Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

11 ώρες πριν, ath156 said:

Έφερε ένα συστημένο από Aliexpress (Baseus Hub 8 in 1 από μεγάλη προσφορά). Δεν με βρήκε όμως και παρόλα αυτά με πήρε στο τηλέφωνο (προσοχή μιλάω για ΕΛΤΑ και όχι ΕΛΤΑ κούριερ).

Και σε εμένα έχει συμβεί το ίδιο. Ευτυχώς εδώ στο Αγρίνιο έχουμε σωστή αντιμετώπιση από τα ελτα.
Θα τα διαβάζουν φίλοι από άλλες περιοχές και θα στεναχωριούνται. 🙃
Από την άλλη τα ΕΛΤΑ courier είναι ότι να 'ναι εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic



Θα ήθελα να πω ένα μεγάλο δημόσιο RESPECT στον καινούργιο μας ταχυδρόμο των ΕΛΤΑ


Παρόμοια εμπιερία στον Πειραιά


Και σε εμένα έχει συμβεί το ίδιο.


Παρόμοια είναι κ η δική μου εμπειρία. Είμαι σε περιοχή που το κέντρο διαλογής είναι δίπλα μου.
Εχω πλέον γνωριστεί με τον ταχυδρόμο κ τους υπόλοιπους , και οταν έχω "πακέτο" που δεν χωράει στο γραμματοκιβώτιο, μου στέλνει μνμα στο viber "φευγω για διανομες. εχω στο γραφείο μου το πακέτο σου. Περνα να παραλάβεις."


Tapa

Χρηματοοικονομικός Σύμβουλος

Link to comment
Share on other sites

 

@ath156

Φετος και εγω παρελαβα ενα usb stick με ψεύτικη χωρητικότητα, αλλα εχασα την προθεσμία για refund  απο δικο μου λαθος. Το εχουν κανει μηχανη με τα στικακια Επισης ενα ssd το παρελαβα DOA αλλα πηρα φουλ refund

Edited by chriskan22

my tv boxes:X96 MAX X3 4/32, BEELINK KM2 , XIAOMI MI STICK 4K

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, chriskan22 said:

 

@ath156

Φετος και εγω παρελαβα ενα usb stick με ψεύτικη χωρητικότητα, αλλα εχασα την προθεσμία για refund  απο δικο μου λαθος. Το εχουν κανει μηχανη με τα στικακια Επισης ενα ssd το παρελαβα DOA αλλα πηρα φουλ refund

Και μετά από μερικές ημέρες αναμονής από την στιγμή που έκανα full refund dispute......και αφού ο πωλητής έκανε τον "Κινέζο" με διάφορες προτάσεις κλπ....και αφού αρνήθηκε την πρόταση του Αλι που ήταν Full Refund...τελικά μόλις πριν από λίγο μου ήρθε η τελική απόφαση του Αλι για Full Refund.Δεν ξέρω εάν έπεσα στην περίπτωση ή ήταν "too good to be true", αλλά μην αφήνετε χωρίς dispute τέτοιες περιπτώσεις.😉

Δυστυχώς στα σχόλια οι πιο πολλοί γράφουν εντυπώσεις του τύπου "ήρθε πολύ γρήγορα" (που πράγματι ήρθε σε χρόνο ρεκόρ !!), "πολύ καλά συσκευασμένο", "καλός πωλητής τον συνιστώ" και άλλα τέτοια. Έχει και 2-3 περιπτώσεις σαν την δική μου, όμως δεν γνωρίζω εάν αυτός είναι ο κανόνας και τελικά πρόκειται για fake προιόν....φυσικά και θα γράψω τις εντυπώσεις μου εκεί (για να το έχουν υπόψιν τους οι επόμενοι...).

Refund2T_Result_25052023.png

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

On 17/5/2023 at 6:13 ΜΜ, ath156 said:

Εάν εννοείς που ο αριθμός IOSS έχει και αστερίσκους, θα δεις ότι και το προ μηνών δικό μου είχε ακριβώς την ίδια εικόνα, χωρίς να δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα.😉

Έχω μία μικρή ένσταση. Καλά έκανες και απευθύνθηκες γραπτώς στο τελωνείο, όμως εξίσου γραπτώς θα έπρεπε να απευθυνθείς και στα ΕΛΤΑ (δεν ξέρω εάν το έκανες γραπτώς ή αρκέσθηκες στις προφορικές απαντήσεις τους - ως γνωστόν συνήθως ο ένας παραπέμπει στον άλλον - σε γραπτή απάντηση όμως πρέπει να είναι πιο "ακριβείς" στο τι λένε).Κατά την γνώμη μου ο αντισυμβαλλόμενος στην προκειμένη περίπτωση ήταν τα ΕΛΤΑ. Αυτοί έκαναν όλη την διαδικασία για λογαριασμό σου και σου χρέωσαν και τα 2,50 ευρώ για τις "υπηρεσίες" τους. Άρα αυτοί πρέπει να αιτιολογήσουν την χρέωση αυτή (δικαιολογημένη ή όχι) και φυσικά πιθανότατα και η αρμόδια υπηρεσία τους θα απευθυνθεί και στο τελωνείο για να τεκμηριώσει την οποιαδήποτε απάντηση. Κάτι αντίστοιχο με αυτό που ανέβασε ο φίλος στο προηγούμενο ποστ, μόνο που στην δική σου περίπτωση είναι πιο απλά τα πράγματα.

Στην σημερινή εποχή που όλα γίνονται ηλεκτρονικά, με απόλυτη διαφάνεια και αποτύπωση (μέσω πλατφόρμας, με πιστωτική/χρεωστική κάρτα, δυνατότητα κατεβάσματος τιμολογίου με ανάλυση και VAT κλπ) είναι πολύ πιο εύκολο να υποστηρίξεις και να βρεις το δίκιο σου.

***Σε καμία περίπτωση δε δεν τίθεται θέμα επανεξέτασης δασμών. Το ΦΠΑ/VAT το ξαναπληρώνεις "ευχαρίστως", εφόσον είναι σίγουρο ότι θα το πάρεις πίσω από το Αλι. Το πρόβλημα είναι στα 2,50 ευρώ που δικαιολογημένα ή αδικαιολόγητα χρεώθηκαν από τα ΕΛΤΑ.Δεν θα εκπλαγώ δε κάποια στιγμή και ενόψει όλης της "χαρτούρας" να σου πουν να το παραλάβεις χωρίς τα 2,50 ευρώ.

Το ψάχνω πολλούς μήνες τώρα γιατί δεν κατανόησα τις χρεώσεις πρότερης αγοράς μου, απο ebay για αγορά κάτω των 18€ όλα (μαζί με μεταφορικά από Αγγλία).Πλήρωσα ΦΠΑ  τελωνείου και τέλη ΕΛΤΑ , αλλά και VAT στην πλατφόρμα που μετά τα επέστρεψαν κατόπιν αιτήμματος .Αν λοιπόν ο νέος πωλητής ,μου  βάλει ένα ευανάγνωστο έντυπο CN με το πλήρες IOSS του επάνω ,εγώ τι  θα κληθώ να πληρώσω για αγορά πχ 15 ευρώ σύνολο  από Κίνα τώρα   ;Δηλαδή θα απαλλαγώ των τελών Ελτα  και του ήδη προπληρωμένου  ΦΠΑ;Αλλά θα  πληρώσω δασμούς εισαγωγής  ;Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Hliasat said:

Banggood Priority Shipping για γρήγορη αποστολή 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Hliasat said:

ευχαριστω για την βοηθεια σας,απο joom μερια τι γινετε και εκει τα ιδια ισχυουν για τελωνειο η οχι;

Δεν γνωρίζω από joom τι γίνεται 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Hliasat said:

Αν εγώ παραγγείλω ένα δέμα από Κίνα πχ.Πως μπορώ να δω σε πραγματικό χρόνο την πορεία της αποστολής;

Όταν σου δώσουν tracking number το βάζεις σε μία από τις διαθέσιμες μηχανές παρακολούθησης και βλέπεις.
Σε πραγματικό χρόνο πάντως δεν είναι, ορισμένες ενημερώσεις κάνουν ακόμη και μέρες να εμφανιστούν. Δεν είναι ασυνήθιστο να το παραλάβεις και να λέει ότι βρίσκεται ακόμα σε ξένη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα πει παλιότερα, είχα παραλάβει πακετάκι από Κίνα, που εκτελωνίστηκε στο Βέλγιο ή την Ολλανδία και μετά ήρθε στην Ελλάδα. Ήταν αντικατάσταση ελαττωματικού smartwatch μέσα στην εγγύηση.

Μου ήρθε με το "κουστουμάκι" των €2,50 παρότι είχε εκτελωνιστεί ήδη σε χώρα της Ε.Ε., και είχα επιλογή ή να το πληρώσω και να το παραλάβω (το έφερε διανομέας) ή να αρνηθώ παραλαβή και να τρέχω για τα €2,50.

Έχουν κάνει έτσι τη διαδικασία που είναι εύκολο να σε χρεώσουν χωρίς να υπάρχει λόγος και ταυτόχρονα είναι μανούρα να αμφισβητήσεις τη χρέωση.

Ericsson GF768 -> Siemens C35i -> Siemens S35i -> Siemens ME45 -> Siemens M75 / Sony Ericsson K530i -> ETEN Glofiish X600 -> HTC Touch Cruise (Polaris) -> HTC Touch HD (BlackStone) & ZTE Blade -> LG Optimus 7 -> Nokia Lumia 720 -> Nokia Lumia 735 -> Samsung Galaxy A3 (2016) -> Motorola moto g9 plus
Link to comment
Share on other sites

Τρία SMS τις τελευταίες 5 μέρες, όλα από νούμερα εξωτερικού (+39, +49), το τελευταίο μάλιστα στα Αγγλικά, για δέματά μου που (δήθεν) περιμένουν εκτελωνισμό στα ΕΛΤΑ, με χρέωση κάποια ποσά που φαίνονται όχι πολύ μεγάλα, όχι πολύ μικρά (μονοψήφια νούμερα), για να μην αποθαρρυνθεί κιόλας το υποψήφιο θύμα, και κάποιες αρκετά αληθοφανείς διευθύνσεις (π.χ. το τελευταίο είχε το... elta-greece.com) για να κανονίσεις την παραλαβή του δέματός σου.

Με την τόση συχνότητα των μηνυμάτων, δεν μπορώ να αποφύγω να αναρωτηθώ:
Βομβαρδίζουν ΟΛΟΝ τον κόσμο με τέτοια μηνύματα (πολύ απίθανο!), ή τα sites από τα οποία ψωνίζουμε οι... εθισμένοι στις διαδικυακές αγορές, πουλάνε τα στοιχεία μας δεξιά αριστερά, και μας στοχοποιούν στη συνέχεια οι επιτήδειοι...;

Το δεύτερο ενδεχόμενο είναι αρκετά ανησυχητικό, γιατί εκτός από τα τηλέφωνά μας, στα οποία φαίνεται να καταλήγει για την ώρα το... spamming, τα μαγαζιά που ψωνίζουμε έχουν και σωρεία άλλων στοιχείων μας και δεν ακούγεται καθόλου καλό αν τα... μοιράζουν σε διάφορους κακοπροαίρετους!
Και πρέπει να προέρχονται από μαγαζιά και όχι από άλλες πιο... 'light' μεριές, γιατί αν π.χ. γραφτείς κάπου για να λαμβάνεις κάποιο newsletter, θα δώσεις το mail σου, όχι το τηλέφωνό σου!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, w2o4ts said:

Τρία SMS τις τελευταίες 5 μέρες, όλα από νούμερα εξωτερικού (+39, +49), το τελευταίο μάλιστα στα Αγγλικά, για δέματά μου που (δήθεν) περιμένουν εκτελωνισμό στα ΕΛΤΑ, με χρέωση κάποια ποσά που φαίνονται όχι πολύ μεγάλα, όχι πολύ μικρά (μονοψήφια νούμερα), για να μην αποθαρρυνθεί κιόλας το υποψήφιο θύμα, και κάποιες αρκετά αληθοφανείς διευθύνσεις (π.χ. το τελευταίο είχε το... elta-greece.com) για να κανονίσεις την παραλαβή του δέματός σου.

Με την τόση συχνότητα των μηνυμάτων, δεν μπορώ να αποφύγω να αναρωτηθώ:
Βομβαρδίζουν ΟΛΟΝ τον κόσμο με τέτοια μηνύματα (πολύ απίθανο!), ή τα sites από τα οποία ψωνίζουμε οι... εθισμένοι στις διαδικυακές αγορές, πουλάνε τα στοιχεία μας δεξιά αριστερά, και μας στοχοποιούν στη συνέχεια οι επιτήδειοι...;

Το δεύτερο ενδεχόμενο είναι αρκετά ανησυχητικό, γιατί εκτός από τα τηλέφωνά μας, στα οποία φαίνεται να καταλήγει για την ώρα το... spamming, τα μαγαζιά που ψωνίζουμε έχουν και σωρεία άλλων στοιχείων μας και δεν ακούγεται καθόλου καλό αν τα... μοιράζουν σε διάφορους κακοπροαίρετους!
Και πρέπει να προέρχονται από μαγαζιά και όχι από άλλες πιο... 'light' μεριές, γιατί αν π.χ. γραφτείς κάπου για να λαμβάνεις κάποιο newsletter, θα δώσεις το mail σου, όχι το τηλέφωνό σου!

Το ότι το τηλέφωνό σου το γράφει "φάτσα κάρτα" από έξω από όλα τα δεματάκια που έρχονται δεν σε ενοχλεί? Για όσο χρόνο και από όπου περνάει?? πρέπει ο πωλητής να το δώσει κάπου? 

Όσο για φεικ sms ή μειλ (που συνήθως ευτυχώς πάνε αυτόματα στα "ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΑ)) κλπ έχει βουίξει ο τόπος τελευταία. Για να μην μιλήσω για μηνύματα από "Τράπεζες" που σου ζητούν να ενεργοποιήσεις τον λογαριασμό σου-την κάρτα σου κλπ......γενικά "προσέχουμε για να έχουμε". Έτσι είναι η εποχή μας (και οι ηλεκτρονικές συναλλαγές με τα υπέρ και τα κατά τους), εκτός εάν δεν θέλουμε τίποτα από αυτά.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ath156 said:

Το ότι το τηλέφωνό σου το γράφει "φάτσα κάρτα" από έξω από όλα τα δεματάκια που έρχονται δεν σε ενοχλεί? Για όσο χρόνο και από όπου περνάει?? πρέπει ο πωλητής να το δώσει κάπου?

Είναι όντως μια καλή (και λίγο πιο... καθησυχαστική επίσης) εξήγηση στο ερώτημα "γιατί άραγε το τηλέφωνο και όχι π.χ. το mail"...

Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2023 at 10:30 ΠΜ, Hliasat said:

Αν εγώ παραγγείλω ένα δέμα από Κίνα πχ.Πως μπορώ να δω σε πραγματικό χρόνο την πορεία της αποστολής;

 

Μπορείτε να παρακολουθήσετε την παράδοση του δέματός σας εδώ: https://etracking.net.

 
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δείτε λιγακι και το joom.προκεται για market place με πολλά πράγματα.Εχει εδρα την Ρίγα της Λετονίας,και έτσι γλυτώνετε τελωνείο 

Link to comment
Share on other sites

On 12/6/2023 at 12:34 ΜΜ, BASSstarlet said:

Πήρα απο ΕΛΤΑ σήμερα, ένα δεματάκι αξίας AU $10.11 (με το VAT) αλλά πλήρωσα και €2.50...

Με τις υγείες μου.

Eδώ μάλλον πρέπει να κάνω μια διόρθωση.

Αυτά είναι έξοδα εκτελωνισμού.

Η ειρωνία είναι, πως χθες παρέλαβα πακετάκι από usa, που θεώρησα πως σίγουρα θα πλήρωνα κάτι επιπλέον, αλλά δεν πλήρωσα τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

On 19/6/2023 at 11:40 ΜΜ, Hliasat said:

Παιδιά δείτε λιγακι και το joom.προκεται για market place με πολλά πράγματα.Εχει εδρα την Ρίγα της Λετονίας,και έτσι γλυτώνετε τελωνείο 

Σαχλαμαρίτσες έχει.

Τίποτα ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, BASSstarlet said:

Σαχλαμαρίτσες έχει.

Τίποτα ιδιαίτερο.

μικροπράργματα θα έλεγα,.

παιδια δειτε λιγακι αυτο το προιον.οταν λέει αποστολή σε 24 ώρες τι εννοεί.ότι θα μου το στειλουν σε αυτο το χρονικο διαστημα,η σε 24 ωρες θα το παραλάβουν αυτοι;

https://www.banggood.com/el/H6-Wireless-Earphone-bluetooth-V5_3-HiFi-Sound-400mAh-LED-Battery-Display-Waterproof-Soft-Wire-Sports-Neck-Hanging-Headset-p-1975105.html?cur_warehouse=CN&rmmds=CategoryElectronicsMR

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Hliasat said:

μικροπράργματα θα έλεγα,.

παιδια δειτε λιγακι αυτο το προιον.οταν λέει αποστολή σε 24 ώρες τι εννοεί.ότι θα μου το στειλουν σε αυτο το χρονικο διαστημα,η σε 24 ωρες θα το παραλάβουν αυτοι;

https://www.banggood.com/el/H6-Wireless-Earphone-bluetooth-V5_3-HiFi-Sound-400mAh-LED-Battery-Display-Waterproof-Soft-Wire-Sports-Neck-Hanging-Headset-p-1975105.html?cur_warehouse=CN&rmmds=CategoryElectronicsMR

Αποστολή σε 24 ώρες, οχι παράδοση ! 

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mariodj said:

Αποστολή σε 24 ώρες, οχι παράδοση ! 

Ναι το κατάλαβα αυτό.Η ερώτηση μου διατυπώθηκε λάθος .Επί ευκαιρίας σήμερα θα κάνω εγγραφή στο banggood,η εγγραφή απαιτεί με Αγγλικούς χαρακτήρες,η μπορούμε και Ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Hliasat said:

Ναι το κατάλαβα αυτό.Η ερώτηση μου διατυπώθηκε λάθος .Επί ευκαιρίας σήμερα θα κάνω εγγραφή στο banggood,η εγγραφή απαιτεί με Αγγλικούς χαρακτήρες,η μπορούμε και Ελληνικά;

Καλύτερα με αγγλικούς για να μην έχεις πρόβλημα με τις αποστολές

Link to comment
Share on other sites

Έκανα εγγραφή στο banggood, και έβαλα σύνδεση με λογαριασμό Google, στην εγγραφή όμως δεν έχει στοιχεία όπως διεύθυνση κατοικίας οδός κλπ. Σε αυτή την περίπτωση κάθε φορά που θα κάνω παραγγελία, όταν φτάνω στο καλάθι αγορών  θα πρέπει να βάζω διεύθυνση παράδοσης; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...