Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτά είναι στατιστικά που έχει βγάλει μόνος σου ή τα έχεις διαβάσει κάπου;

 

Μόνος μου, και από παραγγελίες μου και από τα forums. Όσοι επιλέγουν EU, πάει DHL Paket, ενώ PDM, NL Post. Είναι ο κανόνας αυτός και υπόκεινται σπάνια σε εξαιρέσεις. Οι καταναλωτές αγοράζουν με γνώμονα αυτό και σπάνια θα παραπονεθούν πως ο τρόπος μεταφοράς ήταν διαφορετικός από αυτόν που ανέμεναν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόνος μου, και από παραγγελίες μου και από τα forums. Όσοι επιλέγουν EU, πάει DHL Paket, ενώ PDM, NL Post. Είναι ο κανόνας αυτός και υπόκεινται σπάνια σε εξαιρέσεις. Οι καταναλωτές αγοράζουν με γνώμονα αυτό και σπάνια θα παραπονεθούν πως ο τρόπος μεταφοράς ήταν διαφορετικός από αυτόν που ανέμεναν.

 

Αντίθετα, όσες αγορές έχω κάνει από το Banggood από πέρυσι το φθινόπωρο με PDM, ταξίδεψαν με το Γερμανικό ταχυδρομείο και παραδόθηκαν από την DHL. Παλαιότερα, ερχόντουσαν με το Ολλανδικό, μέσω ΕΛΤΑ.

 

Φαίνεται πως εγώ δεν περιλαμβάνομαι στα δικά σου στατιστικά στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

PDM που έκανα πριν ένα μήνα για αντικείμενα αξίας 30 ευρώ ήρθαν με NL Post. Το θέμα είναι πότε έγινε ο διαχωρισμός PDM και EU στο Bangood? Δεν αποκλείεται κάποια στιγμή το PDM πράγματι να έφερνε μέσω Γερμανίας και για αυτό να "αναγκάστηκε" το Banggood να τα διαχωρίσει (χωρίς βέβαια να το αναφέρει ρητά). Μπορεί ακόμη και τώρα τα μεγάλα και ακριβά αντικείμενα με PDM να τα στέλνει με DHL Paket. Μιλάμε όμως και για 20€ διαφορά μεταξύ των 2 μεθόδων πχ στο Poco F2 Pro που βλέπω λευκού χρώματος. Στατιστικά μιλώντας και εδώ και FB και Insomnia που διαβάζω, σχεδόν όλοι που επιλέγουν EU Priority έρχεται με DHL Paket. Τώρα γιατί να δώσει 20 ευρώ παραπάνω ένα άτομο, που υπάρχει και μεγάλη πιθανότητα να του έρθει με NL Post (αν και εκεί έχουν στρωσει πολύ οι χρόνοι) δεν μπορώ να το καταλάβω.
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα μαζί τους και μου είπανε αμα παραγγειλης το umidigi power 3 που θέλω να παρω να επιλέξω EU priority και θα το στείλουνε με German post και dhl. Τώρα το ποσο αλήθεια θα δείξη στο μελλον
Link to comment
Share on other sites

@Stavros750

 

Όπως έγραψα σε άλλο νήμα, η μέθοδος αποστολής PDM με το Γερμανικό ταχυδρομείο (DHL Paket) άρχισε πριν από 1 χρόνο επειδή η μέθοδος με το Ολλανδικό (NL). αλλά και με το Αγγλικό είχαν παρουσιάσει προβλήματα. Στην αρχή δεν χρέωνε επιπλέον χρήματα για την επιλογή αποστολής με PDM, αλλά αργότερα άρχισε τη χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .

 

Ξέρετε δέματα από banggood τύπου CQxxxxxxxxxxxDE από dhl έρχονται η με ελτα ;

DHL

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .

 

Ξέρετε δέματα από banggood τύπου CQxxxxxxxxxxxDE από dhl έρχονται η με ελτα ;

 

DHL, αν μένεις επαρχία παραδίδονται στην Speedex μόλις μπει το δέμα Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα περιμένω ένα δεμα από ali και στις 10/08 το status άλλαξε σε The shipment is handed over in bulk, final acceptance of goods to be confirmed , και απο τότε δεν είχα κάποια άλλη ενημέρωση. Μήπως γνωρίζει κανείς;;;

 

Κατάσταση*πακέτου: Καθ' οδόν

Χώρα: Ολλανδία -> Ελλάδα

Προορισμός:

2020-07-27 09:43, ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED

2020-07-13 16:41, NETHERLANDS, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2020-07-13 13:42, NETHERLANDS, POSTING/COLLECTION

2020-07-02 02:59, NETHERLANDS, POSTING/COLLECTION

Αφετηρία:

2020-08-10 07:21, The shipment is handed over in bulk, final acceptance of goods to be confirmed

2020-07-27 12:43, The item has arrived in the country of destination

2020-07-21 16:56, The item is on transport to the country of destination

2020-07-13 16:41, The item is at the PostNL sorting center

2020-07-02 03:01, The item is ready for shipment

2020-07-02 02:59, The item is pre-advised

Edited by razorkop
Never give up
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα περιμένω ένα δεμα από ali και στις 10/08 το status άλλαξε σε The shipment is handed over in bulk, final acceptance of goods to be confirmed , και απο τότε δεν είχα κάποια άλλη ενημέρωση. Μήπως γνωρίζει κανείς;;;

 

Κατάσταση*πακέτου: Καθ' οδόν

Χώρα: Ολλανδία -> Ελλάδα

Προορισμός:

2020-07-27 09:43, ATHENS AIRMAIL CENTER, DISPATCH UNLOADED

2020-07-13 16:41, NETHERLANDS, DEPARTURE FROM OUTWARD OFFICE OF EXCHANGE

2020-07-13 13:42, NETHERLANDS, POSTING/COLLECTION

2020-07-02 02:59, NETHERLANDS, POSTING/COLLECTION

Αφετηρία:

2020-08-10 07:21, The shipment is handed over in bulk, final acceptance of goods to be confirmed

2020-07-27 12:43, The item has arrived in the country of destination

2020-07-21 16:56, The item is on transport to the country of destination

2020-07-13 16:41, The item is at the PostNL sorting center

2020-07-02 03:01, The item is ready for shipment

2020-07-02 02:59, The item is pre-advised

 

Λογικά ο σάκος που βρίσκεται η παραγγελία σου δεν έχει ανοιχθεί ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

DHL, αν μένεις επαρχία παραδίδονται στην Speedex μόλις μπει το δέμα Ελλάδα.

 

Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Πλέον από banggood με σιδηρόδρομο που πριν ερχόταν με ups και μετά με γενική ταχυδρομική, τώρα το έστειλαν με βελγικό ταχυδρομείο και μπλέξαμε με τα ΕΛΤΑ .
Link to comment
Share on other sites

Πλέον από banggood με σιδηρόδρομο που πριν ερχόταν με ups και μετά με γενική ταχυδρομική, τώρα το έστειλαν με βελγικό ταχυδρομείο και μπλέξαμε με τα ΕΛΤΑ .

Ο σιδηρόδρομος υποτίθεται ότι παρέκαμπτε και το τελωνείο.

Εκτός των ΕΛΤΑ (που είναι όντως μπλέξιμο...) μπήκε μήπως και τελωνείο κάτι που σου έστειλαν έτσι...;

Link to comment
Share on other sites

Οσες φορες είχα επιλέξει με σιδηρόδρομο λογω βάρους, δεν πήγε τελωνείο όμως ερχόταν με ups και γενική ταχυδρομική, τώρα με βελγικό ταχυδρομείο και ελτα, δεν ξέρω ακόμα έχει φύγει από Βέλγιο εδώ και 7 μέρες και ακόμα να φτάσει Ελλάδα, οταν φτάσει θα ενημερώσω το έγινε
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .

 

Ξέρετε δέματα από banggood τύπου LLxxxxxxxxxxxLU από dhl έρχονται η με ελτα ;

 

Με ΕΛΤΑ.....

SONY EXPERIA NEOV. THL T200. LeTv X900+. Xiaomi Mi Max 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια σας παρακαλω να κανω μια ερωτηση, εκανα μια αγορα απο το gearbest με EU priority line , και μου την αλλαξανε και δειχνει οτι ερχετε με τροπο αποστολης shipping method: FEDEXYDIE . fedex - UPS και βγαζει ο σειριακος αριθμος που μου δωσανε οτι επεξεργαζεται στη γερμανια. Πρωτη φορα δεν καταλαβαινω, τους εστειλα μυνημα και μου λενε απο κινα το στελνουν, τωρα αυτο θα εχει τελωνειο η οχι? Οποιος γνωριζει κατι για αυτη την αποστολη σας παρακαλω να μου πει

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημερα παιδια σας παρακαλω να κανω μια ερωτηση, εκανα μια αγορα απο το gearbest με EU priority line , και μου την αλλαξανε και δειχνει οτι ερχετε με τροπο αποστολης shipping method: FEDEXYDIE . fedex - UPS και βγαζει ο σειριακος αριθμος που μου δωσανε οτι επεξεργαζεται στη γερμανια. Πρωτη φορα δεν καταλαβαινω, τους εστειλα μυνημα και μου λενε απο κινα το στελνουν, τωρα αυτο θα εχει τελωνειο η οχι? Οποιος γνωριζει κατι για αυτη την αποστολη σας παρακαλω να μου πει

 

Παραθετω τι μου βγαζει

 

In Transit

Greece

UPS

2020-08-29 14:33:00

Γερμανία, Παραγγελία Επεξεργασμένα: Έτοιμοι για UPS

Last vessel Greece Query takes : 1428 MS

2020-08-29 14:33:00

Γερμανία, Παραγγελία Επεξεργασμένα: Έτοιμοι για UPS

Edited by aby
Link to comment
Share on other sites

Αν βρίσκεις τον κωδικό σου και στη UPS, τότε πρέπει να ετοιμάζεσαι για τα χειρότερα (έξοδα εκτελωνισμού κλπ)
Link to comment
Share on other sites

Αν βρίσκεις τον κωδικό σου και στη UPS, τότε πρέπει να ετοιμάζεσαι για τα χειρότερα (έξοδα εκτελωνισμού κλπ)

Δυστηχως τον βρισκω.

Μου αλλαξανε τροπο αποστολης απο μονοι τους ενω ειχα πληρωσει EU priority line

 

Πες φιλε μου σε παρακαλω μια γνωμη τι να κανω τωρα?

Τους εχω στειλει μυνημα οτι δεν θα παραλαβω με αυτην την αποστολη και σιγουρο τελωνειο αλλα 130-140 ευρω

Πες κι εσυ σε παρακαλω την γνωμη σου τι αλλο μπορω να κανω

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν στειλω στο paypal τον τροπο αποστολης που φαινεται οτι τον αλλαξανε, δεν θα κανει κατι το paypal σε αυτο?

Ειναι παρανομο να αλλαξουν τον τροπο αποστολης, αφου πληρωσα γι αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Άμεση επικοινωνία με το μαγαζί και περιγραφή της κατάστασης με έμφαση στο γεγονός ότι άλλαξαν αυθαίρετα τον τρόπο αποστολής και οφείλουν να σε αποζημιώσουν με τα έξοδα εκτελωνισμού, αλλιώς θα αρνηθείς να το παραλάβεις.

Αυτό, βέβαια, δεν σε εξασφαλίζει ότι θα σου επιστρέψουν τα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Άμεση επικοινωνία με το μαγαζί και περιγραφή της κατάστασης με έμφαση στο γεγονός ότι άλλαξαν αυθαίρετα τον τρόπο αποστολής και οφείλουν να σε αποζημιώσουν με τα έξοδα εκτελωνισμού, αλλιώς θα αρνηθείς να το παραλάβεις.

Αυτό, βέβαια, δεν σε εξασφαλίζει ότι θα σου επιστρέψουν τα έξοδα.

 

Ηδη εχω επικοινωνησει πριν γραψω εδω με το gearbest και τα εχω γραψει αυτα, να σε ρωτησω κατι αλλο, γραφει

Location: Germany

Order Processed: Ready for UPS

 

Μηπως υπαρχει περιπτωση να ειναι στην γερμανια και να ερθει απο γερμανια?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιθανό γιατί έχει αποθήκη στη Γερμανία.

Αλλά αυτό έπρεπε να το ήξερες από την ώρα της παραγγελίας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...