Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά το δέμα μου έχει φτάσει εδώ και δύο μέρες Ελλάδα, όπως δείχνει η PostNL, αλλά τα ΕΛΤΑ δεν έχουν ενημερώσει τίποτα! Τα ξύνουν
"Ούκ εν τω πολλώ το ευ." -Aristokratis 2016
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια γνώμη βρε παιδιά !!!!

 

Αν διαβάσεις προηγούμενα posts λένε ότι δεν περνάνε τελωνείο, και αυτό ισχύει και από προσωπική εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις προηγούμενα posts λένε ότι δεν περνάνε τελωνείο, και αυτό ισχύει και από προσωπική εμπειρία

 

Σε ευχαριστώ εχω διαβάσει τα προηγούμενα posts .

Ναι αυτό ισχύει και από προσωπική εμπειρία δικιά μου .

Απλά επειδή εχω να φερω πραγματα απο κινα πάνω απο 3 μήνες,

και απ΄ οτι διαβάζω γίνεται χαμώς στο τελωνείο .

Για αυτό και ρωτάω τι ισχύει τον τελευταίο μηνα ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έχει τύχει σε κανένα να λάβει το δέμα του τον ίδιο αριθμό εντοπισμού με το δέμα κάποιου άλλου ; Μου συνέβη σε δεμα της NL σε παραγγελία από το wish. Τι μπορώ να κάνω τώρα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έχει τύχει σε κανένα να λάβει το δέμα του τον ίδιο αριθμό εντοπισμού με το δέμα κάποιου άλλου ; Μου συνέβη σε δεμα της NL σε παραγγελία από το wish. Τι μπορώ να κάνω τώρα;

 

αν μπορεις εποικοινωνησε με το καταστημα. Καποιος αλλος θα το ψαχνει

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα και μου είπαν ότι δεν είναι διαθέσιμο άλλο tracking number από το ΝL για την παραγγελία μου και να περιμένω εως τις 12.2. που είναι η τελευταία ημερομηνία παράδοσης. Το άλλο δεμα που είχε τον ίδιο αριθμό παραλήφθηκε σήμερα κανονικά από τον άνθρωπο που το είχε παραγγείλει (από άλλο κινεζομαγαζο).
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ξέρει τι παίχτηκε... Ελπίζω να ήταν κάτι συμπτωματικό και να μη στο ξανακάνει.

 

 

Και κάτι ακόμα που θέλει προσοχή (την έχω πατήσει και εκεί...)

Πας στις επιλογές του Paypal και επιλέγεις να κάνει τη μετατροπή συναλλάγματος η τράπεζά σου.

Και ξενοιάζεις.

Ή έτσι νομίζεις! Γιατί κατά διαστήματα πάει το PayPal και ξαναβάζει τον... εαυτό του να κάνει τη μετατροπή, μιας και έτσι τα αρπάζουν έξτρα από τους πελάτες τους!

Είναι τακτική των τελευταίων 1-2 ετών (και major π*****ά, θεωρώ...)

Αν και για να είμαι δίκαιος, τους τελευταίους λίγους μήνες δεν έχω δει να μου το (ξανα)κάνει. Ίσως τους κράξανε και το σταμάτησαν (μακάρι...)

 

Που ακριβώς υπάρχει αυτή η ρύθμιση στο Paypal; Εγώ μπαίνω στις ρυθμίσεις και δεν βρίσκω αυτήν την επιλογή.

Μπορείς να βοηθήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο καιρό όμως, Banggood και Gearbest (και πιθανότατα και άλλα μαγαζιά - απλώς σε αυτούς το έχω επιβεβαιώσει με αγορές μου) φαίνονται να χρεώνουν σε ευρώ (εφ' όσον αυτό έχεις επιλέξει στη σελίδα τους, βέβαια), και με τη 'δική τους' αυτή ισοτιμία, η οποία (τουλάχιστον γι' αυτούς τους 2, για άλλους όχι πάντα) είναι συνήθως καλύτερη από αυτήν που δίνουν οι τράπεζές μας.
Επιβεβαιώνω ότι όντως χρεώνουν απευθείας σε ευρώ με το ακριβές ποσό που αναφέρουν στο σάιτ τους. Δεν ξέρω όμως για την ισοτιμία τους αν είναι πράγματι πιο ευνοϊκή ή όχι σε σχέση με τις ελληνικές τράπεζες. Πως το τσέκαρες αυτό?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες επειδή σε λίγο θα γεμίσουμε ερωτο-απαντήσεις εκτός θέματος περί PAYPAL, καλύτερα να συνεχίσετε την συζήτηση στο νήμα του PAYPAL .... :)
Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ότι όντως χρεώνουν απευθείας σε ευρώ με το ακριβές ποσό που αναφέρουν στο σάιτ τους. Δεν ξέρω όμως για την ισοτιμία τους αν είναι πράγματι πιο ευνοϊκή ή όχι σε σχέση με τις ελληνικές τράπεζες. Πως το τσέκαρες αυτό?

Απλό: Σελίδα προϊόντος, τιμή σε δολλάρια, σημειώνεις την τιμή.

Γυρίζεις το νόμισμα σε ευρώ, σημειώνεις την τιμή σε ευρώ.

Διαιρείς τιμή σε δολλάρια δια τιμή σε ευρώ,

πας στη σελίδα τιμών συναλλάγματος της τράπεζάς σου και συγκρίνεις με την τιμή (*πώλησης*) του δολλαρίου.

Που ακριβώς υπάρχει αυτή η ρύθμιση στο Paypal; Εγώ μπαίνω στις ρυθμίσεις και δεν βρίσκω αυτήν την επιλογή.

Μπορείς να βοηθήσεις;

Την έχουν... κρυμμένη τα μπαγάσικα! Πρέπει να πας:

Settings -> Payments -> Manage pre-approved payments -> Set Available Funding Sources

και εκεί σου βγάζει (επιτέλους!) τους συνδεδεμένους λογαριασμούς σου, με δίπλα στον καθένα την επιλογή "Conversion Options"

(αν δεν είχα βρει ότι υπήρχε πριν το... κρύψουν έτσι, είναι αμφίβολο αν θα το ήξερα και εγώ...)

 

 

Παρεμπιπτόντως, ο evansarmor έχει δίκιο, κινδυνεύουμε να βγούμε εκτός θέματος αν συνεχίσουμε τα περί paypal (αν και φοβάμαι ότι από τις 2300 σελίδες του θέματος, είναι ζήτημα αν τα μισά posts είναι όντως εντός θέματος, όπως έχει γίνει το topic... :()

Link to comment
Share on other sites

Απλό: Σελίδα προϊόντος, τιμή σε δολλάρια, σημειώνεις την τιμή.

Γυρίζεις το νόμισμα σε ευρώ, σημειώνεις την τιμή σε ευρώ.

Διαιρείς τιμή σε δολλάρια δια τιμή σε ευρώ,

πας στη σελίδα τιμών συναλλάγματος της τράπεζάς σου και συγκρίνεις με την τιμή (*πώλησης*) του δολλαρίου.

Τα γνωρίζω αλλά όταν κάνω αγορά και μετά από λίγο τσεκάρω τις κινήσεις στο ebanking δείχνει το ποσό της αγοράς ως δεσμευμένο. Αυτό το δεσμευμένο ποσό υπολογίστηκε με την Α ισοτιμία της τράπεζας. Μετά από 3-4 μέρες φαίνεται πλέον η κίνηση κανονικά (έχει αφιαρεθεί και από το λογιστικό υπόλοιπο) όμως το ποσό της συναλλαγής δεν είναι ίσο με αυτό που είχε δεσμευτεί την ημέρα της αγοράς. Αντιστοιχεί δηλαδή σε άλλη ισοτιμία. Ποια όμως? Της ημέρας που φάνηκε η συναλλαγή (δηλαδή 4 μέρες μετά την αγορά)?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δυστυχώς δεν το ξέρω...

Για το δεσμευμένο ποσό, είχα προσέξει κι εγώ ότι ήταν πάντα λίγο ψηλότερο από αυτό της πληρωμής (και μάλιστα όποια μέθοδο πληρωμής από αυτές που συζητήσαμε εδώ και να είχα χρησιμοποιήσει!)

Μετά από λίγες μέρες, όταν η πληρωμή εμφανιζόταν οριστικά, το ποσό κατέβαινε σε αυτό που θυμόμουν από την αρχική συναλλαγή (ή σε κάτι πολύ κοντά σε αυτό - πρέπει να παίζει αυτό που είπες για ισοτιμία τη μέρα οριστικοποίησης της συναλλαγής (...?))

Σε επόμενη επίσκεψή μου στην τράπεζα τους ρώτησα για τη διαφορά στο "δεσμευμένο" ποσό και μου είπαν ότι ήταν, λέει, οδηγία που είχαν, να δεσμεύουν κάτι παραπάνω, για την περίπτωση που γίνει καμιά στραβή (τι ακριβώς θα μπορούσε να ήταν αυτή, και να κληθεί η τράπεζα να πληρώσει τα σπασμένα, δεν πολυκατάλαβα...) και να το αποδεσμεύουν τελικά, αν όλα πάνε καλά.

Λέω "ρε παιδιά, σε συναλλαγή της τάξης των €200, ακόμα και να γίνει κάτι, τι να σας κάνει το έξτρα ποσό της τάξης των... €1.2 που έχετε δεσμεύσει;"

Η υπάλληλος κούνησε το κεφάλι και μου λέει "τι να σας πω, αυτήν την οδηγία έχουμε..."

Link to comment
Share on other sites

Σωστός και σε εμένα το δεσμευμένο είναι πάντα λίγο μεγαλύτερο. Απίστευτο αυτό που σου είπαν ότι δεσμεύουν κάτι παραπάνω just in case. Με ποιο σκεπτικό, με τι κριτήριο, τι που πως? χαχαχα!
Link to comment
Share on other sites

Λέω "ρε παιδιά, σε συναλλαγή της τάξης των €200, ακόμα και να γίνει κάτι, τι να σας κάνει το έξτρα ποσό της τάξης των... €1.2 που έχετε δεσμεύσει;"

Η υπάλληλος κούνησε το κεφάλι και μου λέει "τι να σας πω, αυτήν την οδηγία έχουμε..."

Απλώς δεν "αποδεσμεύουν" τίποτα, και εάν φαντασθείς πόσο είναι το ποσό το οποίο συγκεντρώνουν από τις χιλάδες αγορές, τότε θα καταλάβεις "τι θα τους κάνει" ΕΑΝ αναγκασθούν να επιστρέψουν χρήματα ... :lol:

(Φτου και έγραψα πιό επάνω να σταματήσουμε τα εκτός θέματος ... :rolleyes:)

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Στα ελληνικα ταχυδρομια παντως επικρατει ενα μπαχαλο ιδιος στον τελικο προορισμο εγω παρολο που εχω κουτι αλλες φορες τα βρισκω μεσα αλλες απο εξω στο χερουλι της πορτας και αλλες φορες ειτε δεν έρχονται καθολου ειτε πρεπει να περιμενω 2 ωρες για να παρω ενα μικρο πακετακι.

Μου φαίνεται οτι μονο οταν ιδιωτικοποιηθούν τα παντα θα πηγαινουνε ρολοι επιτελους.

Link to comment
Share on other sites

Στα ελληνικα ταχυδρομια παντως επικρατει ενα μπαχαλο ιδιος στον τελικο προορισμο εγω παρολο που εχω κουτι αλλες φορες τα βρισκω μεσα αλλες απο εξω στο χερουλι της πορτας και αλλες φορες ειτε δεν έρχονται καθολου ειτε πρεπει να περιμενω 2 ωρες για να παρω ενα μικρο πακετακι.

Μου φαίνεται οτι μονο οταν ιδιωτικοποιηθούν τα παντα θα πηγαινουνε ρολοι επιτελους.

Γνωρίζεις φαντάζομαι ότι τη διαλογή στο Α/Δ έχει αναλάβει ιδιωτική εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις φαντάζομαι ότι τη διαλογή στο Α/Δ έχει αναλάβει ιδιωτική εταιρεία.

 

Ποια εταιρία είναι αυτή? Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ ή κάποια είδηση?

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις φαντάζομαι ότι τη διαλογή στο Α/Δ έχει αναλάβει ιδιωτική εταιρεία.

 

Απο αδυνατο, εως σεναριο φαντασιας.

Αν βεβαια μου παρουσιασεις το αναλογο ΦΕΚ οπως ειπε και ο παραπανω, τοτε ευχαριστως να ανακαλεσω.

Link to comment
Share on other sites

Mega Sprint Guard Security

 

Ποια εταιρία είναι αυτή? Υπάρχει κάποιο ΦΕΚ ή κάποια είδηση?

 

Απο αδυνατο, εως σεναριο φαντασιας.

Αν βεβαια μου παρουσιασεις το αναλογο ΦΕΚ οπως ειπε και ο παραπανω, τοτε ευχαριστως να ανακαλεσω.

 

Στον Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών τα ΕΛΤΑ διατηρούν εγκαταστάσεις όπου συγκεντρώνεται το σύνολο της αλληλογραφίας η οποία θα διακινηθεί στο εξωτερικό και διενεργούνται οι απαιτούμενοι έλεγχοι. Τους ελέγχους πραγματοποιεί εξειδικευμένη ιδιωτική εταιρεία (η Mega Sprint Guard Security) για λογαριασμό των ΕΛΤΑ. Η εξειδικευμένη εταιρεία είναι πιστοποιημένη, σύμφωνα με ευρωπαϊκές προδιαγραφές, και την πιστοποίησή της αναλαμβάνει η Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας.

http://www.kathimerini.gr/900937/article/epikairothta/ellada/aixmes-twn-elta-kata-idiwtikhs-etaireias-gia-to-keno-asfaleias

 

ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

H MEGA SPRINT GUARD A.E. έχει πιστοποιηθεί από το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας με πιστοποιητικό Βιομηχανικής Ασφάλειας επιπέδου ΑΠΟΡΡΗΤΟ – NATO SECRET τόσο για το προσωπικό της όσο και για τις ειδικές απαιτούμενες εγκαταστάσεις στην έδρα της στο 1 χλμ Λαγκαδά– Σοχού. Eχει αναγνωριστεί από το Υπουργείο Ναυτιλίας και Αιγαίου ως Αναγνωρισμένος Οργανισμός Ασφαλείας (Α.Ο.Α.) και διαθέτει την δυνατότητα να εκπονεί αξιολογήσεις ασφαλείας Λιμένων και Λιμενικών Εγκαταστάσεων, καθώς και σχέδια ασφαλείας λιμένων για την προστασία αυτών από έκνομες ενέργειες, σύμφωνα με τον κώδικα I.S.P.S. Διαθέτει την ειδική άδεια από την Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας (Υ.Π.Α.) για την παροχή υπηρεσιών ασφαλείας αερομεταφορών για τον Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών «Ελ. Βενιζέλος» και για τα μεγαλύτερα αεροδρόμια της χώρας, σύμφωνα με τα οριζόμενα στον ΕΚΑΠΑ. Η εταιρία μας έχει αξιολογηθεί, επιτυχώς, από το σύστημα προμηθειών των Η.Π.Α. με αποτέλεσμα να είναι αναγνωρισμένος επίσημος προμηθευτής της Αμερικανικής κυβέρνησης (con*trac*tor word*wide) για συμμετοχή σε διαγωνισμούς.

http://www.megaguard.gr/index.php/el/

 

Για ΦΕΚ αν το ψάξετε σίγουρα θα το βρείτε.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Αγόρασα απο Banggood αυτο το προιον στα 36.20 με ( 3.37€ Priority Direct Mai ) σύνολο 39.57

Μετα την αγορά μου βλεπω στο My Orders και στο paypal να εχει κρατήσει 36.20

Δεν δεχτικε το ( 3.37€ Priority Direct Mai ) ενω το επέλεξα .

Δεν μπορουσα να βρώ ακύρωση παραγγελίας και

έστειλα mail για ακύρωση ο θεος βοηθός .

Γνωρίζει κανείς το γιατί ?

Ευχαριστώ ! ! !

 

https://www.banggood.com/Dual-Wireless-Microphone-System-Cordless-Handheld-Mic-Kareoke-KTV-p-974132.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείτε αλλά τι σχέση έχει μια εταιρία security με αυτά που συζητάμε εδώ? Αγνοώ κάτι ή κατάλαβα κάτι λάθος? (δεν είναι απίθανο). Το δημόσιο προσλαμβάνει συνεχώς εταιρίες security. Η συγκεκριμένη είναι εκεί για να διαβεβαιώσει την ασφάλεια των δεμάτων, όχι την είσπραξη φόρων.

 

Ακόμα και να δεχτούμε ότι εμπλέκεται μια ιδιωτική εταιρία στην διαλογή και τον έλεγχο των δεμάτων προς εκτελωνισμό αυτό ουσιαστικά έχει πολύ μικρή σημασία. Αφενός η εταιρία δεν έχει κανέναν ρόλο στην πολιτική που αφορά τους δασμούς ή πόσα δέματα ελέγχονται και αφετέρου γιατί και ιδιωτική να είναι πληρώνεται από το κράτος (το οποίο πληρώνεται από τους φόρους μας). Το ότι τα ΕΛΤΑ είναι κρατικό μονοπώλιο δεν αλλάζει όσες ιδιωτικές εταιρίες και να προσλάβει (ή πιο σωστά η ΑΑΔΕ που εκεί υπάρχει το πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

Mega Sprint Guard Security

 

Στον Διεθνή Αερολιμένα Αθηνών τα ΕΛΤΑ διατηρούν εγκαταστάσεις όπου συγκεντρώνεται το σύνολο της αλληλογραφίας η οποία θα διακινηθεί στο εξωτερικό και διενεργούνται οι απαιτούμενοι έλεγχοι. Τους ελέγχους πραγματοποιεί εξειδικευμένη ιδιωτική εταιρεία (η Mega Sprint Guard Security) για λογαριασμό των ΕΛΤΑ. Η εξειδικευμένη εταιρεία είναι πιστοποιημένη, σύμφωνα με ευρωπαϊκές προδιαγραφές, και την πιστοποίησή της αναλαμβάνει η Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας.

http://www.kathimerini.gr/900937/article/epikairothta/ellada/aixmes-twn-elta-kata-idiwtikhs-etaireias-gia-to-keno-asfaleias

 

Για ΦΕΚ αν το ψάξετε σίγουρα θα το βρείτε.

Όλα "ρολόϊ" .... :lol:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Αγόρασα απο Banggood αυτο το προιον στα 36.20 με ( 3.37€ Priority Direct Mai ) σύνολο 39.57

Μετα την αγορά μου βλεπω στο My Orders και στο paypal να εχει κρατήσει 36.20

Δεν δεχτικε το ( 3.37€ Priority Direct Mai ) ενω το επέλεξα .

Δεν μπορουσα να βρώ ακύρωση παραγγελίας και

έστειλα mail για ακύρωση ο θεος βοηθός .

Γνωρίζει κανείς το γιατί ?

Ευχαριστώ ! ! !

 

https://www.banggood.com/Dual-Wireless-Microphone-System-Cordless-Handheld-Mic-Kareoke-KTV-p-974132.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

Υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε βέβαια, αλλά ίσως ήταν το εξής:

Αν στη σελίδα του προϊόντος, αφού διαλέξεις χρώμα ή όποια άλλη ιδιότητα έχει ως επιλογή, εν συνεχεία διαλέξεις το Priority Direct Mail (ή όποια άλλη μέθοδο προτιμάς) και στη συνέχεια πατήσεις "Add to cart", η σελίδα δεν κρατάει τη μέθοδο αποστολής που επέλεξες. Πρέπει να την (ξανα)επιλέξεις κατά το checkout, πριν την πληρωμή(!)

Την έπαθε έτσι φίλος (παρά το ότι τον είχα ενημερώσει / προειδοποιήσει) και βρέθηκε να πληρώνει τελωνείο για κινητό που παρήγγειλε - ενώ βεβαίως μπορούσε να το έχει αποφύγει.

Μήπως έγινε έτσι και στη περίπτωσή σου...;

 

Δοκίμασε να τους μιλήσεις στο chat για την περίπτωση (αν και πιστεύω θα σου προτείνουν και οι ίδιοι να ακυρώσεις και να ξανακάνεις την παραγγελία...)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Αγόρασα απο Banggood αυτο το προιον στα 36.20 με ( 3.37€ Priority Direct Mai ) σύνολο 39.57

Μετα την αγορά μου βλεπω στο My Orders και στο paypal να εχει κρατήσει 36.20

Δεν δεχτικε το ( 3.37€ Priority Direct Mai ) ενω το επέλεξα .

Δεν μπορουσα να βρώ ακύρωση παραγγελίας και

έστειλα mail για ακύρωση ο θεος βοηθός .

Γνωρίζει κανείς το γιατί ?

Ευχαριστώ ! ! !

 

https://www.banggood.com/Dual-Wireless-Microphone-System-Cordless-Handheld-Mic-Kareoke-KTV-p-974132.html?rmmds=myorder&cur_warehouse=CN

 

Το είχα πάθει και Εγώ μια φορά. Λογικά έκανες checkout μέσω PayPal και δεν κράτησε την επιλογή για priority. Είχα στείλει ένα email μέσω της φόρμας επικοινωνίας και ζήτησα να αλλάξουν τη μέθοδο αποστολής και έστειλαν ειδοποίηση μέσω PayPal να πληρώσω το επιπλέον κόστος. Όλα ΟΚ πήγαν τελικά.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το είχα πάθει και Εγώ μια φορά. Λογικά έκανες checkout μέσω PayPal και δεν κράτησε την επιλογή για priority. Είχα στείλει ένα email μέσω της φόρμας επικοινωνίας και ζήτησα να αλλάξουν τη μέθοδο αποστολής και έστειλαν ειδοποίηση μέσω PayPal να πληρώσω το επιπλέον κόστος. Όλα ΟΚ πήγαν τελικά.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

Ναι έκανα checkout μέσω PayPal ! ! !

Δεν μπορουσα να βρώ ακύρωση παραγγελίας και

έστειλα mail για ακύρωση 5 το απόγευμα,

ακόμα δεν εχω πάρει καμία απάντηση ! ! !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...