Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα! υπάρχει πραγματικά κάποιο προβλημα με την χαμηλή ένταση του ηχείου όπως αρχικα είχε ειπωθεί????

 

Στο κουδούνισμα και την συνομιλία δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα, αλλά δεν είναι να κάνεις και πάρτυ. Κατά την γνώμη μου είναι μια πολύ μικρή θυσία για το κέρδος της αδιαβροχοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σιγά μην σταματήσουμε να κατακρίνουμε το κινητό ή τη Sony επειδή πχ μπορεί να μην γνωρίζουμε μια λειτουργία του τηλεφώνου. Η αλήθεια είναι ότι έχει αρκετά προβλήματα είτε κατασκευής (η αδιαβροχοποίηση είναι ένα βασικό, η κάμερα επίσης πολύ σημαντικό πρόβλημα λόγω φλας και γενικότερα κακής ποιότητας για 20MP). Όσον αφορά τα οικονομικά συμφέροντα του να στέλνει κάποιος το κινητό σε σέρβις ομολογώ ότι χωρίς αξιόπιστη πηγή δεν ακούγονται παρά σαν θεωρίες συνωμοσίας...

 

το οτι ειναι μετρια υλοποιηση στην καμερα λογω του κακου φλας κυριως, αλλα και επειδη η καμερα δεν ειναι ο,τι καλυτερο το εχουμε πει απο την 1η μερα. καθε φορα που καποιος ρωταει επιμενω οτι αν μπορεις πηγαινε σε Ζ3c, υπαρχει διαφορα.

Ομοιως για ηχειο, ακουστικο και οθονη, το ζ3c ειναι καλυτερο σε ολα, ειτε πολυ καλυτερο ειτε λιγο.

Τελος, μαλλον δεν καταλαβες τι γραφω για την αδιαβροχοποιηση και το σερβις..

Αυτο που λεω ειναι οτι μια εταιρεια δεν μπορει να επιτυχει ευκολα 100% αξιοπιστια, ειδικα σε ενα τετοιο θεμα που ο ποιοτικος ελεγχος ειναι πολυ δυσκολος..οποτε προτιμουν να αντικαταστησουν ενα κινητο αν χαλασει απο κακη στεγανοποιηση, παρα να το πηγαινουν στο 100% οτι δε θα μπασει νερο. Τωρα το να το αναλυσω περαιτερω ειναι περιττο, ολες το κανουν, απλα στην αδιαβροχοποιηση το διαπιστωνεις πιο ευκολα γιατι απλα αν το βρεξεις θα χαλασει..δεν μιλησα για θεωριες συνομωσιας, απλη στατιστικη ειναι!

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ποιος λέει για την κάμερα ότι είναι μέτρια ρε παιδιά;εντάξει δεν μπορεί τα 20MP να είναι σαν 20MP ψηφιακής.Αν ήταν έτσι δεν θα έπαιρνε κάνεις ψηφιακή.Εγώ με εγκατέστημενη την πείραγμενη κάμερα από z3c αν δείτε φώτο θα πάθετε πλάκα.κάντε crop από μια φώτο από z1c και crop από ένα άλλο να πάθετε πλάκα στα pixels.το χρώμα μπορεί να μην είναι σαν ένα LG G3 αλλά με ένα προγραμματακι πχ το perfectly clear γίνονται θαύματα.εγώ θεωρώ σημαντικότερο τα pixels πάρα το χρώμα. Οπότε μη λέτε μέτρια κάμερα γιατί αποτρεπετε τους άλλους από το να πάρουν αυτή τη συσκευή.στην αγορά ζήτημα να υπάρχουν μέτρημενα στα δάχτυλα κινητά που βγάζουν καλύτερες φώτο.ακόμα και με τη στοκ εφαρμογή στα 8MP.
Link to comment
Share on other sites

Άμα βγάλει κανείς την εργοστασιακή μπροστινή ζελατίνα χάνει εγγύηση; Επίσης, υπάρχει κάποια ιστοσελίδα που να δείχνει πόση εγγύηση απομένει;
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα είναι μέτρια σε σχέση πχ με ένα iPhone 4S. Συγκριτικά δηλαδή. Τα χρώματα δεν έχουν καμία σχέση. Ότι βγάζω με το Z1c θέλει edit κάθε φορά ειδικά λόγω contrast. Μόνη λύση app με real time filters για μένα.
Link to comment
Share on other sites

Καλα τα iphone αλλα οσα συγκριτικα ειδα με το 5s κιολας στις μισες και λιγο παραπανω κατηγοριες εβγαινε καλυτερο το z1c..Ειδικα αν εχει καλο φως και μερα εξω (πχ παραλια) ξεχασε το δεν υπαρχει καν λογος συγρισης!Στο βραδυ βεβαια τα εκανε λιγο μαντραρα.Για να πω παντως την αληθεια με την πειραγμενη καμερα του z3c που του εχω τωρα τα σπαει! Και ειδικα βραδυ μπορω πλεον και το εμπιστευομαι. Ολοι στην παρεα λενε με του Κωστα να βγαλουμε φωτο, βγαζει σαν ψηφιακη! :-)
Link to comment
Share on other sites

Ενα link με τη διαδικασία ώστε να έχουμε την κάμερα του Z3C στο Z1C...?

Μάλλον θα το κάνω όταν έρθει η 5.1 και κάνω καθαρή εγκατάσταση (αν γίνεται στην 5.1...).

Link to comment
Share on other sites

Έκανα factory reset και κατά το σετάρισμα του κινητού και ενώ συγχρόνισα το κινητο με το gmail, δεν πέρασε αυτόματα σαν χρήστη τα στοιχεία μου από το gmail. Έχω την εντύπωση ότι την πρώτη φορά που το σέταρα αύτό έγινε αυτόματα. Ισχύει κάτι τέτοιο ή δεν είναι στις πληροφορίες που συγχρονίζονται στο back up της google?
Link to comment
Share on other sites

Ενα link με τη διαδικασία ώστε να έχουμε την κάμερα του Z3C στο Z1C...?

Μάλλον θα το κάνω όταν έρθει η 5.1 και κάνω καθαρή εγκατάσταση (αν γίνεται στην 5.1...).

Στην 470 σελίδα.εννοείται root.

Link to comment
Share on other sites

Στην 470 σελίδα.εννοείται root.

Αυτό το θέμα δεν έφτασε ακόμα τις 470 σελίδες... Εννοείς κάποιο άλλο θέμα ή είναι τυπογραφικό λάθος?

Link to comment
Share on other sites

το τσιμπησα κι εγω το κινητακι,δε προλαβε να βγει στη κυκλοφορια:lol:

καλως σας βρηκα λοιπον παιδια και ριχνω την ερωτηση εχοντας ηδη διαβασει πανω απο τις μισες σελιδες εδω..

εχει καλυτερη ποιοτητα-καθαροτητα κλησεων η kit kat απο τη lollipop?η ειναι απλα η ιδεα μου?

χρησιμοποιω την Dstriker 5.0.1 κι εχω δουλεψει και την Rockz1...τωρα ειμαι στην KitSlim_AMG 4.4.4 και οι συνομιλιες μου ειναι σαφως πιο καθαρες απο τις δυο προηγουμενες,παντα με τις ιδιες ρυθμισεις,εχοντας μονο τσεκαρισμενο την ενισχυση φωνης συνομιλητη.placebo?

επισης με τη kit kat εχω στις διεργασιες προσωρινης μνημης 300mb περισσοτερα ελευθερα-οχι στις υπηρεσιες που εκτελουνται,εκει εχω ακριβως τα ιδια ελευθερα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου εχω το τροποποιημενο mixers_path.xml και ειναι κρυσταλλο και δυνατος ο ηχος!Στην kitslim πως ειναι οι φωτογραφικη σε σχεση με τις LP roms;;;
Link to comment
Share on other sites

Εγω φιλε μου εχω το τροποποιημενο mixers_path.xml και ειναι κρυσταλλο και δυνατος ο ηχος!Στην kitslim πως ειναι οι φωτογραφικη σε σχεση με τις LP roms;;;

δεν εχω ακομη δοκιμασει την φωτογραφικη γιατι μ απασχολει πρωτα απ ολα η καθαρη συνομιλια:rolleyes:

υπαρχει link για το mixers_path.xml για lollipop?

η lollipop μ αρεσει πιο πολυ αλλα αν δε φτιαξει ο ηχος κλησης με βλεπω για πισω kit kat.

Link to comment
Share on other sites

Με flashtool γίνεται επίσης.

Ρε παιδια που μπορουμε να βρουμε εναν οδηγο εμεις οι ασχετοι για να γυρισουμε στην 4.4.4.?Παρακαλω οποιος μπορει ας βοηθησει,με λεπτομερεια γιατι δε σκαμπαζω και πολλα απο flashtool,root και αλλες τετοιες αλχημειες.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ακομη δοκιμασει την φωτογραφικη γιατι μ απασχολει πρωτα απ ολα η καθαρη συνομιλια:rolleyes:

υπαρχει link για το mixers_path.xml για lollipop?

η lollipop μ αρεσει πιο πολυ αλλα αν δε φτιαξει ο ηχος κλησης με βλεπω για πισω kit kat.

https://drive.google.com/file/d/0By41-GhP4E3aR3pDR0hkTWNDVnM/edit?pli=1

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια που μπορουμε να βρουμε εναν οδηγο εμεις οι ασχετοι για να γυρισουμε στην 4.4.4.?Παρακαλω οποιος μπορει ας βοηθησει,με λεπτομερεια γιατι δε σκαμπαζω και πολλα απο flashtool,root και αλλες τετοιες αλχημειες.

 

την εχω γραψει 100 φορες στο φορουμ ,σε ολα τα θεματα της σονυ, δυστυχως δεν βλεπω να την εχουν βαλει καπου 1η σελιδα τη διαδικασια να την βλεπετε και πρεπει καθε φορα να λεμε τα ιδια..

ειναι αστειο το να γυρισεις σε 4.4.4 και γενικα να φλασαρεις με το flashtool.

Περα απο το προγραμμα θες και μια ρομ, το FTF αρχειο δηλαδη της 4.4.4. το οποιο ειτε θα το βρεις στο xda (κυκλοφορουν απειρα) ή απο καποιον εδω να στο ανεβασει με dropbox.

Κατα τα αλλα το προγραμμα το χρησιμοποιεις ετσι:

http://forum.xda-developers.com/xperia-z/general/tutorial-how-to-flash-stock-roms-t2240614

εδω θα βρεις και το flashtool απο εμενα:

https://www.dropbox.com/s/m6ax2cbg52dfpap/flashtool-0.9.16.1-windows.exe?dl=0

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

@Nikos_Mpl Στείλε μήνυμα σε κάποιον moderator!

 

Μας φώναξε κανείς; :p

Έτοιμο. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

επισης αν μπορεις βαλε και το μικρο script που βοηθαει στο να ανοιγει το κινητο κατευθειαν μετα απο επανεκκινηση σε οσους εχουν xposed framework και το τροποποιημενο mixers_path.xml για δυνατο και καθαρο ηχο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια απο τοτε που εκανα αναβαθμιση απο kit kat σε lollipop εχω τα εξης προβληματα 1ον δεν εχω τοσο καλο σημα οπως πρωτα και 2ον ποιο σημαντικο δεν με ακουνε καλα οταν μιλαω στο τηλ. εγω τους ακουω πεντακαθαρα, στο μικροφωνο κανει διακοπες και δεν μπορουν να καταλαβουν τι λεω.Δεν το κανει παντα, εχω κανει καθαρη αναβαθμιση απο το pc και παλι δεν διορθωθηκε μηπως πρεπει να παρω στη sony
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια απο τοτε που εκανα αναβαθμιση απο kit kat σε lollipop εχω τα εξης προβληματα 1ον δεν εχω τοσο καλο σημα οπως πρωτα και 2ον ποιο σημαντικο δεν με ακουνε καλα οταν μιλαω στο τηλ. εγω τους ακουω πεντακαθαρα, στο μικροφωνο κανει διακοπες και δεν μπορουν να καταλαβουν τι λεω.Δεν το κανει παντα, εχω κανει καθαρη αναβαθμιση απο το pc και παλι δεν διορθωθηκε μηπως πρεπει να παρω στη sony

 

Βγάλε την μείωση θορύβου από τις ρυθμίσεις!

 

 

εγω που εχω τρελλαθει γιατι δεν ακουω καθαρα,παρατηρω οτι οταν το γυρισω σε LTE/3G/2G,ακουω πεντακαθαρα,καμμια σχεση με 2G μονο:wacko:

το χει παρατηρηει κανεις αλλος?

ειμαι στοκ lollipop:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγώ το είχα αυτό. Σε ξένο forum διάβασα ότι απενεργοποιώντας το "ενίσχυση φωνής συνομιλητή" (το οποίο το θεωρώ άσχετο με το θέμα), φτιάχνει. Το έκανα, έκανα restart και έφτιαξε !!!!

 

Edit τώρα διάβασα καλύτερα αυτό που έγραφες. Εγώ άκουγα κανονικά τους συνομιλητές μου. .Εκείνοι με ακούγανε με διακοπές και δεν καταλάβαιναν τι τους έλεγα όταν ήμουνα σε 2G.

Edited by AnDas
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ παρατήρησα αυτό που δεν σε ακούει ο άλλος ξαφνικά. Απενεργοποίησα το Noise cancelling και θα δούμε πως θα πάει...

Επίσης ξεκίνησε να μου χάνει την δόνηση ενώ πληκτρολογώ. Τι στο διάολο;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...