Jump to content

Sony Xperia Z1 Compact


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρελαβα και γω πριν μερικες μερες το Ζ1 compact!

Στο παλιο sony ειχα βαλει μια εφαρμογη ετσι ωστε εαν ειχα καποια αναπαντητη ή αδιαβαστο μνμ το led του κινητου παρεμενε αναμενο! Ετσι δεν χρειαζοταν αν ακοιγω την οθονη για να δω! Εχω βαλει την ιδια εφαρμογη αλλα το led δεν κανει τιποτα! Καποιος που να εχει βρει λυση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρελαβα και γω πριν μερικες μερες το Ζ1 compact!

Στο παλιο sony ειχα βαλει μια εφαρμογη ετσι ωστε εαν ειχα καποια αναπαντητη ή αδιαβαστο μνμ το led του κινητου παρεμενε αναμενο! Ετσι δεν χρειαζοταν αν ακοιγω την οθονη για να δω! Εχω βαλει την ιδια εφαρμογη αλλα το led δεν κανει τιποτα! Καποιος που να εχει βρει λυση?

 

για ψαξε για vibration notifier

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και γω πριν μερικες μερες το Ζ1 compact!

Στο παλιο sony ειχα βαλει μια εφαρμογη ετσι ωστε εαν ειχα καποια αναπαντητη ή αδιαβαστο μνμ το led του κινητου παρεμενε αναμενο! Ετσι δεν χρειαζοταν αν ακοιγω την οθονη για να δω! Εχω βαλει την ιδια εφαρμογη αλλα το led δεν κανει τιποτα! Καποιος που να εχει βρει λυση?

Μήπως έχεις ενεργοποιημένη τη λειτουργία STAMINA και πρέπει να βάλεις αυτή την εφαρμογή στις εξαιρέσεις?

Link to comment
Share on other sites

Παρελαβα και γω πριν μερικες μερες το Ζ1 compact!

Στο παλιο sony ειχα βαλει μια εφαρμογη ετσι ωστε εαν ειχα καποια αναπαντητη ή αδιαβαστο μνμ το led του κινητου παρεμενε αναμενο! Ετσι δεν χρειαζοταν αν ακοιγω την οθονη για να δω! Εχω βαλει την ιδια εφαρμογη αλλα το led δεν κανει τιποτα! Καποιος που να εχει βρει λυση?

 

Αν και είσαι λίγο off-topic, δοκίμασε αυτό:

https://play.google.com/store/apps/details?id=idv.wangyik.MissedCallReminder

 

Νομίζω είναι πολύ πρακτικότερο για τη δουλειά που θέλεις (δωρεάν, χωρίς διαφημίσεις).

T300 > K500 > K700 > K800 > K810 > C905 > Xperia Mini > Xperia S > Xperia Z1 Compact

More than 10 years loyal Sony (Ericsson) user!

Link to comment
Share on other sites

Σε mode φωτογραφιας, σε superior auto, δεν δινει καθολου δυνατοτητα για zoom?

 

να πω οτι δεν εχεις το κινητο, δηλαδη ειναι λογικο να μπαινεις να ρωτας και να μην το δοκιμαζεις?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. μετά την τελευταία αναβάθμιση δεν μου ανοίγει το igo primo που έχω περασμένο. μου λέει ότι ο φάκελος απουσιάζει ή είναι ημιτελής, πατάω οκ, πάει να ανοίγει και με πετάει έξω. μήπως κάποιος που το έχει, έχει βρει τι φταίει;
Link to comment
Share on other sites

να πω οτι δεν εχεις το κινητο, δηλαδη ειναι λογικο να μπαινεις να ρωτας και να μην το δοκιμαζεις?

 

Μα δεν ρωτω ετσι, το εχω σχεδον μονιμα σε superior auto και πηγα να βγαλω μια φωτο, και ειδα οτι δεν εχει ζουμ.

Κι επειδη μου εκανε τρομερη εντυπωση (πχ σε auto σε φωτογραφικη, αλλοιμονο, εχει zoom), μου εκανε τρομερη εντυπωση, ειπαμε auto, αλλα τι στο καλο, ουτε ζουμ δεν δινει; Κι επειδη σχεδον δεν το πιστευα οτι πουθενα δεν εβλεπα επιλογη ζουμ, ειπα να ρωτησω εδω μηπως εγω εκανα κατι λαθος, ή κατι μου ξεφευγει.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ρωτω ετσι, το εχω σχεδον μονιμα σε superior auto και πηγα να βγαλω μια φωτο, και ειδα οτι δεν εχει ζουμ.

Κι επειδη μου εκανε τρομερη εντυπωση (πχ σε auto σε φωτογραφικη, αλλοιμονο, εχει zoom), μου εκανε τρομερη εντυπωση, ειπαμε auto, αλλα τι στο καλο, ουτε ζουμ δεν δινει; Κι επειδη σχεδον δεν το πιστευα οτι πουθενα δεν εβλεπα επιλογη ζουμ, ειπα να ρωτησω εδω μηπως εγω εκανα κατι λαθος, ή κατι μου ξεφευγει.

Πως είδες ότι δεν έχει? Τι επιλογή περιμένεις να δεις? Κάποιο εικονίδιο ίσως...?

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ρωτω ετσι, το εχω σχεδον μονιμα σε superior auto και πηγα να βγαλω μια φωτο, και ειδα οτι δεν εχει ζουμ.

Κι επειδη μου εκανε τρομερη εντυπωση (πχ σε auto σε φωτογραφικη, αλλοιμονο, εχει zoom), μου εκανε τρομερη εντυπωση, ειπαμε auto, αλλα τι στο καλο, ουτε ζουμ δεν δινει; Κι επειδη σχεδον δεν το πιστευα οτι πουθενα δεν εβλεπα επιλογη ζουμ, ειπα να ρωτησω εδω μηπως εγω εκανα κατι λαθος, ή κατι μου ξεφευγει.

 

οταν βλεπεις μια φωτο, πως κανεις ζουμ? με τον ιδιο τροπο κανεις και στη φωτο..ή με τα πληκτρα εντασης. ελεος ρε karib, ωρες ωρες δεν παιζεσαι.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πως είδες ότι δεν έχει? Τι επιλογή περιμένεις να δεις? Κάποιο εικονίδιο ίσως...?

 

Ε ναι, πως αλλιως; Πατουσα απο δω, εψαχνα απο κει, δεν βρηκα να μπορω να κανω ζουμ.

Γινεται ή αδικα ψαχνω;

Link to comment
Share on other sites

οταν βλεπεις μια φωτο, πως κανεις ζουμ? με τον ιδιο τροπο κανεις και στη φωτο..ή με τα πληκτρα εντασης. ελεος ρε karib, ωρες ωρες δεν παιζεσαι.

 

Οταν βλεπω μια φωτο, κανω ζουμ με τα δαχτυλα πανω στην οθονη!

Καμια σχεση με πληκτρα.

 

Οποτε πως να σκεφτω εγω οτι με τα πληκτρα εντασης μπορει να γινεται ζουμ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Ειχα σημερα το Ζ1 c της γυναίκας μου και τραβαγα βιντεο μεσα στην πισινα.Για κανενα 5λεπτο,με ολα σφραγισμενα και το πολυ 20ποντους κατω απο την επιφανεια. Παρατηρησα οτι βγήκαν μερικες φυσαλιδες απο το πληκτρο on/off, και μετα το 5λεπτο δεν εκανε επαφη η οθονη αφης.Μετα το έκλεισα και προσπαθησα να το ξαναανοιξω και απο τοτε τελος.Δεν ξαναανοιγει ουτε κάνει τιποτα.Οταν το συνδεω με το καλωδιο φορτισης αναβει το κοκκινο led, για ενα δευτερολεπτο, κανει μια δόνηση και σταματάει.Αυτο κανει συνεχεια.

Λετε να τα επαιξε; Υποτιθετε οτι ειναι αδιαβροχο, και πολυ ποιο αυστηρων προδιαγραφων απο την δοκιμασια που του εκανα σήμερα.Απο εβδομαδα θα το παω στην Sony, να δω τι θα μου πουν γιατην εγγυηση, αν και εχω ακουσει οτι σε αλλα παρομοια περιστατικα δεν δεχονται την αστοχια των προδιαγραφων του κινητου τους.Εχει παθει καποιοςαπο εσας κατι παρομοιο, και τι προτεινετε να κανω;

george cc
Link to comment
Share on other sites

Παν'το στη sony μη χανεις χρονο γιατι θα αργησει.Εγω που το ειχα αρκετη ωρα στη θαλασσα στο 1 μετρο μου χαλασε μονο το ηχειο.Παν'το απο τωρα γιατι μπορει να κανει και κανα μηνα.
Link to comment
Share on other sites

Οταν βλεπω μια φωτο, κανω ζουμ με τα δαχτυλα πανω στην οθονη!

Καμια σχεση με πληκτρα.

 

Οποτε πως να σκεφτω εγω οτι με τα πληκτρα εντασης μπορει να γινεται ζουμ?

Όπως κάνεις λοιπόν zoom με τα δάχτυλα όταν βλέπεις μια φωτογραφία, γίνεται και στην κάμερα (φωτό και βίντεο).

Επίσης, αν είχες πάει στις γενικές ρυθμίσεις της κάμερας θα έβλεπες την επιλογή "Χρήση πλ. έντασης ως: α)Ζουμ, β)Ένταση, γ) Κλείστρο" και θα καταλάβαινες ότι γίνεται και με τα πλήκτρα έντασης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Ειχα σημερα το Ζ1 c της γυναίκας μου και τραβαγα βιντεο μεσα στην πισινα.Για κανενα 5λεπτο,με ολα σφραγισμενα και το πολυ 20ποντους κατω απο την επιφανεια. Παρατηρησα οτι βγήκαν μερικες φυσαλιδες απο το πληκτρο on/off, και μετα το 5λεπτο δεν εκανε επαφη η οθονη αφης.Μετα το έκλεισα και προσπαθησα να το ξαναανοιξω και απο τοτε τελος.Δεν ξαναανοιγει ουτε κάνει τιποτα.Οταν το συνδεω με το καλωδιο φορτισης αναβει το κοκκινο led, για ενα δευτερολεπτο, κανει μια δόνηση και σταματάει.Αυτο κανει συνεχεια.

Λετε να τα επαιξε; Υποτιθετε οτι ειναι αδιαβροχο, και πολυ ποιο αυστηρων προδιαγραφων απο την δοκιμασια που του εκανα σήμερα.Απο εβδομαδα θα το παω στην Sony, να δω τι θα μου πουν γιατην εγγυηση, αν και εχω ακουσει οτι σε αλλα παρομοια περιστατικα δεν δεχονται την αστοχια των προδιαγραφων του κινητου τους.Εχει παθει καποιοςαπο εσας κατι παρομοιο, και τι προτεινετε να κανω;

 

Αμεσα στο σερβις για αλλαγη μητρικης πλακετας εντος εγγυησης.Το ειχα παθει κι εγω αλλά οχι σε πισινα,το ειχα πλυνει κατω απο την βρυση και ειχα ακουσει τα εξ αμαξης απο πολλα "σαινια" εδω μεσα γιατι το εβαλα κατω απο βρυση,ενω λογικα δεν θα επρεπε!

Poco X3 nfc 6/128
Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι στην 5.0.2 έκδοαη και χρειάστηκε για πρώτη φορά να χρησιμοποιήσω το wifi tethering αλλα μόλις το ενεργοποιούσα μου έβγαζε σφάλμα και παρ ότι το laptop έβρισκε το δίκτυο δε μπορούσε να συνδεθεί στο ίντερνετ. Είναι κάποιο γνωστό πρόβλημα του lollipop στο κινητό?
Link to comment
Share on other sites

Πάντως 2 φορές που το είχα στην τσέπη στο μαγιό στην παραλία για κανένα δεκάλεπτο δεν έκανε κιχ.μόνο που μετά το ξεπλενα σε νερό βρύσης.

Current:Samsung Galaxy S10

Past:Huawei P20 Pro Blue Dual,Samsung Galaxy S8,iPhone 6s Plus,Sony Xperia Z1 Compact,Samsung Galaxy S4,και η λίστα συνεχίζεται...

Dell Inspiron 3542,Inter core i7 4510u,Nvidia GeForce GT840m 2gb,8gb ram,Samsung 850 Evo 250GB SSD,Windows 10 Edu.Razer BlackWidow Ultimate 2016,Kingston Hyper-x Cloud II.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Ειχα σημερα το Ζ1 c της γυναίκας μου και τραβαγα βιντεο μεσα στην πισινα.Για κανενα 5λεπτο,με ολα σφραγισμενα και το πολυ 20ποντους κατω απο την επιφανεια. Παρατηρησα οτι βγήκαν μερικες φυσαλιδες απο το πληκτρο on/off, και μετα το 5λεπτο δεν εκανε επαφη η οθονη αφης.Μετα το έκλεισα και προσπαθησα να το ξαναανοιξω και απο τοτε τελος.Δεν ξαναανοιγει ουτε κάνει τιποτα.Οταν το συνδεω με το καλωδιο φορτισης αναβει το κοκκινο led, για ενα δευτερολεπτο, κανει μια δόνηση και σταματάει.Αυτο κανει συνεχεια.

Λετε να τα επαιξε; Υποτιθετε οτι ειναι αδιαβροχο, και πολυ ποιο αυστηρων προδιαγραφων απο την δοκιμασια που του εκανα σήμερα.Απο εβδομαδα θα το παω στην Sony, να δω τι θα μου πουν γιατην εγγυηση, αν και εχω ακουσει οτι σε αλλα παρομοια περιστατικα δεν δεχονται την αστοχια των προδιαγραφων του κινητου τους.Εχει παθει καποιοςαπο εσας κατι παρομοιο, και τι προτεινετε να κανω;

 

εισαι απο τους ατυχους μαλλον..εχουμε καμια 10αρια παραδειγματα μες το φορουμ απο τη σειρα Ζ οπως το δικο σου, απλα το πας αρβατο ή στο αλλο σεβις στο γερακα (δε θυμαμαι ονομα) και ειτε θα σου κανουν αντικατασταση ειτε αλλαγη πλακετας (ολα σχεδον δηλαδη, αναλογα με το που ειναι το προβλημα.).

Μην σε αγχωνει,αρκει να μην το εχεις βαλει σε θαλασσινο νερο γιατι διαπιστωνεται συνηθως.

Γενικα, οπως εχω πει 10αδες φορες και θα το πω αλλη μια, καλο ειναι, εφοσον εχουμε σκοπο να το βουτηξουμε καποια στιγμη σε νερο και δεν το πηραμε μονο για το ενδεχομενο να πεσει κανα ποτηρι νερο επανω, καλο ειναι να το δοκιμαζουμε στο νερο την 1η εβδομαδα ωστε με το doa να σιγουρευουμε μια αντικατασταση..Τωρα ρισκαρεις επισκευη αλλα δε θα εχεις θεμα κανενα, μετα το βουτας αφοβα...

 

Αμεσα στο σερβις για αλλαγη μητρικης πλακετας εντος εγγυησης.Το ειχα παθει κι εγω αλλά οχι σε πισινα,το ειχα πλυνει κατω απο την βρυση και ειχα ακουσει τα εξ αμαξης απο πολλα "σαινια" εδω μεσα γιατι το εβαλα κατω απο βρυση,ενω λογικα δεν θα επρεπε!

 

Α μπραβο, πες τα να μην αγχωνεται ο φιλος..

 

Mε τοσα που χω διαβασε, μονο αδιαβροχο δεν το λες...

 

φιλε καριμπ, χωρις διαθεση ειρωνιας, θα σου ελεγα να μαθεις πρωτα πως κανει ζουμ το κινητο και μετα να το κατακρινεις..ειπαμε 100% επιτυχια δεν εχει η αδιαβροχοποιηση, υπαρχει ποσοστο αστοχιας που το αφηνουν γιατι τους συμφερει να το πας σερβις..

δε θα το αναλυσω γιατι και πως, οποιος τυχαινει να ξερει απο οικονομικα ή τελος παντων απο γραμμες παραγωγης κτλ κτλ, καταλαβαινει.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

παιδια γιατι οταν παταω στα προφιλ νεος χρηστης δεν ενεργοποιειται απο τις ρυθμισεις το unknown sources;

Ακυρο. Αλλο ενα απο τα τρελα της lollipop. Μονο με adb install γινεται..

Edited by kostas_kanal0011
Link to comment
Share on other sites

φιλε καριμπ, χωρις διαθεση ειρωνιας, θα σου ελεγα να μαθεις πρωτα πως κανει ζουμ το κινητο και μετα να το κατακρινεις..ειπαμε 100% επιτυχια δεν εχει η αδιαβροχοποιηση, υπαρχει ποσοστο αστοχιας που το αφηνουν γιατι τους συμφερει να το πας σερβις..

δε θα το αναλυσω γιατι και πως, οποιος τυχαινει να ξερει απο οικονομικα ή τελος παντων απο γραμμες παραγωγης κτλ κτλ, καταλαβαινει.

 

Σιγά μην σταματήσουμε να κατακρίνουμε το κινητό ή τη Sony επειδή πχ μπορεί να μην γνωρίζουμε μια λειτουργία του τηλεφώνου. Η αλήθεια είναι ότι έχει αρκετά προβλήματα είτε κατασκευής (η αδιαβροχοποίηση είναι ένα βασικό, η κάμερα επίσης πολύ σημαντικό πρόβλημα λόγω φλας και γενικότερα κακής ποιότητας για 20MP). Όσον αφορά τα οικονομικά συμφέροντα του να στέλνει κάποιος το κινητό σε σέρβις ομολογώ ότι χωρίς αξιόπιστη πηγή δεν ακούγονται παρά σαν θεωρίες συνωμοσίας...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! υπάρχει πραγματικά κάποιο προβλημα με την χαμηλή ένταση του ηχείου όπως αρχικα είχε ειπωθεί????
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1 Compact

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...