Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας παιδια,γνωριζει καποιος αν δεμα συστημενο με αριθμο HT61.........JF Chronopost France το παραλαβω απο τα ελτα η με καποια courier.

 

Εμενα με την ιδια μέθοδο από banggood ηρθε με speedex και χωρις να βλέπω στο tracking τα τελευταία σημεία που βρίσκεται το δέμα

Απλα με πήραν τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα.

Εκανα μια παραγγελια απο Banggood και λογω βιασυνης δεν επελεξα τροπο αποστολης priority direct mail αλλα απλο ταχυδρομειο. αμεσως μιλησα με το chat και ζητησα να το αλλαξω αλλα μου ειπαν δεν γινεται. Μου ειπαν μονο πως θα κανουν αιτημα στο αρμοδιο τμημα για ακυρωση αλλα δεν εγγυούνται τιποτα γιατι η παραγγελια μπορει να φυγει ανα πασα στιγμη(εδω γελαμε).Ενταξει 23,5 ευρω στοιχιζει μαζι με τα μεταφορικα και προφανως θα πληρωσω τελωνειο+ ΦΠΑ αλλα το Banggood εχασε πολλα απο την εκτίμησή μου.

 

Edit:Για να λέμε και τα καλά μόλις το banggood μου έκανε refound και μου ακύρωσε την παραγγελία. Μπράβο τους από εμένα αν και δεν το περίμενα.

Link to comment
Share on other sites

Edit:Για να λέμε και τα καλά μόλις το banggood μου έκανε refound και μου ακύρωσε την παραγγελία. Μπράβο τους από εμένα αν και δεν το περίμενα.
Το ίδιο συνέβη και σε δική μου περίπτωση, αλλα προφανως δεν προλαβα να σε ενημερώσω να μην ανησυχείς....

 

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

ThaBull

Link to comment
Share on other sites

2 δέματα από banggood με ολλανδικό ταχυδρομείο έφτασαν σε 8_10 μέρες αλλά έχουν κολλήσει στο Κέντρο διαλογής Αττικής ,το έχουν κλείσει το μαγαζί ,η έχουν ακόμα άδειες από την αργία της 28 Οκτωβρίου .

Ακριβως το ιδιο και εγω, εχω ενα δεμα με postnl αλλα απο aliexpress και εχει απο τις 27/10 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ.

Εντομεταξι το ειδα στις 27 και παραξενευτικα που δουλευουν Κυριακη και μια μερα πριν απο την 28η αλλα τελικα απο εκει και περα τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι φαίνεται, τα ΕΛΤΑ αρχίζουν σιγά σιγά πάλι τα... δικά τους - και δεν έχουν αρχίσει καν τα διάφορα 11.11, black friday κλπ, που -λογικά- θα επιβαρύνουν την κίνηση...

Δέμα μου, για το οποίο είχα γράψει σε προηγούμενη σελίδα, έφτασε Ελλάδα με PostNL στις 24/10 και παραδόθηκε σήμερα 4/11! (οπότε όσοι περιμένετε αντίστοιχα, μην... απελπίζεστε: αργά και σταθερα... :p)

3-4 άλλα που περιμένω από μαγαζιά όπως το banggood, αλλά και το eBay, και έρχονται χωρίς tracking, έχουν φτάσει τον ενάμιση μήνα και ούτε φωνή, ούτε ακρόαση... (μπορεί βέβαια οι καθυστερήσεις να οφείλονται στο international σκέλος της διαδρομής, αλλά με αυτά που βλέπω, ο νους μου πάει στους... συνήθεις υπόπτους).

Και πού να αρχίσουν τα διάφορα "εκπτωτικά" (και καλά...) events και αργότερα τα Χριστούγεννα. Βλέπω για άλλη μια χρονιά να πιάνουμε δίμηνα (και βάλε) αναμονής...

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι φαίνεται, τα ΕΛΤΑ αρχίζουν σιγά σιγά πάλι τα... δικά τους -

Δεν ισχύει.

Η (όποια) καθυστέρηση οφείλεται στο τελωνείο,

μόλις παραδοθούν στο ταχυδρομείο παίρνουν το δρόμο τους γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει.

Η (όποια) καθυστέρηση οφείλεται στο τελωνείο,

μόλις παραδοθούν στο ταχυδρομείο παίρνουν το δρόμο τους γρήγορα.

Και όμως. Και στη δική μου περίπτωση και -απ' ό,τι καταλαβαίνω- και σε αυτές που περιγράφονται στα προηγούμενα posts εδώ, είχαμε καθυστερήσεις στα πρώτα στάδια της -εγχώριας- διαδρομής, μετά το τελωνείο (που έτσι κι αλλιώς δεν πρέπει να παρεμβλήθηκε για δέματα από Ευρώπη), με πιο χτυπητή (με βάση τα όσα έχουμε συνηθίσει από παλιότερες αγορές μας) το μεγάλο διάστημα (αρκετών ημερών!) που μεσολάβησε ανάμεσα στην "εκφόρτωση από μεταφορικό μέσο, Κ.Δ. Αττικής" και στην "Άφιξη, Κ.Δ. Αττικής".

Με το που καταγράφηκε στο Κ.Δ. Αττικής (και άρα... αφίχθη και επίσημα) το δέμα, τα υπόλοιπα στάδια ακολούθησαν με λογική ταχύτητα.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι φαίνεται, τα ΕΛΤΑ αρχίζουν σιγά σιγά πάλι τα... δικά τους - και δεν έχουν αρχίσει καν τα διάφορα 11.11, black friday κλπ, που -λογικά- θα επιβαρύνουν την κίνηση...

Δέμα μου, για το οποίο είχα γράψει σε προηγούμενη σελίδα, έφτασε Ελλάδα με PostNL στις 24/10 και παραδόθηκε σήμερα 4/11! (οπότε όσοι περιμένετε αντίστοιχα, μην... απελπίζεστε: αργά και σταθερα... :p)

3-4 άλλα που περιμένω από μαγαζιά όπως το banggood, αλλά και το eBay, και έρχονται χωρίς tracking, έχουν φτάσει τον ενάμιση μήνα και ούτε φωνή, ούτε ακρόαση... (μπορεί βέβαια οι καθυστερήσεις να οφείλονται στο international σκέλος της διαδρομής, αλλά με αυτά που βλέπω, ο νους μου πάει στους... συνήθεις υπόπτους).

Και πού να αρχίσουν τα διάφορα "εκπτωτικά" (και καλά...) events και αργότερα τα Χριστούγεννα. Βλέπω για άλλη μια χρονιά να πιάνουμε δίμηνα (και βάλε) αναμονής...

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ επειδή έχω και εγώ από Banggood με PDM, περιμένουμε να έρθει ειδοποιητήριο από ταχυδρόμο και μετά πάμε την επομένη ή μολις δούμε από το tracking ότι έφθασε στο ταχυδρομείο μας πάμε κατευθείαν?

Για στατιστικούς λόγους δε λέω ότι έφθασε Ελλάδα 30/10 και σήμερα ταξιδεύει προς το τελικό Ταχυδρομικό κατάστημα.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ επειδή έχω και εγώ από Banggood με PDM, περιμένουμε να έρθει ειδοποιητήριο από ταχυδρόμο και μετά πάμε την επομένη ή μολις δούμε από το tracking ότι έφθασε στο ταχυδρομείο μας πάμε κατευθείαν?

Για στατιστικούς λόγους δε λέω ότι έφθασε Ελλάδα 30/10 και σήμερα ταξιδεύει προς το τελικό Ταχυδρομικό κατάστημα.

 

Εξαρτάται από το μέγεθος του δέματος.

Αν είναι μέχρι Α4 θα το φέρει ο ταχυδρόμος, αλλιώς θα αφήσει ειδοποιητήριο.

Είναι άσκοπο να πας στο ταχυδρομείο, χωρίς ειδοποιητήριο.

Link to comment
Share on other sites

από tomtop.com ποιος τροπος αποστολης ειναι καλυτερος

standard shipping (tracking number) η super shaver shipping (χωρις tracking number)

To προιον κοστιζει 10 ευρω και οι δυο τροποι απσοτολης ειναι δωρεαν

ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ επειδή έχω και εγώ από Banggood με PDM, περιμένουμε να έρθει ειδοποιητήριο από ταχυδρόμο και μετά πάμε την επομένη ή μολις δούμε από το tracking ότι έφθασε στο ταχυδρομείο μας πάμε κατευθείαν?

Για στατιστικούς λόγους δε λέω ότι έφθασε Ελλάδα 30/10 και σήμερα ταξιδεύει προς το τελικό Ταχυδρομικό κατάστημα.

Εξαρτάται από το μέγεθος του δέματος.

Αν είναι μέχρι Α4 θα το φέρει ο ταχυδρόμος, αλλιώς θα αφήσει ειδοποιητήριο.

Είναι άσκοπο να πας στο ταχυδρομείο, χωρίς ειδοποιητήριο.

Εξαρτάται και από το ταχυδρομικό γραφείο - δυστυχώς. Όπως έχω ξαναγράψει, μια χαρά φέρνουν τα συστημένα (μέχρι κάποιο μέγεθος/βάρος βέβαια, όπως γράφει και ο makap) από το ταχυδρομείο της περιοχής που μένω, όμως στην περιοχή όπου δουλεύω (και όπου βάζω συνηθέστερα διεύθυνση παραδόσεως), δεν μπαίνουν στον κόπο να φέρουν ούτε... καρφίτσα συστημένη. Πρέπει να τρέχεις στο τοπικό ταχυδρομείο την επόμενη μέρα και να περιμένεις σε ουρά για να παραλάβεις (λες κι εμείς οι υπόλοιποι δεν έχουμε δουλειά να κάνουμε) και βέβαια αν το δέμα φτάσει πριν από αργία / Σαββατοκύριακο, παραλαμβάνεις μετά...

Σε κάθε περίπτωση όμως, συμφωνώ απόλυτα με τον makap - δεν έχει νόημα να πας χωρίς ειδοποιητήριο, οπότε ή το ίδιο το δέμα θα παραλάβεις άμεσα στο σπίτι σου (καλή περίπτωση), ή το ειδοποιητήριο.

από tomtop.com ποιος τροπος αποστολης ειναι καλυτερος

standard shipping (tracking number) η super shaver shipping (χωρις tracking number)

To προιον κοστιζει 10 ευρω και οι δυο τροποι απσοτολης ειναι δωρεαν

ευχαριστώ :)

Αφού και οι δύο κοστίζουν το ίδιο, γιατί να μην επιλέξεις τη μέθοδο που έχει το tracking, να ξέρεις και τι κάνει το δέμα σου καθ' οδόν;

Μιας και πρόκειται για το tomtop βέβαια, μην το θεωρήσεις και δεδομένο ότι θα βρεθείς τελικά με τη μέθοδο που επέλεξες. Έχει τύχει να ζητήσω (και να πληρώσω) tracking και να μη μου δώσουν ποτέ tracking number, και έχει τύχει να πάρω δωρεάν, un-tracked αποστολή και να μου δώσουν ένα ωραιότατο end-to-end tracking number...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Πάντως τελείως πληροφοριακά να πω ότι 2 παραγγελίες στο Banggood η μία στις 17/10 και η άλλη στις 24/10 φαίνεται ότι θα παραδοθούν με μόλις 1 ημέρα διαφορά (και οι 2 άμεσα διαθέσιμες-ίδιο τρόπο PDM-αποστολή την επομένη της παραγγελίας).Η χρονική διαφορά δε μεταξύ τους καλύφθηκε στο τμήμα του εξωτερικού και όχι στην Ελλάδα.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

Μια βοήθεια όποιος γνωρίζει.

 

Εχω ενα δέμα που έρχεται απο Κίνα, και το οποίο πήγε απο Τουρκία πρώτα και εκει πήρε άλλο tracking.

Σύμφωνα με το tracking εχει φτάσει στο ταχυδρομείο απο τις 24/10, αλλα σήμερα που πήγα μου είπαν οτι δεν υπάρχει τέτοιο δέμα.

 

 

Απο track17

 

Origin:

2019-10-24 00:00, Destination Country, Delivered to destination post office

2019-10-19 00:00, Destination Country, Item was uplifted to flight to destination country.

2019-10-18 08:45, Destination Country, Item arrived to destination country.

2019-10-17 08:26, İSTANBUL(AVR), BAŞAKŞEHİR, Item Forwarded to Destination Country

2019-10-14 19:40, Destination Country, Item arrived to Istanbul.

2019-10-14 11:41, Origin, Item departed from origin

2019-10-12 13:31, Origin, Item is at agent warehouse

2019-10-11 14:26, Origin, Item Is Ready for Ship

======================================

 

Το tracking ειναι της μορφής UH70522XXX6TR.

 

Ξέρει κανείς ποιός τα παραδίδει Ελλάδα και που μπορώ να κάνω tracking το νούμερο αυτό;

Εσύ δεν είσαι άνθρωπος, εσύ είσαι χιονάνθρωπος.
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωσή σου, το destination post office δεν σημαίνει ότι έφτασε στο ταχυδρομικό γραφείο της περιοχής (πως θα το γνώριζε άλλωστε), αλλά στην ταχυδρομική μεταφορική της χώρας προορισμού, δηλαδή τα ΕΛΤΑ.

Υπομονή, λοιπόν, για να ξεμπλοκάρει από τις διαδικασίες (τελωνείο κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Θέλω να ρωτήσω κάτι που ενδεχομένως έχει απαντηθεί αλλά στην αναζήτηση δε βρήκα κάτι! Ζήτω συγγνώμη εξ' αρχής!

Πριν 8 μέρες έκανα μια παραγγελία από Banggood με μέθοδο αποστολής EU priority line. Σήμερα μου ήρθε ένα mail ότι η παραγγελία μου ακυρώνεται, χωρίς να γράφει ούτε το λόγο, ούτε οτιδήποτε άλλο!

Τι γίνεται τώρα με τα χρήματα που πλήρωσα μέσω PayPal;

Έχω κάνει πολλές παραγγελίες από εξωτερικό αλλά πρώτη φορά μου ακυρώνεται παραγγελία!

Μετά τα καντήλια που έριξα για το Banggood, επειδή μου ακύρωσαν την παραγγελία, να πούμε και τα καλά! Δύο μέρες λοιπόν μετά την ακύρωση της παραγγελίας, μου στέλνει μήνυμα το PayPal ότι έχω επιστροφή χρημάτων από Banggood, μέχρι και το τελευταίο λεπτό που έδωσα! Και μετά από άλλες δύο μέρες φάνηκαν στο λογαριασμό της τράπεζας!

Link to comment
Share on other sites

Αφού και οι δύο κοστίζουν το ίδιο, γιατί να μην επιλέξεις τη μέθοδο που έχει το tracking, να ξέρεις και τι κάνει το δέμα σου καθ' οδόν;

Μιας και πρόκειται για το tomtop βέβαια, μην το θεωρήσεις και δεδομένο ότι θα βρεθείς τελικά με τη μέθοδο που επέλεξες. Έχει τύχει να ζητήσω (και να πληρώσω) tracking και να μη μου δώσουν ποτέ tracking number, και έχει τύχει να πάρω δωρεάν, un-tracked αποστολή και να μου δώσουν ένα ωραιότατο end-to-end tracking number...

οκ ευχαριστώ πολύ :)

επέλεξα αυτήν με το tracking number :)

με τελωνείο κτλ θα έχω θέμα ?

το κόστος του προϊόντος είναι στα 16.75 ευρώ ?

Link to comment
Share on other sites

οκ ευχαριστώ πολύ :)

επέλεξα αυτήν με το tracking number :)

με τελωνείο κτλ θα έχω θέμα ?

το κόστος του προϊόντος είναι στα 16.75 ευρώ ?

Κάτω από τα €22 (το ποσό βέβαια περιλαμβάνει και τα τυχόν μεταφορικά - που στην περίπτωση εδώ ήταν 0, ασφάλειες κτλ) δεν υπάρχει κίνδυνος.

Χειρότερο σενάριο να σταματήσει για έλεγχο και να σου ζητήσουν να στείλεις (με mail) αποδεικτικά (π.χ. κίνηση paypal ή/και πιστωτικής που να δείχνουν το ποσό που στοίχισε) και αυτό μόνο αν το αντικείμενο είναι κάτι που τους... φανεί ακριβό - π.χ. μοιάζει με κινητό ή τάμπλετ ή τίποτα τέτοιο. Σε άλλη περίπτωση, ακόμα και πράγματα που τελικά είναι ακριβότερα από €22, αλλά τελικά δείχνουν σχετικά... αθώα, περνάνε συχνά ανενόχλητα!.

Link to comment
Share on other sites

Κάτω από τα €22 (το ποσό βέβαια περιλαμβάνει και τα τυχόν μεταφορικά - που στην περίπτωση εδώ ήταν 0, ασφάλειες κτλ) δεν υπάρχει κίνδυνος.

Χειρότερο σενάριο να σταματήσει για έλεγχο και να σου ζητήσουν να στείλεις (με mail) αποδεικτικά (π.χ. κίνηση paypal ή/και πιστωτικής που να δείχνουν το ποσό που στοίχισε) και αυτό μόνο αν το αντικείμενο είναι κάτι που τους... φανεί ακριβό - π.χ. μοιάζει με κινητό ή τάμπλετ ή τίποτα τέτοιο. Σε άλλη περίπτωση, ακόμα και πράγματα που τελικά είναι ακριβότερα από €22, αλλά τελικά δείχνουν σχετικά... αθώα, περνάνε συχνά ανενόχλητα!.

Χίλια ευχαριστώ με κάλυψες απόλυτα

Να είσαι καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι άσκοπο να πας στο ταχυδρομείο, χωρίς ειδοποιητήριο.

 

Δεν είναι απόλυτο αυτό. Πολλές φορές οι ταχυδρόμοι χάνουν κατά λάθος κάποια ειδοποιητήρια, αλλά ακόμα και κακόβουλα κάποιες φορές δεν τα παραδίδουν.

Υπάρχουν από πολλές καρυδιές, καρύδια...

 

Πρόσφατα μάλιστα ανέφερα περιστατικό σε τοπικό προϊσταμενο, μου είπε πως επίσημα δεν μπορεί να κάνει κάτι. Ανεπίσημα λόγω γνωριμίας με συγγενικό πρόσωπο μου είπε πως το γνωρίζουν και προσπαθούν να το διορθώσουν. Τελικά έφυγε η συγκεκριμένη ταχυδρόμος από την περιοχή. Μακάρι να διορθώθηκε και να μην την "τρώνε" άλλοι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απόλυτο αυτό. Πολλές φορές οι ταχυδρόμοι χάνουν κατά λάθος κάποια ειδοποιητήρια, αλλά ακόμα και κακόβουλα κάποιες φορές δεν τα παραδίδουν.

Υπάρχουν από πολλές καρυδιές, καρύδια...

 

Πρόσφατα μάλιστα ανέφερα περιστατικό σε τοπικό προϊσταμενο, μου είπε πως επίσημα δεν μπορεί να κάνει κάτι. Ανεπίσημα λόγω γνωριμίας με συγγενικό πρόσωπο μου είπε πως το γνωρίζουν και προσπαθούν να το διορθώσουν. Τελικά έφυγε η συγκεκριμένη ταχυδρόμος από την περιοχή. Μακάρι να διορθώθηκε και να μην την "τρώνε" άλλοι...

 

Μάλλον, έχεις μπερδέψει το προσωπικό σου περιστατικό (αρκετά σπάνιο) με το ερώτημα του συμφορουμίτη, στον οποίο έδωσα την απάντηση που σχολίασες.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον, έχεις μπερδέψει το προσωπικό σου περιστατικό (αρκετά σπάνιο) με το ερώτημα του συμφορουμίτη, στον οποίο έδωσα την απάντηση που σχολίασες.

 

Να επανέλθω εφόσον εγώ είχα κάνει την ερώτηση.

Στις 4/11/2019 είχα δει στο tracking σε μία σειρά την ένδειξη "ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ" και μάλιστα πρωί-πρωί.Όμως τελικά δεν ήρθε καμία ειδοποίηση τότε.

Την επομένη όμως (5/11/2019) ο ταχυδρόμος άφησε πράγματι ειδοποιητήριο με ημερομηνία όμως 4/11/2019!!!!.Τώρα το είχε ξεχάσει δεν του το είχαν δώσει, το αποτέλεσμα όμως ήταν όταν πήγα στο ταχυδρομείο να μου παραδώσουν το δέμα.

Υποθέτω λοιπόν ότι εάν δει κάποιος την ένδειξη "ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ" την μία ημέρα είναι πιθανόν την επόμενη (πάντα βέβαια μετά τις 11π.μ.) να πάει να το παραλάβει, ίσως και χωρίς να έχει στα χέρια του το ειδοποιητήριο.

Βέβαια έτσι και αλλιώς στο tracking είχε εμφανισθεί η άφιξη του δέματος από 07:58:40 της 5/11 στο τελικό υποκατάστημα, άρα είχαν και τον χρόνο να το ξεφορτώσουν/παραλάβουν έως τις 11π.π.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Να επανέλθω εφόσον εγώ είχα κάνει την ερώτηση.

Στις 4/11/2019 είχα δει στο tracking σε μία σειρά την ένδειξη "ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ" και μάλιστα πρωί-πρωί.Όμως τελικά δεν ήρθε καμία ειδοποίηση τότε.

Την επομένη όμως (5/11/2019) ο ταχυδρόμος άφησε πράγματι ειδοποιητήριο με ημερομηνία όμως 4/11/2019!!!!.Τώρα το είχε ξεχάσει δεν του το είχαν δώσει, το αποτέλεσμα όμως ήταν όταν πήγα στο ταχυδρομείο να μου παραδώσουν το δέμα.

Υποθέτω λοιπόν ότι εάν δει κάποιος την ένδειξη "ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ" την μία ημέρα είναι πιθανόν την επόμενη (πάντα βέβαια μετά τις 11π.μ.) να πάει να το παραλάβει, ίσως και χωρίς να έχει στα χέρια του το ειδοποιητήριο.

Βέβαια έτσι και αλλιώς στο tracking είχε εμφανισθεί η άφιξη του δέματος από 07:58:40 της 5/11 στο τελικό υποκατάστημα, άρα είχαν και τον χρόνο να το ξεφορτώσουν/παραλάβουν έως τις 11π.π.

 

Η διαδικασία στο ταχυδρομείο δε είναι όπως θα την θέλαμε να είναι , αλλά διαφορετική.

Ανεξάρτητα αν η κλούβα με τα δέματα έφτασε στο κατάστημα 07.58, ο ταχυδρόμος αναχωρεί με τα γράμματα και τα μικρά δέματα που έχουν ετοιμαστεί από την προηγουμένη.

Αφού φύγει, οι υπάλληλοι καταγράφουν τα δέματα, ξεχωρίζουν αυτά που μπορεί να παραδώσει ο ταχυδρόμος την επομένη (μικρά σε μέγεθος) και ετοιμάζουν τα ειδοποιητήρια με την ημερομηνία εκείνης της ημέρας, που θα παραλάβει ο ταχυδρόμος της επομένη για παράδοση.

Έτσι, σωστά είχαν ετοιμάσει το ειδοποιητήριο την 4/11/19 και ο ταχυδρόμος στο άφησε την επομένη 5/11. Αφού πήγες στο γραφείο την ίδια ημέρα (4/11), το παρέλαβες, αν και συνήθως, ζητάνε το ειδοποιητήριο.

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία στο ταχυδρομείο δε είναι όπως θα την θέλαμε να είναι , αλλά διαφορετική.

Ανεξάρτητα αν η κλούβα με τα δέματα έφτασε στο κατάστημα 07.58, ο ταχυδρόμος αναχωρεί με τα γράμματα και τα μικρά δέματα που έχουν ετοιμαστεί από την προηγουμένη.

Αφού φύγει, οι υπάλληλοι καταγράφουν τα δέματα, ξεχωρίζουν αυτά που μπορεί να παραδώσει ο ταχυδρόμος την επομένη (μικρά σε μέγεθος) και ετοιμάζουν τα ειδοποιητήρια με την ημερομηνία εκείνης της ημέρας, που θα παραλάβει ο ταχυδρόμος της επομένη για παράδοση.

Έτσι, σωστά είχαν ετοιμάσει το ειδοποιητήριο την 4/11/19 και ο ταχυδρόμος στο άφησε την επομένη 5/11. Αφού πήγες στο γραφείο την ίδια ημέρα (4/11), το παρέλαβες, αν και συνήθως, ζητάνε το ειδοποιητήριο.

 

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων.Το ειδοποιητήριο ήρθε 5/11 (με ημερομηνία όμως 4/11) και εγώ παρέλαβα 5/11.

Αυτό που είπα (και άλλωστε προκάλεσε το αρχικό μου ερώτημα) είναι εάν δεις την ένδειξη στο tracking "ΑΠΟΔΕΙΞΗ" μήπως ακριβώς σημαίνει ότι εκδίδουν το ειδοποιητήριο με αυτή την ημερομηνία και άρα την επομένη μετά τις 11π.μ. μπορείς να παραλάβεις? Τέλος πάντων δεν έχει και φοβερή σημασία η 1 ημέρα.Ευχαριστώ δε σε κάθε περίπτωση για τον χρόνο που διέθεσες.

My TVboxes : H96 max X3 4/32 , HK1 Box 4/32 , X88 King 4/128 , Beelink GT1 2/16, TOX3, X96 max Plus 4/32 (2101w)

Link to comment
Share on other sites

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων.Το ειδοποιητήριο ήρθε 5/11 (με ημερομηνία όμως 4/11) και εγώ παρέλαβα 5/11.

Αυτό που είπα (και άλλωστε προκάλεσε το αρχικό μου ερώτημα) είναι εάν δεις την ένδειξη στο tracking "ΑΠΟΔΕΙΞΗ" μήπως ακριβώς σημαίνει ότι εκδίδουν το ειδοποιητήριο με αυτή την ημερομηνία και άρα την επομένη μετά τις 11π.μ. μπορείς να παραλάβεις? Τέλος πάντων δεν έχει και φοβερή σημασία η 1 ημέρα.Ευχαριστώ δε σε κάθε περίπτωση για τον χρόνο που διέθεσες.

 

Επομένως, παρέλαβες κανονικά, σύμφωνα με την καθιερωμένη διαδικασίσ.

Η έκδοση ειδοποιητηρίου δεν περιλαμβάνεται στις ενημερώσεις της παρακολούθησης του δέματος.

Να χαρείς αυτό που αγόρασες.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά κουλά με το banggood...

 

Παράγγειλα ένα προϊόν που μου έστειλαν (υποτίθεται) από ( Κίνα CN ως χώρα προέλευσης ) , μου έδωσαν tracking number της μορφής LY123456789US με κατάληξη 'US' να παραπέμπει στη USPS ως τον courier που διαχειρίζεται το πακέτο (και άρα λογικά να στέλνεται από... ΗΠΑ) .

Ο τρόπος αποστολής ήταν ένας ( Standard Mail Register )

Γνωρίζει κανείς κάτι ?

Edited by stavai
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...