Jump to content

Google Chromecast


psybill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πήρα.

Λοιπόν.πρέπει να κάνω τίποτα περαιτέρω ρυθμίσεις πέρα των αρχικών πού ζητάει?

Επαιξα μία με pop corn,αργό.

 

Με hd movies πως παίζω?

 

Συμπαθητικό το showbox αν και δε μου συγχρονίζε σωστά τους υπότιτλους σε μία ταινία πού έβαλα.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν.

Πάμε πρώτα με το showbox. Βρίσκουμε την ταινία. Επιλέγουμε τον server και την ανάλυση.

Μετά το κάνουμε casting με το localcast. Ανοίγουμε το μενού για τους υπότιτλους και πάμε στο Opensubtitles. Γράφουμε τον τίτλο της ταινίας και πατάμε "search now". Μας βγάζει μια σειρά από υπότιτλους. Επιλέγουμε κάποιο και τους κατεβάζει. Αν δεν είναι καλά συγχρονισμένοι πάμε πάλι στο μενού των υποτίτλων. Στο κάτω μέρος έχει επιλογή να τους συγχρονίσουμε με ακρίβεια δέκατο του δευτερολέπτου.

Λεπτομέρεια. Μερικοί υπότιτλοι δεν έχουν και την καλύτερη μετάφραση. Μπορούμε να τους αλλάξουμε και να επιλέξουμε άλλους από το Opensubtitles.

Υ.Γ. Να διευκρινίσω ότι έχω το πρώτο chromecast και μου είναι απαραίτητο το localcast για να έχω όλες αυτές τις επιλογές που αναφέρω πιο πάνω. Όταν βάζω τους υπότιτλους απευθείας από το showbox τους γράφει σαν κινέζικα. Ενώ στο κινητό τους βλέπω κανονικά Ελληνικά στην τηλεόραση φαίνονται κινέζικα.

Edited by Jimi_Gr
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και σε ευχαριστώ φίλε μου.

Στο pop corn οι σειρές γιατί δεν έχουν υπότιτλους?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και σε ευχαριστώ φίλε μου.

Στο pop corn οι σειρές γιατί δεν έχουν υπότιτλους?

Αν είναι νέα επεισόδια δεν έχουν. Και σε ορισμένες σε παλαιότερα. Είναι μεγάλος ο όγκος δουλειάς που χρειάζεται όλο αυτό. Καταλαβαίνεις. Και οι ταινίες δεν έχουν όταν είναι καινούργιες. Κάποια στιγμή μπαίνουν στα πιο πολλά.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Και πάμε στα υπόλοιπα.

 

Σε wp πως μπορώ να παίξω με το chromecast?

Κι επίσης από υπολογιστή,πως παίζω στο chromecast.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Για wp δεν ξέρω. Ίσως μέσω chrome browser. Αν υπάρχει για wp. Είναι πολύ μικρό λογισμικό. Με πολύ λίγες εφαρμογές. Σε σχέση με το Android πάντα. Ίσως να υπάρχει εφαρμογή για chromecast.

Όσο για υπολογιστή. Μέσω του chrome browser. Υπάρχει extension ειδικά για αυτό. Από εκεί μάλλον πήρε και το όνομα του. Το πώς ακριβώς περιγράφεται στο link που σου έχω δώσει πιο πάνω στο post #109

Link to comment
Share on other sites

Αψογος.

Και τέλος,σε ios δεν εχω καταφέρει να περάσω popcorn,hd movies....

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Το iOS δεν συνεργάζεται ούτε με Bluetooth με τα άλλα συστήματα. Δεν το έχω δοκιμάσει. Είναι πολύ φτωχό σε ότι μπορεί να κάνει σε σχέση με αυτά που ζητάει σε χρήμα. Τεσπα.

Από ότι έχω δει έχει εφαρμογή το popcorn-time για iOS. Τώρα το πώς κατεβαίνει και εγκαθίσταται δεν το ξέρω. Ούτε αν συνεργάζεται με chromecast. Πάντως από Mac OS συνεργάζεται. Το έχω αλλά δεν το χρησιμοποιώ. Εγώ βασικά το chromecast το δουλεύω από Android. Είναι πιο εύκολο, πιο γρήγορο, δεν χαλάει την μπαταρία του κινητού και μπορώ να κάνω ότι άλλο θέλω με το κινητό, χωρίς να επηρεάζεται η θέαση της ταινίας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το chromecast 2 και θελω να το δυνδεσω με τον υπολογιστη αλλα δεψξερω πως.Υπαρχει τροπος?

Τι εννοείς να το συνδέσεις στον υπολογιστή? Μόνο σε τηλεόραση συνδέεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω το chromecast εδώ και 1-2 μήνες και είναι εκπληκτικό! Για casting χρησιμοποιώ το videostream το οποίο σου δίνει την δυνατότητα να ελεγχεις την ταινία και από tablet/phone χωρίς να πρέπει να πας στο PC.

Έχω μια ερώτηση όμως. Ξέρει κανείς αν θέλω να κάνω stream το OTE ή Nova GO από laptop η tablet, πως μπορώ να το κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Έχω το chromecast εδώ και 1-2 μήνες και είναι εκπληκτικό! Για casting χρησιμοποιώ το videostream το οποίο σου δίνει την δυνατότητα να ελεγχεις την ταινία και από tablet/phone χωρίς να πρέπει να πας στο PC.

Έχω μια ερώτηση όμως. Ξέρει κανείς αν θέλω να κάνω stream το OTE ή Nova GO από laptop η tablet, πως μπορώ να το κάνω?

 

Δεν έχω OTE ή Νova GO αλλά υποθέτω ότι αυτά παίζουν μέσω κάποιου browser. Άρα από τον chrome browser που μπορείς να κάνεις cast όποια καρτέλα θέλεις θα γίνεται κι αυτό. Εγώ π.χ. κάνω casting και βλέπω κανονικά οτιδήποτε είναι σε live streaming μέσω αυτού. Αυτά σε laptop γιατί το Android δεν υποστηρίζει flash player.

Όσο για ταμπλετ που δεν έχει flash player δοκίμασε με την εφαρμογή Andstream (θα την βρεις στο playstore). Περνάς το περιεχόμενο από εκεί και μετά επιλέγεις σαν player την εφαρμογή που έχεις για casting.

 

Υ.Γ. Δες και την εφαρμογή localstream. Για εμένα πολύ καλύτερο και περισσότερες επιλογές από το videostream.

Edited by Jimi_Gr
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω OTE ή Νova GO αλλά υποθέτω ότι αυτά παίζουν μέσω κάποιου browser. Άρα από τον chrome browser που μπορείς να κάνεις cast όποια καρτέλα θέλεις θα γίνεται κι αυτό. Εγώ π.χ. κάνω casting και βλέπω κανονικά οτιδήποτε είναι σε live streaming μέσω αυτού. Αυτά σε laptop γιατί το Android δεν υποστηρίζει flash player.

Όσο για ταμπλετ που δεν έχει flash player δοκίμασε με την εφαρμογή Andstream (θα την βρεις στο playstore). Περνάς το περιεχόμενο από εκεί και μετά επιλέγεις σαν player την εφαρμογή που έχεις για casting.

 

Υ.Γ. Δες και την εφαρμογή localstream. Για εμένα πολύ καλύτερο και περισσότερες επιλογές από το videostream.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση! Δυστυχώς δεν παίζουν μέσω κάποιου browser. Έχουν δικό τους application για αυτό και ψάχνω κάποια λύση για το streaming.

Link to comment
Share on other sites

Nova Go και OteTvGo δεν παίζουν σε άλλη οθόνη για να αποφύγουν την επαγγελματική χρήση χωρίς πληρωμή... Μόνο σε κινητά/tablets /laptop παίζουν (όχι σε σταθερά pc) δηλαδή μόνο σε ενσωματωμένες οθόνες και χωρίς δυνατότητα επέκτασης...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση! Δυστυχώς δεν παίζουν μέσω κάποιου browser. Έχουν δικό τους application για αυτό και ψάχνω κάποια λύση για το streaming.

 

Nova Go και OteTvGo δεν παίζουν σε άλλη οθόνη για να αποφύγουν την επαγγελματική χρήση χωρίς πληρωμή... Μόνο σε κινητά/tablets /laptop παίζουν (όχι σε σταθερά pc) δηλαδή μόνο σε ενσωματωμένες οθόνες και χωρίς δυνατότητα επέκτασης...

 

Είμαι σίγουρος ότι από smartphone ή tablet γίνεται. Στην εφαρμογή του chromecast πας στο μενού και πατάς "Μετάδοση οθόνης/ήχου". Και ότι κάνεις μεταδίδεται στην οθόνη.

 

Όσο για laptop ή pc κάντε μια δοκιμή με τον τρόπο που περιγράφεται στο πιο κάτω λινκ. Ίσως να το καταφέρετε.

 

http://www.doctorandroid.gr/2016/01/desktop-chromecast.html?m=1

 

Υ.Γ. Μην ξεχάσετε να να μας ενημερώσετε αν πέτυχε.

Edited by Jimi_Gr
Link to comment
Share on other sites

To πήρα χθες και το δούλεψα... Όλα τέλεια... Ειδικά το videostream στο Chrome δουλεύει άψογα... Μόνο που όταν έβαζα να κάνει αναπαραγωγή της οθόνης μου από το laptop ενώ έδειχνε κανονικά μόλις άνοιγα κάποιον player (BS, VLC κτλ)μαύριζε η οθόνη και μετά από λίγο κράσαρε το chromecast... Μόνο από τη metro app του VLC έπαιξε με αισθητή καθυστέρηση...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το kodi θα δουλέψει;;; Με την μετάδοση οθόνης;;;

Με την μετάδοση οθόνης θα δουλέψει λογικά. Υποθέτω ότι λες από κινητό.

Αλλά έχω μια ερώτηση.

Το kodi έχει κάποια σχέση με τον plex; Αυτήν την εντύπωση έχω. Δεν τα έχω χρησιμοποιήσει. Αν έχει, μπορείς μέσω της εφαρμογής του plex να μεταδόσεις το περιεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος με την συσκευη,τωρα που την δουλευω μερες.

σαν προγραμμα ταινιων χρησιμοποιω το hd movies.

το πιο πληρες ισως να ναι το Pop corn ομως δυστυχως ειναι αργο,πρεπει να κανει buffer για να παιξει,κι αν φυσικα εχει πολλους seeders το εκαστοτε torrent.ζησε μου Μαη δηλαδη.

χωρια δε με τους υποτιτλους,που ειναι σχετικα λιγοι.

με το hd movies ειμαι μια χαρα,παιζω με localcast,απλα τραβαει μπαταρια.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος με την συσκευη,τωρα που την δουλευω μερες.

σαν προγραμμα ταινιων χρησιμοποιω το hd movies.

το πιο πληρες ισως να ναι το Pop corn ομως δυστυχως ειναι αργο,πρεπει να κανει buffer για να παιξει,κι αν φυσικα εχει πολλους seeders το εκαστοτε torrent.ζησε μου Μαη δηλαδη.

χωρια δε με τους υποτιτλους,που ειναι σχετικα λιγοι.

με το hd movies ειμαι μια χαρα,παιζω με localcast,απλα τραβαει μπαταρια.

Κι εγώ έτσι ακριβώς βλέπω συνήθως. Αλλά γιατί σου τραβάει μπαταρία; Εμένα μου τραβάει 1-2% σε κάθε ταινία. Δεν κλείνεις την οθόνη του κινητού;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Χρησιμοποιώ και εγώ το HD movies. Τι ρυθμίσεις κάνετε για τους υπότιτλους;; Μου τους εμφανίζει πολύ χαμηλά. Από τις επιλογές των υποτίτλων ποιον διαλέγουμε;;; Τον πρώτο;;;
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι ακριβώς βλέπω συνήθως. Αλλά γιατί σου τραβάει μπαταρία; Εμένα μου τραβάει 1-2% σε κάθε ταινία. Δεν κλείνεις την οθόνη του κινητού;

 

εννοειται οτι την κλεινω,δεν ξερω φιλε μου γιατι τραβαει μπαταρια.

galaxy s6 εχω.

βλεπω με localcast.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι την κλεινω,δεν ξερω φιλε μου γιατι τραβαει μπαταρια.

galaxy s6 εχω.

βλεπω με localcast.

Κι εγώ με localcast βλέπω. Μόνο με αυτό σου τραβάει μπαταρία; Έχεις δει με YouTube αν τραβάει; Αν κι εκεί δεν τραβάει καθόλου, αφού ακόμη κι αν απενεργοποιηθεί η συσκευή θα συνεχίσει μέχρι να τελειώσει.

Εγώ G3 έχω.

Link to comment
Share on other sites

και με youtube καιει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Τότε, φαντάζομαι, είναι η συμβατότητα της συσκευής. Δεν φταίει το chromecast.

Για παράδειγμα. Αν φτιάξεις μια λίστα 20 τραγουδιών στο YouTube και αυτήν την λίστα την κάνεις cast στην τηλεόραση και κλείσεις τελείως το S6 τότε σίγουρα δεν θα κάψει καθόλου μπαταρία γιατί θα είναι κλειστό. Το chromecast παράλληλα θα συνεχίσει να παίζει μέχρι να τελειώσουν και τα 20 τραγούδια. Κατ'επέκταση η λογική λέει ότι το κινητό το χρησιμοποιούμε σαν ένα έξυπνο τηλεκοντρόλ. Με ελάχιστη κατανάλωση μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...