Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@Nikos_Mpl: Νίκο περιμένουμε να μας πεις εντυπώσεις και να ανεβάσεις photos με και χωρίς flash να δούμε. Εύχομαι πραγματικά να είναι όλα φήμες και να μην υφίσταται κανένα πρόβλημα.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν διαβάσετε το thread θα δείτε ότι έχω πει τα καλύτερα λόγια για τη συσκευή, για την ομορφιά της, τη δύναμή της σε specs, την ποιότητα των υλικών της και το μαζεμένο μέγεθός της. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο τη θέλω αυτή τη συσκευή. Όμως, ξαναλέω: δεν νοείται συσκευή του 2012 (Note II) να έχει καλύτερη κάμερα από ναυαρχίδα του 2014 (Compact), ειδικά όταν η κάμερα του Compact διαφημίζεται ως το δυνατό σημείο της συσκευής.

 

Θα συμφωνούσα 100% μαζί σας αν δεν είχα δει αυτό το thread:

 

Sony Z1 Compact... Why is the camera so poor?

 

...και αν δεν είχα δει αυτή την απαράδεκτη φωτογραφία με flash:

 

http://i59.tinypic.com/25gv0qd.jpg

 

Αν διαπιστώσω ότι τα παραπάνω δύο στοιχεία είναι υπερβολές και δεν ισχύουν θα αγοράσω το Compact άμεσα. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο θέλω να μην ισχύουν τα προβλήματα αυτά. Όμως, όσο τα θέματα αυτά υφίστανται, δεν μπορώ παρά να είμαι επιφυλακτικός και να περιμένω. Ο σκοπός των posts εδώ είναι να ενημερωνόμαστε και να προστατευόμαστε από αγορές που θα μας απογοητεύσουν. Όποιοι από εσάς δεν σας ενδιαφέρει η κάμερα ή είστε τυφλωμένοι οπαδοί της Sony και την εμπιστεύεστε άνευ όρων ας πάτε να το αγοράσετε. Αλλά μην κατηγορείτε εμάς που σπαταλάμε χρόνο κάνοντας posts και ενημερώνοντας την κοινότητα για τα όποια παρατράγουδα της κάθε συσκευής, επειδή απλά διαφωνείτε μαζί μας!

 

Οι φωτογραφίες που δείχνεις στο link είναι όντως τραγικές όπως και η από κάτω. Ίσως έπεσε σε ελαττωματική συσκευή ο τύπος. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν κι άλλα δείγματα που φαίνονται πολύ καλύτερα. Πιστεύω απλά χρειάζεται υπομονή να δούμε τι ακριβώς συμβαίνει. Θα δούμε στη συνέχεια στο νήμα όσο το αγοράζουν παιδιά.

Πάντα στις πρώτες παρτίδες υπάρχουν μερικά προβλήματα.

 

 

Υγ: Εμένα το οne μου βγάζει καλύτερες φωτογραφίες στις συνθήκες του λινκ και από το s3 :p

Νέα παρτίδα προφανώς.

Link to comment
Share on other sites

Sochi Volunteer Village @ night

Εψαξα και βρηκα αυτη εχει πολλες μεσα θελω τη γνωμη σας, γα μενα ειναι αριστη! με φλασ δεν βρηκα ακομα κατι

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα δεν ειναι να ανταλλασουμε αποψεις και να προστατευουμε τους υπολοιπους απο λαθος αγορες.Αυτο ειναι θεμιτο και επιθυμητο.Το προβλημα ξεκιναει οταν κανουμε την τριχα τριχια!Μπορει να μην ειναι η καλυτερη καμερα σε κινητο αλλα διαβαζοντας κανεις τις τελευταιες τρεις σελιδες νομιζει οτι ειναι η χειροτερη που υπαρχει σε συσκευη!Εχουμε μια συσκευη που θεριζει τον ανταγωνισμο και σε πολλα σημεια σπαει πλακα μαζι του και κοντευουμε να την απαξιωσουμε χωρις σοβαρο λογο.

Εχουνε ποσταρει 100 φωτος,οι πιο πολλες αριστες για κινητο αλλες καλες και καποιες μετριες και για συνεχομενα ποστ βλεπω την φωτο με το φλας!Μπορει να φταιει και αυτος που την τραβηξε,το εχει σκεφτει κανεις αυτο;

Link to comment
Share on other sites

@Nikos_Mpl: Νίκο περιμένουμε να μας πεις εντυπώσεις και να ανεβάσεις photos με και χωρίς flash να δούμε. Εύχομαι πραγματικά να είναι όλα φήμες και να μην υφίσταται κανένα πρόβλημα.

 

εννοειται οτι θα σας πω εντυπωσεις. προς το παρον αποχωριζομαι το asus padfone infinity 2 πολυ λυπη, αλλα εμεινε ντουλαπα.

Παντως εχω αμφιβολιες οχι μονο για αυτα που ειπα παραπανω, αλλα και γιατι εχοντας τον ιδιο φακο με Ζ1, δεν εχω δει τοσο κακα αποτελεσματα! οτι δεν ειναι αυτο που πουλαει ειναι αλλο. μακαρι να ειχε φακο 1020.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν νέος χρήστης στο myphone θα νόμιζα ότι η Sony έβγαλε ένα κινητό που δε θα πρεπε να βγάλει!

Σεβαστές οι γνώμες και τα παράπονα αυτών που ασχολούνται παραπάνω με τη φωτογραφία αλλά ο μέσος χρήστης δε θα κάτσει να ασχοληθεί με όλα αυτά τα τεχνικά που κάνουν διάφοροι.

Για φωτογραφίες καλές έχω τη Sony μηχανή μου.

Προσωπικά αν το επιτρέψουν τα οικονομικά μου το Πάσχα ίσως το αποκτήσω, το δούλεψα λίγο σε μαγαζί κ το κινητό ήταν σφαίρα, έβγαλα φωτογραφία με το φωτισμό του μαγαζιού κ έμεινα ικανοποιημένος για τα δικά μου γούστα.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Το περιμενα με αγωνια, το ειδα τυχαια σημερα στο Πλαισιο. Εχω να πως, δυστυχως: ασχημο, χοντρο(κομμενο), η οθονη του ειναι κακη. Κακη ομως.

Θα προτεινα σε οσους ενδιαφερονται να το σκεφτουν μια δευτερη και τριτη φορα.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι κατηγορούν άλλους για οπαδισμο ενώ ειναι οι ίδιοι οπαδοί.

Δηλαδή αν όντως υπάρχει το πρόβλημα που διαπιστωνουμε θα πρέπει να πούμε εντάξει δεν πειράζει αφού είναι γρήγορο;

 

Οι μοναδικοί που ενδιαφερομαστε πραγματικά να το αγοράσουμε απ όσους έχουν γράψει εδώ, ειναι ο Dr. Mobile, εγώ και το παιδί που ήδη έχει ξεκινήσει.

Η συσκευή μας αρέσει πολύ και διαθέτει όσα θα θέλαμε. Το έχουμε γράψει απο την μέρα της παρουσίασης.

Δεν νομίζω να είναι κακό ότι θέλουμε να είμαστε σίγουροι για την κάμερα.

 

Δεν ειναι κουβέντες αυτές, "πάρτε ψηφιακή", "είναι οκ αφού έχει μια καλή 8αρα". Αγοράζεις μια συσκευή για όλα όσα προσφέρει.

Είδατε οτι παραβλεψαμε το θέμα οτι πίσω έχει διάφανο πλαστικό αντι κρύσταλλο όπως το Ζ1, γιατί δεν το κρίναμε ουσιώδες.

 

Οτι υπάρχει πρόβλημα στην καμερα, υπάρχει. Και στην ευκρίνεια στα 20mpx και στο φλας. Το θέμα είναι να μάθουμε αν διορθώνεται με κάποιο τρόπο είτε χρησιμοποιοντας αλλη εφαρμογή κάμερας είτε με κάποιο update.

 

Αν μπορούσα να το έχω για λίγο θα σας έλεγα με σιγουριά. Θα ζητήσω απο τον Νίκο να τραβήξει κάποιες φώτο με αλλη εφαρμογή.

 

Επίσης πιστεύω οτι η Sony έχει θορυβηθει γιατί οι αναφορές είναι πολλές και εφόσον δεν είναι hardware πρόβλημα θα προσπαθήσει να το λύσει.

 

Το ελληνικό review που είδαμε περιλαμβάνει μόνο κοντινές φώτο οι οποίες σε καμία περίπτωση δεν είναι αντιπροσωπευτικες για κάμερα τεστ.

 

Αν το παρω, αυτό θα γίνει τέλος Μαρτίου οπότε θα εχω βεβαιωθεί.

 

 

Με αυτά που γράφουν μόνο σχετικούς με την φωτογραφία δεν τους λες αγαπητέ Ηλία

 

Κανείς δεν είπε ότι είναι φωτογράφος. Έχουμε όμως κάποια εμπειρία από άλλες συσκευές και μπορούμε να κρίνουμε αν μια κάμερα έχει πρόβλημα η όχι.

Αν εσύ είσαι σχετικός δώσε μας τα φώτα σου. Μην πετάς κουβέντες στον αέρα.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά οποίος θέλει φωτογραφίες ας στραφεί σε άλλο κινητό . Ας ξεκολλήσει η κουβέντα από τις φωτό .
Link to comment
Share on other sites

Όντως η κουβέντα εχει κουράσει και πλέον χάνεται το νόημα.

Οπως εχω ξαναπεί την τέλεια συσκευη απο κανέναν δεν θα την πάρουμε.

Παντα κάπου θα υπάρχουν ψεγαδια.

Στην καλυτερη όσοι τους ενδιαφέρει πραγματικα ας περιμένουν ενα διμηνο να φύγουν και οι πρώτες παρτίδες και ίσως κάπου βελτιωθούν τα πράγματα,εφόσον δεν τους ικανοποιεί κατι στο βαθμο που θα ήθελαν και πιο οικονομικά θα βγει,ειτε στρέφονται στον ανταγωνισμού με τα δικά τους αλλα κουσούρια που σίγουρα θα βρουν και εκει.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

|Το κινητό δείχνει τέλειο σε όλα τα άλλα και αφήνει ερωτηματικά στην κάμερα|*. Να πούμε λοιπόν πόσο τέλειο είναι και πόσο σουπερ ουάου και πόσο τα σπάει στα benchmarks παρά να αναρωτηθούμε αν φτιάχνονται κάποια πράγματα για τα οποία υπερδιαφημίζεται. Οκ.

 

|Λοιπόν τρομερό τα σπάει λέμε!!! 60000000000 σκορ, ούτε το note 3. Οκ το πηρα.:wacko: |**

*χωρίς ειρωνεία

**με λίγη ειρωνεία....

Link to comment
Share on other sites

τελικά παιδιά το μαύρο ή το άσπρο έχει το πρόβλημα με την κάμερα?

Πάντως πλάκα έχουν τα σκρουτζομάγαζα. το κρατάνε με νύχια και με δόντια πάνω από 500euro. (500,90 euro - 500,65 euro - 500,50 euro!)

Edited by alex61
Link to comment
Share on other sites

τελικά παιδιά το μαύρο ή το άσπρο έχει το πρόβλημα με την κάμερα?

 

Βλεπετε λοιπον για τι μιλαμε? Γιατι μπαινει καποιος μετα να διαβασει για το κινητο και οριστε τι εντυπωσεις σχηματιζει.

Καλα κρασια λεω εγω..

 

Φιλε μου alex61, κανεις δεν μιλησε για προβλημα στην καμερα.

Περα απο μια φωτο που σχολιαστηκε οτι υπαρχει διαχυση φωτος απο το flash. Και (επειδη εχω χασει ακομα και γω την μπαλα που πρακολουθω το νημα) νομιζω ηταν lime η συσκευη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επίσης πιστεύω οτι η Sony έχει θορυβηθει γιατί οι αναφορές είναι πολλές και εφόσον δεν είναι hardware πρόβλημα θα προσπαθήσει να το λύσει.

 

 

Και hardware πρόβλημα να είναι, μπορεί να διορθωθεί. Θα γίνει ότι γίνεται και με τόσα άλλα κινητά, ταμπλέτες κλπ τεχνολογικά, όπου θα αποφεύγουν όλοι τις συγκεκριμένες παρτίδες. Ούτε η πρώτη φορά θα είναι ούτε η τελευταία.

Edited by karx
Link to comment
Share on other sites

Αν πραγματικά θέλουμε να δούμε τι ψάρια πιάνει ο αισθητήρας σε βραδυνές λήψεις, δεν χρησιμοποιουμε φλας. Γενικά το φλας σε όλα τα κινητά κάνουν μόνο για χρήση φακού. Το αν είναι 20 μεγκαπιξελ και όχι 23 ή 33 πάλι δεν λέει κάτι. Είναι λάθος να πιστεύουμε όσο πιο πολλά τόσο πιο καλά. Επαγγελματικά κομμάτια βγαίνουν ακόμα και σήμερα στα 16mp.

 

Υ. Γ Όσον αφορά το φλας, σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται η Σονυ αν έχει κάνει πατάτα .Η τοποθέτηση μου ήταν γενική.

Υ Γ 1 θα μπορούσαμε να συνεχίσουμε την συζήτηση για μέρες, αλλά θα ήμασταν εκτός θέματος. Μην βρωμιζουμε άλλο το τοπικ. Αν νοιώθει κάποιος την ανάγκη να κάνουμε ένα vs μπορεί να το ζητήσει από τους διαχειριστές.

Πάντα φιλικά προς όλους.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπετε λοιπον για τι μιλαμε? Γιατι μπαινει καποιος μετα να διαβασει για το κινητο και οριστε τι εντυπωσεις σχηματιζει.

Καλα κρασια λεω εγω..

 

Φιλε μου alex61, κανεις δεν μιλησε για προβλημα στην καμερα.

Περα απο μια φωτο που σχολιαστηκε οτι υπαρχει διαχυση φωτος απο το flash. Και (επειδη εχω χασει ακομα και γω την μπαλα που πρακολουθω το νημα) νομιζω ηταν lime η συσκευη.

 

Φίλε konstantinoslp τι λες γι'αυτό http://talk.sonymobile.com/t5/Xperia-Z1-Compact/Sony-Z1-Compact-why-is-the-camera-so-poor-Comparison-shots/td-p/541415? και ψάξε το σχόλιο κάποιου τύπου "Olav" περίπου στη μέση που λέει ότι "The black handsets are (naturally) less affected than the colored ones.

I am far from being a smartphone designer/constructor, but this looks like a serious failure by design to me." Δες και παρακάτω ένας άλλος "Nitro87" για τις φωτογραφίες που τράβηξε χωρίς φλας. Γι' αυτά μιλάω αν ξέρει κάποιος.

 

 

Στο ίδιο thread στην τελευταία σελίδα (7) λέει:

Sony Xperia Support

Rickard

Posts: 2,546

Registered: ‎2012-01-12

Re: Sony Z1 Compact... why is the camera so poor? Comparison shots within.

Options

6 hours ago

 

If you are experiencing this i recommend that you first check so that nothing is reflecting the flash on the back. This could for example be a cover, display protector or if you're holding your fingers on the back while taking the picture. If that's not the case, check if there's any dirt or smudge around the camera and flash and try wiping it clean with a soft cloth.

If this doesn't help and you are still not satisfied with your Xperia Z1 compact picture quality i recommend that you contact your local service and support for assistance: http://www.sonymobile.com/global-en/support/contact-us/

 

Κάποιος, κάτι άλλο?????

Edited by alex61
Link to comment
Share on other sites

Πάντως έτσι για την ιστορία τις καλύτερες φωτογραφίες ημέρας της εχω με το νοτελι της νύχτας με το one...

Είμαι πραγματικά μπερδεμένος με το εργαλείο...

Εκεί που λέω να το κρατήσω και να δώσω το one κάτι μέσα μου με χαλάει...

Και για να μην μακριγορω όποιος το θέλει ας το πάρει μόνο με 450 ευρώ...

Άντε τελειώνετε για να μην το μετανιώσω...

Χαχαχαχα

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Με μια εβδομαδα κυκλοφοριας φιλε alex61 τι περιμενεις να σου πουμε; Αν ειναι γενικευμενο το προβλημα; Δεν το ξερει κανεις ακομα. Απο τις 7 σελιδες του thread που ποσταρες στις 4 κραζουν και στις 3 αναρωτιουνται τι και πως και γιατι και ποτε και αν... Δεν ειναι αντιπροσωπευτικο αυτη τη στιγμη ουτε για να ξερουμε αν εινακ hw ή sw προβλημα ουτε σε ποσο μεγαλο βαθμο συμβαινει (4-5 αναφορες) ουτε σε ποιους χρωματισμους.

Μπορεις να περιμενεις λιγο καιρο να ξεκαθαρισει το τοπιο.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

@ Νίκο αν δεν το δώσεις ως αύριο, θα ρωτήσω πόσο κοστίζει το DHL να μου το στείλεις εδώ και αν τυχόν περνάει τελωνείο.

 

@ rotsikas Δεν νομίζω να σε διόρισε κανείς moderator. Το οτι κατεχεις συσκευή της Sony δεν σου δίνει το δικαίωμα να κρίνεις εσύ τι βρωμιζει το thread. Ούτε υπήρξε διάθεση για VS απο κανένα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κακή για πιο λόγο η οθόνη του ; Το λεω γιατι έχω δει βίντεο που λεει οτι δεν εχει αυτή την ασπρίλα που έχουν πολλές οθόνες της Sony. Edited by Giorgosk80
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά άσπρο έχει η οθόνη...

Γενικά η οθόνη του είναι πάρα πολύ καλή...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

...για ένα γλυκό πρωϊνο....

 

http://www.xblog.gr/sony-xperia-z1-compact-glyko-koutaliou-video/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+xbloggr+%28xblog.gr%29

 

....ενδιαφερόν review...που αναφέρεται και στην κάμερα..(σελ. 3)

 

http://www.trustedreviews.com/sony-xperia-z1-compact_Mobile-Phone_review#tr-review-summary

Edited by giorgosgeo
προσθήκη σχολίου
Link to comment
Share on other sites

Κάποιοι κατηγορούν άλλους για οπαδισμο ενώ ειναι οι ίδιοι οπαδοί.

Δηλαδή αν όντως υπάρχει το πρόβλημα που διαπιστωνουμε θα πρέπει να πούμε εντάξει δεν πειράζει αφού είναι γρήγορο;

 

Οι μοναδικοί που ενδιαφερομαστε πραγματικά να το αγοράσουμε απ όσους έχουν γράψει εδώ, ειναι ο Dr. Mobile, εγώ και το παιδί που ήδη έχει ξεκινήσει.

Η συσκευή μας αρέσει πολύ και διαθέτει όσα θα θέλαμε. Το έχουμε γράψει απο την μέρα της παρουσίασης.

Δεν νομίζω να είναι κακό ότι θέλουμε να είμαστε σίγουροι για την κάμερα.

Και εγώ στο group παρακαλώ. :happy:

 

Αλλά έχεις απόλυτο δίκιο, είναι 4-5 άτομα που έχουν πάρει εργολαβία την υπεράσπιση της τιμής της Sony. Σε όλα τα threads.

 

----- προσθήκη μηνύματος 64 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

|ΤΝα πούμε λοιπόν πόσο τέλειο είναι και πόσο σουπερ ουάου και πόσο τα σπάει στα benchmarks παρά να αναρωτηθούμε αν φτιάχνονται κάποια πράγματα για τα οποία υπερδιαφημίζεται. Οκ.

Aυτό ακριβώς.

Αν γράψεις καλά σχόλια δεν τους πειράζει να επαναλαμβάνεσαι. :p

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...