Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα

 

θέλω μία μικρή διευκρίνιση:

 

παραγγελία από aliexpress μέσω Singapore post ένα μικρό mod για ηλεκτρονικό τσιγάρο αξίας 25 ευρώ το πιάσανε στο τελωνείο και μου επιβάλλουν τελη εκτελωνισμου 21 ευρώ έξτρα

τι μπορώ να κάνω?

 

ps μου ειχανε στειλει mail να τους στειλω την αποδειξη αγορας, πραγμα που εκανα

 

Όπως ανέφεραν και άλλοι, δε μπορείς να κάνεις πολλά... Από τη στιγμή που είναι πάνω από 22, πληρώνεις το καπέλο των 15 + το ΦΠΑ... Εναλλακτικά δεν παραλαμβάνεις και επιστρέφει πίσω, αλλά δεν ξέρω αν θα σου επιστρέψει κάτι ο πωλητής... Βάλε και την αναμονή για όλο αυτό στη μέση και θα καταλάβεις ότι δεν αξίζει τον κόπο...

By the way τα προϊόντα ατμίσματος δεν έχουν απαγορευθεί και κατάσχονται εφόσον σταματήσουν τελωνείο; Κάτι τέτοιο ήξερα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια γρήγορη ερώτηση. Αγόρασα κινητό απο banggood με priority direct mail και μου εμφάνισε tracking number απο sweden post! Ειναι φυσιολογικό; Τα priority direct mail δεματα του banggood, δεν έρχονται απο Ολλανδία;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μια γρήγορη ερώτηση. Αγόρασα κινητό απο banggood με priority direct mail και μου εμφάνισε tracking number απο sweden post! Ειναι φυσιολογικό; Τα priority direct mail δεματα του banggood, δεν έρχονται απο Ολλανδία;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Φυσικά και δεν είναι φυσιολογικό. Ναι όντως έρχονται με postNL.

 

Για έλεγξε το mail επιβεβαίωσης της παραγγελίας σου που σου έστειλαν, κάνει λόγο για priority direct mail και το έστειλαν με sweden post;;

Το λέω γιατί αν δεν επιλέξουμε την μέθοδο αποστολής ξανά μετά το checkout, δεν επιλέγεται αυτή που τυχόν είχαμε αρχικά επιλέξει στην σελίδα του προς αγορά προϊόντος.

Αν ναι τότε άλλη μια πατάτα του banggood έρχεται στην επιφάνεια και δυστυχώς δεν θα σου επιστρέφουν (όπως και εμένα που την είχα πατήσει πριν κάποιους μήνες) τα έξοδα εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ 15€ αν το κόστος κινητού+μεταφορικά+τυχόν ασφάλεια δεν ξεπερνά τα 150€ ή 20€ αν τα ξεπερνά.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δεν είναι φυσιολογικό. Ναι όντως έρχονται με postNL.

 

Για έλεγξε το mail επιβεβαίωσης της παραγγελίας σου που σου έστειλαν, κάνει λόγο για priority direct mail και το έστειλαν με sweden post;;

Το λέω γιατί αν δεν επιλέξουμε την μέθοδο αποστολής ξανά μετά το checkout, δεν επιλέγεται αυτή που τυχόν είχαμε αρχικά επιλέξει στην σελίδα του προς αγορά προϊόντος.

Αν ναι τότε άλλη μια πατάτα του banggood έρχεται στην επιφάνεια και δυστυχώς δεν θα σου επιστρέφουν (όπως και εμένα που την είχα πατήσει πριν κάποιους μήνες) τα έξοδα εκτελωνισμού των ΕΛΤΑ 15€ αν το κόστος κινητού+μεταφορικά+τυχόν ασφάλεια δεν ξεπερνά τα 150€ ή 20€ αν τα ξεπερνά.

Στην σελίδα παρουσιάσεως του προϊόντος οι τρόποι αποστολής είναι για για ενημέρωση, το αν δεν προσέχουμε εμείς είναι δική μας ευθύνη φίλε μου ... :)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να είμαι ακριβής. Ο τρόπος αποστολής ειχα επιλέξει να ειναι με priority direct mail και αυτό επιβεβαιώνεται και στην παραγγελία μου. Οποτε λάθος εγώ δεν εχω κάνει, άλλωστε το τελευταίο μήνα έχω κάνει άλλες τρεις αγορές με τον ίδιο τρόπο χωρίς πρόβλημα.

Ωστόσο το tracking number αυτη τη φορά δεν ειναι απο NL post οπως τις άλλες φορές, αλλά ένας 15ψηφιος αριθμός (χωρίς γράμματα, μόνο νούμερα), οποίος δεν μπορω ακόμα να καταλαβω σε ποια μεταφορική αντίστοιχη.

Εχει τύχει σε καποιον;

Έχω στείλει μνμ στο banggood και αναμενω απάντηση

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by mitsre
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να είμαι ακριβής. Ο τρόπος αποστολής ειχα επιλέξει να ειναι με priority direct mail και αυτό επιβεβαιώνεται και στην παραγγελία μου. Οποτε λάθος εγώ δεν εχω κάνει, άλλωστε το τελευταίο μήνα έχω κάνει άλλες τρεις αγορές με τον ίδιο τρόπο χωρίς πρόβλημα.

Ωστόσο το tracking number αυτη τη φορά δεν ειναι απο NL post οπως τις άλλες φορές, αλλά ένας 15ψηφιος αριθμός (χωρίς γράμματα, μόνο νούμερα), οποίος δεν μπορω ακόμα να καταλαβω σε ποια μεταφορική αντίστοιχη.

Εχει τύχει σε καποιον;

Έχω στείλει μνμ στο banggood και αναμενω απάντηση

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μήπως αυτός ο αριθμός αντιστοιχεί στην flytexpress; Είναι η εταιρία που διαχειρίζεται τα δέματα από το banggood εντός Κίνας. Μετά αναλαμβάνει η postnl. Τσέκαρε στο σαιτ της flytexpress για tracking.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η πατάτα επιβεβαιώνεται.

 

Η αποστολή με 15ψήφιο αριθμό προφανώς είναι μη ανιχνεύσιμη.

 

Θα σου απαντήσουν ότι έγινε ένα συστημικό λάθος (η γνωστή τακτική), και θα σου επιστρέψουν σχεδόν άμεσα τυχόν μεταφορικά που πλήρωσες για PDM και όταν παραλάβεις και αν περάσει τελωνείο να τους στείλεις τα παραστατικά για να σου επιστρέψουν τον ΦΠΑ μόνο.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Έχω καιρο να παραγγειλω απο gearbest αλλα διαβαζω εδω κι εκει οτι κανει χαζομαρες..

Επίσης με εχει κουρασει και η ανυπαρξια τον τελευταιο καιρο του banggood αλλα παραγγελνεις αλλα σου στελνουν, άλλα αντί άλλα περιγραφές στις σελίδες των προϊόντων και δεν εχει ιδεα ουτε το customer service (χαχαχα) τι πουλανε...

Έχουμε ανακαλύψει κανένα άλλο μαγαζί λίγο πιο σοβαρό όπως είχαμε πιο παλιά για τα κινητά κι ας είναι λίγο πιο ακριβό? Θα ρίξω μια ματιά σε gearvita Που ακούω τελευταία...

 

Παρακαλώ μεταφορά στο Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά

Edited by durutti
λαθος σημειο το ποστ και δεν μπορω και να το σβησω
Link to comment
Share on other sites

Έχω καιρο να παραγγειλω απο gearbest αλλα διαβαζω εδω κι εκει οτι κανει χαζομαρες..

Επίσης με εχει κουρασει και η ανυπαρξια τον τελευταιο καιρο του banggood αλλα παραγγελνεις αλλα σου στελνουν, άλλα αντί άλλα περιγραφές στις σελίδες των προϊόντων και δεν εχει ιδεα ουτε το customer service (χαχαχα) τι πουλανε...

Έχουμε ανακαλύψει κανένα άλλο μαγαζί λίγο πιο σοβαρό όπως είχαμε πιο παλιά για τα κινητά κι ας είναι λίγο πιο ακριβό? Θα ρίξω μια ματιά σε gearvita Που ακούω τελευταία...

 

Παρακαλώ μεταφορά στο Αξιόπιστα/φτηνά sites με κινέζικα κινητά

 

Αυτό με το banggood το έχω ζήσει και εγώ τον τελευταίο καιρό. Δύο κινητά τους 2 τελευταίους μήνες και τα δύο ελαττωματικά. Το ένα κιόλας ενώ έγραφε ότι είχε τον snap 430 αυτό που μου ήρθε είχε τον 425 :lol: . Τουλάχιστον δεν είχα πρόβλημα με το after sale όπου στη μία περίπτωση αφού έστειλα το κινητό πήρα refund και τώρα έχω στείλει το δεύτερο και περιμένω αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση θα επανέλθω οταν εχω νεότερα για να σας ενημερώσω

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για παραγγελια tablet (CHUWI Hi9 Air) απο banggood ειναι χωρις χρεωση το priority direct mail https://imgur.com/a/RxZuV6S; Ρωταω γιατι πρωτη φορα το βλεπω βεβαια μονο κινητα αγοραζα περισσοτερο.

Coolpad f1 (Great F1) - AEX MODDED LITE by jpower

Leeco Le Max 2 X820 6gb - 64gb (RROS-Q-8.7.3-20210920-x2-20210920)

19/March/2020 by C.B.G.)

Link to comment
Share on other sites

Για παραγγελια tablet (CHUWI Hi9 Air) απο banggood ειναι χωρις χρεωση το priority direct mail https://imgur.com/a/RxZuV6S; Ρωταω γιατι πρωτη φορα το βλεπω βεβαια μονο κινητα αγοραζα περισσοτερο.

Ένας θεός ξέρει πώς υπολογίζουν το κόστος για το PDM. Μπορεί να το δείς από δωρεάν ως κάτι... ανήθικα ποσά. Μπορεί επίσης σε 1 εβδομάδα να το δεις στα €15 ή και παραπάνω για το ίδιο είδος (το chuwi).

Οπότε τώρα που το έχει δωρεάν, χτύπα το χωρίς σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

Για στατιστικούς και όχι μόνο λόγους.Παρέλαβα σήμερα από alie σε 28 μέρες και με Σουηδικό ταχυδρομείο!Καμία στάση σε ΓΕΤΑ.

Λάθος.Τώρα το είδα ξανά ,έχει ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΓΕΤΑ

Edited by spirospatra
Link to comment
Share on other sites

Για στατιστικούς και όχι μόνο λόγους.Παρέλαβα σήμερα από alie σε 28 μέρες και με Σουηδικό ταχυδρομείο!Καμία στάση σε ΓΕΤΑ.

 

Θα ήσουν χρήσιμος στους συμφορουμίτες, αν έγραφες την πραγματική αξία του δέματος και εκείνη που είχε γράψει ο Κινέζος

Link to comment
Share on other sites

Θεώρησα ότι δεν έχει αξία αυτή η πληροφορία γιατί από ότι φάνηκε τελικά το δεματάκι ήρθε σαν να ήρθε από Ευρώπη.

Η αξία του ήταν 21 ευρώ.

Θα ήσουν χρήσιμος στους συμφορουμίτες, αν έγραφες την πραγματική αξία του δέματος και εκείνη που είχε γράψει ο Κινέζος
Link to comment
Share on other sites

Θεώρησα ότι δεν έχει αξία αυτή η πληροφορία γιατί από ότι φάνηκε τελικά το δεματάκι ήρθε σαν να ήρθε από Ευρώπη.

Η αξία του ήταν 21 ευρώ.

 

Το ότι ταξίδεψε από την Κίνα στην Ευρώπη με ένα από τα πολλά ευρωπαϊκά ταχυδρομεία, που έχουν καταστήματα στην Κίνα, δεν σημαίνει ότι "φάνηκε σαν μα ήρθε από την Ευρώπη".

Μόνο όταν το δέμα ταξιδεύει με τη λεγόμενη "τριγωνική" αποστολή, δεν φαίνεται η (πραγματική) χώρα αποστολής (Κίνα) και φαίνεται ότι έρχεται από την ευρωπαϊκή.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως έχουν βάλει δεύτερο αυτοκόλλητο με διεύθυνση αποστολέα στο Μάλμε της Σουηδίας και παραλήπτη εμένα.

Εντωμεταξύ έχει και το πράσινο αυτοκόλλητο του Τελωνειακώς Ελέυθερο..

Περίεργα πράγματα.

------------------

 

Εδώ η πορεία του:

2019-06-03 12:31 ATHENS SORTING CENTER, ITEM ARRIVED AT

2019-06-03 09:31 ATHENS SORTING CENTER, ITEM ARRIVED AT

2019-05-31 21:01ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH UNLOADED

2019-05-31 17:22 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), DISPATCH CLOSED (--> ATHENS SORTING CENTER)

2019-05-31 13:50ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

2019-05-22 11:51ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED

2019-05-21 11:23SWEDEN, ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

Προέλευση : Σουηδία - Χρόνος Αναζήτησης: 1328 ms

2019-05-31 16:50Grecce, The shipment item has arrived at the country of destination.

2019-05-21 11:23Sweden, The shipment item has left the country of the sender

 

Το ότι ταξίδεψε από την Κίνα στην Ευρώπη με ένα από τα πολλά ευρωπαϊκά ταχυδρομεία, που έχουν καταστήματα στην Κίνα, δεν σημαίνει ότι "φάνηκε σαν μα ήρθε από την Ευρώπη".

Μόνο όταν το δέμα ταξιδεύει με τη λεγόμενη "τριγωνική" αποστολή, δεν φαίνεται η (πραγματική) χώρα αποστολής (Κίνα) και φαίνεται ότι έρχεται από την ευρωπαϊκή.

Edited by spirospatra
Link to comment
Share on other sites

4/6/2019, 08:50:27 Μ.Δ. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ

4/6/2019, 05:54:45 Μ.Δ. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

4/6/2019, 01:05:21 Κ.Δ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Μ.Δ. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ)

3/6/2019, 22:00:00 Κ.Δ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ

3/6/2019, 16:23:59 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ)

3/6/2019, 00:48:28 Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

2/6/2019, 18:23:03 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ Δ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)

2/6/2019, 12:06:05 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

30/5/2019, 16:47:27 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ)

30/5/2019, 13:03:43 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

29/5/2019, 15:56:33 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

29/5/2019, 04:29:00 ΒΕΛΓΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

30/4/2019, 22:41:42 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

29/4/2019, 15:19:00 ΒΕΛΓΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

27/3/2019, 07:04:00 ΒΕΛΓΙΟ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

ΕΠΕΙΔΗ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΡΧΟΝΤΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΕΙΔΗ ΛΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΡΧΟΝΤΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ

Εντάξει μόνο οι πρωτάρηδες κλαίγονται επειδή δεν έχουν εμπειρία.

Οι υπόλοιποι γνωρίζουν ότι η διάρκεια παράδοσης είναι καθαρά συγκυριακή και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει μόνο οι πρωτάρηδες κλαίγονται επειδή δεν έχουν εμπειρία.

Οι υπόλοιποι γνωρίζουν ότι η διάρκεια παράδοσης είναι καθαρά συγκυριακή και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

 

σωστος εμενα δεν φτανει που εκανε βολτες γιατι τα ελτα κανουν τελεια τι δουλεια τους (kappa) ηρθε και με οτι να νε μεσα

Link to comment
Share on other sites

σωστος εμενα δεν φτανει που εκανε βολτες γιατι τα ελτα κανουν τελεια τι δουλεια τους (kappa) ηρθε και με οτι να νε μεσα

Δύσκολα βρίσκεις κάποιον να κάνει τέλεια τη δουλειά του.

Το δικό σου για παράδειγμα εκτιμώ δεν είχε καν παραδοθεί στα ΕΛΤΑ επί ένα μήνα που ήταν στο βενιζέλο (νομίζω ιδιωτική εταιρεία εκτελωνίζει), αντιθέτως μόλις παραδόθηκε σε 4 μέρες ήρθε στην πόρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

σωστος εμενα δεν φτανει που εκανε βολτες γιατι τα ελτα κανουν τελεια τι δουλεια τους (kappa) ηρθε και με οτι να νε μεσα

Για πες. Στο στείλανε με λάθος περιεχόμενα, ή του συνέβη κάτι στη διαδρομή...;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...