Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το εχω αναφερει ξανα στο παρελθον, το προβλημα που θα πω, και μου ειπατε να ξετσεκαρω τις ρυθμισεις στα call settings.

 

Ειμαι ο μονος με προβλημα 'ηχου' στο skype?

Παραπονιουνται (επανειλλημενα) οτι δεν με ακουνε καλα. Κι ετσι αναγκαζομαι να χρησιμοποιω handsfree, και τοτε ολα μια χαρα.

 

Στα call settings, ειναι unchecked το 'speaker voice enhancement' και το 'microphone noise supression'.

 

Γιατι δεν με ακουνε καλα; Ποιο ειναι το προβλημα τελικα;

Μονο εγω εχω αυτο το προβλημα;;;;;

Υπαρχει λυση;

 

:(

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια,εχω το κινητο 2 μηνες..εχω τα εξης προβληματα..τα μεγαλυτερα ως τωρα ειναι 1ον το οτι οταν μιλαω στο τηλ σχεδον παντα θα βαλω σε αναμονη τον συνομιλητη η θα βαλω την κληση σε σιγαση..! 2ον εκτος απτο οτι lagarei μερικες φορες..οχι πολλες αλλα δεν ειναι λογικο για 2 μηνων κινητο με τετοιο επεξεργαστη..τελος παντων....καποιες φορες κολλαει το πληκτρολογιο στην οθονη..δλδ ακομα και αν βγω απο τα μηνυματα..παλι θα ειναι ανοιχτο το πληκτρολογιο..παραλογα πραγματα που δεν τα ειχα δει ουτε σε συσκευες του 10-11..τελος..οταν ζεσταθει πολυ το κινητο λογο χρησης παιχνιδιων..θα με πεταξει απο το παιχνιδι..δεν ξερω αν φταιει το παιχνιδι που παιζω η αν το κανει και στα αλλα παιχνιδια..Αν ξερετε καποια λυση για καποιο απο τα θεματα ας με ενημερωσετε..ευχαριστω!!
Link to comment
Share on other sites

Lag δεν είχα ποτέ. Ο proximity sensor όντως όμως βαράει υπερωρίες σε εισερχόμενες κλήσεις και δημιουργεί τέτοια προβλήματα ενίοτε...
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό με τον proximity sensor ισχύει στην 5.0.2. Θα το διορθώσουν στην 5.1 που θα πάρουμε σε κάνα μήνα
Link to comment
Share on other sites

την εχω γραψει 100 φορες στο φορουμ ,σε ολα τα θεματα της σονυ, δυστυχως δεν βλεπω να την εχουν βαλει καπου 1η σελιδα τη διαδικασια να την βλεπετε και πρεπει καθε φορα να λεμε τα ιδια..

ειναι αστειο το να γυρισεις σε 4.4.4 και γενικα να φλασαρεις με το flashtool.

Περα απο το προγραμμα θες και μια ρομ, το FTF αρχειο δηλαδη της 4.4.4. το οποιο ειτε θα το βρεις στο xda (κυκλοφορουν απειρα) ή απο καποιον εδω να στο ανεβασει με dropbox.

Κατα τα αλλα το προγραμμα το χρησιμοποιεις ετσι:

http://forum.xda-developers.com/xperia-z/general/tutorial-how-to-flash-stock-roms-t2240614

εδω θα βρεις και το flashtool απο εμενα:

https://www.dropbox.com/s/m6ax2cbg52dfpap/flashtool-0.9.16.1-windows.exe?dl=0

Ευχαριστω φιλε Nikos_Mpl δεν τα καταφερα χαθηκα μπερδευτηκα στο τελος τα παρατησα.Ευχαριστω παντως.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε Nikos_Mpl δεν τα καταφερα χαθηκα μπερδευτηκα στο τελος τα παρατησα.Ευχαριστω παντως.

 

που κολλησες? δεν υπαρχει καποιος που να μην το εχει καταφερει..θελει απλα λιγο προσοχη στις οδηγιες..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Στα call settings, στον ηχο, τι 'αξιζει' να εχουμε ενεργοποιημνο;

 

Δοκίμασε και πες μας.

Sony Ericsson W800i --> Sony Ericsson K800i --> Sony Ericsson Yari --> Sony Ericsson Live with Walkman --> Sony Xperia SP --> Sony Xperia XZ1
Link to comment
Share on other sites

που κολλησες? δεν υπαρχει καποιος που να μην το εχει καταφερει..θελει απλα λιγο προσοχη στις οδηγιες..

Κολλησα στο βημα 4 που λεει να κατεβασω το stock firmware.Ayto εινΑΙ που εχεις στο dropbox?Και πως το βαζουνε στο φακελο

Link to comment
Share on other sites

Μια επειγουσα ερωτηση:

Κανω φορητο hotspot το κινητο και θελω να δωσω wifi στο laptop μου (windows8.1)

Ενω βρισκει το δικτυο και συνδεομαι κανονικα με τον κωδικο, λεει στο εικονιδιο του laptop

οτι ειμαι συνδεμενος αλλα δεν φορτωνει σελιδες και εχει το μηνυμα DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG

στον Chrome.

 

Το δικτυο μου ειναι wind

 

Παιζει περιοριμος απο την εταιρεια ή καποια αλλη ρυθμιση?

Edited by r31134
Link to comment
Share on other sites

Στην Lollipop 270 έχει ένα θέμα το WiFi hotspot. Το είχα λύσει εύκολα αλλά δε θυμάμαι ακριβώς τα βήματα. Αν θυμάμαι καλά είχε βοηθήσει ένα app που λέγεται ISWAT Tether Unlocker Free. Εναλλακτικά τρέχεις ένα adb command σε terminal αν και το app απ'ότι κατάλαβα κάνει αυτόματα κάτι αντίστοιχο.

Αυτά σε Cosmote. Αν σε WIND είναι κλειδωμένο το tethering δυστυχώς δεν το ξέρω. Υπάρχει και σε αυτή την περίπτωση λύση αλλά θες ψάξιμο στο XDA για να βρεις τα βήματα...

Edited by BlackArtsInc
Link to comment
Share on other sites

Μια επειγουσα ερωτηση:

Κανω φορητο hotspot το κινητο και θελω να δωσω wifi στο laptop μου (windows8.1)

Ενω βρισκει το δικτυο και συνδεομαι κανονικα με τον κωδικο, λεει στο εικονιδιο του laptop

οτι ειμαι συνδεμενος αλλα δεν φορτωνει σελιδες και εχει το μηνυμα DNS_PROBE_FINISHED_BAD_CONFIG

στον Chrome.

 

Το δικτυο μου ειναι wind

 

Παιζει περιοριμος απο την εταιρεια ή καποια αλλη ρυθμιση?

 

δοκιμασες αλλο κινητο αν συνδεεται πχ?

Επισης, τΗν lollipop την εβαλες με καθαρη εγκατασταση ή απο πανω?

δοκιμασε να ξανα βαλεις και τις ρυθμισεις ιντερνετ.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Οταν βγαζω την ασφαλεια WPA και δεν εχω καθολου, συνδεεται αμεσως.

Ειχα κανει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αφου αρχικα περασα απο πανω την lollipop.

Aλλο κινητο δεν εχω δοκιμασει ακομα.

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αντε να δουμε ποτε θα βγει η 5.1 για το z1c.

Λογικα δεν θα αργησει αφου ξεκινησαν να την δινουν στα z2-3.

 

Να δουμε αν θα διορθωνει τα bugs της lollipop.

Link to comment
Share on other sites

Οταν βγαζω την ασφαλεια WPA και δεν εχω καθολου, συνδεεται αμεσως.

Ειχα κανει επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων αφου αρχικα περασα απο πανω την lollipop.

Aλλο κινητο δεν εχω δοκιμασει ακομα.

Σας ευχαριστω

 

για βαλε wpa2 psk ασφαλεια.. και αλλαξε κωδικο κτλ, βαλε εναν απλο 8ψηφιο.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Με ασφαλεια αλλαγμενη δεν εμπαινε. Χωρις ασφαλεια μπηκε και τωρα παλι δεν συνδεεται. Θα δοκιμασω αλλες συσκευες
Link to comment
Share on other sites

Στην Nordic 270 που χρειάστηκε να το δοκιμάσω στις διακοπές λειτούργησε κανονικά παρά τα διάφορα που είχα διαβάσει. Έχω σύνδεση vodafone και σαν password είχα βάλει δέκα αριθμούς μόνο...
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάθει κάτι παρόμοιο το πήγα σε εξουσιοδοτημένο service της sony και επείδη δεν φτιαχνόταν μου έστειλαν καινουρία συσκευή. Αλλά ήταν μέσα στην εγγύηση το κινητό δεν το είχα ούτε 1 μήνα !

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα παιδια.Ειχα σημερα το Ζ1 c της γυναίκας μου και τραβαγα βιντεο μεσα στην πισινα.Για κανενα 5λεπτο,με ολα σφραγισμενα και το πολυ 20ποντους κατω απο την επιφανεια. Παρατηρησα οτι βγήκαν μερικες φυσαλιδες απο το πληκτρο on/off, και μετα το 5λεπτο δεν εκανε επαφη η οθονη αφης.Μετα το έκλεισα και προσπαθησα να το ξαναανοιξω και απο τοτε τελος.Δεν ξαναανοιγει ουτε κάνει τιποτα.Οταν το συνδεω με το καλωδιο φορτισης αναβει το κοκκινο led, για ενα δευτερολεπτο, κανει μια δόνηση και σταματάει.Αυτο κανει συνεχεια.

Λετε να τα επαιξε; Υποτιθετε οτι ειναι αδιαβροχο, και πολυ ποιο αυστηρων προδιαγραφων απο την δοκιμασια που του εκανα σήμερα.Απο εβδομαδα θα το παω στην Sony, να δω τι θα μου πουν γιατην εγγυηση, αν και εχω ακουσει οτι σε αλλα παρομοια περιστατικα δεν δεχονται την αστοχια των προδιαγραφων του κινητου τους.Εχει παθει καποιοςαπο εσας κατι παρομοιο, και τι προτεινετε να κανω;

 

 

Είχα πάθει κάτι παρόμοιο το πήγα σε εξουσιοδοτημένο service της sony και επείδη δεν φτιαχνόταν μου έστειλαν καινουρία συσκευή. Αλλά ήταν μέσα στην εγγύηση το κινητό δεν το είχα ούτε 1 μήνα !

Link to comment
Share on other sites

Παιδια διαβασα οτι στην 5.1 που ερχεται,υπαρχει βελτιωση στην καμερα στο αυτοματο στις δυσκολες συνθηκες. Αντε να δουμε!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια διαβασα οτι στην 5.1 που ερχεται,υπαρχει βελτιωση στην καμερα στο αυτοματο στις δυσκολες συνθηκες. Αντε να δουμε!

 

Έτσι βλέπουμε και στο Ζ3c, αν και δεν έχω κρατήσει αρχείο για άμεσες συγκρίσεις, αυτή είναι η αίσθηση που μου δίνει καλύτερη απόδοση στους δύσκολες συνθήκες που πρώτα σήκωνε το iso απλά στο Θεό και πιο γρήγορο στη λήψη

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

μολις εμαθα οτι η τελευυταια (v3) modded camera απο το z3 του zeadas ειναι απο την 5.1 lollipop! παιδια να πω την αληθεια το βραδυ βγαζει πολυ καλες φωτο...
Link to comment
Share on other sites

μολις εμαθα οτι η τελευυταια (v3) modded camera απο το z3 του zeadas ειναι απο την 5.1 lollipop! παιδια να πω την αληθεια το βραδυ βγαζει πολυ καλες φωτο...

Έχεις λινκ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, πηγα τελικα το κινητο για επισκευη της δονησης στην arvato. Γραφω για να υπαρχει και κανα θετικο σχολιο γιατι και εγω εβλεπα ολα τα αρνητικα και το καθυστερουσα. Λοιπον το κινητο ηταν ετοιμο σε τρεις μερες, αλλαχτηκε η δονηση και επισης αλλαξαν το πισω καλλυμα επειδη τους ειπα για καποια σημαδακια που ειχε ο φακος, σαν να ξεφλουδιζε καποια επιστρωση που ειχε. Δεν το περιμενα απο αυτα που ακουγα να ειναι εντος εγγυησης και να αλλαχτει αλλα ολα κομπλε. Για να μην ξεχνιομαστε βεβαια ηταν πριν απο μενα και ενα παιδι που του ειχαν στειλει μυνημα οτι ειναι ετοιμο το κινητο και πηγε εκει και τελικα του λεει προεκυψε προβλημα στον ελεγχο ελα αργοτερα :P, συμβαινουν και αυτα.

Ηθελα να ρωτησω επειδη δεν βρηκα κατι αξιοπιστο στο xda αν ξερει καποιος τροπο να ρουταρω την 270 απευθειας χωρις να χρειαστει να ξαναγυρισω σε κιτκατ.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...