Jump to content

Google Chromecast


psybill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ. Έχει σαφή πλεονεκτήματα το chrome, απλώς εγώ ήθελα screen mirroring και αν όλες οι συσκευές που υποστηρίζουν miracast το υποστηρίζουν αυτου του είδους τα στικακια..

Το chromecast μόνο η google το πουλάει; κανένα λινκ αν είναι δυνατό;

Το chromecast κάνει και mirroring.

 

Έχει ο Κοτσοβολος, το e-shop, και αν μπεις στο Σκρουτζ θα το βρεις εύκολα και σε καλές τιμές.

Edited by Jimi_Gr
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά. Ενδιαφέρομαι για την αγορά του Google Chromecast 2. Βασικά το θέλω για mirroring από τον υπολογιστή μου. Θα μπορώ να βλέπω ταινίες, γιατί από ό,τι κατάλαβα χρειάζονται ανάλογα προγράμματα για αυτή τη δουλειά. Για παράδειγμα από το GOM Player ή το BS Player μπορώ να βολευτώ; Επίσης συνεργάζεται με το SopCast για αναπαραγωγή ποδοσφαιρικών αγώνων κτλ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Το chromecast 2 σε monitor χωρίς επεξεργασία dolby θα μου δίνει κανονικά ήχο stereo ή δεν θα έχω ήχο σε ταινία;

Αν συμβαίνει το δεύτερο υπάρχει τρόπος να περάσω ήχο;

Αν δεν μπορώ να έχω ήχο θα πρέπει να στραφώ σε media player ενδιαφέρομαι περισσότερο για το netflix να το δοκιμάσω στο δικό μου χώρο.

Edited by roll
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Ενδιαφέρομαι για την αγορά του Google Chromecast 2. Βασικά το θέλω για mirroring από τον υπολογιστή μου. Θα μπορώ να βλέπω ταινίες, γιατί από ό,τι κατάλαβα χρειάζονται ανάλογα προγράμματα για αυτή τη δουλειά. Για παράδειγμα από το GOM Player ή το BS Player μπορώ να βολευτώ; Επίσης συνεργάζεται με το SopCast για αναπαραγωγή ποδοσφαιρικών αγώνων κτλ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δεν είναι απαραίτητα τα ειδικά προγράμματα. Απλά με αυτά βρίσκουμε ταινίες πιο εύκολα, πιο οργανωμένα, και σε καλύτερη ποιότητα.

Από τον υπολογιστή και από τον chrome browser μπορείς να κάνεις cast ένα tab. Δηλαδή αν βλέπεις αγώνα μεταφέρεις τον αγώνα. Αν βλέπεις ταινία μεταφέρεις την ταινία. Αν είσαι στο Facebook μεταφέρεις το Facebook. Αρκεί να είναι στον chrome browser. Βέβαια στην tv μπορείς να δεις μόνο ένα tab κάθε φορά. Κάτι που είναι καλό γιατί μπορείς παράλληλα να κάνεις κάτι άλλο στον υπολογιστή.

Όσο για το mirroring δες εδώ:

 

http://www.doctorandroid.gr/2016/01/desktop-chromecast.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:+doctorandroid/qxyY+(Dr.+Android)&m=1

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το chromecast 2 σε monitor χωρίς επεξεργασία dolby θα μου δίνει κανονικά ήχο stereo ή δεν θα έχω ήχο σε ταινία;

Αν συμβαίνει το δεύτερο υπάρχει τρόπος να περάσω ήχο;

Αν δεν μπορώ να έχω ήχο θα πρέπει να στραφώ σε media player ενδιαφέρομαι περισσότερο για το netflix να το δοκιμάσω στο δικό μου χώρο.

Το chromecast συνδέετε σε HDMI θύρα. Σε HDMI περνάει και εικόνα και ήχος.

Η εφαρμογή του Netflix έχει εικονίδιο για απευθείας μετάδοση σε chromecast.

Link to comment
Share on other sites

@Jimi_Gr

 

Διάβασα αυτή την αξιολόγηση του thdervenis στο skroutz https://tldrify.com/e3r και έβγαλα το συμπέρασμα ότι θα έχω πρόβλημα με το dolby στον ήχο με το LG monitor TV που έχω στο δωμάτιο.

Δεν θέλω να μεταφέρω το media player που έχω από τη τηλεόραση γιαυτό και κοίταξα προς chromecast μεριά.

Είσαι σίγουρος για την απάντησή σου;

Γιατί αλλιώς να πάρω ένα σαν το roku σκέφτομαι, απλά να μη κολλάει και σέρνεται γιατί θα είναι εκνευριστικό.

Link to comment
Share on other sites

@Jimi_Gr

 

Διάβασα αυτή την αξιολόγηση του thdervenis στο skroutz https://tldrify.com/e3r και έβγαλα το συμπέρασμα ότι θα έχω πρόβλημα με το dolby στον ήχο με το LG monitor TV που έχω στο δωμάτιο.

Δεν θέλω να μεταφέρω το media player που έχω από τη τηλεόραση γιαυτό και κοίταξα προς chromecast μεριά.

Είσαι σίγουρος για την απάντησή σου;

Γιατί αλλιώς να πάρω ένα σαν το roku σκέφτομαι, απλά να μη κολλάει και σέρνεται γιατί θα είναι εκνευριστικό.

Έχω μια τηλεόραση LG plasma του 2007. Εκεί έχω συνδεδεμένο το chromecast. Βλέπω ταινίες και σειρές καθημερινά. Απο εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει στο Android phone μου. Οι εφαρμογές είναι: Popcorn-time, Showbox και HDmovies. Το popcorn-time έχει απευθείας εικονίδιο chromecast. Από τις άλλες 2 βλέπω το περιεχόμενό τους μέσω της εφαρμογής localcast. Επίσης από το laptop (MacBook) που έχω βλέπω με τον chrome browser από site που έχουν ταινίες. Και από 2 εφαρμογές.

Δεν είχα ΠΟΤΕ πρόβλημα με τον ήχο. Ίσως βέβαια να μην έχουν Dolby ήχο ή όπως αλλιώς λέγεται. Αυτό δεν το ξέρω. Είμαι τελείως άσχετος με αυτά. Αλλά από την στιγμή που έχω αυτό που θέλω δεν με χαλάει κιόλας. Ελπίζω να βοήθησα.

Edited by Jimi_Gr
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια τηλεόραση LG plasma του 2007. Εκεί έχω συνδεδεμένο το chromecast. Βλέπω ταινίες και σειρές καθημερινά. Απο εφαρμογές που έχω εγκαταστήσει στο Android phone μου. Οι εφαρμογές είναι: Popcorn-time, Showbox και HDmovies. Το popcorn-time έχει απευθείας εικονίδιο chromecast. Από τις άλλες 2 βλέπω το περιεχόμενό τους μέσω της εφαρμογής localcast. Επίσης από το laptop (MacBook) που έχω βλέπω με τον chrome browser από site που έχουν ταινίες. Και από 2 εφαρμογές.

Δεν είχα ΠΟΤΕ πρόβλημα με τον ήχο. Ίσως βέβαια να μην έχουν Dolby ήχο ή όπως αλλιώς λέγεται. Αυτό δεν το ξέρω. Είμαι τελείως άσχετος με αυτά. Αλλά από την στιγμή που έχω αυτό που θέλω δεν με χαλάει κιόλας. Ελπίζω να βοήθησα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση Jimi.

Άρα αν ισχύει αυτό που λέει το σχόλιο στο skroutz η τηλεόρασή σου μετατρέπει τον ήχο της σειράς/ταινίες σε αυτό που μπορεί να παίξει αν ο ήχος δεν είναι στην απλή του στερεοφωνική μορφή.

Νεότερα μόνιτορ tv τέτοιου τύπου LG και άλλων εταιριών σαν το δικό μου έχουν και διαδικτυακές δυνατότητες και dlna και dlby επεξεργασία.

Το δικό μου M52 series είναι γυμνό από διαδικτυακές δυνατότητες.

 

Πάντως αν κάποιος έχει συνδέσει το chromecast 1 ή 2 σε απλό monitor δίχως dolby επεξεργασία και ακούει ήχο ας ρίξει μια απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση Jimi.

Άρα αν ισχύει αυτό που λέει το σχόλιο στο skroutz η τηλεόρασή σου μετατρέπει τον ήχο της σειράς/ταινίες σε αυτό που μπορεί να παίξει αν ο ήχος δεν είναι στην απλή του στερεοφωνική μορφή.

Νεότερα μόνιτορ tv τέτοιου τύπου LG και άλλων εταιριών σαν το δικό μου έχουν και διαδικτυακές δυνατότητες και dlna και dlby επεξεργασία.

Το δικό μου M52 series είναι γυμνό από διαδικτυακές δυνατότητες.

 

Πάντως αν κάποιος έχει συνδέσει το chromecast 1 ή 2 σε απλό monitor δίχως dolby επεξεργασία και ακούει ήχο ας ρίξει μια απάντηση.

Χωρίς να ξέρω, πιστεύω, ότι ακριβώς επειδή η τηλεόρασή μου είναι παλιά, δεν έχει τέτοιες δυνατότητες, άρα δεν μετατρέπει τον ήχο. Κι ότι έρχεται συμβατός ο ήχος από την πηγή.

Κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

@Jimi_Gr

 

Διάβασα αυτή την αξιολόγηση του thdervenis στο skroutz https://tldrify.com/e3r και έβγαλα το συμπέρασμα ότι θα έχω πρόβλημα με το dolby στον ήχο με το LG monitor TV που έχω στο δωμάτιο.

Δεν θέλω να μεταφέρω το media player που έχω από τη τηλεόραση γιαυτό και κοίταξα προς chromecast μεριά.

Είσαι σίγουρος για την απάντησή σου;

Γιατί αλλιώς να πάρω ένα σαν το roku σκέφτομαι, απλά να μη κολλάει και σέρνεται γιατί θα είναι εκνευριστικό.

 

Αν κάνεις stream Dolby/DTS (ταινίες που έχουν AC3, Dolby, DTS στο όνομα τους) και η τηλεόραση σου δεν έχει Dolby decoder όπως μία παλιά δική μου Samsung δεν θα έχεις ήχο.

 

Στην περίπτωση αυτή:

Από Android: Από το BubbleUPnP πηγαίνεις στην επιλογή Chromecast και ξετσεκάρεις AC3 Passthrough και Preserve Multichannel Audio. Έτσι θα στείλει Stereo ήχο στο Chromecast και θα έχεις κανονικά ήχο.

Από Windows: Κατεβάζεις το Chrome extension με όνομα Videostream και κάνεις stream τα πάντα από τα Windows στο Chromecast. Αυτό στέλνει μόνο stereo.

 

Επίσης το Netflix στις ταινίες έχει option αν θέλεις Stereo ή Dolby ήχο. Διάλεξε Stereo αν δεν έχεις ήχο. Το YouTube, Spotify κτλ ούτως ή άλλως είναι Stereo.

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως αν κάποιος έχει συνδέσει το chromecast 1 ή 2 σε απλό monitor δίχως dolby επεξεργασία και ακούει ήχο ας ρίξει μια απάντηση.

 

Το έχω συνδέσει στο HMDI μίας παλιάς Samsung και παίζει ήχο Stereo (και από Windows και από Android), δες την παραπάνω απάντηση μου για το πως το έχω κάνει.

 

Εκεί που θα φας "ήττα" με το Chromecast δεν είναι στον ήχο, αυτό ρυθμίζεται, αλλά στο video που δεν παίζει Xvid/DivX. Εκεί θέλει transcoding. Αν έχεις XVid/DivX video σε Windows τότε θα "σωθείς" με το Videostream for Windows (όλα τα υπόλοιπα γονατίζουν την CPU). Αν τα έχεις σε κάνα tablet Android όπως εγώ τότε "κάηκες", τα Android devices δεν είναι αρκετά δυνατά για να κάνουν transcoding (σε Snapdragon 800 που έχω γίνεται με διακοπές). Ή μην κάνεις stream από το Android ταινίες XVid-DivX όσο μπορείς, έτσι προσπαθώ να κάνω εγώ, μόνο h264 ή mpeg4.

 

Όπως έγραψα και στη αξιολόγηση στο Skroutz αν έχεις ήδη Smart TV και δεν έχεις προβλήματα δεν θα σου δώσει κάτι παραπάνω. Αν έχεις προβλήματα (από τις πρώτες Smart TV που οι κατασκευαστές έχουν σταματήσει να δίνουν update, ή σου κάνει νερά το DLNA όπως εμένα) τότε είναι μία καλή και φθηνή αγορά. Είναι αξιόπιστο. Όσον αφορά τα Roku και Αmazon δεν κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά και μπορεί (δεν ξέρω) να είναι κλειδωμένα για χρήση από IP εξωτερικού.

 

Επίσης θέλει πάντα Internet για να δουλέψει, ακόμη και αν δεν κάνετε stream από το Internet. (σε αντίθεση με το DLNA)

Αν δεν είχε το περιορισμό του XVid/DivX (για licensing λόγους προφανώς), θα δίνα 5 στα 5 τύφλα να 'χουν τα DLNA και οι Smart TV.

Edited by thdervenis
Link to comment
Share on other sites

@thdervenis

Έχεις δοκιμάσει με τις εφαρμογές που γράφω παραπάνω σε Android συσκευή;

Δουλεύει άψογα, η ποιότητα των ταινιών είναι πολύ καλή και δεν καταναλώνει σχεδόν καθόλου μπαταρία της Android συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]64855[/ATTACH]

 

Μάλλον τα έχω μπερδεμένα μέσα μου και προκαλώ σύγχυση και σας κουράζω άδικα.

Ανέβασα από το pdf της συσκευής τη σελίδα με τις συνδέσεις της.

Δεν είναι τηλεόραση είναι monitor-TV μοντέλο του 2013 νεότερο από ότι αρχικά υπολόγιζα LG M2352D PZN και το χρησιμοποιούσα σαν μόνιτορ και καθόλου σαν τηλεόραση παρόλο που έχει δέκτη αναλογικό και ψηφιακό. Ο λόγος είναι η κακή κίνηση της εικόνας σε σχέση με τη τηλεόραση που έχω.

 

Θυμήθηκα παλιότερα όταν έβαζα ταινίες με το usb-σκληρό συνδεδεμένο στη συσκευή αυτή άκουγα κανονικά τον ήχο στερεοφωνικό αλλά η ταινία είχε 5.1 ήχο που έπαιζε κανονικά στο σαλόνι και παρακινήθηκα το έφερα στην επιφάνεια κοίταξα τις ρυθμίσεις της έχει ηλεκτρονικό οδηγό και παραθέτει όλες τις προδιαγραφές εισόδου που υποστηρίζει και τι παίζει η συσκευή μέσα σε αυτές είναι και ο dolby ήχος σαν είσοδο όχι σαν έξοδο σε αντίστοιχα ηχεία έχει όμως το ονομάζει smartlink η LG για εύκολη αναγνώριση από τη συσκευή εξόδου ήχου αδιάφορο, άρα στο ζήτημα αυτό είμαι ok. Με μπέρδευε η απουσία του dolby logo να πάρει!

Μέσα στα μενού της έχει επιλογή για DIVX HD να κάνω καταχώρηση και θυμάμαι είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα σε μερικές ταινίες, δεν προχώρησα όμως σε αυτό.

Επίσης ένα δεύτερο πρόβλημα ήταν η αδυναμία της να παίξει βίντεο με ρυθμό μεγαλύτερο από τα 20mb/s ροή από το usb.

 

Αυτό που με παρακίνησε να δω το chromecast 2 είναι ο ερχομός του netflix και αυτά που διαβάζω ότι δεν κολλάει και η απλότητα του αλλά δεν κατάλαβα ότι θέλει να παίρνει εικόνα από άλλη συσκευή νόμιζα ότι θα δούλευε αυτόνομα από το διαδίκτυο και το κινητό θα είχε τη θέση του τηλεχειριστηρίου για τη συσκευή, τώρα το κατάλαβα σωστά.

Μπαίνω στο πειρασμό και θα παραγγείλω το chromecast 2 τουλάχιστον θα μου λύσει τα χέρια με τις φωτογραφίες από το google photos στη τηλεόραση σκέφτομαι και θα το δουλέψω με το LG G3 γιατί στο χώρο που θα το βάλω έχω ένα 4 ετών φορητό ούτε λόγος για οδήγηση σήματος στο chromecast αργότερα βλέποντας πως πάει λειτουργικά με τη χρήση του netflix ίσως πάρω ένα media player που να το υποστηρίζει και να έχει και τηλεκοντρόλ νορμάλ πράγματα.

Για το roku θα το κοιτάξω στα φόρα αυτό που έγραψες δεν γνώριζα καθόλου για τέτοιους regional περιορισμούς, από τα διαβάσματα στο internet πρωτεύει το μηχάνημα είναι πιο open σε σχέση με της apple στα πεταχτά που το πρόσεξα υπάρχει και στο skroutz, έτσι το ανέφερα.

 

Όποια ερώτηση ευπρόσδεκτη.

Ελπίζω να τα κατανόησα σωστά τώρα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και το χρόνο σας παιδιά, θα γράψω τις εντυπώσεις μου σύντομα τον επόμενο μήνα από το chromecat 2.

 

Λέω για κίτρινο...

Link to comment
Share on other sites

@thdervenis

Έχεις δοκιμάσει με τις εφαρμογές που γράφω παραπάνω σε Android συσκευή;

Δουλεύει άψογα, η ποιότητα των ταινιών είναι πολύ καλή και δεν καταναλώνει σχεδόν καθόλου μπαταρία της Android συσκευής.

 

Είχα δοκιμάσει το Popcorn. Αυτό κάνει stream κυρίως από το Yify που είναι MPEG4 και ήχος Stereo (τα υποστηρίζει natively). Τις άλλες δεν τις έχω δοκιμάσει αλλά φαντάζομαι ισχύει το ίδιο.

 

Πράγματι δεν καταλώνει τίποτα και είναι αξιόπιστο αν είναι υποστήριζομενος ο video/audio codec.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

[ATTACH]64855[/ATTACH]

Μπαίνω στο πειρασμό και θα παραγγείλω το chromecast 2 ...

 

Σου προτείνω να το πάρεις. Ακολούθησε τις οδήγιες που γράφω για stream ταινιών από το οικιακό σου δίκτυο. Για ό,τι ιντερνετικό είναι "κανόνι" (YouTube, Netflix, Spotify, Photos etc). Όσον αφορά εξωτερικό Media Player δεν θα έπαιρνα, έχω ήδη αλλά δεν το χρησιμοποιώ, άλλο ένα remote control και ένα σωρό μενού. Δεν θα έπαιρνα ούτε Smart Tv (άλλο που δεν βρίσκεις πάνω από τις 32"). Κάποιο από τα streaming Sticks στην HDMI και τελειώνεις φθηνά και future proof.

Edited by thdervenis
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]64855[/ATTACH]

 

Μάλλον τα έχω μπερδεμένα μέσα μου και προκαλώ σύγχυση και σας κουράζω άδικα.

Ανέβασα από το pdf της συσκευής τη σελίδα με τις συνδέσεις της.

Δεν είναι τηλεόραση είναι monitor-TV μοντέλο του 2013 νεότερο από ότι αρχικά υπολόγιζα LG M2352D PZN και το χρησιμοποιούσα σαν μόνιτορ και καθόλου σαν τηλεόραση παρόλο που έχει δέκτη αναλογικό και ψηφιακό. Ο λόγος είναι η κακή κίνηση της εικόνας σε σχέση με τη τηλεόραση που έχω.

 

Θυμήθηκα παλιότερα όταν έβαζα ταινίες με το usb-σκληρό συνδεδεμένο στη συσκευή αυτή άκουγα κανονικά τον ήχο στερεοφωνικό αλλά η ταινία είχε 5.1 ήχο που έπαιζε κανονικά στο σαλόνι και παρακινήθηκα το έφερα στην επιφάνεια κοίταξα τις ρυθμίσεις της έχει ηλεκτρονικό οδηγό και παραθέτει όλες τις προδιαγραφές εισόδου που υποστηρίζει και τι παίζει η συσκευή μέσα σε αυτές είναι και ο dolby ήχος σαν είσοδο όχι σαν έξοδο σε αντίστοιχα ηχεία έχει όμως το ονομάζει smartlink η LG για εύκολη αναγνώριση από τη συσκευή εξόδου ήχου αδιάφορο, άρα στο ζήτημα αυτό είμαι ok. Με μπέρδευε η απουσία του dolby logo να πάρει!

Μέσα στα μενού της έχει επιλογή για DIVX HD να κάνω καταχώρηση και θυμάμαι είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα σε μερικές ταινίες, δεν προχώρησα όμως σε αυτό.

Επίσης ένα δεύτερο πρόβλημα ήταν η αδυναμία της να παίξει βίντεο με ρυθμό μεγαλύτερο από τα 20mb/s ροή από το usb.

 

Αυτό που με παρακίνησε να δω το chromecast 2 είναι ο ερχομός του netflix και αυτά που διαβάζω ότι δεν κολλάει και η απλότητα του αλλά δεν κατάλαβα ότι θέλει να παίρνει εικόνα από άλλη συσκευή νόμιζα ότι θα δούλευε αυτόνομα από το διαδίκτυο και το κινητό θα είχε τη θέση του τηλεχειριστηρίου για τη συσκευή, τώρα το κατάλαβα σωστά.

Μπαίνω στο πειρασμό και θα παραγγείλω το chromecast 2 τουλάχιστον θα μου λύσει τα χέρια με τις φωτογραφίες από το google photos στη τηλεόραση σκέφτομαι και θα το δουλέψω με το LG G3 γιατί στο χώρο που θα το βάλω έχω ένα 4 ετών φορητό ούτε λόγος για οδήγηση σήματος στο chromecast αργότερα βλέποντας πως πάει λειτουργικά με τη χρήση του netflix ίσως πάρω ένα media player που να το υποστηρίζει και να έχει και τηλεκοντρόλ νορμάλ πράγματα.

Για το roku θα το κοιτάξω στα φόρα αυτό που έγραψες δεν γνώριζα καθόλου για τέτοιους regional περιορισμούς, από τα διαβάσματα στο internet πρωτεύει το μηχάνημα είναι πιο open σε σχέση με της apple στα πεταχτά που το πρόσεξα υπάρχει και στο skroutz, έτσι το ανέφερα.

 

Όποια ερώτηση ευπρόσδεκτη.

Ελπίζω να τα κατανόησα σωστά τώρα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και το χρόνο σας παιδιά, θα γράψω τις εντυπώσεις μου σύντομα τον επόμενο μήνα από το chromecat 2.

 

Λέω για κίτρινο...

Αν έχεις καλή ταχύτητα ίντερνετ στο σπίτι και καλό σήμα wifi στο δωμάτιο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το Netflix. Ούτε με τις άλλες εφαρμογές που προτείνω πιο πίσω.

Κι εγώ με G3 το χειρίζομαι. Επιλέγω τι θέλω να δω. Το βάζω. Και κλείνω το κινητό. Μόλις δεις την ευκολία χειρισμού είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα το χρησιμοποιείς ακόμα και στην smart tv που έχεις.

Περιμένουμε την κριτική σου. Αν προκύψει κάποια δυσκολία και μπορούμε να βοηθήσουμε εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν εμφανίζονται υπότιτλοι στο showbox box όταν βλέπω μέσω του allcast?

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις καλή ταχύτητα ίντερνετ στο σπίτι και καλό σήμα wifi στο δωμάτιο δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με το Netflix. Ούτε με τις άλλες εφαρμογές που προτείνω πιο πίσω.

Κι εγώ με G3 το χειρίζομαι. Επιλέγω τι θέλω να δω. Το βάζω. Και κλείνω το κινητό. Μόλις δεις την ευκολία χειρισμού είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα το χρησιμοποιείς ακόμα και στην smart tv που έχεις.

Περιμένουμε την κριτική σου. Αν προκύψει κάποια δυσκολία και μπορούμε να βοηθήσουμε εδώ είμαστε.

 

Ασφαλώς μόνο που θα είναι μαύρο ένα χρώμα κυκλοφορεί στην αγορά :mad:

Καλή σου μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν εμφανίζονται υπότιτλοι στο showbox box όταν βλέπω μέσω του allcast?

 

Καλησπέρα :) το ίδιο μου παρουσιάζει το showbox με localcast, απλώς κάνεις εκ νέου αναζήτηση με opensubtitles και τους περνάει κανονικά :happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Την αναζήτηση από που την κάνω ξανά? Απο showbox?

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Την αναζήτηση από που την κάνω ξανά? Απο showbox?

 

Την αναζήτηση την κάνω μέσω του localcast, πατάω subtitles και επιλέγω opensubtitles, εκεί εισάγω τον τίτλο της ταινίας και φορτώνει τους υπότιτλους, προϋπόθεση είναι να υπάρχουν διαθέσιμοι υπότιτλοι και να έχεις εγγραφεί στο opensubtitles.org :happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Την αναζήτηση την κάνω μέσω του localcast, πατάω subtitles και επιλέγω opensubtitles, εκεί εισάγω τον τίτλο της ταινίας και φορτώνει τους υπότιτλους, προϋπόθεση είναι να υπάρχουν διαθέσιμοι υπότιτλοι και να έχεις εγγραφεί στο opensubtitles.org :happy:

Να συμπληρώσω ότι την πρώτη φορά θα πρέπει να κάνεις εγγραφή στο opensubtitles. Και ότι εφόσον στην αναζήτηση υποτίτλων στο showbox υπάρχουν υπότιτλοι τότε θα υπάρχουν και στο opensubtitles. Γιατί από εκεί τα παίρνει και το showbox.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε Jimi_Gr :) από την ημέρα που το αγόρασα και με βοήθησες το έχω καταχαρει :happy:

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε Jimi_Gr :) από την ημέρα που το αγόρασα και με βοήθησες το έχω καταχαρει :happy:

Καλησπέρα Άρχοντα 71 :D:)

Κι εγώ δεν έχω αφήσει ταινία για ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα κατάφερα. Να ειστε καλα.

Το μηχάνημα έχει πολλες δυνατότητες.

Το popcorn παντως κανει απευθείας casting χωρίς άλλα προγράμματα.

Ειναι τελειο.

-Αγγελίες επιτρέπονται μόνο στο Buy&Sell.

-οκ, δεν θα το ξανακανω !!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα κατάφερα. Να ειστε καλα.

Το μηχάνημα έχει πολλες δυνατότητες.

Το popcorn παντως κανει απευθείας casting χωρίς άλλα προγράμματα.

Ειναι τελειο.

Η κάθε εφαρμογή έχει τα υπέρ και τα κατά της. Στο popcorn-time για παράδειγμα αν οι υπότιτλοι δεν είναι καλά συγχρονισμένοι δεν μπορείς να τους διορθώσεις. Η αν είναι από αυτόματη μετάφραση Google δεν μπορείς να τους αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Το chromecast απλα στελνει στην τηλεοραση αυτο που βλεπω στον υπολογιστη?Δηλαδη δεν μπορω απο την τηλεοραση να εχω τον ελεγχο.Θα πρεπει να παω περα-δωθε απο το δωματιο στο σαλονι? Αν ειναι ετσι δεν ειναι και τοσο "smart".Κατι σαν το ΜΚ 809ΙΙΙ π.χ. δεν ειναι καλυτερη λυση που κανει την τιβι κανονικο pc σχεδον? Με μικρη οικονομικη επιβαρυνση σε σχεση με το chromecast. Edited by forumkid
Link to comment
Share on other sites

Το chromecast απλα στελνει στην τηλεοραση αυτο που βλεπω στον υπολογιστη?Δηλαδη δεν μπορω απο την τηλεοραση να εχω τον ελεγχο.Θα πρεπει να παω περα-δωθε απο το δωματιο στο σαλονι? Αν ειναι ετσι δεν ειναι και τοσο "smart".Κατι σαν το ΜΚ 809ΙΙΙ π.χ. δεν ειναι καλυτερη λυση που κανει την τιβι κανονικο pc σχεδον? Με μικρη οικονομικη επιβαρυνση σε σχεση με το chromecast.

1. Γιατί να πηγαίνεις πέρα δώθε. Δεν έχεις κινητό ή ταμπλετ ή laptop? Το ότι συνεργάζεται ΚΑΙ με pc δεν σημαίνει ότι ακυρώνονται όλα τα άλλα.

2. Το chromecast έχει σχεδιαστεί για να αναμεταδίδει περιεχόμενο στην τηλεόραση από οποιαδήποτε smart συσκευή.

3. Το MK 809ΙΙΙ από που θα το χειρίζεσαι; Απο την τηλεόραση; Όχι.

4. Με το chromecast μπορούν κάποιοι φίλοι να σου δείξουν στην τηλεόρασή σου ένα βίντεο ή κάποιες φωτογραφίες που έχουν στο κινητό τους με 2 κλικ χωρίς καν να είναι συνδεδεμένοι στο wifi με το guest mode.

Υ.Γ. Δεν είναι για να μετατρέψεις την τηλεόραση σε PC. Αν διαβάσεις όλο το νήμα θα καταλάβεις για τι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...