Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οριστε κατασταση..ενα B/T αξιας 7€ περιμενει στο τελωνειο για ελεγχο 2 μηνες τωρα..και κανεις δεν ξερει ποσο ακομη.. Αισχος!!

 

Destination - Tracking consuming: 413 ms

2020-11-19 13:22 ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED - AWAITING CUSTOMS INSPECTION

2020-11-05 15:16 CHINA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2020-11-03 19:53 CHINA, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2020-11-03 11:32 CHINA, ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2020-10-26 15:36 CHINA, POSTING/COLLECTION

 

Υ.Γ. Να ανησυχησω??

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους. Αγορά από banggood το δέμα δείχνει να έγινε shipped 1 ώρα μετά την πληρωμή.Eu priority line. Το tracking number είναι 12 ψηφίο αριθμητικό σαν και αυτό:

612ΧΧΧΧΧΧ136

Ξέρει κανείς που μπορώ να παρακολουθήσω την εξέλιξη;

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φίλε αν είναι 12ψηφιο είναι gls όχι comet. Αν είναι 8ψηφιο είναι comet. Παντού το παρακολουθείς 17track κλπ.... Θα πάει Βέλγιο σε 8 έως 10 μέρες και μετά Γερμανία Ρουμανία Βουλγαρία Θεσσαλονίκη και τελικά asc... Δεν αργεί πολύ

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Ενημερωτικά ένα δικό μου αλλά κ άλλα εδώ μέσα έχουν κολλησει6μια βδομάδα κ μετά τη Βουλγαρία.

Λογικά δεν έχει ανοίξει τους σάκους η acs στη Θεσσαλονίκη.

 

Φίλε αν είναι 12ψηφιο είναι gls όχι comet. Αν είναι 8ψηφιο είναι comet. Παντού το παρακολουθείς 17track κλπ.... Θα πάει Βέλγιο σε 8 έως 10 μέρες και μετά Γερμανία Ρουμανία Βουλγαρία Θεσσαλονίκη και τελικά asc... Δεν αργεί πολύ

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Ενημερωτικά ένα δικό μου αλλά κ άλλα εδώ μέσα έχουν κολλησει6μια βδομάδα κ μετά τη Βουλγαρία.

 

Λογικά δεν έχει ανοίξει τους σάκους η acs στη Θεσσαλονίκη.

Και ένα δικό μου που έφυγε από Βουλγαρία 12/1 δεν έχει εμφανιστεί... Άλλα τέσσερα δέματα με ίδια ή μεταγενέστερη ημερομηνία αναχώρησης από Βουλγαρία τα παρέλαβα σήμερα!! Χαμός...

 

Στάλθηκε από το M2007J3SG μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ένα γενικό σχόλιο με αφορμή ένα ticket που άνοιξα στο banggood, όπως έγραψα μερικά posts πιο πίσω, για ένα πρόβλημα με την ομαδοποίηση των παραγγελιών στο "καλάθι" μου...

 

Για μια ακόμα φορά μου κάνει εντύπωση το πώς οι απαντήσεις που δέχομαι για αυτό, που το αντιμετωπίζουν -ορθώς- σαν τεχνικό πρόβλημα είναι σε *άψογα* Αγγλικά.

 

Ανατρέχοντας σε παλιότερη αλληλογραφία, όπου τυχόν είχα παραπονεθεί για μη παραλαβή παραγγελίας, ελαττωματικό προϊόν και άλλα παρόμοια, τα Αγγλικά τους είναι τα γνωστά... Κινέζικα, όπου φαίνεται πως τελικά προσπαθούν να αποφύγουν αυτό που τους ρωτάς, δίνουν τυποποιημένες απαντήσεις (με σπασμένα πάντα Αγγλικά) που καμμία σχέση δεν έχουν με αυτό που τους ρωτάς (αφού δεν ξέρουν καλά Αγγλικά, δεν κατάλαβαν οι καημένοι, τι να κάνουμε...) και άλλα τέτοια.

Έντονη αντίθεση και με τα όσα γράφουν στο -τεχνικό- ticket και στο πώς κατάλαβαν με τη μία όλα όσα τους περιέγραψα (και επέστρεψαν με πολύ συγκεκριμένες ερωτήσεις για λεπτομέρειες).

 

Πολύ βολικό τελικά να έχεις πρόχειρο και το... προσωπείο του Κινέζου με τα σπασμένα Αγγλικά - για όταν σε συμφέρει / σου χρειαστεί!

Είμαι βέβαιος πως οι μαγαζάτορες στην Ελλάδα (ή και στις άλλες χώρες της Δύσης) θα ήθελαν πολύ να έχουν κάτι παρόμοιο! :p :lol:

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οι κινεζοι να μας πετανε εξω απο πελατες.... καμμια δεκαρια πραγματακια των 2-3 ευρω απο ali..... εχουν σταματηση στα Ελτα στην αθηνα για δυο μηνες περιπου...οπου να ναι θα αρχισω να κανω dispute.....:mad::mad::mad::mad::mad:
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οι κινεζοι να μας πετανε εξω απο πελατες.... καμμια δεκαρια πραγματακια των 2-3 ευρω απο ali..... εχουν σταματηση στα Ελτα στην αθηνα για δυο μηνες περιπου...οπου να ναι θα αρχισω να κανω dispute.....:mad::mad::mad::mad::mad:

 

Το θέμα με τις καθυστερήσεις στο Ελληνικό τελωνείο προφανώς δεν οφείλεται στους Κινέζους, και από τη στιγμή που βλέπεις τα δέματά σου στο τελωνείο ή στα ΕΛΤΑ θα σου πρότεινα να κάνεις υπομονή. Αν αρχίσουν όλοι τα disputes για αυτόν τον λόγο (δεν τιμωρείς τα ΕΛΤΑ με αυτό, τους αποστολείς τιμωρείς, που δεν φταίνε κι όλας) προφανώς και θα μας βάλουν σε μαύρη λίστα. :worry:

 

Αν μιλάμε για χαμένα δέματα κλπ., προφανώς είναι άλλη ιστορία.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οι κινεζοι να μας πετανε εξω απο πελατες.... καμμια δεκαρια πραγματακια των 2-3 ευρω απο ali..... εχουν σταματηση στα Ελτα στην αθηνα για δυο μηνες περιπου...οπου να ναι θα αρχισω να κανω dispute.....:mad::mad::mad::mad::mad:

 

Εφόσον σου δίνει προστασία το ali για 3 μήνες + 15 μέρες, καλό είναι να περιμένεις μέχρι την τελευταία μέρα πριν κάνεις dispute. Επίσης αν μετά το dispute και το refund παραλάβεις επικοινώνησε με τον πωλητή για τον τρόπο που μπορείς να του επιστρέψεις τα χρήματα. Εξάλλου κατά 99% η καθυστέρηση δεν οφείλεται στον πωλητή αλλά στις μεταφορικές και κατά κύριο λόγο στα ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω οι κινεζοι να μας πετανε εξω απο πελατες.... καμμια δεκαρια πραγματακια των 2-3 ευρω απο ali..... εχουν σταματηση στα Ελτα στην αθηνα για δυο μηνες περιπου...οπου να ναι θα αρχισω να κανω dispute.....:mad::mad::mad::mad::mad:

 

Αντίθετα, σε 6 παραγγελίες σε διαφορετικούς πωλητές του Ali, την 30/11/2020, εκ των οποίων 4 ταξίδεψαν με PostNL, 1 με το Κινέζικο (CN) και 1 με Post Emirates, που στάλθηκαν όλες τις επόμενες μέρες, παρέλαβα πρώτο αυτό με το Emirates την 12/1/21, σε 43 ημέρες, και σήμερα το ένα με το Κινέζικο και ένα με το Ολλανδικό, σε 49 ημέρες.

Αλλά και τα υπόλοιπα 3, με το Ολλανδικό, το ένα έχει φύγει από ΓΕΤΑ την 12/1/21, χωρίς άλλη ενημέρωση και τα άλλα 2 είναι σε εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο στο αεροδρόμιο από 12/1/21.

Link to comment
Share on other sites

Μια διόρθωση στο προηγούμενο post μου - τελικά όπως πληροφορούμαι, το όριο της DHL είναι 60x60x60cm (και όχι 30x30x30 που είχα γράψει αρχικά).

Σαφώς καλύτερα...

Sorry για την... παραπληροφόρηση!

 

Edit

Και ακόμα νεώτερη πληροφόρηση: Η DHL ήρε τους περιορισμούς σήμερα!

(με ενημέρωσε ο πωλητής που επικοινώνησε να με ενημερώσει ότι το δέμα μου θα φύγει κανονικά).

 

Οπότε... απλώς αγνοήστε ολόκληρο το post μου! :)

Πληροφοριακά (όπως έμαθα με τον... άσχημο τρόπο, από παραγγελία σχετικά ογκώδους αντικειμένου από πωλητή στη Γερμανία), η DHL λόγω αυξημένου φόρτου, covid και τα σχετικά, έχει όριο μέχρι 30x30x30cm στο μέγεθος του δέματος που αναλαμβάνει να μεταφέρει από Γερμανία -> Ελλάδα (φαντάζομαι θα υπάρχει και κάποιο όριο βάρους, αλλά αυτό δε μου το είπαν...).

Αυτό για όποιον θελήσει να παραγγείλει κάτι που θα το χειριστεί η DHL (εγώ το έμαθα αφού έκανα την παραγγελία, πλήρωσα -και μάλιστα με πιστωτική- και τώρα ψάχνουμε με τον πωλητή για εναλλακτικό τρόπο αποστολής...)

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα λαπτοπ από banggood με gls σε 18 μέρες. Όσοι έχετε κολλήσει Βουλγαρία παρτε από το site της gls τους αριθμούς της acs και ψαξτε...

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα λαπτοπ από banggood με gls σε 18 μέρες. Όσοι έχετε κολλήσει Βουλγαρία παρτε από το site της gls τους αριθμούς της acs και ψαξτε...

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Στο site της gls όταν βάζεις τον αριθμό αποστολής εμφανίζει και αυτόν της ACS αλλά από την στιγμή που δεν έχει παραλάβει η acs είναι ανενεργός

Link to comment
Share on other sites

Έτσι γίνεται, παίρνει αριθμό από πριν, . Όταν το πάρει η acs, αυτός θα είναι ο αριθμός αποστολής.

Αναγκαστικά υπομονή, κάποια στιγμή θα παραλάβει, αν όχι τότε refund.

Link to comment
Share on other sites

Το καλο με το aliexpress ειναι οτι πλεον εχει βαλει αρκετα προιοντα σε ευρωπαικες αποθηκες σε Γαλλια, Πολωνια, Ιταλια, Τσεχια κτλ και ερχονται πανω κατω σε 15μερες με acs , DHL κτλ και οχι με ελτα.
Link to comment
Share on other sites

Έχω δέμα κολλημένο από τις 11-1..

Θεωρητικά από Βουλγαρία - Θεσσαλονίκη πόσο κάνει (GLS από Banggood); Η λογική λέει μια μέρα, σωστά;
Link to comment
Share on other sites

Έχω δέμα κολλημένο από τις 11-1..

 

Να φανταστώ τσεκάρεις το tracking της ACS, έτσι;

Ρώτησα γιατί μια άλλη παραγγελία από κατάστημα στο Καλοχώρι Θεσσαλονίκης μου ήρθε σε 2 μέρες με ACS και δεν το περίμενα με όσα γίνονται.

Αλλά βέβαια άλλο πακέτα εσωτερικού κι άλλο εξωτερικού.

Link to comment
Share on other sites

Στο σάιτ της acs φαίνεται αφότου έρθει Θεσσαλονίκη κ αναλάβει η acs.

Γουρλης είσαι!

Μόλις "έφτασε" Θεσσαλονίκη!

 

Να φανταστώ τσεκάρεις το tracking της ACS, έτσι;

Ρώτησα γιατί μια άλλη παραγγελία από κατάστημα στο Καλοχώρι Θεσσαλονίκης μου ήρθε σε 2 μέρες με ACS και δεν το περίμενα με όσα γίνονται.

Αλλά βέβαια άλλο πακέτα εσωτερικού κι άλλο εξωτερικού.

Edited by spirospatra
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με τις καθυστερήσεις στο Ελληνικό τελωνείο προφανώς δεν οφείλεται στους Κινέζους, και από τη στιγμή που βλέπεις τα δέματά σου στο τελωνείο ή στα ΕΛΤΑ θα σου πρότεινα να κάνεις υπομονή. Αν αρχίσουν όλοι τα disputes για αυτόν τον λόγο (δεν τιμωρείς τα ΕΛΤΑ με αυτό, τους αποστολείς τιμωρείς, που δεν φταίνε κι όλας) προφανώς και θα μας βάλουν σε μαύρη λίστα. :worry:

 

Αν μιλάμε για χαμένα δέματα κλπ., προφανώς είναι άλλη ιστορία.

Πολυ φοβαμαι οτι δεν θα ελθει τιποτε στα χερια μου μαλλον εχουν χαθει με οτι αυτο σημαινει........
Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτες οι καθυστερήσεις στα ΕΛΤΑ. Περιμένουμε δέματα από παραγγελίες που έχουν φύγει αρχές Οκτωβρίου και ακόμα τίποτα! Στο AliExpress ζητάω πάντα extend purchase protection γιατί δεν φταίνε οι άνθρωποι που εδώ είμαστε κ***λοχανιο
Link to comment
Share on other sites

Στο σάιτ της acs φαίνεται αφότου έρθει Θεσσαλονίκη κ αναλάβει η acs.

Γουρλης είσαι!

Μόλις "έφτασε" Θεσσαλονίκη!

 

Ωραία.. Υπομονή λίγο ακόμα! Άρα χοντρικά 8 μέρες από Βουλγαρία - Θεσσαλονίκη. Αυτό που λέω πάντα είναι ας έρθει σώα η αποστολή κι ας αργήσει και λίγο. Μόνο μην μπλεκόμαστε με επιστροφές, συνεννοήσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτά τα untracked από ευρωπαϊκή αποθήκες του banggood με ΕΛΤΑ παραδίδονται;

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Φίλε αν είναι 12ψηφιο είναι gls όχι comet. Αν είναι 8ψηφιο είναι comet. Παντού το παρακολουθείς 17track κλπ.... Θα πάει Βέλγιο σε 8 έως 10 μέρες και μετά Γερμανία Ρουμανία Βουλγαρία Θεσσαλονίκη και τελικά asc... Δεν αργεί πολύ

 

Στάλθηκε από το ELS-NX9 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε ευχαριστώ φίλε alanon έστω και καθυστερημένα για το διαφωτιστικό μήνυμα σου

 

Στάλθηκε από το Mi 9T μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία από Banggood (αποθήκη Κίνας) 11/1/2021 με PDM, αποστολή την επομένη με 8ψήριο "513xxxx1" αριθμό αποστολής.

 

Πριν μιάμιση περίπου ώρα έλαβα SMS στο κινητό από CometHellas το οποίο γράφει:

Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ "513xxxx1" από "BANGGOOD" ΕΧΕΙ ΠΡΟΩΘΗΘΕΙ ΜΕΣΩ SPEEDEX ΜΕ ΑΡΙΘΜΟ "70000xxxxxx2".

http://www.comethellas.gr

 

Αφενός μεν πάρα πολύ γρήγορα ήρθε στην CometHellas στην Ελλάδα και προωθήκε ήδη και στην Speedex, αφετέρου δε πολύ καλή αυτή η ενημέρωση με SMS, ίσως γίνεται γιατί υπάρχει αρκετή καθυστέρηση στην παράδοση από την Speedex.

 

Εχει τύχει σε κάποιον αντίστοιχη περίπτωση;

 

Στην Speedex που έβαλα τον νέο 12ψήριο αριθμό του SMS, δεν ανιχνεύει τίποτα προς το παρών.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτά τα untracked από ευρωπαϊκή αποθήκες του banggood με ΕΛΤΑ παραδίδονται;

Τρία που έχω παραλάβει μέχρι στιγμής, με ΕΛΤΑ ήρθαν.

 

(πληροφοριακά, το πρώτο στάλθηκε τέλη Ιουνίου και έφτασε... μέσα Σεπτεμβρίου,

το δεύτερο στάλθηκε 23/10 και έφτασε 30/10 (!!!)

και το τρίτο έφυγε 11/11 και έφτασε... 5/1!)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...