Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επανέρχομαι μετά από μία παλαιότερη ανάρτησή μου για το tomtop παρά τις επιφυλάξεις που είχανε πολλοί χρηστες εδώ μέσα ήρθε μέσα σε 20 μέρες.. με αλλαγή Courier στο τέλος Παραδόθηκε με DHL Γερμανίας. Μάλιστα μου δώσαν την επιλογή Duty Free shipping δωρεάν ενώ πριν και μετά την παραγγελία μου το σύστημα τους δείχνει κόστος 20 ευρώ για την αποστολή αυτή..

 

Καλύτερα δεν γινόταν..

 

Για την ιστορία παρέλαβα ένα ασύρματο σύστημα μετάδοσης ήχου για κιθάρα Πού στο Amazon το πουλάνε 99 ευρώ. με τελικό κόστος 25 από το tomtop

Tech fusion
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό που γίνεται με το banggood (και εγώ την έχω πατήσει...) είναι αποτέλεσμα ηλίθιου σχεδιασμού των σελίδων τους:

Στη σελίδα του (κάθε) προϊόντος, έχει ένα drop-down μενού, που σου επιτρέπει να διαλέξεις μέθοδο αποστολής (ή έτσι... νομίζεις), αλλά τελικά δεν κάνει τίποτα στην ουσία(!)

 

:worry: - εγω την πατησα απο το aliexpress, αυτη την φορα ζητησα να ερθει πιο γρηγορα πληρωνοντας παραπανω αλλα πουθενα δεν διαβασα για DHL-UPS κλπ, μετα απο λιγες μερες μου στελνει μηνυμα η DHL Express (!) και μου γραφει πως το φερνει αυτη και για πιθανα τελη εκτελωνισμου

με ελουσε κρυος ιδρωτας αλλα τελικα δεν χρεωθηκα τελωνειο, ουφ να λειπει αλλη φορα (!)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Τυχερός...

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες..

Ποια ήταν η αξία του προϊόντος και σε πόσες μέρες ήρθε τελικά?

:worry: - εγω την πατησα απο το aliexpress, αυτη την φορα ζητησα να ερθει πιο γρηγορα πληρωνοντας παραπανω αλλα πουθενα δεν διαβασα για DHL-UPS κλπ, μετα απο λιγες μερες μου στελνει μηνυμα η DHL Express (!) και μου γραφει πως το φερνει αυτη και για πιθανα τελη εκτελωνισμου

με ελουσε κρυος ιδρωτας αλλα τελικα δεν χρεωθηκα τελωνειο, ουφ να λειπει αλλη φορα (!)

Link to comment
Share on other sites

:worry: - εγω την πατησα απο το aliexpress, αυτη την φορα ζητησα να ερθει πιο γρηγορα πληρωνοντας παραπανω αλλα πουθενα δεν διαβασα για DHL-UPS κλπ, μετα απο λιγες μερες μου στελνει μηνυμα η DHL Express (!) και μου γραφει πως το φερνει αυτη και για πιθανα τελη εκτελωνισμου

με ελουσε κρυος ιδρωτας αλλα τελικα δεν χρεωθηκα τελωνειο, ουφ να λειπει αλλη φορα (!)

 

Δεν έχουν σχέση οι δύο περιπτώσεις. Στην περίπτωση του banggood ο φίλος δεν πρόσεξε και επέλεξε διαφορετική αποστολή ενώ εσύ ζήτησες την γρήγορη αποστολή, κουριερ δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Έχει απαντηθεί πολλές φορές .το τηλέφωνο στο τελωνείο .έκατσε το εισαγωγή υπόκειται σε περιορισμούς.ευχαριστω

 

Tι ακριβώς εννοείς; Τι απορία έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

3/5/2019, 05:55:08 ATHENS AIRMAIL CENTER, ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

 

 

Ξέρουμε περίπου τον ΜΟ ημερών που ξεκολλάνε από αυτή την φάση τα δέματα; Υπάρχουν τρελές καθυστερήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ένα μήνα.....

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

3/5/2019, 05:55:08 ATHENS AIRMAIL CENTER, ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

 

 

Ξέρουμε περίπου τον ΜΟ ημερών που ξεκολλάνε από αυτή την φάση τα δέματα; Υπάρχουν τρελές καθυστερήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε περίπου τον ΜΟ ημερών που ξεκολλάνε από αυτή την φάση τα δέματα; Υπάρχουν τρελές καθυστερήσεις;

Ένα μήνα.....

Ας ελπίσουμε ότι τώρα που φαίνονται πιο ήσυχα τα πράγματα, μπορεί να κάνει και λιγότερο

(η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία... :))

Link to comment
Share on other sites

Ένα μήνα.....

 

Πολύ λες... Από προσωπική εμπειρία, σε κάποιες παραγγελίες τον τελευταίο καιρό 10-15 μέρες θα πω... Αν είναι μικρής αξίας με το που το δουν θα αποδεσμευτεί άμεσα προς ΚΔ, αν με το που το δουν ζητήσουν απόδειξη, υπολόγισε άλλες 4-5 μέρες πλέον των 10-15 που είπαμε, από τότε που θα στείλεις το αποδεικτικό από Paypal...

Link to comment
Share on other sites

Όντως!Είχα μείνει στην προ προηγούμενη παραγγελία μου!

Τώρα ξανά είδα το τράκινγκ της τελευταίας μου μέσα στον Απρίλη και έκανε 10 μέρες!Φαίνεται να είναι καλύτερα τα πράγματα τώρα!

Πολύ λες... Από προσωπική εμπειρία, σε κάποιες παραγγελίες τον τελευταίο καιρό 10-15 μέρες θα πω... Αν είναι μικρής αξίας με το που το δουν θα αποδεσμευτεί άμεσα προς ΚΔ, αν με το που το δουν ζητήσουν απόδειξη, υπολόγισε άλλες 4-5 μέρες πλέον των 10-15 που είπαμε, από τότε που θα στείλεις το αποδεικτικό από Paypal...
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά ειναι όλα ......

24/4/2019, 07:48:04 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

13/4/2019, 10:13:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

13/4/2019, 07:38:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

10/4/2019, 09:28:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Mercedes/CLA/cdi200/140ps/AMG exclusive pack, Audi/A1/1,6/tdi/116ps/S tronic/S line pack

Apple/MacBook/Pro/15inch/TouchBar-ID/SpaceGray/i7/TurboBoost3.8GHz/16GbRam,

Apple/Iphone/X/64Gb, Samsung/Galaxy/Note8/128Gb, Apple/Ipad/Pro10,5/64Gb

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά ειναι όλα ......

 

24/4/2019, 07:48:04ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

 

13/4/2019, 10:13:00ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

13/4/2019, 07:38:00ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

 

10/4/2019, 09:28:00ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

στα ίδια είμαστε και εμένα 24.4 λέει τα ίδια. αυτό το αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο θα πει ότι θα περάσει τελωνείο; ένα ρολόι έχω πάρει 8 ευρώ

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

στα ίδια είμαστε και εμένα 24.4 λέει τα ίδια. αυτό το αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο θα πει ότι θα περάσει τελωνείο; ένα ρολόι έχω πάρει 8 ευρώ

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όσον αφορά τον χρόνο, το διάστημα δεν είναι ακριβώς ενδεικτικό γιατί μεσολάβησε Πάσχα με ότι αυτό συνεπάγεται.. Εμένα πχ παραγγελία αποδεσμεύτηκε από τελωνείο και έκανε καμιά δεκαριά μέρες απο 22/04 για να έρθει σπίτι... Σε γενικές γραμμές εκεί γύρω γύρω στις 10-15 μέρες εγώ θυμάμαι να κάνουν σε αυτό στάδιο...

Και ναι σημαίνει ότι θα περάσει τελωνείο, ωστόσο αφού το πήρες 8 ευρώ, δε θα πληρώσεις κάτι... Στην περίπτωση που αυτοί νομίζουν ότι κοστίζει πάνω από 22 που είναι το όριο θα σου ζητήσουν να στείλεις απόδειξη από Paypal κλπ και μόλις τη στείλεις θα βγει τελωνειακώς ελεύθερο.. Απλά θα έχεις μικρή επιπλέον χρονική καθυστέρηση... ;)

Link to comment
Share on other sites

στα ίδια είμαστε και εμένα 24.4 λέει τα ίδια. αυτό το αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο θα πει ότι θα περάσει τελωνείο; ένα ρολόι έχω πάρει 8 ευρώ

 

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ξεκόλλησε το δικό μου σήμερα.... μετά από περίπου 3 βδομάδες παραμονής στο τελωνείο

Mercedes/CLA/cdi200/140ps/AMG exclusive pack, Audi/A1/1,6/tdi/116ps/S tronic/S line pack

Apple/MacBook/Pro/15inch/TouchBar-ID/SpaceGray/i7/TurboBoost3.8GHz/16GbRam,

Apple/Iphone/X/64Gb, Samsung/Galaxy/Note8/128Gb, Apple/Ipad/Pro10,5/64Gb

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα.

γνωριζει κανεις γιατι αυτη η καθυστερηση?

το status του δεματος μου:

6/5/2019, 19:03:45 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

6/5/2019, 16:34:19 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

6/5/2019, 13:00:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

29/4/2019, 09:37:44 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

23/4/2019, 15:04:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

23/4/2019, 08:44:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

23/4/2019, 04:41:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα.

γνωριζει κανεις γιατι αυτη η καθυστερηση?

το status του δεματος μου:

6/5/2019, 19:03:45 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

6/5/2019, 16:34:19 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)

6/5/2019, 13:00:08 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

29/4/2019, 09:37:44 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

23/4/2019, 15:04:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

23/4/2019, 08:44:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

23/4/2019, 04:41:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

Eξυπνάδες των ΕΛ.ΤΑ.... Να κάνει λιγότερο χρόνο να έρθει από την Ελλάδα στην Κίνα, από το να παραδοθεί εντός Ελλάδας... Έτυχε και σε μένα να κολλήσει σε αυτό το στάτους κάνα-δυο φορές... Υπομονή και θα έρθει, δε μπορείς να κάνεις κάτι άλλο...

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Τυχερός...

Για δώσε περισσότερες πληροφορίες..

Ποια ήταν η αξία του προϊόντος και σε πόσες μέρες ήρθε τελικά?

 

:rolleyes: - η αξια συνολο ηταν $ 24.85 και ηρθε σε 10 μερες

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει μήπως κανείς μια εταιρία courier: X-Press Couriers (πολωνική!) με ποια αντίστοιχη μπορεί να συνεργάζεται στην Ελλάδα...;

Περιμένω δέμα που στάλθηκε μ' αυτούς και δεν έχω ιδέα από πού... θα μου 'ρθει!

 

Edit:

Απαντώ μόνος μου στην ερώτησή μου. Έστειλα ερώτημα στην X-Press, η οποία μου απάντησε πρακτικά αμέσως με mail.

Το δέμα μου θα φτάσει με UPS, για την οποία μάλιστα μου έδωσαν και νέο tracking number.

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Δέμα μικρής αξίας έφτασε από το aliexpress στην Ελλάδα σε 7 μέρες. Ελπίζω να μην κάνει να ξεκολλήσει από το τελωνείο πάνω από 7 μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Έχω κ εγώ ένα από allie με tracking της μορφής LP0123456789 τι είναι αυτό?Λίγο που κουνήθηκε εκεί μου βγάζει άγνωστα σε μένα στάτους

inbound-outbound,line-haul???

Έχει κανένας παρόμοια εμπειρία?

Ευχαριστώ πολύ

Δέμα μικρής αξίας έφτασε από το aliexpress στην Ελλάδα σε 7 μέρες. Ελπίζω να μην κάνει να ξεκολλήσει από το τελωνείο πάνω από 7 μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Δέμα μικρής αξίας έφτασε από το aliexpress στην Ελλάδα σε 7 μέρες. Ελπίζω να μην κάνει να ξεκολλήσει από το τελωνείο πάνω από 7 μέρες.

 

Αν το στάτους είναι "αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο", όπως έχει αναφερθεί ήδη ναι είναι πιθανό να κάνει πάνω από 7 μέρες...

Link to comment
Share on other sites

:D - η DHL πολυβολο σκετο, απο οταν το παρελαβε εκανε σχεδον 2 μερες για να το φερει και την 3η μερα το πρωϊ παραδοθηκε

πιο πολυ εκανε να γινει η πιστοποιηση πληρωμης-πακεταρισμα-παραλαβη στον μεταφορεα απο το καταστημα παρα η αποστολη (aliexpress το ποσο $ 22.98)

NOKIA ρε είπαμε κι εαν ποτέ το άλλαζα...πάλι NOKIA θα έπαιρνα (!)

fighting0060.gif

Link to comment
Share on other sites

Έχω κ εγώ ένα από allie με tracking της μορφής LP0123456789 τι είναι αυτό?Λίγο που κουνήθηκε εκεί μου βγάζει άγνωστα σε μένα στάτους

inbound-outbound,line-haul???

Για βαλε το tracking στο site https://www.trackingmore.com/en.html να δεις αν βγαλει κατι.

Εμενα ηρθε με china post.

Αν το στάτους είναι "αναμονή παρουσίασης στο τελωνείο", όπως έχει αναφερθεί ήδη ναι είναι πιθανό να κάνει πάνω από 7 μέρες...

Μου γραφε οντως: ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...