Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δέμα με σουηδικό ταχυδρομείο συστημένο απο gearbest μπήκε τελωνείο αλλά βγήκε κατευθείαν γιατί ήταν αξίας 5€ ,οπότε μακριά από σουηδικο ταχυδρομείο .

Μα υποτίθεται ότι από τις επιλογές για συστημένο του gearbest, μόνο το βελγικό ταχυδρομείο είναι το... 'καλό'.

Με τα υπόλοιπα θα έχεις όντως... στενές επαφές με το τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα αυτό για διάλεξα προϊόν μικρής αξίας , ήταν φθηνότερα από το βελγικό κατά 2,50€ τα μεταφορικά ,μα και στο βελγικό ταχυδρομείο φαίνεται ότι έρχεται από Κίνα ,στην τελευταία παραλαβή στην πίσω όψη έγραφε Κίνα , λογικά τα περνάνε τελωνείο στο Βέλγιο.
Link to comment
Share on other sites

Με Thailand Post ξέρουμε πόσο περίπου κάνει να έρθει, του έχει τύχει κανενός το συγκεκριμένο; Παράγγειλα μια θήκη από Banggood, θεωρώντας το Air Parcel Register, που στα Mi Band 3 ήταν Βelgium Post, να είναι το ίδιο και εδώ αλλά έφαγα φόλα :P
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να βάλω μια παραγγελία στο tomtop αξία 80 ευρώ περίπου έχει σαν επιλογές για αποστολή standard,expedited,priority

Είναι κάποια από αυτές ασφαλείς χωρίς παρατράγουδα;

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

*ΑΝ* είναι κάποια απ' αυτές, θα είναι το "priority".

Φοβάμαι όμως ότι δε θα βρεθεί κανείς να σου πει με βεβαιότητα.

Μέχρι προσφατα, είχαν ένα "duty free shipping" το οποίο είχα δει ότι συνιστούσαν σε (άλλα) fora.

Το δοκίμασα και όντως έκανε αυτό που υποσχόταν (στην πράξη "τριγωνική" μέσω PostNL).

Τώρα όμως δεν το βλέπω, ενώ έχει κάνει την εμφάνισή του το "priority".

*Υποθέτω* ότι είναι το ίδιο και το μετονόμασαν για να έχει το ίδιο όνομα με τις αντίστοιχες μεθόδους των άλλων μαγαζιών.

Καθώς όμως είναι τόσο... φρέσκο, αμφιβάλλω αν θα βρεθεί κανείς που να έχει προλάβει να παραλάβει, για να επιβεβαιώσει ότι... δουλεύει, οπότε έχεις έναν κάποιο παράγοντα αβεβαιότητος αν το τολμήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Το registered (belgium) tou gearbest ειναι ασφαλη μεθοδος για αποφυγη ..παρατραγουδων σε προιοντα πανω απο 25€ ή παμε υποχρεωτικα στο priority toy gearbest για να μαστε σιγουροι(ή κι αυτο δεν ειναι ασφαλη ?)Αν εχουμε αναφορα οτι περασε καποιο δεμα τελωνειο και χρεωθηκε με τους παραπανω τροπου αποστολης καλα θαταν να το αναφερουμε
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα παιδιά ,εδώ ειναι το δεμα τωρα ,όλα πάνε καλά ? είμαι λιγο αγχωμένος γιατι εχω κάμποσα χρόνια να παραγγείλω μεγάλης αξιας αντικείμενο εκτός Ε.Ε :worry::worry:

 

Package status: In transit

Destination: Greece

2018-09-16 09:27 ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH CLOSED (--> IRAKLEIO SORTING CENTER)

2018-09-16 06:04 ATHENS AIRMAIL CENTER, RECEIVE ITEM AT INWARD OFFICE OF EXCHANGE

2018-09-13 19:47 BELGIUM, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2018-09-13 07:11 BELGIUM, ARRIVAL AT OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

Origin: Belgium

2018-09-16 08:51 GRATHA, Arrival at facilities

2018-09-13 19:47 BEBRUA, Departure from office of exchange

======================================

Powered by http://www.17track.net

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Το registered (belgium) tou gearbest ειναι ασφαλη μεθοδος για αποφυγη ..παρατραγουδων σε προιοντα πανω απο 25€ ή παμε υποχρεωτικα στο priority toy gearbest για να μαστε σιγουροι(ή κι αυτο δεν ειναι ασφαλη ?)Αν εχουμε αναφορα οτι περασε καποιο δεμα τελωνειο και χρεωθηκε με τους παραπανω τροπου αποστολης καλα θαταν να το αναφερουμε

Απ' ό,τι συζητιέται εδώ, μόνο το registered με Belgium Post θεωρείται ασφαλές (και γρήγορο!) - όχι τα άλλα.

Υποθέτω ότι το priority θα μπορεί να θεωρηθεί ασφαλέστερο (αν και αισθητά βραδύτερο!), αν και μέχρι στιγμής δεν έχω δει να αναφέρονται... κρούσματα με το belgium (κι εγώ το έχω δοκιμάσει)...

Καλήμερα παιδιά ,εδώ ειναι το δεμα τωρα ,όλα πάνε καλά ? είμαι λιγο αγχωμένος γιατι εχω κάμποσα χρόνια να παραγγείλω μεγάλης αξιας αντικείμενο εκτός Ε.Ε :worry::worry:

Μια χαρά είναι! Φαίνεται να πέρασε το κέντρο διαλογής αεροδρομίου και ούτε κουβέντα για εκτελωνισμό και παραστατικά.

Και αν παρατηρήσεις, ως προέλευση φαίνεται το Βέλγιο.

Το ότι γλυτώνει τις ενδιάμεσες... στάσεις στο δρόμο φαίνεται να είναι αυτό που κάνει τη συγκεκριμένη μέθοδο και γρήγορη.

Με το καλό να παραλάβεις!

Link to comment
Share on other sites

 

Μια χαρά είναι! Φαίνεται να πέρασε το κέντρο διαλογής αεροδρομίου και ούτε κουβέντα για εκτελωνισμό και παραστατικά.

Και αν παρατηρήσεις, ως προέλευση φαίνεται το Βέλγιο.

Το ότι γλυτώνει τις ενδιάμεσες... στάσεις στο δρόμο φαίνεται να είναι αυτό που κάνει τη συγκεκριμένη μέθοδο και γρήγορη.

Με το καλό να παραλάβεις!

 

Να σαι καλα ,πάντως γρήγορα πάει ..δεν το περιμενα.

 

 

Ημερομηνία & Ώρα Περιοχή Κατάσταση

16/9/2018, 12:34:38 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ)

16/9/2018, 11:59:02 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ

16/9/2018, 09:27:22 Κ.Α.Τ. ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ)

16/9/2018, 06:04:46 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

13/9/2018, 19:47:00 ΒΕΛΓΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

13/9/2018, 07:11:00 ΒΕΛΓΙΟ ΑΦΙΞΗ ΣΕ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι συζητιέται εδώ, μόνο το registered με Belgium Post θεωρείται ασφαλές (και γρήγορο!) - όχι τα άλλα.

 

Και αν παρατηρήσεις, ως προέλευση φαίνεται το Βέλγιο.

Το ότι γλυτώνει τις ενδιάμεσες... στάσεις στο δρόμο φαίνεται να είναι αυτό που κάνει τη συγκεκριμένη μέθοδο και γρήγορη.

Με το καλό να παραλάβεις!

Με Belgium το γράφει ξεκάθαρα ότι έρχεται από Κίνα πάνω στο δέμα, το έχουμε αναφέρει αρκετοί αυτό. Από Κίνα πάει Βέλγιο και μετά στον τελικό προορισμό. Τώρα αν γίνεται εκτελωνισμος στο Βέλγιο, άγνωστο. Όσο για το γρήγορα είναι σχετικό. Σε ένα δέμα που περιμένω βλέπω να το ξεπερνάμε το 20ήμερο χαλαρά.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Και αν παρατηρήσεις, ως προέλευση φαίνεται το Βέλγιο.

Με Belgium το γράφει ξεκάθαρα ότι έρχεται από Κίνα πάνω στο δέμα, το έχουμε αναφέρει αρκετοί αυτό. Από Κίνα πάει Βέλγιο και μετά στον τελικό προορισμό. Τώρα αν γίνεται εκτελωνισμος στο Βέλγιο, άγνωστο. Όσο για το γρήγορα είναι σχετικό. Σε ένα δέμα που περιμένω βλέπω να το ξεπερνάμε το 20ήμερο χαλαρά.

Όντως το γράφει, είχαμε παραθέσει και φωτογραφίες. Είναι λίγο περίεργο, αλλά ευτυχώς... δουλεύει!

Εννοούσα ότι στο tracking φαίνεται ως προέλευση το Βέλγιο.

Γενικότερα ποιος ξέρει τι έχουν κάνει τα... μπαγάσικα με αυτές τις μεθόδους αποστολής...

Αλλά δε θα διαμαρτυρηθώ γι' αυτό καθόλου! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τώρα αν γίνεται εκτελωνισμος στο Βέλγιο, άγνωστο. Όσο για το γρήγορα είναι σχετικό. Σε ένα δέμα που περιμένω βλέπω να το ξεπερνάμε το 20ήμερο χαλαρά.

Λογικα γινεται ο εκτελωνισμος στο Βελγιο γιατι στο tracking number φαινεται οτι και καλα ερχεται απο την Κινα,

Ενα android box ειχε ερθει σε 8 μερες και μια μπαταρια σε 9 .

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και εμένα δεν το έστειλαν με NL Post αλλά με Singapore Post (RY*********SG).

Προχθές εμφανίστηκε το δέμα σχετικά γρήγορα για πρώτη φορά στα ΕΛΤΑ και σήμερα με την ένδειξη "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ" και μάλλον αύριο - μεθαύριο με την ένδειξη "ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ"

 

17/9/2018, 14:00:00 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

17/9/2018, 05:54:43 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

13/9/2018, 15:31:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Ετοιμάζω από τώρα το mail προς ΓΕΤΑ.

 

Οπως είχα γράψει ήταν η πρώτη μου αγορά από το Banggood και σίγουρα μετά από αυτό το κάζο να πληρώσω μαμισιάτικα μεταφορικά με Priority Direct Mail ενώ υπήρχε η επιλογή "Air Parcel Register Free shipping" και στην συνέχεια και τελωνείο, θα είναι και η τελευταία μου. Ενα μεγάλο Χ λοιπόν σε αυτό το μαγαζί από εμένα, εκτός και αν μου επιστρέψουν τα μαμισιάτικα του τελωνείου, πράγμα που δεν το πιστεύω.

 

Δεν είδα κάποιον άλλο να αναφέρει καμιά εξέλιξη με αυτό το θέμα που είχε παρουσιαστεί αυτές τις ημέρες, αλλά ούτε και έκτοτε έχει αναφερθεί κάτι με την επιλογή μεταφοράς "Priority Direct Mail".

Edited by terkos2

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

4/9/2018, 07:44:14 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

29/8/2018, 16:55:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

26/8/2018, 18:35:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Περιμένει κάποιος πακέτο με κοντινές ημερομηνίες;

Link to comment
Share on other sites

εκτός και αν μου επιστρέψουν τα μαμισιάτικα του τελωνείου

*Οπωσδήποτε* πάντως επικοινώνησε και ζήτησέ τους τα!

Link to comment
Share on other sites

Προχθές εμφανίστηκε το δέμα σχετικά γρήγορα για πρώτη φορά στα ΕΛΤΑ και σήμερα με την ένδειξη "ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ" και μάλλον αύριο - μεθαύριο με την ένδειξη "ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ PAYPAL ή ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ή ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΓΟΡΑΣ"

 

17/9/2018, 14:00:00 Κ.Α.Τ. ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ

17/9/2018, 05:54:43 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΆΦΙΞΗ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟΥ

13/9/2018, 15:31:00 ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

 

Ετοιμάζω από τώρα το mail προς ΓΕΤΑ.

 

Οπως είχα γράψει ήταν η πρώτη μου αγορά από το Banggood και σίγουρα μετά από αυτό το κάζο να πληρώσω μαμισιάτικα μεταφορικά με Priority Direct Mail ενώ υπήρχε η επιλογή "Air Parcel Register Free shipping" και στην συνέχεια και τελωνείο, θα είναι και η τελευταία μου. Ενα μεγάλο Χ λοιπόν σε αυτό το μαγαζί από εμένα, εκτός και αν μου επιστρέψουν τα μαμισιάτικα του τελωνείου, πράγμα που δεν το πιστεύω.

 

Δεν είδα κάποιον άλλο να αναφέρει καμιά εξέλιξη με αυτό το θέμα που είχε παρουσιαστεί αυτές τις ημέρες, αλλά ούτε και έκτοτε έχει αναφερθεί κάτι με την επιλογή μεταφοράς "Priority Direct Mail".

 

Μην ανησυχείς,έχουν δεσμευτεί πως θα επιστρέψουν τα λεφτά σε όσους έπαθαν το Bug αυτό. Επικοινώνησε μαζί τους!

Link to comment
Share on other sites

4/9/2018, 07:44:14ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ)ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

29/8/2018, 16:55:00ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ

26/8/2018, 18:35:00ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Περιμένει κάποιος πακέτο με κοντινές ημερομηνίες;

Εγώ είμαι από 28/8 κολλημένος στην αναμονή του τελωνείου. Ούτε φωνή ούτε ακρόαση

Άλλο πάντως δέμα στο ίδιο στάδιο,που είχε κολλήσει 5 μέρες νωρίτερα,ξεκόλλησε μόνο του μετά από δύο βδομάδες.

Και στις δύο περιπτώσεις, φτηνιαρικα tablet digitizers από aliexpress

 

Sent from my Lenovo TB2-X30L using Tapatalk

Edited by my123456
Link to comment
Share on other sites

λογικα θα εχει επηρεασει και ο τυφωνασ που πληττει την κινα τις αποστολες

"κρειττον τοις ποσιν ολισθειν ή τη γλώσση"

Ειναι προτιμότερο το στραβοπάτημα με τα ποδια παρά με τη γλώσσα.

ΔΙΟΓΕΝΗΣ Ο ΛΑΕΡΤΙΟΣ

66 π.Χ

Link to comment
Share on other sites

λογικα θα εχει επηρεασει και ο τυφωνασ που πληττει την κινα τις αποστολες
Στο τελωνείο έχουμε μπλέξει εδώ και μέρες... εκτός κι αν ήρθε ο τυφώνας και στο ΕλΒελ!

 

Sent from my Lenovo TB2-X30L using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παλικαρια μια ερωτηση,,,περιμενω απο ebay αγγλιας ενα πακετακι μου το στελνει και γραφει το email με DPD αριθμο parcel...κ.τ.λ. απο εκει θα συνεχισω να το παροκουλουθω??.....η θα αλλαξει μετα και θα το παρακολουθω απο αλλου??....θα το φερουν τα ελτα η ιδιωτικη courier εδω??περιμενω μια απαντηση οποιος ξερει...
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορείς να το παρακολουθείς μόνο από εκεί.Σε 7 με 10 μέρες θα σου έρθει ειδοποίηση να το παραλάβεις απο ελτα

 

Στάλθηκε από το SM-N960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

*Οπωσδήποτε* πάντως επικοινώνησε και ζήτησέ τους τα!

Αυτό θα κάνω αδερφέ και αν ισχύει αυτό που λέει ο φίλος από κάτω, τότε ίσως αλλάξω γνώμη.

 

Μην ανησυχείς,έχουν δεσμευτεί πως θα επιστρέψουν τα λεφτά σε όσους έπαθαν το Bug αυτό. Επικοινώνησε μαζί τους!

Αδερφέ Σταύρο πόθεν η πληροφόρησή σου περί τούτου, υπάρχει κάτι επίσημο από την πλευρά τους, κάποιο link να το επιβεβαιώνει;

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Με dpd στην Ελλάδα τα φέρνει η acs η speedex στο ,όταν δεις ότι έφτασε Ελλάδα παίρνεις την dpd εδώ στην Ελλάδα και σου δίνουν τον καινούργιο αριθμό αποστολής από acs η speedex.
Link to comment
Share on other sites

Αδερφέ Σταύρο πόθεν η πληροφόρησή σου περί τούτου, υπάρχει κάτι επίσημο από την πλευρά τους, κάποιο link να το επιβεβαιώνει;

 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/680815-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%B5-part-2/?do=findComment&comment=56690890

Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια και εγώ με το συγκεκριμένο bug. Υπό κανονικές συνθήκες θα είχα ήδη το δέμα μου και ακόμα γυροφερνει κάπου στη Κίνα με cn post.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 + xXx_NoLimits_2.9.2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...