Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου έστειλε ο Νίκος δικές του φωτογραφίες. Τις είδα στον υπολογιστή μου και έβγαλα κάποια συμπεράσματα.

Όντως υπάρχει υπαρκτό και σοβαρό πρόβλημα στο software της κάμερας. Εντοπίζεται όταν επιλέγεις τα 20mpx και το θεωρώ απαράδεκτο από την Sony.

Ισως διορθωθεί αλλά δεν το βλέπω και πολύ πιθανό γιατί αν ήξεραν να το κάνουν δεν θα τολμούσαν να κυκλοφορησουν έτσι την συσκευή.

Πιστευω οτι με οποιαδήποτε εφαρμογή κάμερας απο το μαρκετ, το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλύτερο ειδικά σε εξωτερικούς χώρους.

Δεν χρειάζεται να περιγράψω το πρόβλημα, το βλέπετε μόνοι σας με μια ματιά.

 

http://img839.imageshack.us/img839/5774/jwjx.jpg

 

http://img33.imageshack.us/img33/5804/jlg6.jpg

 

dropbox links

https://dl.dropboxusercontent.com/u/3146130/Giorgos/DSC_0057.JPG

https://dl.dropboxusercontent.com/u/3146130/Giorgos/DSC_0057_8MP_CROP.jpg

 

 

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/3146130/Giorgos/DSC_0055.JPG

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/3146130/Giorgos/DSC_0062.JPG

 

https://dl.dropboxusercontent.com/u/3146130/Giorgos/DSC_0062_20MP_CROP2.jpg

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω βλεπω τις πρωτες 8mp πολυ καλες και τις 2ες 20mp ολιγο κουνημενες ιδιως την 2η κατα σειρα

Xperia S & M2 Aqua

&Tablet Z & E1

& ,Xperia Z & Z3 & Tablet Z3

XZ Premium & L1

Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλε ο Νίκος δικές του φωτογραφίες. Τις είδα στον υπολογιστή μου και έβγαλα κάποια συμπεράσματα.

Όντως υπάρχει υπαρκτό και σοβαρό πρόβλημα στο software της κάμερας. Εντοπίζεται όταν επιλέγεις τα 20mpx και το θεωρώ απαράδεκτο από την Sony.

Ισως διορθωθεί αλλά δεν το βλέπω και πολύ πιθανό γιατί αν ήξεραν να το κάνουν δεν θα τολμούσαν να κυκλοφορησουν έτσι την συσκευή.

Πιστευω οτι με οποιαδήποτε εφαρμογή κάμερας απο το μαρκετ, το αποτέλεσμα θα είναι πολύ καλύτερο ειδικά σε εξωτερικούς χώρους.

Δεν χρειάζεται να περιγράψω το πρόβλημα, το βλέπετε μόνοι σας με μια ματιά.

 

http://img839.imageshack.us/img839/5774/jwjx.jpg

http://img33.imageshack.us/img33/5804/jlg6.jpg

 

dropbox links

https://dl.dropboxusercontent.com/u/3146130/Giorgos/DSC_0057.JPG

https://dl.dropboxusercontent.com/u/3146130/Giorgos/DSC_0057_8MP_CROP.jpg

https://dl.dropboxusercontent.com/u/3146130/Giorgos/DSC_0055.JPG

https://dl.dropboxusercontent.com/u/3146130/Giorgos/DSC_0062.JPG

https://dl.dropboxusercontent.com/u/3146130/Giorgos/DSC_0062_20MP_CROP2.jpg

 

Με όλο το θάρρος, αλλά δε μπορεί να βγούν συμπεράσματα από τα παραπάνω.

Απ΄ότι φαίνεται από τις φωτογραφίες με τη μεγάλη ανάλυση, το σημείο εστίασης είναι στο εμπρός τμήμα της φωτογραφίας. Τα κομμάτια από τα οποία προέρχονται τα crop είναι από τα ανεστίαστο κομμάτι της φωτογραφίας.

Όσο μικροί και αν είναι οι αισθητήρες των κινητών, τα 50-60 μέτρα μέχρι την άλλη μεριά του γηπέδου είναι σεβαστή απόσταση για να είναι η περιοχή out of focus. Αν η φωτογραφία ήταν τραβηγμένη με full frame μηχανή των 2.000€+, να είσαι σίγουρος ότι οι πινακίδες θα ήταν πιο 'θολές'.

Επίσης φαντάζομαι ότι γνωρίζετε ότι ο αισθητήρας του Ζ1 ή του Ζ1c, είναι λίγο πιό μεγάλος από αυτούς των υπολοίπων κινητών (εκτός από το lumia 1020), άρα είναι απόλυτα φυσιολογικό οι εκτός εστίασης περιοχές να είναι πιό θολές (blurred).

 

Το μπροστινό εστιασμένο τμήμα πόσο καλύτερο θα ήταν με άλλο κινητό;

Edited by mvass
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να δικαιολογήσω την Sony,αλλα την τέλεια συσκευη δεν θα την δουμε ποτε και απο κανέναν.

Παντα 1 ή 2 παράγοντες θα υστερεί οπως και να εχει.

Για εμένα μονο που έβαλε σε πιο compact διαστάσεις ενα τούμπανο σε χαρακτηριστικα,με αδιάβροχο χαρακτήρα και premium υλικα και αίσθηση συν κατα πολυ βελτιωμένη οθονη και αυτονομία απο εμένα εχει ενα μεγάλο συν.

 

Τους περισσότερους θα τους καλυψει απολυτα και σε αυτες τις ιντσες απλα δεν εχει ανταγωνισμο τουλαχιστον για το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Πολυ αμφιβάλλω αν η Samsung ή Apple θα βγάλουν οχι καλυτερη αλλα τουλαχιστον ισοδυναμη προταση σαν συνολικό πακετο.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και στο θεμα του Ζ1 παντως εχουν αναφερθει πολλοι σε σωστες ρυθμισεις καμερας για παρα πολυ καλα αποτελεσματα ακομα και με διαφρετικα προγραμμα (play store).
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γυαλί??

Μάλλον για πλαστικό πάει το Z1 compact!

 

http://www.xperiablog.net/2014/02/08/does-the-xperia-z1-compact-have-a-plastic-back-instead-of-glass/

 

γιατι, το Ζ1 τι ειναι νομιζεις? πλαστικο που το εχει βαφτισει γυαλι. χτυπα το με το νυχι και αν πιστευεις οτι ο ηχος που κανει θα μπορουσα να ειναι γυαλι..οκ

τεσπα, το θεμα ειναι οτι εχουμε τουμπανα συσκευες, με καλο μενου, σταθερες, με κανενα προβλημα, τουλαχιστον σε σχεση με το παρελθον, και με περιθωριο βελτιωσης μεγαλο. θεωρω πως η καμερα ειναι καλη αλλα θελει πολυ πολυ ψαξιμο, και σιγουρα οτι δεν μπορουμε να τα θεωρουμε καμερα phones ειναι δεδομενο. εγω ειμαι σιγουρος οτι θα στραφω προς κινητα τυπου 1020 καποια στιγμη γιατι εχω πεθυμησει τις εποχες που ειχα το Ν8..αλλα οσο τα wp εχουν βασικες ελλειψεις, δεν παω. επομενως με βαση τα κριτηρια μου με καλυπτουν αυτες οι συσκευες πολυ καλα.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Με όλο το θάρρος, αλλά δε μπορεί να βγούν συμπεράσματα από τα παραπάνω.

Απ΄ότι φαίνεται από τις φωτογραφίες με τη μεγάλη ανάλυση, το σημείο εστίασης είναι στο εμπρός τμήμα της φωτογραφίας. Τα κομμάτια από τα οποία προέρχονται τα crop είναι από τα ανεστίαστο κομμάτι της φωτογραφίας.

Όσο μικροί και αν είναι οι αισθητήρες των κινητών, τα 50-60 μέτρα μέχρι την άλλη μεριά του γηπέδου είναι σεβαστή απόσταση για να είναι η περιοχή out of focus. Αν η φωτογραφία ήταν τραβηγμένη με full frame μηχανή των 2.000€+, να είσαι σίγουρος ότι οι πινακίδες θα ήταν πιο 'θολές'.

Επίσης φαντάζομαι ότι γνωρίζετε ότι ο αισθητήρας του Ζ1 ή του Ζ1c, είναι λίγο πιό μεγάλος από αυτούς των υπολοίπων κινητών, άρα είναι απόλυτα φυσιολογικό οι εκτός εστίασης περιοχές να είναι πιό θολές (blurred).

 

Το μπροστινό εστιασμένο τμήμα πόσο καλύτερο θα ήταν με άλλο κινητό;

 

Αγαπητέ μου ποιά εστίαση; εδώ η ανυπαρξία ευκρίνειας και το foul noise φαίνεται όταν ανοίξεις την φώτο στον υπολογιστή.

Στην αρχή νόμιζα πως έκανα λάθος και η 8αρα ηταν των 20mpx.

 

Οι cropped photos των 8mpx είναι δύο. Η μία μαλιστα σε portrait όπου τα σπίτια που έκανα crop βρίσκονται στο πάνω μέρος της φωτο. Εκεί γιατί δεν έγινε η εστίαση στο κέντρο η εμπρός?

 

Στις φωτογραφίες ο περισσότερος κόσμος, σημαδεύει το πλάνο του και πατάει.

Δες εδώ μια που έβγαλα ειδικα για σένα τώρα οπως επέστρεφα σπίτι. Σταμάτησα το αυτοκίνητο γύρισα στο παράθυρο και πάτησα. Ούτε τον φακό δεν καθάρισα απο τις δαχτυλιές :)

https://www.dropbox.com/sc/7sbbminuzh5vata/BWmTJSypvz

 

Τα καλά στοιχεία του αισθητήρα του Z1c φαίνονται στα 8 mpx. Όπως φαίνεται το κακό software της sony στις καμερες των smartphone της πριν ακόμα απο το Ζ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Στις φωτογραφίες ο περισσότερος κόσμος, σημαδεύει το πλάνο του και πατάει.

 

Ακριβώς αυτό έκανε ο φωτογράφος (DSC_0057). Σημάδευσε την πινακίδα που γράφει Παπαδόπουλος ή τον πάγκο και πάτησε (ή αν θέλεις εκεί εστίασε αυτόματα η μηχανή).

Οι πινακίδες 60 μέτρα μακριά στην άλλη μεριά του γηπέδου, είναι απλά σε περιοχή εκτός εστίασης. Οποιοδήποτε crop από περιοχή εκτός εστίασης δεν λέει τίποτα για την ποιότητα καμίας φωτογραφικής μηχανής ή φακού.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι η ποιότητα της εστιασμένης περιοχής είναι άριστη, αλλά αυτό είναι το ερώτημα. Το εστιασμένο κομμάτι της φωτογραφίας θα ήταν καλύτερο από άλλο κινητό (πάντα στις ίδιες συνθήκες, δηλαδή την ίδια ώρα με σταθερή εστίαση);

 

Επίσης για να μην αδικείται (ή το ανάποδο) μία μηχανή, θα πρέπει πρώτα να γίνει μετατροπή των διαστάσεων, ώστε όλες οι φωτογραφίες να έχουν ίδιο αριθμό Mp (downsampling), π.χ. στο photoshop και μετά να συγκριθούν τα 100% crop. Αν δηλαδή το ένα κινητό έχει μηχανή με 8 Mp και το άλλο 20 Mp, πρέπει πρώτα η φωτογραφία του δεύτερου να γίνει και αυτή 8 Mp. Σε κάθε άλλη περίπτωση συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.

Edited by mvass
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερον παρακολουθω τη συζητηση παρολο που δεν γνωριζω πολλα απο φωτογραφια και μαρεσει να ενημερωνομαι.

Δηλαδη για να συγκρινουμε δυο φακους με αλλη αναλυση και αλλο φακο τι θα πρεπει ακριβως να κανουμε; ξερω οτι ειναι δυσκολο να εχουμε επαρκη συμπερασματα γιατι πρεπει οι φωτο να ειναι τραβηγμενες σε ιδιες ακριβως συνθηκες.

Παρολα αυτα επειδη θυμαμαι απο παλια οσα sony ειχαν κουμπι για τραβηγμα φωτογραφιας, οταν τραβουσα απο κουμπι, εβγαιναν πιο κουνημενες απο,τι με touch και capture γιατι ηθελες πολυ πιεση. (Εχει δυο επιπεδα το κουμπι. 1)το focus 2)το capture. ) εσυ galanakop με τι τραβας φωτο;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερον παρακολουθω τη συζητηση παρολο που δεν γνωριζω πολλα απο φωτογραφια και μαρεσει να ενημερωνομαι.

Δηλαδη για να συγκρινουμε δυο φακους με αλλη αναλυση και αλλο φακο τι θα πρεπει ακριβως να κανουμε; ξερω οτι ειναι δυσκολο να εχουμε επαρκη συμπερασματα γιατι πρεπει οι φωτο να ειναι τραβηγμενες σε ιδιες ακριβως συνθηκες.

Παρολα αυτα επειδη θυμαμαι απο παλια οσα sony ειχαν κουμπι για τραβηγμα φωτογραφιας, οταν τραβουσα απο κουμπι, εβγαιναν πιο κουνημενες απο,τι με touch και capture γιατι ηθελες πολυ πιεση. (Εχει δυο επιπεδα το κουμπι. 1)το focus 2)το capture. ) εσυ galanakop με τι τραβας φωτο;

 

Κάνουμε το τεστ προσπαθώντας να εξιδανικεύσουμε τις συνθήκες και να τις κάνουμε όμοιες και για τις δύο μηχανές.

Έτσι θα δουμε μέχρι που μπορούν να φτάσουν οι μηχανές. Σε πραγματικές συνθήκες όλο και κάποιοι παράγοντες επιδρούν, άρα οι φωτογραφίες θα είναι ίδιας, λίγο ή πολύ χειρότερης ποιότητας ανάλογα.

 

Τι κάνουμε:

Διαλέγουμε κατάλληλες φωτιστικές συνθήκες, κατά το δυνατόν ίδιο διάφραγμα και εστιακή απόσταση ώστε να έχουμε με όλες τις μηχανές το ίδιο κάδρο. (τα κινητά λίγο πολύ είναι παρόμοια, εκτός από εξιδεικευμένες περιπτώσεις - νοικια 808, 1020). Αν μπορούμε να κάνουμε manual ρυθμίσεις στο διάφραγμα και τα iso, ακόμη καλύτερα.

Φροντίζουμε η μηχανή μας να είναι ακίνητη. Πιασμένη με κάποιο τρίποδο ίσως (υπάρχουν ειδικά clamp). Αν μπορεί το 'κλείστρο' να ενεργοποιείται από απόσταση ή με καθυστέρηση (οι φωτογραφικές έχουν timer 10'', δεν ξέρω αν έχουν και τα κινητά). Αν αυτό δεν είναι εφικτό, τραβάμε 4-5 φορές την ίδια φωτό και διαλέγουμε την καλύτερη.

Σε ένα πρόγραμμα για επεξεργασία φωτογραφιών κάνουμε downsampling (σε καμία περίπτωση upsampling), αν οι μηχανές έχουν διαφορετικό pixel count. π.χ. αν η μια φωτογραφία έχει ανάλυση 4000Χ3000 (12Mp) και η άλλη 5248X3936 (20,7 Mp), πρέπει να κάνουμε και τη δεύτερη 4000Χ3000 (12Mp).

Στη συνέχεια μπορούμε να εξετάσουμε τα crop.

 

Όλα όμως τα παραπάνω είναι ουσιαστικά για να χάνουμε τον καιρό μας. Το πιο σημαντικό απ΄ όλα είναι το πως βλέπουμε τις φωτογραφίες. Αν τις τυπώνουμε, αν τις βλέπουμε σε μια μεγάλη οθόνη υπολογιστή, στο laptop, στο tablet ή στο κινητό.

 

Αν τυπώνουμε π.χ. σε Α4 τότε απλά τυπώνουμε τις φωτογραφίες ως έχουν 4.000Χ3.000 και συγκρίνουμε.

Αν έχουμε οθόνη με ανάλυση π.χ. 1920Χ1080 τότε κάνουμε downsampling και στις δύο φωτογραφίες σε 1920Χ1440 (μέγιστο πλάτος οθόνης) ή 1440Χ1080 (μέγιστο ύψος οθόνης).

Ανάλογα λοιπόν με τα pixel του μέσου προβολής μετατρέπουμε και τις φωτογραφίες. Γιατί αυτό είναι τελικά που έχει σημασία. Ανεξάρτητα αν η φωτογραφία είναι 5248X3936 (20,7 Mp), στην πλήρη οθόνη του κινητού π.χ. Ζ1c, θα την βλέπαμε ίδια ακόμη και αν ήταν 1280Χ720. Στην πρώτη βέβαια περίπτωση οποιαδήποτε μεγέθυνση είναι πιο ευκρινής.

 

Αυτά συνοπτικά.

Edited by mvass
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε πολυ φιλε mvass! Ησουν αρκουντως κατατοπιστικος! :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η σωστή κατα τα άλλα ανάλυση δεν εχει κανένα νόημα στις συγκεκριμένη περίπτωση. Η καμερα είναι πολύ κακή και φαίνεται εύκολα.

 

Η φωτογραφία 57 που αναφέρεις είναι των 8 mpx και είναι μια χαρά. Η αντίστοιχη όμως των 20mpx είναι χάλια. Μιλω πάντα για το ιδιο σημείο εκεί μακριά.

 

Τα δε τεμάχια που κροπαρισα είναι σχεδόν ιδιας ανάλυσης. Η λογική λέει ότι αυτά που προέρχονται απο τις φωτογραφίες των 8mpx θα έπρεπε να είναι χειρότερα σε ευκρίνεια.

Εκτός αυτού στην μακρινή απόσταση, οι φώτο των 20mpx δεν δίνουν το blur που παίρνεις πχ απο μια DSLR στις μακρινές εκτός εστίασης περιοχές, αλλά θορυβο και κακή ποιότητα.

Η 57 λοιπόν είναι μια χαρά για φωτογραφία κινητού 8 mpx.

 

Αυτό είναι και το πρόβλημα της συγκεκριμένης κάμερας και όπως έγραψα είναι καθαρά θέμα software.

Αυτή που σου ανέβασα απο την δική μου συσκευη έχει περίπου την ίδια απόσταση όσο η μια πλευρά ενος γηπέδου απο την άλλη.

Δεν είναι παρομοιες οι συνθήκες γωνία, φωτισμός κλπ, αλλά φαίνεται οτι δίνει ένα ομοιομορφο αποτέλεσμα σε ευκρίνεια.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω μπερδευτεί κι εγώ... Απ' τη μια βρίσκω samples που είναι πολύ όμορφα και δείχνουν ότι η κάμερα έχει δυνατότητες, απ' την άλλη βλέπω τις φώτος του Νίκου και άλλων χρηστών, που μου αφήνουν μια γλυκανάλατη αίσθηση. Ίσως τελικά η κάμερα του Compact να είναι καλή σαν h/w, αλλά το s/w της Sony να είναι κακογραμμένο και να μη βοηθάει τον χρήστη να πετύχει καλό αποτέλεσμα και να πρέπει να παίξει με manual ρυθμίσεις, που δεν είναι κάτι εύκολο αν δεν γνωρίζει από φωτογραφία. Αν αυτό ισχύει, τότε υπάρχει ελπίδα να διορθωθεί με s/w update. Και πάλι όμως δεν μπορώ να το χωνέψω ότι ολόκληρη Sony δεν μπορεί να γράψει ένα s/w της προκοπής και μπορεί η Samsung. Δεν ξέρω... Τέλος υπάρχει ακόμα το θέμα της διάχυσης φωτός (light bleeding) του flash, για το οποίο δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα στο μυαλό μου αν και κατά πόσο αποτελεί σοβαρό πρόβλημα.

 

Νομίζω πως η καλύτερη κίνηση από μέρους μας είναι να περιμένουμε 1-2 μήνες και να παρακολουθούμε τα διάφορα threads, ώστε να έχουμε μια καλύτερη εικόνα της κατάστασης και πράττουμε ανάλογα.

 

Edit: Επίσης δείτε το Photo Quality Comparison του GSMArena.com. Έχω επιλέξει το Note II και το iPhone 5s σαν 2η και 3η συσκευή. Εξερευνήστε το resolution chart μετακινώντας τον κέρσορα σε διάφορα σημεία. Θα δείτε ότι στο Compact η εικόνα είναι θολή και δεν έχει σαφήνεια μεταξύ μαύρου και άσπρου. Μπορεί να είναι 20.7 MP στα χαρτιά, αλλά στην πράξη ούτε τα μισά δεν φαίνεται να μπορεί να κάνει resolve...

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα στο flickr και βρηκα κατι φανταστικες φωτο Sony D5503 ειναι ο κωδικος της συσκευης? δεν ξερω αν μπορω να βαλω εδω το link, ομως πραγματικα οι φωτο ειναι αριστες!
Link to comment
Share on other sites

Εψαξα στο flickr και βρηκα κατι φανταστικες φωτο Sony D5503 ειναι ο κωδικος της συσκευης? δεν ξερω αν μπορω να βαλω εδω το link, ομως πραγματικα οι φωτο ειναι αριστες!

Ναι, το μοντέλο της συσκευής είναι D5503. Καλή ιδέα η αναζήτηση στο Flickr, δεν το είχα σκεφτεί! Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα να βάλεις το link εδώ.

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το μοντέλο της συσκευής είναι D5503. Καλή ιδέα η αναζήτηση στο Flickr, δεν το είχα σκεφτεί! Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα να βάλεις το link εδώ.

 

http://www.flickr.com/photos/mobile-reviews-de/sets/72157640440602796/with/12283423954/

αυτες ειναι απο γερμανικη σελιδα review

και αυτες απο χρηστη ισως κινεζο, δειτε μεχρι το πιατο με το κρεας

http://www.flickr.com/photos/jay506/with/12218933774/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ίσως να συνεχιστεί η συζήτηση στο συγκεκριμένο thrwad για το ποιό κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες ώστε να έχουμε και άλλες γνώμες.

 

Απο τα 4 δείγματα που μου έστειλε ο Νίκος, οι φώτο τβν 8 mpx δεν είναι καθόλου κακές. Είναι αντίστοιχες μ αυτές που δίνουν οι αισθητήρες της Sony στα samsung αν κατέβεις στα mpx.

 

Επίσης Κώστα (Dr Mobile), τα δείγματα που είχες ανεβάσει και μου άρεσαν, ηταν ολα στα 8.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα φαίνεται να έχει δείξει το μοναδικό πρόβλημα της συσκευής...

Αν φτιάξει η όχι δεν ξέρω αλλά είναι πραγματικά κρίμα για όλα τα άλλα που προσφέρει το compact να το στιγματίσει έτσι η κάμερα του...

Εγώ πάντως θα το κρατήσω και θα βγάλω για πούλημα το one Black και το lumia 1020...

Όποιος θέλει ας στείλει πμ...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Η φωτογραφία 57 που αναφέρεις είναι των 8 mpx και είναι μια χαρά. Η αντίστοιχη όμως των 20mpx είναι χάλια. Μιλω πάντα για το ιδιο σημείο εκεί μακριά.

 

Τα δε τεμάχια που κροπαρισα είναι σχεδόν ιδιας ανάλυσης. Η λογική λέει ότι αυτά που προέρχονται απο τις φωτογραφίες των 8mpx θα έπρεπε να είναι χειρότερα σε ευκρίνεια.

 

Δεν ειναι περιεργο αυτο που παρατηρεις. Το ιδιο ισχυει και στο 1020 με τις φωτο των 5MP να δειχνουν πολυ καλυτερες απο αυτες των 30+MP. Υποθετω πως και η Sony κανει οτι και η Nokia, δηλαδη απο την μεγαλη φωτο (των 20MP) φτιαχνει μια μικροτερου μεγεθους (8MP) αλλα με πολυ λιγοτερο θορυβο.

 

Προσωπικα το μεγεθος των φωτο 8MP μου φαινεται υπεραρκετο για την χρηση που κανει ο περισσοτερος κοσμος και με βαση τα samples που εχω δει οι περισσοτερες φωτο του Compact ειναι αξιοπρεπεστατες.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

Σιγά το πρόβλημα, τραβήξτε με 8 megapixels. Τι θέλετε να τυπώσετε; Αφίσα στη Συγγρού; Προφανώς τα megapixels δεν έχουν καμία σημασία, αλλά παίζει ρόλο το μέγεθος του αισθητήρα.

 

Επίσης, για σωστή σύγκριση κάντε downscale τη φωτογραφία των 20 megapixels σε 8 του z1c με σοβαρό πρόγραμμα (πχ Photoshop) και τότε να τις δούμε με των άλλων που είναι 8 megapixels.

Ή αν θέλει όποιος έχει το κινητό, ας τυπώσει και των 2 σε Α5 και να δει τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης Κώστα (Dr Mobile), τα δείγματα που είχες ανεβάσει και μου άρεσαν, ηταν ολα στα 8.

Δεν ειναι περιεργο αυτο που παρατηρεις. Το ιδιο ισχυει και στο 1020 με τις φωτο των 5MP να δειχνουν πολυ καλυτερες απο αυτες των 30+MP. Υποθετω πως και η Sony κανει οτι και η Nokia, δηλαδη απο την μεγαλη φωτο (των 20MP) φτιαχνει μια μικροτερου μεγεθους (8MP) αλλα με πολυ λιγοτερο θορυβο.

 

Προσωπικα το μεγεθος των φωτο 8MP μου φαινεται υπεραρκετο για την χρηση που κανει ο περισσοτερος κοσμος και με βαση τα samples που εχω δει οι περισσοτερες φωτο του Compact ειναι αξιοπρεπεστατες.

Αυτό που λέει ο Γιώργος είναι σωστό. Το Compact τραβάει τις φωτογραφίες στα 20.7 MP και τις κάνει scale-down στα 8 MP, γιαυτό και η καλύτερη ποιότητα. To ίδιο κάνουν και τα Nokia και άλλες συσκευές.

 

Κώστα πράγματι τα samples που ανέβασα είναι όλα στα 8 MP. Το Superior Auto του Compact είναι ρυθμισμένο έτσι (να δίνει φώτος στα 8 MP) γιαυτό και οι περισσότερες που θα βρεις αν ψάξεις θα είναι σε αυτή την ανάλυση. Δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα αυτό. Τα 8 MP είναι υπέρ-αρκετά για μένα, αρκεί να έχω καλό αποτέλεσμα. Εγώ ανησυχούσα μήπως ακόμα και στα 8 MP είχαμε θέμα. Απ' ό,τι βλέπω όμως στα samples απ' το Flickr, η ποιότητα σε πολλές φώτος είναι πολύ καλή σε αυτό το mode, οπότε είναι σαν να έχουμε μια καλή κάμερα 8 MP. Αν ισχύει αυτό τότε θα μιλάμε για μια κάμερα ανάλογη του Note II, που είναι μια χαρά για τις ανάγκες μου.

 

Δείτε την πρώτη φώτο στο link του Flickr που ανέβασε ο φίλος πριν. Αυτή με την ξασπρισμένη εικόνα του βράχου. Αν το ξάσπρισμα αυτό είναι η διάχυση φωτός (light bleeding) του flash, τότε είναι τραγικό... Ελπίζω να μην έχει σχέση...

Edited by DrMobile

Φιλικά, Κώστας

______________

Huawei P30 Pro (8 GB RAM / 256 GB Flash). Κάμερα από άλλον πλανήτη.

Toyota iQ (1.0 L / CVT). My precious! Γιατί το μέγεθος μετράει.

Yamaha X-Max (250 cm³ / ABS). 50,000 km & counting...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τον χρήστη που αγοράζει μια κορυφαία συσκευή και τον ενδιαφέρει η κάμερα, θέλει να πατάει και να παίρνει φωτογραφίες σαν αυτές http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5202894#post5202894.

Εγω και πολλοί άλλοι εδω μέσα που ασχολουμαστε θα βρούμε την άκρη ίσως με αλλη εφαρμογή ίσως με manual χρήση.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τον χρήστη που αγοράζει μια κορυφαία συσκευή και τον ενδιαφέρει η κάμερα, θέλει να πατάει και να παίρνει φωτογραφίες σαν αυτές http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5202894#post5202894.

Εγω και πολλοί άλλοι εδω μέσα που ασχολουμαστε θα βρούμε την άκρη ίσως με αλλη εφαρμογή ίσως με manual χρήση.

Φιλε Κωστα δεν δινεις 500 ευρω ευκολα και συμβιβαζεσαι γιατι μια εταιρια δεν κανει σωστα τη δουλεια της, ειχα και το S4 και ολα τα Note, κανενα παραπονο στη καμερα. Sony ειχα το xperia s Οταν βγηκε και μετα δεν πηρα ποτε ξανα. Αυτο το μικρο ναι ειναι πειρασμος αλλα..

Φιλικα Μανωλης

Link to comment
Share on other sites

Δείτε την πρώτη φώτο στο link του Flickr που ανέβασε ο φίλος πριν. Αυτή με την ξασπρισμένη εικόνα του βράχου. Αν το ξάσπρισμα αυτό είναι η διάχυση φωτός (light bleeding) του flash, τότε είναι τραγικό... Ελπίζω να μην έχει σχέση...

 

Αυτος ειναι ο λογος και το αναφερουν και στο review τους ... ηταν χρωματος lime η συσκευη που τεσταραν.

- Xiaomi Redmi Note 3

- Asus Vivotab Note 8

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...