Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 minute ago, Hliasat said:

Πόσα terra ήταν το στικάκι στην πραγματικότητα;

Πρακτικά μηδέν🤣....γιατί αφού προσπάθησα να αντιγράψω καμιά 250GB....τα έπαιξε και ενώ γινόταν "δήθεν" φόρματ σε exfat και έδειχνε ΟΚ (δηλαδή 2Τερρα), μετά πάλι τα ίδια....ο πωλητής άρχισε τα σάπια "να σου στείλω άλλο κλπ...", έβγαλα βίντεο με το θέμα και το Αλι έκανε full refund. Έχω πλέον ένα εμφανίσιμο μπιχλιμπίδι για "πρες παπιέρ"🤣 (είναι πράγματι όμορφο σε εμφάνιση).

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέλω λίγο την συμβουλή σας,για περιπτώσεις ταχυφορτιστων ,πχ βλέπω αυτόν εδώ.

https://www.angroid.gr/prosfores/diafora/ormate-tromeri-timi-fortiste-grigora-apotelesmatika-ton-fortisti-usb-120w-gan-tech

Αυτό που θέλω να ρωτήσω,το δικό μου κινητό samsung galaxy a14 με είπαν ότι μέχρι 25 watt δέχεται,. ισχύει αυτό;αν ναι οπότε να μην τον πάρω και κάνω ζημιά στο κινητό.

 

Edited by Hliasat
Link to comment
Share on other sites

On 2/8/2023 at 9:45 ΜΜ, Hliasat said:

Θέλω λίγο την συμβουλή σας,για περιπτώσεις ταχυφορτιστων ,πχ βλέπω αυτόν εδώ.

https://www.angroid.gr/prosfores/diafora/ormate-tromeri-timi-fortiste-grigora-apotelesmatika-ton-fortisti-usb-120w-gan-tech

Αυτό που θέλω να ρωτήσω,το δικό μου κινητό samsung galaxy a14 με είπαν ότι μέχρι 25 watt δέχεται,. ισχύει αυτό;αν ναι οπότε να μην τον πάρω και κάνω ζημιά στο κινητό.

Δεν θα προκληθεί ζημιά από τη διαφορά ισχύος. Για να αρχίσει η τροφοδοσία, πρώτα "συνεννοείται" ο φορτιστής με τη συσκευή μία ισχύ που υποστηρίζουν από κοινού. Πχ εάν το κινητό σου είναι αρκετά αποφορτισμένο, θα ξεκινήσει από 12V 2.1A (~25W). Εάν δεν τα βρούνε ή στο τέλειωμα τη φόρτισης θα δουλέψει σε 5V 2A, που είναι η "κλασική" ισχύς.

Το GaN επιτυγχάνει μεγαλύτερη ισχύ σε σχετικά μικρά τουβλάκια, και με αυτή μπορούμε να τροφοδοτούμε τα πάντα με ένα τροφοδοτικό: κινητά, tablets, laptops, κλπ. Προσωπικά θα ήθελα και καμία επιπλέον θύρα για ταυτόχρονη φόρτιση περισσότερων συσκευών.

Τούτων λεχθέντων, χρειάζεται λίγο ψάξιμο εκτός της τιμής πριν αγοράσουμε κάτι που μπαίνει στην πρίζα. Είναι σημαντικό να είναι αξιόπιστο και σωστά κατασκευασμένο.

Link to comment
Share on other sites



Θέλω λίγο την συμβουλή σας,για περιπτώσεις ταχυφορτιστων ,πχ βλέπω αυτόν εδώ.
https://www.angroid.gr/prosfores/diafora/ormate-tromeri-timi-fortiste-grigora-apotelesmatika-ton-fortisti-usb-120w-gan-tech
Αυτό που θέλω να ρωτήσω,το δικό μου κινητό samsung galaxy a14 με είπαν ότι μέχρι 25 watt δέχεται,. ισχύει αυτό;αν ναι οπότε να μην τον πάρω και κάνω ζημιά στο κινητό.
 


Από τη διαφορά ισχύος όπως είπε και ο συμφορουμοίτης δεν θα έχεις πρόβλημα. Το θέμα είναι ότι ο εν λόγω φορτιστής αν δεις τα σχόλια δεν δίνει 120W, αλλά στην πραγματικότητα δίνει 20W.

Επίσης είναι σημαντικό να ξέρεις ότι ο gan charger που θα πάρεις είναι συμβατός με το πρωτόκολλο φόρτισης του κινητού σου. Έχω gan charger που ενώ φορτίζει γρήγορα samsung, nothing phone, xiaomi, δεν φορτίζει γρήγορα Huawei συσκευές.

Καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω και να πάρεις κάποιον που να αναγράφει τουλάχιστον μάρκα εταιρίας και να είναι αξιόπιστος και συμβατός με το κινητό σου. Και δες το σαν επένδυση γιατί μελλοντικά μπορεί να έχεις κινητό που φορτίζει με περισσότερα W.




Sent from my Nothing Phone (1) using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω powerbank επιτρέπεται να παραγγείλω η όχι; διότι κάπου διάβασα ότι απαγορεύονται ότι έχει σχέση με μπαταρία.Κατα δεύτερο από joom έχει ψωνίσει κανείς;Εκεί από ότι βλέπω το ΦΠΑ δεν το έχουν ενσωματωμένο,γράφει χωρίς ΦΠΑ 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Hliasat said:

Θέλω να ρωτήσω powerbank επιτρέπεται να παραγγείλω η όχι; διότι κάπου διάβασα ότι απαγορεύονται ότι έχει σχέση με μπαταρία.Κατα δεύτερο από joom έχει ψωνίσει κανείς;Εκεί από ότι βλέπω το ΦΠΑ δεν το έχουν ενσωματωμένο,γράφει χωρίς ΦΠΑ 

Και τα κινητά έχουν μπαταρία. Δεν υπάρχει πρόβλημα. Τώρα σε ότι αφορά το joom δεν το προτιμώ προσωπικά γιατί ότι έχει το βρίσκω στο ali φθηνότερα συνήθως και με γρήγορες και ασφαλής μεθόδους αποστολής. 

Link to comment
Share on other sites

Γκάφα ολικής,μαλων μπαταρία αυτοκινήτου θα είδα και κατάλαβα λάθος.οσο αναφορά το aliexpress,όταν θέλω να παραγγείλω ένα αντικείμενο και λέει πχ εκτιμομενη άφιξη 16 Σεπτεμβρίου,και παραγγέλνω ένα ακόμη που λέει άφιξη 24 Αυγούστου,σε αυτήν την περίπτωση γίνεται ενοποίηση δέματος,και έρχεται πιο γρήγορα;ΕΧει τύχει πχ σε κάποιον από εσάς να πάρετε από το ali η όπου αλλού ένα δέμα ,και να έρθει πιο γρήγορα από ότι έλεγε;

Edited by Hliasat
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Hliasat said:

Γκάφα ολικής,μαλων μπαταρία αυτοκινήτου θα είδα και κατάλαβα λάθος.οσο αναφορά το aliexpress,όταν θέλω να παραγγείλω ένα αντικείμενο και λέει πχ εκτιμομενη άφιξη 16 Σεπτεμβρίου,και παραγγέλνω ένα ακόμη που λέει άφιξη 24 Αυγούστου,σε αυτήν την περίπτωση γίνεται ενοποίηση δέματος,και έρχεται πιο γρήγορα;ΕΧει τύχει πχ σε κάποιον από εσάς να πάρετε από το ali η όπου αλλού ένα δέμα ,και να έρθει πιο γρήγορα από ότι έλεγε;

Ο περιορισμός στις μπαταρίες δεν είναι για ένα τηλέφωνο ή ένα powerbank... Εάν θελήσεις να παραγγείλεις μία παλέτα powerbanks, θα δεις ότι υπάρχει 😉

Κατά τα άλλα, μου έχει τύχει να πάρω κάτι λίγες μέρες νωρίτερα, αλλά όχι όπως το περιγράφεις. Είναι πιο πιθανό στην περίπτωσή σου να αργήσουν και τα δύο δέματα, παρά να έρθουν και τα δύο νωρίτερα. Επίσης δεν γίνεται πάντα ενοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής,το ali έχει περισσότερη ποικιλία προϊόντων σε σχέση με άλλα καταστήματα.πχ για το κινητό μου samsung galaxy a14 5g ,ψάχνω από αυτήν την θήκη καθρέπτης,που λέμε,μόνο εκεί βρήκα σε σύγκριση με άλλα κινεζομαγαζο και θα πάρω από εκεί.θα πάρω και άλλα αντικείμενα, βέβαια.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Hliasat said:

Απατεώνες πωλητες.Δειτε θράσος 80.000 μιλιαμπερ,μα είναι δυνατόν;όχι βέβαια 10 και πολλά είπα,.Δεν ξέρω γιατί υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι,.

Άν είχες διαβάσει ότι λέω να κοιτάτε την "φήμη", τους followers, το πόσες πωλήσεις κλπ δεν θα κοίταζες καν κάποιον που έχει θετικά σχόλια 68% !!!......τουλάχιστον 93+% και βλέπουμε, ανάλογα βέβαια και με τον αριθμό πωληθέντων κλπ......68% !!!!...μακρυά😉

1.png

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση κάποιος πωλητής να έχει feedback 97% και να έχει πχ 1600 followers ,για εμένα το feedback είναι ποιο σημαντικό από όλα . Αλήθειες στην αναζήτηση εκεί που λέει στα φίλτρα,για προϊόν μπορούμε να βρούμε αναζήτηση με βάση το επιθυμητό feedback η όχι;

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Hliasat said:

Υπάρχει περίπτωση κάποιος πωλητής να έχει feedback 97% και να έχει πχ 1600 followers ,για εμένα το feedback είναι ποιο σημαντικό από όλα . Αλήθειες στην αναζήτηση εκεί που λέει στα φίλτρα,για προϊόν μπορούμε να βρούμε αναζήτηση με βάση το επιθυμητό feedback η όχι;

Για εμένα το σημαντικότερο είναι τα σχόλια σε κάθε προϊόν και όχι ο πωλητής. Προτιμώ, αν είναι εφικτό, προϊόντα που έχουν αρκετές αξιολογήσεις ώστε να έχω μια καλύτερη εικόνα για το προϊόν αλλά και για το μαγαζί (τρόποι αποστολής, διαθεσιμότητα προϊόντος κτλ) 

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Nnoutas said:

Για εμένα το σημαντικότερο είναι τα σχόλια σε κάθε προϊόν και όχι ο πωλητής. Προτιμώ, αν είναι εφικτό, προϊόντα που έχουν αρκετές αξιολογήσεις ώστε να έχω μια καλύτερη εικόνα για το προϊόν αλλά και για το μαγαζί (τρόποι αποστολής, διαθεσιμότητα προϊόντος κτλ) 

Απόλυτα σωστά αυτά που λες....όμως εάν δεις κάπου πάνω-πάνω "positive feedback 68%" δεν χρειάζεται να χάσεις χρόνο για τίποτα άλλο.😉

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάτω από 95 δεν ψωνίζω, εκτός και αν αυτό που θέλω να αγοράσω είναι πολύ ευτελούς αξίας και δεν το βρίσκω άλλου.

3 Λαλούν και 2 Χορεύουν

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα έχω μικρό δέμα από Κίνα- , ήρθε από 26/07 μέσω Ουγγαρίας. Κόλλησε στο τελωνείο. Έχουμε τόσο μεγάλες καθυστερήσεις? 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, zacharis said:

Καλημέρα έχω μικρό δέμα από Κίνα- , ήρθε από 26/07 μέσω Ουγγαρίας. Κόλλησε στο τελωνείο. Έχουμε τόσο μεγάλες καθυστερήσεις? 

Έχει φτάσει Ελλάδα; Ποιά είναι η τελευταία κατάσταση στο tracking number;

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Nnoutas said:

Έχει φτάσει Ελλάδα; Ποιά είναι η τελευταία κατάσταση στο tracking number;

Received by local delivery company αναφέρει αλλά στο σχεδιάγραμμα που έχει δείχνει ότι είναι GR custom 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, zacharis said:

Received by local delivery company αναφέρει αλλά στο σχεδιάγραμμα που έχει δείχνει ότι είναι GR custom 

Δεν είναι στο τελωνείο. Έχουν παραλάβει τα ΕΛΤΑ και τις απόμενες ημέρες θα σου παραδοθεί. Προφανώς είναι η οικονομική μέθοδος αποστολής (caniao ή aliexpress saver shipping) και το trackin number της μορφής UA#########HU. Αυτές οι αποστολές είναι semi trakable που σημαίνει ότι μόλις το δέμα φτάσει Ελλάδα δεν θα έχεις άλλη ενημέρωση.

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, Nnoutas said:

Δεν είναι στο τελωνείο. Έχουν παραλάβει τα ΕΛΤΑ και τις απόμενες ημέρες θα σου παραδοθεί. Προφανώς είναι η οικονομική μέθοδος αποστολής (caniao ή aliexpress saver shipping) και το trackin number της μορφής UA#########HU. Αυτές οι αποστολές είναι semi trakable που σημαίνει ότι μόλις το δέμα φτάσει Ελλάδα δεν θα έχεις άλλη ενημέρωση.

Σε ευχαριστώ πολύ. Έχει τόσο μεγάλη καθυστέρηση? Ακόμα δεν έλαβα τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2023 at 10:47 ΠΜ, lio14 said:

Καλημέρα, από alibaba εάν ψωνίσουμε σαν απλοί αγοραστές χωρίς ΑΦΜ , σταματάει τελωνείο;

Κανείς να έχει εμπειρία από αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη προκαταβολικά αν δεν είναι το σωστό θέμα να ρωτήσω:

Έχω παραγγείλει κάτι από το αγγλικό amazon, έρχεται με UPS  και φαίνεται να περνάει δύο φορές από τελωνείο: μία στην Αγγλία και τώρα στην Ουγγαρία. Είναι φυσιολογικό αυτό;

Επίσης είδα ότι τα τέλη εκτελωνισμού έχουν προπληρωθεί κατά την παραγγελία. Υπάρχει περίπτωση να χρεωθώ κάτι επιπλέον για να παραλάβω το δεματάκι;Screenshot_20230811-120539-195.thumb.png.7ee4ae77bd5dc859038da5dfc990d36f.pngScreenshot_20230811-120503-640.thumb.png.30aa3ece34851d9cdb1a616d0123aa89.png

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, zacharis said:

Σε ευχαριστώ πολύ. Έχει τόσο μεγάλη καθυστέρηση? Ακόμα δεν έλαβα τίποτα 

Πολλές φορές αργεί αρκετές μέρες. Ίσως εχει πάρα πέσει κάπου. Πόσες μέρες έχουν περάσει από την τελευταία ενημέρωση. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...