Jump to content

Google Chromecast


psybill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι δύο αυτές υπηρεσίες δεν επιτρέπουν την προβολή σε εξωτερικές οθόνες για ευνόητους λόγους... Δεν έχει να κάνει με το Chromecast...

 

Τώρα να μη μιλήσω για τους "ευνόητους λόγους"........έχουν αγανακτήσει όλους τους συνδρομητές με τους ανόητους περιορισμούς τους. Τέλος πάντων το Chromecast με εντυπωσίασε. Ευκολία σύνδεσης, πολύ καλή ποιότητα εικόνας και ήχου. Είδα κάτι βίντεο από το Tidal στην TV και πραγματικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την ποιότητα. Μακάρι να βλέπαμε και κάνα ματσάκι.

Δικαιοσύνη θα βρεις στην επόμενη ζωή. Σ' αυτήν εδώ έχουμε τους νόμους.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τώρα να μη μιλήσω για τους "ευνόητους λόγους"........έχουν αγανακτήσει όλους τους συνδρομητές με τους ανόητους περιορισμούς τους. Τέλος πάντων το Chromecast με εντυπωσίασε. Ευκολία σύνδεσης, πολύ καλή ποιότητα εικόνας και ήχου. Είδα κάτι βίντεο από το Tidal στην TV και πραγματικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος από την ποιότητα. Μακάρι να βλέπαμε και κάνα ματσάκι.

κάτσε εαν βάλω ένα Chromecast στην τιβί δεν θα μπορώ να κάνω cast screen από Google Chrome την στιγμή που στον browser θα στριμαρω ματς;

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κάτσε εαν βάλω ένα Chromecast στην τιβί δεν θα μπορώ να κάνω cast screen από Google Chrome την στιγμή που στον browser θα στριμαρω ματς;

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εγώ μιλάω για novago και otetvgo. Αν στριμάρεις από αλλού θα μπορέσεις. Από novago και otetvgo δεν μπορείς.

Δικαιοσύνη θα βρεις στην επόμενη ζωή. Σ' αυτήν εδώ έχουμε τους νόμους.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω για novago και otetvgo. Αν στριμάρεις από αλλού θα μπορέσεις. Από novago και otetvgo δεν μπορείς.

α κατάλαβα οκ

 

Στάλθηκε από το ZP952 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, εγω απο chromecast βλεπω κανονικα nova go

 

Εννοείς ότι βλέπεις nova go στην τηλεόραση σου; Πως το κάνεις; Εμένα μου βγάζει μήνυμα ότι η υπηρεσία δεν διατίθεται σε εξωτερικές οθόνες. Δοκίμασα και από laptop και από την android εφαρμογή.

Δικαιοσύνη θα βρεις στην επόμενη ζωή. Σ' αυτήν εδώ έχουμε τους νόμους.
Link to comment
Share on other sites

μπαινω απο την εφαρμογη google home (παλια λεγοταν google cast) , παταω 'μεταδοση εικονας/ηχου' και βλεπω την οθονη του ταμπλετ κ ο,τι εφαρμογη ανοιξω συμπεριλαμβανομενου κ του nova go
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω στο σπίτι. Εγώ μπήκα στην Android εφαρμογή και δεν είδα την εφαρμογή novago στις cast εφαρμογές. Έτσι δοκίμασα, μέσω chrome, από laptop και με έβγαλε το μήνυμα "το novago δεν παίζει σε εξωτερικές οθόνες". Θα δοκιμάσω και αυτόν τον τρόπο που λες εσύ. Αν παίξει ρε φίλε.........τι να πω. Μακάρι.
Δικαιοσύνη θα βρεις στην επόμενη ζωή. Σ' αυτήν εδώ έχουμε τους νόμους.
Link to comment
Share on other sites

Ακυρο φιλε μου, μετα την τελευταια αναβαθμιση, ουτε σε μενα παιζει πλεον..:cry::cry:

 

Μόλις το διαπίστωσα και εγώ. Τζάμπα η χαρά που πήρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ούτε το COSMOTE TV go παίζει με αυτό τον τρόπο. Αυτό μάλιστα κολλάει. Ούτε μήνυμα δεν βγάζει. Απλά κολλάει.

Δικαιοσύνη θα βρεις στην επόμενη ζωή. Σ' αυτήν εδώ έχουμε τους νόμους.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μόλις το διαπίστωσα και εγώ. Τζάμπα η χαρά που πήρα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ούτε το COSMOTE TV go παίζει με αυτό τον τρόπο. Αυτό μάλιστα κολλάει. Ούτε μήνυμα δεν βγάζει. Απλά κολλάει.

 

Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με Ote tv go.

Παίζει κανονικά πρώτα επιλέγεις, το κανάλι που θέλεις, και μετά πατάς στο κινητό μετάδοση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ίσως η εφαρμογή του άρθρου http://www.doctorandroid.gr/2017/06/web-video-cast-chromecast.html μπορεί να στείλει αυτό που θέλετε στη TV μέσω του chrome cast, τουλάχιστον αυτό ελπίζω! :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα παιδια! Πήρα σήμερα το chromecast 2 και το συνέδεσα σε μια Sony tv που έχω, όχι smart.

Μ' ενδιαφέρει κυρίως να μπορώ να μεταφέρω στην οθόνη της τηλεόρασης τα βίντεο και τις φώτο απ' το κινητό μου, της γυναίκας μου και τα tablet των παιδιών.

Έχω μερικές ερωτήσεις αρχαρίου, αν έχει κάποιος την ευγενή καλοσύνη να με κατατοπισει. Μπορώ με την μαμά εφαρμογή συλλογής (εγώ έχω galaxy s7 edge) ή με τον mx player να στείλω εικόνα στην τηλεόραση; Ή χρειάζεται κάποια εφαρμογή σαν την π.χ. MagaCast; Αν ναι ποιά προτείνετε;

Μπορώ να κάποιο τρόπο να κάνω πλήρη mirroring την οθόνη του κινητού στην tv; Ότι κάνω δηλαδή στο κινητό (πλοήγηση στο μενου για παράδειγμα) να φαίνεται εκείνη την ώρα στην τηλεόραση.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε την εφαρμογή Google Home (πρωην Chromecast) και εχει επιλογή στο μενου να κανεις mirror το κινητο σου στην τηλεόραση. Εγω χρησιμοποιώ και την εφαρμογή local cast για μα κάνω cast βιντεο και λοιπα.
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Βαλε την εφαρμογή Google Home (πρωην Chromecast) και εχει επιλογή στο μενου να κανεις mirror το κινητο σου στην τηλεόραση. Εγω χρησιμοποιώ και την εφαρμογή local cast για μα κάνω cast βιντεο και λοιπα.

Σ' ευχαριστώ πολύ Σταμάτη για την άμεση απάντηση

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20171117/e4783ea5ccc2186c443445009dec7f45.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Εχω στο ταμπλετ kodi. Μπορει να παιξει στην tv;

Ακολούθησε τίς οδηγίες απ'το βίντεο

https://goo.gl/EBW9Na

Link to comment
Share on other sites

@stelakos: σετάρισε το από android αν μπορείς. Περιέργο πάντως, είναι πολύ απλό...

@dis: λογικά πρέπει να γίνεται. Το ένα είναι Α και το άλλο Β. Αν μπείς μέσω διαφορετικού χρήστη στο πισι σου στριμάρεις το χρομ του 1ου χρήστη στην α τηλεόραση και το χρομ του άλλου χρήστη στο β χρομκαστ.

Σαν να λέμε στην τιβι με το Α βάζουμε να παίζει το χρομ του πισι και στην τιβι Β βάζουμε το ταμπλετ ή το τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

@stelakos: σετάρισε το από android αν μπορείς. Περιέργο πάντως, είναι πολύ απλό...

 

@dis: λογικά πρέπει να γίνεται. Το ένα είναι Α και το άλλο Β. Αν μπείς μέσω διαφορετικού χρήστη στο πισι σου στριμάρεις το χρομ του 1ου χρήστη στην α τηλεόραση και το χρομ του άλλου χρήστη στο β χρομκαστ.

 

Σαν να λέμε στην τιβι με το Α βάζουμε να παίζει το χρομ του πισι και στην τιβι Β βάζουμε το ταμπλετ ή το τηλέφωνο...

 

 

 

Με διαφορετικό χρήστη λες ε ; Θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να κάνω δώρο σε φίλο ένα chromecast 2 για να βλέπει netflix σε τηλεόραση που δεν είναι smart, κι έχω δυο ερωτήσεις .

Το chromcast δείχνει τους ελληνικούς υπότιτλους;

Επίσης , το κινητό είναι απλά σαν χειριστήριο και το περιεχόμενο το τραβάει το chromecast από το ρουτερ, η έρχεται η ταινία από το ρουτερ στο κινητό, κι από εκεί πάει στο chromecast , όποτε απαιτείται το κινητό να παίζει και να εκπέμπει την ταινία όλη την ώρα ;

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να κάνω δώρο σε φίλο ένα chromecast 2 για να βλέπει netflix σε τηλεόραση που δεν είναι smart, κι έχω δυο ερωτήσεις .

Το chromcast δείχνει τους ελληνικούς υπότιτλους;

Επίσης , το κινητό είναι απλά σαν χειριστήριο και το περιεχόμενο το τραβάει το chromecast από το ρουτερ, η έρχεται η ταινία από το ρουτερ στο κινητό, κι από εκεί πάει στο chromecast , όποτε απαιτείται το κινητό να παίζει και να εκπέμπει την ταινία όλη την ώρα ;

 

1) Δείχνει ελληνικούς υποτίτλους.

2) Πηγαίνει από το router στο Chromecast.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

@ zagoreos, το chromecast δειχνει κανονικα ελληνικους υποτιτλους. Για το αλλο που ρωτησες, υπαρχουν καποιες εφορμογες που τις υποστηριζει το chromcast (you tybe, spotify κ.α.) κ μπορεις πχ να κλεισεις την οθονη του κινητου η να λαμβανεις κλησεις χωρις να επηρεαζεται η συνδεση. Για το netflix δεν γνωριζω αν υποστηριζεται αυτη η δυνατοτητα..
Link to comment
Share on other sites

1) Δείχνει ελληνικούς υποτίτλους.

2) Πηγαίνει από το router στο Chromecast.

 

Ευχαριστώ !

GH 198, GH 388, 8110, T39m,....., S7 Edge, P20 Pro, 1+ 8 Pro, 1+ 8T
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
όταν κάνουμε cast youtube η Netflix κλπ έχουμε κατανάλωση μπαταρίας στο κινητό έστω και μικρή;

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

όταν κάνουμε cast youtube η Netflix κλπ έχουμε κατανάλωση μπαταρίας στο κινητό έστω και μικρή;

Όχι. Μόνο την ενέργεια που καταναλώνει για να σώσει την εντολή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...