Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ηθελα το συγκεκριμενο που ειναι προπαραγγελια στη Κινα.https://www.banggood.com/Xiaomi-ZMI-20000mAh-Quick-Charge-3_0-Charger-Power-Bank-with-Dual-Input-and-Output-p-1339933.html?rmmds=search

 

Στάλθηκε από το SM-P900 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by kapapa
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα.Θα ηθελα να αγορασω ενα power bank απο Banggood ή απο Gear best.Υπαρχει καποιος τροπος ή δε στελνουν καθολου Ελλαδα;

Μπαταρίες και power banks δε στέλνουν γενικά, επικαλούμενοι περιορισμό που επιβάλλουν οι μεταφορικές, για λόγους ασφαλείας (υποτίθεται μετά από συμβάν/τα με έκρηξη ή ανάφλεξη μπαταριών σε πτήση, ή κάτι τέτοιο).

Τώρα πώς γίνεται και αν βάλεις άλλη ευρωπαϊκή χώρα για προορισμό, ο περιορισμός ως δια μαγείας φαίνεται να αίρεται, δεν το έχω καταλάβει... (αν και όχι για όλες τις χώρες, είναι αλήθεια).

Πάντως τα μαγαζιά μάλλον προσπαθούν να βρούν μεθόδους να το παρακάμψουν και κατά διαστήματα φαίνεται να 'ανοίγει' η αποστολή μπαταριών (αν και συνήθως τα μεταφορικά είναι τσουχτερά), είτε από banggood, είτε από gearbest, αλλά συνήθως κρατάει μόνο μερικές μέρες και κόβεται ξανά...

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά.Σε ευχαριστώ!

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, μήπως έχει χρησιμοποιήσει κανείς το τελευταίο διάστημα ως μέθοδο αποστολής το DHL του AliExpress; Πρόκειται για το γερμανικό ταχυδρομείο ή για την γνωστή εταιρεία currier; Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας.
Link to comment
Share on other sites

Σε μια παραγγελία που έκανα την προηγούμενη εβδομάδα την έστειλαν με απλό ταχυδρομείο. Βέβαια στον τρόπο αποστολής δεν έλεγε "DHL", απλά " Μέθοδος αποστολή πωλητή - DE". Ρώτα τον πωλητή για να είσαι σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι νομίζω ότι το banggood άλλαξε το nl post γιατί απλά θα μπαίνει τελωνείο... Ας δούμε πως θα πάνε οι νέες αποστολές. Επίσης στο Priority direct mail δεν σου λέει πουθενα ότι είναι με nl post... Απλά το λέει Priority.... Άρα οποία καταγγελία δεν έχει καμία βάση. Υπομονή και βλέπουμε

 

Στάλθηκε από το S2_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Παραγγελία κινητού αξίας 350€ με Priority Bangood προσωπικά μου εμφανίζεται με NLPost,η παραγγελια έγινε Τετάρτη και την Πέμπτη πέταξε.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,εντελως φιλικα το λεω,μην λετε ανακριβιες...παραγγελια απο banggood με priority Παρασκευη και Σαββατο μου ηρθε το μειλ,τρακινγ με NL post ολα κανονικα.Μπορει να εγινε καποιο λαθος με τα παιδια που αναφερουν το συγκεκριμενα περιστατικα η να εναι οντος priority mail Edited by bill27
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έγραψα στο άλλο θέμα με τα τελωνεία το μεσημέρι.

Είχε bug το banggood και έφυγαν παραγγελίες με λάθος τρόπο από αυτόν που επέλεγες. Τώρα το bug ήταν για λεπτά, ώρες, μέρες;; Δεν ξέρει κανείς.

 

Εμένα παραγγελία 30€ με επιλογή priority direct έφυγε με cnpost και θα κάνει να έρθει 1 μήνα+

 

 

Sent from my ONEPLUS A6003 + xXx_NoLimits_2.9.2 using Tapatalk

Edited by gesvts
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία ερώτηση. Παρήγγειλα κινητό απο Alixpress. Σε περίπτωση που φάω τελωνείο ποσο ειναι ονφορος που πρεπει να πληρώσω? 25% στην αξία του προιοντος? Το κινητο ειχε 160 ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μία ερώτηση. Παρήγγειλα κινητό απο Alixpress. Σε περίπτωση που φάω τελωνείο ποσο ειναι ονφορος που πρεπει να πληρώσω? 25% στην αξία του προιοντος? Το κινητο ειχε 160 ευρώ.

 

20€(τέλος εκτελωνισμου) + 160€*24% ΦΠΑ= 58,4€

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αγόρασα τον προηγούμενο μήνα μια προσφορά που βρήκα εδώ ένα Android Box από TomTop. Έχω να αγοράσω από Κίνα και εκτός Ευρώπης πριν από τα νέα σχέδια με τα τελωνεία σε ΕΛΤΑ. Βλέπωντας το tracking τις τελευταίες μέρες μου εμφάνισε αυτό από το site των ΕΛΤΑ:

 

10/9/2018, 10:31:00 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

8/9/2018, 13:24:00 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

8/9/2018, 08:34:39 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

27/8/2018, 06:11:56 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

21/8/2018, 02:42:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

20/8/2018, 19:08:00 ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Πρέπει να κάνω κάτι για το τελευταίο που γράφει απαιτείται PayPal κτλ; η απλά συνεχίζω και περιμένω;

 

και από DHL που έχει το link του tracking code της απόδειξης αυτό:

 

Sep 10, 2018 10:31 AM LT

GRATHA, Greece

Arrived at customs

Sep 08, 2018 01:22 PM LT

GRATHA, Greece

Arrived at customs

10:34 AM LT

GRATHA, Greece

Processed at Local Distribution Center

Aug 27, 2018 08:15 AM LT

Eleftherios Venizelos Intl, Greece

Flight landed

Aug 22, 2018 07:33 PM LT

HONG KONG, Hong Kong

Departed on outbound flight

Aug 19, 2018 05:24 AM LT

Shenzhen, China

Departed from facility

Aug 17, 2018 10:08 PM LT

Shenzhen, China

Processed at facility

07:56 PM LT

Shenzhen, China

Arrived at origin facility

Aug 14, 2018 08:47 PM LT

China

Shipment data received

12:22 PM GMT

(凤岗) 跨境电商园仓储楼3楼, China

SUBMITTED

 

Ευχαριστώ!

Edited by Crypton-R-

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αγόρασα τον προηγούμενο μήνα μια προσφορά που βρήκα εδώ ένα Android Box από TomTop. Έχω να αγοράσω από Κίνα και εκτός Ευρώπης πριν από τα νέα σχέδια με τα τελωνεία σε ΕΛΤΑ. Βλέπωντας το tracking τις τελευταίες μέρες μου εμφάνισε αυτό από το site των ΕΛΤΑ:

 

10/9/2018, 10:31:00 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

[...]

 

Πρέπει να κάνω κάτι για το τελευταίο που γράφει απαιτείται PayPal κτλ; η απλά συνεχίζω και περιμένω;

Στέλνεις αποδεικτικό/ά πληρωμής στο geta@elta-net.gr

Σαν αποδεικτικό προτίμησε την κίνηση του paypal ή/και την κίνηση της σχετικής πιστωτικής κάρτας.

Μετά από αυτό, κανονικά πρέπει να προχωρήσει ο εκτελωνισμός και η παράδοση του δέματος (μαζί με τη σχετική λυπητερή...)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχουν πάρει πολλούς εκπαιδευόμενους και τα έχουν μπλέξει ελαφρώς! Και το δικό μου αντί για Πελοπόννησο πάει στη Λάρισα να πάρει τον αέρα του!

 

Καλημέρα, επανέρχομαι με το θέμα. Τελικά από Λάρισα το δέμα γύρισε και παρέλαβα με μόλις μια ημέρα καθυστέρηση. Το δέμα περιελάμβανε μια Action Camera από Gearbest με Priority Direct Mail και δεν είχα θέμα με τελωνείο κλπ. Στην ετικέτα δεν υπήρχε καμμια αναφορά σε Κίνα παρά μόνο μια διεύθυνση επιστροφής στην Ολλανδία.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, και αν δεν ρωτουσα εδω θα έπρεπε να το μαντέψω ή να τους ψάχνω στα τηλέφωνα;

Το ποσό ήταν μικρό €24.96, πόσο θα μου κάτσουν ακόμα;

Επίσης είχα διαβάσει σε κάποιο thread ότι κάνουν π@υστιές τα κινεζομάγαζα για να μην τη φάμε, δεν ισχύει;

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, και αν δεν ρωτουσα εδω θα έπρεπε να το μαντέψω ή να τους ψάχνω στα τηλέφωνα;

Το ποσό ήταν μικρό €24.96, πόσο θα μου κάτσουν ακόμα;

Επίσης είχα διαβάσει σε κάποιο thread ότι κάνουν π@υστιές τα κινεζομάγαζα για να μην τη φάμε, δεν ισχύει;

 

Η αλήθεια είναι ότι το γράφει ξεκάθαρα 10/9/2018, 10:31:00 Κ.Α.Τ. ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ

Θα μου πεις δεν έχει αμεσότητα και είναι σαν να την περιμένουν από αλλού και όχι από σένα αλλά τέσπα. Θα πληρώσεις 15+(τέλος εκτελωνισμου)+ 25*24%ΦΠΑ=δηλαδή θα πληρώσεις έξτρα 21 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Α καλά... άρα στην ουσία δεν αξίζον οι προσφορές των 10 και 20 ευρώ που βλέπω εδώ...

Ναι, για την αμεσότητα το είπα πιο πολύ.

Πάντως αν ήξερα ότι θα δώσω τόσα ή δεν το έπαιρνα καθόλου ή θα έπαιρνα από amazon που κάνει 1 βδομάδα να έρθει στα ίδια λεφτά.

Τέσπα, μια φορά τη πατάμε, δεν ξανάχει. Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα γράφει ο Stavros750 παραπάνω.

Επίσης είχα διαβάσει σε κάποιο thread ότι κάνουν π@υστιές τα κινεζομάγαζα για να μην τη φάμε, δεν ισχύει;

Κάνουν, αλλά όχι... εξ ορισμού. Θέλει πρώτα λίγο... μελέτη, ώστε να επιλέξεις το κατάλληλο μαγαζί (δεν το κάνουν όλοι) και να επιλέξεις και την κατάλληλη μέθοδο αποστολής.

Αν θα δεις σε αυτό και τα γειτονικά του θέματα, οι μέθοδοι αυτές είναι το συνηθέστερο θέμα συζήτησης...

Α καλά... άρα στην ουσία δεν αξίζον οι προσφορές των 10 και 20 ευρώ που βλέπω εδώ...

Αξίζουν και με το παραπάνω - απλά πρέπει να επιλέξεις, όπως έγραφα, την κατάλληλη μέθοδο.

Επίσης, αγορές μέχρι €22 (συμπεριλαμβανομένων, όμως, και των εξόδων αποστολής) δεν περνάνε από τελωνείο

(τουλάχιστον ακόμα...)

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Τρόπους αποστολής έχει αυτούς:

Super Saver Shipping 10-20 business days No € 0

Standard Shipping 12-20 business days Yes € 0

Expedited Shipping 4-10 business days Yes € 20.82

Priority Shipping 4-7 business days Yes € 8.82

 

Επέλεξα Standard Shipping για να έχω tracking code.

 

Επίσης, αγορές μέχρι €22 (συμπεριλαμβανομένων, όμως, και των εξόδων αποστολής) δεν περνάνε από τελωνείο

(τουλάχιστον ακόμα...)

Οπότε για 3€ θα πληρώσω τα 21€ ε; Ωραία τα κάνανε οι απατεώνες...

Πλήκτρα: Nokia 3310 > 3510i > 7250i > 7610 > Sony Ericsson W580 > W595

Πλήκτρα / Αφή: HTC Touch Diamond > Sony Ericsson Xperia mini pro

Πλήκτρα: Nokia 113 > Samsung C3530 > E1182 > Nokia 114

Αφή: LG G2 > Samsung Galaxy S7 Edge > Samsung Galaxy S8+ > Huawei Mate 20 Pro > Samsung Galaxy S21 Ultra

Smart Watch: Samsung Gear S2 Classic > Samsung Gear S3 Classic

Link to comment
Share on other sites

Κι έτσι για να γελάσουμε : Η απάντηση από έμπορο του aliexpress για το θέμα των δασμών στο τελωνείο και τις μεθόδους αποστολής : Eternal Team: Hi dear friend

Thank you for message and your interesting in our items.

It's a mistakes ,We couldn't send DHL in your country .By Aliexpress standard shipping, as usual no tax. But different countries have different policies on tax. You can confirm with your local custom or friend

we couldn't assure there is no taxes issues .If have , you need to pay for the taxes.

It is buyer's duty to do it ,Thanks for your kind understanding.

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει σε κανέναν αγορά από banggood χωρίς να κάνω κάτι εγώ να γράφει στο Status τις παραγγελίας "Back Order" γνωρίζει κανείς γιατί;;

 

image.jpg

Link to comment
Share on other sites

Επέλεξα Standard Shipping για να έχω tracking code.

Συνήθως, οι μέθοδοι που ονομάζουν "priority" είναι οι "καλές" - αλλά μπορεί και να είναι απλώς άλλο ένα όνομα.

Γι' αυτό λέω ότι θέλει προσεκτική επιλογή μαγαζιού που είναι γνωστό (π.χ. από το φόρουμ εδώ) ότι η -όποια- σχετική μέθοδος όντως δουλεύει.

Το tomtop (απ' όπου -αν θυμάμαι καλά- ψώνισες) τώρα δίνει και μία "duty free shipping" μέθοδο, για την οποία είχα ρωτήσει εδώ, αλλά δεν πήρα απάντηση (μάλλον δε θα την είχε χρησιμοποιήσει κανείς). Τελικά το... τόλμησα και παρήγγειλα, και αποδείχθηκε όντως "καλή" μέθοδος αποστολής (παρέλαβα ογκώδες και βαρύ -και όχι ιδιαίτερα φτηνό- προϊόν χωρίς να... πλησιάσει καν τελωνείο).

Οπότε για 3€ θα πληρώσω τα 21€ ε; Ωραία τα κάνανε οι απατεώνες...

Πού να δείς και περιπτώσεις με ποσά του τύπου €22.2, τα οποία τα... χαράτσωσαν!

Link to comment
Share on other sites

Έχει τύχει σε κανέναν αγορά από banggood χωρίς να κάνω κάτι εγώ να γράφει στο Status τις παραγγελίας "Back Order" γνωρίζει κανείς γιατί;;

 

image.jpg

Ακύρωση... Δεν έχουν στοκ... Θα σου γυρίσουν τα λεφτά πίσω... Μίλα μαζί τους στο τσατ... Θα σου πουν

 

Στάλθηκε από το S2_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

τα μεγαλυτερα ψεματα...εχουν μια δοση αληθειας!!!
Link to comment
Share on other sites

Ακύρωση... Δεν έχουν στοκ... Θα σου γυρίσουν τα λεφτά πίσω... Μίλα μαζί τους στο τσατ... Θα σου πουν

 

Στάλθηκε από το S2_PRO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ευχαριστώ για την απάντηση

 

Έστειλα μέιλ στο support και ρώτησα θα δω τι θα μου πούνε, αν θα τα έχουν σε στοκ σύντομα δεν με πειράζει θα περιμένω αλλιώς θα την ακυρώσω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...