Jump to content

Οδηγός αποστολής αγορών από Κίνα [ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΩΤΑ ΤΟΝ ΟΔΗΓΟ]


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παραγγελία από 29-3 με. Singa/post RB051072151SG έχει φτάσει αεροδρόμιο από 11-03

18 μερεσ είναι στο αεροδρόμιο !!!!!!!!!με τα ΠΟΔΙΑ να ερχόταν θα ήταν σπίτι μου

Και τωρα. Χωρισ ΚΙΝΗΤΟ είμαι δηλαδή με υποχρεώνουν να παω να δώσω 150€ να παω να ΠΑΡΩ ένα κινεζικό από ελλάδα που κινα. Έχει 60€

Όσο για τα επώνυμα κινητά δε τ συζητώ απλησίαστα!!!!

Υπομονή φιλε τι να πουμε μετα και εμείς που μας δείχνει ενα μήνα οτι ήρθε στο αεροδρόμιο και δεν εχουμε παραλάβει ακόμη τιποτα,δεν ξέρω τι γίνεται με τα πακέτα,εγώ δεν βλέπω πάντως να παραλαμβάνω κινητό:O:O:O

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Περίεργο πως ξέμεινε αυτό, και δε ξέρω τι εννοεί ακριβώς. Το όριο έχει διαφημιστεί σχετικά προσφατα οτι αυξήθηκε στις 180 μέρες. Το έχει και στις σημειώσεις κάθε συναλλαγής στο Paypal (στο δικό μου προβληματικό πακέτο μου λέει οτι έχω χρόνο έως και τον Σεπτέμβριο) και το έχει και στους όρους της υπηρεσίας Buyer Protection: The buyer can open a dispute within 180 days of the date the payment was made

https://www.paypal.com/webapps/mpp/paypal-safety-and-security

https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/ua/useragreement-full#13

 

Επίσης, για όσους θέλουν ντε και καλά να ανοίξουν άμεσα dispute για να μη χάσουν τα χρήματά τους, να υπενθυμίσω οτι αρκετοι απο εδώ στείλανε πίσω στο vickmall συσκευές (όλη η αξία της πληρωμής) +μεταφορικά, και αντιμετωπιστηκαν αξιόπιστα ως τώρα. Δείχνουν οτι θέλουν να συνεχίσουν να δουλέυουν με την ελληνική αγορά, και δε νομίζω να κλέψουν κανέναν μας για να μας χάσουν. Όποιος συμμερίζεται τα άνωθεν, αλλά θέλει άμεσα να έχει τηλέφωνο, η κατάσταση περιπλέκεται όντως.

 

Εδω το διευκρινίζει καθαρά

Open a Dispute

 

Open a Dispute within 180 days of the date on which you made the payment for the purchase you would like to dispute. We may refuse to accept any Dispute that you open in relation to that purchase after the expiry of that period (please be aware of this if you agree a delivery time of an item or performance of a service with the Payment Recipient that falls after the expiry of that period).

https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/ua/useragreement-full#13

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπερβάλλεις!

Σου υποσχέθηκε κάποιος ότι σε 20 μέρες θα είναι σπίτι σου?

 

Δεν ΕΙΠΑ αυτό αλλά δεν υπάρχει στάνταρ χρονοσ παραμονήσ στο αεροδρόμιο .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ΕΙΠΑ αυτό αλλά δεν υπάρχει στάνταρ χρονοσ παραμονήσ στο αεροδρόμιο .

Ε είναι γνωστό αυτό, γι αυτό λέω ότι υπερβάλλεις.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ εχθές το μεσημέρι ήμουν έτοιμος για dispute, διαβάζοντας και εγώ στο paypal το περιθώριο το 180 ημερών ηρέμησα λιγάκι και απλά θα περιμένω να περάσουν και οι γιορτές με την επόμενη εβδομάδα και θα αποφασίσω την Δευτέρα 8/5/16 για το τι θα κάνω, δεν έχω και κινητό όχι τίποτα άλλο, καλή Ανάσταση, καλό Πάσχα σε όλους!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμενα.

Περιμένω και εγω κινητό με sg από vickmall. Είμαι βέβαια σε νορμάλ χρόνο ακόμα. Στις 10 μέρες.

Απλά να ρωτήσω, αυτή η μεγάλη καθυστέρηση που έχει τελευταία, αφορά συγκεκριμένα την sg;; Δλδ με nl είναι Οκ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο εμενα.

Περιμένω και εγω κινητό με sg από vickmall. Είμαι βέβαια σε νορμάλ χρόνο ακόμα. Στις 10 μέρες.

Απλά να ρωτήσω, αυτή η μεγάλη καθυστέρηση που έχει τελευταία, αφορά συγκεκριμένα την sg;; Δλδ με nl είναι Οκ;

 

Εικασίες κάνουμε όλοι μας αφού κανένας μας δεν ξέρει τι ακριβώς συμβαίνει και με ποιο μαγαζί, ποια μεταφορική, απλά πολλά παιδιά έτυχε να έχουν αγοράσει απο vickmall στις τυχερές ημερομηνίες, εγώ έχω αγοράσει απο minideal, ο μόνος ίσως κοινός παρανομαστής είναι η μεταφορική SG, τώρα φταίει αυτή! φταίει η διαλογή του αεροδρομίου! κανείς δεν ξέρει σε τι οφείλεται η καθυστέρηση.

 

Εμένα σε επικοινωνία με το minideal, μου έχουν πει οτι κάθε χρόνο τέλη Μάρτη με αρχές Απρίλη υπάρχει σε εξέλιξη ένα μεγάλο event προσφορών στο aliexpress με μεγάλο όγκο παραγγελιών για αυτό και η καθυστέρηση, αλλά πάλι εγώ δεν το πολυπίστεψα γιατί πολλά παιδιά με παραγγελίες αρχές Απρίλη και άφιξη στην Ελλάδα μετά την δική μου υποτιθέμενη άφιξη 11-4-16 έχουν ήδη παραλάβει! Συμπέρασμα: Όλοι μας εκτιμήσεις και εικασίες κάνουμε, όποιος σου πει οτι 100% συμβαίνει αυτό, ψεύδεται σίγουρα! Καλό Πάσχα να έχεις και η αλήθεια είναι μία ΥΠΟΜΟΝΗ!

ΥΣ1 και εγώ δεν έχω υπομονή εχθές ήμουν έτοιμος για dispute, αλλά την απόκτησα!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ. Αυτήν την εντύπωση είχα σχηματίσει και εγω πάνω κάτω.

Υπομονή και βλέπουμε.

 

Εγω πριν λίγο είδα ότι σύμφωνα με την sg έφτασε πριν λίγες ώρες Ελλάδα το δέμα.

Τα ΕΛΤΑ ακόμα δεν συμφώνησαν σε αυτο :)

 

Δεν θα κουρασω άλλο λοιπόν.

Αναμένουμε όλοι μας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια.και εγω μια απο τα ειδια 22/3 παραγγελια απο vickmll και οτι εχει φυγη απο sg 29/3,και στα ελτα τιποτα ακομα. βεβαία εκανα dispute και βλέπουμε...?τι αλλο να πω..και τι αλλο να κανω..περαν απο υπομονή
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδια.και εγω μια απο τα ειδια 22/3 παραγγελια απο vickmll και οτι εχει φυγη απο sg 29/3,και στα ελτα τιποτα ακομα. βεβαία εκανα dispute και βλέπουμε...?τι αλλο να πω..και τι αλλο να κανω..περαν απο υπομονή

Αμα ομως παραλαβεις το πακετο και κλεισει το dispute και υπαρχει προβλημα με το κινητο πως θα το ξαναανοιξεις;Φιλικα παντα :)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε επικοινωνία με το minideal, μου έχουν πει οτι κάθε χρόνο τέλη Μάρτη με αρχές Απρίλη υπάρχει σε εξέλιξη ένα μεγάλο event προσφορών στο aliexpress με μεγάλο όγκο παραγγελιών για αυτό και η καθυστέρηση, αλλά πάλι εγώ δεν το πολυπίστεψα γιατί πολλά παιδιά με παραγγελίες αρχές Απρίλη και άφιξη στην Ελλάδα μετά την δική μου υποτιθέμενη άφιξη 11-4-16 έχουν ήδη παραλάβει! Συμπέρασμα: Όλοι μας εκτιμήσεις και εικασίες κάνουμε, όποιος σου πει οτι 100% συμβαίνει αυτό, ψεύδεται σίγουρα! Καλό Πάσχα να έχεις και η αλήθεια είναι μία ΥΠΟΜΟΝΗ!

ΥΣ1 και εγώ δεν έχω υπομονή εχθές ήμουν έτοιμος για dispute, αλλά την απόκτησα!

 

 

Καμμια 20αρια δεματακια που παρηγγειλα στα γενεθλια του alixpress ηρθαν περιπου στις 25 ημερολογιακες, ειχε κινηση αλλα οχι για να διακαιολογει αυτο που σας συνεβει... οπως ξαναειπα λογικα εχουν ξεχαστει οι σακοι σε καποιο σταθμο μετεπιβιβασης... τωρα που χαλαρωνουν θα τον βρουν και θα τον στειλουν

Οποιος βιαζεται δεν ψωνιζει απο Κινα...

 

οι Κινεζοι ειναι φιλοι μας και θελουν τα λεφτα μας!

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από alexbakogiannis

>

 

καλησπέρα παιδια.και εγω μια απο τα ειδια 22/3 παραγγελια απο vickmll και οτι εχει φυγη απο sg 29/3,και στα ελτα τιποτα ακομα. βεβαία εκανα dispute και βλέπουμε...?τι αλλο να πω..και τι αλλο να κανω..περαν απο υπομονή

 

 

Αμα ομως παραλαβεις το πακετο και κλεισει το dispute και υπαρχει προβλημα με το κινητο πως θα το ξαναανοιξεις;Φιλικα παντα :)

Απλά δεν θα μπορεί ξανα και αν το παραλάβει το κινητό και εχει κάποιο πρόβλημα ας το επισκευάσει μόνος του μετά,όλη μπορούμε να κάνουμε αμέσως dispute ,το μετά τι γίνεται και εγω είμαι στις τυχερές ημερομηνίες του τζοκερ,άλλα ψυχραιμία και υπομονή χρειάζεται ακόμη λίγο.

Δεν χάθηκαν τα πακέτα μας θα έρθουν.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Αμα ομως παραλαβεις το πακετο και κλεισει το dispute και υπαρχει προβλημα με το κινητο πως θα το ξαναανοιξεις;Φιλικα παντα :)

Επικοινωνεις με το κατάστημα αγοράς, το στέλνεις Κινα το επισκευαζουν και στο ξαναστελνουν μεσα στην εγγύηση.

Γιατί να μπλεξεις το paypal σε θεματα σέρβις ?

Άμα χρειάζεται ο μπαμπουλας του paypal για να κάνει το κατάστημα το αυτονόητο τοτε ειναι αναξιοπιστο το κάνεις βουκινο στο φορουμ και πορευεσαι αλλιώς.

Γιαυτό ψωνιζουμε σχεδόν όλοι απο 2-3 συγκεκριμένα καταστήματα και όχι απο τον κινεζο με 2 πωλήσεις στο ebay.

Γιατί συνδυαζεις το κλείσιμο του dispute με απώλεια εγγύησης ?

Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνεις με το κατάστημα αγοράς, το στέλνεις Κινα το επισκευαζουν και στο ξαναστελνουν μεσα στην εγγύηση.

Γιατί να μπλεξεις το paypal σε θεματα σέρβις ?

Άμα χρειάζεται ο μπαμπουλας του paypal για να κάνει το κατάστημα το αυτονόητο τοτε ειναι αναξιοπιστο το κάνεις βουκινο στο φορουμ και πορευεσαι αλλιώς.

Γιαυτό ψωνιζουμε σχεδόν όλοι απο 2-3 συγκεκριμένα καταστήματα και όχι απο τον κινεζο με 2 πωλήσεις στο ebay.

Γιατί συνδυαζεις το κλείσιμο του dispute με απώλεια εγγύησης ?

Αν μετά το dispute θα σε εξυπηρέτησή το κατάστημα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ,δηλαδή δεν έχει κανένα πρόβλημα το καταστημα με το να κανουν ολοι τοτε οπως τα λες αμέσως,δεν είπα για το κατάστημα και την αξιοπιστία του και απο που αγοράζουμε τα γνωριζω και ποια ειναι τα καλα μαγαζιά,απλα η απορία μου ειναι θα σε εξυπηρέτηση μετα απο αυτό δηλαδη μετά απο dispute.??

Πες ότι έκανες και δικαιώθηκες και είναι να επιστραφούν τα χρήματα στο λογαριασμό σου και ερχεται το κινητό τι θα κάνεις μετά θα το αποστείλεις πίσω.

Δεν συνδύασα την εγγύηση εχεις ενα χρόνο δεν την χάνεις άπλα μετα απο dispute θα σε εξυπηρέτηση το μαγαζι αμέσως,αυτό σε ρωτάω απλα δεν θα εχει καποια δυσαρέσκιά.Αν οχι τότε ολοι να αρχισουμε αμέσως dispute για να έχει να ασχολείται και το paypal και εχει περισσότερη εργασία,παντα φιλικα αυτά.

Προφανώς δεν κατάλαβες δεν ανέφερα ποτε οτι χάνεις την εγγύηση σου,αυτο πως το συμπέρανες.

Edited by deni77
Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Αμα ομως παραλαβεις το πακετο και κλεισει το dispute και υπαρχει προβλημα με το κινητο πως θα το ξαναανοιξεις;Φιλικα παντα :)

 

Επικοινωνεις με το κατάστημα αγοράς, το στέλνεις Κινα το επισκευαζουν και στο ξαναστελνουν μεσα στην εγγύηση.

Γιατί να μπλεξεις το paypal σε θεματα σέρβις ?

Άμα χρειάζεται ο μπαμπουλας του paypal για να κάνει το κατάστημα το αυτονόητο τοτε ειναι αναξιοπιστο το κάνεις βουκινο στο φορουμ και πορευεσαι αλλιώς.

Γιαυτό ψωνιζουμε σχεδόν όλοι απο 2-3 συγκεκριμένα καταστήματα και όχι απο τον κινεζο με 2 πωλήσεις στο ebay.

Γιατί συνδυαζεις το κλείσιμο του dispute με απώλεια εγγύησης ?

 

ακριβως ετσι εμενα μου καηκε ενα redmi note 2 μου ειπε η Σελινα το εστειλα πισω , μαλιστα μου ειπε πως να παρω τα μεταφορικα πισω , μολις το παρελαβαν του αλλαξαν μητρικη και μου το ξαναεστειλε χωρις καμμια χρεωση , γιατι να χρησιμοποιησω το paypal? Στη τελικη αλλο η οποια εγγυηση εχουν και αλλο το paypal, στην αρχη οταν αγοραζαμε απο το Banggood , δεν εχουμε εγγυηση δηλαδη? Το paypal εγω προσωπικα το εχω χρησιμοποιησει σε οτι εχει να κανει με αποστολη και με μη παραλαβη η με κατεστραμμενο η διαφορετικο προιον απο οτι παρηγγειλα με την αφιξη του , και εγω περιμενω απο 29/3 και ειχα ποστερει μερικες σελιδες πιο πισω οτι η Σελινα μου ειπα να ανοιξω dispute !!

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

ακριβως ετσι εμε,ενα μου καηκε ενα redmi note 2 μου ειπε η Σελινα το εστειλα πισω , μαλιστα μου ειπε πως να παρω τα μεταφορικα πισω , μολις το παρελαβαν του αλλαξαν μητρικη και μου το ξαναεστειλε χωρις καμμια χρεωση , γιατι να χρησιμοποιησω το paypal? Στη τελικη αλλο η οποια εγγυηση εχουν και αλλο το paypal, στην αρχη οταν αγοραζαμε απο το Banggood , δεν εχουμε εγγυηση δηλαδη? Το paypal εγω προσωπικα το εχω χρησιμοποιησει σε οτι εχει να κανει με αποστολη και με μη παραλαβη η με κατεστραμμενο η διαφορετικο προιον απο οτι παρηγγειλα με την αφιξη του , και εγω περιμενω απο 29/3 και ειχα ποστερει μερικες σελιδες πιο πισω οτι η Σελινα μου ειπα να ανοιξω dispute !!

Αρα συμφωνούμε απόλυτα φιλε μου,δεν χρειάζεται να προσφεύγουμε αμεσως στην κινηση του dispute,βλέπω που αμεσως αυτο κάνουν μερικα ατομα και εχω παραξενευτεί λιγο,φυσικα επιλογη του καθενός,αν θες αυτες τις υπηρεσίες ομως που αναφέρεις τις after sales δεν καταφεύγεις αμέσως σε dispute .

Edited by deni77
Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Αρα συμφωνούμε απόλυτα φιλε μου,δεν χρειάζεται να προσφεύγουμε αμεσως στην κινηση του dispute,βλέπω που αμεσως αυτο κάνουν μερικα ατομα και εχω παραξενευτεί λιγο,φυσικα επιλογη του καθενός,αν θες αυτες τις υπηρεσίες ομως που αναφέρεις τις after sales δεν καταφεύγεις αμέσως σε dispute .

Δε νομιζω οτι αυτες οι υπηρεσιες που εγραψα ειναι λογος μη ανοιγματος dispute και απλα λεω οτι αφου ο συγκεκριμενος πωλητης (που ειναι αξιοπιστος και αν δεν ειχε τυχει αυτο δε θα ειχαμε να πουμε κατι ασχημο) να κανουμε dispute για να εξασφαλισουμε τα χρηματα μας οποιος θελει ας κανει , εγω εκανα πχ και θελω τα χρηματα πισω γιατι αγορασα αλλο ιδιο κινητο απο τον ιδιο και με SG παλι και αν ερθει αυτο ειπα και στη Σελινα δε θα το παραλαβω !!

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Αν μετά το dispute θα σε εξυπηρέτησή το κατάστημα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ,δηλαδή δεν έχει κανένα πρόβλημα το καταστημα με το να κανουν ολοι τοτε οπως τα λες αμέσως,δεν είπα για το κατάστημα και την αξιοπιστία του και απο που αγοράζουμε τα γνωριζω και ποια ειναι τα καλα μαγαζιά,απλα η απορία μου ειναι θα σε εξυπηρέτηση μετα απο αυτό δηλαδη μετά απο dispute.??

Πες ότι έκανες και δικαιώθηκες και είναι να επιστραφούν τα χρήματα στο λογαριασμό σου και ερχεται το κινητό τι θα κάνεις μετά θα το αποστείλεις πίσω.

Δεν συνδύασα την εγγύηση εχεις ενα χρόνο δεν την χάνεις άπλα μετα απο dispute θα σε εξυπηρέτηση το μαγαζι αμέσως,αυτό σε ρωτάω απλα δεν θα εχει καποια δυσαρέσκιά.Αν οχι τότε ολοι να αρχισουμε αμέσως dispute για να έχει να ασχολείται και το paypal και εχει περισσότερη εργασία,παντα φιλικα αυτά.

Προφανώς δεν κατάλαβες δεν ανέφερα ποτε οτι χάνεις την εγγύηση σου,αυτο πως το συμπέρανες.

Εχω την εντυπωση οτι απαντησα σε κάποιον αλλον συνφορουμιτη, μπορεί να εκανα λαθος quote. Δεν σχολιασα δικη σου ανάρτηση γιαυτό δεν μπορω να καταλαβω την απάντηση σου.

Η δικια μου αγορά εγινε 22/3, "εφτασε" Ελλαδα 31/3, δεν εχω παραλάβει τιποτα και δεν εχω ανοίξει dispute ακομα.

Το dispute εχει λόγο υπαρξης, το τι θεωρεί καποιος καταχρηση ειναι προσωπικό του θέμα οπως είναι και τα ορια της υπομονής του. Οποιος μπορεί περιμένει 179 μερες και μετα ξεκινάει διαδικασιες οποιος βιάζεται ξεκινάει σε 2 βδομάδες. Το σχόλιο που εκανα quote ελεγε οτι αμα χάσεις το dispute επειδη εντέλει ηρθε το δεμα και μετα χαλάσει το κινητό η φτάσει σπασμένο δεν μπορεις να ξαναανοιξεις. Απάντησα οτι δεν με ενδιαφέρει γιατί εχω εγγυηση που το κατάστημα πρέπει να τιμήσει.

Αν παρω refund και μετά έρθει το κινητό και το κρατήσω τοτε ναι θα έχω συσκευή χωρις εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι απαντησα σε κάποιον αλλον συνφορουμιτη, μπορεί να εκανα λαθος quote. Δεν σχολιασα δικη σου ανάρτηση γιαυτό δεν μπορω να καταλαβω την απάντηση σου.

Η δικια μου αγορά εγινε 22/3, "εφτασε" Ελλαδα 31/3, δεν εχω παραλάβει τιποτα και δεν εχω ανοίξει dispute ακομα.

Το dispute εχει λόγο υπαρξης, το τι θεωρεί καποιος καταχρηση ειναι προσωπικό του θέμα οπως είναι και τα ορια της υπομονής του. Οποιος μπορεί περιμένει 179 μερες και μετα ξεκινάει διαδικασιες οποιος βιάζεται ξεκινάει σε 2 βδομάδες. Το σχόλιο που εκανα quote ελεγε οτι αμα χάσεις το dispute επειδη εντέλει ηρθε το δεμα και μετα χαλάσει το κινητό η φτάσει σπασμένο δεν μπορεις να ξαναανοιξεις. Απάντησα οτι δεν με ενδιαφέρει γιατί εχω εγγυηση που το κατάστημα πρέπει να τιμήσει.

Αν παρω refund και μετά έρθει το κινητό και το κρατήσω τοτε ναι θα έχω συσκευή χωρις εγγύηση.

Οκ φιλε μου νομίζω ολα αυτά που γράφω είναι κατανοητά και με προβλημάτισε η παρέμβαση σου,προφανώς με μπέρδεψες η απάντηση σου λογικά θα απευθυνόταν για άλλον συνφορουμιτη

,καλες γιορτές και καλη Ανάσταση σε όλους.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro,:I am man :rocket:Rom by Gkalen
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας κάνει ούκ ολίγες αγορές από Κίνα, αποφάσισα να περιμένω άλλον ένα μήνα (2 μήνες σύνολο) για το κινητό. Αν δεν έχει φτάσει μέχρι τις 29/5 (29/3 ξεκίνησε το .. ταξίδι του), τότε ναι, θα ανοίξω dispute.

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καμμια 20αρια δεματακια που παρηγγειλα στα γενεθλια του alixpress ηρθαν περιπου στις 25 ημερολογιακες, ειχε κινηση αλλα οχι για να διακαιολογει αυτο που σας συνεβει... οπως ξαναειπα λογικα εχουν ξεχαστει οι σακοι σε καποιο σταθμο μετεπιβιβασης... τωρα που χαλαρωνουν θα τον βρουν και θα τον στειλουν

 

Ναι, αυτό πιστεύω και γω ότι έχει συμβεί. Η κάθε ταχυδρομική υπηρεσία ψάχνει τον φθηνότερο δυνατό τρόπο για να στείλει το cargo της. Μπορεί, από Σιγκαπούρη για Ελλάδα, να φορτώνονται και να ξεφορτώνονται οι σάκοι σε 5 και 10 ξεχωριστά αεροδρόμια. Γι' αυτό αποφάσισα να δώσω χρόνο. Στην τελική, πριν ανακαλύψω τη χαρά των smartphone, είχα ένα Sony Elm που το έβαλα ξανα να δουλέψει. Φόρτιση κάθε 4 μέρες (τι ευτυχία κι αυτή) και άψογο στη λειτουργία του τόσα χρόνια μετά την αγορά του. Η ζωή είναι όμορφη :D

Link to comment
Share on other sites

Για τον deni77.....εγω θα ελεγα οσοι μπορουν βεβαια να πανε αεροδρομειο στο κεντρο διαλογης οπως εσυ και αλλα ατομα να δετε γιατι τα δεματα σας ειναι κολλημενα...και αν μπορειτε βεβαια να ζητησετε καποια εξηγηση (σωθηκες τωρα) αλλα λεμε μηπως.....μπορει να εχει παιχτει καμια μ.......α και να εχουν θεμα με τους σακους,,,τιποτα βρεγμενοι σακοι κανα κατεστραμενο προιον να λειπουν προιοντα απο τους σακους,,,δεν ξερεις ποτε ,,,πραγμα που το απευχομαι....και απλα τους εχουν βαλει στην ακρη μεχρι να δουν τι θα κανουν,,,,,,,αλλα ποτε δεν ξερεις,,,,,αλλο εμεις απο επαρχια που δεν μπορουμε να παμε αεροδρομειο λογω οτι δεν μενουμε αττικη αμα γινει καμια στραβη...εσεις οσοι μενετε αττικη μπορειτε να πατε... Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα οσοι μπορουν βεβαια να πανε αεροδρομειο στο κεντρο διαλογης οπως εσυ και αλλα ατομα να δετε γιατι τα δεματα σας ειναι κολλημενα...και αν μπορειτε βεβαια να ζητησετε καποια εξηγηση (σωθηκες τωρα) αλλα λεμε μηπως.....μπορει να εχει παιχτει καμια μ.......α και να εχουν θεμα με τους σακους,,,τιποτα βρεγμενοι σακοι κανα κατεστραμενο προιον να λειπουν προιοντα απο τους σακους,,,δεν ξερεις ποτε ,,,πραγμα που το απευχομαι....και απλα τους εχουν βαλει στην ακρη μεχρι να δουν τι θα κανουν,,,,,,,αλλα ποτε δεν ξερεις,,,,,

 

Το ζήτημα είναι ότι δεν ξέρει κανείς σίγουρα ότι τα δέματα είναι Ελλάδα, οπότε μπορεί να είναι τζάμπα κόπος να τρέχει κάποιος αεροδρομιο. Όπως θα διάβασες στα προηγούμενα ποστ αυτή την περίοδο παραλαμβάνει ο ένας μετά τον άλλο το πολύ σε 10-15 μέρες, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι κολλημένα Ελλάδα, θα είχαν σκαναριστει τόσο καιρό, ειδικά με τα τόσα τηλέφωνα που έπεσαν. Μπορεί να συνέβησαν ολα αυτά που γράφεις με βρεγμένα δέματα κλπ, μπορεί να σκαναριστηκαν Σιγκαπούρη αλλά ποτέ να μην μπήκαν στο αεροπλάνο και να είναι σε κάποια γωνία ξεχασμένα στα αζήτητα, μπορεί το ίδιο να συνέβη σε κάποια transit χώρα, όλα όμως είναι εικασίες. Εφόσον υπάρχει κάλυψη από PayPal τα χρήματα δεν χάνονται. Το σπαστικό στην όλη υπόθεση είναι η αναμονή, αλλά και το ότι πολλά από τα κινητά η τιμή τους πλέον πιθανόν να έχει μειωθεί.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Το ζήτημα είναι ότι δεν ξέρει κανείς σίγουρα ότι τα δέματα είναι Ελλάδα, οπότε μπορεί να είναι τζάμπα κόπος να τρέχει κάποιος αεροδρομιο. Όπως θα διάβασες στα προηγούμενα ποστ αυτή την περίοδο παραλαμβάνει ο ένας μετά τον άλλο το πολύ σε 10-15 μέρες, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο είναι κολλημένα Ελλάδα, θα είχαν σκαναριστει τόσο καιρό, ειδικά με τα τόσα τηλέφωνα που έπεσαν. Μπορεί να συνέβησαν ολα αυτά που γράφεις με βρεγμένα δέματα κλπ, μπορεί να σκαναριστηκαν Σιγκαπούρη αλλά ποτέ να μην μπήκαν στο αεροπλάνο και να είναι σε κάποια γωνία ξεχασμένα στα αζήτητα, μπορεί το ίδιο να συνέβη σε κάποια transit χώρα, όλα όμως είναι εικασίες. Εφόσον υπάρχει κάλυψη από PayPal τα χρήματα δεν χάνονται. Το σπαστικό στην όλη υπόθεση είναι η αναμονή, αλλά και το ότι πολλά από τα κινητά η τιμή τους πλέον πιθανόν να έχει μειωθεί.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

σιγουρα αφου υπαρχει το paypal δεν τιθεται θεμα.....εσας δηλαδη τι λενε αυτη την στιγμη τα track numbers??οτι βρισκονται στην χωρα του πουθενα???που ειναι π.χ. σημερα??
Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι το περιμένω, απλά ενημερωτικά τι μπορεί να σημαίνει αυτό..

19.02.2016 15:00

Data about your parcel registered

19.02.2016 15:00

Electronic notification of shipment

Re818098041se

20.02.2016 11:43

Update item information

20.02.2016 11:43

Arrived at postal office

24.02.2016 07:31

Flight depart

01.03.2016 14:10

Left sorting center

12.03.2016 22:01

Further tracking not provided by carrier

12.03.2016 22:01

Status updates may be available from destination carrier

29.04.2016 21:25

Warning message

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...