεπει ουτε απο εκει το miracast του media player WDTV για να στειλει ΟΛΗ την tab του chrome.!μονο βιντεο μεσα απο youtube στελνει και το cast μεσα απο chrome και μεσα απο τα win 10

 

http://www.ebay.com/itm/Miracast-Wifi-Display-TV-Dongle-1080P-HDMI-Chromecast-AirPlay-DLNA-HDTV-/271909334411?hash=item3f4f0f2d8b

 

με κατι τετοιο πανω στην τιβι θα μπορω να κανω cast την tab ΟΛΟΚΛΗΡΗ του chrome και να λεπω στην τιβι οτι δειχνει εκεινη την στιγμη η tab του chrome?

Για τα στικ.

Τα chromecast λειτουργεί με άλλη λογική από τα άλλα στικ. Είτε φτηνότερα, είτε ακριβότερα. Αυτά τα βάζουμε για να κάνουμε την απλή tv μας smart tv. Εσύ όμως έχεις ήδη smart tv. Το ότι λειτουργεί η tv σου μόνο με το YouTube το κάνει γιατί έχει εγκατεστημένη εφαρμογή του YouTube η ίδια η τηλεόραση.

 

Για το miracast.

Το miracast συνδέει 2 συσκευές μεταξύ τους με wifi. Κάτι που για να γίνει θα πρέπει να έχουν και οι 2 συσκευές wifi. Το pc σου (όπως και το δικό μου) μάλλον δεν έχει. Αυτό που χρειάζεσαι είναι να συνδέσεις το pc με το router ασύρματα και όχι με καλώδιο Ethernet.

 

Για το chromecast.

Είναι σχεδιασμένο να λειτουργεί με τον chrome browser ή το Android και να παίρνει το σήμα του απευθείας από τον router και να μην καταναλώνει πόρους από άλλη συσκευή (pc, smartphone, laptop, tablet κ.λ.π.) όταν κάνει online μετάδοση. Για αυτό και δεν καταναλώνεται η μπαταρία του tablet π.χ. όταν βλέπεις μια ταινία από το chromecast.

 

Υ.Γ. Αυτά με κάθε επιφύλαξη ότι έχω καταλάβει τι ζητάς. Είμαι κάτοχος και smart tv και chromecast σε άλλη tv.

 

Υ.Γ.2. Μετάνιωσα που αγόρασα smart tv αντί να πάρω μια ίδια τηλεόραση 100 και 150 ευρώ φτηνότερα συν άλλο ένα chromecast.

Link to comment
Share on other sites

Για τα στικ.

Τα chromecast λειτουργεί με άλλη λογική από τα άλλα στικ. Είτε φτηνότερα, είτε ακριβότερα. Αυτά τα βάζουμε για να κάνουμε την απλή tv μας smart tv. Εσύ όμως έχεις ήδη smart tv. Το ότι λειτουργεί η tv σου μόνο με το YouTube το κάνει γιατί έχει εγκατεστημένη εφαρμογή του YouTube η ίδια η τηλεόραση.

 

Για το miracast.

Το miracast συνδέει 2 συσκευές μεταξύ τους με wifi. Κάτι που για να γίνει θα πρέπει να έχουν και οι 2 συσκευές wifi. Το pc σου (όπως και το δικό μου) μάλλον δεν έχει. Αυτό που χρειάζεσαι είναι να συνδέσεις το pc με το router ασύρματα και όχι με καλώδιο Ethernet.

 

Για το chromecast.

Είναι σχεδιασμένο να λειτουργεί με τον chrome browser ή το Android και να παίρνει το σήμα του απευθείας από τον router και να μην καταναλώνει πόρους από άλλη συσκευή (pc, smartphone, laptop, tablet κ.λ.π.) όταν κάνει online μετάδοση. Για αυτό και δεν καταναλώνεται η μπαταρία του tablet π.χ. όταν βλέπεις μια ταινία από το chromecast.

 

Υ.Γ. Αυτά με κάθε επιφύλαξη ότι έχω καταλάβει τι ζητάς. Είμαι κάτοχος και smart tv και chromecast σε άλλη tv.

 

Υ.Γ.2. Μετάνιωσα που αγόρασα smart tv αντί να πάρω μια ίδια τηλεόραση 100 και 150 ευρώ φτηνότερα συν άλλο ένα chromecast.

το πισι είναι εξαετίας εννοείται με wifi.i5 Σχετικά καλό και τώρα με win10.

 

η τιβι ΔΕΝ είναι smart, δεν έχει wifi.η Samsung 6100 είναι 40 ίντσες.

 

το media player WDTV είναι πάνω στην τιβι με HDMI και αυτό υποστηρίζει miracast και λαμβάνει ασύρματα σήμα από ρούτερ οπότε ότι ταινίες έχω στους 5 σκληρούς στο πισι τις στριμαρω ασύρματα στην τιβί μέσω του media player.

 

Τώρα...... από το πισι και τον chrome με το extension cast όταν το πατάω δεν βλέπει το media player μάλλον γιατί έχει miracast και όχι chromecast.

όμως εάν πάω στο YouTube εκεί μπορώ να στείλω στο media player το βίντεο! Αλλά δεν μπορώ να κάνω αυτό που θέλω, δηλαδή να στείλω στην τιβί (έστω μέσω media player )ΟΛΌΚΛΗΡΗ την tab του chrome οπότε ότι δείχνει το πισι/ chrome να φαίνεται στην τιβί!

 

Και ρωτάω

 

1,,, μέσω chrome εάν θέλω να στείλω εικόνα θα πρέπει η λαμβανουσα τιβί να έχει chromecast μόνο;

 

2,,, μέσω Windows και την επιλογή για τις connected devices πάλι δεν βλέπει το miracast του media player.Γιατί; πάλι μόνο chromecast χρειάζεται;η πως αλλιώς, μόνο μέσω κάποιας επιλογής των Windows, ΧΩΡΊΣ να παρεμβάλλεται ο chrome να μπορέσω να στείλω εικόνα;

Ευχαριστώ!

 

 

EDIT τώρα είδα ότι για το miracast πρέπει και οι δύο συσκευές να είναι συνδεδεμένες με wifi? ? γιατί Ναι μεν το media player είναι αλλά το πισι επειδή είναι πολύ κοντά στο ρούτερ το έχω συνδεδεμένο με καλώδιο! λες να φταίει αυτό;

Edited by ilka71
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.2. Μετάνιωσα που αγόρασα smart tv αντί να πάρω μια ίδια τηλεόραση 100 και 150 ευρώ φτηνότερα συν άλλο ένα chromecast.

 

Μεγαλη και πολυ σωστη κουβεντα ειδικα για τηλεορασεις εως 40" στην midrange κατηγορια...ευτυχως δεν εκανα το λαθος, μια που οι περισσοτερες smart υλοποιησεις εκει, ειναι proprietary σχεδιο της καθε εταιριας με λιγες δυνατοτητες και πολλους περιορισμους/ασυμβατοτητες - πλην του Android TV που ακομα ομως προσπαθει να γινει mainstream και θα αποτελει πραγματικα ολοκληρωμενη λυση.

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

το πισι είναι εξαετίας εννοείται με wifi.i5 Σχετικά καλό και τώρα με win10.

 

η τιβι ΔΕΝ είναι smart, δεν έχει wifi.η Samsung 6100 είναι 40 ίντσες.

 

το media player WDTV είναι πάνω στην τιβι με HDMI και αυτό υποστηρίζει miracast και λαμβάνει ασύρματα σήμα από ρούτερ οπότε ότι ταινίες έχω στους 5 σκληρούς στο πισι τις στριμαρω ασύρματα στην τιβί μέσω του media player.

 

Τώρα...... από το πισι και τον chrome με το extension cast όταν το πατάω δεν βλέπει το media player μάλλον γιατί έχει miracast και όχι chromecast.

όμως εάν πάω στο YouTube εκεί μπορώ να στείλω στο media player το βίντεο! Αλλά δεν μπορώ να κάνω αυτό που θέλω, δηλαδή να στείλω στην τιβί (έστω μέσω media player )ΟΛΌΚΛΗΡΗ την tab του chrome οπότε ότι δείχνει το πισι/ chrome να φαίνεται στην τιβί!

 

Και ρωτάω

 

1,,, μέσω chrome εάν θέλω να στείλω εικόνα θα πρέπει η λαμβανουσα τιβί να έχει chromecast μόνο;

 

2,,, μέσω Windows και την επιλογή για τις connected devices πάλι δεν βλέπει το miracast του media player.Γιατί; πάλι μόνο chromecast χρειάζεται;η πως αλλιώς, μόνο μέσω κάποιας επιλογής των Windows, ΧΩΡΊΣ να παρεμβάλλεται ο chrome να μπορέσω να στείλω εικόνα;

Ευχαριστώ!

 

 

EDIT τώρα είδα ότι για το miracast πρέπει και οι δύο συσκευές να είναι συνδεδεμένες με wifi? ? γιατί Ναι μεν το media player είναι αλλά το πισι επειδή είναι πολύ κοντά στο ρούτερ το έχω συνδεδεμένο με καλώδιο! λες να φταίει αυτό;

Αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να ψάξεις στο chrome web store μήπως υπάρχει κάποιο extension ή app που να "κάνει" miracast. Άλλη λύση είναι αν έχεις κινητό που υποστηρίζει miracast να μπεις στον chrome browser του κινητού.

Το στικακι που λες σε προηγούμενη αναφορά σου δεν θα σου δώσει και παραπάνω (μάλλον λιγότερα) από το media player που ήδη έχεις.

Το chromecast από την άλλη θα σου δώσει κάτι διαφορετικό όπως περιγράφω και πιο πάνω. Δηλαδή αν θες να βλέπεις τις ταινίες χωρίς να χρειάζεται να έχεις 5 σκληρούς δίσκους ή να αποθηκεύεις πρώτα το υλικό που θες να μεταφέρεις στην τηλεόραση. Κ.λ.π.

Edited by Jimi_Gr
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορείς να δοκιμάσεις είναι να ψάξεις στο chrome web store μήπως υπάρχει κάποιο extension ή app που να "κάνει" miracast. Άλλη λύση είναι αν έχεις κινητό που υποστηρίζει miracast να μπεις στον chrome browser του κινητού.

Το στικακι που λες σε προηγούμενη αναφορά σου δεν θα σου δώσει και παραπάνω (μάλλον λιγότερα) από το media player που ήδη έχεις.

Το chromecast από την άλλη θα σου δώσει κάτι διαφορετικό όπως περιγράφω και πιο πάνω. Δηλαδή αν θες να βλέπεις τις ταινίες χωρίς να χρειάζεται να έχεις 5 σκληρούς δίσκους ή να αποθηκεύεις πρώτα το υλικό που θες να μεταφέρεις στην τηλεόραση. Κ.λ.π.

ας ξεχάσουμε λίγο τον chrome.από τα win 8 και μετά τα ίδια τα Windows έχουν την επιλογή του wireless display, έτσι δεν είναι; δηλαδή μέσα από τα Windows δεν μπορώ να το κάνω; να στείλω ότι βλέπει το πισι να το δείχνει η τιβί(στην περίπτωση μου μέσω media player)

Link to comment
Share on other sites

ας ξεχάσουμε λίγο τον chrome.από τα win 8 και μετά τα ίδια τα Windows έχουν την επιλογή του wireless display, έτσι δεν είναι; δηλαδή μέσα από τα Windows δεν μπορώ να το κάνω; να στείλω ότι βλέπει το πισι να το δείχνει η τιβί(στην περίπτωση μου μέσω media player)

Έχω να ασχοληθώ με Windows από την εποχή των xp. Αλλά η λογική λέει ότι αφού μιλούν για wireless display αυτό ακριβώς εννοούν. Αυτό που λες. Δες μήπως βρεις κάτι στο site του WDTV. Η γκουγκλαρισε το ερώτημά σου. Πρέπει να υπάρχει τρόπος.

Για μένα αν πάρεις το chromecast είναι σαν να ακυρώνεις το media player σου και προχωράς με άλλη λογική. Υπάρχει ακόμη και τρικ του πως να βλέπει το chromecast ότι έχεις στο πισι σου μέσω chrome. Ένα είδος χακαρίσματος.

Εγώ στην θέση σου θα το έπαιρνα ΜΟΝΟ αν εξαντλούνταν όλα τα περιθώρια του media player. Κι αν ήταν τόσο απαραίτητο να βλέπω τα tabs στην tv.

Link to comment
Share on other sites

Έχω να ασχοληθώ με Windows από την εποχή των xp. Αλλά η λογική λέει ότι αφού μιλούν για wireless display αυτό ακριβώς εννοούν. Αυτό που λες. Δες μήπως βρεις κάτι στο site του WDTV. Η γκουγκλαρισε το ερώτημά σου. Πρέπει να υπάρχει τρόπος.

Για μένα αν πάρεις το chromecast είναι σαν να ακυρώνεις το media player σου και προχωράς με άλλη λογική. Υπάρχει ακόμη και τρικ του πως να βλέπει το chromecast ότι έχεις στο πισι σου μέσω chrome. Ένα είδος χακαρίσματος.

Εγώ στην θέση σου θα το έπαιρνα ΜΟΝΟ αν εξαντλούνταν όλα τα περιθώρια του media player. Κι αν ήταν τόσο απαραίτητο να βλέπω τα tabs στην tv.

 

δυστυχως δεν μπορω να βρω πως να το κανω!οποιος μπορει ας βοηθησει!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν μπορω να βρω πως να το κανω!οποιος μπορει ας βοηθησει!

Από μια έρευνα που έκανα βρήκα αυτόν τον οδηγό για Windows 8. Πιστεύω ότι θα είναι το ίδιο περίπου για τα Windows 10. Μάλλον επειδή είσαι από αναβάθμιση δεν θα μπορείς να κάνεις mirroring παρά μόνο ενσύρματα.

 

http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-8/project-wireless-screen-miracast

 

Έχω βρει κι αυτό που είναι για τα Windows10 στα αγγλικά. Εδώ μιλάει για κάποιο dongle που μπορείς να βάλεις στο PC.

 

http://www.laptopmag.com/articles/mirror-screen-windows-10

Edited by Jimi_Gr
Link to comment
Share on other sites

Από μια έρευνα που έκανα βρήκα αυτόν τον οδηγό για Windows 8. Πιστεύω ότι θα είναι το ίδιο περίπου για τα Windows 10. Μάλλον επειδή είσαι από αναβάθμιση δεν θα μπορείς να κάνεις mirroring παρά μόνο ενσύρματα.

 

http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-8/project-wireless-screen-miracast

 

Έχω βρει κι αυτό που είναι για τα Windows10 στα αγγλικά. Εδώ μιλάει για κάποιο dongle που μπορείς να βάλεις στο PC.

 

http://www.laptopmag.com/articles/mirror-screen-windows-10

 

σε ευχαριστω για τον χρονο σου να ψαξεις...

αρα ακομα και εαν παρω chromecast στικακι και το βαλω στην τιβι επειδη το πισι ειναι παλιο δεν θα μπορει να στειλει εικονα στην τιβι?η μεσω chrome και το δικο του extension για cast θα στειλει οπως αναφερθηκε παραπανω σε παλιο πισι οτι στελνει?απλα μην δωσω 50 ευρω τζαμπα.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για τον χρονο σου να ψαξεις...

αρα ακομα και εαν παρω chromecast στικακι και το βαλω στην τιβι επειδη το πισι ειναι παλιο δεν θα μπορει να στειλει εικονα στην τιβι?η μεσω chrome και το δικο του extension για cast θα στειλει οπως αναφερθηκε παραπανω σε παλιο πισι οτι στελνει?απλα μην δωσω 50 ευρω τζαμπα.

 

Θα στείλει κανονικά από το chrome.

Το chromecast συνεργάζεται με τον chrome και τις εφαρμογές που έχουν σχεδιαστεί να συνεργάζονται με αυτόν. Δεν έχει σχέση από ποιο hardware θα του το δώσεις. Ούτε με το miracast που κάνει απλώς mirroring ή screen display.

Π.χ. Μπορείς να κατεβάσεις Την εφαρμογή popcorn time στο PC και με 2-3 κλικ να δεις ταινία. Ή αν θες να δεις τις ταινίες που έχεις κατεβάσει στους σκληρούς σου δίσκους θα τους κάνει casting με τον κατάλληλο media player. Και όταν λέω media player δεν εννοώ το hardware που έχεις. Εννοώ εφαρμογή όπως το VLC ή κάποιοι άλλοι.

Άρα αν πάρεις chromecast δεν χρειάζεσαι το WDTV όπως σου εξηγώ και πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Θα στείλει κανονικά από το chrome.

Το chromecast συνεργάζεται με τον chrome και τις εφαρμογές που έχουν σχεδιαστεί να συνεργάζονται με αυτόν. Δεν έχει σχέση από ποιο hardware θα του το δώσεις. Ούτε με το miracast που κάνει απλώς mirroring ή screen display.

Π.χ. Μπορείς να κατεβάσεις Την εφαρμογή popcorn time στο PC και με 2-3 κλικ να δεις ταινία. Ή αν θες να δεις τις ταινίες που έχεις κατεβάσει στους σκληρούς σου δίσκους θα τους κάνει casting με τον κατάλληλο media player. Και όταν λέω media player δεν εννοώ το hardware που έχεις. Εννοώ εφαρμογή όπως το VLC ή κάποιοι άλλοι.

Άρα αν πάρεις chromecast δεν χρειάζεσαι το WDTV όπως σου εξηγώ και πιο πάνω.

 

κατάλαβα οπότε εάν πάρω το στικακι chromecast ο chrome θα στέλνει ΑΚΡΙΒΏΣ ότι δείχνει η tab εκείνη την στιγμή(streaming Ποδόσφαιρο πχ) στην τιβί που θα έχει πάνω το chromecast?

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα οπότε εάν πάρω το στικακι chromecast ο chrome θα στέλνει ΑΚΡΙΒΏΣ ότι δείχνει η tab εκείνη την στιγμή(streaming Ποδόσφαιρο πχ) στην τιβί που θα έχει πάνω το chromecast?

Ναι. Να ξέρεις πάντως ότι δείχνει το κάθε tab ξεχωριστά. Δηλαδή, όταν πατάς το link και σε πάει σε άλλο tab θα πρέπει να πατάς το εικονίδιο casting και να ορίζεις το νέο tab να φαίνεται στην τηλεόραση. Κι αυτό το κάνει γιατί μπορεί να θέλεις να βλέπεις έναν αγώνα στην tv και παράλληλα να έχεις το Facebook στην οθόνη του υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Να ξέρεις πάντως ότι δείχνει το κάθε tab ξεχωριστά. Δηλαδή, όταν πατάς το link και σε πάει σε άλλο tab θα πρέπει να πατάς το εικονίδιο casting και να ορίζεις το νέο tab να φαίνεται στην τηλεόραση. Κι αυτό το κάνει γιατί μπορεί να θέλεις να βλέπεις έναν αγώνα στην tv και παράλληλα να έχεις το Facebook στην οθόνη του υπολογιστή.

 

τελεια οποτε δεν χρειαζομαι το media player για το λογο αυτο.ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Το miracast τι διαφορα εχει απο το chromecast?

Αυτο θα μου κανει μεταδοση της οθονης απο ολες τις συσκευες στην οθονη της τηλεόρασης;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Το miracast τι διαφορα εχει απο το chromecast?

Αυτο θα μου κανει μεταδοση της οθονης απο ολες τις συσκευες στην οθονη της τηλεόρασης;

Το miracast κάνει mirroring. Και θα πρέπει να το υποστηρίζει η εκάστοτε συσκευή που έχεις. Δεν το υποστηρίζουν όλες. Με το chromecast μπορείς να βάλεις μια ταινία στην τηλεόραση και ταυτόχρονα να κάνεις κάτι άλλο στην συσκευή ( κινητό, tablet, laptop, κ.λ.π.)

Με το miracast έχεις μεγάλη κατανάλωση μπαταρίας γιατί περνάει όλο το σήμα μέσα από την συσκευή και αναμεταδίδεται στην τηλεόραση. Με το chromecast βλέπεις ολόκληρη online ταινία με κατανάλωση 2-3% γιατί περνάει μόνο η εντολή μέσα από την συσκευή και αυτό παίρνει το σήμα απευθείας άδικο το router.

Με το chromecast μπορούν να συνδεθούν ταυτόχρονα 2 και περισσότερες συσκευές ώστε να μπορούν να παίξουν ένα παιχνίδι π.χ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αγορασα το googlecast 2 και ταινιες απο το bs player δεν παιζει...ξερει κανεις να μου πει γτ? μονο youtube paizei?

Υπάρχουν πολλές εφαρμογές για να δεις ταινίες. Όπως localcast (το κορυφαίο για εμένα), allcast, κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Έχει σαφή πλεονεκτήματα το chrome, απλώς εγώ ήθελα screen mirroring και αν όλες οι συσκευές που υποστηρίζουν miracast το υποστηρίζουν αυτου του είδους τα στικακια..

Το chromecast μόνο η google το πουλάει; κανένα λινκ αν είναι δυνατό;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...