Jump to content

Google Chromecast


psybill
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν ανήκει εδώ το συγκεκριμένο gadget, αλλά δεν βρήκα κάποιο άλλο θέμα στο forum. αν όχι παρακαλώ τους Mods να το κλειδώσουν ή να το μεταφέρουν.

αγόρασα λοιπόν το chromecast από το αμερικάνικο amazon εκμεταλευόμενος το παράθυρο δυο ημερών που άφησαν για αποστολή και εκτός Αμερικής. δεν ξέρω αν έγινε από λάθος ούτε με ενδιαφέρει στην τελική. μετά βέβαια εσπευσαν να στείλουν mail ότι δεν θα έπρεπε να πουληθεί εκτός ΗΠΑ, ότι ουσιαστικά είναι άχρηστο εκτός ΗΠΑ και ότι δεν θα έχω εγγύηση, και φυσικά ότι μπορώ να το επιστρέψω χωρίς δικά μου έξοδα.

Τέλος πάντων το προιόν ήρθε στα χέρια μου χτες και δεν έχω σκοπό να το επιστρέψω. Ωραία και περιποιημένη συσκευασία, αμερικάνικου τύπου φορτιστής, ξεχωριστό usb καλώδιο σε περίπτωση που θέλουμε να δώσουμε τροφοδοσία από την usb της τηλεόρασης μας αλλά και hdmi extender σε περίπτωση που το chromecast δεν χωράει στην hdmi της τηλεορασης μας.

το σετάρισμα εννοείται ότι γίνεται σε λίγα λεπτά είτε από τον υπολογίστη είτε από το κινητό/tablet. απλά να πω ότι η εφαρμογή στο play store δεν είναι διαθέσιμή για κατέβασμα από τη Χώρα μας αλλά βρήκα το apk και τo εγκατέστησα μόνος μου.

Στην ουσία τώρα. δοκίμασα τα δυο πράγματα που μπορούσα να δοκιμάσω. youtube και google music. για το δευτερο έχω ενεργοποιήσει την υπηρεσία με πλάγιους τρόπους και έχω ανεβάσει αρκετή από την μουσική μου στο cloud. κανένα πρόβλημα με την αναπαραγωγή βίντεο η μουσικής και το μόνο πρόβλημα που συνάντησα είναι ότι όταν προσπαθούσα να αυξομειώσω την ένταση του ήχου από το tablet μου δεν έιχε άμεση απόκριση και έκανε λίγο τα δικά του. θα το δοκιμάσω και από το κινητό να δω αν συμπεριφέρεται το ίδιο, αν και είναι μικρής σημασίας γιατί πολύ απλά το βάζεις τέρμα από το κινητό και παίζεις με το remote της τηλεόρασης.

προσωπικά δεν έχω smart tv, οπότε και μόνο για το youtube για να βλέπω εγώ ή να βάζω την λίστα με τα τραγουδάκια του πιστιρικά είναι κάτι. Δεν το πήρα όμως μόνο για αυτό. το πήρα για αναπαραγωγή περιεχομένου που βρίσκεται στον υπολογιστή μου και γενικά έδειξε ότι είναι μια συσκευή που σηκώνει πολύ "πειραγμα" στα πρώτα της βήματα. η google βέβαια αυτή την στιγμή με τις τελευταίες αναβαθμίσεις τα έχει κόψει όλα και το γνώριζα πριν το αγοράσω. ούτε αναπαραγωγή τοπικών αρχείων, ούτε root, ούτε τίποτα. επειδή απ΄οτι καταβαίνω όυτε η google δεν έχει αποφασίσει τι θα αφήσει να τρέχει στο chromecast θα περιμένω υπομονετικά να δούμε που θα κατασταλάξει. ο ευσεβής πόθος βέβαια είναι να μπορεί κάποια στιγμή να τρέξει android, google tv κτλ κτλ

υπάρχει κανένας κάτοχος της συγκεκριμένης συσκευής εδώ στο forum να συζητάμε τα νεότερα. κάποιος που το έχει ψάξει περισσότερο γιατί εγώ το έχω ψάξει επιφανειακά μπορώ να πω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 332
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 months later...
Το έχει κανείς? Είδα το πουλαει κι ελληνικό μαγαζί. Μπορεί να κάνει streaming video από media player σε υπολογιστή ή άλλο video πάλι από υπολογιστή αλλά όχι YouTube?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
μολις το πηρα και εγω απο e-shop και για την ωρα ειμαι πολυ ικανοποιημενος.αγορασα με 2.5 ευρω μια εφαρμογη που λεγεται avia απο playstore και στριμαρω οτι θελω απο το κινητο μου απευθειας.απλα για την ωρα δεν παιζει υποτιτλους και με τον ιδιο τροπο απο τον chrome pc παλι με μια επεκταση στριμαρεις βιντεο.για την ωρα δεν μπορει να παιξει ολα τα φορματ οπως mkv.ελπιζω να το διορθωσει αυτο η google με καποια αναβαθμιση

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μία ερώτηση.....

υπάρχει περίπτωση να ΄΄δω΄΄ τον browser του laptop στην οθόνη της tv μέσω του CHROMECAST ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μία ερώτηση.....

υπάρχει περίπτωση να ΄΄δω΄΄ τον browser του laptop στην οθόνη της tv μέσω του CHROMECAST ?

 

Ναι, του Chrome, αλλά μη νομίζεις οτι είναι ιδιαίτερα βολικό. Να στριμάρεις βίντεο youtube ναι, αλλά να δουλέψεις πάνω σε ένα word πχ δεν είναι οτι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Ναι, του Chrome, αλλά μη νομίζεις οτι είναι ιδιαίτερα βολικό. Να στριμάρεις βίντεο youtube ναι, αλλά να δουλέψεις πάνω σε ένα word πχ δεν είναι οτι καλύτερο

 

Για να βλέπω novago σκεφτόμουν

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα παιδες..μολις παρελαβα σημερα το chromecast, αλλα δε μπορω με τιποτα να το κανω εγκατασταση...φτανω στο τελευταιο βημα, βρισκει το wi-fi, συνδεεται, αλλα δεν μπαινει internet...κ δεν ολοκληρωνεται η εγκατασταση...ξερει κανεις τιποτα?? ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπερα παιδες..μολις παρελαβα σημερα το chromecast, αλλα δε μπορω με τιποτα να το κανω εγκατασταση...φτανω στο τελευταιο βημα, βρισκει το wi-fi, συνδεεται, αλλα δεν μπαινει internet...κ δεν ολοκληρωνεται η εγκατασταση...ξερει κανεις τιποτα?? ευχαριστω...

 

Λίγο αργά βέβαια, αλλά λογικά έχεις ενεργοποιήσει το isolation στο router σου. Δηλαδή δεν μπορεί ο ένας client να δει τον άλλον.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το παρέλαβα και εγώ την Παρασκευή, ωραίο μηχάνημα αλλά για την δουλειά που το ήθελα τελικά δεν λειτουργεί, όταν παω να κάνω μετάδοση του novago στην tv βγάζει μαύρο

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα και εγώ την Παρασκευή, ωραίο μηχάνημα αλλά για την δουλειά που το ήθελα τελικά δεν λειτουργεί, όταν παω να κάνω μετάδοση του novago στην tv βγάζει μαύρο

 

Πως προσπαθείς; Με cast του tab;

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Πως προσπαθείς; Με cast του tab;

 

όχι από laptop

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

όχι από laptop

 

Ναι, αυτό λέω. Προσπαθείς να κάνεις cast το tab του browser;

 

Tab = καρτέλα στον browser, όχι tablet.

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό λέω. Προσπαθείς να κάνεις cast το tab του browser;

 

Tab = καρτέλα στον browser, όχι tablet.

ναι ακριβώς! Γιατί , υπάρχει άλλος τρόπος ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

ναι ακριβώς! Γιατί , υπάρχει άλλος τρόπος ?

 

Έχει αρκετούς, αλλά δεν ξέρω αν δουλεύουν.

 

Δεν ξέρω σε τι format streamαρει, αλλά δοκίμασε αυτό https://dabble.me/cast/

مفاجأة
Link to comment
Share on other sites

Έχει αρκετούς, αλλά δεν ξέρω αν δουλεύουν.

 

Δεν ξέρω σε τι format streamαρει, αλλά δοκίμασε αυτό https://dabble.me/cast/

 

θα τσεκάρω το βραδάκι και θα σου πω......στο μεταξύ μην απομακρύνεσαι από το topic και σε ψάχνω :)

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

τζίφος....βγάζει error

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εγω ανακαλυψα τη συσκευη σχετικα προσφατα και σκεφτομαι να την παρω γιατι δειχνει μαγικη..ηθελα ενα τροπο να συνδεσω ταμπλετ λαπτοπ και κινητο χωρις καλωδια.να μπορω να εχω μια εφαρμογη καραοκε εγκατεστημενη π.χ και να φαινεται απευθειας στη tv,να μπορω να δω ταινιες,να παιζω καποια παιχνιδακια και γενικοτερα η οθονη του ταμπλετ να μεταφερεται στη τηλεοραση σε πραγματικο χρονο..θα κανω δουλεια ή υπαρχει αλλη λυση..ειχα παρει ενα καλωδιο απο ταυλανδη με hdmi σε mini usb & usb αλλα δεν δουλεψε ποτε η επικοινωνια.θα ηθελα λιγο τα φωτα σας γιατι απο οτι διαβασα δεν ειναι και τοσο απλα τα πραγματα..
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εγω ανακαλυψα τη συσκευη σχετικα προσφατα και σκεφτομαι να την παρω γιατι δειχνει μαγικη..ηθελα ενα τροπο να συνδεσω ταμπλετ λαπτοπ και κινητο χωρις καλωδια.να μπορω να εχω μια εφαρμογη καραοκε εγκατεστημενη π.χ και να φαινεται απευθειας στη tv,να μπορω να δω ταινιες,να παιζω καποια παιχνιδακια και γενικοτερα η οθονη του ταμπλετ να μεταφερεται στη τηλεοραση σε πραγματικο χρονο..θα κανω δουλεια ή υπαρχει αλλη λυση..ειχα παρει ενα καλωδιο απο ταυλανδη με hdmi σε mini usb & usb αλλα δεν δουλεψε ποτε η επικοινωνια.θα ηθελα λιγο τα φωτα σας γιατι απο οτι διαβασα δεν ειναι και τοσο απλα τα πραγματα..

 

Διαβασε εδω στο 14 post τα εβαλα ολα πολυ αναλυτικα : http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=383165

ΝΙΚΟΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά μερικές ερωτήσεις.

 

1. Πιάνει καλά wifi είναι σαν το κινέζικα android pc που πρέπει να είναι δίπλα στο ρουτερ για να συνδεθούν.

2. Με τους υπότιτλους τι θεμα εχει;

3. Μπορώ μια ταινία που έχω στο σταθερό μου υπολογιστή να την προβάλω στην Tv; Δηλαδή να την παιξω στο pc με το BSPlayer πχ και με υπότιτλους.

4. Τις εφαρμογές που βλέπω στο play της εγκαθιστάς στο τηλ-ταμπλετ. Υπάρχουν ανάλογες εφαρμογές για ios και pc

5. Μπορώ να δω ταινίες απο το greek-movies

Edited by fikast
Link to comment
Share on other sites

Εκτός απο το να προβάλεις την οθόνη του Nexus 4 πχ, και να προβάλεις συγκεκριμένες εφαρμογές που υποστηρίζονται απο κινητό και tabler, απο το pc μπορείς να προβάλεις οτιδήποτε στον Chrome. Οτιδήποτε ιστοσελίδα βλέπεις στον chrome να τη στείλεις και στην τηλεόραση. Για BS απο όσο ξέρω όχι.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Υπάρχει πάντα το Plex.

 

Εγκαθιστάς τον Plex server σε κάποιον υπολογιστή και μέσω της αντίστοιχης εφαρμογής σε κάποιο android κινητό ή tablet στριμάρεις όποια ταινία ή μουσική θέλεις (έχω δοκιμάσει επιτυχημένα διάφορα mkv και mp4) από τον υπολογιστή σου, με υπότιτλους και χωρίς σπασίματα στην εικόνα ή στο frame rate.

 

Στην ουσία ο Plex server κάνει transcode σε format που καταλαβαίνει το chromecast.

 

Χωρίς αυτό - στην Ελλάδα - το chromecast είναι ψιλοάχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Αγόρασα και εγώ ένα Chromecast και έχω αγορασμένο και το plex. Επειδή δεν έχω την παραμικρή ιδέα τι να κάνω, μπορεί κάποιος γνώστης να με βοηθήσει? Προς το παρόν χρησιμοποιώ το bubbleupnp (την δωρεάν έκδοση) αλλά μερικές φορές όχι με επιτυχία (πχ δεν παίζει ήχος).

 

Απλώς φτιάχνω account στο plex και είμαι οκ?

 

Με το plex τα ανεβάζω σε κάποιον σερβερ και τα στριμάρει απο εκεί το chromecast?

 

Με το xbmc γίνεται να τα συνδέσω?

 

Ευχαριστώ!

Edited by panaras21
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...